11 δόσεις από φέτος ο ΕΝΦΙΑ. Και επίσημα πλέον νοικάρης στην περιουσία σου.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23757
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: 11 δόσεις από φέτος ο ΕΝΦΙΑ. Και επίσημα πλέον νοικάρης στην περιουσία σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 09 Μάιος 2024, 00:48

talaipwros έγραψε:
08 Μάιος 2024, 18:09
Cecily Anne έγραψε:
08 Μάιος 2024, 18:00
talaipwros έγραψε:
08 Μάιος 2024, 17:57

Α, οποτε βγαινει πανω απο 10%, απλως το κερδος ειναι ακομα unrealised
Ταλ και οι λαδεμποροι στην κατοχή κάπως έτσι τα βγάλανε τα φράγκα, αλλά εγώ τώρα μίλαγα σοβαρά
Μα τι λες; σοβαρότατα μιλαω.

Π.χ

Διαμερισμα αγορασθεν το 2013 £48000, στεγαστικο 75% LTV, πωλειται τωρα 100Κ συν τα νοικια - interest τοσα χρονια, κατσε υπολογισε.

Μονο απο την αγοραπωλησία με 12Κ κεφαλαιο εχεις 50Κ κέρδος στην δεκαετια συν τα νοικια που ηταν καθαρα περι τα δυομιση χιλιαρικα το χρονο.

Αυτο ειναι ο κανόνας, οτι εχω πουλησει ( πλην ενος που επαθε ζημια το κτηριο και το σκότωσα στη μιση τιμη αγορας 5 χρόνια μετα που το αγορασα stop-loss) ετσι είναι

Τες πα.



Διαμερισμα αγορασθεν το 2013 £48000, στεγαστικο 75%
2 λαθη σε μια προταση ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25439
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: 11 δόσεις από φέτος ο ΕΝΦΙΑ. Και επίσημα πλέον νοικάρης στην περιουσία σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 09 Μάιος 2024, 00:52

nostromos έγραψε:
09 Μάιος 2024, 00:48
talaipwros έγραψε:
08 Μάιος 2024, 18:09
Cecily Anne έγραψε:
08 Μάιος 2024, 18:00


Ταλ και οι λαδεμποροι στην κατοχή κάπως έτσι τα βγάλανε τα φράγκα, αλλά εγώ τώρα μίλαγα σοβαρά
Μα τι λες; σοβαρότατα μιλαω.

Π.χ

Διαμερισμα αγορασθεν το 2013 £48000, στεγαστικο 75% LTV, πωλειται τωρα 100Κ συν τα νοικια - interest τοσα χρονια, κατσε υπολογισε.

Μονο απο την αγοραπωλησία με 12Κ κεφαλαιο εχεις 50Κ κέρδος στην δεκαετια συν τα νοικια που ηταν καθαρα περι τα δυομιση χιλιαρικα το χρονο.

Αυτο ειναι ο κανόνας, οτι εχω πουλησει ( πλην ενος που επαθε ζημια το κτηριο και το σκότωσα στη μιση τιμη αγορας 5 χρόνια μετα που το αγορασα stop-loss) ετσι είναι

Τες πα.



Διαμερισμα αγορασθεν το 2013 £48000, στεγαστικο 75%
2 λαθη σε μια προταση ...
Γιατί μιλάς για πράγματα που δεν ξέρεις;

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23757
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: 11 δόσεις από φέτος ο ΕΝΦΙΑ. Και επίσημα πλέον νοικάρης στην περιουσία σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 09 Μάιος 2024, 00:53

οκ δεν ξαναμιλαω ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43403
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: 11 δόσεις από φέτος ο ΕΝΦΙΑ. Και επίσημα πλέον νοικάρης στην περιουσία σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 09 Μάιος 2024, 00:58

Garcia έγραψε:
08 Μάιος 2024, 19:52
Στύξ έγραψε:
08 Μάιος 2024, 17:35
ΕΝΦΙΑ + Εκκαθαριστικό φετινής φορολογικής δήλωσης = Πόνεσε το κωλαράκι μου :a040::oops:
Βιασμός παρά φύσιν που λένε :011:
Πηγα να δω μονος μου να κανω το Ε1,οπως ευαγγελιζονταν οι ειδημονες,μηπως γλιτωσω το 30ευρω στον λογιστη,ειδα στην εκκαθαριση ποσο να πληρωσω,εκανα μια οπισθεν και επισκεψη στο λογιστη.
:fp::p2::smt005:
Και πόσα γλίτωσες; Είχες κάνει κάτι λάθος;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23483
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: 11 δόσεις από φέτος ο ΕΝΦΙΑ. Και επίσημα πλέον νοικάρης στην περιουσία σου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 09 Μάιος 2024, 10:18

Cecily Anne έγραψε:
08 Μάιος 2024, 17:40
Ερμής έγραψε:
12 Απρ 2024, 18:12
Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Απρ 2024, 17:42

Δε νομίζω ότι είναι απαράβατος αυτός. Ισχύει για επενδύσεις υψηλού ρίσκου.
Αλλά άμα βάζεις στην άκρη Χ και αντέχεις να χάσεις μόνο Χ/10, είναι σα να παλεύεις σε χέρια-πόδια δεμένα.
Ποιες είναι οι χαμηλού ρίσκου;
Εγώ από τα λίγα που έχω δει, αν κάποιος ισχυρίζεται ότι έχει εισόδημα πάνω από 10% της επένδυσης σε οποιαδήποτε επένδυση το έτος 1. Λέει μπαρουφες 2. Έχει πληροφόρηση που δε θα έπρεπε να εχει
Μονο αν εισαι τυχερός με τίποτα κρυπτο ή αν πέσεις σε bullrun μετοχών, αλλιώς τα πρώτα χρόνια μπαίνεις μέσα αν μιλάμε για επένδυση σε επιχείρηση ή ακίνητο.
εν πάση περιπτώσει, το πράγμα με τις επενδύσεις δεν ειναι απλό, ειδικά αν δεν έχεις πλάτες απο πίσω σου.
Πρώτα φτιαχνεις το emergency fund, μετα κλείνεις τις πολλές πολλές υποχρεώσεις προς δάνεια(εκτος και μιλαμε για επαγγελματικά που υπάρχει ροή) και μετά ξεκινάς να χτίζεις. Το πόσο βάζει ο καθένας κάθε τόσο στην επένδυση ειναι προσωπικό θέμα.
Για εμένα οι πιο safe επιλογές επενδύσεων ειναι το αμερικανικο χρηματιστήριο. Σπας το κεφάλαιο σου κυρίως σε βαριά χαρτιά με καλό μέρισμα, ισχυρές εταιρείες τεχνολογίες και λιγότερα σε νέες τεχνολογίες.
Αυτη τη στιγμή που μιλάμε το να επενδύσεις σε επιχείρηση στην Ελλάδα είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα χάσεις χρήματα. Το αυτό και για τα ακίνητα (οταν δε μιλάμε για φιλέτα στο κέντρο και τα νότια).
Αν εισαι λαμογιάρης καλή επένδυση ειναι να πλευρίσεις κάποιον με φράγκα που θέλει να τα χώσει στην αγορά. Του φουσκώνεις το μυαλό και μπαίνετε συνεταίροι. Εσυ θα βάλεις τη δουλειά και ο άλλος το χρήμα. Και έξω να πέσει ακόμη και νωρίς(δηλαδή στη διετία), τι ειχες τι έχασες και θα έχεις να κινείσαι για αυτή τη διετία.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών