Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13618
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 12 Οκτ 2022, 10:54

sharp έγραψε:
12 Οκτ 2022, 10:39
Ναύτης έγραψε:
12 Οκτ 2022, 00:55
Green Dragon έγραψε:
11 Οκτ 2022, 22:36
(...)
Η κατάργηση του πολυτονικού - Αυτό δεν υπήρχε λόγος να καταργηθεί, τι θα πει 'απλούστευση'; Αλλά σιγά τις παρενέργειες που είχε
Σε τι εξυπηρετούσε το πολυτονικό; Σλάβοι είμαστε για να μάθουμε πώς προφέρονται οι λέξεις της ελληνικής γλώσσας με τη χρήση των τόνων; Γιατί γι' αυτόν τον λόγο επινοήθηκε το πολυτονικό.
Να πεις για την περιβόητη "απλοποίηση" της γλώσσας, να συμφωνήσω. Φάγανε ακόμα και το "ν" από το αρσενικό άρθρο (άσχετα αν σε ορισμένες περιπτώσεις δεν προφερόταν), να γράφουμε δηλαδή: "το Γιάννη", λες και είναι πράμα ο Γιάννης κι όχι άνθρωπος.
Οι Αλεξανδρινοί φιλόλογοι εισήγαγαν τα πνεύματα και τους τόνους όχι για να μάθουμε τον τονισμό, αλλά για να διατηρηθεί η ορθογραφία, από την στιγμή που χάθηκε η προσωδία. Με την κατάργηση τού πολυτονικού χάνεται η γνώση των χρόνων των φωνηέντων, οπότε πια δεν έχουν νόημα τα ο, ω τα πολλά ι κλπ και νομοτελειακά θα καταργηθούν και δεν αποκλείεται να μπει λατινικό αλφάβητο και στο τέλος ίσως Αγγλικά ως κύρια γλώσσα, οπότε θα πάψουν να υπάρχουν Έλληνες. Αυτός είναι η πρόβλεψη του δικού μου Αρμαγεδδώνα.
Εγώ δεν είπα ότι οι τόνοι επινοήθηκαν για να μάθουμε τονισμό, αλλά για να μάθουν να προφέρουν την ελληνική γλώσσα αλλοεθνείς, κυρίως την εποχή που εκχριστιανίστηκαν οι Σλάβοι, οπότε επινοήθηκε και η μικρογράμματη γραφή. Κάποια σημεία τονισμού υπήρχαν και παλιότερα, και πάλι για θέματα που είχαν να κάνουν με την προφορά. Αν είναι τόσο ζωτικής σημασίας ο ρόλος των τόνων και των πνευμάτων, τότε θα έπρεπε να ζητάς να διατηρηθούν όλα: οξεία, βαρεία, περισπωμένη, ψιλή και ιδιαίτερα η δασεία και η υπογεγραμμένη που αντικατέστησαν γράμματα. Επίσης, θα έπρεπε να ζητάς να προφέρουμε αναλόγως τις λέξεις.
Εγώ πάλι νομίζω ότι η γλώσσα είναι ένας ζωντανός οργανισμός, εξελίσσεται. Οι τόνοι και τα πνεύματα δεν εξυπηρετούν στην πραγματικότητα κανέναν σκοπό, αφού η προφορά των νέων ελληνικών δεν τα λαμβάνει υπόψη και επομένως καλώς καταργήθηκαν κι απέμεινε μόνο το σημείο τονισμού της λέξης.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35122
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 12 Οκτ 2022, 10:55

sharp έγραψε:
12 Οκτ 2022, 10:39
νομοτελειακά θα καταργηθούν και δεν αποκλείεται να μπει λατινικό αλφάβητο και στο τέλος ίσως Αγγλικά ως κύρια γλώσσα,
Η εποχή του λατινικού αλφαβήτου έχει παρέλθει.Λατινικό αλφάβητο υιοθέτησαν διάφοροι όπως οι Τούρκοι σε μια ιστορική στιγμή που ναι μεν είχε εμφανισθεί η υπεροχή της Δύσεως αλλά δεν ξέραμε ακόμη ποιά δυτική γλώσσα θα κυριαρχήσει.
Τώρα δεν υπάρχει αμφιβολία για τα αγγλικά.Βλέπεις π.χ. τους επιτρόπους της ΕΕ στην οποία πλέον δεν είναι μέλος η Βρεταννία να μιλάνε αγγλικά στις συνεντεύξεις τους.Δεν υπάρχει λόγος να υιοθετήσει κανείς λατινικό αλφάβητο για τη δική του γλώσσα και να μην πάει απευθείας στα αγγλικά.
Ούτε και αυτό όμως είναι επείγον σε μια εποχή που δοξάζονται οι πάσης φύσεως μειονότητες και έθνικ καταστάσεις.Η πιο πιθανή εκδοχή είναι και παγκόσμια γλώσσα τα αγγλικά συν εθνική γλώσσα αυτή που έχει ο καθένας.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21460
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 12 Οκτ 2022, 11:05

πατησιωτης έγραψε:
12 Οκτ 2022, 10:55
sharp έγραψε:
12 Οκτ 2022, 10:39
νομοτελειακά θα καταργηθούν και δεν αποκλείεται να μπει λατινικό αλφάβητο και στο τέλος ίσως Αγγλικά ως κύρια γλώσσα,
Η εποχή του λατινικού αλφαβήτου έχει παρέλθει.Λατινικό αλφάβητο υιοθέτησαν διάφοροι όπως οι Τούρκοι σε μια ιστορική στιγμή που ναι μεν είχε εμφανισθεί η υπεροχή της Δύσεως αλλά δεν ξέραμε ακόμη ποιά δυτική γλώσσα θα κυριαρχήσει.
Τώρα δεν υπάρχει αμφιβολία για τα αγγλικά.Βλέπεις π.χ. τους επιτρόπους της ΕΕ στην οποία πλέον δεν είναι μέλος η Βρεταννία να μιλάνε αγγλικά στις συνεντεύξεις τους.Δεν υπάρχει λόγος να υιοθετήσει κανείς λατινικό αλφάβητο για τη δική του γλώσσα και να μην πάει απευθείας στα αγγλικά.
Ούτε και αυτό όμως είναι επείγον σε μια εποχή που δοξάζονται οι πάσης φύσεως μειονότητες και έθνικ καταστάσεις.Η πιο πιθανή εκδοχή είναι και παγκόσμια γλώσσα τα αγγλικά συν εθνική γλώσσα αυτή που έχει ο καθένας.
Αν όμως εισάγεις ως επίσημη γλώσσα τα Αγγλικά, τότε η εθνική θα καταλήξει να έχει φολκλορική αξία, όπως συμβαίνει σε πρώην Αγγλικές αποικίες. Στις συναλλαγές με το Δημόσιο και στην εκπαίδευση θα καταλήξουν να είναι μόνο τα Αγγλικά.

Εσύ λες για την ΕΕ, εγώ θα σού πω ότι στον ΒΠΠ πήγαν Γερμανοί αξ/κοί υποβρυχίων να εκπαιδεύσουν Ιταλούς ομόλογους τους και η συνεννόηση μεταξύ τους γινόταν στα Αγγλικά, δηλ. στην γλώσσα του εχθρού. :lol:
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40830
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Οκτ 2022, 13:24

sharp έγραψε:
12 Οκτ 2022, 11:05
Αν όμως εισάγεις ως επίσημη γλώσσα τα Αγγλικά, τότε η εθνική θα καταλήξει να έχει φολκλορική αξία, όπως συμβαίνει σε πρώην Αγγλικές αποικίες. Στις συναλλαγές με το Δημόσιο και στην εκπαίδευση θα καταλήξουν να είναι μόνο τα Αγγλικά.
Τα ινδικά δηλαδή έχουν φολκλορική αξία μόνο; Μιλάνε στις συναλλαγές τους με το δημόσιο αγγλικά οι Ινδοί;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21460
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 12 Οκτ 2022, 13:44

hellegennes έγραψε:
12 Οκτ 2022, 13:24
sharp έγραψε:
12 Οκτ 2022, 11:05
Αν όμως εισάγεις ως επίσημη γλώσσα τα Αγγλικά, τότε η εθνική θα καταλήξει να έχει φολκλορική αξία, όπως συμβαίνει σε πρώην Αγγλικές αποικίες. Στις συναλλαγές με το Δημόσιο και στην εκπαίδευση θα καταλήξουν να είναι μόνο τα Αγγλικά.
Τα ινδικά δηλαδή έχουν φολκλορική αξία μόνο; Μιλάνε στις συναλλαγές τους με το δημόσιο αγγλικά οι Ινδοί;
Πολλοί Ινδοί μιλάνε μεταξύ τους Αγγλικά, αφού με πάνω από 100 διαλέκτους δεν είναι εύκολο να συμπέσουν. Δεν είναι όμως η Ινδία καλό παράδειγμα, πιο πολύ ταιριάζει σε Τζαμάικα αυτό που έγραψα.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23007
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 12 Οκτ 2022, 13:47

Πάντως για να λέμε την αληθεια, οι φασίστες έχουν τον καλύτερο χαιρετισμό. Οι γροθιές τώρα, κάτι σήματα της νίκης, δε λένε. Δεν είναι τυχαίο που όλοι όταν είμαστε μόνοι μας στο σαλόνι χαιρετάμε φασιστικα για πλάκα. Έτσι και ο μπαμπάς πλευρης πως να συγκρατηθεί, ως φασίστας που είναι.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40830
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Οκτ 2022, 14:03

sharp έγραψε:
12 Οκτ 2022, 13:44
hellegennes έγραψε:
12 Οκτ 2022, 13:24
sharp έγραψε:
12 Οκτ 2022, 11:05
Αν όμως εισάγεις ως επίσημη γλώσσα τα Αγγλικά, τότε η εθνική θα καταλήξει να έχει φολκλορική αξία, όπως συμβαίνει σε πρώην Αγγλικές αποικίες. Στις συναλλαγές με το Δημόσιο και στην εκπαίδευση θα καταλήξουν να είναι μόνο τα Αγγλικά.
Τα ινδικά δηλαδή έχουν φολκλορική αξία μόνο; Μιλάνε στις συναλλαγές τους με το δημόσιο αγγλικά οι Ινδοί;
Πολλοί Ινδοί μιλάνε μεταξύ τους Αγγλικά, αφού με πάνω από 100 διαλέκτους δεν είναι εύκολο να συμπέσουν. Δεν είναι όμως η Ινδία καλό παράδειγμα, πιο πολύ ταιριάζει σε Τζαμάικα αυτό που έγραψα.
Τι σημασία έχουν οι διάλεκτοι; Δυο επίσημες γλώσσες έχει το κράτος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21460
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 12 Οκτ 2022, 14:07

hellegennes έγραψε:
12 Οκτ 2022, 14:03
sharp έγραψε:
12 Οκτ 2022, 13:44
hellegennes έγραψε:
12 Οκτ 2022, 13:24


Τα ινδικά δηλαδή έχουν φολκλορική αξία μόνο; Μιλάνε στις συναλλαγές τους με το δημόσιο αγγλικά οι Ινδοί;
Πολλοί Ινδοί μιλάνε μεταξύ τους Αγγλικά, αφού με πάνω από 100 διαλέκτους δεν είναι εύκολο να συμπέσουν. Δεν είναι όμως η Ινδία καλό παράδειγμα, πιο πολύ ταιριάζει σε Τζαμάικα αυτό που έγραψα.
Τι σημασία έχουν οι διάλεκτοι; Δυο επίσημες γλώσσες έχει το κράτος.
Και γιατί συνεννοούνται στα Αγγλικά;
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40830
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Οκτ 2022, 14:10

sharp έγραψε:
12 Οκτ 2022, 14:07
hellegennes έγραψε:
12 Οκτ 2022, 14:03
sharp έγραψε:
12 Οκτ 2022, 13:44


Πολλοί Ινδοί μιλάνε μεταξύ τους Αγγλικά, αφού με πάνω από 100 διαλέκτους δεν είναι εύκολο να συμπέσουν. Δεν είναι όμως η Ινδία καλό παράδειγμα, πιο πολύ ταιριάζει σε Τζαμάικα αυτό που έγραψα.
Τι σημασία έχουν οι διάλεκτοι; Δυο επίσημες γλώσσες έχει το κράτος.
Και γιατί συνεννοούνται στα Αγγλικά;
Ποιοι συνεννοούνται μωρέ στα αγγλικά; Οι Ινδοί;

Όσο για την Τζαμάικα, είναι εντελώς άσχετο με αυτό που είπες, γιατί δεν υπήρχε ιθαγενής γλώσσα στην Τζαμάικα. Βασικά δεν υπάρχει ιθαγενής πληθυσμός στην Τζαμάικα. Πάντα αγγλικά μιλούσαν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21460
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 12 Οκτ 2022, 14:12

hellegennes έγραψε:
12 Οκτ 2022, 14:10
sharp έγραψε:
12 Οκτ 2022, 14:07
hellegennes έγραψε:
12 Οκτ 2022, 14:03


Τι σημασία έχουν οι διάλεκτοι; Δυο επίσημες γλώσσες έχει το κράτος.
Και γιατί συνεννοούνται στα Αγγλικά;
Ποιοι συνεννοούνται μωρέ στα αγγλικά; Οι Ινδοί;

Όσο για την Τζαμάικα, είναι εντελώς άσχετο με αυτό που είπες, γιατί δεν υπήρχε ιθαγενής γλώσσα στην Τζαμάικα. Βασικά δεν υπάρχει ιθαγενής πληθυσμός στην Τζαμάικα. Πάντα αγγλικά μιλούσαν.
Ναι, οι Ινδοί. Είχα ένα φίλο και μιλούσε με άλλο Ινδό Αγγλικά. Μού εξήγησε ότι είναι από διαφορετικές περιοχές και δεν μιλάνε την ίδια γλώσσα.

Για την Τζαμάικα το ξέρω, την έφερα ως παράδειγμα κατάληξης.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40830
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Οκτ 2022, 14:36

sharp έγραψε:
12 Οκτ 2022, 14:12
Ναι, οι Ινδοί. Είχα ένα φίλο και μιλούσε με άλλο Ινδό Αγγλικά. Μού εξήγησε ότι είναι από διαφορετικές περιοχές και δεν μιλάνε την ίδια γλώσσα.
Αυτό είναι σαν να μιλάμε εγώ και ο Γερμανός αγγλικά, όχι σαν να εξαφανίζεται η εθνική γλώσσα σε κρατικό επίπεδο.
sharp έγραψε:
12 Οκτ 2022, 14:12
Για την Τζαμάικα το ξέρω, την έφερα ως παράδειγμα κατάληξης.
Μα τι κατάληξης; Αφού δεν είχαν ποτέ άλλη γλώσσα. Εσύ είπες ότι κάνοντας επίσημη την Αγγλική θα καταλήξει η εθνική γλώσσα να μπει στο ντουλάπι του φολκλόρ. Η Τζαμάικα πάντα τα αγγλικά είχε ως εθνική γλώσσα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2186
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 12 Οκτ 2022, 19:07

Green Dragon έγραψε:
12 Οκτ 2022, 07:48
πχ κόκκαλο -> κόκαλο, παππάς -> παπάς (τα γράφω ακόμα διπλά).
Το "παπάς" ξεκίνα να το γράφεις με ένα "π".
Πάντα έτσι ήταν.
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20185
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 12 Οκτ 2022, 21:17

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
12 Οκτ 2022, 19:07
Green Dragon έγραψε:
12 Οκτ 2022, 07:48
πχ κόκκαλο -> κόκαλο, παππάς -> παπάς (τα γράφω ακόμα διπλά).
Το "παπάς" ξεκίνα να το γράφεις με ένα "π".
Πάντα έτσι ήταν.
https://www.impantokratoros.gr/7DDD6278.el.aspx

Και εδώ εξηγεί καλύτερα την προέλευση

http://hellenicglotta.blogspot.com/2012 ... _8870.html

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2186
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 13 Οκτ 2022, 18:05

Ναι, υπάρχει μία μερίς η οποία αντιτίθεται, ωστόσο εδώ δεν έπαιξε ρόλο το μονοτονικό.

Επί πολυτονικότατου βλέπεις έγκυρα λεξικά (Γ. Ζηκίδης, Λεξικόν ορθογραφικό και χρηστικόν της ελληνικής γλώσσης, έκτη έκδοση 1941) να γράφουν:
"παπάς: δι' ενός Π και ουχί διά δύο. Εν. Ελλ. Επιγρ 13 φοράς φέρεται δι' ενός Π η λέξις [...] άπαξ δε διά δύο. Και παρ' Ευσταθίω απανταχού δι' ενός Π γράφεται"
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών