Η νέα μούρλα της Μεγάλης Επανεκκίνησης: Πόλεις 15 λεπτών

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4370
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Η νέα μούρλα της Μεγάλης Επανεκκίνησης: Πόλεις 15 λεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 13 Δεκ 2022, 15:10

δεν νομίζω ότι θα ζήσω να το δω αυτό. εκτός και αν γίνει ξερω γω η Δευτέρα Παρουσία, έρθουν οι εξωγήινοι και ισοπεδώσουν την Αθήνα ή κάτι ανάλογο.

για να παω στην δουλειά, περνάω 3 ποτάμια, μία λίμνη, 3 στρατοπεδα, 8 δήμους, ένα δάσος και αν ειμαι τυχερή βρίσκω να παρκάρω στον απεναντι απο την δουλεια μου δήμο.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24996
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Η νέα μούρλα της Μεγάλης Επανεκκίνησης: Πόλεις 15 λεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 13 Δεκ 2022, 15:12

Naranjita έγραψε:
13 Δεκ 2022, 15:10
δεν νομίζω ότι θα ζήσω να το δω αυτό. εκτός και αν γίνει ξερω γω η Δευτέρα Παρουσία, έρθουν οι εξωγήινοι και ισοπεδώσουν την Αθήνα ή κάτι ανάλογο.

για να παω στην δουλειά, περνάω 3 ποτάμια, μία λίμνη, 3 στρατοπεδα, 8 δήμους, ένα δάσος και αν ειμαι τυχερή βρίσκω να παρκάρω στον απεναντι απο την δουλεια μου δήμο.
ε ζεις το όνειρο του Αρίστου, να βγεις στους δρόμους πριν στο στερήσουν οι παλιάνθρωποι του ΟΗΕ

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8545
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Η νέα μούρλα της Μεγάλης Επανεκκίνησης: Πόλεις 15 λεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 13 Δεκ 2022, 15:35

Green Dragon έγραψε:
13 Δεκ 2022, 14:57
axilmar έγραψε:
13 Δεκ 2022, 14:55
Green Dragon έγραψε:
13 Δεκ 2022, 14:29
Ας τα πουλάνε πιο ακριβά. Απ' όσο ξέρω από τους δικούς μου, δεκαετίες '70 και '80 η αγορά σοβαρής ηλεκτρικής συσκευής (όχι αερόθερμο) απαιτούσε οικογενειακό σχεδιασμό ως προς το κόστος. Αλλά κρατούσαν μια ζωή!

Όχι άλλα φτηνά προϊόντα ωμέγα διαλογής :011:
Συμφωνω με αυτο που λες, αλλα δεν συμφωνουν οι εταιρειες. Ειναι πολυ πιο κερδοφορο για αυτες να εχουνε πολλους μικρους οικονομικους κυκλους παρα εναν μεγαλο.
Να ανεβάσουν τόσο την τιμή ώστε να πατσίσουν. Αν δεν γίνεται, να συρρικνωθούν. Αλλιώς να σταματήσουν να μας πρήζουν με τα καλαμάκια, τις σακκούλες και το κρέας.
Γινεται, αλλα ετσι θα εχουν λιγοτερα κερδη οι μετοχοι. Γι'αυτους γινονται ολα.

Για τα καλαμακια και τις σακουλες καλα λενε, για το κρεας οχι. Οχι οτι εχουνε αδικο περι του αζωτου, του μεθανιου κλπ που βγαζουν οι ζωα, αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν εχουμε εξαντλησει τους τροπους για να χειριζομαστε αυτα τα προβληματα.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41298
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Η νέα μούρλα της Μεγάλης Επανεκκίνησης: Πόλεις 15 λεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 14 Δεκ 2022, 16:07

Ασέβαστος έγραψε:
13 Δεκ 2022, 14:00
Αρίστος έγραψε:
12 Δεκ 2022, 19:56
Γενικα να ξερετε επισης οτι οσοι θελουμε ακομη τα αυτοκινητα, τις αγελαδες χωρις να φοβομαστε τις κλανιες τους, το γνησιο κρεας και τις ελευθερες μετακινησεις χωρις κλιματικα lockdowns, δεν νοιωθουμε καθολου ψεκ.

.
αυτα ειναι δεδομενα.

ψεκ ειστε οσοι νομιζετε οτι καποιος θα μας τα κοψει.

και τελοσπαντων, να ρωτησω το συνηθες.

γιατι;

τι ζορι τραβαει η παγκοσμια ελιτ, ο σορος, ο μπιλγκειτς η οποιος αλλος νομιζεις οτι θελει να μας απαγορεψει τη μετακινηση;

τι εχουν να κερδισουν αν εσυ δε γαμησεις την γκομενα που μενει 40 λεπτα μακρια;


Οτι ειχαν να kερδισουν απο τα lockdowns, να ληξουν τις παραδοσιακες οικονομιες με τα εκατομμυρια των δυτικων μικρομεσαιων επιχειρησεων και να γινει το λιανικο εμποριο μονοπωλιο των πολυεθνικων τυπου Amazon οι οποιες κυριολεκτικα θησαυρισαν στα lockdowns οταν οι μικρομεσαιοι ειχαν λουκετο.

Γιατι το πρωτο πραγμα που θα χτυπηθει αν μειωθουν οι μετακινησεις με αυτοκινητο μεσα στις πολεις και ευρυτερα στις χωρες ειναι το λιανεμποριο, η εστιαση και ο τουρισμος.

.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14827
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η νέα μούρλα της Μεγάλης Επανεκκίνησης: Πόλεις 15 λεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 14 Δεκ 2022, 18:37

Naranjita έγραψε:
13 Δεκ 2022, 15:10
δεν νομίζω ότι θα ζήσω να το δω αυτό. εκτός και αν γίνει ξερω γω η Δευτέρα Παρουσία, έρθουν οι εξωγήινοι και ισοπεδώσουν την Αθήνα ή κάτι ανάλογο.

για να παω στην δουλειά, περνάω 3 ποτάμια, μία λίμνη, 3 στρατοπεδα, 8 δήμους, ένα δάσος και αν ειμαι τυχερή βρίσκω να παρκάρω στον απεναντι απο την δουλεια μου δήμο.
Εικόνα
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4370
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Η νέα μούρλα της Μεγάλης Επανεκκίνησης: Πόλεις 15 λεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 14 Δεκ 2022, 19:36

Feindflug έγραψε:
14 Δεκ 2022, 18:37
Naranjita έγραψε:
13 Δεκ 2022, 15:10
δεν νομίζω ότι θα ζήσω να το δω αυτό. εκτός και αν γίνει ξερω γω η Δευτέρα Παρουσία, έρθουν οι εξωγήινοι και ισοπεδώσουν την Αθήνα ή κάτι ανάλογο.

για να παω στην δουλειά, περνάω 3 ποτάμια, μία λίμνη, 3 στρατοπεδα, 8 δήμους, ένα δάσος και αν ειμαι τυχερή βρίσκω να παρκάρω στον απεναντι απο την δουλεια μου δήμο.
Εικόνα
ναι, εγώ και ο φρόντο και ο σαρουμαν μπλοκαρει τον Κηφισό στην επιστροφή και κάνω ίσα με μια ώρα να ξεφύγω από κει.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27671
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Η νέα μούρλα της Μεγάλης Επανεκκίνησης: Πόλεις 15 λεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 14 Δεκ 2022, 19:39

Naranjita έγραψε:
14 Δεκ 2022, 19:36
Feindflug έγραψε:
14 Δεκ 2022, 18:37
Naranjita έγραψε:
13 Δεκ 2022, 15:10
δεν νομίζω ότι θα ζήσω να το δω αυτό. εκτός και αν γίνει ξερω γω η Δευτέρα Παρουσία, έρθουν οι εξωγήινοι και ισοπεδώσουν την Αθήνα ή κάτι ανάλογο.

για να παω στην δουλειά, περνάω 3 ποτάμια, μία λίμνη, 3 στρατοπεδα, 8 δήμους, ένα δάσος και αν ειμαι τυχερή βρίσκω να παρκάρω στον απεναντι απο την δουλεια μου δήμο.
Εικόνα
ναι, εγώ και ο φρόντο και ο σαρουμαν μπλοκαρει τον Κηφισό στην επιστροφή και κάνω ίσα με μια ώρα να ξεφύγω από κει.
Γιατι δε καλεις τους Ροχιριμ του Εομερ να σπάσουν τον κλοιο?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4370
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Η νέα μούρλα της Μεγάλης Επανεκκίνησης: Πόλεις 15 λεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 14 Δεκ 2022, 19:47

George_V έγραψε:
14 Δεκ 2022, 19:39
Naranjita έγραψε:
14 Δεκ 2022, 19:36
Feindflug έγραψε:
14 Δεκ 2022, 18:37


Εικόνα
ναι, εγώ και ο φρόντο και ο σαρουμαν μπλοκαρει τον Κηφισό στην επιστροφή και κάνω ίσα με μια ώρα να ξεφύγω από κει.
Γιατι δε καλεις τους Ροχιριμ του Εομερ να σπάσουν τον κλοιο?
έχουν κολλήσει στην Λένορμαν και μέχρι να φτάσουν....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41298
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Η νέα μούρλα της Μεγάλης Επανεκκίνησης: Πόλεις 15 λεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 14 Δεκ 2022, 20:09

Naranjita έγραψε:
13 Δεκ 2022, 15:10
δεν νομίζω ότι θα ζήσω να το δω αυτό. εκτός και αν γίνει ξερω γω η Δευτέρα Παρουσία, έρθουν οι εξωγήινοι και ισοπεδώσουν την Αθήνα ή κάτι ανάλογο.

για να παω στην δουλειά, περνάω 3 ποτάμια, μία λίμνη, 3 στρατοπεδα, 8 δήμους, ένα δάσος και αν ειμαι τυχερή βρίσκω να παρκάρω στον απεναντι απο την δουλεια μου δήμο.


Αν σου πουν παρε ηλεκτρονικο αυτοκινητο αξιας 18.000 για να πας στη συγκεκριμενη δουλεια η πηγαινε με πατινι νομιζεις πως θα λυθει το ζητημα; Απο το 2035 παντως σε ολη την Ευρωπη θα απαγορευονται τα βενζινοκινητα οποτε θα πρεπει να κανεις ενα απο τα δυο.

.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αρίστος την 14 Δεκ 2022, 20:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Navis
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 18 Απρ 2019, 13:31

Re: Η νέα μούρλα της Μεγάλης Επανεκκίνησης: Πόλεις 15 λεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navis » 14 Δεκ 2022, 20:15

Αρίστος έγραψε:
10 Δεκ 2022, 18:23
Για οσους λοιπον στην Οξφορδη χρησιμοποιουν αμαξι πανω απο 100 φορες το χρονο για να βγαινουν εκτος ζωνης 15 λεπτων συζητιεται να υπαρχει προστιμο 70 λιρων.

Εσεις μπορειτε να το θεωρειτε απελευθερωση, εγω το θεωρω πως θελουν να μας εχουν σαν τα γιδια στο μαντρι.

Και αν τους πειραζουν οι μετακινησεις με το αμαξι σκεφτειτε τι θα επιβαλουν σε αυτες με πλοια η αεροπλανα.

.
Κολοκυθια τουμπανα.
Το μετρο θα χωρισει την πολη σε τεσσερις ζωνες. Φυσικα και μπορεις να πας απο τη μια στην αλλη οσες φορες θελεις αρκει να το κανεις απο τον περιφερειακο. Εαν θελεις να περασεις απο μεσα, τοτε (εφοσον εισαι κατοικος) θα το κανεις μεχρι 100 φορες το χρονο. Ολα αυτα πριν τις 6 το απογευμα.

Το μετρο ειναι καθαρα για να διωξει κοσμο στον περιφερειακο. Υπαρχει και λειτουργει εδω και πολλα χρονια ηδη για το Χαι στρητ. Και δικαιως βεβαια. Μιλαμε για μια μεσαιωνικη πολη που δε φτιαχτηκε για αυτοκινητα. Καμια σχεση με λοκνταουν. Πας οπου θες, ολοι οι δρομοι ανοιχτοι κλπ.

υγ ζω στην συγκεκριμενη πολυ 20+ χρονια.

Άβαταρ μέλους
Navis
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 18 Απρ 2019, 13:31

Re: Η νέα μούρλα της Μεγάλης Επανεκκίνησης: Πόλεις 15 λεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navis » 14 Δεκ 2022, 20:19

Λεγεών έγραψε:
12 Δεκ 2022, 19:36
Αρίστος έγραψε:
12 Δεκ 2022, 19:26
Ο Δαχτυλιος μπηκε για να μην υπαρξει το απολυτο μποτιλιαρισμα και το προστιμο του ειναι αστειο μπροστα στις 70 λιρες της Οξφορδης.

.
Ποια η διαφορά με το να φτιάξουμε πόλεις όπου οι βασικές καθημερινές ανάγκες για όλους είναι μέσα στα 15 λεπτά από το σπίτι τους, χωρίς να χρειάζεται να πάρουν το αυτοκίνητο και να φάνε 1 ώρα στην κίνηση για το ίδιο ακριβώς πράγμα; Τόσο προβληματικό το βρίσκεις και αυτό; Υπάρχουν πόλεις στο εξωτερικό, με άθλια ΜΜΜ, που τρως 4 ώρες στην κίνηση κάθε ημέρα για να πας στην και να έρθεις από την δουλειά σου. Έχει τύχει να εργαστείς ποτέ σε πόλη σαν το Λος Άντζελες και να ζήσεις την κίνηση του; Νομίζεις ότι οι λοσαντζελίτες κάθε μέρα γουστάρουν την κίνηση και να ξεκινάνε 3 ώρες πριν από το σπίτι;

Πουθενά δεν λέει ότι θα σε περιορίσουν στα 15 λεπτά από το σπίτι σου, από τον κώλο σου το έβγαλες για να έχεις κάτι να πεις και να φεηκνιουζάρεις, όπως κάνεις εδώ και 16 χρόνια σε αυτό το φόρουμ.

Καλά, για το ανέκδοτο ότι είναι αστείο ποσό τα 100 ευρώ του δακτυλίου μπροστά στις 70 λίρες της Οξφόρδης, δεν έχω τι να πω... :smt005:
ο ανθρωπος ειναι ασχετος με καθε ιδεα ερευνας και ερμηνειας της πραγματικοτητας. Τιποτα απο αυτα που λεει δεν ισχυει, ποσο μαλλον οτι θα υπαρχει προστιμο εαν φευγεις απο τη ζωνη σου για να πας σε αλλη εαν υπερβεις τις 100 φορες το χρονο λες και εισαι φυλακισμενος.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11845
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Η νέα μούρλα της Μεγάλης Επανεκκίνησης: Πόλεις 15 λεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 14 Δεκ 2022, 20:22

Navis έγραψε:
14 Δεκ 2022, 20:19
Λεγεών έγραψε:
12 Δεκ 2022, 19:36
Αρίστος έγραψε:
12 Δεκ 2022, 19:26
Ο Δαχτυλιος μπηκε για να μην υπαρξει το απολυτο μποτιλιαρισμα και το προστιμο του ειναι αστειο μπροστα στις 70 λιρες της Οξφορδης.

.
Ποια η διαφορά με το να φτιάξουμε πόλεις όπου οι βασικές καθημερινές ανάγκες για όλους είναι μέσα στα 15 λεπτά από το σπίτι τους, χωρίς να χρειάζεται να πάρουν το αυτοκίνητο και να φάνε 1 ώρα στην κίνηση για το ίδιο ακριβώς πράγμα; Τόσο προβληματικό το βρίσκεις και αυτό; Υπάρχουν πόλεις στο εξωτερικό, με άθλια ΜΜΜ, που τρως 4 ώρες στην κίνηση κάθε ημέρα για να πας στην και να έρθεις από την δουλειά σου. Έχει τύχει να εργαστείς ποτέ σε πόλη σαν το Λος Άντζελες και να ζήσεις την κίνηση του; Νομίζεις ότι οι λοσαντζελίτες κάθε μέρα γουστάρουν την κίνηση και να ξεκινάνε 3 ώρες πριν από το σπίτι;

Πουθενά δεν λέει ότι θα σε περιορίσουν στα 15 λεπτά από το σπίτι σου, από τον κώλο σου το έβγαλες για να έχεις κάτι να πεις και να φεηκνιουζάρεις, όπως κάνεις εδώ και 16 χρόνια σε αυτό το φόρουμ.

Καλά, για το ανέκδοτο ότι είναι αστείο ποσό τα 100 ευρώ του δακτυλίου μπροστά στις 70 λίρες της Οξφόρδης, δεν έχω τι να πω... :smt005:
ο ανθρωπος ειναι ασχετος με καθε ιδεα ερευνας και ερμηνειας της πραγματικοτητας. Τιποτα απο αυτα που λεει δεν ισχυει, ποσο μαλλον οτι θα υπαρχει προστιμο εαν φευγεις απο τη ζωνη σου για να πας σε αλλη εαν υπερβεις τις 100 φορες το χρονο λες και εισαι φυλακισμενος.
Θεωρεί αστείο το πρόστιμο των 100 ευρώ για τον δακτύλιο της Αθήνας και δεν τον πειράζει να το πληρώσει, αλλά εξανίσταται στο υπέρογκο πρόστιμο 70 λιρών της Οξφόρδης. :smt005:

Εικόνα
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41298
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Η νέα μούρλα της Μεγάλης Επανεκκίνησης: Πόλεις 15 λεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 14 Δεκ 2022, 20:30

Navis έγραψε:
14 Δεκ 2022, 20:15
Αρίστος έγραψε:
10 Δεκ 2022, 18:23
Για οσους λοιπον στην Οξφορδη χρησιμοποιουν αμαξι πανω απο 100 φορες το χρονο για να βγαινουν εκτος ζωνης 15 λεπτων συζητιεται να υπαρχει προστιμο 70 λιρων.

Εσεις μπορειτε να το θεωρειτε απελευθερωση, εγω το θεωρω πως θελουν να μας εχουν σαν τα γιδια στο μαντρι.

Και αν τους πειραζουν οι μετακινησεις με το αμαξι σκεφτειτε τι θα επιβαλουν σε αυτες με πλοια η αεροπλανα.

.
Κολοκυθια τουμπανα.
Το μετρο θα χωρισει την πολη σε τεσσερις ζωνες. Φυσικα και μπορεις να πας απο τη μια στην αλλη οσες φορες θελεις αρκει να το κανεις απο τον περιφερειακο. Εαν θελεις να περασεις απο μεσα, τοτε (εφοσον εισαι κατοικος) θα το κανεις μεχρι 100 φορες το χρονο. Ολα αυτα πριν τις 6 το απογευμα.

Το μετρο ειναι καθαρα για να διωξει κοσμο στον περιφερειακο. Υπαρχει και λειτουργει εδω και πολλα χρονια ηδη για το Χαι στρητ. Και δικαιως βεβαια. Μιλαμε για μια μεσαιωνικη πολη που δε φτιαχτηκε για αυτοκινητα. Καμια σχεση με λοκνταουν. Πας οπου θες, ολοι οι δρομοι ανοιχτοι κλπ.

υγ ζω στην συγκεκριμενη πολυ 20+ χρονια.


Ανεπειδεκτοι μαθησεως εισαστε. Δεν βλεπετε οτι το συγκεκριμενο μετρο ειναι μερος αυτης της εκστρατειας.

ΟΗΕ: Βάλτε «στοπ» σε αυτοκίνητα και αεροπλάνα για να σώσουμε τον πλανήτη

https://www.tanea.ca/%CE%BF%CE%B7%CE%B5 ... %B5%CF%81/

Ε.Ε.: Τέλος τα αυτοκίνητα με κινητήρες εσωτερικής καύσης από το 2035

https://www.kathimerini.gr/world/561932 ... o-to-2035/

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41298
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Η νέα μούρλα της Μεγάλης Επανεκκίνησης: Πόλεις 15 λεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 14 Δεκ 2022, 20:34

Η κυβερνηση Κουλη μαλιστα ψηφισε να γινει 5 χρονια νωριτερα.


Τέλος εποχής το 2030 για βενζινοκίνητα ΙΧ, το 2023 για καυστήρες πετρελαίου

https://www.businessdaily.gr/oikonomia/ ... petrelaioy

.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33138
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Η νέα μούρλα της Μεγάλης Επανεκκίνησης: Πόλεις 15 λεπτών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Δεκ 2022, 09:20

Αρίστος έγραψε:
14 Δεκ 2022, 16:07

Οτι ειχαν να kερδισουν απο τα lockdowns, να ληξουν τις παραδοσιακες οικονομιες με τα εκατομμυρια των δυτικων μικρομεσαιων επιχειρησεων και να γινει το λιανικο εμποριο μονοπωλιο των πολυεθνικων τυπου Amazon οι οποιες κυριολεκτικα θησαυρισαν στα lockdowns οταν οι μικρομεσαιοι ειχαν λουκετο.

Γιατι το πρωτο πραγμα που θα χτυπηθει αν μειωθουν οι μετακινησεις με αυτοκινητο μεσα στις πολεις και ευρυτερα στις χωρες ειναι το λιανεμποριο, η εστιαση και ο τουρισμος.

.
το πρωτο πραγμα που θα χτυπηθει ειναι οι πωλησεις καυσιμων, και το δευτερο αυτοκινητων και ανταλλακτικων.

δηλαδη κατι ψιλικατζηδες, πετρελαιαδες και αυτοκινητοβιομηχανιες. :smt005::smt005:

στην εστιαση πας και με τα ποδια. το πολυ να προτιμησεις διαφορετικο, πιο κοντινο μαγαζι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών