Εγω ουτε τα λαχανικα δεν φορτωνα πανω του.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23577
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Εγω ουτε τα λαχανικα δεν φορτωνα πανω του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 26 Ιαν 2024, 18:49

οττο διαβασες ε;

μικε δροπ.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70632
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Εγω ουτε τα λαχανικα δεν φορτωνα πανω του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Ιαν 2024, 19:14

enaon έγραψε:
26 Ιαν 2024, 18:49
οττο διαβασες ε;

μικε δροπ.
Βρε ανεπίδεκτα, με ανοικτά χαρτιά σας παίζω κι επιχειρείτε καρρέ του άσσου με κόκκινα δυάρια και τριάρια. :hebit:

Πας στοίχημα ότι θα φάτε ομαδικό άδειασμα από τους έξυπνους πχορουμίστας, αν επιχειρήσω ανοιχτή κόντρα;

Προτείνω να μην πας. Δεν είμαι και τόσο κακιά κατά βάθος.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23577
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Εγω ουτε τα λαχανικα δεν φορτωνα πανω του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 26 Ιαν 2024, 19:15

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιαν 2024, 18:28
ή προσπαθείς να βάλεις φόλες σε γάτες.
η γλυφιτζουρια απο παιδακια, γατουλη.


πάω αμε

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70632
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Εγω ουτε τα λαχανικα δεν φορτωνα πανω του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Ιαν 2024, 19:24

enaon έγραψε:
26 Ιαν 2024, 19:15

πάω αμε
Λυσσάξτε λέφτερα, τσαούσες. :)

ΓΑΛΗ @ Γαλέα - Γαλέη - Γαλῆ
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23577
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Εγω ουτε τα λαχανικα δεν φορτωνα πανω του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 26 Ιαν 2024, 19:27

α π ο γ ο η τ ε υ σ η,

έλεος, μας καυλωσες αδικα που λεει και το ανέκδοτο.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49009
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Εγω ουτε τα λαχανικα δεν φορτωνα πανω του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 26 Ιαν 2024, 22:44

Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40845
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εγω ουτε τα λαχανικα δεν φορτωνα πανω του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Ιαν 2024, 00:25

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιαν 2024, 18:16
hellegennes έγραψε:
26 Ιαν 2024, 16:52
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιαν 2024, 09:57


Σιγά μην το παίξω και θιγμένη από το συνάφι σας. :e045:

Αστείοι είστε.
Αλλά αυτό ακριβώς κάνεις στο από πάνω ποστ. Το παίζεις θύμα.
Σιγά τους θύτες. Εσείς ούτε καναρίνι δεν μπορείτε να πνίξετε.
Τότε μην το παίζεις θύμα. Δεν πείθεις κανέναν.

Κι απ' αυτό Ότο, μπορείς να καταλάβεις τι έλεγα για την Γαλή. Μόνο χοντρομαλάκας μπορεί να έχει τέτοια συμπεριφορά. Προσπαθεί να ρίξει το φταίξιμο στους άλλους για το κράξιμο που τρώει, παίζοντας το θύμα του μισογυνισμού, ότι και καλά δέχεται επίθεση γιατί είναι "δυναμική" γυναίκα που "δεν μασάει". Μόλις της το επισημαίνω, το γυρίζει ακριβώς σ' αυτό που έλεγα, το "εμένα δεν μ' αγγίζει τίποτα και σας βλέπω αφ' υψηλού, είστε πολύ μικροί για να με βλάψετε".

Δεν έχω πρόβλημα με τα άτομα που είναι ανασφαλή, έχω όμως πρόβλημα με τα ανασφαλή άτομα που δείχνουν θράσος και μετατρέπουν το πρόβλημά τους σε επιθετική συμπεριφορά. Η Γαλή είναι ένα βαθιά ανασφαλές άτομο που χρησιμοποιεί σαν άμυνά της την αλαζονεία και την προσποίηση αυτονομίας (εγώ δεν χρειάζομαι κανέναν, κτλ).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40845
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εγω ουτε τα λαχανικα δεν φορτωνα πανω του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Ιαν 2024, 00:52

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιαν 2024, 19:14
Βρε ανεπίδεκτα, με ανοικτά χαρτιά σας παίζω κι επιχειρείτε καρρέ του άσσου με κόκκινα δυάρια και τριάρια. :hebit:
Να την και η αλαζονεία πάλι και η νίκη στο μυαλό της. Εγώ τους νικάω όλους, είστε πολύ μικροί για να με φτάσετε. :lol:

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιαν 2024, 19:14
Πας στοίχημα ότι θα φάτε ομαδικό άδειασμα από τους έξυπνους πχορουμίστας, αν επιχειρήσω ανοιχτή κόντρα;
Πιο ανοιχτή κόντρα δεν γίνεται, καλή μου. Έχεις ξεσκιστεί στους χαρακτηρισμούς και τις προσβολές. Το αποτέλεσμα είναι να φαίνεσαι όλο και πιο γελοία στα μάτια όλων, με τις μικρότητές σου.

Κόντρα πνεύματος μπορεί να είσαι ικανή να κάνεις με στελέχη της κυβέρνησης, μέχρι εκεί σε παίρνει. Εκεί άλλωστε λειτουργούν καλά οι στερεοτυπικές εκφράσεις, οι πονηριές, η μανιέρα, οι ασυνάρτητες απαντήσεις και οι βερμπαλισμοί. Συγκροτημένες, θεμελιωμένες απαντήσεις δεν είσαι ικανή να στοιχειοθετήσεις, μόνο φθηνές εξυπνάδες και μπεμπεκίστικες ειρωνείες.

Αυτό το στυλιζαρισμένο ύφος απόκρισης ήταν κάτι φρέσκο και εύστοχο πριν 15 χρόνια στο φόρουμ και είχε την χαριτωμένη θέση του. Πλέον είναι ένα κουρασμένο μοτίβο επαναλαμβανόμενων ατακών που μοιάζει να συνθέτει σκνίπα ΑΙ μετά από 2 μπουκάλια Κιάντι και Κόκα Κόλα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

AOC
Δημοσιεύσεις: 1567
Εγγραφή: 27 Μάιος 2019, 15:27
Phorum.gr user: AOC

Re: Εγω ουτε τα λαχανικα δεν φορτωνα πανω του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AOC » 27 Ιαν 2024, 01:39

Δεν ειχα ακολουθήσει την υπόθεση και τώρα που
είδα την ομιλία της μανας σιχάθηκα την Ελλάδα.
Πολλοί νεοδημοκράτες ψηφοφόροι του phorum στα θρεντ της εξωτερικης πολιτικης εχουν κατά καιρούς χαρακτηρίσει τους Κινέζους υποανάπτυκτους πχ, που έχουν τρένα που τρέχουν με 300χμ την ώρα , σε αντίθεση με τους ίδιους που είναι ευρωπαίοι και ψηφίζουν βυσματικά τον Καραμανλή στις Σέρρες να τους δώσει λίγο ψωμάκι.😂 Τι να κλασουν οι και να πουν οι υπάνθρωποι Κινέζοι στον Καραμανλή για τρένα ;
Θυμάμαι επίσης πως οι ευρωπαίοι του φόρουμ λατρεύουν να αποκαλούν τον Πούτιν μαφιόζο μετά βλέπεις το ελληνικό ποδόσφαιρο μια υπόθεση ξεκαθαρα εγκληματιών που θα επρεπε να βρίσκονται όλοι πίσω από τα σίδερα. Τώρα στην πολιτική τα ίδια. Συγκαλύπτουν τα πάντα.
Τι να πει κανείς για αυτόν τον πάτο ; Ειλικρινά ψάχνω τρόπο να φύγω από την χώρα δεν σώζεται αυτό το πράγμα και δεν υπάρχει όραμα για κάτι καλύτερο.
Ξεφτίλα.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40474
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Εγω ουτε τα λαχανικα δεν φορτωνα πανω του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 27 Ιαν 2024, 05:48

Κοττακης χτες στη Δημοκρατια.



«Κρίμα να εξευτελίζεται η δημοκρατία!»

Η δωρική μάνα των Τεμπών Καρυστιανού διέσυρε κυβέρνηση - Κοινοβούλιο - Δικαιοσύνη


Μανώλης Κοττάκης

Επιστρέφοντας αργά στο σπίτι προχθές βράδυ έπειτα από κοπιώδη μέρα στην εφημερίδα και στο ρεπορτάζ, άρχισα την αποσυμπίεσή μου από το Κανάλι της Βουλής, το οποίο διευθύνει ο καλός φίλος και εξαίρετος συνάδελφος Νίκος Σίμος.

Τέτοια ώρα, περασμένες 11, μεταδίδει σπάνιες συναυλίες ή και συνεντεύξεις προσωπικοτήτων εκτός πολιτικής, που με ηρεμούν. Προχθές όμως μετέδιδε σε προχωρημένη ώρα τη συνεδρίαση της Εξεταστικής για τα Τέμπη, στην οποία κατέθετε η μάνα ενός νέου κοριτσιού που έχασε τη ζωή του στο δυστύχημα: η Μαρία Καρυστιανού.

Αναλογίστηκα για λίγο αν αυτοί που δίνουν μάχη σήμερα για παρά φύσιν τεκνοθεσίες θα μπορούσαν να βγάλουν από μέσα τους τους λυγμούς και τις ανάσες αυτής της δωρικής και αξιοπρεπούς μάνας που καθήλωσε το Κοινοβούλιο όταν μιλούσε για την αδικοχαμένη κόρη της. Η απάντηση είναι αυτονόητος. Οχι. Αλλά το θέμα μου σήμερα, αγαπητοί, δεν είναι αυτό. Το θέμα μου είναι η εκπεσούσα δημοκρατία μας.

Στη συνεδρίαση αυτή διεξήχθη μεγάλη συζήτηση για έννοιες όπως λαϊκή κυριαρχία, δημοκρατία, πλειοψηφία-μειοψηφία, Δικαιοσύνη και έγιναν κανονικά τα αποκαλυπτήρια ενός ολόκληρου συστήματος το οποίο συμπράττει για τη «συγκάλυψη». Λέξη της μάρτυρος. Η κυβέρνηση που έκανε τα πάντα για να στείλει φυλακή τους πολιτικούς της αντιπάλους για το Μάτι, όπως η Ρένα Δούρου, τώρα κάνει τα πάντα για να μπαζώσει την αλήθεια για τα Τέμπη επειδή αφορούν τον εαυτό της.

Ειδικώς στο σκέλος με το παράνομο φορτίο της εμπορικής αμαξοστοιχίας το οποίο (θυμίζω) ήλεγξε ο Στρατός και καταγγέλλεται ότι συνδέεται με λαθρεμπόριο καυσίμων. Η μετρημένη στα λόγια της Μαρία Καρυστιανού, παρά την οργή της, αφού ζήτησε τον λόγο από την Πολιτεία για το γεγονός ότι της παρέδωσαν τα οστά του παιδιού της καμένα (!) από τη φωτιά που ξέσπασε μετά το δυστύχημα, εξαπέλυσε ένα δριμύ κατηγορώ και μοιράστηκε μαζί με τους βουλευτές της αντιπολίτευσης (Σαρακιώτης – ΣΥΡΙΖΑ , Αποστολάκη – ΠΑΣΟΚ, Κομνηνάκα – ΚΚΕ, Παπαδάκης – Λύση, Δημητριάδης – «Σπαρτιάτες», Βρεττός – ΝΙΚΗ) την απελπισία της για την ποιότητα της δημοκρατίας στην πατρίδα.

Για να φθάσει έως εκεί και για να «πακετάρει» την κυβέρνηση, το Κοινοβούλιο και τη Δικαιοσύνη ως ένα ενιαίο σύστημα εξουσίας που καταστρέφει τις αποδείξεις και παρακωλύει την αναζήτηση της αλήθειας απαρίθμησε τα εγκλήματα που έχουν γίνει: Το γεγονός ότι καταστράφηκαν αρχικώς από αξιωματούχους του ΟΣΕ οι συνομιλίες φόρτωσης της εμπορικής αμαξοστοιχίας με παράνομο υλικό στη Θεσσαλονίκη. Το γεγονός ότι οι συγγενείς των θυμάτων ζήτησαν μετ’ επιτάσεως από τον προηγούμενο ανακριτή να τις αναζητήσει προτού καταστραφούν. Το γεγονός ότι αυτός κινήθηκε έναν ολόκληρο μήνα μετά, με συνέπεια να επιτραπεί η καταστροφή τους. Το γεγονός ότι με εντολή του υφυπουργού Επικρατείας Τριαντόπουλου (έπειτα από οδηγία του πρωθυπουργού, όπως υποστήριξε μάλιστα η κυρία Καρυστιανού) μπαζώθηκε και αλλοιώθηκε ο τόπος του δυστυχήματος πέντε μέρες μετά. Το γεγονός ότι απομακρύνθηκαν τα βαγόνια του συρμού με δαπάνη που κόστισε 650.000 ευρώ στην Περιφέρεια.

Το γεγονός ότι η εισαγγελέας του Αρείου Πάγου Γεωργία Αδειλίνη φέρεται ειπούσα προς την ίδια και άλλους συγγενείς των θυμάτων να κοιτάξουν μπροστά, «η ζωή συνεχίζεται» και να μην ασχοληθούν με το παρελθόν! Το γεγονός ότι ο Αδωνις Γεωργιάδης είπε στη Βουλή πως, «αν αποκαλύπταμε τα προβλήματα ασφαλείας στα τρένα δεν θα έμπαινε κανείς μέσα σε αυτά». «Και ακόμη κυκλοφορεί ελεύθερος», όπως σημείωσε δηκτικά. Το γεγονός ότι η Εξεταστική Επιτροπή έχει καλέσει υπουργούς και αξιωματούχους της περασμένης εικοσαετίας αλλά δεν καλεί τον υφυπουργό Τριαντόπουλο και τον πρόεδρο των Μηχανοδηγών Γενηδούνια.

Παρακολουθώντας την κατάθεσή της η βουλευτής της Νέας Αριστεράς Πέτη (Θεοπίστη) Πέρκα ένιωσε την ανάγκη να τη ρωτήσει αν έχει νόημα να παραμένει η ίδια σε αυτή την Εξεταστική ή αν έχουμε να κάνουμε με μια «ανάπηρη δημοκρατία». Στο σημείο αυτό η Καρυστιανού ξέσπασε: «Ενα μόνο σχόλιο. Σπουδαία η δημοκρατία. Αλλά θέλει προσοχή. Δεν μπορεί να βγαίνει ένας δολοφόνος, να κάνει ένα έγκλημα και επειδή έχει πολλούς φίλους και είμαστε δημοκράτες και προασπιζόμαστε τη δημοκρατία να λέμε “δεν πειράζει, θα τον αθωώσουμε γιατί η πλειοψηφία είναι φίλοι του και η πλειοψηφία θέλει αυτό”. Ναι, πλειοψηφία, αλλά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν και κάποια όρια; Εδώ μιλάμε για ένα έγκλημα 57 ανθρώπων. Μιλάμε για δύο τρένα που συγκρούστηκαν μετωπικά. Ποια δημοκρατία μου λέτε; Κρίμα για τη δημοκρατία να την εξευτελίζουμε».

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλά να προστεθούν επ’ αυτού, παρά μόνο ένα: προσέξτε το modus operandi. Τον τρόπο δράσης στις εξεταστικές. Και στις υποκλοπές και στα Τέμπη. Εχουν δύο κοινά χαρακτηριστικά: Το κράτος καταστρέφει τις αποδείξεις. Στις υποκλοπές καταστράφηκαν οι υποκλαπείσες ηχογραφημένες συνομιλίες πολιτικών προσώπων, στα Τέμπη οι συνομιλίες μεταξύ στελεχών του ΟΣΕ. Και οι δύο αφορούσαν αδικήματα. Και στις υποκλοπές και στα Τέμπη η Ν.Δ. δεν καλεί ουσιώδεις μάρτυρες για τη διαλεύκανση των υποθέσεων. «Πλειοψηφία το λέμε αυτό εμείς εδώ» σχολίασε δηκτικά ο Εβρίτης βουλευτής της Ελληνικής Λύσης Παράσχος Παπαδάκης. Για πρώτη φορά μεταπολιτευτικώς η «πλειοψηφία» εξελίσσεται σε πρόβλημα για τη δημοκρατία μας. Συνήθως ήταν η λύση!

https://www.newsbreak.gr/apopseis/55619 ... imokratia/

.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16738
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Εγω ουτε τα λαχανικα δεν φορτωνα πανω του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 27 Ιαν 2024, 06:31

Αρίστος έγραψε:
27 Ιαν 2024, 05:48
Κοττακης χτες στη Δημοκρατια.



«Κρίμα να εξευτελίζεται η δημοκρατία!»

Η δωρική μάνα των Τεμπών Καρυστιανού διέσυρε κυβέρνηση - Κοινοβούλιο - Δικαιοσύνη


Μανώλης Κοττάκης

Επιστρέφοντας αργά στο σπίτι προχθές βράδυ έπειτα από κοπιώδη μέρα στην εφημερίδα και στο ρεπορτάζ, άρχισα την αποσυμπίεσή μου από το Κανάλι της Βουλής, το οποίο διευθύνει ο καλός φίλος και εξαίρετος συνάδελφος Νίκος Σίμος.

Τέτοια ώρα, περασμένες 11, μεταδίδει σπάνιες συναυλίες ή και συνεντεύξεις προσωπικοτήτων εκτός πολιτικής, που με ηρεμούν. Προχθές όμως μετέδιδε σε προχωρημένη ώρα τη συνεδρίαση της Εξεταστικής για τα Τέμπη, στην οποία κατέθετε η μάνα ενός νέου κοριτσιού που έχασε τη ζωή του στο δυστύχημα: η Μαρία Καρυστιανού.

Αναλογίστηκα για λίγο αν αυτοί που δίνουν μάχη σήμερα για παρά φύσιν τεκνοθεσίες θα μπορούσαν να βγάλουν από μέσα τους τους λυγμούς και τις ανάσες αυτής της δωρικής και αξιοπρεπούς μάνας που καθήλωσε το Κοινοβούλιο όταν μιλούσε για την αδικοχαμένη κόρη της. Η απάντηση είναι αυτονόητος. Οχι. Αλλά το θέμα μου σήμερα, αγαπητοί, δεν είναι αυτό. Το θέμα μου είναι η εκπεσούσα δημοκρατία μας.

Στη συνεδρίαση αυτή διεξήχθη μεγάλη συζήτηση για έννοιες όπως λαϊκή κυριαρχία, δημοκρατία, πλειοψηφία-μειοψηφία, Δικαιοσύνη και έγιναν κανονικά τα αποκαλυπτήρια ενός ολόκληρου συστήματος το οποίο συμπράττει για τη «συγκάλυψη». Λέξη της μάρτυρος. Η κυβέρνηση που έκανε τα πάντα για να στείλει φυλακή τους πολιτικούς της αντιπάλους για το Μάτι, όπως η Ρένα Δούρου, τώρα κάνει τα πάντα για να μπαζώσει την αλήθεια για τα Τέμπη επειδή αφορούν τον εαυτό της.

Ειδικώς στο σκέλος με το παράνομο φορτίο της εμπορικής αμαξοστοιχίας το οποίο (θυμίζω) ήλεγξε ο Στρατός και καταγγέλλεται ότι συνδέεται με λαθρεμπόριο καυσίμων. Η μετρημένη στα λόγια της Μαρία Καρυστιανού, παρά την οργή της, αφού ζήτησε τον λόγο από την Πολιτεία για το γεγονός ότι της παρέδωσαν τα οστά του παιδιού της καμένα (!) από τη φωτιά που ξέσπασε μετά το δυστύχημα, εξαπέλυσε ένα δριμύ κατηγορώ και μοιράστηκε μαζί με τους βουλευτές της αντιπολίτευσης (Σαρακιώτης – ΣΥΡΙΖΑ , Αποστολάκη – ΠΑΣΟΚ, Κομνηνάκα – ΚΚΕ, Παπαδάκης – Λύση, Δημητριάδης – «Σπαρτιάτες», Βρεττός – ΝΙΚΗ) την απελπισία της για την ποιότητα της δημοκρατίας στην πατρίδα.

Για να φθάσει έως εκεί και για να «πακετάρει» την κυβέρνηση, το Κοινοβούλιο και τη Δικαιοσύνη ως ένα ενιαίο σύστημα εξουσίας που καταστρέφει τις αποδείξεις και παρακωλύει την αναζήτηση της αλήθειας απαρίθμησε τα εγκλήματα που έχουν γίνει: Το γεγονός ότι καταστράφηκαν αρχικώς από αξιωματούχους του ΟΣΕ οι συνομιλίες φόρτωσης της εμπορικής αμαξοστοιχίας με παράνομο υλικό στη Θεσσαλονίκη. Το γεγονός ότι οι συγγενείς των θυμάτων ζήτησαν μετ’ επιτάσεως από τον προηγούμενο ανακριτή να τις αναζητήσει προτού καταστραφούν. Το γεγονός ότι αυτός κινήθηκε έναν ολόκληρο μήνα μετά, με συνέπεια να επιτραπεί η καταστροφή τους. Το γεγονός ότι με εντολή του υφυπουργού Επικρατείας Τριαντόπουλου (έπειτα από οδηγία του πρωθυπουργού, όπως υποστήριξε μάλιστα η κυρία Καρυστιανού) μπαζώθηκε και αλλοιώθηκε ο τόπος του δυστυχήματος πέντε μέρες μετά. Το γεγονός ότι απομακρύνθηκαν τα βαγόνια του συρμού με δαπάνη που κόστισε 650.000 ευρώ στην Περιφέρεια.

Το γεγονός ότι η εισαγγελέας του Αρείου Πάγου Γεωργία Αδειλίνη φέρεται ειπούσα προς την ίδια και άλλους συγγενείς των θυμάτων να κοιτάξουν μπροστά, «η ζωή συνεχίζεται» και να μην ασχοληθούν με το παρελθόν! Το γεγονός ότι ο Αδωνις Γεωργιάδης είπε στη Βουλή πως, «αν αποκαλύπταμε τα προβλήματα ασφαλείας στα τρένα δεν θα έμπαινε κανείς μέσα σε αυτά». «Και ακόμη κυκλοφορεί ελεύθερος», όπως σημείωσε δηκτικά. Το γεγονός ότι η Εξεταστική Επιτροπή έχει καλέσει υπουργούς και αξιωματούχους της περασμένης εικοσαετίας αλλά δεν καλεί τον υφυπουργό Τριαντόπουλο και τον πρόεδρο των Μηχανοδηγών Γενηδούνια.

Παρακολουθώντας την κατάθεσή της η βουλευτής της Νέας Αριστεράς Πέτη (Θεοπίστη) Πέρκα ένιωσε την ανάγκη να τη ρωτήσει αν έχει νόημα να παραμένει η ίδια σε αυτή την Εξεταστική ή αν έχουμε να κάνουμε με μια «ανάπηρη δημοκρατία». Στο σημείο αυτό η Καρυστιανού ξέσπασε: «Ενα μόνο σχόλιο. Σπουδαία η δημοκρατία. Αλλά θέλει προσοχή. Δεν μπορεί να βγαίνει ένας δολοφόνος, να κάνει ένα έγκλημα και επειδή έχει πολλούς φίλους και είμαστε δημοκράτες και προασπιζόμαστε τη δημοκρατία να λέμε “δεν πειράζει, θα τον αθωώσουμε γιατί η πλειοψηφία είναι φίλοι του και η πλειοψηφία θέλει αυτό”. Ναι, πλειοψηφία, αλλά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν και κάποια όρια; Εδώ μιλάμε για ένα έγκλημα 57 ανθρώπων. Μιλάμε για δύο τρένα που συγκρούστηκαν μετωπικά. Ποια δημοκρατία μου λέτε; Κρίμα για τη δημοκρατία να την εξευτελίζουμε».

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλά να προστεθούν επ’ αυτού, παρά μόνο ένα: προσέξτε το modus operandi. Τον τρόπο δράσης στις εξεταστικές. Και στις υποκλοπές και στα Τέμπη. Εχουν δύο κοινά χαρακτηριστικά: Το κράτος καταστρέφει τις αποδείξεις. Στις υποκλοπές καταστράφηκαν οι υποκλαπείσες ηχογραφημένες συνομιλίες πολιτικών προσώπων, στα Τέμπη οι συνομιλίες μεταξύ στελεχών του ΟΣΕ. Και οι δύο αφορούσαν αδικήματα. Και στις υποκλοπές και στα Τέμπη η Ν.Δ. δεν καλεί ουσιώδεις μάρτυρες για τη διαλεύκανση των υποθέσεων. «Πλειοψηφία το λέμε αυτό εμείς εδώ» σχολίασε δηκτικά ο Εβρίτης βουλευτής της Ελληνικής Λύσης Παράσχος Παπαδάκης. Για πρώτη φορά μεταπολιτευτικώς η «πλειοψηφία» εξελίσσεται σε πρόβλημα για τη δημοκρατία μας. Συνήθως ήταν η λύση!

https://www.newsbreak.gr/apopseis/55619 ... imokratia/

.
σαραντατακατό λέμε.... ασυλία...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40474
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Εγω ουτε τα λαχανικα δεν φορτωνα πανω του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 27 Ιαν 2024, 07:35

Mιλαμε για τρομερα πραγματα.

Η κυβερνηση προσπαθουσε να συγκαλυψει το ξυλολιο, δηλαδη να συγκαλυψει οτι κρατικα τραινα μετεφεραν υλικο για να νοθευονται τα καυσιμα.

Με λιγα λογια η κυβερνηση ειναι φουλ ανακατεμενη με τη μαφια των καυσιμων.

Σε οποιαδηποτε χωρα της δυτικης Ευρωπης αυτο θα σημαινε πτωση της κυβερνησης και φυλακισεις για ολα τα στελεχη της που ενεχονται τοσο με τη μεταφορα του ξυλολιου οσο και με τις διαταγες της συγκαλυψης του μετα το ατυχημα.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40474
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Εγω ουτε τα λαχανικα δεν φορτωνα πανω του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 27 Ιαν 2024, 07:38

«Από την πρώτη στιγμή μας είχε απασχολήσει το θέμα της μεγάλης ανάφλεξης της φωτιάς που είχαμε δει και στην τηλεόραση και είχαμε πει από την πρώτη στιγμή πως αυτό είναι κάτι παράξενο που χρειάζεται διερεύνηση», δήλωσε προ μερικών ωρών στο MEGA ο Κώστας Λακαφώσης, πραγματογνώμονας των οικογενειών των θυμάτων.

Ο κ. Λακαφώσης αναφέρει ότι στις 29 Μαρτίου, συνεργεία από τη χημική υπηρεσία Λάρισας πήγαν στο σημείο της σύγκρουσης και ανίχνευσαν την ύπαρξη ξυλολίου σε επτά διαφορετικά σημεία, τόσο στο χώμα στην περιοχή της σύγκρουσης όσο και στις εξωτερικές επιφάνειες των μηχανών των συρμών.

«Αυτή η ουσία είναι εύφλεκτη και είναι από τις ουσίες που θα μπορούσαν να έχουν προκαλέσει μία τέτοια μεγάλη ανάφλεξη αυτό όμως που δεν μπορούσε να δικαιολογηθεί είναι η παρουσία της στο σημείο, δεν υπήρχε λόγος να βρίσκεται εκεί αυτή η ουσία», σημείωσε ο κ. Λακαφώσης, προσθέτοντας ότι το ξυλόλιο είναι ένα εύφλεκτο υλικό αντίστοιχο σε συμπεριφορά με τη βενζίνη ενώ χρησιμοποιείται μεταξύ άλλων από διαφόρους στον χώρο της εμπορίας καυσίμων προκειμένου να νοθεύσουν καύσιμα καθώς κοστίζει μόλις 10 λεπτά το λίτρο.

https://olafaq.gr/people/stories/tempi- ... o-xylolio/

.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9541
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Εγω ουτε τα λαχανικα δεν φορτωνα πανω του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 27 Ιαν 2024, 08:54

hellegennes έγραψε:
27 Ιαν 2024, 00:25
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιαν 2024, 18:16
hellegennes έγραψε:
26 Ιαν 2024, 16:52


Αλλά αυτό ακριβώς κάνεις στο από πάνω ποστ. Το παίζεις θύμα.
Σιγά τους θύτες. Εσείς ούτε καναρίνι δεν μπορείτε να πνίξετε.


Δεν έχω πρόβλημα με τα άτομα που είναι ανασφαλή, έχω όμως πρόβλημα με τα ανασφαλή άτομα που δείχνουν θράσος και μετατρέπουν το πρόβλημά τους σε επιθετική συμπεριφορά. Η Γαλή είναι ένα βαθιά ανασφαλές άτομο που χρησιμοποιεί σαν άμυνά της την αλαζονεία και την προσποίηση αυτονομίας (εγώ δεν χρειάζομαι κανέναν, κτλ).
Αυτη ειναι η δευτερη γραμμη αμυνας, στα δυσκολα φωναζει το ιππικο:

"Για φερε φορουμιτες να σε υποστηριξουν, να φερω κι εγω τους δικους μου, να τους μετρησομε βρε αδερφε να δουμε".

Μιλαμε για γελοιο ατομο, του οποιου τον ναρκισσισμο τροφοδοτεις καθε φορα που γραφεις περισσοτερο απο 3 γραμμες. Θελει στοχευμενα 2 προτασεις, να φαει την καζουρα της, να στανιαρει. Περναει και αυτη καλα, βγαζεις κι εσυ τα σωψυχα που συσσωρευονται οταν διαβαζεις τις ασυναρτησοες της.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35138
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Εγω ουτε τα λαχανικα δεν φορτωνα πανω του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 27 Ιαν 2024, 09:04

Αρίστος έγραψε:
27 Ιαν 2024, 05:48
Κοττακης χτες στη Δημοκρατια.
Κατάφερε να γράψει επικριτικό άρθρο για τα Τέμπη χωρίς να γράψει το όνομα Καραμανλής. :smt005:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών