EastMed ήταν, και πάει...

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38294
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: EastMed ήταν, και πάει...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 09 Απρ 2022, 19:03

sharp έγραψε:
09 Απρ 2022, 18:57
ST48410 έγραψε:
09 Απρ 2022, 17:53
sharp έγραψε:
09 Απρ 2022, 17:27
Εσένα ενοχλούν οι ανεμογεννήτριες, τον άλλον τα φωτοβολταϊκά και μετά αναρωτιέσαι γιατί δεν μπαίνουν;
Δεν είπα ότι με ενοχλούν παντού. Αλλά έχεις περιοχές φυσικού κάλους που πληρώνει κόσμος και έρχεται από πολύ μακριά να τις δει. Εκεί δεν θα έβαζα για να στο πω κάπως υπερβολικά για τον ίδιο λόγο που δεν θα έβαζα και πάνω στο Λυκαβηττό ή στην Ακρόπολη. Επίσης δεν γνωρίζω αν έχουμε τη δυνατότητα να κατασκευάσουμε εμείς ανεμογεννήτριες. Αν ναι, θα ήμουν κάπως πιο θετικός. Αν όχι, προτιμώ να δοθεί βαρύτητα στα πάνελς στο βαθμό που μπορούμε να κατασκευάσουμε αυτά εδώ.

Και δεν σου είπα να πας να βάλεις μόνο σε ακατοίκητα νησιά. Τουριστικά νησιά του Αιγαίου έχουν μεγάλες αναξιοποίητες εκτάσεις που δεν θα χρειαστεί να θυσιάσεις δάσος.

Επίσης όπως έγραψα και παραπάνω ίσως είναι σωστό να επιδοτηθεί σε κάποιο βαθμό μια πιο αυτόνομη και αποκεντρωμένη χρήση. Να μη χρειάζεται να μεταφέρεις ρεύμα με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Οικισμοί μακριά από το δίκτυο ή παραθεριστικές οικίες που χρησιμοποιούν ρεύμα μερικούς μήνες το χρόνο θα μπορούσαν ίσως να καλύπτονται από οικιακά συστήματα.
Σε ενοχλούν οι τουριστικές βουνοκορφές (πόσες είναι αυτές αλήθεια) αλλά βρίσκεις συμφέρον να γεμίσεις τα νησάκια του Αιγαίου με φωτοβολταίκά; Τι αντίκτυπο θα έιχε αυτό στους τουρίστες που κάθε καλοκαίρι τα γεμίζουν; Τόση ελεύθερη επιφάνεια δεν εχουν.

Ο μεγαλύτερος κατασκευαστής φωτοβολταικών είναι η Κίνα, οπότε εισαγωγής θα είναι. Δεν πιστεύω ότι θα μπορούσε μια Ελληνική παραγωγή να τους ανταγωνιστεί, οπότε θα κατέληγες να επιδοτείς τις εταιρίες, δηλ. να τα βγάζεις από τη μία τσέπη και να τα βάζεις στην άλλη.

Το αυτόνομο όπως το φαντάζεσαι δεν έχει νόημα, γιατί είτε θα πηγαίνει ρεύμα χαμένο, είτε θα έχεις μπλάκαουτ. Δεν μιλάμε για κάτι που θα βάλει ο άλλος στο εξοχικό του στο χωριό, αυτό δεν λύνει κανένα πρόβλημα.

Η επιφάνεια της ταράτσας μιας πολυκατοικίας με 10 και πάνω διαμερίσματα ίσως να καλύπτει τα ψυγεία το βράδυ. Και φυσικά μιλάμε για ακριβή επένδυση σε χρήμα και χώρο.

Σχετικά με τα συν και πλην των δύο τεχνολογιών διάβασε εδώ αν θέλεις. Η Ελλάδα έχει πολύ ήλιο, αλλά από την άλλη λίγες επίπεδες εκτάσεις. Η λύση κατά τη γνώμη μου είναι και τα δύο, ανάλογα με την περιοχή και τις ανάγκες.
https://regenpower.com/articles/which-r ... -or-solar/


Και φυσικά μπορούμε να φτιάξουμε πάνελ στην Ελλάδα (όπως κατασκεύαζουμε ηλιακούς πχ) και φυσικά θα μας καρασυμφέρει.
Η Ελλάδα λέει ο άσχετος ότι δεν έχει επίπεδες εκτάσεις λες και είναι αναγκαία σύμβαση για να εγκαταστήσεις φ/β.
:sal9:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21789
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: EastMed ήταν, και πάει...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 09 Απρ 2022, 19:05

Σίγουρα αφού το λες εσύ. Είμαι σίγουρος ότι ανάμεσα στα καθημερινά κατεβατά σου γύρω από πουτάνες και κώλους θα έχεις φτιάξει και το μπίζνες πλαν.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21789
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: EastMed ήταν, και πάει...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 09 Απρ 2022, 19:08

sys3x έγραψε:
09 Απρ 2022, 19:03

Και φυσικά μπορούμε να φτιάξουμε πάνελ στην Ελλάδα (όπως κατασκεύαζουμε ηλιακούς πχ) και φυσικά θα μας καρασυμφέρει.
Η Ελλάδα λέει ο άσχετος ότι δεν έχει επίπεδες εκτάσεις λες και είναι αναγκαία σύμβαση για να εγκαταστήσεις φ/β.
:sal9:
Στη μούρη σου και νά περιέχει και πλουτώνιο του ινδάλματος σου. Άσχετε και ανάγωγε, παράσιτο του φόρουμ.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38294
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: EastMed ήταν, και πάει...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 09 Απρ 2022, 19:09

sharp έγραψε:
09 Απρ 2022, 19:05
Σίγουρα αφού το λες εσύ. Είμαι σίγουρος ότι ανάμεσα στα καθημερινά κατεβατά σου γύρω από πουτάνες και κώλους θα έχεις φτιάξει και το μπίζνες πλαν.
Έχω σετάρει μερικούς inverter σε φ/β πάρκα φίλων (να "μιλάνε" με τον έξω κόσμο, να παίρνουμε μετρήσεις κτλ) γιατί σκαμπάζω από κοπιούτερ και δίκτυα, άσχετε. Δεν είναι η δουλειά μου αυτή φυσικά αλλά, τέσπα, συνέχισε να γελοιοποιείς τον εαυτό σου, πούτσα μου.
:D
:102:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21789
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: EastMed ήταν, και πάει...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 09 Απρ 2022, 19:12

Τελικά ποια είναι η δουλειά σου, πολυτεχνίτης και ερημοσπίτης μήπως; Άκου έχω σετάρει σε πάρκα φίλων, φοβερό επιχείρημα για να ανταγωνιστούμε την κατασκευή φωτοβ.

Ακόμη φυσικά να καταλάβεις ότι άλλο στήσιμο και άλλο κατασκευή πάνελ. :smt005:
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38294
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: EastMed ήταν, και πάει...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 09 Απρ 2022, 19:17

sharp έγραψε:
09 Απρ 2022, 19:12
Τελικά ποια είναι η δουλειά σου, πολυτεχνίτης και ερημοσπίτης μήπως; Άκου έχω σετάρει σε πάρκα φίλων, φοβερό επιχείρημα για να ανταγωνιστούμε την κατασκευή φωτοβ.

Ακόμη φυσικά να καταλάβεις ότι άλλο στήσιμο και άλλο κατασκευή πάνελ. :smt005:
Φυσικά, ακόμη να το καταλάβω, αφού αυτό είναι δικό μου κλέημ, εγώ το είπα και όχι εσύ τώρα.
:)
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38294
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: EastMed ήταν, και πάει...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 09 Απρ 2022, 19:18

Τα φ/β πάρκα παιβιά ευδοκιμούν μόνον στις πεδιάδες.
🤣
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38294
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: EastMed ήταν, και πάει...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 09 Απρ 2022, 19:20

Η κατασκευή φ/β πάνελ είναι κάτι σαν την κατασκευή πυρηνικών εργοστασίων παιβιά, γι' αυτό στην Ελλάδα δεν φτιάχνουμε ούτε ηλιακούς θ/σ.
:smt047
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 24144
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: EastMed ήταν, και πάει...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 09 Απρ 2022, 19:38

sharp έγραψε:
09 Απρ 2022, 19:12
Τελικά ποια είναι η δουλειά σου, πολυτεχνίτης και ερημοσπίτης μήπως; Άκου έχω σετάρει σε πάρκα φίλων, φοβερό επιχείρημα για να ανταγωνιστούμε την κατασκευή φωτοβ.

Ακόμη φυσικά να καταλάβεις ότι άλλο στήσιμο και άλλο κατασκευή πάνελ. :smt005:
δηλαδη η αναπτυξη εργοστασιου φ/π στην Ελλαδα δεν θα ηταν βιωσιμη ...? δεν υπαρχει αγορα ...?
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21789
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: EastMed ήταν, και πάει...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 09 Απρ 2022, 19:42

nostromos έγραψε:
09 Απρ 2022, 19:38
sharp έγραψε:
09 Απρ 2022, 19:12
Τελικά ποια είναι η δουλειά σου, πολυτεχνίτης και ερημοσπίτης μήπως; Άκου έχω σετάρει σε πάρκα φίλων, φοβερό επιχείρημα για να ανταγωνιστούμε την κατασκευή φωτοβ.

Ακόμη φυσικά να καταλάβεις ότι άλλο στήσιμο και άλλο κατασκευή πάνελ. :smt005:
δηλαδη η αναπτυξη εργοστασιου φ/π στην Ελλαδα δεν θα ηταν βιωσιμη ...? δεν υπαρχει αγορα ...?
Και αγορά υπολογιστών υπάρχει, αυτό δεν σημαίνει ότι συμφέρει να κατασκευάζεις μικροτσίπ. Στη Γερμανία πάντως φαλήρισαν εδώ και χρόνια, τους έφαγαν οι Κινέζοι.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 24144
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: EastMed ήταν, και πάει...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 09 Απρ 2022, 19:47

sharp έγραψε:
09 Απρ 2022, 19:42
nostromos έγραψε:
09 Απρ 2022, 19:38
sharp έγραψε:
09 Απρ 2022, 19:12
Τελικά ποια είναι η δουλειά σου, πολυτεχνίτης και ερημοσπίτης μήπως; Άκου έχω σετάρει σε πάρκα φίλων, φοβερό επιχείρημα για να ανταγωνιστούμε την κατασκευή φωτοβ.

Ακόμη φυσικά να καταλάβεις ότι άλλο στήσιμο και άλλο κατασκευή πάνελ. :smt005:
δηλαδη η αναπτυξη εργοστασιου φ/π στην Ελλαδα δεν θα ηταν βιωσιμη ...? δεν υπαρχει αγορα ...?
Και αγορά υπολογιστών υπάρχει, αυτό δεν σημαίνει ότι συμφέρει να κατασκευάζεις μικροτσίπ. Στη Γερμανία πάντως φαλήρισαν εδώ και χρόνια, τους έφαγαν οι Κινέζοι.
δεν εχουνε και μεγαλη ζητηση βορεια ... η ΒΕυρωπη ομως ζηταει ανεμογεννητριες ... εδω αντιθετα τα φ/π εχουνε μεγαλη ζητηση αλλα ειναι πολυ ακριβα ... αυτο μπορει να αλλαξει
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: EastMed ήταν, και πάει...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 09 Απρ 2022, 19:55

sharp έγραψε:
09 Απρ 2022, 19:42
Και αγορά υπολογιστών υπάρχει, αυτό δεν σημαίνει ότι συμφέρει να κατασκευάζεις μικροτσίπ. Στη Γερμανία πάντως φαλήρισαν εδώ και χρόνια, τους έφαγαν οι Κινέζοι.
Προφανώς δεν έχω τις γνώσεις να κρίνω αν ένα τέτοιο εργοστάσιο θα ήταν βιώσιμο. Δεν έχω δει όμως ούτε κινήσεις να προωθηθούν κάπως τα φωτοβολταϊκά ως μια κάποια περιορισμένης έκτασης λύση. Να φοβούνται απώλειες εσόδων αν φύγουμε από το δίκτυο; Πιθανόν. Θα ψάχνουν μετά τρόπους να πληρώνεις δημοτικά τέλη.

Αλλά άστο αυτό. Κοιμόμαστε και είναι παραπάνω από φανερό. Εφόσον υπάρχει άμεσος κίνδυνος να ξεμείνουμε από ενέργεια (με ό,τι αυτό συνεπάγεται και για την νέα τουριστική περίοδο), θα έπρεπε ήδη να γίνει καμπάνια και συστάσεις για περιορισμό της κατανάλωσης. Προληπτικά και χωρίς να τρομάξουν το κοινό. Ώστε τα όποια αποθέματα έχουμε να διατηρηθούν για μεγαλύτερο διάστημα μέχρι να εξευρεθούν εναλλακτικές. Ούτε αυτό δεν έγινε όμως. Έχεις κάποια εξήγηση;

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21789
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: EastMed ήταν, και πάει...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 09 Απρ 2022, 20:56

nostromos έγραψε:
09 Απρ 2022, 19:47
sharp έγραψε:
09 Απρ 2022, 19:42
nostromos έγραψε:
09 Απρ 2022, 19:38


δηλαδη η αναπτυξη εργοστασιου φ/π στην Ελλαδα δεν θα ηταν βιωσιμη ...? δεν υπαρχει αγορα ...?
Και αγορά υπολογιστών υπάρχει, αυτό δεν σημαίνει ότι συμφέρει να κατασκευάζεις μικροτσίπ. Στη Γερμανία πάντως φαλήρισαν εδώ και χρόνια, τους έφαγαν οι Κινέζοι.
δεν εχουνε και μεγαλη ζητηση βορεια ... η ΒΕυρωπη ομως ζηταει ανεμογεννητριες ... εδω αντιθετα τα φ/π εχουνε μεγαλη ζητηση αλλα ειναι πολυ ακριβα ... αυτο μπορει να αλλαξει
Εξάγουν όλοι αυτοί, δεν περιμένουν από την τοπική αγορά. Εκτός αυτού έχει πολλές μονοκατοικίες στη Β. Ευρωπη, σε αντίθεση με τον Νότο και αρκετοί βάζουν.

Το πρόβλημα είναι στην απόδοση, αν διαβάσεις το λινκ που έβαλα θα το δεις. Αυτό τα καθιστά ακριβότερα.

Solar energy cannot be harnessed at night or during cloudy conditions while wind energy can be harnessed even at night.
Wind power consumes less energy and produces more energy compared to solar panels.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21789
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: EastMed ήταν, και πάει...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 09 Απρ 2022, 20:58

ST48410 έγραψε:
09 Απρ 2022, 19:55
sharp έγραψε:
09 Απρ 2022, 19:42
Και αγορά υπολογιστών υπάρχει, αυτό δεν σημαίνει ότι συμφέρει να κατασκευάζεις μικροτσίπ. Στη Γερμανία πάντως φαλήρισαν εδώ και χρόνια, τους έφαγαν οι Κινέζοι.
Προφανώς δεν έχω τις γνώσεις να κρίνω αν ένα τέτοιο εργοστάσιο θα ήταν βιώσιμο. Δεν έχω δει όμως ούτε κινήσεις να προωθηθούν κάπως τα φωτοβολταϊκά ως μια κάποια περιορισμένης έκτασης λύση. Να φοβούνται απώλειες εσόδων αν φύγουμε από το δίκτυο; Πιθανόν. Θα ψάχνουν μετά τρόπους να πληρώνεις δημοτικά τέλη.

Αλλά άστο αυτό. Κοιμόμαστε και είναι παραπάνω από φανερό. Εφόσον υπάρχει άμεσος κίνδυνος να ξεμείνουμε από ενέργεια (με ό,τι αυτό συνεπάγεται και για την νέα τουριστική περίοδο), θα έπρεπε ήδη να γίνει καμπάνια και συστάσεις για περιορισμό της κατανάλωσης. Προληπτικά και χωρίς να τρομάξουν το κοινό. Ώστε τα όποια αποθέματα έχουμε να διατηρηθούν για μεγαλύτερο διάστημα μέχρι να εξευρεθούν εναλλακτικές. Ούτε αυτό δεν έγινε όμως. Έχεις κάποια εξήγηση;
Είδες κανέναν να έχεις τέτοιες ανησυχίες εδώ μέσα; Για έναν Στάθη θα ρισκάρει ο Κούλης να τον πούνε πουτανάκι του ΝΑΤΟ που βγαίνει και μάς λέει να κάνουμε και θυσίες από πάνω; Οι άλλοι Ευρωπαίοι που είναι πρόβατα μόνοι τους γέμισαν τα σόσιαλ με τέτοιες συμβουλές. Στην Ελλάδα των ξύπνιων πολυλογάδων το πολύ πολύ να δεις καμμιά διαμαρτυρία σε στυλ "τι κάνει το κράτος" ή κανένα μπουμπίστικο περί καπιταλισμού. Αυτά εκεί είναι εντελώς περιθωριακά.

Δεν φταίνε οι πολιτικοί, το λαϊκό αίσθημα ακολουθούν, γιατί μόνον έτσι θα επανεκλεγούν.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: EastMed ήταν, και πάει...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 09 Απρ 2022, 21:04

sharp έγραψε:
09 Απρ 2022, 20:58
Είδες κανέναν να έχεις τέτοιες ανησυχίες εδώ μέσα; Για έναν Στάθη θα ρισκάρει ο Κούλης να τον πούνε πουτανάκι του ΝΑΤΟ που βγαίνει και μάς λέει να κάνουμε και θυσίες από πάνω; Οι άλλοι Ευρωπαίοι που είναι πρόβατα μόνοι τους γέμισαν τα σόσιαλ με τέτοιες συμβουλές. Στην Ελλάδα των ξύπνιων πολυλογάδων το πολύ πολύ να δεις καμμιά διαμαρτυρία σε στυλ "τι κάνει το κράτος" ή κανένα μπουμπίστικο περί καπιταλισμού. Αυτά εκεί είναι εντελώς περιθωριακά.

Δεν φταίνε οι πολιτικοί, το λαϊκό αίσθημα ακολουθούν, γιατί μόνον έτσι θα επανεκλεγούν.
Ανοίγω σχετικό νήμα να μη χαλάμε το παρόν και όποιος θέλει ας συνεισφέρει κάτι εκεί

Προτάσεις μείωσης κατανάλωσης ενέργειας στο σπίτι

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών