Ο Μακρόν απασφάλισε ; Γιγάντια σκίτσα του Μωάμεθ σε κυβερνητικά κτίρια στη Γαλλία

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38238
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ο Μακρόν απασφάλισε ; Γιγάντια σκίτσα του Μωάμεθ σε κυβερνητικά κτίρια στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 28 Οκτ 2020, 15:55

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
28 Οκτ 2020, 15:10
ST48410 έγραψε:
28 Οκτ 2020, 15:02
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
28 Οκτ 2020, 14:58
Βέβαια δεν είδαμε και κανένα αποτέλεσμα με το χαιδεμα των αυτιών.
Δεν εννοώ αυτό. Μια πολιτεία μπορεί να πάρει όσο αυστηρά μέτρα επιθυμεί, και απελάσεις και ό,τι άλλο κρίνει απαραίτητο. Η δημόσια προσβολή με αυτό τον τρόπο είναι που με ενοχλεί. Συμπεριφορά νηπιαγωγείου κατά τη γνώμη μου.
Μα ΚΑΙ η δημόσια προβολή είναι ζήτημα.
Γιατί η ελευθερία του λόγου δεν είναι κάτι που πρέπει να περνά κάτω απ το χαλί.
Στα κτίρια τα περισσοτερα σκίτσα είχαν εκπροσώπους και των 3 θρησκειών και δεν ήταν καθόλου προσβλητικά στην ουσία τους .

Δε γίνεται μια κανονικη δημοκρατία να τροποποιεί την έκφραση της για να μη θίξει τζιχαντιστες ή ναζι.
Στο κάτω κάτω δε μιλάμε για μια θεωρητική κουβέντα μετά την οποία βγήκαν αυτές οι προβολές από τη γαλλική κυβέρνηση.
Μιλάμε για ανθρώπους που έσφαξαν σαν πρόβατα γιατί ζωγράφισαν μικυμάου.
:smt023
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38238
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ο Μακρόν απασφάλισε ; Γιγάντια σκίτσα του Μωάμεθ σε κυβερνητικά κτίρια στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 28 Οκτ 2020, 16:02

ST48410 έγραψε:
28 Οκτ 2020, 15:00
sharp έγραψε:
28 Οκτ 2020, 14:53
Σαν χαζορεμπέτικο το έχουν κάνει. Το άκουσα χθες, δεν το θεώρησα καν αξίας για να το βάλω.
Να διευκρινίσω εδώ ότι υπάρχουν ενστάσεις και για την εκτέλεση της προηγούμενης σελίδας. Δηλαδή είναι λογικές υποθέσεις ότι έχεις μονοφωνία, ότι κάποια όργανα ντουμπλάρουν με ποικίλματα τη μελωδία, ότι έχεις την εκτέλεση της θεμελίου του τετραχόρδου από άλλο όργανο, ότι κάποια κρουστά συνοδεύουν και δίνουν χρώμα. Λογικές μεν, υποθέσεις δε. Δεν τα έχουμε δει κάπου γραμμένα αυτά, όπως συμβαίνει σε έργα των τελευταίων αιώνων που έχουν αναλυτική παρτιτούρα. Φανταζόμαστε ότι κάτι τέτοιο μπορεί να συνέβαινε.
Είναι λογικά όλα αυτά, εξάλλου τόσο για την μουσική όσο και για την μαγειρική στην αρχαιότητα λόγω της φύσης του αντικειμένου δεν έχουν σωθεί τόσες πολλές πληροφορίες για να μας επιτρέπουν να είμαστε σίγουροι για μια σημαντική σειρά πραγμάτων.
Από την άλλη βέβαια αν προσπαθούμε να είμαστε απολύτως πιστοί στον τρόπο με τον οποίο εκτελούσαν περιεχόμενο που έχει να κάνει με την μουσική ή την μαγειρική της αρχαιότητας καλλίτερα να μην κάναμε τίποτα πάνω σε αυτό, δεν θα ήμασταν απολύτως πιστοί ντε.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38238
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ο Μακρόν απασφάλισε ; Γιγάντια σκίτσα του Μωάμεθ σε κυβερνητικά κτίρια στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 28 Οκτ 2020, 16:05

sharp έγραψε:
28 Οκτ 2020, 15:22
sys3x έγραψε:
28 Οκτ 2020, 15:20
sharp έγραψε:
28 Οκτ 2020, 14:50
Δεν γουστάρω τις κόντρες. Τα έσβησα. Σε παρακαλώ μην ξανασχοληθείς με ότι γράφω, βάλε με στο ιγκνορ.
Πολύ ευχαρίστως, αρκεί να σταματήσεις να γράφεις άσχετα πράγματα αντί ερωτήσεων ή γενικά να σταματήσεις να γράφεις, βλέπεις λοιπόν λίγο εξαρτάται από εμένα, είναι ήδη αργά για εμένα.

Οπότε κάνε ότι γουστάρεις, κι εγώ αυτό κάνω.
:D

Πάμε παρακάτω.
Get a life!
Θα τον ρωτήσω κι άμα θέλει..
:lol:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24491
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο Μακρόν απασφάλισε ; Γιγάντια σκίτσα του Μωάμεθ σε κυβερνητικά κτίρια στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 28 Οκτ 2020, 16:11

Ευχαρίστως να σου πω τις ενστάσεις μου
sys3x έγραψε:
28 Οκτ 2020, 15:49
Αρχικά θα πρέπει να πούμε ότι η "καλλιτεχνική" διαδικασία δεν οφείλει να είναι "πιστή" πουθενά, δεν θα υπήρχε καν εάν όφειλε, είναι εύκολο να το καταλάβουμε αυτό όλοι μας χωρίς πολλά πολλά νομίζω, αν έχεις κάποια ένσταση ακούω.
Εδώ τους παρουσιάζει ένα δείγμα Αρχαίας Ελληνικής μουσικής. Δεν είναι απλά ένα τραγούδι να διασκεδάσει ο κόσμος. Όταν έχεις τέτοια παρουσίαση (που λαμβάνει και έναν εκπαιδευτικό αν θέλεις χαρακτήρα) οφείλεις να μη δημιουργείς εσφαλμένες εντυπώσεις σε όποιον δεν γνωρίζει. Δηλαδή να βγει κάποιος και πει πχ "θα κάνω μια τζαζ διασκευή στον Επιτάφιο" κανένα πρόβλημα από μένα. Αλλά ας το πει.
sys3x έγραψε:
28 Οκτ 2020, 15:49
Λεπόν, το κοντραμπάσο, το κοντραμπάσο στην συγκεκριμένη περίπτωση αντικαθιστά την βάρβιτο η οποία ουσιαστικά ΕΙΝΑΙ ένα αρχαίο κοντραμπάσο (βαρύς + μίτος) του οποίου όμως ΟΛΕΣ οι ανακατασκεύες που έχουμε φτιάξει έχουνε πραγματικά πολύ χαμηλή "έξοδο" οπότε προσωπικά, αν και δεν θα το έκανα ή το έχω κάνει, καθιστά εύλογη αυτήν την αντικατάσταση (να "βγαίνει" δηλαδή, να ακούγονται πιο δυνατά τα βάσιμα), κατά την μη ταπεινή μου γνώμη πάντα.
Ναι. Αυτό είναι μια πολύ λογική εξήγηση. Συν του ότι για πρακτικούς λόγους βρίσκεις εύκολα κάποιον με κοντραμπάσο παρά με βάρβιτο για τις ανάγκες τις εκπομπής. Ωστόσο ισχύει αυτό που έγραψα παραπάνω. Θα το ακούσει κανείς και θα φαντάζεται ότι υπήρχε κοντραμπάσο τότε.
sys3x έγραψε:
28 Οκτ 2020, 15:49

Η λύρα, και όχι άρπα :D (η άρπα κατά αντιστοιχίαν βασίζεται στο πολύχορδο και στο τρίγωνο το οποίο ουσιαστικά είναι ένα πολύχορδο με τριγωνικό σχήμα :D) , μέσα στο πλαίσιο που όρισα προηγουμένως της καλλιτεχνικής διαδικασίας - έκφρασης κινείται μέσα στον ίδιο (σωστό) τρόπο (μιξολύδιος) και δεν κάνει ούτε υπερβολές (κατά την μη ταπεινή μου γνώμη) ούτε παίζει φθόγγους εκτός τρόπου ή ύφους, εξάλλου αν νομίζεις ότι τότε ακολουθούσαν πίστα μία πάρτα χωρίς αποκλίσεις και αυτοσχεδιασμούς σαφέστατα έχεις λάθος εικόνα. Στην πραγματικότητα όπως ξέρεις ήδη φαντάζομαι πρόκειται για μια "φυσική" σολ, είναι ακριβώς το ίδιο με μια σολ ματζόρε δηλαδή απλά ο προσαγωγέας της, το φα#, είναι το φα φυσικό.
Η λύρα προφανώς. Ευχαριστώ για την διόρθωση. Έγραψα πατάτα με την άρπα. Αλλά δες τι παίζει. Παίζει ένα ρυθμικό μοτίβο στην αρχή και αργότερα το οποίο δεν προκύπτει από τίποτα και πουθενά για εκείνη την εποχή. Και κάποιες συνηχήσεις που προστίθενται εδώ κι εκεί δείχνουν ότι αυτός που τις επέλεξε είχε στο μυαλό του ματζόρε συγχορδία παρά τετράχοδρα. Προφανώς και δεν ακολουθούσαν πάρτα τότε, οπότε είναι λογικό να υποθέσουμε ότι κάτι αυτοσχεδίαζαν. Να έχουν όμως στο μυαλό τους συγχορδίες (έτσι όπως τις γνωρίσαμε τους τελευταίους αιώνες και όπως φαίνεται να το φαντάζεται η εκτελεστής εδώ) θεωρώ ότι είναι αρκετά τραβηγμένο παρόλο που οι γνώσεις μου για την Αρχαία Ελληνική μουσική είναι ελάχιστες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ST48410 την 28 Οκτ 2020, 16:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38238
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ο Μακρόν απασφάλισε ; Γιγάντια σκίτσα του Μωάμεθ σε κυβερνητικά κτίρια στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 28 Οκτ 2020, 16:12

akirav έγραψε:
28 Οκτ 2020, 15:54
Στρακαστρουκας έγραψε:
28 Οκτ 2020, 01:50

Οτι μουσικη εχουμε σημερα και την εχουμε βαφτισει ελληνικη, εχει ανατολιτικες ριζες.
τι λες ρε γιδι?
Ανοιξε κανα βιβλιο και μη μας πρηζεις
Είναι πράγματι άξιο θαυμασμού ότι ξέρει, αυτή που ξέρει εν πάσει περιπτώσει, γραφή και ανάγνωση.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24491
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ο Μακρόν απασφάλισε ; Γιγάντια σκίτσα του Μωάμεθ σε κυβερνητικά κτίρια στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 28 Οκτ 2020, 16:14

Εγώ δεν είμαι σίγουρος αν την συγκεκριμένη φράση την πιστεύει ή έγινε στα πλαίσια της κόντρας με την απέναντι άποψη.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 24111
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Ο Μακρόν απασφάλισε ; Γιγάντια σκίτσα του Μωάμεθ σε κυβερνητικά κτίρια στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 28 Οκτ 2020, 16:17

στο μεταξυ ο Μακρον αυριο θα ζητησει ανοιχτα μετρα εναντισ στην Τουρκια ... βεβαια η Γερμανια θα προσπαθησει να το αποτρεψει αλλα βρισκεται σε αμυνα εδω και λιγο καιρο ... το σημαντικο ειναι οτι ο Ερντογαν στην προσπαθεια του να προσεταιριστει τους ισλαμιστες θα πρεπει να βυθιστει περισσοτερο στο ρολο αυτο ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38238
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ο Μακρόν απασφάλισε ; Γιγάντια σκίτσα του Μωάμεθ σε κυβερνητικά κτίρια στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 28 Οκτ 2020, 16:23

ST48410 έγραψε:
28 Οκτ 2020, 16:11
Ευχαρίστως να σου πω τις ενστάσεις μου
sys3x έγραψε:
28 Οκτ 2020, 15:49
Αρχικά θα πρέπει να πούμε ότι η "καλλιτεχνική" διαδικασία δεν οφείλει να είναι "πιστή" πουθενά, δεν θα υπήρχε καν εάν όφειλε, είναι εύκολο να το καταλάβουμε αυτό όλοι μας χωρίς πολλά πολλά νομίζω, αν έχεις κάποια ένσταση ακούω.
Εδώ τους παρουσιάζει ένα δείγμα Αρχαίας Ελληνικής μουσικής. Δεν είναι απλά ένα τραγούδι να διασκεδάσει ο κόσμος. Όταν έχεις τέτοια παρουσίαση (που λαμβάνει και έναν εκπαιδευτικό αν θέλεις χαρακτήρα) οφείλεις να μη δημιουργείς εσφαλμένες εντυπώσεις σε όποιον δεν γνωρίζει. Δηλαδή να βγει κάποιος και πει πχ "θα κάνω μια τζαζ διασκευή στον Επιτάφιο" κανένα πρόβλημα από μένα. Αλλά ας το πει.
sys3x έγραψε:
28 Οκτ 2020, 15:49
Λεπόν, το κοντραμπάσο, το κοντραμπάσο στην συγκεκριμένη περίπτωση αντικαθιστά την βάρβιτο η οποία ουσιαστικά ΕΙΝΑΙ ένα αρχαίο κοντραμπάσο (βαρύς + μίτος) του οποίου όμως ΟΛΕΣ οι ανακατασκεύες που έχουμε φτιάξει έχουνε πραγματικά πολύ χαμηλή "έξοδο" οπότε προσωπικά, αν και δεν θα το έκανα ή το έχω κάνει, καθιστά εύλογη αυτήν την αντικατάσταση (να "βγαίνει" δηλαδή, να ακούγονται πιο δυνατά τα βάσιμα), κατά την μη ταπεινή μου γνώμη πάντα.
Ναι. Αυτό είναι μια πολύ λογική εξήγηση. Συν του ότι για πρακτικούς λόγους βρίσκεις εύκολα κάποιον με κοντραμπάσο παρά με βάρβιτο για τις ανάγκες τις εκπομπής. Ωστόσο ισχύει αυτό που έγραψα παραπάνω. Θα το ακούσει κανείς και θα φαντάζεται ότι υπήρχε κοντραμπάσο τότε.
sys3x έγραψε:
28 Οκτ 2020, 15:49

Η λύρα, και όχι άρπα :D (η άρπα κατά αντιστοιχίαν βασίζεται στο πολύχορδο και στο τρίγωνο το οποίο ουσιαστικά είναι ένα πολύχορδο με τριγωνικό σχήμα :D) , μέσα στο πλαίσιο που όρισα προηγουμένως της καλλιτεχνικής διαδικασίας - έκφρασης κινείται μέσα στον ίδιο (σωστό) τρόπο (μιξολύδιος) και δεν κάνει ούτε υπερβολές (κατά την μη ταπεινή μου γνώμη) ούτε παίζει φθόγγους εκτός τρόπου ή ύφους, εξάλλου αν νομίζεις ότι τότε ακολουθούσαν πίστα μία πάρτα χωρίς αποκλίσεις και αυτοσχεδιασμούς σαφέστατα έχεις λάθος εικόνα. Στην πραγματικότητα όπως ξέρεις ήδη φαντάζομαι πρόκειται για μια "φυσική" σολ, είναι ακριβώς το ίδιο με μια σολ ματζόρε δηλαδή απλά ο προσαγωγέας της, το φα#, είναι το φα φυσικό.
Η λύρα προφανώς. Ευχαριστώ για την διόρθωση. Έγραψα πατάτα με την άρπα. Αλλά δες τι παίζει. Παίζει ένα ρυθμικό μοτίβο στην αρχή και αργότερα το οποίο δεν προκύπτει από τίποτα και πουθενά για εκείνη την εποχή. Και κάποιες συνηχήσεις που προστίθενται εδώ κι εκεί δείχνουν ότι αυτός που τις επέλεξε είχε στο μυαλό του ματζόρε συγχορδία παρά τετράχοδρα. Προφανώς και δεν ακολουθούσαν πάρτα τότε, οπότε είναι λογικό να υποθέσουμε ότι κάτι αυτοσχεδίαζαν. Να έχουν όμως στο μυαλό τους συγχορδίες (έτσι όπως τις γνωρίσαμε τους τελευταίους αιώνες και όπως φαίνεται να το φαντάζεται η εκτελεστής εδώ) θεωρώ ότι είναι αρκετά τραβηγμένο παρόλο που οι γνώσεις μου για την Αρχαία Ελληνική μουσική είναι ελάχιστες.
Που την άκουσες την τζαζ διασκευή βρε Στάθη;
:D
Για να μην υπεραναλύω και πλατιάζω άσκοπα στο θέμα των συνηχήσεων θα σου πω το εξής απλό, εφόσον τα όργανα που χρησιμοποιούσαν είχαν πολλές χορδές άρα είχαν την δυνατότητα να παράξουν τέτοιου είδους συνηχήσεων γιατί να μην παίζανε τρίτες, τέταρτες, πέμπτες & whatnot; είναι απολύτως σίγουρο ότι παίζανε, τώρα αν τις αντιμετωπίζαν όπως ακριβώς αντιμετωπίζουμε τις συγχορδίες σήμερα; στο βαθμό που μπορούν να υποστηρίξουν μηχανικά πλέον τα ίδια τα όργανα που είχανε η απάντηση είναι και όχι και ναι, αυτό ναι απαιτεί μεγαλύτερο βάθος ανάλυσης και κυρίως ιστορικών στοιχείων που μας λείπουν, όπως δεν έχουμε σωσμένο ένα πιάτο φαΐ από την αρχαιότητα αυτούσιο έτσι δεν έχουμε αντίστοιχα και κάποια ηχογράφηση. Σίγουρα κάναν πολλών ειδών συνηχήσεις πάντως, εφόσον το υποστηρίζει μηχανικά το εκάστοτε όργανο αυτό και σίγουρα παίζανε μέσα στα όρια των τρόπων των οποίων είχαν εφεύρει.
Οχτάφωνες φούγκες; χλωμό ναι.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38238
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ο Μακρόν απασφάλισε ; Γιγάντια σκίτσα του Μωάμεθ σε κυβερνητικά κτίρια στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 28 Οκτ 2020, 16:26

Επίσης στην τελευταία σου παράγραφο Στάθη μπλέκεις τα ρυθμικά μοτίβα με τα μελωδικά, αυτό είναι άτοπο όπως επίσης το ματζόρε που ανέφερες το οποίο σου εξήγησα ήδη ότι δεν ήταν ιωνικός (ματζόρε ουσιαστικά) αλλά μιξολύδιος (κάτισαν ματζόρε αλλά σίγουρα όχι ματζόρε).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ο Μακρόν απασφάλισε ; Γιγάντια σκίτσα του Μωάμεθ σε κυβερνητικά κτίρια στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 28 Οκτ 2020, 16:30

sys3x έγραψε:
28 Οκτ 2020, 16:12
akirav έγραψε:
28 Οκτ 2020, 15:54
Στρακαστρουκας έγραψε:
28 Οκτ 2020, 01:50

Οτι μουσικη εχουμε σημερα και την εχουμε βαφτισει ελληνικη, εχει ανατολιτικες ριζες.
τι λες ρε γιδι?
Ανοιξε κανα βιβλιο και μη μας πρηζεις
Είναι πράγματι άξιο θαυμασμού ότι ξέρει, αυτή που ξέρει εν πάσει περιπτώσει, γραφή και ανάγνωση.
:D
Δεν είναι πρόβλημα γενικά οι ανατολίτικες ρίζες. Και γενικά δεν έχουμε πρόβλημα με οτιδήποτε ανατολικό ή ανατολίτικο. Με το ισλάμ έχουμε πρόβλημα.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 24111
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Ο Μακρόν απασφάλισε ; Γιγάντια σκίτσα του Μωάμεθ σε κυβερνητικά κτίρια στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 28 Οκτ 2020, 16:32

Maspoli έγραψε:
28 Οκτ 2020, 15:39
Τα μεγαλύτερα όμως προβλήματα δεν τα έχει ούτε η Αγγλία, ούτε η Γερμανία. Η Γαλλία τα έχει. Το πρόβλημα πρέπει να αναζητηθεί εντός της Γαλλίας λοιπόν και του τρόπου χειρισμού αυτών των θεμάτων.

η Γαλλια εχει απο τις πιο αυστηρες αντιρατσιστικες νομοθεσιες και οποιος τολμουσε να μιλησει ισλαμοφοβικα κατεληγε στα δικαστηρια ... αυτο ακριβως ειναι που εδωσε πατημα στους ακραιους και ξεσαλωσανε ... ας δει καποιος ποια μετρα πηρα η Γαλλια του Μακρον μηπως ξυπνησουνε και οι υπολοιποι
— Διώκονται όσοι μουσουλμάνοι αρνούνται να ενσωματωθούν στον ευρωπαϊκό τρόπο ζωής.

— Τίθεται σε αυστηρή επιτήρηση η «ιδιωτική» θρησκευτική διδασκαλία των μουσουλμανοπαίδων.

— Απελαύνονται ιμάμηδες που κήρυσσαν τη μισαλλοδοξία κατά των Χριστιανών.

— Προβάλλονται δημοσίως – και μάλιστα από τα κυβερνητικά κτίρια – τα «απαγορευμένα» σκίτσα (για τα οποία κατακρεουργήθηκε ο Γάλλος καθηγητής Σαμουέλ Πετί)

— Καταργείται η υποχρεωτική προσαρμογή των συσσιτίων στο μουσουλμανικό τυπικό (απαγόρευση χοιρινού κλπ.)

— Καταργείται η υποχρέωση να λειτουργούν οι δημόσιες πισίνες χωριστά για άνδρες και γυναίκες.

— Καταργείται η έκδοση… πιστοποιητικών παρθενίας κλπ.

— Επίσης διώκονται στο εξής οι οργανώσεις (και οι ΜΚΟ) που κυνηγούν ως … «ισλαμοφοβικούς» ή «ρατσιστές» όσους διαμαρτύρονται κατά της προσαρμογής της γαλλικής κοινωνίας στους ισλαμικούς κανόνες.
https://www.dailypost.gr/thanasis-k/dra ... ila-giati/


η πολυ ανοχη ειναι αυτο που εκανε τη Γαλλια πεδιο εξασκησης ισλαμικοης τρομοκρατιας ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21718
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ο Μακρόν απασφάλισε ; Γιγάντια σκίτσα του Μωάμεθ σε κυβερνητικά κτίρια στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 28 Οκτ 2020, 16:34

sys3x έγραψε:
28 Οκτ 2020, 16:12
akirav έγραψε:
28 Οκτ 2020, 15:54
Στρακαστρουκας έγραψε:
28 Οκτ 2020, 01:50

Οτι μουσικη εχουμε σημερα και την εχουμε βαφτισει ελληνικη, εχει ανατολιτικες ριζες.
τι λες ρε γιδι?
Ανοιξε κανα βιβλιο και μη μας πρηζεις
Είναι πράγματι άξιο θαυμασμού ότι ξέρει, αυτή που ξέρει εν πάση περιπτώσει, γραφή και ανάγνωση.
:D
:wink
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38238
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ο Μακρόν απασφάλισε ; Γιγάντια σκίτσα του Μωάμεθ σε κυβερνητικά κτίρια στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 28 Οκτ 2020, 16:34

Χαοτικός έγραψε:
28 Οκτ 2020, 16:30
sys3x έγραψε:
28 Οκτ 2020, 16:12
akirav έγραψε:
28 Οκτ 2020, 15:54


τι λες ρε γιδι?
Ανοιξε κανα βιβλιο και μη μας πρηζεις
Είναι πράγματι άξιο θαυμασμού ότι ξέρει, αυτή που ξέρει εν πάσει περιπτώσει, γραφή και ανάγνωση.
:D
Δεν είναι πρόβλημα γενικά οι ανατολίτικες ρίζες. Και γενικά δεν έχουμε πρόβλημα με οτιδήποτε ανατολικό ή ανατολίτικο. Με το ισλάμ έχουμε πρόβλημα.
Ποιος είπε ότι έχουμε πρόβλημα με τις ανατολίτικες ρίζες μας; ίσα ίσα τις αγαπάμε πάρα πάρα πολύ τις ανατολίτικες ρίζες μας, τι σχέση έχει αυτό όμως με τις μαλακίες που γράφει ο στράκι με ρυθμό πυροβόλου όπλου;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17655
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ο Μακρόν απασφάλισε ; Γιγάντια σκίτσα του Μωάμεθ σε κυβερνητικά κτίρια στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 28 Οκτ 2020, 16:37

kameron έγραψε:
28 Οκτ 2020, 15:51
Maspoli έγραψε:
28 Οκτ 2020, 15:39

Ψύχραιμη η ματιά σε αυτό το ποστάρισμα, όπως και στο αμέσως προηγούμενο. Θα πρέπει όμως να αφήσεις στην άκρη τις προσωπικές σου εμπειρίες, όσο και να είναι σημαντικές, και να δεις ότι η Γερμανία και η Αγγλία έχουν τον ίδιο ή και μεγαλύτερο μουσουλμανικό πληθυσμό με τη Γαλλία. Η αναλογία μάλιστα πρώτης με δεύτερης γενιάς άτομα, λογικά πρέπει να δείχνει ότι στη Γαλλία ίσως να είναι περισσότερα τα άτομα που έχουν γεννηθεί και μεγαλώσει εκεί. Τα μεγαλύτερα όμως προβλήματα δεν τα έχει ούτε η Αγγλία, ούτε η Γερμανία. Η Γαλλία τα έχει. Το πρόβλημα πρέπει να αναζητηθεί εντός της Γαλλίας λοιπόν και του τρόπου χειρισμού αυτών των θεμάτων.
Σου έχω εξηγήσει ότι υφίσταται ποιοτική διαφορά μεταξύ των μουσουλμάνων σε αυτές τις χώρες. Η Γαλλία έχει πολύ περισσότερους μαγκρεμπίνους, συγκριτικά οι Τούρκοι που έχουν πολύ πιο αισθητή παρουσία στη Γερμανία στις νεαρές ηλικίες έχουν μεγαλύτερο ποσοστό απομάκρυνσης από τις θρησκευτικές δοξασίες. Είναι πιο δύσκολη η κατάσταση στη Γαλλία για αυτόν κυρίως το λόγο.

Στο ΗΒ, έχω εξηγήσει ότι εκεί υπερτερεί η αγγλοσαξωνική φιλελεύθερη παράδοση, ως κλασικό παράδειγμα δεν τίθεται σε αμφισβήτηση το δικαίωμα (;) των γυναικών να φοράνε τσαντόρ, προσωπικά δεν είμαι πεπεισμένος ότι οι αγγλοσάξωνες έχουν άδικο εν προκειμένω.

Παρεμπιπτόντως, το θέμα με τους Τούρκους αφορά (δυσμενώς) και εμάς. Γιατί αποτελούν σαφώς τη μερίδα του μουσουλμανικού κόσμου που συγκριτικά έχουν μεγαλύτερο κομμάτι κοσμικών ή έστω μετριοπαθών, ειδικά στις νεαρές ηλικίες κάτω των 35-40. Πλην όμως, στη συντριπτική τους πλειοψηφία διαπνέονται όλοι από μαξιμαλιστικές εθνικιστικές τάσεις, είναι όλοι δηλαδή απολύτως πεπεισμένοι ότι τα τελευταία 200 χρόνια για διάφορους λόγους η Τουρκία αδικήθηκε κατάφωρα από τις υπόλοιπες χώρες, τους γείτονές της και τις εκάστοτε μεγάλες δυνάμεις και άρα επιζητούν/στηρίζουν μια ιστορική ρεβάνς.
Για το κομμάτι που αναφέρεσαι στην Τουρκία συμφωνώ εν πολλοίς.
Σε σχέση με το ΗΒ έχω κάνει νομίζω σαφές ότι συγκριτικά με τους Γάλλους είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι κάνουν το σωστό. Όχι ότι τα κάνουν όλα ή έστω και τα περισσότερα σωστά, ότι σίγουρα ενεργούν σωστότερα από τους Γάλλους λέω. Τώρα σχετικα με τους Τούρκους στη Γερμανία και τη θρησκευτική τους προσκόλληση, δε νομίζω ότι η εικόνα εκεί είναι τόσο δραματικά διαφορετική απ' ότι ισχύει εντός της Γαλλίας για άτομα βόρειο-αφρικανικής καταγωγής δεύτερης ή τρίτης γενιάς. Θα ξαναγράψω ότι σε πολλές περιπτώσεις τα άτομα που μπήκαν σε τρομοκρατικες οργανώσεις ήταν άτομα που για το μεγαλύτερο μέρος της ζωής τους δεν ήταν αυτό που λέμε "πιστοί μουσουλμάνοι" αλλά εντελώς λούμπεν στοιχεία.
Μια ποιοτική διαφορά μεταξύ Γερμανίας-Γαλλίας είναι ότι οι Τούρκοι δεν έζησαν υπό των Γερμανών ενώ οι βόρειο-αφρικανοί έζησαν υπό των Γάλλων, ούτε η Γερμανία έχει ενεργή παρέμβαση μέσα στην Τουρκία με τον τρόπο που το κάνει η Γαλλία στη βόρειο Αφρική.
Στη Γαλλία δεν έχω πάει ποτέ (και δε νομίζω να θελήσω ποτέ να πάω-σε αντίθεση με το ΗΒ όπου έχω ζήσει για λίγο και έχω θετικές μνήμες όσο περίεργο κι αν σου ακουστεί) αλλά μου μοιάζει ότι η υποκρισία στη Γαλλία πρέπει να χτυπά πραγματικά κόκκινο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Maspoli την 28 Οκτ 2020, 16:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38238
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ο Μακρόν απασφάλισε ; Γιγάντια σκίτσα του Μωάμεθ σε κυβερνητικά κτίρια στη Γαλλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 28 Οκτ 2020, 16:37

sharp έγραψε:
28 Οκτ 2020, 16:34
sys3x έγραψε:
28 Οκτ 2020, 16:12
akirav έγραψε:
28 Οκτ 2020, 15:54


τι λες ρε γιδι?
Ανοιξε κανα βιβλιο και μη μας πρηζεις
Είναι πράγματι άξιο θαυμασμού ότι ξέρει, αυτή που ξέρει εν πάση περιπτώσει, γραφή και ανάγνωση.
:D
:wink
Έχω κάνει πολλά ορθογραφικά και συντακτικά λάθη, για τα ορθογραφικά έχω να πω ότι γαμιέται ασύστολα το ούλτρα διορθωσάηζερ μου και γενικότερα όλα τα ούλτρα διορθωσάηζερς.
Για τα συντακτικά όσα δεν πιάνει η αλεπού τα πιάνει η καμηλοπάρδαλη.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών