Στο όνομα της ατζέντας για το κλίμα στη Νέα Υόρκη απαγορεύουν τις πιτσαρίες με ξύλα!

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43795
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Στο όνομα της ατζέντας για το κλίμα στη Νέα Υόρκη απαγορεύουν τις πιτσαρίες με ξύλα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 28 Ιουν 2023, 18:32

Lord Brum έγραψε:
28 Ιουν 2023, 18:31
Dwarven Blacksmith έγραψε:
28 Ιουν 2023, 18:28
Lord Brum έγραψε:
28 Ιουν 2023, 18:27


πειορισμός γεννήσεων α λα κίνα, το μονο μέτρο που έχει νόημα. σταθεροποίηση του παγκόσμιου πληθυσμού ή και μείωσή του. Οτιδήποτε άλλο είναι απλά αστείο.
Κανένα νόημα τη στιγμή που οι μόνες χώρες όπου ο πληθυσμός αυξάνεται έχουν σχεδόν μηδενικό CO2/κεφαλή.

Αυτά είναι μαλθουσιανές ρατσιστικές βλακείες τετράπαχων δυτικών.
δε μου λες, τα λαθροορκς που μας έρχονται απο πασκισταν κλπ συνεχίζζουν να έχουν μηδενικό CO2 /κεφαλή όταν εισβάλλουν σε δυτιθκές χώρες?
Drop in a bucket, ούτε για να συντηρηθεί ο πληθυσμός της χώρας υποδοχής στα ίδια δεν φτάνουν αυτοί. Με την εξαίρεση των ΗΠΑ και του Καναδά., αν και ο Καναδάς τους ζητάει, δεν ξέρω αν τους μετράς για "λαθροορκς".
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12150
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Στο όνομα της ατζέντας για το κλίμα στη Νέα Υόρκη απαγορεύουν τις πιτσαρίες με ξύλα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 28 Ιουν 2023, 18:35

masterridley έγραψε:
28 Ιουν 2023, 18:26
Sid Vicious έγραψε:
28 Ιουν 2023, 18:22
masterridley έγραψε:
28 Ιουν 2023, 18:05

Κλασικά Αρίστος βάζει πηγή από nypost για να πούνε όλοι "oh wait", βάζει και "ατζέντα" στον τίτλο και γαμιέται η συζήτηση.

Εγώ θα έβαζα από δω που λέει το ίδιο πράγμα ουσιαστικά χωρίς ατζέντες και μλκίες: https://www.bbc.com/news/world-us-canada-66027038

Στην ουσία οι πιτσαρίες με ξυλόφουρνο θα αναγκαστούν να εγκαταστήσουν φίλτρα με 20,000 δολ. και να τα συντηρούν. Έτσι λέει ένας πιτσαράς(?) που το έβαλε. Εννοείται το κόστος θα μετακυλιστεί στους καταναλωτές και όποιος δεν μπορεί να τα βάλει, θα κλείσει.
Μηπως εννοουν τα ιδια στανταρ που ισχυουν ηδη στην ΕΕ εδω και χρόνια;
Μπορεί φίλε δεν έχω ιδέα, είναι γνωστό ότι στη US είναι λίγο wild west όσον αφορά τους περιβαλον. κανονισμούς.
Πριν χρονια με μελετη της πυροσβεστικης εβαλα συστημα απορρόφησης με φιλτρα (που αντικαθιστουνται καθε μηνα) με ενσωματωμένο πυροσβεστικο συστημα που ανταποκρινοταν στις οδηγιες τις ΕΕ, ίσως να εννοουν κατι τετοιο που εδω ήδη ισχυει εδω και χρονια;
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27289
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Στο όνομα της ατζέντας για το κλίμα στη Νέα Υόρκη απαγορεύουν τις πιτσαρίες με ξύλα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 28 Ιουν 2023, 18:37

Dwarven Blacksmith έγραψε:
28 Ιουν 2023, 15:31
Έχουμε δηλαδή 2 ψέμματα σε ένα τίτλο. Το "στο όνομα της ατζέντας για το κλίμα" (αφού είναι κυρίως για την τοπική μόλυνση του αέρα), και το "απαγορεύουν" (αφού δεν απαγορεύουν αλλά ζητάνε εγκατάσταση φίλτρου).
Πράγματι, πρόκειται για το πιο καλά τεκμηριωμένο νήμα που ανοίγει ο αρίστος
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 896
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Στο όνομα της ατζέντας για το κλίμα στη Νέα Υόρκη απαγορεύουν τις πιτσαρίες με ξύλα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 28 Ιουν 2023, 18:41

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
28 Ιουν 2023, 18:37
Dwarven Blacksmith έγραψε:
28 Ιουν 2023, 15:31
Έχουμε δηλαδή 2 ψέμματα σε ένα τίτλο. Το "στο όνομα της ατζέντας για το κλίμα" (αφού είναι κυρίως για την τοπική μόλυνση του αέρα), και το "απαγορεύουν" (αφού δεν απαγορεύουν αλλά ζητάνε εγκατάσταση φίλτρου).
Πράγματι, πρόκειται για το πιο καλά τεκμηριωμένο νήμα που ανοίγει ο αρίστος
:P

PS. Βάλτε reactions ρε γκέι, για να μην αναγκαζόμαστε να κάνουμε ποστ για ένα γελάκι.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41198
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Στο όνομα της ατζέντας για το κλίμα στη Νέα Υόρκη απαγορεύουν τις πιτσαρίες με ξύλα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 28 Ιουν 2023, 18:52

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
28 Ιουν 2023, 18:37
Dwarven Blacksmith έγραψε:
28 Ιουν 2023, 15:31
Έχουμε δηλαδή 2 ψέμματα σε ένα τίτλο. Το "στο όνομα της ατζέντας για το κλίμα" (αφού είναι κυρίως για την τοπική μόλυνση του αέρα), και το "απαγορεύουν" (αφού δεν απαγορεύουν αλλά ζητάνε εγκατάσταση φίλτρου).
Πράγματι, πρόκειται για το πιο καλά τεκμηριωμένο νήμα που ανοίγει ο αρίστος

α) In particular, compounds from these types of ovens like black carbon and methan are many times more potent greenhouse gases than carbon dioxide, Inside Climate News reports.

β) Ειπαμε ειναι συνθετο, πρωτον πρεπει να κανουν μελετη, δευτερον να βαλουν συνδυασμο φιλτρων και συσκευων και τριτον πρεπει να τα παρακολουθουν συνεχως, για καποιους τεταρτον οτι ετσι θα χαθει η γευση της πιτσας. Αν δεν ηταν σοβαρο προβλημα για τους εστιατορες δεν θα υπηρχαν αντιδρασεις.

.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33121
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Στο όνομα της ατζέντας για το κλίμα στη Νέα Υόρκη απαγορεύουν τις πιτσαρίες με ξύλα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Ιουν 2023, 19:40

Dwarven Blacksmith έγραψε:
28 Ιουν 2023, 15:31
Έχουμε δηλαδή 2 ψέμματα σε ένα τίτλο. Το "στο όνομα της ατζέντας για το κλίμα" (αφού είναι κυρίως για την τοπική μόλυνση του αέρα), και το "απαγορεύουν" (αφού δεν απαγορεύουν αλλά ζητάνε εγκατάσταση φίλτρου).
ειδα νημα του αριστου, και μπηκα να δω που ειναι το ψεμμα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21714
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Στο όνομα της ατζέντας για το κλίμα στη Νέα Υόρκη απαγορεύουν τις πιτσαρίες με ξύλα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 28 Ιουν 2023, 19:44

Sid Vicious έγραψε:
28 Ιουν 2023, 18:35
masterridley έγραψε:
28 Ιουν 2023, 18:26
Sid Vicious έγραψε:
28 Ιουν 2023, 18:22


Μηπως εννοουν τα ιδια στανταρ που ισχυουν ηδη στην ΕΕ εδω και χρόνια;
Μπορεί φίλε δεν έχω ιδέα, είναι γνωστό ότι στη US είναι λίγο wild west όσον αφορά τους περιβαλον. κανονισμούς.
Πριν χρονια με μελετη της πυροσβεστικης εβαλα συστημα απορρόφησης με φιλτρα (που αντικαθιστουνται καθε μηνα) με ενσωματωμένο πυροσβεστικο συστημα που ανταποκρινοταν στις οδηγιες τις ΕΕ, ίσως να εννοουν κατι τετοιο που εδω ήδη ισχυει εδω και χρονια;
Κάθε μήνα; Αυτό κι αν είναι οικολογική καταστροφή.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33121
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Στο όνομα της ατζέντας για το κλίμα στη Νέα Υόρκη απαγορεύουν τις πιτσαρίες με ξύλα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Ιουν 2023, 19:47

Αρίστος έγραψε:
28 Ιουν 2023, 16:12
Green Dragon έγραψε:
28 Ιουν 2023, 15:39
Αρίστος έγραψε:
28 Ιουν 2023, 15:25
Η μειωση εκπομπων ανθρακα ως 75% στις πιτσαριες ειναι μετρο αναλογο με αντιστοιχες μειωσεις ανθρακα σε βιομηχανιες και επιχειρησεις.

Και ναι ολες αφορουν μετρα κατα της κλιματικης αλλαγης.

.
Τα σωματίδια δεν έχουν σχέση με το κλίμα αλλά με το να μην πνιγόμαστε/παθαίνουμε καρκίνο. Δες τι γινεται στην Αθήνα κάθε χειμώνα με τα τζάκια, κάποια στιγμή πρέπει να σφραγιστούν οι καμινάδες. Τις κρύες μέρες (που φέτος δεν υπήρχαν) δεν μπορώ να κυκλοφορήσω έξω τις ώρες που ανάβουν. Δεν εννοώ ότι ενοχλούμαι, εννοώ οτι πραγματικά δεν μπορώ! Πνίγομαι του κερατά και φουλ καταρροή και φτερνίσματα!


Τα τζακια και οι ξυλοσομπες ειναι η θερμανση των φτωχων, κατα συνεπεια η θεραπεια ειναι να μαυριζουμε τους νεοφιλ.

Αντιθετα το να δημιουργουν προβληματα καθε ειδους στην εστιαση αλλα και στις επιχειρησεις με προσχημα την αντιμετωπιση της κλιματικης αλλαγης ειναι μεγαλη υποκρισια οταν ολη η βιομηχανια των ηλεκτρικων αυτοκινητων ειναι βασισμενη στην παραγωγη αντιοικολογικων μπαταριων και οταν και οι ανεμογεννητριες επισης καταστρεφουν το φυσικο περιβαλλον.

.
αλλα 2 ψεμματα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33121
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Στο όνομα της ατζέντας για το κλίμα στη Νέα Υόρκη απαγορεύουν τις πιτσαρίες με ξύλα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Ιουν 2023, 19:50

Αρίστος έγραψε:
28 Ιουν 2023, 16:25
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
28 Ιουν 2023, 16:21
Αν η διαδικασία του μαγειρέματος με ξύλα είναι αντι-οικολογική καλώς να απαγορευτεί. Η νοστιμιά της πίτσας είναι κάτι δευτερεύον,
το ότι μπορεί να χαθούν θέσεις εργασίας είναι πράγματι κάτι άξιο ενδιαφέροντος όμως θέσεις εργασίας δημιουργούνται και χάρη σε
δραστηριότητες που θεωρούνται από πολλούς ως ανήθικες. Δε μπορείς να βάζεις την ευημερία των επιχειρήσεων και των καταναλωτών
πάνω από όλα αλλιώς ας νομιμοποιήσουμε τα πάντα μετά.


Γιατι ομως να μην απαγορευτουν και τα ηλεκτρικα αυτοκινητα αφου η παραγωγη των μπαταριων τους δημιουργει τεραστιο οικολογικο προβλημα;



.
επειδη δεν δημιουργει, και λες ψεμματα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41198
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Στο όνομα της ατζέντας για το κλίμα στη Νέα Υόρκη απαγορεύουν τις πιτσαρίες με ξύλα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 28 Ιουν 2023, 20:07

Aπαξιω και να σου απαντησω ασχετε.

Τα εχω επανειλημμενα βαλει στο νημα για την ηλεκτροκινηση.

Και οσα ειπε ο Νανος απαντηθηκαν και αυτα αλλα σαν αλητες που εισαστε συνεχιζετε να τα σπαμαρετε παριστανοντας οτι εισαστε στραβοι και δεν βλεπετε τις απαντησεις μου.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41198
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Στο όνομα της ατζέντας για το κλίμα στη Νέα Υόρκη απαγορεύουν τις πιτσαρίες με ξύλα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 28 Ιουν 2023, 20:19

O Eλον Μασκ σχολιασε επισης τις εντολες για μειωση των ρυπων στις πιτσαριες...

σαν εντελως μπουλσιτ που καθολου δεν θα βοηθησει στην αντιμετωπιση της κλιματικης αλλαγης.

Μπορειτε λοιπον κι αυτον να τον πειτε ψευτη επειδη θεωρησε πως οι εντολες για συμμορφωση στις πιτσαριες σχετιζονται με την υστερια της κλιματικης αλλαγης. :lol:





.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41198
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Στο όνομα της ατζέντας για το κλίμα στη Νέα Υόρκη απαγορεύουν τις πιτσαρίες με ξύλα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 28 Ιουν 2023, 20:21

ΕΔω πως σχολιασε την αποφαση ο αρχηγος της Ρεπουμπλικανικης αντιπολιτευσης στη Νεα Υορκη. :smt005:






.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43795
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Στο όνομα της ατζέντας για το κλίμα στη Νέα Υόρκη απαγορεύουν τις πιτσαρίες με ξύλα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 28 Ιουν 2023, 20:22

Αρίστος έγραψε:
28 Ιουν 2023, 20:07
Aπαξιω και να σου απαντησω ασχετε.

Τα εχω επανειλημμενα βαλει στο νημα για την ηλεκτροκινηση.

Και οσα ειπε ο Νανος απαντηθηκαν και αυτα αλλα σαν αλητες που εισαστε συνεχιζετε να τα σπαμαρετε παριστανοντας οτι εισαστε στραβοι και δεν βλεπετε τις απαντησεις μου.

.
Βρίζεις κιόλας; Τις απαντήσεις σου δεν τις θεωρώ απαντήσεις, και δεν έχω να προσθέσω κάτι που δεν έχει απαντηθεί ήδη. Όποιος θέλει βλέπει τη συζήτηση και αποφασίζει. Εσύ εξάλλουν είπες λίγο-πολύ ό,τι και να γίνει θα ποστάρεις τους "ανυπόκτακτους". Δεν είναι σκοπός μου λοιπόν να πείσω εσένα αλλά τους θεατές.

Θα σου πρότεινα να μαζευτείς, μια χαρά σε βολεύει να έχεις τον τελευταίο λόγο.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41198
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Στο όνομα της ατζέντας για το κλίμα στη Νέα Υόρκη απαγορεύουν τις πιτσαρίες με ξύλα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 28 Ιουν 2023, 20:22

Ενας ακομη Ρεπουμπλικανος σας πηρε στο μεζε.






.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41198
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Στο όνομα της ατζέντας για το κλίμα στη Νέα Υόρκη απαγορεύουν τις πιτσαρίες με ξύλα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 28 Ιουν 2023, 20:24

Dwarven Blacksmith έγραψε:
28 Ιουν 2023, 20:22
Αρίστος έγραψε:
28 Ιουν 2023, 20:07
Aπαξιω και να σου απαντησω ασχετε.

Τα εχω επανειλημμενα βαλει στο νημα για την ηλεκτροκινηση.

Και οσα ειπε ο Νανος απαντηθηκαν και αυτα αλλα σαν αλητες που εισαστε συνεχιζετε να τα σπαμαρετε παριστανοντας οτι εισαστε στραβοι και δεν βλεπετε τις απαντησεις μου.

.
Βρίζεις κιόλας; Τις απαντήσεις σου δεν τις θεωρώ απαντήσεις, και δεν έχω να προσθέσω κάτι που δεν έχει απαντηθεί ήδη. Όποιος θέλει βλέπει τη συζήτηση και αποφασίζει. Εσύ εξάλλουν είπες λίγο-πολύ ό,τι και να γίνει θα ποστάρεις τους "ανυπόκτακτους". Δεν είναι σκοπός μου λοιπόν να πείσω εσένα αλλά τους θεατές.

Θα σου πρότεινα να μαζευτείς, μια χαρά σε βολεύει να έχεις τον τελευταίο λόγο.


Δεν βριζω εσενα αλλα οσους σπαμαραν δυο φορες τη δημοσιευση σου κανοντας οτι δεν ειδαν την απαντηση μου.

Αυτο ειναι ΑΛΗΤΕΙΑ με κεφαλαια μεχρι το φεγγαρι.

Οσο για σενα αν δεν σε βολευει η απαντηση μου βολεψου με το τουιτ του Μασκ.





.

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών