Το thread της ελληνοϊσραηλινής φιλίας.

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9718
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Το thread της ελληνοϊσραηλινής φιλίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 02 Σεπ 2020, 11:58

πατησιωτης έγραψε:
01 Σεπ 2020, 12:43
dotcom έγραψε:
01 Σεπ 2020, 09:41
Αυτοί τι ψηφίζουν λες;

Όλα τα κόμματα ψαρεύουν από την Αντι-Εβραική δεξαμενή αλλά η Ν.Δ - ιστορικά- περισσότερο.

Εγώ ξέρω ποιοί έκαναν διαδηλώσεις στην ισραηλινή πρεσβεία στην εποχή μου,πασόκοι και κνίτες.Υπάρχει και ένα ιστορικό παράδοξο : παρά τον αντισημιτισμό του καφενείου της λαικής δεξιάς ούτε καν οι δικτατορίες δεν ήσαν αντισημιτικές.Ισχύει και για τον Μεταξά και για τον Παπαδόπουλο.Μπορεί ο πραγματικός λόγος που συνέβη αυτό να είναι ότι ένας σύμμαχος της Αγγλίας ή της Αμερικής δεν γίνεται να είναι αντισημίτης αλλά για τον ένα ή τον άλλο λόγο συνέβη.
Χωρίς να το ξέρω την ίδια αίσθηση έχω κι εγώ. Ας πούμε επίσης ότι οι συριζαίοι που διοργάνωναν κομβόι αλληλεγγύης στη Γάζα λουφάξανε απότομα όταν πήραν την εξουσία. Οπότε νομίζω πως όλες οι κυβερνήσεις ήταν θετικές προς το Ισραήλ. Προσωπικά τους Εβραίους ποτέ δεν τους συμπάθησα.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14680
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Το thread της ελληνοϊσραηλινής φιλίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 02 Σεπ 2020, 12:11

κυκλοφόρησε κάτι για ισραηλινό μεγιστάνα που θέλει να πάρει τον παοκ

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10318
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Το thread της ελληνοϊσραηλινής φιλίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 02 Σεπ 2020, 12:25

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
02 Σεπ 2020, 11:58
Προσωπικά τους Εβραίους ποτέ δεν τους συμπάθησα.
Είναι ο λαός που μοιάζει ισως περισσότερο απ’ όλους τους άλλους στους Έλληνες
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Το thread της ελληνοϊσραηλινής φιλίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 02 Σεπ 2020, 12:42

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
02 Σεπ 2020, 12:25
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
02 Σεπ 2020, 11:58
Προσωπικά τους Εβραίους ποτέ δεν τους συμπάθησα.
Είναι ο λαός που μοιάζει ισως περισσότερο απ’ όλους τους άλλους στους Έλληνες
Είμαστε ο Νέος Ισραήλ
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9718
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Το thread της ελληνοϊσραηλινής φιλίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 02 Σεπ 2020, 12:44

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
02 Σεπ 2020, 12:25
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
02 Σεπ 2020, 11:58
Προσωπικά τους Εβραίους ποτέ δεν τους συμπάθησα.
Είναι ο λαός που μοιάζει ισως περισσότερο απ’ όλους τους άλλους στους Έλληνες
Δε διαφωνώ. Εγώ δεν είχα ποτέ φίλο Εβραίο κι ούτε αμφισβητώ την εξυπνάδα τους που ας πούμε την έχουν αποδείξει. Θα σου πω όμως μια πρόσφατη ιστορία.
Χθες πήγα σε ένα από τα παλαιότερα καταστήματα με φωτογραφικά είδη στη Θεσσαλονίκη για να πάρω μια ακριβή κάμερα με τιμή συμφωνημένη. Ο Εβραίος που το έχει μου είπε αρχικά ότι θα μου κάνει και μια προσφορά. Ένα δώρο να πούμε. Σκέφτηκα ότι θα ήταν μια φτηνή θήκη ή κάτι τέτοιο. Όταν πήγα εκεί, ο Εβραίος θέλησε μαζί με την μηχανή να μου πουλήσει κι έναν φακό στην καταπληκτική τιμή των 1.600 €. Πρώτη κρυάδα. Πάω μετά στο ταμείο να πληρώσω κι ο Εβραίος θέλει αντί για την έκπτωση 150 € που συμφώνησε πως θα μου κάνει να μου δώσει δωροεπιταγή. Συνήθως είμαι πολύ βολικός πελάτης αλλά έπρεπε να βγω από το μαγαζί και να ψιθυρίσω "κωλοεβραίοι". Του είπα ότι δεν τρέχει τίποτα και απλά δεν θα πάρω τη μηχανή. Ε τότε ξεπέρασε όλα τα προβλήματα που είχε, άρχισε να μου μιλάει στον πληθυντικό και μου έδωσε την κάμερα στην τιμή που συμφωνήσαμε.
Εγώ, σαν έλληνας, θα ντρεπόμουν να το κάνω αυτό. Όπως είπα και πριν όμως δε γνωρίζω πως σκέφτεται ο μέσος εβραίος. Μπορεί να μην είναι όλοι έτσι. Εβραίοι εννοώ.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37989
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Το thread της ελληνοϊσραηλινής φιλίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 02 Σεπ 2020, 13:14

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
02 Σεπ 2020, 12:25
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
02 Σεπ 2020, 11:58
Προσωπικά τους Εβραίους ποτέ δεν τους συμπάθησα.
Είναι ο λαός που μοιάζει ισως περισσότερο απ’ όλους τους άλλους στους Έλληνες
Νομίζω με τους Ιταλούς ομοιάζουμε περισσότερο (οι της νότιας Ιταλίας βασικά είναι Έλληνες σε όλα τους) , μετά με τους Τούρκους της Ιωνίας - Κωνσταντινούπολης (αυτοί οι περισσότεροι παίζει απλά να είναι εξισλαμισμένοι Έλληνες) και τέλος ναι, ίσως σε κάποια πράγματα με τους Εβραίους αλλά σε φάση το ακριβώς αντίθετο.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Zelda
Δημοσιεύσεις: 5783
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2019, 03:13

Re: Το thread της ελληνοϊσραηλινής φιλίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zelda » 02 Σεπ 2020, 14:32

Στρακαστρουκας έγραψε:
01 Σεπ 2020, 15:23
Το Ισραηλ ειναι κατι σαν το Μακαο στην Κινα η το Γκοα στην Ινδια. Μια μικρη περιοχη που ειχαν υπο τον ελεγχο τους οι Δυτικοι για να "τσεκαρουν" μεγαλες δυναμεις που οτι και να γινει δεν προκειτε να ελεγξουν ποτε πληρως. Καποια στιγμη το Ισραηλ θα απορροφηθει με τον ενα η με τον αλλο τροπο
Ατυχης συγκριση.

Οι Εβραιοι βρισκονταν ιστορικα στην Παλαιστινη τουλαχιστον 1500 χρονια πριν ερθουν οι Αραβες στην περιοχη με την Ισλαμικη επεκταση.
Το Μακαο και η Γκοα ποτε δεν ειχαν δικη τους ξεχωριστη εθνικο-θρησκευτικη συνειδηση.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14813
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Το thread της ελληνοϊσραηλινής φιλίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 02 Σεπ 2020, 15:49

sys3x έγραψε:
02 Σεπ 2020, 13:14
μετά με τους Τούρκους της Ιωνίας - Κωνσταντινούπολης (αυτοί οι περισσότεροι παίζει απλά :smt005: να είναι εξισλαμισμένοι Έλληνες)
:c040:
Όσο παραμένουν στην σατανοθρησκεία ή στην ουδετερότητα ή στην συμπάθεια χωρίς μεταστροφή δεν είναι παρά τσογλάνια.
sys3x έγραψε:και τέλος ναι, ίσως σε κάποια πράγματα με τους Εβραίους αλλά σε φάση το ακριβώς αντίθετο.
Ε ναι.
Είμαστε πολύ αρχαία, ανάδελφα, καταταλαιπωρημένα έθνη.
Είμαστε παλιάνθρωποι και πονηροί σαν αυτούς, το δέχομαι
Αλλά διαφορετικής ιδιοσυγκρασίας
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22977
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Το thread της ελληνοϊσραηλινής φιλίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 03 Σεπ 2020, 16:58

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
02 Σεπ 2020, 11:58
πατησιωτης έγραψε:
01 Σεπ 2020, 12:43
dotcom έγραψε:
01 Σεπ 2020, 09:41
Αυτοί τι ψηφίζουν λες;

Όλα τα κόμματα ψαρεύουν από την Αντι-Εβραική δεξαμενή αλλά η Ν.Δ - ιστορικά- περισσότερο.

Εγώ ξέρω ποιοί έκαναν διαδηλώσεις στην ισραηλινή πρεσβεία στην εποχή μου,πασόκοι και κνίτες.Υπάρχει και ένα ιστορικό παράδοξο : παρά τον αντισημιτισμό του καφενείου της λαικής δεξιάς ούτε καν οι δικτατορίες δεν ήσαν αντισημιτικές.Ισχύει και για τον Μεταξά και για τον Παπαδόπουλο.Μπορεί ο πραγματικός λόγος που συνέβη αυτό να είναι ότι ένας σύμμαχος της Αγγλίας ή της Αμερικής δεν γίνεται να είναι αντισημίτης αλλά για τον ένα ή τον άλλο λόγο συνέβη.
Χωρίς να το ξέρω την ίδια αίσθηση έχω κι εγώ. Ας πούμε επίσης ότι οι συριζαίοι που διοργάνωναν κομβόι αλληλεγγύης στη Γάζα λουφάξανε απότομα όταν πήραν την εξουσία. Οπότε νομίζω πως όλες οι κυβερνήσεις ήταν θετικές προς το Ισραήλ. Προσωπικά τους Εβραίους ποτέ δεν τους συμπάθησα.
oι αριστεροι παντα ειναι (επι το πλειστον) αντισιωνιστες, κατα του εθνικισμου του ισραηλ. Οι δεξιοι χριστιανοπληκτοι ειναι αντισημιτες για διαφορους θρησκευτικους συνομωσιακους λογους. ημαρτον, μεσα στα 90ς πηξαμε καθως σαπιζαμε πιτσρικαδες στις τηλεορασεις μεσημερια με ολη αυτη την αντιδραστικη ρατσιστικη μπαρουφα, θα μας βγαλετε τωρα την αριστερα αντισημιτικη, επειδη διαφωνει με τα εγκληματα του ισραηλ.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22977
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Το thread της ελληνοϊσραηλινής φιλίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 03 Σεπ 2020, 17:11

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
03 Σεπ 2020, 16:58
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
02 Σεπ 2020, 11:58
πατησιωτης έγραψε:
01 Σεπ 2020, 12:43



Εγώ ξέρω ποιοί έκαναν διαδηλώσεις στην ισραηλινή πρεσβεία στην εποχή μου,πασόκοι και κνίτες.Υπάρχει και ένα ιστορικό παράδοξο : παρά τον αντισημιτισμό του καφενείου της λαικής δεξιάς ούτε καν οι δικτατορίες δεν ήσαν αντισημιτικές.Ισχύει και για τον Μεταξά και για τον Παπαδόπουλο.Μπορεί ο πραγματικός λόγος που συνέβη αυτό να είναι ότι ένας σύμμαχος της Αγγλίας ή της Αμερικής δεν γίνεται να είναι αντισημίτης αλλά για τον ένα ή τον άλλο λόγο συνέβη.
Χωρίς να το ξέρω την ίδια αίσθηση έχω κι εγώ. Ας πούμε επίσης ότι οι συριζαίοι που διοργάνωναν κομβόι αλληλεγγύης στη Γάζα λουφάξανε απότομα όταν πήραν την εξουσία. Οπότε νομίζω πως όλες οι κυβερνήσεις ήταν θετικές προς το Ισραήλ. Προσωπικά τους Εβραίους ποτέ δεν τους συμπάθησα.
oι αριστεροι παντα ειναι (επι το πλειστον) αντισιωνιστες, κατα του εθνικισμου του ισραηλ. Οι δεξιοι χριστιανοπληκτοι ειναι αντισημιτες για διαφορους θρησκευτικους συνομωσιακους λογους. ημαρτον, μεσα στα 90ς πηξαμε καθως σαπιζαμε πιτσρικαδες στις τηλεορασεις μεσημερια με ολη αυτη την αντιδραστικη ρατσιστικη μπαρουφα, θα μας βγαλετε τωρα την αριστερα αντισημιτικη, επειδη διαφωνει με τα εγκληματα του ισραηλ.
ωχ τωρα το ειδα ολοκληρο. μην δει μονο ο φοσιλις μετα το 43ο λεπτο, γιατι μετα ποιος σωνει τον ελληνικο λαο... προβλεπω να το θεωρησουν οι τουρκοι( που μας παρακολουθουν ως γνωστό) ως ευκαιρια να κανουν ντου...

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11765
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Το thread της ελληνοϊσραηλινής φιλίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 03 Σεπ 2020, 20:02

Εικόνα
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11323
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Το thread της ελληνοϊσραηλινής φιλίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 03 Σεπ 2020, 22:43

Zelda έγραψε:
02 Σεπ 2020, 14:32
Στρακαστρουκας έγραψε:
01 Σεπ 2020, 15:23
Το Ισραηλ ειναι κατι σαν το Μακαο στην Κινα η το Γκοα στην Ινδια. Μια μικρη περιοχη που ειχαν υπο τον ελεγχο τους οι Δυτικοι για να "τσεκαρουν" μεγαλες δυναμεις που οτι και να γινει δεν προκειτε να ελεγξουν ποτε πληρως. Καποια στιγμη το Ισραηλ θα απορροφηθει με τον ενα η με τον αλλο τροπο
Ατυχης συγκριση.

Οι Εβραιοι βρισκονταν ιστορικα στην Παλαιστινη τουλαχιστον 1500 χρονια πριν ερθουν οι Αραβες στην περιοχη με την Ισλαμικη επεκταση.
Το Μακαο και η Γκοα ποτε δεν ειχαν δικη τους ξεχωριστη εθνικο-θρησκευτικη συνειδηση.
Οι εβραιοι του Ισραηλ ειναι και αυτοι μεταναστες στην συντριπτικη τους πλειονοτητα
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Το thread της ελληνοϊσραηλινής φιλίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 03 Σεπ 2020, 23:02

Ακομα να αναφερθει ο υπερραβινος?

Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Zelda
Δημοσιεύσεις: 5783
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2019, 03:13

Re: Το thread της ελληνοϊσραηλινής φιλίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zelda » 03 Σεπ 2020, 23:13

Στρακαστρουκας έγραψε:
03 Σεπ 2020, 22:43
Zelda έγραψε:
02 Σεπ 2020, 14:32
Στρακαστρουκας έγραψε:
01 Σεπ 2020, 15:23
Το Ισραηλ ειναι κατι σαν το Μακαο στην Κινα η το Γκοα στην Ινδια. Μια μικρη περιοχη που ειχαν υπο τον ελεγχο τους οι Δυτικοι για να "τσεκαρουν" μεγαλες δυναμεις που οτι και να γινει δεν προκειτε να ελεγξουν ποτε πληρως. Καποια στιγμη το Ισραηλ θα απορροφηθει με τον ενα η με τον αλλο τροπο
Ατυχης συγκριση.

Οι Εβραιοι βρισκονταν ιστορικα στην Παλαιστινη τουλαχιστον 1500 χρονια πριν ερθουν οι Αραβες στην περιοχη με την Ισλαμικη επεκταση.
Το Μακαο και η Γκοα ποτε δεν ειχαν δικη τους ξεχωριστη εθνικο-θρησκευτικη συνειδηση.
Οι εβραιοι του Ισραηλ ειναι και αυτοι μεταναστες στην συντριπτικη τους πλειονοτητα
Και τι σημαινει αυτο;
Τη γλωσσα των προγωνων τους μιλανε, εκει ηταν παντα οι ιεροι τους τοποι, επι 2000 χρονια ο χαιρετισμος τους ηταν ''και του χρονου στην Ιερουσαλημ''.

Ιστορικα και πολιτιστικα η Παλαιστινη ειναι και Εβραϊκη, τι να κανουμε τωρα;
Να συγκρινουμε τους Εβραιους με αποικιες που ιδρυθηκαν πριν 200 και 300 χρονια;

Δηλαδη αν επιστρεψουν μια μερα οι κατοικοι της Αμμοχωστου στα Βαρωσια, θα τους πουμε μεταναστες;

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11323
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Το thread της ελληνοϊσραηλινής φιλίας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 03 Σεπ 2020, 23:37

Zelda έγραψε:
03 Σεπ 2020, 23:13


Και τι σημαινει αυτο;
Τη γλωσσα των προγωνων τους μιλανε, εκει ηταν παντα οι ιεροι τους τοποι, επι 2000 χρονια ο χαιρετισμος τους ηταν ''και του χρονου στην Ιερουσαλημ''.

Ιστορικα και πολιτιστικα η Παλαιστινη ειναι και Εβραϊκη, τι να κανουμε τωρα;
Να συγκρινουμε τους Εβραιους με αποικιες που ιδρυθηκαν πριν 200 και 300 χρονια;

Δηλαδη αν επιστρεψουν μια μερα οι κατοικοι της Αμμοχωστου στα Βαρωσια, θα τους πουμε μεταναστες;
Θες να πεις οτι οι ιδιοι ανθρωποι που ξενιτευτηκαν πριν απο 2000 χρονια, αυτοι οι ιδιοι ανθρωποι επεστρεψαν στην πατριδα τους? Κοιτα γνωριζω οτι η Βιβλος μιλαει για ατομα σαν τον Μαθουσαλα που ζησανε 1000 χρονια αλλα δεν ηξερα οτι υπαρχουν ακομα ατομα που ζουνε τοσο πολυ. Οπως και να εχει οι εβραιοι που μεταναστευσαν σημερα στην Παλαιστινη, εχουν τοση σχεση με τους αρχαιους εβραιους οσο ενας συγχρονος λατρης της θρησκειας των Κελτων με τους Κελτες. Δηλαδη ελαχιστη
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών