ΗΠΑ: 160.000 εργαζόμενοι απεργούν κατά της τεχνητής νοημοσύνης

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15535
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: ΗΠΑ: 160.000 εργαζόμενοι απεργούν κατά της τεχνητής νοημοσύνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 15 Ιούλ 2023, 18:02

nikos p 2020 έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 18:00
foscilis έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 17:04
Βγαζουν εντελως τεχνητες τσοντες.
κάνα λινκ
δεν ντρέπεσαι χριστιανός άνθρωπος;
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21714
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: ΗΠΑ: 160.000 εργαζόμενοι απεργούν κατά της τεχνητής νοημοσύνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 15 Ιούλ 2023, 18:15

Σενέκας έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 18:02
nikos p 2020 έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 18:00
foscilis έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 17:04
Βγαζουν εντελως τεχνητες τσοντες.
κάνα λινκ
δεν ντρέπεσαι χριστιανός άνθρωπος;
Ε και σύ, πώς να βγει το καλοκαίρι κλεισμένος μέσα μόνο με Βάγκνερ;
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

nikos p 2020
Δημοσιεύσεις: 2146
Εγγραφή: 18 Σεπ 2020, 10:29

Re: ΗΠΑ: 160.000 εργαζόμενοι απεργούν κατά της τεχνητής νοημοσύνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikos p 2020 » 15 Ιούλ 2023, 18:16

Κι όπως είπε ο μεγάλος στο 0:45


Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16447
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: ΗΠΑ: 160.000 εργαζόμενοι απεργούν κατά της τεχνητής νοημοσύνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 15 Ιούλ 2023, 18:34

Σενέκας έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 10:22
ΗΠΑ: 160.000 εργαζόμενοι απεργούν κατά της τεχνητής νοημοσύνης
Kαλό είναι. Να κάνουνε προπόνηση.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 896
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: ΗΠΑ: 160.000 εργαζόμενοι απεργούν κατά της τεχνητής νοημοσύνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 15 Ιούλ 2023, 19:04

Stalker έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 11:52
masterridley έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 01:45
Με την δικιά σου οπτική, και εγώ με τον εργοδότη μου που δεν είμαστε ίσοι, έχω ρομαντική συναίνεση. Εγώ όμως δεν νιώθω έτσι, κάτι δίνω, κάτι παίρνω. Αύριο που μπορεί να μην ισχύει αυτό (λόγω ai, ινδών προγραμματιστών, πυρηνικό ολοκαύτωμα), εννοείται ότι θα πάρω πούλο. Αλλά έτσι δεν πρέπει να είναι τα πράγματα;
Αυτό συμβαίνει επειδή οι εργαζόμενοι της πληροφορικής προτιμάνε να παίζουν τον καραγκιόζη αναρχοκαπιταλιστή παρά να συνδικαλιστούν με κάποιον σημαίνον τρόπο, ειδικά στις ΗΠΑ.
Δεν σε πιάνω, τι θα έκανε το σωματείο; Θα απαγόρευε απολύσεις; Θα παίρναμε όλοι τον ίδιο μισθό, ανεξαρτήτως απόδοσης; Θα απαγόρευε το outsourcing; (πώς, τώρα που έχουμε remote); Δεν μπορώ καν να φανταστώ πως θα δούλευε στον κλάδο μας.

Απ'την άλλη, για τους ντελιβεράδες, τις νοσοκόμες και άλλους τέτοιους "real world" ανειδίκευτους εργαζομένους, μπορώ να καταλάβω πως θα δούλευε η πίεση ενός σωματείου, και γιατί είναι αναγκαίο για να εξασφαλίσουν έναν αξιοπρεπή μισθό...

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 896
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: ΗΠΑ: 160.000 εργαζόμενοι απεργούν κατά της τεχνητής νοημοσύνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 15 Ιούλ 2023, 19:17

Dwarven Blacksmith έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 12:02
Stalker έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 11:52
masterridley έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 01:45
Με την δικιά σου οπτική, και εγώ με τον εργοδότη μου που δεν είμαστε ίσοι, έχω ρομαντική συναίνεση. Εγώ όμως δεν νιώθω έτσι, κάτι δίνω, κάτι παίρνω. Αύριο που μπορεί να μην ισχύει αυτό (λόγω ai, ινδών προγραμματιστών, πυρηνικό ολοκαύτωμα), εννοείται ότι θα πάρω πούλο. Αλλά έτσι δεν πρέπει να είναι τα πράγματα;
Αυτό συμβαίνει επειδή οι εργαζόμενοι της πληροφορικής προτιμάνε να παίζουν τον καραγκιόζη αναρχοκαπιταλιστή παρά να συνδικαλιστούν με κάποιον σημαίνον τρόπο, ειδικά στις ΗΠΑ.
Για την ώρα έχουν ισχυρά υλικά και όχι ιδεολογικά κίνητρα να μην το κάνουν. Όταν από μόνοι τους κάθε 1-3 χρόνια κάνουν job hopping για καλύτερους μισθούς, προφανώς είναι πιο αποτελεσματικό και γρήγορο από οποιοδήποτε αγώνα.
Κάποια στιγμή βέβαια αυτή η ιδιαίτερη εμπειρία με την αγορά εργασίας διαμορφώνει και την ιδεολογία, αλλά έχει σημασία το τι προηγείται.
Το είπες ακριβώς όπως είναι. Αυτή η κατάσταση ίσχυε ιδιαίτερα ως και πέρσι περίπου, μετά αρχίσαν τα μαζικά lay-offs (είναι λίγο και αποτέλεσμα του over-hiring βέβαια που έγινε λόγω covid).

Δεν είμαι τύπος που κάνει job-hopping, αν και θα έπρεπε αν ήθελα να βελτιστοποιήσω τις αποδοχές μου. Πιο πολύ φεύγω όταν αρχίσει κάτι να με χαλάει (ψυχολογικά, στο life/work balance κτλ).

Η τελευταία σου πρόταση δεν ισχύει νομίζω. Σίγουρα όχι για μένα και σίγουρα όχι για την πλειοψηφία των προγραμματιστών που τείνουν προς τα αριστερά πολιτικά. (έστω και στα λόγια). Όπως είπα και στον άλλο, μια χαρά πιστεύω ότι χρειάζονται τα σωματεία για τους ανθρώπους που δεν έχουν ξεχωριστά προσόντα για να διαπραγματευτούν με αποτέλεσμα όλη η δύναμη να είναι στους εργοδότες.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: ΗΠΑ: 160.000 εργαζόμενοι απεργούν κατά της τεχνητής νοημοσύνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 15 Ιούλ 2023, 20:09

masterridley έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 19:04
Stalker έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 11:52
masterridley έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 01:45
Με την δικιά σου οπτική, και εγώ με τον εργοδότη μου που δεν είμαστε ίσοι, έχω ρομαντική συναίνεση. Εγώ όμως δεν νιώθω έτσι, κάτι δίνω, κάτι παίρνω. Αύριο που μπορεί να μην ισχύει αυτό (λόγω ai, ινδών προγραμματιστών, πυρηνικό ολοκαύτωμα), εννοείται ότι θα πάρω πούλο. Αλλά έτσι δεν πρέπει να είναι τα πράγματα;
Αυτό συμβαίνει επειδή οι εργαζόμενοι της πληροφορικής προτιμάνε να παίζουν τον καραγκιόζη αναρχοκαπιταλιστή παρά να συνδικαλιστούν με κάποιον σημαίνον τρόπο, ειδικά στις ΗΠΑ.
Δεν σε πιάνω, τι θα έκανε το σωματείο; Θα απαγόρευε απολύσεις; Θα παίρναμε όλοι τον ίδιο μισθό, ανεξαρτήτως απόδοσης; Θα απαγόρευε το outsourcing; (πώς, τώρα που έχουμε remote); Δεν μπορώ καν να φανταστώ πως θα δούλευε στον κλάδο μας.
Θα μπορούσαν να απαιτήσουν να πληρώνονται residuals σε όσους προγραμματιστές ο κώδικάς τους χρησιμοποιήθηκε για την εκπαίδευση του github copilot, λέμε τώρα. Όχι τόσο επειδή αλλιώς θα μείνουν στην ψάθα αλλά επειδή κάπου πρέπει να υπάρχει ένα όριο στην εκμετάλλευση του δωρισμένου labor, δεν γράφει ο άλλος μια ζωή open source για να έρθει μια μέρα η microsoft να το αντιγράψει όλο και να το χρησιμοποιήσει για να εξαλείψει τις (πληρωμένες) entry level προγραμματιστικές δουλειές, λέμε τώρα, αλλιώς μας βλέπω να ξυπνάμε ένα πρωί και να χρειάζεται να δίνουμε αριθμό πιστωτικής κάθε φορά που τρέχουμε npm install επειδή το τελευταίο foss πακέτο βγήκε το 2024.

Ακραία σενάρια μεν, αλλά το επαγγελματικό exceptionalism των προγραμματιστών κάποτε θα τελειώσει, και καλό είναι να υπάρχουν δομές να μας προστατεύουν προκαταβολικά όταν τελικά γίνει κι αυτό.
masterridley έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 19:04
Απ'την άλλη, για τους ντελιβεράδες, τις νοσοκόμες και άλλους τέτοιους "real world" ανειδίκευτους εργαζομένους, μπορώ να καταλάβω πως θα δούλευε η πίεση ενός σωματείου, και γιατί είναι αναγκαίο για να εξασφαλίσουν έναν αξιοπρεπή μισθό...
Οι νοσοκόμοι ανειδίκευτοι; Κάθε μέρα καινούρια πράγματα μαθαίνεις στο πχώρουμ. Επίσης κάνε καμιά βόλτα από δω να δεις τι μισθούς παίρνουν οι junior προγραμματιστές σε ελληνικές εταιρίες (σπόιλερ: βασικό + πτυχείο επειδή είναι παράνομο να τους πληρώνουν λιγότερο, και επίδομα ανθυγιεινής εργασίας για τα μάτια courtesy του σωματείου).
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 896
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: ΗΠΑ: 160.000 εργαζόμενοι απεργούν κατά της τεχνητής νοημοσύνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 15 Ιούλ 2023, 23:45

Stalker έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 20:09
masterridley έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 19:04
Απ'την άλλη, για τους ντελιβεράδες, τις νοσοκόμες και άλλους τέτοιους "real world" ανειδίκευτους εργαζομένους, μπορώ να καταλάβω πως θα δούλευε η πίεση ενός σωματείου, και γιατί είναι αναγκαίο για να εξασφαλίσουν έναν αξιοπρεπή μισθό...
Οι νοσοκόμοι ανειδίκευτοι; Κάθε μέρα καινούρια πράγματα μαθαίνεις στο πχώρουμ. Επίσης κάνε καμιά βόλτα από δω να δεις τι μισθούς παίρνουν οι junior προγραμματιστές σε ελληνικές εταιρίες (σπόιλερ: βασικό + πτυχείο επειδή είναι παράνομο να τους πληρώνουν λιγότερο, και επίδομα ανθυγιεινής εργασίας για τα μάτια courtesy του σωματείου).
Αυτά παθαίνεις όταν γράφεις κουρασμένος. Εννοούσα όλους αυτούς που δεν έχουν προσόντα τέτοια ώστε να μπορούν να παζαρέψουν στα ίσα. Διάβασε: "ντελιβεράδες, νοσοκόμοι, λοιποί ανειδίκευτοι". Ξέρω ότι οι νοσοκόμοι τελειώνουν Νοσηλευτική (έχουμε και νοσοκόμες στο σόι), αλλά μην τρελαθούμε τώρα ότι είναι καμιά φοβερή γνώση.

Εν τω μεταξύ, και γω ως junior ξεκίνησα, κοίταξα τώρα το αρχείο μου και έπαιρνα 900€ πρώτο μισθό που δεν το λες και γουάου. Σε 4 μήνες πήγα στα ~1400 λόγω γνώσεων και καλού έργου. Υποθέτω ότι αλλού ξεκινάνε και με χαμηλότερα. Οκ.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 5040
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: ΗΠΑ: 160.000 εργαζόμενοι απεργούν κατά της τεχνητής νοημοσύνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 16 Ιούλ 2023, 08:31

Λεγεών έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 10:54
Μιλάμε τώρα για αλήτες.
«Η πρωτοποριακή πρόταση τεχνητής νοημοσύνης που μας έδωσαν χθες… πρότειναν ότι οι ερμηνευτές μας στο παρασκήνιο θα πρέπει να μπορούν να σαρώνονται, να πληρώνονται για την αμοιβή μιας ημέρας και η εταιρεία τους να έχει αυτήν τη σάρωση, την εικόνα τους, την ομοιότητα τους και μπορούν να το χρησιμοποιήσουν για το υπόλοιπο της αιωνιότητας σε όποιο έργο θέλουν, χωρίς συναίνεση και χωρίς αποζημίωση.”
πράγματι

The studios and streamers, represented by the Alliance of Motion Picture and Television Producers (AMPTP), have disputed that characterization, and said that their proposal does include seeking permission from actors.

"The claim made by SAG-AFTRA leadership that the digital replicas of background actors may be used in perpetuity with no consent or compensation is false," an AMPTP representative said in a statement to Insider.

"In fact, the current AMPTP proposal only permits a company to use the digital replica of a background actor in the motion picture for which the background actor is employed," the representative said. "Any other use requires the background actor's consent and bargaining for the use, subject to a minimum payment."
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 5040
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: ΗΠΑ: 160.000 εργαζόμενοι απεργούν κατά της τεχνητής νοημοσύνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 16 Ιούλ 2023, 09:18

sharp έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 01:34
Δεν θέλουμε αληθινούς ηθοποιούς. Να τους απολύσουν όλους και να φτιάχνουν με βίρτουαλ. :g094:
:+1:

πρώτη φορά έγινε το μακρινό 2001 όταν και έγινε coined ο όρος synthespian :smt038

Behind the Scenes on 'Final Fantasy: The Spirits Within'

Εικόνα:g094:
Aki Ross: the synthespian poster child.
© 2001 FFFP. All rights reserved. Square Pictures, Inc.

Εικόνα
One soon forgets that the characters in Final Fantasy are merely the product of zeros and ones.
© 2001 FFFP. All rights reserved. Square Pictures, Inc.

I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15535
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: ΗΠΑ: 160.000 εργαζόμενοι απεργούν κατά της τεχνητής νοημοσύνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 16 Ιούλ 2023, 09:18

Bill Hicks έγραψε:
16 Ιούλ 2023, 08:31
Λεγεών έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 10:54
Μιλάμε τώρα για αλήτες.
«Η πρωτοποριακή πρόταση τεχνητής νοημοσύνης που μας έδωσαν χθες… πρότειναν ότι οι ερμηνευτές μας στο παρασκήνιο θα πρέπει να μπορούν να σαρώνονται, να πληρώνονται για την αμοιβή μιας ημέρας και η εταιρεία τους να έχει αυτήν τη σάρωση, την εικόνα τους, την ομοιότητα τους και μπορούν να το χρησιμοποιήσουν για το υπόλοιπο της αιωνιότητας σε όποιο έργο θέλουν, χωρίς συναίνεση και χωρίς αποζημίωση.”
πράγματι

The studios and streamers, represented by the Alliance of Motion Picture and Television Producers (AMPTP), have disputed that characterization, and said that their proposal does include seeking permission from actors.

"The claim made by SAG-AFTRA leadership that the digital replicas of background actors may be used in perpetuity with no consent or compensation is false," an AMPTP representative said in a statement to Insider.

"In fact, the current AMPTP proposal only permits a company to use the digital replica of a background actor in the motion picture for which the background actor is employed," the representative said. "Any other use requires the background actor's consent and bargaining for the use, subject to a minimum payment."
τους πιστεύεις δηλαδή; :smt017
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 5040
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: ΗΠΑ: 160.000 εργαζόμενοι απεργούν κατά της τεχνητής νοημοσύνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 16 Ιούλ 2023, 09:22

masterridley έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 01:45
SpoilerShow
Dwarven Blacksmith έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 00:48
Ε, όχι ακριβώς. Ρομαντική εκδοχή της συναίνεσης.
Για αληθινή συναίνεση πρέπει τα μέρη να είναι ίσα. Κάτι που δεν ισχύει για μεμονωμένα άτομα, μόνο όταν διαπραγματεύονται συλλογικά όπως τώρα. Που και τώρα λένε όπως είδαμε ότι έχουν μεγαλύτερες οικονομικές αντοχές οι εργοδότες.
Αυτό που λες είναι πολύ γενικό. Εξαρτάται απ'τα ονόματα. Αν ο ηθοποιός είναι σταρ, μπορεί να πει πάρτε τ'@@ μου, εγώ φέρνω τα εισιτήρια. Αν είναι ο άγνωστος κομπάρσος που θα υπογράψει για να μην χάσει έστω τα λίγα λεφτά, ναι δεν είναι συναινετικό. Αν είναι ο Μπάμπης που είναι ατάλαντος αλλά έχει ωραία φάτσα και θα τον σκανάρουν για να μπει στα μούβιζ για 1000 ευρώ, τότε πάλι μια χαρά συναινετικό είναι.

Με την δικιά σου οπτική, και εγώ με τον εργοδότη μου που δεν είμαστε ίσοι, έχω ρομαντική συναίνεση. Εγώ όμως δεν νιώθω έτσι, κάτι δίνω, κάτι παίρνω. Αύριο που μπορεί να μην ισχύει αυτό (λόγω ai, ινδών προγραμματιστών, πυρηνικό ολοκαύτωμα), εννοείται ότι θα πάρω πούλο. Αλλά έτσι δεν πρέπει να είναι τα πράγματα;

Σωματεία λοιπόν χρειάζονται μόνο οι ανειδίκευτες δουλειές, όπου πραγματικά τα αφεντικά μπορούν να κάνουν ό,τι γουστάρουν.

PS. Διάβασα ένα άρθρο στο vice https://www.vice.com/en/article/akgdwk/ ... nion-drive
που εξηγεί ότι οι SAG-AFTRA είναι οι ηθοποιοί που πληρώνονται πιο καλά, ενώ οι κομπάρσοι είναι εκτός σωματείου. Έτσι, οι σκηνοθέτες παίρνουν πρώτα ένα quota απ'το σωματείο και μετά όλοι οι υπόλοιποι είναι low-paid extras.
Άρα στην ουσία το σωματείο προστατεύει κεκτημένα έναντι των άλλων, χμ..
SpoilerShow
Απ'την άλλη, οι κομπάρσοι μπορεί να τους συμφέρει(!) να μένουν εκτός σωματείου γιατί ναι μεν είναι low-paid, αλλά οι θέσεις στις ταινίες είναι πολύ περισσότερες και ούτως ή άλλως δεν έχουν κάποιο σπάνιο skill για να διαπραγματευτούν.. interesting
αν χρειάζεσαι σύννεφο, πες
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 5040
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: ΗΠΑ: 160.000 εργαζόμενοι απεργούν κατά της τεχνητής νοημοσύνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 16 Ιούλ 2023, 09:24

nikos p 2020 έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 18:00
foscilis έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 17:04
Βγαζουν εντελως τεχνητες τσοντες.
κάνα λινκ
:smt005:
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 5040
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: ΗΠΑ: 160.000 εργαζόμενοι απεργούν κατά της τεχνητής νοημοσύνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 16 Ιούλ 2023, 09:37

Σενέκας έγραψε:
16 Ιούλ 2023, 09:18
τους πιστεύεις δηλαδή; :smt017
ξέρω 'γω; όσο πιστεύω τους συνδικάλες. εκτός από πύρινους λόγους, έχουν δείξει κάνα έγγραφο; :smt017
Studios Reveal What They Claim Were Rejected Offer Details to SAG-AFTRA

The AMPTP’s talking point claims in its memo are below:
– The highest percentage increase in minimums in 35 years
– 76% increase in High Budget SVOD foreign residuals
– Substantial increases in pension and health contribution caps
– Groundbreaking AI proposal which protects performers’ digital likenesses,
including a requirement for performer’s consent for the creation and use of digital
replicas or for digital alterations of a performance.
– 58% increase in salaries for major role (guest star) performers wages on High
Budget SVOD Programs.
– Limitation of self-tape requests, including page, time and tech requirements.
Options for virtual or in-person auditions.
– 11% pay increase in year 1 for background actors, stand-ins and photo doubles,
an additional 17% increase for background actors required to do extensive
self-styling, and an additional 62% increase for stand-ins required to deliver lines
during a run-through and photo doubles required to memorize and deliver lines
on camera.
– First-time-ever fixed residuals for Stunt Coordinators on television and High
Budget SVOD programs.
– Shortened option periods for series regulars earning less than $65,000 per
episode on a half-hour series or less than $70,000 per episode on a one-hour
series.
– Dancers will now receive the on-camera rate for rehearsal days.
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15535
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: ΗΠΑ: 160.000 εργαζόμενοι απεργούν κατά της τεχνητής νοημοσύνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 16 Ιούλ 2023, 10:13

Bill Hicks έγραψε:
16 Ιούλ 2023, 09:37
Σενέκας έγραψε:
16 Ιούλ 2023, 09:18
τους πιστεύεις δηλαδή; :smt017
ξέρω 'γω; όσο πιστεύω τους συνδικάλες. εκτός από πύρινους λόγους, έχουν δείξει κάνα έγγραφο; :smt017
Studios Reveal What They Claim Were Rejected Offer Details to SAG-AFTRA

The AMPTP’s talking point claims in its memo are below:
– The highest percentage increase in minimums in 35 years
– 76% increase in High Budget SVOD foreign residuals
– Substantial increases in pension and health contribution caps
– Groundbreaking AI proposal which protects performers’ digital likenesses,
including a requirement for performer’s consent for the creation and use of digital
replicas or for digital alterations of a performance.
– 58% increase in salaries for major role (guest star) performers wages on High
Budget SVOD Programs.
– Limitation of self-tape requests, including page, time and tech requirements.
Options for virtual or in-person auditions.
– 11% pay increase in year 1 for background actors, stand-ins and photo doubles,
an additional 17% increase for background actors required to do extensive
self-styling, and an additional 62% increase for stand-ins required to deliver lines
during a run-through and photo doubles required to memorize and deliver lines
on camera.
– First-time-ever fixed residuals for Stunt Coordinators on television and High
Budget SVOD programs.
– Shortened option periods for series regulars earning less than $65,000 per
episode on a half-hour series or less than $70,000 per episode on a one-hour
series.
– Dancers will now receive the on-camera rate for rehearsal days.
για προφορικές συμφωνίες μιλάμε οπότε καμιά πλευρά δεν έχει έγγραφα. Μπορεί να είμαι προκατειλημμένος αλλά η νταντά που φαίνεται πιο αξιόπιστη απο αυτό το μνι το Αιγκερ :oops: Είναι δύσκολο να εμπιστευτείς τον εντολοδόχο του Μίκη Μάους, με 100 χρόνια βρωμιάς στην πλάτη :102:

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών