Όταν η Χριστίνα Αλεξοπούλου, νέα υφυπουργός του Μητσοτάκη, προωθούσε τη θεωρία του αγέννητου παιδιού

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25458
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Όταν η Χριστίνα Αλεξοπούλου, νέα υφυπουργός του Μητσοτάκη, προωθούσε τη θεωρία του αγέννητου παιδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 27 Ιουν 2023, 12:59

Stalker έγραψε:
27 Ιουν 2023, 12:52
talaipwros έγραψε:
27 Ιουν 2023, 12:43
Stalker έγραψε:
27 Ιουν 2023, 12:37


Χαίρομαι σε έκανα να εγκαταλείψεις όπως όπως τη συζήτηση :wave:
ισα ισα, επανεφερα τη μπαλα απο εκει που την πεταξες.
Ναι, γι' αυτό απέφυγες επιμελώς να κάνεις quote την αρχή της στιχομυθίας, όπου λίγο-πολύ μας λες ότι είσαι ok αν που και που καμιά ανήλικη υποχρεώνεται να φέρει στον κόσμο το παιδί του μπαμπά της, εξάλλου είναι μικρό στατιστικά ποσοστό, δεν έγινε και τίποτα, σημασία έχει ότι εκτρώσεις bad.
οχι, δεν ειπα αυτο, ειπα οτι αυτες αποτελουν μικρο ποσοστο και δεν ειναι επιχειρημα υπερ των ανεξελεγκτων εκτρωσεων ( οπως και ο θανατος ενος οδηγου που δεν προλαβε να βγει απο το οχημα του επειδη σκαλωσε η ζωνη ασφαλειας, δεν ειναι λογος καταργησης των ζωνων ασφαλειας)

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Όταν η Χριστίνα Αλεξοπούλου, νέα υφυπουργός του Μητσοτάκη, προωθούσε τη θεωρία του αγέννητου παιδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 27 Ιουν 2023, 13:02

Σενέκας έγραψε:
27 Ιουν 2023, 12:29
southern έγραψε:
27 Ιουν 2023, 11:51
Arisvilla έγραψε:
27 Ιουν 2023, 11:49
Δεξιούς βλέπω να την υπερασπίζονται για την προστασία των "αγέννητων παιδιών" Οι πρωην πασόκοι ποταμίσιοι προοδευτικοί που μας είχαν πρήξει για τον Καμμένο και για τη συγκυβέρνηση τι άποψη έχουν? Μήπως να κάνουμε και υπουργό καμία που θα θέλει να απαγορεύσει και τον αυνανισμό γιατί οδηγεί στην υπογενννητικότητα :003: ? Αν είχε βάλει ο Τσίπρας στη συγκυβέρνηση με τον Καμμένο καμία τέτοια θα μας είχαν ζαλίσει τους όρχεις οι πασοκοποταμίσιοι (και δικαίως) για την φασιστερά.
Summoning Σενέκας
τι θες? Ο Συριζα φταίει. Να υπήρχε σοβαρή αντιπολίτευση να μη βλέπαμε υπουργούς αυτή την πως τη λένε, τη Βούλτεψη και τον Barbie. Εφόσον δεν υπάρχει, ο,τι θέλουν κάνουν :102:
Είχα γνωρίσει το βουλτεψη το 2005. Δεν με ενθουσίασε. Υπάρχει κάτι χειρότερο, η Έλενα Ραπτη έγινε υφυπουργός τουρισμού!!!!
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5669
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Όταν η Χριστίνα Αλεξοπούλου, νέα υφυπουργός του Μητσοτάκη, προωθούσε τη θεωρία του αγέννητου παιδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 27 Ιουν 2023, 13:10

talaipwros έγραψε:
27 Ιουν 2023, 12:59
Stalker έγραψε:
27 Ιουν 2023, 12:52
talaipwros έγραψε:
27 Ιουν 2023, 12:43


ισα ισα, επανεφερα τη μπαλα απο εκει που την πεταξες.
Ναι, γι' αυτό απέφυγες επιμελώς να κάνεις quote την αρχή της στιχομυθίας, όπου λίγο-πολύ μας λες ότι είσαι ok αν που και που καμιά ανήλικη υποχρεώνεται να φέρει στον κόσμο το παιδί του μπαμπά της, εξάλλου είναι μικρό στατιστικά ποσοστό, δεν έγινε και τίποτα, σημασία έχει ότι εκτρώσεις bad.
οχι, δεν ειπα αυτο, ειπα οτι αυτες αποτελουν μικρο ποσοστο και δεν ειναι επιχειρημα υπερ των ανεξελεγκτων εκτρωσεων ( οπως και ο θανατος ενος οδηγου που δεν προλαβε να βγει απο το οχημα του επειδη σκαλωσε η ζωνη ασφαλειας, δεν ειναι λογος καταργησης των ζωνων ασφαλειας)
Με άλλα λόγια είσαι απλά κατά των «ανεξέλεγκτων» εκτρώσεων; Μπράβο, κι εγώ :lol:

Yποψιάζομαι το εννοούμε διαφορετικά βέβαια, καθώς και ότι αν περιμένω να ξεκαθαρίσεις τη θέση σου θα περιμένω πολύ.

Η δικιά μου είναι ότι η τρέχουσα νομοθεσία στην Ελλάδα με καλύπτει.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25458
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Όταν η Χριστίνα Αλεξοπούλου, νέα υφυπουργός του Μητσοτάκη, προωθούσε τη θεωρία του αγέννητου παιδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 27 Ιουν 2023, 13:18

Stalker έγραψε:
27 Ιουν 2023, 13:10
talaipwros έγραψε:
27 Ιουν 2023, 12:59
Stalker έγραψε:
27 Ιουν 2023, 12:52

Ναι, γι' αυτό απέφυγες επιμελώς να κάνεις quote την αρχή της στιχομυθίας, όπου λίγο-πολύ μας λες ότι είσαι ok αν που και που καμιά ανήλικη υποχρεώνεται να φέρει στον κόσμο το παιδί του μπαμπά της, εξάλλου είναι μικρό στατιστικά ποσοστό, δεν έγινε και τίποτα, σημασία έχει ότι εκτρώσεις bad.
οχι, δεν ειπα αυτο, ειπα οτι αυτες αποτελουν μικρο ποσοστο και δεν ειναι επιχειρημα υπερ των ανεξελεγκτων εκτρωσεων ( οπως και ο θανατος ενος οδηγου που δεν προλαβε να βγει απο το οχημα του επειδη σκαλωσε η ζωνη ασφαλειας, δεν ειναι λογος καταργησης των ζωνων ασφαλειας)
Με άλλα λόγια είσαι απλά κατά των «ανεξέλεγκτων» εκτρώσεων; Μπράβο, κι εγώ :lol:

Yποψιάζομαι το εννοούμε διαφορετικά βέβαια, καθώς και ότι αν περιμένω να ξεκαθαρίσεις τη θέση σου θα περιμένω πολύ.

Η δικιά μου είναι ότι η τρέχουσα νομοθεσία στην Ελλάδα με καλύπτει.
Δε βλεπω που διαφωνούμε ή που διαφωνεις με την Αλεξοπουλου δεδομενου οτι δεν μιλησε για αλλαγη της νομοθεσίας, εκτος και μου διαφευγει κατι.

Μιλησε για ζητημα ηθικής

Άβαταρ μέλους
dtri2020
Δημοσιεύσεις: 3972
Εγγραφή: 02 Απρ 2021, 10:59

Re: Όταν η Χριστίνα Αλεξοπούλου, νέα υφυπουργός του Μητσοτάκη, προωθούσε τη θεωρία του αγέννητου παιδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtri2020 » 27 Ιουν 2023, 13:21

vantono έγραψε:
27 Ιουν 2023, 12:56
dtri2020 έγραψε:
27 Ιουν 2023, 12:52
vantono έγραψε:
27 Ιουν 2023, 12:48

Εχεις γραψει 800 φορες την ιδια ατακα. Δεν εισαι αστείος.
Μακάρι να εισαι ομορφος, γιατι απο χιουμορ δεν γαμάς.
Επειδή θυμάμαι τι γράφω, δείξε μου μία (1) ακόμη φορά που την έχω ξαναγράψει.

Όσο για τις ομορφιές και τα γ@μήσια θα τα αφήσω όλα σε σένα. Το ΄χεις!
dtri2020 έγραψε:
27 Ιουν 2023, 11:59
Arisvilla έγραψε:
27 Ιουν 2023, 11:49
Μήπως να κάνουμε και υπουργό καμία που θα θέλει να απαγορεύσει και τον αυνανισμό γιατί οδηγεί στην υπογενννητικότητα :003: ?
Τον αυνανισμό δεν πρόκειται να σας τον απαγορεύσει κανένας, μην αγχώνεστε άδικα.
dtri2020 έγραψε:
27 Ιουν 2023, 12:32
Isildur έγραψε:
27 Ιουν 2023, 12:06

:smt005::smt005:
Αγχώνονται τα καψερά μην τους κόψει κανείς την μαλακία που τους δέρνει.
dtri2020 έγραψε:
27 Ιουν 2023, 12:45
foscilis έγραψε:
27 Ιουν 2023, 12:39
Η μοναδική που ξέρω να χρησιμοποιούσε συστηματικά την έκτρωση σαν μορφή αντισύλληψης είναι μια 85χρονη κωνσταντινουπολίτισσα καραδεξιάρα θεία της γυναίκας μου με άντρα ναυτικό που όταν ερχόταν δε γούσταρε προφυλακτικά και μαλακίες: 23 έμβρυα έριξε, 2 γέννησε. Με παράνομη την έκτρωση κιόλας.
Μην αγχώνεσαι, η Νέα Δημοκρατία δεν πρόκειται να απαγοεύεσει τον αυνανισμό.
:lol:
Ασε μας κουκλίτσα μου! Σήμερα το πρωτοέγραψα.

Και το επαναλαμβάνω για τους όλους αριστερούς που ανησυχούν. Μην αγχώνεστε άδικα, η Νεα Δημοκρατία δεν πρόκειται να σας απαγοαρεύσει τον αυνανισμό!

Εντάξει ομορφιά μου;
dtrimedia: Σύντομα κοντά σας!

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2835
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Όταν η Χριστίνα Αλεξοπούλου, νέα υφυπουργός του Μητσοτάκη, προωθούσε τη θεωρία του αγέννητου παιδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 27 Ιουν 2023, 13:54

αν θα είναι τέτοια η αντιπολίτευση συριζα την επόμενη τετραετία πάμε για μονοψήφιο. Ήδη η μονομανία με τους λάθρο της πύλου κατά φράκτη γκει πραιντ τον συμπίεσε σε ένα μήνα προς κατεύθυνση του 15%.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23795
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Όταν η Χριστίνα Αλεξοπούλου, νέα υφυπουργός του Μητσοτάκη, προωθούσε τη θεωρία του αγέννητου παιδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 27 Ιουν 2023, 13:56

dtri2020 έγραψε:
27 Ιουν 2023, 13:21
vantono έγραψε:
27 Ιουν 2023, 12:56
dtri2020 έγραψε:
27 Ιουν 2023, 12:52


Επειδή θυμάμαι τι γράφω, δείξε μου μία (1) ακόμη φορά που την έχω ξαναγράψει.

Όσο για τις ομορφιές και τα γ@μήσια θα τα αφήσω όλα σε σένα. Το ΄χεις!
dtri2020 έγραψε:
27 Ιουν 2023, 11:59


Τον αυνανισμό δεν πρόκειται να σας τον απαγορεύσει κανένας, μην αγχώνεστε άδικα.
dtri2020 έγραψε:
27 Ιουν 2023, 12:32


Αγχώνονται τα καψερά μην τους κόψει κανείς την μαλακία που τους δέρνει.
dtri2020 έγραψε:
27 Ιουν 2023, 12:45


Μην αγχώνεσαι, η Νέα Δημοκρατία δεν πρόκειται να απαγοεύεσει τον αυνανισμό.
:lol:
Ασε μας κουκλίτσα μου! Σήμερα το πρωτοέγραψα.

Και το επαναλαμβάνω για τους όλους αριστερούς που ανησυχούν. Μην αγχώνεστε άδικα, η Νεα Δημοκρατία δεν πρόκειται να σας απαγοαρεύσει τον αυνανισμό!

Εντάξει ομορφιά μου;
Δεν σου ειπα οτι το γραφεις απο χθες :lol: Σημερα σου είπα οτι το εγραψες, αλλα 500 φορές, σαν τιμωρία στο σχολείο.
Μην αυτοτιμωρείστε οι δεξιοί, δεν χρειάζεται, ο Κούλαρος βγήκε, και βγηκε με δικές μας ψήφους.
Αυτό ελπίζω να σας πονάει για τα καλα, τους παραδοσιοκράτες δεξιούς. :003:

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29999
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Όταν η Χριστίνα Αλεξοπούλου, νέα υφυπουργός του Μητσοτάκη, προωθούσε τη θεωρία του αγέννητου παιδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 27 Ιουν 2023, 13:58

Arisvilla έγραψε:
27 Ιουν 2023, 11:40
https://www.documentonews.gr/article/ot ... y-paidioy/
Ωραία η κεντρώα στροφή του Κούλη. Εκανε υπουργό κάποια που έλεγε "Η προστασία του αγέννητου παιδιού, συνιστά κορυφαίο ζήτημα ηθικής και αποτελεί θεμελιώδη παράγοντα στην αντιμετώπιση του δημογραφικού. Διότι ”το αγέννητο παιδί είναι άνθρωπος, εικόνα Θεού, εξ άκρας συλλήψεως”»
Θέλω σχόλια από τους πρωην πασόκους και νυν μπλε πασόκους που θεωρούν την κουλική νδ και προοδευτικό κόμμα.
Πες αλήθεια τώρα. Και συ ΝΔ ψήφισες;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9497
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Όταν η Χριστίνα Αλεξοπούλου, νέα υφυπουργός του Μητσοτάκη, προωθούσε τη θεωρία του αγέννητου παιδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 27 Ιουν 2023, 14:00

Otto Weininger έγραψε:
27 Ιουν 2023, 13:58
Arisvilla έγραψε:
27 Ιουν 2023, 11:40
https://www.documentonews.gr/article/ot ... y-paidioy/
Ωραία η κεντρώα στροφή του Κούλη. Εκανε υπουργό κάποια που έλεγε "Η προστασία του αγέννητου παιδιού, συνιστά κορυφαίο ζήτημα ηθικής και αποτελεί θεμελιώδη παράγοντα στην αντιμετώπιση του δημογραφικού. Διότι ”το αγέννητο παιδί είναι άνθρωπος, εικόνα Θεού, εξ άκρας συλλήψεως”»
Θέλω σχόλια από τους πρωην πασόκους και νυν μπλε πασόκους που θεωρούν την κουλική νδ και προοδευτικό κόμμα.
Πες αλήθεια τώρα. Και συ ΝΔ ψήφισες;
Χαχαχα, θα μου κοπεί το χέρι αν το κάνω. Σχόλιο για το αγέννητο παιδί δεν βλέπω πάντως.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29999
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Όταν η Χριστίνα Αλεξοπούλου, νέα υφυπουργός του Μητσοτάκη, προωθούσε τη θεωρία του αγέννητου παιδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 27 Ιουν 2023, 14:01

Arisvilla έγραψε:
27 Ιουν 2023, 14:00
Otto Weininger έγραψε:
27 Ιουν 2023, 13:58
Arisvilla έγραψε:
27 Ιουν 2023, 11:40
https://www.documentonews.gr/article/ot ... y-paidioy/
Ωραία η κεντρώα στροφή του Κούλη. Εκανε υπουργό κάποια που έλεγε "Η προστασία του αγέννητου παιδιού, συνιστά κορυφαίο ζήτημα ηθικής και αποτελεί θεμελιώδη παράγοντα στην αντιμετώπιση του δημογραφικού. Διότι ”το αγέννητο παιδί είναι άνθρωπος, εικόνα Θεού, εξ άκρας συλλήψεως”»
Θέλω σχόλια από τους πρωην πασόκους και νυν μπλε πασόκους που θεωρούν την κουλική νδ και προοδευτικό κόμμα.
Πες αλήθεια τώρα. Και συ ΝΔ ψήφισες;
Χαχαχα, θα μου κοπεί το χέρι αν το κάνω. Σχόλιο για το αγέννητο παιδί δεν βλέπω πάντως.
Τι σχόλιο; Εμένα βρήκες; :lol:
Προφανώς και εγώ είμαι υπέρ αυτού.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11811
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Όταν η Χριστίνα Αλεξοπούλου, νέα υφυπουργός του Μητσοτάκη, προωθούσε τη θεωρία του αγέννητου παιδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 27 Ιουν 2023, 14:11

vantono έγραψε:
27 Ιουν 2023, 13:56
Αυτό ελπίζω να σας πονάει για τα καλα, τους παραδοσιοκράτες δεξιούς. :003:
:smt005::smt005::smt005: Τύπε, δεν έχεις πάρει μυρωδιά για το τι σημαίνει ''παραδοσιοκράτης δεξιός ψηφοφόρος της ΝΔ''.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9497
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Όταν η Χριστίνα Αλεξοπούλου, νέα υφυπουργός του Μητσοτάκη, προωθούσε τη θεωρία του αγέννητου παιδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 27 Ιουν 2023, 14:12

southern έγραψε:
27 Ιουν 2023, 11:45
Θα είναι θαυμάστρια του διεσυ. Αλλά είναι πολύ πικρό ποτήρι για οποιοδήποτε κεντροαριστερο
Επειδή η στροφή του Κουλη στην κεντροαριστερα θυμίζει λίγο τη στροφή Κωστάκη στο μεσαίο χώρο με Λουλη και Ρουσόπουλος θα σου πω το εξής. Το 2000 ήταν η μοναδική και τελευταία φορά που ψήφισα νδ, αποκλειστικά λόγω του Καραμανλή που μου φαινόταν πολύ πιο προοδευτικός από τον άθλιο Σημίτη. Και εκεί που ήμουν πάλι να το ρίξω Συνασπισμο ψήφισα νδ. Μετά από ένα δύο μήνες όμως είδα τον Καραμανλή να πάει να ψηφίζει για δημοψήφισμα για τις ταυτότητες και να συντάσσεται με τον Χριστοδουλο. Εκεί τελείωσε η ΝΔ για μενα. Η νδ όσο λίφτινγκ και να θέλει να κάνει ο Κουλης για ψηφοθηρικους λόγους ήταν και θα είναι ένα βαθύτατα συντηρητικό κόμμα.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24629
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Όταν η Χριστίνα Αλεξοπούλου, νέα υφυπουργός του Μητσοτάκη, προωθούσε τη θεωρία του αγέννητου παιδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 27 Ιουν 2023, 15:03

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
27 Ιουν 2023, 12:41
Rakomelofronas έγραψε:
27 Ιουν 2023, 12:36
Αν χαρακτηρίσουν τους τρίτεκνους ως πολύτεκνους και βασίζουν τη λήψη επιδομάτων σε πράγματα όπως ολοκλήρωση υποχρεωτικής εκπαίδευσης και υποβολή φορολογικής δήλωσης, κάτι γίνεται.

Είναι ενδιαφέρον ότι η φράση "θεωρία του αγέννητου παιδιού" θυμίζει τη φράση "θεωρία της βαρύτητας" και "θεωρία της εξέλιξης": η λέξη "θεωρία"... θεωρείται ότι αφαιρεί κύρος ενώ στην πραγματικότητα προσδίδει.
Εδώ μιλάμε για τύπους που κατηγορούν αλλους για μεταφυσικό σκοταδισμό, ενώ οι ίδιοι θεωρούν πως ο άνθρωπος δημιουργείται κατά μαγικό τρόπο το ίδιο δευτερόλεπτο μόλις ξεπεταχτεί μέσα από τα σκέλια της μάνας ε, του εγκυμονούντος ατόμου.
Το άτομο με τη νομική έννοια, όχι ο άνθρωπος.

Άνθρωπος είναι και το σπερματοζωάριο, στην απλοειδή φάση του κύκλου ζωής του.

Για πάρα πολύ παρόμοιους λόγους το άτομο παύει να υπάρχει το δευτερόλεπτο που επέρχεται ο θάνατος και ένα πολύ μεγάλο ρεπερτόριο από ενέργειες που ένα δευτερόλεπτο νωρίτερα αποτελούσαν κακούργημα (π.χ. να του κόψεις το κεφάλι και να το γαμήσεις), περιορίζονται στο πλημέλλημα της περιύβρισης νεκρού, 2 χρόνια φυλάκιση μαξ. Ενώ το πτώμα παραμένει άνθρωπος και όχι π.χ. κουνουπίδι. Και παίζει μάλιστα για κανα 24ωρο να έχει περισσότερα ζωντανά κύτταρα από το μέσο έμβρυο.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10336
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Όταν η Χριστίνα Αλεξοπούλου, νέα υφυπουργός του Μητσοτάκη, προωθούσε τη θεωρία του αγέννητου παιδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 27 Ιουν 2023, 15:05

foscilis έγραψε:
27 Ιουν 2023, 15:03
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
27 Ιουν 2023, 12:41
Rakomelofronas έγραψε:
27 Ιουν 2023, 12:36
Αν χαρακτηρίσουν τους τρίτεκνους ως πολύτεκνους και βασίζουν τη λήψη επιδομάτων σε πράγματα όπως ολοκλήρωση υποχρεωτικής εκπαίδευσης και υποβολή φορολογικής δήλωσης, κάτι γίνεται.

Είναι ενδιαφέρον ότι η φράση "θεωρία του αγέννητου παιδιού" θυμίζει τη φράση "θεωρία της βαρύτητας" και "θεωρία της εξέλιξης": η λέξη "θεωρία"... θεωρείται ότι αφαιρεί κύρος ενώ στην πραγματικότητα προσδίδει.
Εδώ μιλάμε για τύπους που κατηγορούν αλλους για μεταφυσικό σκοταδισμό, ενώ οι ίδιοι θεωρούν πως ο άνθρωπος δημιουργείται κατά μαγικό τρόπο το ίδιο δευτερόλεπτο μόλις ξεπεταχτεί μέσα από τα σκέλια της μάνας ε, του εγκυμονούντος ατόμου.
Το άτομο με τη νομική έννοια, όχι ο άνθρωπος.

Άνθρωπος είναι και το σπερματοζωάριο, στην απλοειδή φάση του κύκλου ζωής του.

Για πάρα πολύ παρόμοιους λόγους το άτομο παύει να υπάρχει το δευτερόλεπτο που επέρχεται ο θάνατος και ένα πολύ μεγάλο ρεπερτόριο από ενέργειες που ένα δευτερόλεπτο νωρίτερα αποτελούσαν κακούργημα (π.χ. να του κόψεις το κεφάλι και να το γαμήσεις), περιορίζονται στο πλημέλλημα της περιύβρισης νεκρού, 2 χρόνια φυλάκιση μαξ. Ενώ το πτώμα παραμένει άνθρωπος και όχι π.χ. κουνουπίδι.
τον άνθρωπο με την βιολογική έννοια εννοούν, ή τελος πάντων με κάποια μεταφυσική έννοια. Όχι όμως την νομική. Δεν είναι το θέμα τους η γραφειοκρατία του ζητήματος.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών