Ασουρμπανιμπάλ-Χαμουραμπί- Σαργών- Δονάλδος

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9819
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Ασουρμπανιμπάλ-Χαμουραμπί- Σαργών- Δονάλδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 10 Οκτ 2019, 12:19

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Οκτ 2019, 12:02
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
10 Οκτ 2019, 11:36
nemo έγραψε:
10 Οκτ 2019, 11:16
Μέρα με την ημέρα γινόμαστε και περισσότερο ηττοπαθείς στο τέλος και αφού φτάσουμε στον πάτο θα στειλουμε μια αντιπροσωπία
από τα "εξέχοντα αριστερά μελη του φόρουμ και θα παραδώσουν τα πάντα βροντοφωνάζοντας οι ίδιοι Πάρτε τα όλα να τελειώνουμε!

-αν και στην ουσία αυτό συμβαίνει ήδη με πρόφαση το δίκιο του αμπτούλ
Μα αυτό που ενδιέφερε τον έλληνα είναι να βγαίνει με 24 χρόνια στρατιωτικής υπηρεσίας στη σύνταξη και να παίρνει μίζες από εξοπλισμούς. Το στε έβγαλε πρόσφατα απόφαση να επιστραφούν αναδρομικά σε στρατιωτικούς που το ξύνουν εδώ και κάτι δεκαετίες. Τα πάντα είναι ρημαγμένα. Εκπαίδευση δεν υφίσταται. Δεν ξέρω αν είναι έργο αριστερών αυτό αλλά σίγουρα πασόκ και νδ έχουν βάλει το χεράκι τους. Το σίγουρο είναι ότι η πούτσα που θα φάμε όταν ο τούρκος αποφασίσει να μας γαμήσει θα είναι μεγάλη και ασάλιωτη.
Σαφώς και είναι έργο της νδ και του πασόκ αυτό.
E λοιπόν δεν έχουμε λόγο να γκρινιάζουμε. Τι δεν ξέραμε; Για την επιθετικότητα των Τούρκων; Μήπως όταν εισέβαλαν στην Κύπρο ήταν ο Τραμπ πρόεδρος; Μια ζωή λαμόγια και ανίκανους βγάζαμε στην εξουσία και κοιτούσαμε πως να λουφάξουμε καλύτερα. Δεν φταίει η Τουρκία για τον στρουθοκαμηλισμό μας. Η Τουρκία καταλαβαίνει μόνο ένα πράγμα. Σε αυτό το πράγμα θα έπρεπε να προσανατολιστούμε εδώ και χρόνια. Αντ' αυτού, βγάζαμε αντιστράτηγους με 4.000 € σύνταξη και στρατιωτικούς μετά από 24 χρόνια υπηρεσίας στη σύνταξη ενώ αφήναμε το υλικό να σκουριάζει.
Αν είναι κάποιοι αυτοί που τους αξίζει αυτό που θα έρθει, γιατί σίγουρα θα έρθει, αυτοί είμαστε εμείς.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35324
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ασουρμπανιμπάλ-Χαμουραμπί- Σαργών- Δονάλδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 10 Οκτ 2019, 12:32

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
10 Οκτ 2019, 12:19
Σε αυτό το πράγμα θα έπρεπε να προσανατολιστούμε εδώ και χρόνια.

Για να προσανατολισθείς πραγματικά θα έπρεπε να έχεις άλλη εθνική ιδεολογία και όχι αυτή που είχες την περίοδο της μεταπολιτευσης.Θα έπρεπε να έχεις ιδέες μάλλον πλησιέστερες προς αυτές προ του 1974,οι οποίες θεωρήθηκαν όμως υπεύθυνες για την εισβολή των Τούρκων στην Κύπρο.
Κάθε κουβέντα που θα μπορούσε να θεωρηθεί εθνικιστική αμέσως αντιμετωπιζόταν με την επισήμανση ότι αυτά οδηγούν σε καταστάσεις 1974.
Επειδή στην Ελλάδα ο κόσμος και φανατίζεται εύκολα,και ταυτόχρονα καλύπτει πίσω από ιδέες ατομικά και ιδιοτελή συμφέροντα,δεν είναι εύκολη η συζήτηση.Βοηθάει και το γεγονός ότι παρ όσα λέγονται οι Αμερικάνοι ακόμη καλύπτουν την Ελλάδα.Δεν καλύπτουν όλα αυτά που θέλει αλλά καλύπτουν τα βασικά.Προχθες ανανεώθηκε η αμυντική συμφωνία μέσα σε διαμαρτυρίες για ανεπαρκείς εγγυήσεις.Ανεπαρκείς εγγυήσεις σημαίνει περίπου ότι δεν θα αφήσουν τους Τούρκους να πάρουν τη Λέσβο (μπορεί όμως να την πάρουν τα "ταξικά αδέλφια" μας οι λαθρομετανάστες :D ) αλλά αν θέλεις να πάρεις και τα πετρέλαια στο Καστελόριζο πρέπει να πας να τα πάρεις μόνος σου.
Πόσο θα κρατήσει αυτό είναι άγνωστον.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Ασουρμπανιμπάλ-Χαμουραμπί- Σαργών- Δονάλδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 10 Οκτ 2019, 12:32

Ζενίθεδρος έγραψε:
10 Οκτ 2019, 08:20
Von Mackensen έγραψε:
10 Οκτ 2019, 03:58
OK μόλις άκουσα τον Τραμπ να λέει ότι παράτησε τους Κουρδους στη μοίρα τους διότι και εκείνοι δε βοηθησαν καθόλου τους Αμερικανούς στο 2ο παγκ. Πόλεμο και ειδικά στην απόβαση στη Νορμανδία δεν έκαναν τίποτα. Και ένιωσα την ανάγκη να το μοιραστώ μαζί σας.
Δίκιο έχει. Ούτε στην απόβαση στην Ιβοτζιμα βοήθησαν καθόλου.

Υποψιάζομαι πως ο Τούρκος του έσκασε στην ψυχρά μερικά δις μπαξισι.
Ο ερντο πάει να κάνει ένα από τα μεγαλύτερα κατασκευαστικά project στη Μ. Ανατολή στην περιοχή των συνόρων, μετά την εισβολή.

Όλως τυχαίως, ο Τραμπ δραστηριοποιείται σε αυτόν τον κλάδο...
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Ασουρμπανιμπάλ-Χαμουραμπί- Σαργών- Δονάλδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 10 Οκτ 2019, 12:39

Ελα ρε συ κοψε το κρακ

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Ασουρμπανιμπάλ-Χαμουραμπί- Σαργών- Δονάλδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 10 Οκτ 2019, 12:45

perseus έγραψε:
10 Οκτ 2019, 12:39
Ελα ρε συ κοψε το κρακ
αυτό το λέει ο -μόνιμα μεθυσμένος από τσίπουρο-οπαδός του ημίτρελου πορτοκαλομαλλιά;
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Ασουρμπανιμπάλ-Χαμουραμπί- Σαργών- Δονάλδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 10 Οκτ 2019, 12:48

Ρε φιλε αμα ειναι να λες τετοιες μαλακιες να σου στειλω 10 λιτρα απο αυτο που πινω

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Ασουρμπανιμπάλ-Χαμουραμπί- Σαργών- Δονάλδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 10 Οκτ 2019, 12:48

σου περισσεύει;
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71096
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ασουρμπανιμπάλ-Χαμουραμπί- Σαργών- Δονάλδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Οκτ 2019, 13:01

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
10 Οκτ 2019, 12:19
ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Οκτ 2019, 12:02
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
10 Οκτ 2019, 11:36


Μα αυτό που ενδιέφερε τον έλληνα είναι να βγαίνει με 24 χρόνια στρατιωτικής υπηρεσίας στη σύνταξη και να παίρνει μίζες από εξοπλισμούς. Το στε έβγαλε πρόσφατα απόφαση να επιστραφούν αναδρομικά σε στρατιωτικούς που το ξύνουν εδώ και κάτι δεκαετίες. Τα πάντα είναι ρημαγμένα. Εκπαίδευση δεν υφίσταται. Δεν ξέρω αν είναι έργο αριστερών αυτό αλλά σίγουρα πασόκ και νδ έχουν βάλει το χεράκι τους. Το σίγουρο είναι ότι η πούτσα που θα φάμε όταν ο τούρκος αποφασίσει να μας γαμήσει θα είναι μεγάλη και ασάλιωτη.
Σαφώς και είναι έργο της νδ και του πασόκ αυτό.
E λοιπόν δεν έχουμε λόγο να γκρινιάζουμε. Τι δεν ξέραμε; Για την επιθετικότητα των Τούρκων; Μήπως όταν εισέβαλαν στην Κύπρο ήταν ο Τραμπ πρόεδρος; Μια ζωή λαμόγια και ανίκανους βγάζαμε στην εξουσία και κοιτούσαμε πως να λουφάξουμε καλύτερα. Δεν φταίει η Τουρκία για τον στρουθοκαμηλισμό μας. Η Τουρκία καταλαβαίνει μόνο ένα πράγμα. Σε αυτό το πράγμα θα έπρεπε να προσανατολιστούμε εδώ και χρόνια. Αντ' αυτού, βγάζαμε αντιστράτηγους με 4.000 € σύνταξη και στρατιωτικούς μετά από 24 χρόνια υπηρεσίας στη σύνταξη ενώ αφήναμε το υλικό να σκουριάζει.
Αν είναι κάποιοι αυτοί που τους αξίζει αυτό που θα έρθει, γιατί σίγουρα θα έρθει, αυτοί είμαστε εμείς.
Ε, αυτό ακριβώς λέω.

Πότε είχαν περισσότερα προνόμια οι στρατιωτικοί; Επί πασοκονδκρατίας ή πριν τη μεταπολίτευση;

Και κακά τα ψέματα, σήμερα ο στρατός είναι κάτι σαν τη ΔΕΗ.

Όλοι γνωρίζουμε στρατιωτικούς αξιωματούχους. Κι εγώ στους 10 που ξέρω, μόνον τον έναν μπορώ να εμπιστευθώ ως στρατιωτικό. Οι υπόλοιποι -έντιμοι ή μη- λειτουργούν με νοοτροπία δυ.
Δεν ξέρω τις δικές σας ποσοστιαίες εκτιμήσεις αλλά νομίζω ότι το ποσοστό μου δεν είναι αδίκως χαμηλό, ίσως να είναι και υπερβολικό.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9819
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Ασουρμπανιμπάλ-Χαμουραμπί- Σαργών- Δονάλδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 10 Οκτ 2019, 13:19

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Οκτ 2019, 13:01
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
10 Οκτ 2019, 12:19
ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Οκτ 2019, 12:02


Σαφώς και είναι έργο της νδ και του πασόκ αυτό.
E λοιπόν δεν έχουμε λόγο να γκρινιάζουμε. Τι δεν ξέραμε; Για την επιθετικότητα των Τούρκων; Μήπως όταν εισέβαλαν στην Κύπρο ήταν ο Τραμπ πρόεδρος; Μια ζωή λαμόγια και ανίκανους βγάζαμε στην εξουσία και κοιτούσαμε πως να λουφάξουμε καλύτερα. Δεν φταίει η Τουρκία για τον στρουθοκαμηλισμό μας. Η Τουρκία καταλαβαίνει μόνο ένα πράγμα. Σε αυτό το πράγμα θα έπρεπε να προσανατολιστούμε εδώ και χρόνια. Αντ' αυτού, βγάζαμε αντιστράτηγους με 4.000 € σύνταξη και στρατιωτικούς μετά από 24 χρόνια υπηρεσίας στη σύνταξη ενώ αφήναμε το υλικό να σκουριάζει.
Αν είναι κάποιοι αυτοί που τους αξίζει αυτό που θα έρθει, γιατί σίγουρα θα έρθει, αυτοί είμαστε εμείς.
Ε, αυτό ακριβώς λέω.

Πότε είχαν περισσότερα προνόμια οι στρατιωτικοί; Επί πασοκονδκρατίας ή πριν τη μεταπολίτευση;

Και κακά τα ψέματα, σήμερα ο στρατός είναι κάτι σαν τη ΔΕΗ.

Όλοι γνωρίζουμε στρατιωτικούς αξιωματούχους. Κι εγώ στους 10 που ξέρω, μόνον τον έναν μπορώ να εμπιστευθώ ως στρατιωτικό. Οι υπόλοιποι -έντιμοι ή μη- λειτουργούν με νοοτροπία δυ.
Δεν ξέρω τις δικές σας ποσοστιαίες εκτιμήσεις αλλά νομίζω ότι το ποσοστό μου δεν είναι αδίκως χαμηλό, ίσως να είναι και υπερβολικό.
Στην Τουρκία ένα ποσοστό 30 έως 40% μέχρι το 2024 θα πηγαίνει σε εξοπλισμούς ενώ σε εμάς από αυτό το ελάχιστο ποσοστό που πάει στις αμυντικές δαπάνες ένα 70% πηγαίνει σε μισθοδοσία. Από αυτά που λέει ο πατησιώτης κράτα το ότι ο έλληνας καλύπτει πίσω από ιδεολογίες ιδιοτελή συμφέροντα και είσαι μέσα.
Στην εξοπλιστική ανάγκη της ελλάδας δεν είναι απαραίτητο να δοθεί ιδεολογικό υπόβαθρο. Δεν υπάρχει καμία απολύτως ανάγκη να ταυτιστεί η εθνική επαγρύπνηση ούτε με την Χούντα ούτε με την μεταπολίτευση. Μπορεί να αντιμετωπιστεί απλούστατα σαν κάτι απολύτως βασικό για την επιβίωσή της.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25455
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Ασουρμπανιμπάλ-Χαμουραμπί- Σαργών- Δονάλδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 10 Οκτ 2019, 13:29

Nero έγραψε:
10 Οκτ 2019, 09:57
Beria έγραψε:
10 Οκτ 2019, 09:50
ΠΟΥ ΗΣΑΝ ΟΙ ΚΟΥΡΔΟΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΟΡΚΙΑ ΤΟΥ ΑΛΑΜΟ;;;;!!!111
Ο Πατησιώτης (ο οποίος έχει εξελιχθεί σε γκρούπι του Ντοναλντ) μου θυμίζει κάτι ΜΛδες τα χρόνια του '80 στα αμφιθέατρα οι οποίοι πηγαινοέρχονταν από τον Μάο στον Ντεγκ και από τη Χήρα στον Χότζα πιστεύοντας -κάθε φορά- ότι αυτός θα αποδειχτεί η ελπίδα που θα δικαιώσει το ιδεολόγημα :)

Και με την ευκαιρία της τρελοκαφρίλας του Ντόναλντ περί Νορμανδίας και Κούρδων, σε αμφιθέατρο Νομικής το '80 σηκώθηκε σύντροφος της ΠΠΣΠ και φώναξε γεμάτος οργή στους αντιπάλους του: "ΠΟΥ ΉΣΑΣΤΑΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΟΤΖΗ;"

Ε; πού ήσασταν; :smt005:
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35324
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ασουρμπανιμπάλ-Χαμουραμπί- Σαργών- Δονάλδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 10 Οκτ 2019, 13:40

Beria έγραψε:
10 Οκτ 2019, 13:29
Πατησιώτης (ο οποίος έχει εξελιχθεί σε γκρούπι του Ντοναλντ) μου θυμίζει κάτι ΜΛδες τα χρόνια του '80 στα αμφιθέατρα οι οποίοι πηγαινοέρχονταν από τον Μάο στον Ντεγκ και από τη Χήρα στον Χότζα πιστεύοντας -κάθε φορά- ότι αυτός θα αποδειχτεί η ελπίδα που θα δικαιώσει το ιδεολόγημα :)
Mόνο που εγώ δεν ελπίζω σε κάτι,απλά προσπαθώ να εξηγήσω τα συμβαίνοντα.Πέφτω όμως σε άλλους που θέλουν οπωσδήποτε να πάρουν θέση και φανατικά μάλιστα.

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
10 Οκτ 2019, 13:19
Στην εξοπλιστική ανάγκη της ελλάδας δεν είναι απαραίτητο να δοθεί ιδεολογικό υπόβαθρο. Δεν υπάρχει καμία απολύτως ανάγκη να ταυτιστεί η εθνική επαγρύπνηση ούτε με την Χούντα ούτε με την μεταπολίτευση. Μπορεί να αντιμετωπιστεί απλούστατα σαν κάτι απολύτως βασικό για την επιβίωσή της.
Εγώ ξέρω ότι κοντά στο σπίτι μου έχουν γράψει στους τοίχους οι συριζαίοι το σύνθημα "πολλά F16,μικροί μισθοί" και παραδίπλα οι φίλοι τους οι αναρχικοί "να πεθάνει η Ελλάδα,να ζήσουμε εμείς". :D

σούπερ δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 956
Εγγραφή: 10 Σεπ 2019, 21:12

Re: Ασουρμπανιμπάλ-Χαμουραμπί- Σαργών- Δονάλδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από σούπερ δημήτριος » 10 Οκτ 2019, 13:46

Nero έγραψε:
07 Οκτ 2019, 23:36
έχει κάνει πέρα :lol:

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Ασουρμπανιμπάλ-Χαμουραμπί- Σαργών- Δονάλδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 10 Οκτ 2019, 13:48




Α different take! :smt005:
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Nero

Re: Ασουρμπανιμπάλ-Χαμουραμπί- Σαργών- Δονάλδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 10 Οκτ 2019, 13:54

τώρα που τα έχουμε μαζεμένα ας βάλω κι αυτό



το επανέλαβε και πρόσφατα σε συνέντευξη τύπου, το έχει γράφει και στο twitter

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25455
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Ασουρμπανιμπάλ-Χαμουραμπί- Σαργών- Δονάλδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 10 Οκτ 2019, 13:57

πατησιωτης έγραψε:
10 Οκτ 2019, 13:40
Beria έγραψε:
10 Οκτ 2019, 13:29
Πατησιώτης (ο οποίος έχει εξελιχθεί σε γκρούπι του Ντοναλντ) μου θυμίζει κάτι ΜΛδες τα χρόνια του '80 στα αμφιθέατρα οι οποίοι πηγαινοέρχονταν από τον Μάο στον Ντεγκ και από τη Χήρα στον Χότζα πιστεύοντας -κάθε φορά- ότι αυτός θα αποδειχτεί η ελπίδα που θα δικαιώσει το ιδεολόγημα :)
Mόνο που εγώ δεν ελπίζω σε κάτι,απλά προσπαθώ να εξηγήσω τα συμβαίνοντα.Πέφτω όμως σε άλλους που θέλουν οπωσδήποτε να πάρουν θέση και φανατικά μάλιστα.
Όταν βρισκεις δικαιολογία για κάθε ανοησία που ξεστομίζει ο Τραμπ (με αποκορύφωμα την απουσία των Κούρδων από το εκστρατευτικό σώμα της Νορμανδίας!) δεν νομίζω ότι μένεις απλώς στην προσπάθεια να εξηγήσεις τα συμβαίνοντα.


Εγώ ξέρω ότι κοντά στο σπίτι μου έχουν γράψει στους τοίχους οι συριζαίοι το σύνθημα "πολλά F16,μικροί μισθοί" και παραδίπλα οι φίλοι τους οι αναρχικοί "να πεθάνει η Ελλάδα,να ζήσουμε εμείς". :D
Νομίζω ότι το ακριβές σύνθημα είναι: ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ F16 ΝΑ 'ΝΑΙ ΟΙ ΩΡΕΣ ΣΑΣ :)
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών