Η οικογένεια του Γλάδστωνος καλείται να πληρώσει αποζημιώσεις για δουλεμπόριο σε Guyana και Jamaica

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Η οικογένεια του Γλάδστωνος καλείται να πληρώσει αποζημιώσεις για δουλεμπόριο σε Guyana και Jamaica

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 26 Αύγ 2023, 21:26

sys3x έγραψε:
26 Αύγ 2023, 21:17
Χαοτικός έγραψε:
26 Αύγ 2023, 19:49
sys3x έγραψε:
26 Αύγ 2023, 19:36


Και ποιος θα τα ζητήσει;
Τα παιδιά αυτών που στήνανε κώλο έτσι ώστε να πλουτίζουν οι ξένοι και οι πατεράδες τους;
Όταν άνοιγαν το θέμα αριστεροί πατριωτικού τύπου εσύ έκραζες για ξεφτιλισμένη αριστερά και δεν μπαίνεις καν σε διάλογο και τέτοια. Επειδή ο Μαδουραίος; Αυτό κι αυτό. Ό,τι κι αν είναι ο κάθε αριστερός όταν πιάνει το θέμα που σ' ενδιαφέρει καλό ε´ίναι να μην συντάσσεσαι με το νουδουλικό που τον κράζεις γιατί έτσι. ναι όλοι με όλους, μας ενώνουν πράγματα, αλλά... :102:

Εγώ βλέπω ότι θέλουν να καλλιεργήσουν κλίμα απαξίας για το θέμα των αποζημιώσεων κι ότι όποιος τι κάνει είναι βλάκας κλπ κλπ. θα βάλει και ο άλλος ο καραγκιόζης μια φωτογραφία με κάποιον αριστερό ή ό,τι άλλο, φέρνει το θέμα και η φωτογραφία θα είναι επίτηδες αναρτημένη για κινεί αντανακλαστικά "αισθητικής" και έτσι γίνεται η δουλειά.

Ακόμα και οι μαλακίες που κάνουν κατα καιρούς με τύπισσες που λένε μαλακίες σύμφωνα με το κριτήριό σου και γίνεται πέσιμο εδώ (και αλλου) από όλους, είναι καλλιέργεια αυτής της ασχημονίας. Εξάρτηση έχει γίνει ν α θες να ακολουθήσεις αυτούς που κ´ραζουν έτσι για τη συμετοχή. να δες την κοπέλά και τα βίντεο με τα Τέμπη και το τωρινό με το οι πόλεμοι γίνονται για τα λεφτά. Αυτοί που την κράζοιυν έχουν έδαφος να το κάσνουν μετά και για σένα που θα πεις ότι είσαι υπέρ της διεκδίκησης αποζημιώσεων.



Δεν σε κριτικάρω, σε χρησιμοποίησα απλά για να πω το δικό μου. Την ξέρεις τη φάση. Πουστιά. :wink
Ναι ρε, αλλά μάλλον με μπέρδεψες με κάποιον άλλον, τουλάχιστο για το συγκεκριμένο θέμα, γενικότερα ποτέ δεν με ενδιέφερε πρωτίστως αν αυτός που εκφράζει κάτι σωστό έχει το νικ Μαδουραίος ή αν άλλαξε το όνομά του σε Άδωνις, πόσο μάλλον σε αυτό το θέμα των αποζημιώσεων ή/και της αποπληρωμής του αναγκαστικού ναζοδανείου.
Βασικά αυτός είναι και ένας από τους λόγους που τρώω και καλά κράξιμο από κάτι φελλούς, ότι και καλά γλείφω εκεί που φτύνω και τέτοια, που κι αυτό το κάνω αλλά στο 69 αυστηρώς.
:lol:
Λες και υπάρχει κάτι που να απαγορεύει σε κάποια θέματα να συμφωνείς και σε άλλα να διαφωνείς με συγκεκριμένα άτομα. Πόσο πολύ στην πούτσα μου όμως. :D
Δεν το λέω για εσένα, λουλού.
:P

Το ξέρω. Αλλά υποχθόνια και πούστικα πάω να σου περάσω κάτι ενοχικό όταν βρίζεις συριζαίους ώστε να μειωθεί κατά 0,000001 έστω. Ακόμα και για τους κουκουέδες δηλαδή. Δεν ξέρω γιατί το κάνω. Κάτι νομίζω ότι προστατεύω


Ρε συ αυτό που είπα στον Πατησιώτη , τι λες; Αυτό το πράγμα να θες να μειώσεις το σπίτι σου χάριν ξένων που θαυμάζεις ή γλείφεις ή θες να τους μοιάσεις ή νομίζεις ότι κάτι θα κερδίσεις και θα σε πάει μπροστά. Συμφωνείς ότι τα νουδουλικά πρωτοστατούν; και μάλιστα εδώ και πολλές δεκαετίες.
μη μου πεις για τους άλλους μαλάκες που θέλουν να γαμηθεί το ελληνικό κράτος και να σαμποτάρουμε το στρατό μας και τα δικαιώματα των σλαβόφωνων και μαλακίες. Άστο αυτό, είναι προ του ´50 και είναι σε πολιτικό επίπεδο. Αλλά αυτό που λέω για τα νουδίτικα, είναι σε πολιτισμικό επίπεδο.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38212
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η οικογένεια του Γλάδστωνος καλείται να πληρώσει αποζημιώσεις για δουλεμπόριο σε Guyana και Jamaica

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 26 Αύγ 2023, 21:32

Χαοτικός έγραψε:
26 Αύγ 2023, 20:55
πατησιωτης έγραψε:
26 Αύγ 2023, 20:42
Χαοτικός έγραψε:
26 Αύγ 2023, 19:33
Όχι. Μόνο η Ελλάδα να πάρει λεφτά. Απ' όλους.
Αυτό κάνει εδώ και 200 χρόνια. :lol:
Είδες που το ψέμα είναι αναπόσπαστο κομμάτι του οργανισμού σας; έγινε μια χώρα προτεκτοράτο που διαρκώς της φορτώνουν χρέη . Αρχικά ένα δάνειο που πάνω από τα μισά φαγώθηκαν από τους ίδιους τους Άγγλους. με´τα το κατοχικό. μετά ο μύθος περί ΠΑΣΟΚ και τα λεφτά που έφαγε από την Ευρώπη ενώ ποτέ δεν έφαγε λεφτά ο λαός που δεν είχε δουλέψει. Τέλος τα μνημόνια που μας πήρανε όλη την περιουσία και ακόμα μας τρώνε.

Τα ιδεολογήματα σου αυτά περιόρισε τα εκεί που πιάνουν. Στους βόρειους λαούς που τους καλλιεργήσανε την πεποίθηση ότι ταΐζουν τους Έλληνες και στους οπαδούς σας που μια ζωή λακέδες είναι και βρίζουν την Ελλάδα και πολεμάνε τις παραδόσεις και τον πολιτισμό της.

Μου αρέσει που τους αριστερούς και τους αναρχικούς τους λέτε ανθέλληνες. Εντάξει η συνθηματολογία τους και η δράση τους. Αλλά εσείς καταστρέφετε τη χώρα από πολύ παλιά
Έτσι.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38212
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η οικογένεια του Γλάδστωνος καλείται να πληρώσει αποζημιώσεις για δουλεμπόριο σε Guyana και Jamaica

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 26 Αύγ 2023, 21:49

Χαοτικός έγραψε:
26 Αύγ 2023, 21:26
sys3x έγραψε:
26 Αύγ 2023, 21:17
Χαοτικός έγραψε:
26 Αύγ 2023, 19:49


Όταν άνοιγαν το θέμα αριστεροί πατριωτικού τύπου εσύ έκραζες για ξεφτιλισμένη αριστερά και δεν μπαίνεις καν σε διάλογο και τέτοια. Επειδή ο Μαδουραίος; Αυτό κι αυτό. Ό,τι κι αν είναι ο κάθε αριστερός όταν πιάνει το θέμα που σ' ενδιαφέρει καλό ε´ίναι να μην συντάσσεσαι με το νουδουλικό που τον κράζεις γιατί έτσι. ναι όλοι με όλους, μας ενώνουν πράγματα, αλλά... :102:

Εγώ βλέπω ότι θέλουν να καλλιεργήσουν κλίμα απαξίας για το θέμα των αποζημιώσεων κι ότι όποιος τι κάνει είναι βλάκας κλπ κλπ. θα βάλει και ο άλλος ο καραγκιόζης μια φωτογραφία με κάποιον αριστερό ή ό,τι άλλο, φέρνει το θέμα και η φωτογραφία θα είναι επίτηδες αναρτημένη για κινεί αντανακλαστικά "αισθητικής" και έτσι γίνεται η δουλειά.

Ακόμα και οι μαλακίες που κάνουν κατα καιρούς με τύπισσες που λένε μαλακίες σύμφωνα με το κριτήριό σου και γίνεται πέσιμο εδώ (και αλλου) από όλους, είναι καλλιέργεια αυτής της ασχημονίας. Εξάρτηση έχει γίνει ν α θες να ακολουθήσεις αυτούς που κ´ραζουν έτσι για τη συμετοχή. να δες την κοπέλά και τα βίντεο με τα Τέμπη και το τωρινό με το οι πόλεμοι γίνονται για τα λεφτά. Αυτοί που την κράζοιυν έχουν έδαφος να το κάσνουν μετά και για σένα που θα πεις ότι είσαι υπέρ της διεκδίκησης αποζημιώσεων.



Δεν σε κριτικάρω, σε χρησιμοποίησα απλά για να πω το δικό μου. Την ξέρεις τη φάση. Πουστιά. :wink
Ναι ρε, αλλά μάλλον με μπέρδεψες με κάποιον άλλον, τουλάχιστο για το συγκεκριμένο θέμα, γενικότερα ποτέ δεν με ενδιέφερε πρωτίστως αν αυτός που εκφράζει κάτι σωστό έχει το νικ Μαδουραίος ή αν άλλαξε το όνομά του σε Άδωνις, πόσο μάλλον σε αυτό το θέμα των αποζημιώσεων ή/και της αποπληρωμής του αναγκαστικού ναζοδανείου.
Βασικά αυτός είναι και ένας από τους λόγους που τρώω και καλά κράξιμο από κάτι φελλούς, ότι και καλά γλείφω εκεί που φτύνω και τέτοια, που κι αυτό το κάνω αλλά στο 69 αυστηρώς.
:lol:
Λες και υπάρχει κάτι που να απαγορεύει σε κάποια θέματα να συμφωνείς και σε άλλα να διαφωνείς με συγκεκριμένα άτομα. Πόσο πολύ στην πούτσα μου όμως. :D
Δεν το λέω για εσένα, λουλού.
:P

Το ξέρω. Αλλά υποχθόνια και πούστικα πάω να σου περάσω κάτι ενοχικό όταν βρίζεις συριζαίους ώστε να μειωθεί κατά 0,000001 έστω. Ακόμα και για τους κουκουέδες δηλαδή. Δεν ξέρω γιατί το κάνω. Κάτι νομίζω ότι προστατεύω


Ρε συ αυτό που είπα στον Πατησιώτη , τι λες; Αυτό το πράγμα να θες να μειώσεις το σπίτι σου χάριν ξένων που θαυμάζεις ή γλείφεις ή θες να τους μοιάσεις ή νομίζεις ότι κάτι θα κερδίσεις και θα σε πάει μπροστά. Συμφωνείς ότι τα νουδουλικά πρωτοστατούν; και μάλιστα εδώ και πολλές δεκαετίες.
μη μου πεις για τους άλλους μαλάκες που θέλουν να γαμηθεί το ελληνικό κράτος και να σαμποτάρουμε το στρατό μας και τα δικαιώματα των σλαβόφωνων και μαλακίες. Άστο αυτό, είναι προ του ´50 και είναι σε πολιτικό επίπεδο. Αλλά αυτό που λέω για τα νουδίτικα, είναι σε πολιτισμικό επίπεδο.
Και συμφωνώ, και επαυξάνω και έτσι ακριβώς είναι κιόλα.
Για τα υπόλοιπα που λες και αυτά περνάνε από την ίδια βάσανο της κριτικής με ακριβώς τον ίδιο τρόπο.
Αυτό (περίπου*) που προσπαθείς να κάνεις εσύ σε εμένα στο έχω κάνει εγώ ήδη, λουλού.
:8)
*δεν είσαι κλασική αριστεράντζα αφού.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35353
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Η οικογένεια του Γλάδστωνος καλείται να πληρώσει αποζημιώσεις για δουλεμπόριο σε Guyana και Jamaica

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 26 Αύγ 2023, 22:24

Χαοτικός έγραψε:
26 Αύγ 2023, 20:55
πατησιωτης έγραψε:
26 Αύγ 2023, 20:42
Χαοτικός έγραψε:
26 Αύγ 2023, 19:33
Όχι. Μόνο η Ελλάδα να πάρει λεφτά. Απ' όλους.
Αυτό κάνει εδώ και 200 χρόνια. :lol:
Είδες που το ψέμα είναι αναπόσπαστο κομμάτι του οργανισμού σας; έγινε μια χώρα προτεκτοράτο που διαρκώς της φορτώνουν χρέη . Αρχικά ένα δάνειο που πάνω από τα μισά φαγώθηκαν από τους ίδιους τους Άγγλους. με´τα το κατοχικό. μετά ο μύθος περί ΠΑΣΟΚ και τα λεφτά που έφαγε από την Ευρώπη ενώ ποτέ δεν έφαγε λεφτά ο λαός που δεν είχε δουλέψει. Τέλος τα μνημόνια που μας πήρανε όλη την περιουσία και ακόμα μας τρώνε.

Τα ιδεολογήματα σου αυτά περιόρισε τα εκεί που πιάνουν. Στους βόρειους λαούς που τους καλλιεργήσανε την πεποίθηση ότι ταΐζουν τους Έλληνες και στους οπαδούς σας που μια ζωή λακέδες είναι και βρίζουν την Ελλάδα και πολεμάνε τις παραδόσεις και τον πολιτισμό της.

Μου αρέσει που τους αριστερούς και τους αναρχικούς τους λέτε ανθέλληνες. Εντάξει η συνθηματολογία τους και η δράση τους. Αλλά εσείς καταστρέφετε τη χώρα από πολύ παλιά
Είχες την ευκαιρία το 2015 με το ΟΧΙ του δημοψηφίσματος να προχωρήσεις στην άρνηση των δανείων.Αλλά αμέσως μετά αυτός που στήριζες υπέγραψε νέο δάνειο και είπε ότι είχε αυταπάτες.Αλλά συνέχισες να τον υποστηρίζεις και καλλιεργείς ακόμη τους μύθους περί δεξιάς που φύτεψε και αυτός όπως άλλοι πριν από αυτόν.
Μόνο που δεν πιάνουν όπως παλιά διότι μετά από 20 χρόνια κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ και 5 χρόνια ΣΥΡΙΖΑ έχουν χάσει τη λάμψη τους.Δεν υπάρχει αυτό το πολύ παλιά.Είναι κατασκευή του τελευταίου μισού του 20ου αιώνος για να φορτώσουν στους αντιπάλους τους οι ψευδοδημοκράτες όλα όσα έγιναν πριν τη διαμόρφωση των σημερινών παρατάξεων.Έννοιες τύπου δεξιάς και αριστεράς δεν υπήρχαν την εποχή του Κουμουνδούρου ή του Τρικούπη και η Ελλάδα διοικείτο από κυβερνήσεις που προέκυπταν από καθολική ψήφο και τότε.Το ότι όλα αυτά ήσαν κενά περιεχομένου φάνηκε στην μεταπολίτευση που κυβέρνησαν όλοι και τώρα σε αυτή τη φάση είμαστε,που τους έχουμε δει όλους.Η μόνη πραγματική εναλλακτική πολιτική ήταν από τα μισά του προηγούμενου αιώνα αυτή του ΚΚΕ που το καθεστώς που οραματιζόταν κυβέρνησε στα υπόλοιπα Βαλκάνια με τα αποτελέσματα που ξέρουν όλοι.
Οι υπόλοιποι "προοδευτικοί" γενικού τύπου είναι αμπλαούμπλες που "είχαν αυταπάτες" σαν τον Τσίπρα οπότε τώρα που όλοι έχουν δείξει τι μπορούν να κάνουν εμφανίζεται ένα τεράστιο πολιτικό κενό.Το κενό αυτό υπήρχε από την αρχή,απλώς τώρα το συνειδητοποίησαν πολλοί.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21715
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Η οικογένεια του Γλάδστωνος καλείται να πληρώσει αποζημιώσεις για δουλεμπόριο σε Guyana και Jamaica

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 26 Αύγ 2023, 23:05

πατησιωτης έγραψε:
26 Αύγ 2023, 20:38
https://en.wikipedia.org/wiki/William_Ewart_Gladstone


A pamphlet Gladstone published on 6 September 1876, Bulgarian Horrors and the Question of the East,[121][122][123] attacked the Disraeli government for its indifference to the Ottoman Empire's violent repression of the Bulgarian April uprising. Gladstone made clear his hostility focused on the Turkish people, rather than on the Muslim religion. The Turks he said:

were, upon the whole, from the black day when they first entered Europe, the one great anti-human specimen of humanity. Wherever they went, a broad line of blood marked the track behind them; and as far as their dominion reached, civilisation disappeared from view. They represented everywhere government by force, as opposed to government by law. For the guide of this life they had a relentless fatalism: for its reward hereafter, a sensual paradise.[124]

:lol:
Η δεύτερη παράγραφος θα ταίριαζε και στις Αποικιοκρατικές εκστρατείες της χώρας που εκπροσώπησε.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Η οικογένεια του Γλάδστωνος καλείται να πληρώσει αποζημιώσεις για δουλεμπόριο σε Guyana και Jamaica

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 26 Αύγ 2023, 23:34

πατησιωτης έγραψε:
26 Αύγ 2023, 22:24
Χαοτικός έγραψε:
26 Αύγ 2023, 20:55
πατησιωτης έγραψε:
26 Αύγ 2023, 20:42


Αυτό κάνει εδώ και 200 χρόνια. :lol:
Είδες που το ψέμα είναι αναπόσπαστο κομμάτι του οργανισμού σας; έγινε μια χώρα προτεκτοράτο που διαρκώς της φορτώνουν χρέη . Αρχικά ένα δάνειο που πάνω από τα μισά φαγώθηκαν από τους ίδιους τους Άγγλους. με´τα το κατοχικό. μετά ο μύθος περί ΠΑΣΟΚ και τα λεφτά που έφαγε από την Ευρώπη ενώ ποτέ δεν έφαγε λεφτά ο λαός που δεν είχε δουλέψει. Τέλος τα μνημόνια που μας πήρανε όλη την περιουσία και ακόμα μας τρώνε.

Τα ιδεολογήματα σου αυτά περιόρισε τα εκεί που πιάνουν. Στους βόρειους λαούς που τους καλλιεργήσανε την πεποίθηση ότι ταΐζουν τους Έλληνες και στους οπαδούς σας που μια ζωή λακέδες είναι και βρίζουν την Ελλάδα και πολεμάνε τις παραδόσεις και τον πολιτισμό της.

Μου αρέσει που τους αριστερούς και τους αναρχικούς τους λέτε ανθέλληνες. Εντάξει η συνθηματολογία τους και η δράση τους. Αλλά εσείς καταστρέφετε τη χώρα από πολύ παλιά
Είχες την ευκαιρία το 2015 με το ΟΧΙ του δημοψηφίσματος να προχωρήσεις στην άρνηση των δανείων.Αλλά αμέσως μετά αυτός που στήριζες υπέγραψε νέο δάνειο και είπε ότι είχε αυταπάτες.Αλλά συνέχισες να τον υποστηρίζεις και καλλιεργείς ακόμη τους μύθους περί δεξιάς που φύτεψε και αυτός όπως άλλοι πριν από αυτόν.

και βέβαια πριν απ' αυτόν. Το σύνθιημα "Ο λαός... τι σημαίνει δεκιά είναι πριν από 42 χρόνια. Το πως βλέπω τη δεξιά δεν μου το έκανε ο Τσίπρας. 'Αλλωστερ έλεγε πράγματα που δεν συμφωνώ. Ούτε που ψήφισε για το ΝΑΤΟ σχετικά με Σουηδία, ούτε η ευρωλαγνεία. Στήριζα ΣΥΡΙΖΑ για λόγους τακτικής. Δεν είχε καμία ευακιρία να μην υπογράψει μνημόνιο γιατί δεν είναι ο Κάστρο και δεν είχε λαό έτοιμο για όλα. Αυτά τα πράγματα θέλουν ΕΝΟΤΗΤΑ. Ήδη εσείς συμμαχούσατε με τον εχθρό. κι εχθρός ήταν οι Ευρωπαίοπι που θέλανε να μκας ρημάξουν. Μην ξεχνάς τα σεμινάρια των παπαφάλων δημοσιογράφων από επιτελεία του ΔΝΤ και τις επιστολές πίστης που έστελναν οι δικοί σου.
Μόνο που δεν πιάνουν όπως παλιά διότι μετά από 20 χρόνια κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ και 5 χρόνια ΣΥΡΙΖΑ έχουν χάσει τη λάμψη τους.Δεν υπάρχει αυτό το πολύ παλιά.Είναι κατασκευή του τελευταίου μισού του 20ου αιώνος για να φορτώσουν στους αντιπάλους τους οι ψευδοδημοκράτες όλα όσα έγιναν πριν τη διαμόρφωση των σημερινών παρατάξεων.Έννοιες τύπου δεξιάς και αριστεράς δεν υπήρχαν την εποχή του Κουμουνδούρου ή του Τρικούπη και η Ελλάδα διοικείτο από κυβερνήσεις που προέκυπταν από καθολική ψήφο και τότε.Το ότι όλα αυτά ήσαν κενά περιεχομένου φάνηκε στην μεταπολίτευση που κυβέρνησαν όλοι και τώρα σε αυτή τη φάση είμαστε,που τους έχουμε δει όλους.Η μόνη πραγματική εναλλακτική πολιτική ήταν από τα μισά του προηγούμενου αιώνα αυτή του ΚΚΕ που το καθεστώς που οραματιζόταν κυβέρνησε στα υπόλοιπα Βαλκάνια με τα αποτελέσματα που ξέρουν όλοι.
Οι υπόλοιποι "προοδευτικοί" γενικού τύπου είναι αμπλαούμπλες που "είχαν αυταπάτες" σαν τον Τσίπρα οπότε τώρα που όλοι έχουν δείξει τι μπορούν να κάνουν εμφανίζεται ένα τεράστιο πολιτικό κενό.Το κενό αυτό υπήρχε από την αρχή,απλώς τώρα το συνειδητοποίησαν πολλοί.
Υπήρχε πάντα αλλά με άλλες λέξεις. Δεν έλεγες "ο δεξιός". Αλλά είχες τον λακέ της εξουσίας. Αυτόν που θα έβριζε πχ τους μεταλλωρύχους του Λαυρίου (παράδειγμα). Κι αυτό δεν είναι πολιτικό μόνο. Έχει ψυχολογική βάση. και αυτή είναι που κάνει τα στρατόπεδα. Δεν τελείωσε τίποτα. Λάθος κάνεις. Πολύ πριν το 20ό αιώνα υπήρχε η διαμάχη της προόδου και της συντήρησης. Το όραμα δε της σοσιαλιστικής προοπτικής δεν δεσμεύεται από τις μαλακίες που έκανα οι Ρώσοι και οι ανατολικές χώρες που λες. Έχουμε αρκετά ιδεολογικά ρεύματα. Εγώ βλέπεις τον αντιεξουσιαμός ασπάζομαι και δεν μπορείς να μου προσάψεις τίποτα κουκουέδικο ή ευρωκομμουνιστικό συριζαίικο κλπ.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35353
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Η οικογένεια του Γλάδστωνος καλείται να πληρώσει αποζημιώσεις για δουλεμπόριο σε Guyana και Jamaica

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 27 Αύγ 2023, 06:50

sharp έγραψε:
26 Αύγ 2023, 23:05
Η δεύτερη παράγραφος θα ταίριαζε και στις Αποικιοκρατικές εκστρατείες της χώρας που εκπροσώπησε.
Με βάση τη σημερινή ιδεολογία που ψάχνουν πριν 200 χρόνια τι έγινε για να ζητήσουν αποζημιώσεις.Όχι με την τότε που δεν μπορούσε να ήταν και άλλη διότι ήταν ζωντανά διάφορα βάρβαρα καθεστώτα εκτός Ευρώπης που καταλύθηκαν από την αποικιοκρατία.Ούτε και οι πλέον προοδευτικοί Ευρωπαίοι δεν τολμούσαν τον 19ο αιώνα να πουν ότι ήταν προτιμότερο το καθεστώς του μαχαραγιά στην Ινδία από την αποικιοκρατία.
Αυτά είναι σημερινά κατασκευάσματα για σημερινές σκοπιμότητες.Προχθές έπαιξε η τηλεόραση το έργο του Μελ Γκίμπσον "Αποκαλύπτω" που θυμάμαι το είχαν καταγγείλει για "αντιδραστικό".Γιατί όμως;επειδή έδειχνε την καφρίλα της προκολομβιανής Αμερικής.Δεν υπήρχε στο έργο καμμία αναφορά στο τι επακολούθησε εκτός από την τελευταία σκηνή που εμφανίζονται στη θάλασσα οι Ισπανοί χωρίς να δείξει τίποτε άλλο.Ούτε κανείς αμφισβήτησε τις καφρίλες με τις ανθρωποθυσίες που έδειχνε το έργο ότι γίνονταν.Απλώς "δεν έπρεπε" να τα δείξει για να μην "εξαγνίσει" την αποικιοκρατία και να μην "προσβάλλει" τους απόγόνους των ιθαγενών. :lol:

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35353
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Η οικογένεια του Γλάδστωνος καλείται να πληρώσει αποζημιώσεις για δουλεμπόριο σε Guyana και Jamaica

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 27 Αύγ 2023, 07:00

Χαοτικός έγραψε:
26 Αύγ 2023, 23:34
Το όραμα δε της σοσιαλιστικής προοπτικής δεν δεσμεύεται από τις μαλακίες που έκανα οι Ρώσοι και οι ανατολικές χώρες που λες. Έχουμε αρκετά ιδεολογικά ρεύματα. Εγώ βλέπεις τον αντιεξουσιαμός ασπάζομαι και δεν μπορείς να μου προσάψεις τίποτα κουκουέδικο ή ευρωκομμουνιστικό συριζαίικο κλπ.

Δεν σου προσήψα τίποτε από όλα αυτά.Εάν έχω να σου προσάψω κάτι,αυτό είναι η ανυπαρξία πρότασης.
Μπορείς να κάνεις θόρυβο,διαδηλώσεις,καταλήψεις κλπ αλλά πρόταση διοίκησης ούτε έχεις ούτε πρόκειται.
Ούτε και το έγραψα αυτό για να συσχετίσω με το τι έγινε στην Ανατολική Ευρώπη.Το έγραψα για να πω ότι ο μόνος σοσιαλισμός που υπήρξε και μπορεί να υπάρξει είναι αυτές οι "μαλακίες".Όλα τα υπόλοιπα είναι θόρυβος που στο τέλος πάει στο "είχαμε αυταπάτες".Και φυσικά ο Κάστρο που ανέφερες δεν είναι κάτι διαφορετικό από τον Τσαουσέσκου ή τον Εμβέρ Χότζα,το ίδιο πράγμα ακριβώς είναι.
Ο Τσίπρας δεν έχει κάποιο πρόβλημα ενότητας λαού,είχε περισσότερους μαζί του απ όσους είχε ο Κάστρο και άλλοι δικτάτορες.Το πρόβλημα που είχε,εάν υποθέσουμε ότι όντως ήθελε να κάνει κάτι,ήταν η έλλειψη στρατιωτικού μηχανισμού για να επιβάλλει δικτατορία.Διότι δεν υπάρχει σοσιαλισμός χωρίς δικτατορία ούτε υπήρξε ποτέ.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών