Ο πολυδιαφημισμένος στρατός του Ισραήλ αιφνιδιαστηκε από Παλαιστίνιους μαχητές

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7550
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Ο πολυδιαφημισμένος στρατός του Ισραήλ αιφνιδιαστηκε από Παλαιστίνιους μαχητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 05 Δεκ 2023, 08:42

Το Ισραήλ σκέφτεται να πλημμυρίσει τα τούνελ της Χαμάς με θαλασσινό νερό, αποκαλύπτει η WSJ

https://www.protothema.gr/world/article ... tei-i-wsj/

υγ:με πρόλαβες :lol::lol:

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10427
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ο πολυδιαφημισμένος στρατός του Ισραήλ αιφνιδιαστηκε από Παλαιστίνιους μαχητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 05 Δεκ 2023, 08:52

Λογοδιάρροια, ούτε κατάλαβα πότε έγραψα τόσα. Σόρι φορ δε σπαμ πίπολ
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7597
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Ο πολυδιαφημισμένος στρατός του Ισραήλ αιφνιδιαστηκε από Παλαιστίνιους μαχητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 05 Δεκ 2023, 08:54

Chilloutbuddy έγραψε:
05 Δεκ 2023, 04:40
Δε δέχομαι την ταύτιση με τους Παλαιστίνιους και ναδε δέχομαι να κατέβω στους δρόμους με φουλάρι σαν το Γιοακίν Φίνιξ, για τους λόγους που είπα πριν. Ούτε δέχομαι ότι υπάρχει λύση ώστε να είναι όλοι ταυτόχρονα και ασφαλείς και ανθρωπιστές, γιατί το σχέδιο του 19ου αιώνα έχει προχωρήσει και δεν αναστρέφεται. Αυτοί που προτείνουν λύσεις είναι αυτοί που παρακολουθούν την κατάσταση από τη σεζόν 8 επεισόδιο 3. Είναι ανεφάρμοστα πράγματα αυτά, στον 21 πρώτο αιώνα οι πληθυσμοί ούτε μετακινούνται ούτε εκκαθαρίζονται, ούτε ζούνε μαζί με το ζόρι, ούτε ξεχνιέται το μίσος που έχει δημιουργηθεί, ούτε μπορείς να παριστάνεις ότι δε βλέπεις τα λεπίδια και τις ρουκέτες και τα τζιχάντια που σου έρχονται. Ούτε έχουν οι Εβραίοι διπλές υπηκοότητες, ένας στους 10 έχει, ούτε μπορούν οι Παλαιστίνιοι να πάνε σε άλλες αραβικές χώρες. Δεν υπάρχει λύση, πόσο μάλλον εύκολη λύση.

Δέχομαι όμως ότι πρέπει να γίνει προσπάθεια και όπου βγάλει, δε μπορείς έτσι απλά να αφήσεις χιλιάδες παιδάκια να πεθαίνουν. Και η προσπάθεια πρέπει να ξεκινήσει από το Ισραήλ γιατί εκ των πραγμάτων το Ισραήλ έχει το πάνω χέρι, και επίσης μόνο με το Ισραήλ μπορείς να συνεννοηθείς, με τα τζιχάντια τι να συνεννοηθείς. Κατ'αρχάς το Ισραήλ πρέπει να ξεφορτωθεί την ακροδεξιά κυβέρνηση που έχουν. Δεύτερον πρέπει να πουν στον κόσμο την ιστορία τους καλύτερα και με ειλικρίνεια, και να ξεκινήσουν από την αρχή, δε γίνεται να εφαρμόζεις επί 75 χρόνια σχέδιο 19ου αιώνα και να παριστάνεις ότι δεν το εφαρμόζεις. Τρίτον πρέπει να παραδεχτούν στον εαυτό τους και σε όλους ότι αυτό που κάνουν είναι ανήθικο. Και όταν τα κάνουν αυτά, μπορεί και να πάρουν τον πλανήτη με το μέρος τους, και τότε μπορούν να ζητήσουν βοήθεια και λύσεις, γιατί όντως η κατάστασή τους δεν είναι βιώσιμη. Και τότε μπορούν να ζητήσουν και ευθύνη από την Ευρώπη, γιατί η Ευρώπη έχει μπόλικη. Για μένα ιστορικά έχει την περισσότερη.

Και φυσικά τίποτα απ'αυτά δεν πρόκειται να γίνει, γιατί το Ισραήλ δεν πρόκειται να παραδεχτεί ότι εφαρμόζει σχέδιο 19ου αιώνα, και στη θέση τους ούτε εγώ θα το παραδεχόμουνα. Γιατί; Γιατί και η Ευρώπη δεν πρόκειται να παραδεχτεί ότι το κατέστρωσε μαζί μου. Και άρα αν το παραδεχτώ εγώ όλος ο πλανήτης θα πέσει να με φάει, και δε θα είναι η πρώτη φορά. Για Εβραίους μιλάμε, ξέρουν πολύ καλά τι σημαίνει να σε μισούνε, ακόμα ζούνε τα παιδάκια που βγήκαν απ'το Άουσβιτς.

Αδιέξοδο.
Μα καθόλου αδιέξοδο. Οποιαδήποτε σύγκριση τρομοκρατών με φιλήσυχους ανθρώπους γίνεται επι το πονηρού.

Εικόνα
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.


Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8671
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Ο πολυδιαφημισμένος στρατός του Ισραήλ αιφνιδιαστηκε από Παλαιστίνιους μαχητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 05 Δεκ 2023, 18:14

Ισραηλινοί στρατιώτες κατεβάζουν την παλαιστινιακή σημαία και ανατινάζονται από την Χεζμπολάχ


Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 24041
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Ο πολυδιαφημισμένος στρατός του Ισραήλ αιφνιδιαστηκε από Παλαιστίνιους μαχητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 05 Δεκ 2023, 19:38

αυτό είναι από το 2018...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38185
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ο πολυδιαφημισμένος στρατός του Ισραήλ αιφνιδιαστηκε από Παλαιστίνιους μαχητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 05 Δεκ 2023, 19:43

Chilloutbuddy έγραψε:
05 Δεκ 2023, 03:37
Οι Άραβες θέλουν να περάσουν όλους τους Εβραίους λεπίδα. Όχι όλοι οι Άραβες, αλλά αρκετοί για να πάρουν και τους υπόλοιπους μαζί τους. Γιατί θέλουν να το κάνουν αυτό; Γιατί μένανε εκεί γενιές ολόκληρες και ήρθαν οι Εβραίοι απ'το πουθενά και τους γαμήσανε. Οκ. Πολύ δύσκολο να φανταστώ από την καναπεδάρα μου πώς θα ήταν να να ήμουνα στη θέση τους, αλλά πολύ πιθανό να έκανα κι εγώ το ίδιο, και άρα δε μπορώ να τους κατηγορήσω γι'αυτό. Τους κατηγορώ όμως γιατί δεν έχουν καταφέρει να αποτινάξουν το ζυγό της μεσαιωνικής τους θρησκείας όπως έκανε όλος ο πολιτισμένος κόσμος, και ως εκ τούτου δε μπορούν να πετύχουν λύσεις καλύτερες και για τους ίδιους και κυρίως για τα παιδάκια τους. Ακόμα και ειρήνη όταν έχουνε, έχουν το βαρίδι που τους τραβάει πίσω στο μεσαίωνα, υπάρχουν γύρω γύρω δεκάδες αραβικά κράτη που δεν έχουν πρόβλημα με Εβραίους και βλέπουμε όλοι πόσο σκατά είναι. Είναι σκατά με πετρέλαιο και σκατά χωρίς πετρέλαιο.

Οι Εβραίοι 100 χρόνια τώρα προσπαθούν να εφαρμόσουν ένα σχεδιο 19ου αιώνα, με μεθόδους και πρακτικές 19ου αιώνα. Δηλαδή σφαγή, τρομοκρατία και καταπίεση. Γιατί; Γιατί όταν ξεκίνησε αυτό το σχέδιο ήταν κυριολεκτικά σε φάση που έβγαιναν από πογκρόμ στη Ρωσία και φούρνους στο Άουσβιτς όπου τους εξολόθρευαν βιομηχανικά, γραμμή παραγωγής πτωμάτων, ντούπου ντούπου ντούπου. Και βρέθηκε μια ευκαιρία να χωθούνε κάπου ώστε να σταματήσουν να πεθαίνουν με τα χέρια δεμένα πίσω απ'την πλάτη. Γιατί πάντα έτσι πέθαιναν οι Εβραίοι πρό-Ισραήλ, με τα χέρια δεμένα. Και την αρπάξανε την ευκαιρία, κι ας σημαίνει ότι πρέπει να γαμήσουν κάποιον άλλον. Oκ. Πολύ δύσκολο να φανταστώ από την καναπεδάρα μου πώς θα ήταν να ήμουνα στη θέση τους, αλλά πολύ πιθανό να έκανα κι εγώ το ίδιο, και άρα δε μπορώ να τους κατηγορήσω γι'αυτό. Τους κατηγορώ όμως για την υποκρισία τους, για τις χουντικές κυβερνήσεις που έχουν ειδικά τελευταία, και για το ρατσισμό και απανθρωπιά την οποία έχουν ξεκάθαρα περάσει στα παιδιά τους, με αφορμή και δικαιολογία την απανθρωπιά των άλλων.

Δηλαδή μιλάμε για σκατά κι απόσκατα, με κάποια ελαφρυντικά, αλλά πάντως σκατά κι απόσκατα.

Επίσης σκατά και η στάση της Αμερικής, σκατά και της Ευρώπης, σκατά των Ηνωμένων Εθνών, και σκατά και των διάφορων φιλανθρωπικών οργανώσεων. Αλλά αυτοί είναι άλλο κεφάλαιο ο καθένας.
Είσαι ωραίος φίλε μου.
Η μοναδική ένσταση μου δεν είναι σε αυτά που λες, αυτά που λες όχι απλά βγάζουν νόημά αλλά είναι εντελώς to the point που, πραγματικά, λέγαμε και στο χωριό μου, είναι στο ότι προσπερνάς λίγο πιο γλήγορα από ότι θα έπρεπε, για εμένα, κάποια πράματα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10427
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ο πολυδιαφημισμένος στρατός του Ισραήλ αιφνιδιαστηκε από Παλαιστίνιους μαχητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 05 Δεκ 2023, 22:26

sys3x έγραψε:
05 Δεκ 2023, 19:43
Η μοναδική ένσταση μου δεν είναι σε αυτά που λες, αυτά που λες όχι απλά βγάζουν νόημά αλλά είναι εντελώς to the point που, πραγματικά, λέγαμε και στο χωριό μου, είναι στο ότι προσπερνάς λίγο πιο γλήγορα από ότι θα έπρεπε, για εμένα, κάποια πράματα.
Tο ξέρω ότι εχω πηδήξει μερικά κεφάλαια, δεν τα διάβασα. Γιατί θεωρώ ότι και να αποκαλύψω (στον εαυτό μου) ακόμα περισσότερες πουστιές και απανθρωπιές του Ισραήλ, δε θα αλλάξει στην τελική η εξίσωση. Θα αλλάξει λες;
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 31143
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Ο πολυδιαφημισμένος στρατός του Ισραήλ αιφνιδιαστηκε από Παλαιστίνιους μαχητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 05 Δεκ 2023, 23:23

ωραίος ο chilloutbuddy
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 24041
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Ο πολυδιαφημισμένος στρατός του Ισραήλ αιφνιδιαστηκε από Παλαιστίνιους μαχητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 06 Δεκ 2023, 01:08

η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11527
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Ο πολυδιαφημισμένος στρατός του Ισραήλ αιφνιδιαστηκε από Παλαιστίνιους μαχητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 06 Δεκ 2023, 05:31

https://edition.cnn.com/2023/12/05/midd ... index.html

ΕβραιοΝαζουδι εκτελει επι τοπου Παλαιστινιο...στη Δυτικη Οχθη. Αν καποιος απο τους Παλαιστινιους που παρακολουθει βγαλει κανα μαχαιρι μην ξεχασετε παιδια να πειτε οτι φανατιστηκε λογω του Κορανιου. Ναι, το κορανι φταιει...
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7597
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Ο πολυδιαφημισμένος στρατός του Ισραήλ αιφνιδιαστηκε από Παλαιστίνιους μαχητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 06 Δεκ 2023, 05:54

Στρακαστρουκας έγραψε:
06 Δεκ 2023, 05:31
https://edition.cnn.com/2023/12/05/midd ... index.html

ΕβραιοΝαζουδι εκτελει επι τοπου Παλαιστινιο...στη Δυτικη Οχθη. Αν καποιος απο τους Παλαιστινιους που παρακολουθει βγαλει κανα μαχαιρι μην ξεχασετε παιδια να πειτε οτι φανατιστηκε λογω του Κορανιου. Ναι, το κορανι φταιει...
Το άρθρο δεν αναφέρει πουθενά για Ισραηλινούς στρατιώτες, παρά μόνο για ανθρώπους με στρατιωτικές ενδυμασίες. Πάλι ψέματα αναπαράγεις?

Μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια. Αριστεροί/Γύφτοι/Μουσουλμάνοι ψεύτες συλλλήβδην.
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11527
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Ο πολυδιαφημισμένος στρατός του Ισραήλ αιφνιδιαστηκε από Παλαιστίνιους μαχητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 06 Δεκ 2023, 06:12

Unique έγραψε:
06 Δεκ 2023, 05:54
Στρακαστρουκας έγραψε:
06 Δεκ 2023, 05:31
https://edition.cnn.com/2023/12/05/midd ... index.html

ΕβραιοΝαζουδι εκτελει επι τοπου Παλαιστινιο...στη Δυτικη Οχθη. Αν καποιος απο τους Παλαιστινιους που παρακολουθει βγαλει κανα μαχαιρι μην ξεχασετε παιδια να πειτε οτι φανατιστηκε λογω του Κορανιου. Ναι, το κορανι φταιει...
Το άρθρο δεν αναφέρει πουθενά για Ισραηλινούς στρατιώτες, παρά μόνο για ανθρώπους με στρατιωτικές ενδυμασίες. Πάλι ψέματα αναπαράγεις?

Μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια. Αριστεροί/Γύφτοι/Μουσουλμάνοι ψεύτες συλλλήβδην.
Λες να ηταν Ισραηλινοι εποικοι? Ακομα χειροτερα
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7597
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Ο πολυδιαφημισμένος στρατός του Ισραήλ αιφνιδιαστηκε από Παλαιστίνιους μαχητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 06 Δεκ 2023, 06:38

Στρακαστρουκας έγραψε:
06 Δεκ 2023, 06:12
Unique έγραψε:
06 Δεκ 2023, 05:54
Στρακαστρουκας έγραψε:
06 Δεκ 2023, 05:31
https://edition.cnn.com/2023/12/05/midd ... index.html

ΕβραιοΝαζουδι εκτελει επι τοπου Παλαιστινιο...στη Δυτικη Οχθη. Αν καποιος απο τους Παλαιστινιους που παρακολουθει βγαλει κανα μαχαιρι μην ξεχασετε παιδια να πειτε οτι φανατιστηκε λογω του Κορανιου. Ναι, το κορανι φταιει...
Το άρθρο δεν αναφέρει πουθενά για Ισραηλινούς στρατιώτες, παρά μόνο για ανθρώπους με στρατιωτικές ενδυμασίες. Πάλι ψέματα αναπαράγεις?

Μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια. Αριστεροί/Γύφτοι/Μουσουλμάνοι ψεύτες συλλλήβδην.
Λες να ηταν Ισραηλινοι εποικοι? Ακομα χειροτερα
Χαμάς τρομοκράτες. Υπάρχουν αμέτρητα βίντεο με αποδείξεις.
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7597
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Ο πολυδιαφημισμένος στρατός του Ισραήλ αιφνιδιαστηκε από Παλαιστίνιους μαχητές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 06 Δεκ 2023, 06:39



Να σου προκαλεί μια αηδία
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών