ΑΠΘ: Ο πόλεμος για τη φεμινιστική ψυχολογία

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Dorian
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: ΑΠΘ: Ο πόλεμος για τη φεμινιστική ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 23 Φεβ 2023, 11:40

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
23 Φεβ 2023, 11:20
Dorian έγραψε:
23 Φεβ 2023, 10:40
hellegennes έγραψε:
22 Φεβ 2023, 22:56


Μα είναι αλληλένδετα προβλήματα. Αν αύριο αποφασιστεί να είναι μία μόνο η επαναληπτική εξεταστική, όπως συμβαίνει παντού στον κόσμο, θα αρχίσουν να πέφτουν κεφάλια γιατί οι καθηγητές έχουν συνηθίσει σε τέτοια ποσοστά αποτυχημένων γραπτών, ακριβώς με την δικαιολογία ότι υπάρχουν πολλαπλές εξεταστικές που μπορεί να δοθεί το μάθημα. Η δε δυνατότητα πολλαπλών εξεταστικών κάνει τους φοιτητές να είναι βαριόληδες.

Είναι ένα τρισάθλιο σύστημα που παράγει έναν μεγάλο αριθμό άχρηστων πτυχιούχων και μικρή μερίδα αληθινών επιστημόνων.
δεν θα παθουν τιποτα οι καθηγητές. Υπάρχουν τμήματα με γνωστή πολιτική δεν θέλουμε πολλούς φοιτητές και βάζουν επίτηδες μαθήματα κόφτες πρώτου έτους να διώξουν μαζικά κόσμο. δεν υπάρχει καμία αξιολόγηση ή ελεγχος στα πανεπιστήμια. είναι απόλυτοι άρχοντες. οπότε εκρήξεις τέτοιου τύπου είναι σε κάποιο βαθμό δικαιολογημένες. στην αγγλια μεγάλο μέρος του προϋπολογισμού των πανεπιστημίων είναι τα δίδακτρα. αν φεύγουν μαζικά κομμένοι φοιτητές του τύπου 70- 80% αποτυχία θα κλείσουν σχολές και θα χαθούν έδρες.
από την άλλη, ακριβώς επειδή είναι τα δίδακτρα στη μέση, οι φοιτητές εκεί δε νομίζω να θέλουν να κάνουν 7-8 χρόνια για να αποφοιτήσουν από ένα πρόγραμμα 4 ετών. αντιθέτως εδώ στην Ελλάδα, ειδικά αν ο φοιτητής είναι εξασφαλισμένος οικονομικά από τους γονείς, απολαμβάνει ζωάρα και δεν έχει κανένα άμεσο λόγο για να θέλει να αποφοιτήσει στα 4 έτη.
αυτά είναι στερεότυπα που εν μέρει ίσχυαν εποχές που έδεναν σκυλιά με τα λουκάνικα και όχι για όλους. Σοβαρά πιστεύεις θελει κανείς να κάνει 8 έτη; σε τελική γιατί θέλετε ανεξέλεγκτους τους καθηγητές πανεπιστημίου; είναι κάτι σαν ιερές σεβάσμιες μορφές της εποχής μας; εδώ ο άλλος στις Σέρρες πηδούσε τις φοιτήτριες του για να τις περάσει, το ήξεραν όλοι κανείς δεν έκανε τίποτα. Στην Αγγλία έχει δουλειά μεσα στο εξάμηνο αλλά πρέπει να προσπαθήσεις να κοπείς. Η αδερφή μου είναι καθηγήτρια σε πανεπιστήμιο της Αγγλίας και το έχω συζητήσει με πάρα πολύ κόσμο που σπούδασε εκεί.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11801
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: ΑΠΘ: Ο πόλεμος για τη φεμινιστική ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 23 Φεβ 2023, 11:53

hellegennes έγραψε:
22 Φεβ 2023, 23:13
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
22 Φεβ 2023, 23:01
Ενώ οι δεκαδες βιοτεχνίες πτυχίων στο Πουτσεστερ και αλλαχού στη Βρετανία και υπερπόντια παράγουν Νευτωνες.
Μια χαρά πανεπιστήμια έχει η Βρετανία. Οι περισσότεροι βγαίνουν με διασυνδέσεις στην αγορά εργασίας. Σίγουρα παράγει περισσότερους Νεύτωνες πάντως, μιας και η Αγγλία έχει 28 νόμπελ φυσικής, 31 νόμπελ ιατρικής και 34 νόμπελ χημείας, ενώ η Ελλάδα έχει 0 νόμπελ φυσικής, 0 νόμπελ χημείας και 0 νόμπελ ιατρικής.

Έτσι, για να ξέρουμε και τι λέμε.
Δεν νομίζω ότι τίθεται υπό αμφισβήτηση η ποιότητα των βρετανικών πανεπιστημίων γενικώς. Απλά η συντριπτική πλειοψηφία των ελ που πάνε να σπουδάσουν εκεί, σπουδάζουν οικονομικά ή ναυτιλιακά ή πολιτικές επιστήμες ή κάτι παρεμφερές σε συγκεκριμένα πανεπιστήμια. Δηλαδή δεν ξέρω κανένα που να σπούδασε ας πούμε νομική ή ιατρική ή μηχανικός (με εξαίρεση εσένα) στη Βρετανία. Αυτό πόσο τυχαίο είναι; Γιατί ας πούμε δεν πάνε να σπουδάσουν ιατρική στη Βρετανία, αλλά επιλέγουν Μπρατισλάβα ή Πλόβντιβ;
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23617
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: ΑΠΘ: Ο πόλεμος για τη φεμινιστική ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 23 Φεβ 2023, 12:00

EKPLIKTIKOS έγραψε:
23 Φεβ 2023, 11:28
Εγώ συμφωνώ ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Είμαι ο πρώτος που θεωρεί τον μέσο καθηγητή ΑΕΙ ξυσαρχιδη, αλλά και οι φοιτητές έχουν πιάσει ακραίο επίπεδο ξυσαρχιδισμου. Πάντοτε υπήρχε μια χαλαρή φοιτητική νοοτροπία και δεν το θεωρώ κακό, άλλο αυτό όμως κ άλλο να έχουμε φτάσει σε σημείο οι φοιτητές να εκνευριζονται που δεν πέρασαν μάθημα για το οποίο δεν άνοιξαν βιβλίο κ δεν πατησαν αμφιθέατρο ούτε μια φορά.
Δεν είμαστε σίγουροι αν έχουμε να κάνουμε με περίπτωση καθηγήτριας-κόφτη ή με φοιτητές που είναι σταρχιδιστές. Δεν έχουμε δεδομένα για να κρίνουμε. Μόνο ενδείξεις.
Frappezitis έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:06
Ένα μεγάλο μπράβο στην Μαρίνα Σάττι που εκπροσωπεί επαξίως τον λαό μας γεμίζοντας το Instagram με εικόνες από καρπούζια

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70558
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΑΠΘ: Ο πόλεμος για τη φεμινιστική ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Φεβ 2023, 12:14

Καραμελίτσα έγραψε:
22 Φεβ 2023, 18:22
AlienWay έγραψε:
22 Φεβ 2023, 12:58
Το φάουλ της καθηγήτριας είναι ότι βγάζει ανακοίνωση τύπου "με πολεμούν για τις ιδέες μου" ενώ οι άλλοι επικαλούνται τη διαδικασία.

Αυτό είναι δυτικούρα και γουοκίλα. Σόρρυ κιόλας, αλλά αν την πολεμούσαν για τις ιδέες της, δεν θα δίσταζαν να το δηλώσουν.
Λες γουοκίλα αυτό, οκ, κάτσε να δεις και λεπτομέρειες από το μάθημα. Να πω πάντως ότι το δ, το ότι φεμινιστική συνείδηση αποκτάς από ένα μάθημα είναι ακραίως προσβλητικό.
Μαθησιακά Αποτελέσματα
Με την επιτυχή ολοκλήρωση του μαθήματος, οι φοιτήτριες/φοιτητές
(α) θα κατανοήσουν τις θεωρητικές αρχές και το πλαίσιο μιας κριτικής προσέγγισης στην επιστήμη και την έρευνα της Ψυχολογίας, (β) θα αναγνωρίσουν τις πατριαρχικές κοινωνικές δομές και θα εξοικειωθούν με τη φιλοσοφία των φεμινιστικών προσεγγίσεων, (γ) θα αντιληφθούν τις έμφυλες σχέσεις στην κοινωνία και τους θεσμούς, (δ) θα αποκτήσουν φεμινιστική συνείδηση και, τέλος, (ε) θα αναπτύξουν εναλλακτικές δεξιοτήτες άσκησης του επαγγέλματος και προσέγγισης του επαγγελματικού ρόλου των ψυχολόγων συμβούλων-θεραπευτών.



Περιεχόμενο Μαθήματος
Το μάθημα αποτελεί εισαγωγή στον Κλάδο και τις εφαρμογές της Φεμινιστικής Ψυχολογίας. Ο συγκεκριμένος Κλάδος έχει αναπτύξει την έρευνα και τη θεωρία σε σχέση με τις γυναίκες και την ταυτότητα του φύλου. Αποτελεί ένα είδος Κριτικής Ψυχολογίας, καθώς αμφισβητεί τους ηθικούς, πολιτικούς και επιστημονικούς ισχυρισμούς της Ψυχολογίας και προσπαθεί να επηρεάσει την κατεύθυνση/τον προσανατολισμό του πεδίου της Ψυχολογίας συνολικά. Οι θεματικές του μαθήματος περιλαμβάνουν τα εξής: (1) φεμινισμός, γυναικείο κίνημα και σεξισμός, (2) πατριαρχία και φεμινιστικές προσεγγίσεις, (3) ταυτότητες φύλου και στερεότυπα, (4) φεμινιστική κριτική στην ψυχολογία, (5) φεμινιστικές θεωρίες προσωπικότητας, (6) φεμινιστική συμβουλευτική και θεραπεία, (7) συμβουλευτική για την κακοποίηση γυναικών, (8) συμβουλευτική ΛΟΑΤ (LGBT), (9) φύλο και εκπαίδευση, και (10) γυναίκες και εργασία.
Με λίγα λόγια, παπαριές μαρίτσα μ.

Όποιος δεν συμφωνεί με τα δόγματα του μαθήματος και δεν γράψει σωστά τα μητερημά, κόβεται.

Το αν το κλάδεμα θα γίνει μέσω επιλογής πολλαπλών απαντήσεων ή με την κλασσική μέθοδο εξέτασης, είναι άνευ ουσίας. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23617
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: ΑΠΘ: Ο πόλεμος για τη φεμινιστική ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 23 Φεβ 2023, 12:22

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Φεβ 2023, 12:14
Καραμελίτσα έγραψε:
22 Φεβ 2023, 18:22
AlienWay έγραψε:
22 Φεβ 2023, 12:58
Το φάουλ της καθηγήτριας είναι ότι βγάζει ανακοίνωση τύπου "με πολεμούν για τις ιδέες μου" ενώ οι άλλοι επικαλούνται τη διαδικασία.

Αυτό είναι δυτικούρα και γουοκίλα. Σόρρυ κιόλας, αλλά αν την πολεμούσαν για τις ιδέες της, δεν θα δίσταζαν να το δηλώσουν.
Λες γουοκίλα αυτό, οκ, κάτσε να δεις και λεπτομέρειες από το μάθημα. Να πω πάντως ότι το δ, το ότι φεμινιστική συνείδηση αποκτάς από ένα μάθημα είναι ακραίως προσβλητικό.
Μαθησιακά Αποτελέσματα
Με την επιτυχή ολοκλήρωση του μαθήματος, οι φοιτήτριες/φοιτητές
(α) θα κατανοήσουν τις θεωρητικές αρχές και το πλαίσιο μιας κριτικής προσέγγισης στην επιστήμη και την έρευνα της Ψυχολογίας, (β) θα αναγνωρίσουν τις πατριαρχικές κοινωνικές δομές και θα εξοικειωθούν με τη φιλοσοφία των φεμινιστικών προσεγγίσεων, (γ) θα αντιληφθούν τις έμφυλες σχέσεις στην κοινωνία και τους θεσμούς, (δ) θα αποκτήσουν φεμινιστική συνείδηση και, τέλος, (ε) θα αναπτύξουν εναλλακτικές δεξιοτήτες άσκησης του επαγγέλματος και προσέγγισης του επαγγελματικού ρόλου των ψυχολόγων συμβούλων-θεραπευτών.



Περιεχόμενο Μαθήματος
Το μάθημα αποτελεί εισαγωγή στον Κλάδο και τις εφαρμογές της Φεμινιστικής Ψυχολογίας. Ο συγκεκριμένος Κλάδος έχει αναπτύξει την έρευνα και τη θεωρία σε σχέση με τις γυναίκες και την ταυτότητα του φύλου. Αποτελεί ένα είδος Κριτικής Ψυχολογίας, καθώς αμφισβητεί τους ηθικούς, πολιτικούς και επιστημονικούς ισχυρισμούς της Ψυχολογίας και προσπαθεί να επηρεάσει την κατεύθυνση/τον προσανατολισμό του πεδίου της Ψυχολογίας συνολικά. Οι θεματικές του μαθήματος περιλαμβάνουν τα εξής: (1) φεμινισμός, γυναικείο κίνημα και σεξισμός, (2) πατριαρχία και φεμινιστικές προσεγγίσεις, (3) ταυτότητες φύλου και στερεότυπα, (4) φεμινιστική κριτική στην ψυχολογία, (5) φεμινιστικές θεωρίες προσωπικότητας, (6) φεμινιστική συμβουλευτική και θεραπεία, (7) συμβουλευτική για την κακοποίηση γυναικών, (8) συμβουλευτική ΛΟΑΤ (LGBT), (9) φύλο και εκπαίδευση, και (10) γυναίκες και εργασία.
Με λίγα λόγια, παπαριές μαρίτσα μ.

Όποιος δεν συμφωνεί με τα δόγματα του μαθήματος και δεν γράψει σωστά τα μητερημά, κόβεται (γιατί είναι ίνσελ και αλτ-ράιτ).

Το αν το κλάδεμα θα γίνει μέσω επιλογής πολλαπλών απαντήσεων ή με την κλασσική μέθοδο εξέτασης, είναι άνευ ουσίας. :lol:
Πρόσθεσα το κόκκινο γιατί ο ισχυρισμός είναι πως οι ενστάσεις δεν οφείλονται στη διαδικασία, αλλά στο πεδίο των ιδεών. :D
Frappezitis έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:06
Ένα μεγάλο μπράβο στην Μαρίνα Σάττι που εκπροσωπεί επαξίως τον λαό μας γεμίζοντας το Instagram με εικόνες από καρπούζια

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70558
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΑΠΘ: Ο πόλεμος για τη φεμινιστική ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Φεβ 2023, 12:26

AlienWay έγραψε:
23 Φεβ 2023, 12:00
EKPLIKTIKOS έγραψε:
23 Φεβ 2023, 11:28
Εγώ συμφωνώ ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Είμαι ο πρώτος που θεωρεί τον μέσο καθηγητή ΑΕΙ ξυσαρχιδη, αλλά και οι φοιτητές έχουν πιάσει ακραίο επίπεδο ξυσαρχιδισμου. Πάντοτε υπήρχε μια χαλαρή φοιτητική νοοτροπία και δεν το θεωρώ κακό, άλλο αυτό όμως κ άλλο να έχουμε φτάσει σε σημείο οι φοιτητές να εκνευριζονται που δεν πέρασαν μάθημα για το οποίο δεν άνοιξαν βιβλίο κ δεν πατησαν αμφιθέατρο ούτε μια φορά.
Δεν είμαστε σίγουροι αν έχουμε να κάνουμε με περίπτωση καθηγήτριας-κόφτη ή με φοιτητές που είναι σταρχιδιστές. Δεν έχουμε δεδομένα για να κρίνουμε. Μόνο ενδείξεις.
Αυτό εξαρτάται και από το αντικείμενο του μαθήματος. Υπάρχει κάποια στοιχειώδης στατιστική αναφορικά με τα μαθήματα που μπορεί να περάσει κάποιος εύκολα με τη μέθοδο του ξυσταρχιδισμού;

Γιατί όλοι ξέρουμε λίγο πολύ, σε ποια μπορεί να λειτουργήσει και ποια όχι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9038
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: ΑΠΘ: Ο πόλεμος για τη φεμινιστική ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 23 Φεβ 2023, 13:31

AlienWay έγραψε:
23 Φεβ 2023, 12:00
EKPLIKTIKOS έγραψε:
23 Φεβ 2023, 11:28
Εγώ συμφωνώ ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Είμαι ο πρώτος που θεωρεί τον μέσο καθηγητή ΑΕΙ ξυσαρχιδη, αλλά και οι φοιτητές έχουν πιάσει ακραίο επίπεδο ξυσαρχιδισμου. Πάντοτε υπήρχε μια χαλαρή φοιτητική νοοτροπία και δεν το θεωρώ κακό, άλλο αυτό όμως κ άλλο να έχουμε φτάσει σε σημείο οι φοιτητές να εκνευριζονται που δεν πέρασαν μάθημα για το οποίο δεν άνοιξαν βιβλίο κ δεν πατησαν αμφιθέατρο ούτε μια φορά.
Δεν είμαστε σίγουροι αν έχουμε να κάνουμε με περίπτωση καθηγήτριας-κόφτη ή με φοιτητές που είναι σταρχιδιστές. Δεν έχουμε δεδομένα για να κρίνουμε. Μόνο ενδείξεις.
Ε, καλά, μάθημα επιλογής που δεν είναι υποχρεωτικό κατεύθυνσης είτε είναι εξαιρετικά απαιτητικό και για λίγους είτε είναι αβέρτα για να περνά μαζικά κόσμος ξύνοντας. Αυτό είναι πανελλήνιο δεδομένο: σχεδον κάθε σχολή έχει 3-4 μαθήματα μαζικού ξεφορτώματος, όλοι βολεύονται από αυτά.
Z

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40830
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΑΠΘ: Ο πόλεμος για τη φεμινιστική ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Φεβ 2023, 13:45

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
23 Φεβ 2023, 11:20
από την άλλη, ακριβώς επειδή είναι τα δίδακτρα στη μέση, οι φοιτητές εκεί δε νομίζω να θέλουν να κάνουν 7-8 χρόνια για να αποφοιτήσουν από ένα πρόγραμμα 4 ετών.
Δεν μπορούν. Δίδακτρα-ξεδίδακτρα, αν αποτύχεις στο ίδιο μάθημα 2 φορές, παίρνεις πούλο γιατί τρως την θέση κάποιου άλλου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24618
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: ΑΠΘ: Ο πόλεμος για τη φεμινιστική ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 23 Φεβ 2023, 13:46

Θυμάμαι ήμασταν 3 τμήματα στα Ηλεκτρικά Δίκτυα 5ου εξαμήνου, Α-Ι, Κ-Μ, Ν-Ω, με διαφορετικούς καθηγητές. Αυτός που είχε το 1ο τμήμα έβαζε ψιλοεύκολα θέματα, όλοι έπαιρναν 7+ με ελάχιστο διάβασμα, αυτός που είχε το 2ο έβαζε σχετικά πιο δύσκολα, έπαιρνες δλδ 5 αλλά 10 με την καμία. Αυτός που είχε το Ν-Ω έβαζε σχεδόν αποκλειστικά υδραυλικά ανάλογα [*] με εκατοντάδες στοιχεία, όπου έπρεπε να κάνεις πολλαπλασιασμούς πινάκων 100x100 με μιγαδικά στοιχεία του στυλ 1.024+3.022j, χωρίς να επιτρέπεται κομπιουτεράκι και με την παραμικρή λάθος πράξη να σου στοιχίζει βαθμολογικά. Το χρωστούσαν τόσο πολλοί που το Ν-Ω γέμιζε όλες τις αίθουσες και όλα τα αμιθέατρα των Γενικών Εδρών και των Ηλεκτρολόγων, ενώ τα άλλα δύο τμήματα ήμασταν από 1 αμφιθέατρο και ακόμα κι εκεί είχε ανά δύο άτομα έναν του Ν-Ω.

[*] για κάθε ηλεκτρικό κύκλωμα υπάρχει ένα ισοδύναμο υδραυλικό κύκλωμα που έχει ξερωγω δεξαμενές αντί για πυκνωτές, σωλήνες διαφορετικών διατομών αντί για αντιστάσεις κλπ. Δεν αλλάζει κάτι αλλά είναι έξτρα σαδισμός να βάζεις τον άλλον να σκέφτεται κάτι που δεν είναι καν ηλεκτρικό κύκλωμα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40830
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΑΠΘ: Ο πόλεμος για τη φεμινιστική ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Φεβ 2023, 13:58

Scouser έγραψε:
23 Φεβ 2023, 11:53
hellegennes έγραψε:
22 Φεβ 2023, 23:13
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
22 Φεβ 2023, 23:01
Ενώ οι δεκαδες βιοτεχνίες πτυχίων στο Πουτσεστερ και αλλαχού στη Βρετανία και υπερπόντια παράγουν Νευτωνες.
Μια χαρά πανεπιστήμια έχει η Βρετανία. Οι περισσότεροι βγαίνουν με διασυνδέσεις στην αγορά εργασίας. Σίγουρα παράγει περισσότερους Νεύτωνες πάντως, μιας και η Αγγλία έχει 28 νόμπελ φυσικής, 31 νόμπελ ιατρικής και 34 νόμπελ χημείας, ενώ η Ελλάδα έχει 0 νόμπελ φυσικής, 0 νόμπελ χημείας και 0 νόμπελ ιατρικής.

Έτσι, για να ξέρουμε και τι λέμε.
Δεν νομίζω ότι τίθεται υπό αμφισβήτηση η ποιότητα των βρετανικών πανεπιστημίων γενικώς. Απλά η συντριπτική πλειοψηφία των ελ που πάνε να σπουδάσουν εκεί, σπουδάζουν οικονομικά ή ναυτιλιακά ή πολιτικές επιστήμες ή κάτι παρεμφερές σε συγκεκριμένα πανεπιστήμια. Δηλαδή δεν ξέρω κανένα που να σπούδασε ας πούμε νομική ή ιατρική ή μηχανικός (με εξαίρεση εσένα) στη Βρετανία. Αυτό πόσο τυχαίο είναι; Γιατί ας πούμε δεν πάνε να σπουδάσουν ιατρική στη Βρετανία, αλλά επιλέγουν Μπρατισλάβα ή Πλόβντιβ;
Μηχανική σπουδάζει αρκετός κόσμος. Εγώ όσο ήμουν εκεί μεγάλο μέρος των τμημάτων ήταν Έλληνες σε όλους τους τομείς της μηχανικής. Για ιατρική συγκεκριμένα παίζουν κι άλλα πράγματα ρόλο, που έχουν ας πούμε να κάνουν με τα έτη σπουδών (απ' όσο ξέρω).

Ότι έχει πανεπιστήμια της πλάκας, έχει. Τα περισσότερα είναι παλιά polytechnics που έγιναν πανεπιστήμια με έναν νόμο κι ένα άρθρο. Κάποια έγιναν αληθινά πανεπιστήμια, κάποια μικρότερα συνέχισαν να είναι κάτι αντίστοιχο με τα ελληνικά ΙΕΚ. Έχει και τέτοια, που έχουν μικρές απαιτήσεις για είσοδο, τα σοβαρά πανεπιστήμια απαιτούν να δώσεις εισαγωγικές και απαιτούν να πιάσεις συγκεκριμένη βαθμολογία (note: εγώ πήρα υποτροφία από το πανεπιστήμιο για την εισαγωγική μου βαθμολογία).

Επίσης ακόμη και μεγάλα πανεπιστήμια χαρίζουν πτυχία, κυρίως σε πλούσιους πολιτικούς, γιατί έτσι είναι ο κόσμος μας. Αλλά από αυτό ως το να ονομάζουμε όλο το βρετανικό πανεπιστημιακό σύστημα "βιοτεχνίες πτυχίων" υπάρχει αβυσσαλέα απόσταση.

Το ελληνικό δημόσιο, δε, έχει διαφορετική αντιμετώπιση των βρετανικών πτυχίων ανάλογα με το πανεπιστήμιο που τελείωσες, ανάλογα με το τμήμα του πανεπιστημίου και ανάλογα με την βαθμολογία σου. Μπορεί να σου ζητήσουν να δώσεις καμμιά 20αριά μαθήματα για να πάρεις αναγνώριση, ξέρω τέτοιες περιπτώσεις. Εμένα μου ζήτησαν να δώσω μόνο 2: σεισμική σχεδίαση, την οποία στην Αγγλία δεν διδάχτηκα καθόλου, υπάρχει σαν μάθημα επιλογής μόνο σε μεταπτυχιακά προγράμματα, και ένα μάθημα οδοποιίας, εξαιτίας ασυμβατότητας του ελληνικού με το βρετανικό σύστημα (τα έδωσα στο ΑΠΘ).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40830
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΑΠΘ: Ο πόλεμος για τη φεμινιστική ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Φεβ 2023, 14:01

foscilis έγραψε:
23 Φεβ 2023, 13:46
Αυτός που είχε το Ν-Ω έβαζε σχεδόν αποκλειστικά υδραυλικά ανάλογα [*] με εκατοντάδες στοιχεία, όπου έπρεπε να κάνεις πολλαπλασιασμούς πινάκων 100x100 με μιγαδικά στοιχεία του στυλ 1.024+3.022j, χωρίς να επιτρέπεται κομπιουτεράκι και με την παραμικρή λάθος πράξη να σου στοιχίζει βαθμολογικά.
:smt005::smt005::smt005:

Έλληνας κατσίβελος που νομίζει ότι επειδή διδάσκει σε πανεπιστήμιο είναι ο Γαλιλαίος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24618
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: ΑΠΘ: Ο πόλεμος για τη φεμινιστική ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 23 Φεβ 2023, 14:55

Ήταν ένας τύπος στα ΕΑΑΚ που δεν πήρε πτυχίο ακριβώς για αυτό το μάθημα, όταν μπήκα εγώ ήταν 4ο έτος και χρώσταγε σχεδόν τα πάντα, μετά έκανε ένα τρομερό σερί γύρω στο 50-1 (μαντέψτε ποιο ήταν το 1) και από τα 25 μέχρι τα 27 του είχε μείνει μόνο αυτό το μάθημα που προσπαθούσε να το περάσει, στο τέλος τα παράτησε γιατί δεν τον έπαιρνε άλλο, τραβιόταν από Ελευσίνα, δούλευε, φτωχός, ήθελε να προχωρήσει στη ζωή του. Γάμησέ τα αντί να διαβάζει αυτή τη μαλακία 4 χρόνια έπρεπε να πήγαινε και να άλλαζε νομικά το επώνυμό του σε Αβάδιστος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40830
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΑΠΘ: Ο πόλεμος για τη φεμινιστική ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Φεβ 2023, 14:58

foscilis έγραψε:
23 Φεβ 2023, 14:55
Ήταν ένας τύπος στα ΕΑΑΚ που δεν πήρε πτυχίο ακριβώς για αυτό το μάθημα, όταν μπήκα εγώ ήταν 4ο έτος και χρώσταγε σχεδόν τα πάντα, μετά έκανε ένα τρομερό σερί γύρω στο 50-1 (μαντέψτε ποιο ήταν το 1) και από τα 25 μέχρι τα 27 του είχε μείνει μόνο αυτό το μάθημα που προσπαθούσε να το περάσει, στο τέλος τα παράτησε γιατί δεν τον έπαιρνε άλλο, τραβιόταν από Ελευσίνα, δούλευε, φτωχός, ήθελε να προχωρήσει στη ζωή του. Γάμησέ τα αντί να διαβάζει αυτή τη μαλακία 4 χρόνια έπρεπε να πήγαινε και να άλλαζε νομικά το επώνυμό του σε Αβάδιστος.
Το πρόβλημα είναι ότι το ελληνικό πανεπιστημιακό σύστημα δεν δίνει μόνο απόλυτη εξουσία σε μαλάκες να κάνουν τέτοια αρχιδιλίκια αλλά δεν έχει και κάποιον ανεξάρτητο οργανισμό ενστάσεων και ελέγχου αυτών των αρχιδιών.

Θα μπορούσε να αιτηθεί να δώσει το μάθημα αυτό σε άλλη σχολή, άραγε; Φαντάζομαι την απάντηση, αλλά ρωτάω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35121
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΑΠΘ: Ο πόλεμος για τη φεμινιστική ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 23 Φεβ 2023, 15:25


Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9038
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: ΑΠΘ: Ο πόλεμος για τη φεμινιστική ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 23 Φεβ 2023, 15:27

Απ' όσο ξέρω, κάποιος που έχει κοπεί στο ίδιο μάθημα πάνω από 3 φορές μπορεί να ζητήσει να εξεταστεί από άλλους, και ο νόμος δεν είναι πρόσφατος.
Z

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών