Πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη θα βαλει ο Δεξιος για να παει σε νησι - Ας προσεχε...

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη θα βαλει ο Δεξιος για να παει σε νησι - Ας προσεχε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 03 Μάιος 2024, 10:58

Δημοκράτης έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:38
Fata_Morgana έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:30
Δημοκράτης έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:11


όχι λέω ότι ΔΕΝ θα πηγαίνετε στα νησιά γιατί πολύ απλά δεν σας φτάνουν τα λεφτά. Θα πηγαίνουν όσοι βγάζουν παραπάνω από εσάς, όσοι προγραμματίζουν καλύτερα και όσοι ενδιαφέρονται να βάζουν λεφτά στην άκρη για να πηγαίνουν στα νησιά

Τσ οποία λεφτά δε φτάνουν λόγω χαμηλών μισθών και μεγάλης ακρίβειας σε ενοίκια, σουπερ μαρκετ,ενέργεια κτλ
Δεν είναι και πολύ δίκαιη η μοιρασιά νομίζω.
ποια μοιρασιά δεν είναι δίκαιη; Δεν μοιράζει κανείς κάτι για να είναι δίκαιο δεν υπάρχει δίκαιο. Κάποιοι βγάζουν καλά λεφτά, κάποιοι δεν βγάζουν
Στο μόνο που έχεις δίκιο είναι ότι η Ελλάδα έχει πολύ ακριβή ενέργεια γιατί έχει βάλει το κράτος το χέρι του
Ε με τόσο ακριβή ανέργεια, κυρίως λόγω φόρων και με ΦΠΑ 24% θα έχεις ακριβές τιμές
Σε καλή μεριά, δεν σας χάλασε κρατιστές :lol:
Κάπου υπάρχει και ένα κράτος ρυθμιστής για να είναι πιο δίκαιη η μοιρασιά. Όχι;

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη θα βαλει ο Δεξιος για να παει σε νησι - Ας προσεχε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 03 Μάιος 2024, 10:59

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:51
Fata_Morgana έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:48
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:34


Το ότι άλλο είναι να διαμαρτύρεται κάποιος για την ακρίβεια στην καθημερινότητα του και άλλο γιατί δεν μπορεί να πάει το πάσχα σε ένα νησί... με το αυτοκίνητο του. :lol:
Το ένα δεν αναιρεί το άλλο όμως. Ούτε και είναι λογικό να λέμε αφού δεν είναι κάποιος στη καθημερινότητα του πιεσμένος οικονομικά ας μην διαμαρτύρεται που δε μπορεί να πάει σε νησί το Πάσχα με την οικογένεια του λόγω πολύ ακριβών μεταφορικών.
Αυτό ακριβώς έγραψα κι εγώ ρε Μοργκάνα.
Fata_Morgana έγραψε:
03 Μάιος 2024, 08:53
Τα δεξά στο νήμα

Εικόνα
Ότι για το εν λόγω πλήγμα, διαμαρτύρονται τα αριστερά (λέμε τώρα) και όχι τα δεξά. :e045:
Δεν κατάλαβες το μουντ του τζιφακίου.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7948
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη θα βαλει ο Δεξιος για να παει σε νησι - Ας προσεχε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 03 Μάιος 2024, 11:01

Aυτοί που διαμαρτύρονται για μικρούς μισθούς συνέχεια αλλά κλείνουν για το Πάσχα διακοπές (όχι απαραίτητα σε νησί) σε τι κατηγορία είναι; Συμβαίνει συνεχώς.
Ποτέ δεν έχω πάει Πάσχα πουθενά, πόσο μάλλον σε νησί. Είτε στο σπίτι μου είτε στο χωριό μου πηγαίνω (που το απεχθάνομαι).

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21460
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη θα βαλει ο Δεξιος για να παει σε νησι - Ας προσεχε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 03 Μάιος 2024, 11:02

Fata_Morgana έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:30



Τσ οποία λεφτά δε φτάνουν λόγω χαμηλών μισθών και μεγάλης ακρίβειας σε ενοίκια, σουπερ μαρκετ,ενέργεια κτλ
Δεν είναι και πολύ δίκαιη η μοιρασιά νομίζω.
Όσο θυμάμαι τη χώρα, "ποτέ δεν φτάναν τα λεφτά". Και στις εποχές προ μνημονίου, των δανείων και των παχουλών αγελάδων πάλι τα ίδια άκουγες, παρά τα εισοδήματα κάποιων χιλιάδων.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70558
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη θα βαλει ο Δεξιος για να παει σε νησι - Ας προσεχε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Μάιος 2024, 11:02

Fata_Morgana έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:59
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:51
Fata_Morgana έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:48


Το ένα δεν αναιρεί το άλλο όμως. Ούτε και είναι λογικό να λέμε αφού δεν είναι κάποιος στη καθημερινότητα του πιεσμένος οικονομικά ας μην διαμαρτύρεται που δε μπορεί να πάει σε νησί το Πάσχα με την οικογένεια του λόγω πολύ ακριβών μεταφορικών.
Αυτό ακριβώς έγραψα κι εγώ ρε Μοργκάνα.
Fata_Morgana έγραψε:
03 Μάιος 2024, 08:53
Τα δεξά στο νήμα

Εικόνα
Ότι για το εν λόγω πλήγμα, διαμαρτύρονται τα αριστερά (λέμε τώρα) και όχι τα δεξά. :e045:
Δεν κατάλαβες το μουντ του τζιφακίου.
Μια χαρά το κατάλαβα το μουντ.

Εσύ είσαι αφελής και χρησιμοποιείς την πρώτη μηχανιστική προσέγγιση ως σύνηθες αριστερό και πασοκόπληκτο δήγμα. :)

Και φυσικά, δεν είσαι η μόνη.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Allah
Δημοσιεύσεις: 843
Εγγραφή: 08 Ιαν 2023, 14:40
Phorum.gr user: Άγιος Παπάριος, Άγιος, Έσχατόγερος
Τοποθεσία: Mecca
Επικοινωνία:

Re: Πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη θα βαλει ο Δεξιος για να παει σε νησι - Ας προσεχε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Allah » 03 Μάιος 2024, 11:35

Ερμής έγραψε:
02 Μάιος 2024, 14:08
όποιος πάει διακοπές ειδικά στο αιγαίο είναι κορόιδο.
Φιλικό μου ζευγάρι θα πάει το καλοκαίρι Ιαπωνία 13 μέρες και συνολο θα του φύγουν 4 με 4,5.
Το ίδιο κοστίζει περίπου για ένα ζευγάρι στην Τήνο, για το ίδιο διάστημα. Μπορεί και περισσότερα.
Otto Weininger έγραψε:
02 Μάιος 2024, 10:52


Αλλά και τα ξενοδοχεία/δωμάτια είναι θέμα. Τους Έλληνες τουρίστες οι ξενοδόχοι τους θυμήθηκαν μόνο το 2020 με την πανδημία.

Τηνος πέρσι 200€ τη βραδιά για ένα μικρό ωραίο σπιτάκι.
Φέτος 440€
Ίδιες ημερομηνίες.
Κάπου ώπα λίγο.
Πέστα. Γιατί οταν εγώ τα λέω εδώ στους συχωριανούς μου (Πύργος Τήνου), θεωρούμαι και αντιδραστικός. Μετά γκρινιάζουν κιόλας επειδή δεν έρχονται γιατροί και δάσκαλοι στο νησί. Την έχουν δει "θα γίνουμε η νέα Μύκονος" που να τους χέσω. Εντωμεταξύ τσιμεντώνουν και χτίζουν αδιακρίτως, έχουν κάνει το νησί σαν τα μούτρα τους, δεν είναι αυτό που ηταν 10 ή και 5 χρόνια πριν. Γενικά να ξέρετε ότι δεν είμαστε όλοι έτσι στο νησί (υποθέτω και στα άλλα νησιά το ίδιο ισχύει), και αν κάποιος Τηνιακός σας ζητήσει 440 τη βραδιά, κάντε τη χάρη στον εαυτό σας και σε μας και πείτε του να τα βάλει στον πάτο του.
لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰم حَمَّدٌ رَسُولُ ٱللَّٰهِ‎

! ٱللَّٰهُ أَكْبَرُ

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24858
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη θα βαλει ο Δεξιος για να παει σε νησι - Ας προσεχε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 03 Μάιος 2024, 11:37

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:44
Δημοκράτης έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:38
Fata_Morgana έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:30



Τσ οποία λεφτά δε φτάνουν λόγω χαμηλών μισθών και μεγάλης ακρίβειας σε ενοίκια, σουπερ μαρκετ,ενέργεια κτλ
Δεν είναι και πολύ δίκαιη η μοιρασιά νομίζω.
ποια μοιρασιά δεν είναι δίκαιη; Δεν μοιράζει κανείς κάτι για να είναι δίκαιο δεν υπάρχει δίκαιο. Κάποιοι βγάζουν καλά λεφτά, κάποιοι δεν βγάζουν
Στο μόνο που έχεις δίκιο είναι ότι η Ελλάδα έχει πολύ ακριβή ενέργεια γιατί έχει βάλει το κράτος το χέρι του
Ε με τόσο ακριβή ανέργεια, κυρίως λόγω φόρων και με ΦΠΑ 24% θα έχεις ακριβές τιμές
Σε καλή μεριά, δεν σας χάλασε κρατιστές :lol:

Τρολαρεις ή δεν ξέρεις τι σου γίνεται;

Σημερινό
https://www.newsbreak.gr/oikonomia/5916 ... -kanoniko/

"Οι μέσες τιμές του ρεύματος για τον Μάιο, κρατήθηκαν σχεδόν στα ίδια επίπεδα με αυτές του Απριλίου, ενώ η χονδρική (Τιμή εκκαθάρισης) έπεσε από 67,5 ευρώ η ΜWh σε 60,11 δηλαδή πτώση 10%, όμως αυτή την πτώση δεν την επωφελήθηκαν οι καταναλωτές!"
τι να τρολάρω βρε ζαίε, η Ελλα΄δα αυτή τη στιγμή εχει την πιο ακριβή τιμή στην βενζίνη και από τα πιο ακριβά ρεύματα στην Ευρώπη και εσύ περιμένεις να πέσουν οι τιμές γιατί σε κάποια φάση είχες 10% πτώση στο ρεύμα :smt005::smt005::smt005::smt005:
που σας βρίσκουνε ρε;

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11609
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη θα βαλει ο Δεξιος για να παει σε νησι - Ας προσεχε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 03 Μάιος 2024, 11:38

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:45
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:40
Το κόστος ζωής έχει ανέβει 35% τα τελευταία 3 χρόνια, ουσιαστικά έχει φτωχοποιηθει η κοινωνία και τα νουδουλικα τι μας λένε ;
Πως αν δε σου φτάνουν μη πας;
Μεγαλοφυές.
Εγώ μόνον αριστερά βλέπω να κλαίνε στο νήμα για την αδυναμία πασχαλιάτικης πρόσβασης σε νησιά. :lol:

Δηλαδή ακριβώς το αντίθετο από την προσέγγιση της αριστερής αγωνίστριας Μοργκάνα και του συναγωνιστή φραπεζίτη.
Fata_Morgana έγραψε:
03 Μάιος 2024, 08:53
Τα δεξά στο νήμα

Εικόνα
Τα αναφορικά με την ακρίβεια σε γενικότερο και πιο σημαντικό επίπεδο, τα έχω ήδη αναφέρει.
Επειδή βαριέμαι να ψάξω, φταίει ο πόλεμος στην Ουκρανία και ο κρατισμός και όταν σπάσει η ιδεολογική κυριαρχία ο Κυριάκος θα το λύσει κι αυτό;
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11609
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη θα βαλει ο Δεξιος για να παει σε νησι - Ας προσεχε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 03 Μάιος 2024, 11:40

Δημοκράτης έγραψε:
03 Μάιος 2024, 11:37
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:44
Δημοκράτης έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:38


ποια μοιρασιά δεν είναι δίκαιη; Δεν μοιράζει κανείς κάτι για να είναι δίκαιο δεν υπάρχει δίκαιο. Κάποιοι βγάζουν καλά λεφτά, κάποιοι δεν βγάζουν
Στο μόνο που έχεις δίκιο είναι ότι η Ελλάδα έχει πολύ ακριβή ενέργεια γιατί έχει βάλει το κράτος το χέρι του
Ε με τόσο ακριβή ανέργεια, κυρίως λόγω φόρων και με ΦΠΑ 24% θα έχεις ακριβές τιμές
Σε καλή μεριά, δεν σας χάλασε κρατιστές :lol:

Τρολαρεις ή δεν ξέρεις τι σου γίνεται;

Σημερινό
https://www.newsbreak.gr/oikonomia/5916 ... -kanoniko/

"Οι μέσες τιμές του ρεύματος για τον Μάιο, κρατήθηκαν σχεδόν στα ίδια επίπεδα με αυτές του Απριλίου, ενώ η χονδρική (Τιμή εκκαθάρισης) έπεσε από 67,5 ευρώ η ΜWh σε 60,11 δηλαδή πτώση 10%, όμως αυτή την πτώση δεν την επωφελήθηκαν οι καταναλωτές!"
τι να τρολάρω βρε ζαίε, η Ελλα΄δα αυτή τη στιγμή εχει την πιο ακριβή τιμή στην βενζίνη και από τα πιο ακριβά ρεύματα στην Ευρώπη και εσύ περιμένεις να πέσουν οι τιμές γιατί σε κάποια φάση είχες 10% πτώση στο ρεύμα :smt005::smt005::smt005::smt005:
που σας βρίσκουνε ρε;

Φαντάζομαι θα φταίει η ΕΣΣΔ για αυτό και όχι πως 4 μεγαλοεπιχειρηματίες έχουν κάνει καρτέλ στο ρεύμα και τα διυλιστήρια ελέγχονται από 3 οικογένειες.
Και όλοι αυτοί έχουν είτε συγγενική είτε φιλική σχέση με την παρούσα κυβέρνηση που στηρίζεις.

Υγ: τα κορδόνια σου ξέρεις να τα δένεις;
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Garcia
Δημοσιεύσεις: 958
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2023, 04:09
Phorum.gr user: Garcia

Re: Πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη θα βαλει ο Δεξιος για να παει σε νησι - Ας προσεχε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Garcia » 03 Μάιος 2024, 12:08

Θέλω να πάει η βενζίνη 3€ και ο φρεντο 7€ στις παραλίες για σαιζόν,αν πάλι είναι σαν τις σαρδέλες γεματες,τότε που είναι η φτωχολογιά κρυμμένη?

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14705
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη θα βαλει ο Δεξιος για να παει σε νησι - Ας προσεχε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 03 Μάιος 2024, 12:08

βαρέθηκα να διαβάζω μαλακίες
Η Ελλάδα το 2022 διέθετε 10.087 ξενοδοχειακές μονάδες με 443.835 δωμάτια και 885.624 κλίνες
που σημαίνει πως αν γεμίζαν φουλ [για να κάνω το χατήρι στους χαζοβιόληδες] όλα τα ξενοδοχεία της χώρας και αντε ας βάλουμε και άλλες τόσες κλίνες σε όλα τα ενοικιαζόμενα δωμάτια με αθηναίους που την κοπανάνε στα νησιά και νησιώτες που έρχονται για πάσχα στη μαγευτική αθήνα θα χωρούσε σε αυτά ένα 15% του γενικού πληθυσμου

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70558
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη θα βαλει ο Δεξιος για να παει σε νησι - Ας προσεχε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Μάιος 2024, 12:17

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
03 Μάιος 2024, 11:38
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:45
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:40
Το κόστος ζωής έχει ανέβει 35% τα τελευταία 3 χρόνια, ουσιαστικά έχει φτωχοποιηθει η κοινωνία και τα νουδουλικα τι μας λένε ;
Πως αν δε σου φτάνουν μη πας;
Μεγαλοφυές.
Εγώ μόνον αριστερά βλέπω να κλαίνε στο νήμα για την αδυναμία πασχαλιάτικης πρόσβασης σε νησιά. :lol:

Δηλαδή ακριβώς το αντίθετο από την προσέγγιση της αριστερής αγωνίστριας Μοργκάνα και του συναγωνιστή φραπεζίτη.
Fata_Morgana έγραψε:
03 Μάιος 2024, 08:53
Τα δεξά στο νήμα

Εικόνα
Τα αναφορικά με την ακρίβεια σε γενικότερο και πιο σημαντικό επίπεδο, τα έχω ήδη αναφέρει.
Επειδή βαριέμαι να ψάξω, φταίει ο πόλεμος στην Ουκρανία και ο κρατισμός και όταν σπάσει η ιδεολογική κυριαρχία ο Κυριάκος θα το λύσει κι αυτό;
Τα κολλήματα του κάθε πασοκόπληκτου ταξικού επαναστάτη :lol: με τον Κυριάκο, έχουν πάψει να μ' ενδιαφέρουν εδώ και καιρό.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24858
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη θα βαλει ο Δεξιος για να παει σε νησι - Ας προσεχε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 03 Μάιος 2024, 12:20

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
03 Μάιος 2024, 11:40
Δημοκράτης έγραψε:
03 Μάιος 2024, 11:37
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:44



Τρολαρεις ή δεν ξέρεις τι σου γίνεται;

Σημερινό
https://www.newsbreak.gr/oikonomia/5916 ... -kanoniko/

"Οι μέσες τιμές του ρεύματος για τον Μάιο, κρατήθηκαν σχεδόν στα ίδια επίπεδα με αυτές του Απριλίου, ενώ η χονδρική (Τιμή εκκαθάρισης) έπεσε από 67,5 ευρώ η ΜWh σε 60,11 δηλαδή πτώση 10%, όμως αυτή την πτώση δεν την επωφελήθηκαν οι καταναλωτές!"
τι να τρολάρω βρε ζαίε, η Ελλα΄δα αυτή τη στιγμή εχει την πιο ακριβή τιμή στην βενζίνη και από τα πιο ακριβά ρεύματα στην Ευρώπη και εσύ περιμένεις να πέσουν οι τιμές γιατί σε κάποια φάση είχες 10% πτώση στο ρεύμα :smt005::smt005::smt005::smt005:
που σας βρίσκουνε ρε;

Φαντάζομαι θα φταίει η ΕΣΣΔ για αυτό και όχι πως 4 μεγαλοεπιχειρηματίες έχουν κάνει καρτέλ στο ρεύμα και τα διυλιστήρια ελέγχονται από 3 οικογένειες.
Και όλοι αυτοί έχουν είτε συγγενική είτε φιλική σχέση με την παρούσα κυβέρνηση που στηρίζεις.

Υγ: τα κορδόνια σου ξέρεις να τα δένεις;
ποια κυβέρνηση στηρίζω βρε ούφο;

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20185
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη θα βαλει ο Δεξιος για να παει σε νησι - Ας προσεχε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 03 Μάιος 2024, 12:27

Δημοκράτης έγραψε:
03 Μάιος 2024, 09:20
Green Dragon έγραψε:
03 Μάιος 2024, 08:42
Unique έγραψε:
02 Μάιος 2024, 16:51
Πάντως, θα συμφωνήσουμε όλοι, ότι το AirBnB ήταν δώρο Θεού. Ο ανταγωνισμός του κρατάει τις τιμές σε χαμηλά επίπεδα.

Φανταστείτε τι θα πληρώναμε στα καρτέλ των ξενοδόχων αν δεν υπήρχε.
Ανέβασε τις τιμές των ενοικίων και το να έχεις κάπου να μείνεις για να ζήσεις είναι 10000 φορές πιο σημαντικό από το να μπορέσεις να πας διακοπές. Αν δεν περιοριστεί αρκετά κάνει πολύ περισσότερο κακό παρά καλό.
Πως το μετρας αυτο το κακο;
Ρωτάω γιατί αν ήσουν ιδιοκτήτης ακινήτου δεν νομίζω ότι θα έβλεπες κάποιο κακό
Είμαι ιδιοκτήτης του σπιτιού μου, δεν έχω άλλο ακίνητο πέρα απ' ότι υπάρχει στα χωριά που όμως δεν είναι αξιοποιήσιμο γιατί δεν πρόκειται για τουριστικά μέρη.

Το κακό που βλέπω και θα έβλεπα ακόμα και αν είχα 10 σπίτια γιατί δεν είμαι πίθηκας που κοιτά μόνο την μπανάνα που υπάρχει μπροστά του είναι πως τα ενοίκια έχουν ξεφύγει και πλέον δεν βγαίνει το πράγμα για πολλούς. Και ακόμα και καθαρά λογικά να το δει κάποιος (που δεν συμφωνώ ούτε λειτουργώ έτσι) χωρίς συναισθηματισμούς, η γεννητικότητα βλάπτεται ακόμα περισσότερο. Ποιός θα κάτσει να κάνει οικογένεια αν στα 30 και στα 40 του πρέπει να μένει με τους γονείς του γιατί δεν μπορεί αλλιώς; Κανένας!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Green Dragon την 03 Μάιος 2024, 12:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20185
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη θα βαλει ο Δεξιος για να παει σε νησι - Ας προσεχε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 03 Μάιος 2024, 12:28

sharp έγραψε:
03 Μάιος 2024, 10:46
Green Dragon έγραψε:
01 Μάιος 2024, 23:05
Το ίδιο κόστος είναι και το καλοκαίρι όμως. Π.χ. τα 1000 ευρώ για Νάξο για 4μελή οικογένεια είναι πάρα πολλά.
Και πώς γίνεται και βγαίνουν οι εταιρίες; Εσύ σαν επιχειρηματίας πώς το καταλαβαίνεις;
Δεν κατάλαβα την ερώτηση :-?

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών