H πορτοκαλί επανάσταση στις ΗΠΑ, Βαθύ Κράτος εναντίον Τραμπ

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: H πορτοκαλί επανάσταση στις ΗΠΑ, Βαθύ Κράτος εναντίον Τραμπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 06 Ιουν 2020, 13:39

Βεβαίως και πρόκειται για αγνή λαϊκή οργή. Τοση σημασία δεν έχει το περιστατικό αυτό καθεαυτό, απλώς αποτέλεσε την αφορμή για να ξεσπάσει η αγανάκτηση των προοδευτικών πολιτών και των μειονοτήτων για την οπισθοχώρηση που απεργαζονται κάποιοι μετά από την εκλογή του ακροδεξιού Τραμπ και τον ρατσισμό που επιβιώνει και σήμερα

Ο Τραμπ είναι τρισχειροτερος από το σημερινό "βαθύ κράτος", εκπροσωπεί το παλιό βαθύ κράτος της εποχής του ρατσισμού, των πιο ακραιων ανισοτητων, της συντήρησης και του θρησκευτικού φανατισμου που εχει ενοχληθεί που έχασε την προνομιακή θέση του.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Highlander την 06 Ιουν 2020, 13:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71103
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: H πορτοκαλί επανάσταση στις ΗΠΑ, Βαθύ Κράτος εναντίον Τραμπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 06 Ιουν 2020, 13:41

Highlander έγραψε:
06 Ιουν 2020, 13:39
αγνή λαϊκή οργή.
Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.
Gavalas for President! :grfl:

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: H πορτοκαλί επανάσταση στις ΗΠΑ, Βαθύ Κράτος εναντίον Τραμπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 06 Ιουν 2020, 13:42

τα λομπι του χρηματοπιστωτικου συστηματος

ξαμολυσαν πορτοκαλενια εξεγερση και στην ιδια την αμερικη

να δουμε τι θα βγει
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος run την 06 Ιουν 2020, 13:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16452
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: H πορτοκαλί επανάσταση στις ΗΠΑ, Βαθύ Κράτος εναντίον Τραμπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 06 Ιουν 2020, 13:43

εγω είμαι σίγουρος οτι το γεγονοτο πως αυτη τη στιγμη οι ηπα εχουνε χασει καμια 20αρια εκατομυρια θεσεις εργασιας απο την αρχη ετους και πανε για την πιο βαθεια υφεση της συγχρονης ιστοριας δεν εχει καμια σχεση με τυχον ταραχες

ειναι απλα αγνη λαικη οργη
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: H πορτοκαλί επανάσταση στις ΗΠΑ, Βαθύ Κράτος εναντίον Τραμπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 06 Ιουν 2020, 13:46

αγνη λαικη οργη λεει το άλλο

να ρε σαν αυτή τον δεκεμβρη του 2008 όταν αμερικαανοδουλικα αντιφα -φασιστες αναρχομπαχαλα και συριζα κατεστρεφαν και πλιατσικολογουσαν αθηνα θεσσαλονικη

τα ξεχασατε συντροφια ??
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος run την 06 Ιουν 2020, 14:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25766
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: H πορτοκαλί επανάσταση στις ΗΠΑ, Βαθύ Κράτος εναντίον Τραμπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 06 Ιουν 2020, 13:48

Yochanan έγραψε:
06 Ιουν 2020, 13:43
εγω είμαι σίγουρος οτι το γεγονοτο πως αυτη τη στιγμη οι ηπα εχουνε χασει καμια 20αρια εκατομυρια θεσεις εργασιας απο την αρχη ετους και πανε για την πιο βαθεια υφεση της συγχρονης ιστοριας δεν εχει καμια σχεση με τυχον ταραχες

ειναι απλα αγνη λαικη οργη
μπορεις να μου εξηγησεις γιατι το χρηματιστηριο αντιδρα οπως αντιδρα; ( εκτος απο οτι πλεον εχει μετατραπει σε σπεκουλαδορικο πονζι σκιμ)

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43797
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: H πορτοκαλί επανάσταση στις ΗΠΑ, Βαθύ Κράτος εναντίον Τραμπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 06 Ιουν 2020, 13:49

Yochanan έγραψε:
06 Ιουν 2020, 13:43
εγω είμαι σίγουρος οτι το γεγονοτο πως αυτη τη στιγμη οι ηπα εχουνε χασει καμια 20αρια εκατομυρια θεσεις εργασιας απο την αρχη ετους και πανε για την πιο βαθεια υφεση της συγχρονης ιστοριας δεν εχει καμια σχεση με τυχον ταραχες

ειναι απλα αγνη λαικη οργη
Μα είναι αυτονόητο ότι έχει σχέση. Πως όμως κάνει την οργή λιγότερο αγνή ή λιγότερο λαϊκή δεν κατάλαβα. Αν μη τι άλλο την κάνει περισσότερο λαϊκή θα έλεγα γιατί σίγουρα δεν θα την πληρώσουν όλοι εξίσου.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14187
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: H πορτοκαλί επανάσταση στις ΗΠΑ, Βαθύ Κράτος εναντίον Τραμπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 06 Ιουν 2020, 13:53

Dwarven Blacksmith έγραψε:
06 Ιουν 2020, 13:49
Yochanan έγραψε:
06 Ιουν 2020, 13:43
εγω είμαι σίγουρος οτι το γεγονοτο πως αυτη τη στιγμη οι ηπα εχουνε χασει καμια 20αρια εκατομυρια θεσεις εργασιας απο την αρχη ετους και πανε για την πιο βαθεια υφεση της συγχρονης ιστοριας δεν εχει καμια σχεση με τυχον ταραχες

ειναι απλα αγνη λαικη οργη
Μα είναι αυτονόητο ότι έχει σχέση. Πως όμως κάνει την οργή λιγότερο αγνή ή λιγότερο λαϊκή δεν κατάλαβα. Αν μη τι άλλο την κάνει περισσότερο λαϊκή θα έλεγα γιατί σίγουρα δεν θα την πληρώσουν όλοι εξίσου.
Τίποτα από αυτά δεν έχει σχέση. Η βασική αιτία γιά τις διαδηλώσεις είναι ο καυγάς του Τράμπ με το Τουΐτερ.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25766
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: H πορτοκαλί επανάσταση στις ΗΠΑ, Βαθύ Κράτος εναντίον Τραμπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 06 Ιουν 2020, 13:54

Leporello έγραψε:
06 Ιουν 2020, 13:53
Dwarven Blacksmith έγραψε:
06 Ιουν 2020, 13:49
Yochanan έγραψε:
06 Ιουν 2020, 13:43
εγω είμαι σίγουρος οτι το γεγονοτο πως αυτη τη στιγμη οι ηπα εχουνε χασει καμια 20αρια εκατομυρια θεσεις εργασιας απο την αρχη ετους και πανε για την πιο βαθεια υφεση της συγχρονης ιστοριας δεν εχει καμια σχεση με τυχον ταραχες

ειναι απλα αγνη λαικη οργη
Μα είναι αυτονόητο ότι έχει σχέση. Πως όμως κάνει την οργή λιγότερο αγνή ή λιγότερο λαϊκή δεν κατάλαβα. Αν μη τι άλλο την κάνει περισσότερο λαϊκή θα έλεγα γιατί σίγουρα δεν θα την πληρώσουν όλοι εξίσου.
Τίποτα από αυτά δεν έχει σχέση. Η βασική αιτία γιά τις διαδηλώσεις είναι ο καυγάς του Τράμπ με το Τουΐτερ.
/s ?

LETO
Δημοσιεύσεις: 1957
Εγγραφή: 17 Ιαν 2019, 00:49
Phorum.gr user: LETO

Re: H πορτοκαλί επανάσταση στις ΗΠΑ, Βαθύ Κράτος εναντίον Τραμπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LETO » 06 Ιουν 2020, 13:58

Μπίστης έγραψε:
06 Ιουν 2020, 13:06
Αρίστος έγραψε:
06 Ιουν 2020, 13:00

Μαλιστα ο "ρατσιστης" αστυνομικος ειναι παντρεμενος με ασιατισα απο το Λαος
.
:o

Πολύ σημαντικό στοιχείο γιά να μην το αναφέρει ούτε ένα γαμωΜΜΕ. Παναμερικανική ομοφωνία αλλά ... καμμιά συνωμοσία !
Ο Μπαρμπαρουσης ειναι παντρεμενος με Μεξικανη.

Αριστο εχουν λογικη οσα λες, και θα μπορουσα να συμφωνησω αν ο τραμπ ηταν στοιχειωδως σοβαρος

Επειδη ομως προκειται για ενα ακροδεξιο σουργελο κι επειδη εχει συμφεροντα και καλες σχεσεις με τον ισλαμοφασιστα ερντογαν, εγω ειμαι με το "βαθυ κρατος" και τους "αντιφα".

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41253
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: H πορτοκαλί επανάσταση στις ΗΠΑ, Βαθύ Κράτος εναντίον Τραμπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 06 Ιουν 2020, 14:04

LETO έγραψε:
06 Ιουν 2020, 13:58


Επειδη ομως προκειται για ενα ακροδεξιο σουργελο κι επειδη εχει συμφεροντα και καλες σχεσεις με τον ισλαμοφασιστα ερντογαν, εγω ειμαι με το "βαθυ κρατος" και τους "αντιφα".


Οι Δημοκρατικοι ομως εκαναν τους πολεμους σε Συρια και Λιβυη, συνεργαστηκαν με το ISIS και την Αλ Καιντα, εβαλαν στο παιχνιδι της στηριξης του ISIS τον Ερντογαν και ειναι υπευθυνοι για τις μεταναστευτικες ροες στην Ελλαδα.

Αντιθετα επι Ερντογανικου οπως λες Τραμπ ηττηθηκε ο ISIS και ο Ερντογαν εχασε τα F-35.

Για να μη θυμηθω πως τσακισε την οικονομια της Τουρκιας ο Τραμπ οταν ηθελε να απελευθερωθει ο παστορας.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41253
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: H πορτοκαλί επανάσταση στις ΗΠΑ, Βαθύ Κράτος εναντίον Τραμπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 06 Ιουν 2020, 14:06

Yochanan έγραψε:
06 Ιουν 2020, 13:43
εγω είμαι σίγουρος οτι το γεγονοτο πως αυτη τη στιγμη οι ηπα εχουνε χασει καμια 20αρια εκατομυρια θεσεις εργασιας απο την αρχη ετους και πανε για την πιο βαθεια υφεση της συγχρονης ιστοριας δεν εχει καμια σχεση με τυχον ταραχες

ειναι απλα αγνη λαικη οργη



Το φαινομενο της ανεργιας ειναι αυτη τη στιγμη παγκοσμιο αλλα μονο στις ΗΠΑ δοθηκαν 2 ΤΡΙΣ σε εταιρειες και εργαζομενους.

Παρ' ολα αυτα βλεπουμε καθημερινες ταραχες στις ΗΠΑ και οχι σε αλλα μερη του κοσμου που πεινασαν περισσοτερο.

.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24989
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: H πορτοκαλί επανάσταση στις ΗΠΑ, Βαθύ Κράτος εναντίον Τραμπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 06 Ιουν 2020, 14:12

Gewponos90 έγραψε:
06 Ιουν 2020, 12:45
Ποιο πολύ με το 2008 μοιάζει πάρα με τα αγανακτισμενους
Η ίδια περίπτωση με το 08 είνια. Όλοι οι αναρχικοί, αριστεροι, νέο μαρξιστες των ΗΠΑ βρήκαν αφορμή να βγουν να τα σπασουν
Τίποτα λιγότερο κια τίποτα περισσότερο

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15554
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: H πορτοκαλί επανάσταση στις ΗΠΑ, Βαθύ Κράτος εναντίον Τραμπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 06 Ιουν 2020, 14:13

Βλέπω ο Αρίστος που μέχρι χτες ήταν περίγελος τώρα λέει αλήθειες και τον σιγοντάρουμε....
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35329
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: H πορτοκαλί επανάσταση στις ΗΠΑ, Βαθύ Κράτος εναντίον Τραμπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 06 Ιουν 2020, 14:16

talaipwros έγραψε:
06 Ιουν 2020, 13:48
Yochanan έγραψε:
06 Ιουν 2020, 13:43
εγω είμαι σίγουρος οτι το γεγονοτο πως αυτη τη στιγμη οι ηπα εχουνε χασει καμια 20αρια εκατομυρια θεσεις εργασιας απο την αρχη ετους και πανε για την πιο βαθεια υφεση της συγχρονης ιστοριας δεν εχει καμια σχεση με τυχον ταραχες

ειναι απλα αγνη λαικη οργη
μπορεις να μου εξηγησεις γιατι το χρηματιστηριο αντιδρα οπως αντιδρα; ( εκτος απο οτι πλεον εχει μετατραπει σε σπεκουλαδορικο πονζι σκιμ)
Τα στοιχεία του Μαίου έδειξαν 2,5 εκατομμύρια νέες θέσεις εργασίας και η ανεργία έπεσε από το 14% στο 13%.Υπάρχει λοιπόν η αίσθηση ότι αρχίζει η ανάκαμψη.
Εξ άλλου οι συγκεντρώσεις διέλυσαν την καραντίνα.Βασικοί υπέρμαχοι της καραντίνας ήσαν οι Δημοκρατικοί ενώ οι Ρεπουμπλικάνοι ήθελαν την άρση της.Με τους Δημοκρατικούς να την καταργούν στην πράξη για να κάνουν συγκεντρώσεις φαίνεται να τελειώνει η ιστορία.Οποιος ζήσει έζησε και όποιος πεθάνει πέθανε. :D Το χρηματιστήριο δεν θα πεθάνει πάντως.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών