Πέθανε ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7975
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πέθανε ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 29 Δεκ 2023, 14:27

Eσύ τι είσαι που μιλάς για τους άλλους; Ζεις στην χώρα; Είσαι μετανάστης;
Αν είναι έτσι να αρχίσουμε όλοι να μιλάμε για τους άλλους και να βγάζουμε τον εαυτό μας απέξω. Θα μείνει ένας στο τέλος να του φορτωθούν όλα, δεν ξέρω όλα είναι δυνατά.
Θέλω και εγώ να κάνω κουμάντο στους άλλους και να τους μειώνω, βρίζω, με το αζημίωτο φυσικά.

Άβαταρ μέλους
Garcia
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2023, 04:09
Phorum.gr user: Garcia

Re: Πέθανε ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Garcia » 29 Δεκ 2023, 15:35

Antares έγραψε:
29 Δεκ 2023, 14:27
Eσύ τι είσαι που μιλάς για τους άλλους; Ζεις στην χώρα; Είσαι μετανάστης;
Αν είναι έτσι να αρχίσουμε όλοι να μιλάμε για τους άλλους και να βγάζουμε τον εαυτό μας απέξω. Θα μείνει ένας στο τέλος να του φορτωθούν όλα, δεν ξέρω όλα είναι δυνατά.
Θέλω και εγώ να κάνω κουμάντο στους άλλους και να τους μειώνω, βρίζω, με το αζημίωτο φυσικά.
Oτι θελω ειμαι,να σου δωσω και λογαριασμο πρεπει? Οι αλλοι τι ειναι που μιλανε για ολους τους αλλους,ειναι κατι συγκεκριμενο και εχουν λογο παραπανω?Αν ειναι ετσι,ας το βουλωσουμε ομαδικως και ας πουμε ενα Θεος 'Σχωρεστον για να κλεισει το νημα.Δεν εβρισα και δεν μειωσα καποιον,τους αυτομαστιγωτες κατεκρινα εν μερει.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49329
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Πέθανε ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 29 Δεκ 2023, 15:40

Green Dragon έγραψε:
29 Δεκ 2023, 10:14
Οργισμένος έγραψε:
29 Δεκ 2023, 09:10
hellegennes έγραψε:
29 Δεκ 2023, 00:48


Εγώ γιατί να πονάω που είσαι εσύ υποκριτής; Δεν έχω να νιώσω τύψεις. Την χώρα μου εγώ έμεινα να την βοηθήσω παρότι θα μπορούσα να έχω μεγαλύτερες απολαβές στο εξωτερικό.

Εσύ πάλι, που καταγγέλλεις την κακή τακτική της Ελλάδας να αυξάνει μισθούς των ΔΥ, μόλις είδες ότι έπαψε η ροή χρήματος στην ΔΥ τσέπη σου, την έκανες σαν λαγός για άλλη χώρα και τώρα έχεις το θράσος να εκφέρεις άποψη για το τι πρέπει να κάνει η Ελλάδα. Σίγουρα όχι ότι έκανες εσύ γι' αυτήν, δηλαδή τίποτα.
EMeines γιατι εισαι βολεμενος με το παρασιτικο συστημα που τοσο υποστηριζεις γιαυτο αλλωστε ειναι και ξεκαθαρο οτι δεν θες αλλαγες αντιθετως εχεις πλεον βουτηξει ολοκληρος στο φασμα του ψεκασμου και εχεις τουλαχιστον γραφικοποιηθει με ολα αυτα. Πιστος εισαι στην βολικη, για σενα , φτωχεια της κοινωνιας , στον ανορθολογισμο , στα μαυρα, στην απαθεια, στην φαυλοτητα κτλ κτλ. ΑΝτιθετως εγω δεν αντεξα την μποχα κι εφυγα αν και οντας ΔΥ μεσω ΑΣΕΠ, αλλωστε ειμαι παραγωγικο και προοδευτικο ατομο μου αρεσει ο ανταγωνισμος, και δεν γουσταρω τον παρασιτισμο οπως εσυ ΚΑΙ ΕΝ ΓΕΝΕΙ ΔΕΝ ΜΑΣΑΩ και δεν μου φταιει το συμπαν για καθε τι που τυχον δεν μου ειναι αρεστο.

Δεν υπαρχει καμια ξενη δυναμη, καμια ΕΕ ή ευρω, κανενας Σοιπλε, κανενας καπιταλιστης, κανενα σκοτεινο κεντρο, που να οδηγησαν την Ελλαδα εδω που ειναι. Το κλαμα σας και οι αναρθρες τσιριδες σας απλα επιβεβαιωνουν ΟΤΙ Ο ΜΟΝΟΣ φταιχτης της ολης υποθεσης ειναι το κομματι της ελλ κοινωνιας που βολευεται και παρασιτει με την ολη κατασταση αλλα και το μεγαλο βλαμμενο κομματι της ελλ κοινωνιας που μπορει να μην ειναι βολεμενο αλλα χαφτει λογω βλακειας τις ψεκιες και τις ανοησιες των βολεμενων παρασιτων που εκπροσωπεις. Εγω απο αυτα γλυτωσα, και τωρα περναω καλα, αλλαζω τις πολυεθνικες σαν τα υποκαμισα και οπως παντα σας γραφω εκει που δεν πιανει μελανη ελεεινα παρασιτα .
Όταν λες πολυεθνικές μήπως εννοείς ψυχιατρεία;
:lol:
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7975
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πέθανε ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 29 Δεκ 2023, 15:43

Garcia έγραψε:
29 Δεκ 2023, 15:35
Oτι θελω ειμαι,να σου δωσω και λογαριασμο πρεπει? Οι αλλοι τι ειναι που μιλανε για ολους τους αλλους,ειναι κατι συγκεκριμενο και εχουν λογο παραπανω?Αν ειναι ετσι,ας το βουλωσουμε ομαδικως και ας πουμε ενα Θεος 'Σχωρεστον για να κλεισει το νημα.Δεν εβρισα και δεν μειωσα καποιον,τους αυτομαστιγωτες κατεκρινα εν μερει.
Δεν ξέρω ίσως παρεξήγησα. Φταίει ότι βλέπω συχνά σχόλια και σε άλλα fora να αναφέρονται στους άλλους πάντα ως πηγή όλων των κακών που μαστίζουν την ελληνική κοινωνία τοποθετώντας τον εαυτό τους υπεράνω.
Στο τέλος το έχω κάνει και εγώ, αλλά μετά θυμάμαι που ζω και ότι είμαι συνυπεύθυνη, σαν μέλος αυτής της κοινωνίας.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14603
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Πέθανε ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 29 Δεκ 2023, 19:08

foscilis έγραψε:
28 Δεκ 2023, 23:15
Ζενίθεδρος έγραψε:
28 Δεκ 2023, 21:28
Ναύτης έγραψε:
28 Δεκ 2023, 21:12

Ρε φίλε, επικοινωνείς; Δεν φταίει το ευρώ που είμαστε εμείς λαμόγια. Κακώς μπήκαμε στο ευρώ, αλλά δεν φταίει το ευρώ που χρεωκοπήσαμε.
Μην παίρνεις και όρκο. Το Ευρώ φταίει παντως 100% για την εσωτερική υποτίμηση που σε κάνει να έχεις τιμές Δανίας στα σμ, σε μια χώρα που ο βασικός μηνιάτικος μισθός είναι 3000€.
Δηλαδή νομίζεις η εξωτερική υποτίμηση είναι καλύτερη, για ρώτα τους Βενεζουελάνους.

(στο μεταξύ δεν το πιστεύω ότι κάνουμε αυτή τη συζήτηση 2023 λες και δε μεσολάβησαν όλα τα αντιμνημονιακά ξεφτιλίκια)
Φυσικά και είναι προτιμότερη η εξωτερική υποτίμηση.
Δεν το ήξερα ότι τα 200 κράτη της υφηλίου που δεν έχουν ένα από τα πέντε σκληρά νομίσματα ζουν σε συνθήκες εξαθλίωσης. Άλλα προφανώς σε ικανοποιεί το ότι σαν εξειδικευμένος-απόφοιτος τριτοβάθμιας εκπαίδευσης παίρνεις στην Ελλάδα 2000 € λιγότερα από όσα παίρνει ένας σκουπιδιάρης στην Δανία, όπου ο συγκεκριμένος παίζει να βρίσκει στα ντισκάουντ πιο φθηνά τα βασικά αγαθά απ' ό,τι θα τα βρίσκεις εσύ σε κατι σμ σαν το το μμ, γιατί χορταίνεις με ευρωπαϊκή περηφάνια.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41297
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Πέθανε ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 29 Δεκ 2023, 19:45

Kauldron έγραψε:
29 Δεκ 2023, 13:36
Εικόνα


:smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:

.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 30013
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Πέθανε ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 29 Δεκ 2023, 22:24

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 16059
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Πέθανε ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 29 Δεκ 2023, 23:12

Scouser έγραψε:
29 Δεκ 2023, 11:43
Green Dragon έγραψε:
29 Δεκ 2023, 10:14
Οργισμένος έγραψε:
29 Δεκ 2023, 09:10


EMeines γιατι εισαι βολεμενος με το παρασιτικο συστημα που τοσο υποστηριζεις γιαυτο αλλωστε ειναι και ξεκαθαρο οτι δεν θες αλλαγες αντιθετως εχεις πλεον βουτηξει ολοκληρος στο φασμα του ψεκασμου και εχεις τουλαχιστον γραφικοποιηθει με ολα αυτα. Πιστος εισαι στην βολικη, για σενα , φτωχεια της κοινωνιας , στον ανορθολογισμο , στα μαυρα, στην απαθεια, στην φαυλοτητα κτλ κτλ. ΑΝτιθετως εγω δεν αντεξα την μποχα κι εφυγα αν και οντας ΔΥ μεσω ΑΣΕΠ, αλλωστε ειμαι παραγωγικο και προοδευτικο ατομο μου αρεσει ο ανταγωνισμος, και δεν γουσταρω τον παρασιτισμο οπως εσυ ΚΑΙ ΕΝ ΓΕΝΕΙ ΔΕΝ ΜΑΣΑΩ και δεν μου φταιει το συμπαν για καθε τι που τυχον δεν μου ειναι αρεστο.

Δεν υπαρχει καμια ξενη δυναμη, καμια ΕΕ ή ευρω, κανενας Σοιπλε, κανενας καπιταλιστης, κανενα σκοτεινο κεντρο, που να οδηγησαν την Ελλαδα εδω που ειναι. Το κλαμα σας και οι αναρθρες τσιριδες σας απλα επιβεβαιωνουν ΟΤΙ Ο ΜΟΝΟΣ φταιχτης της ολης υποθεσης ειναι το κομματι της ελλ κοινωνιας που βολευεται και παρασιτει με την ολη κατασταση αλλα και το μεγαλο βλαμμενο κομματι της ελλ κοινωνιας που μπορει να μην ειναι βολεμενο αλλα χαφτει λογω βλακειας τις ψεκιες και τις ανοησιες των βολεμενων παρασιτων που εκπροσωπεις. Εγω απο αυτα γλυτωσα, και τωρα περναω καλα, αλλαζω τις πολυεθνικες σαν τα υποκαμισα και οπως παντα σας γραφω εκει που δεν πιανει μελανη ελεεινα παρασιτα .
Όταν λες πολυεθνικές μήπως εννοείς ψυχιατρεία;
:smt005:
Oxi δεν ειμαστε ολοι σαν τα μουτρα σου.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25565
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Πέθανε ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 30 Δεκ 2023, 00:33

Τι να μας πει και ο σοιμπλε απο τη ζωη του; εδωσε συνεντευξη στο καναλι ενος λαθρεμπορου μαφιοζου.
Αυτος δεν ηξερε τιποτα. Τοσο αφελης

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8710
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Πέθανε ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 31 Δεκ 2023, 15:23

Προσεχει κανεις τους Αδωνι,Βοριδη και λοιπους νεοφιλερες της δεξιας να μην πανε αυτοβουλως και ταφουν μαζι με τον Σοιμπλε οπως εκαναν οι Φαραω με τους δοουλους τους ;;
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
Pillars
Δημοσιεύσεις: 1988
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 18:35
Phorum.gr user: Pillars
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πέθανε ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pillars » 31 Δεκ 2023, 16:57

Antares έγραψε:
29 Δεκ 2023, 14:27
Eσύ τι είσαι που μιλάς για τους άλλους; Ζεις στην χώρα; Είσαι μετανάστης;
Αν είναι έτσι να αρχίσουμε όλοι να μιλάμε για τους άλλους και να βγάζουμε τον εαυτό μας απέξω. Θα μείνει ένας στο τέλος να του φορτωθούν όλα, δεν ξέρω όλα είναι δυνατά.
Θέλω και εγώ να κάνω κουμάντο στους άλλους και να τους μειώνω, βρίζω, με το αζημίωτο φυσικά.
Λογικά τουρκογερμανοί θα είναι όσοι χαίρονται που η χώρα αλυσοδέθηκε πρώτα από τον Σημίτη και μετά από τον ΓΑΠ στα μνημόνια. Ο στόχος της ομηρίας αυτής ήταν να ξεπουλήσουν τα φιλέτα και τώρα ο Μητσοτάκης να μας καταστήσει επαρχία της Τουρκίας. Ο Σόιμπλε απλά παρίστανε τον κακό μπάτσο, όχι ότι δεν ήταν ποταπός άνθρωπος. :102:

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7975
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πέθανε ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 31 Δεκ 2023, 17:07

Pillars έγραψε:
31 Δεκ 2023, 16:57
Λογικά τουρκογερμανοί θα είναι όσοι χαίρονται που η χώρα αλυσοδέθηκε πρώτα από τον Σημίτη και μετά από τον ΓΑΠ στα μνημόνια. Ο στόχος της ομηρίας αυτής ήταν να ξεπουλήσουν τα φιλέτα και τώρα ο Μητσοτάκης να μας καταστήσει επαρχία της Τουρκίας. Ο Σόιμπλε απλά παρίστανε τον κακό μπάτσο, όχι ότι δεν ήταν ποταπός άνθρωπος. :102:
Τουρκογερμανοί που μιλάνε ελληνικά; Συνήθως αυτοί που βγάζουν τον εαυτό τους απέξω έχουν ωφεληθεί περισσότερο με αυτά που έγιναν.
Οι ξένες τράπεζες δεν δέχονταν κούρεμα σε αυτό τον βαθμό, οι κυβερνήσεις τότε πίεσαν τις ελληνικές τράπεζες να αγοράσουν ελληνικά ομόλογα και έγινε κούρεμα με τις ελληνικές τράπεζες να κατέχουν μεγάλα ποσά σε ελληνικά ομόλογα. Έτσι χρειάστηκαν διάσωση από τους φορολογούμενους.

Άβαταρ μέλους
Garcia
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2023, 04:09
Phorum.gr user: Garcia

Re: Πέθανε ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Garcia » 31 Δεκ 2023, 21:41

Οι ηχογραφήσεις μπαρουφακη με τις καταπτιστες ομιλίες Σόιμπλε θα μείνουν στην ιστορία,για να θυμούνται όλοι το γερμανικό μένος απέναντι στην Ελλάδα,από τον καταπτιστο Γερμανό αληταρα.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13812
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Πέθανε ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 03 Ιαν 2024, 10:26

Στο βίντεο (προτείνω να το παρακολουθήσετε) ρίχνει και κάτι ξεγυρισμένες μπηχτές στον Βαρουφάκη, "ροκ όπερα" τον λέει. :lol:
Αναμένω την κόντρα ρελάνς από τον Γιάνη.
Ο Β. Βενιζέλος περιγράφει τη «γκραν γκινιόλ» συζήτηση με τον Σόιμπλε: Για το Grexit στο δεύτερο υπόγειο ενός ξενοδοχείου
Τι ανέφερε ο Ευάγγελος Βενιζέλος για τη συζήτηση περί Grexit με τον Βόλφγκανγκ Σόιμπλε στο υπόγειο ενός ξενοδοχείου στην Πολωνία.

Για τη 90λεπτη «γκραν γκινιόλ» συνάντησή του με τον Βόλφγκανγκ Σόιμπλε σε ένα υπόγειο ξενοδοχείου στην Πολωνία, κατά τη διάρκεια της οποίας προτάθηκε το Grexit, μίλησε ο Ευάγγελος Βενιζέλος.

«Αρχές Ιουλίου του ’11. Την πρώτη εβδομάδα γίνεται η πρώτη μου ανεπίσημη επίσκεψη στο Βερολίνο, με τον Γιώργο Ζανιά και τον Πέτρο Χριστοδούλου. (…) Κάνουμε τη συνάντηση με τους Γερμανούς βιομηχάνους και στη συνέχεια τη στρατηγική συνάντηση, την καταλυτική με τον Βόλφγκανγκ Σόιμπλε, σε ένα γεύμα εργασίας ανεπίσημο, σε ένα μεταμοντέρνο γιαπωνέζικο εστιατόριο. (…) Εκεί στην πραγματικότητα συμφωνούμε με τον Βόλφγκανγκ Σόιμπλε, την πορεία προς το δεύτερο πρόγραμμα και την έννοια του χρέους, την έννοια του κουρέματος του χρέους», είπε ο Ευάγγελος Βενιζέλος.

«Τότε για πρώτη φορά διαπιστώνω πόσο μεγάλη σημασία δίνει ο κ. Σόιμπλε στην ανάγκη να εισαχθούν νομοθετικά οι λεγόμενες ρήτρες συλλογικής δράσης, που σημαίνει ότι όταν εκδίδεται ένα ομόλογο, οι ομολογιούχοι συγκροτούν μια κοινότητα, μια ένωση προσώπων που αποφασίζει κατά πλειοψηφία για την τύχη του ομολόγου και για τη σχέση με τον εκδότη. (…) Παραδόξως εμείς στην ελληνική νομοθεσία, δεν είχαμε ποτέ αυτή την ρήτρα συλλογικής δράσης. Αλλά και άλλες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης δεν είχαν τη ρήτρα αυτή έως ότου την εφαρμόσαμε εμείς για πρώτη φορά για να πάμε στο κούρεμα του χρέους. Την εφαρμόσαμε αναδρομικά. Αυτό ήταν η μεγάλη νομική απόφαση και αυτό τώρα πια έχει καταστεί κανόνας υποχρεωτικός για όλα τα κράτη μέλη της Ευρωζώνης», συνέχισε, μιλώντας στην ΕΡΤ.
Advertisement

Για τη συζήτηση περί Grexit στο υπόγειο ξενοδοχείου στην Πολωνία, ο κ. Βενιζέλος ανέφερε μεταξύ άλλων: «Αναζητήσαμε έναν χώρο, μας είπαν οι υπεύθυνοι του ξενοδοχείου ότι μπορούμε να κατέβουμε στο δεύτερο υπόγειο, όπου υπήρχε ένα μπαρ, ένα κλασικό για την πόλη μπαρ, το οποίο ήταν κλειστό. Ήταν σκοτεινά, ανάψαμε ένα φως, άρα υπήρχε μια συνθήκη η οποία ήταν αρκετά απειλητική γιατί υπήρχε ημίφως. Καθίσαμε σε μια γωνιά υπήρχε ένα τραπέζι του μπαρ, ένας μικρός καναπές στον οποίο κάθισαν οι δύο Γερμανοί, ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε και ο Γκέρκ Άσμουσεν.

Πάντα το σχήμα ήταν ένας συν ένας και από την άλλη μεριά, σε δύο μικρές πολυθρόνες καθίσαμε ο Γιώργος Ζανιάς και εγώ.

Ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε ήταν αρκετά ταχύς και άμεσος, ευθύς, χωρίς προλόγους. «Ας συζητήσουμε την έξοδο της Ελλάδας από το ευρώ», ήταν η χαρακτηριστική φράση. Άρα έθεσε το ζήτημα αμέσως στο τραπέζι και άρχισε ένα γκραν γκινιόλ, το οποίο κράτησε 90 λεπτά. Ο Σόιμπλε με τη βοήθεια του Άσμουσεν μας ανέπτυξε το επιχείρημα πόσο ευνοϊκό θα ήταν για την Ελλάδα να αποχωρήσει προσωρινά υποτίθεται από το ευρώ και όταν ανακάμψει, όταν ξανά αποκτήσει τις προϋποθέσεις συμμετοχής στην ευρωζώνη, το βλέπουμε».

«Ήταν μια σχέση ουσιαστική και ειλικρινής. Στο τελευταίο λοιπόν Eurogroup, στο οποίο μετείχα τον Μάρτιο, μετά την ολοκλήρωση της παρέμβασης στο χρέος και λίγο πριν τις εκλογές, είχαμε μια ιδιωτική συνομιλία, μια προσωπική συνομιλία με τον Βόλφγκανγκ Σόιμπλε στο περιθώριο του Eurogroup και του είπα τότε «σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την ειλικρίνειά σου και γιατί μείνατε πιστός σε όλα όσα συμφωνήσαμε». Μπορεί να συμφωνούσαμε δύσκολα, αλλά αυτά που συμφωνούσαμε τηρούνταν και κυρίως υπήρχε μία ειλικρίνεια στις σχέσεις μας. Και τότε, με το ιδιόρρυθμο αλλά υπαρκτό χιούμορ του, μου απάντησε ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε ότι «κοίταξε, δεν σου είπα πολλά ψέματα επειδή συζητούμε μεταξύ μας στα αγγλικά και ως εκ τούτου έχουμε περιορισμένες εκφραστικές δυνατότητες. Εάν μιλούσαμε στα γερμανικά, θα σου είχα πει πάρα πολλά ψέματα», κατέληξε.


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών