Μη σβήσεις τα φώτα κοπέλα μου. Εσύ εκπροσωπείς το δυτικό πολιτισμό!

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40765
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Μη σβήσεις τα φώτα κοπέλα μου. Εσύ εκπροσωπείς το δυτικό πολιτισμό!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 09 Αύγ 2022, 16:50

ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Αύγ 2022, 16:47
Αρίστος έγραψε:
09 Αύγ 2022, 16:25
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Αύγ 2022, 16:24


Α ναι; Οι αριστερές δυνάμεις του... φωτός :lol: το ξέρουν;


Μαλλον το ξερουν γιατι ειχαμε 10 συνεχη τριμηνα αναπτυξης με ΣΥΡΙΖΑ μετα απο 5 συνεχη χρονια υφεσης με ΝΔΣΟΚ.

.
Ε ναι, χωρίς κορονοϊούς, Ουκρανίες και λοιπά ψιλοπράγματα.

Ακόμη μία προσέγγιση καταπέλτης εθνικιστή ζαίου, γουάου. :lol:


ΠΡΙΝ τον κορωνοιο και ΠΡΙΝ την Ουκρανια.

Όταν ανάπτυξη 4% και μπουλντόζες της ΝΔ προσγειώνονται στη χωματερή του 1%

https://new-economy.gr/2020/03/11/anapt ... opoulos-2/

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40765
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Μη σβήσεις τα φώτα κοπέλα μου. Εσύ εκπροσωπείς το δυτικό πολιτισμό!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 09 Αύγ 2022, 16:52

Το ρεζουμε που ειχα γραψει τοτε.


Ενδιαφέρον έχει ότι το πρώτο εξάμηνο του 2019 που κυβερνούσαν οι κρατιστές Σταλινομαδούροι του ΣΥΡΙΖΑ είχε μακράν μεγαλύτερη ανάπτυξη από το δεύτερο εξάμηνο που κυβερνούσε η φιλελεύθερη ΝΔ. Το πρώτο λοιπόν εξάμηνο είχε μέσο όρο ανάπτυξης 2,1% (α τρίμηνο 1,4% και β τρίμηνο 2,8%) ενώ το εξάμηνο της ΝΔ είχε μέσο όρο 1,55% (γ τρίμηνο 2,3% και δ τρίμηνο 1%). Ο ΣΥΡΙΖΑ έφυγε από την κυβέρνηση αφήνοντας ρυθμό ανάπτυξης 2,8% το τελευταίο τρίμηνο και αυτός με ΝΔ προσγειώθηκε στο 1%.

,

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Μη σβήσεις τα φώτα κοπέλα μου. Εσύ εκπροσωπείς το δυτικό πολιτισμό!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 09 Αύγ 2022, 16:56

Οι επενδύσεις μειώθηκαν επί τρία τρίμηνα προ πανδημίας.
Με εξαίρεση τις κατοικίες, παντού αλλού είχαμε ρυθμό μείωσης.
Γενικότερα για τις επενδύσεις:
Γ τρίμηνο 2019 κατά -6,7%
Δ τρίμηνο 2019 κατά -5,4%
Α τρίμηνο 2020 κατά -3,9%

Πριν τον πόλεμο, την πανδημία κλπ.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40765
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Μη σβήσεις τα φώτα κοπέλα μου. Εσύ εκπροσωπείς το δυτικό πολιτισμό!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 09 Αύγ 2022, 16:59

Αυτο ακριβως Αρχελαε.

Οι τυποι ηρθαν χωρις ΚΑΝΕΝΑ σχεδιο για την οικονομια και τις επενδυσεις.

Νομιζανε πως επειδη το παιζανε φιλελευθεροι και ωραιοι θα ερχοντουσαν οι επενδυσεις μαγικα.

Και πως να πανε οι επενδυσεις μπροστα οταν ο αρμοδιος υπουργος ξημεροβραδιαζοταν στα καναλια;

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40765
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Μη σβήσεις τα φώτα κοπέλα μου. Εσύ εκπροσωπείς το δυτικό πολιτισμό!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 09 Αύγ 2022, 17:01

Αρχελαε συμφωνεις με αυτα;


Αρίστος έγραψε:
09 Αύγ 2022, 16:45
Αν ημουν πρωθυπουργος τα λιγνιτορυχεια δεν θα ειχαν κλεισει in the first place, δεν θα ειχαν απολυθει οι 8000 υπαλληλοι τους και δεν θα ειχαν ξεπουληθει τα ειδικα μηχανηματα τους.

Επισης θα ακολουθουσα ακριβως ιδια πολιτικη ουδετεροτητας απεναντι της Ρωσιας οπως η Τουρκια και η Ουγγαρια και συνεπως θα ειχα φτηνοτατο ρωσικο φυσικο αεριο και πετρελαιο.

Και ενα τριτο, ο φορος καυσιμων θα πηγαινε για βρουβες, τα λεφτα που θα εχανα σαν δημοσιο απο το φορο θα τα κερδιζα απο την αναπτυξη που θα εδινε στην ελληνικη βιομηχανια και αγορα η φτηνη βενζινη και τα φτηνα καυσιμα.

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70952
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μη σβήσεις τα φώτα κοπέλα μου. Εσύ εκπροσωπείς το δυτικό πολιτισμό!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Αύγ 2022, 17:03

Αρχέλαος έγραψε:
09 Αύγ 2022, 16:56
Οι επενδύσεις μειώθηκαν επί τρία τρίμηνα προ πανδημίας.
Με εξαίρεση τις κατοικίες, παντού αλλού είχαμε ρυθμό μείωσης.
Γενικότερα για τις επενδύσεις:
Γ τρίμηνο 2019 κατά -6,7%
Δ τρίμηνο 2019 κατά -5,4%
Α τρίμηνο 2020 κατά -3,9%

Πριν τον πόλεμο, την πανδημία κλπ.
Καλό μου παιδί, αν βάλεις στο πλαίσιο το ότι οι εκλογές δεν έγιναν στην αρχή αλλά στη μέση του 2019, θα διαπιστώσεις ότι οι επενδύσεις είχαν αυξητική πορεία.

Γιατί εξαιρείς τις κατοικίες; :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70952
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μη σβήσεις τα φώτα κοπέλα μου. Εσύ εκπροσωπείς το δυτικό πολιτισμό!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Αύγ 2022, 17:07

Αρίστος έγραψε:
09 Αύγ 2022, 17:01
Αρχελαε συμφωνεις με αυτα;


Αρίστος έγραψε:
09 Αύγ 2022, 16:45
Αν ημουν πρωθυπουργος τα λιγνιτορυχεια δεν θα ειχαν κλεισει in the first place, δεν θα ειχαν απολυθει οι 8000 υπαλληλοι τους και δεν θα ειχαν ξεπουληθει τα ειδικα μηχανηματα τους.

Επισης θα ακολουθουσα ακριβως ιδια πολιτικη ουδετεροτητας απεναντι της Ρωσιας οπως η Τουρκια και η Ουγγαρια και συνεπως θα ειχα φτηνοτατο ρωσικο φυσικο αεριο και πετρελαιο.

Και ενα τριτο, ο φορος καυσιμων θα πηγαινε για βρουβες, τα λεφτα που θα εχανα σαν δημοσιο απο το φορο θα τα κερδιζα απο την αναπτυξη που θα εδινε στην ελληνικη βιομηχανια και αγορα η φτηνη βενζινη και τα φτηνα καυσιμα.

.
Έχεις πάρει χαμπάρι το τι παίζει με τον πληθωρισμό και τις αυξήσεις τιμών στην Τουρκία;

Η Ουγγαρία είναι στην εε και το παίζει δίπορτο, καμμία σχέση.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40765
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Μη σβήσεις τα φώτα κοπέλα μου. Εσύ εκπροσωπείς το δυτικό πολιτισμό!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 09 Αύγ 2022, 17:09

Μας ενδιαφερει ο πληθωρισμος στην Ελλαδα που ξεκινησε να ανεβαινει αναλογικα με την κλιμακωτη αυξηση των λογαριασμων της ΔΕΗ απο τον Αυγουστο του 2021.

Αν λοιπον ΔΕΝ ειχαν κλεισει τα λιγνιτορυχεια και δεν ειχε γινει η πουστια με τις ρητρες που εξυπηρετουσε μονο τους φιλους Ολιγαρχες του Κουλη, ο πληθωρισμος στην Ελλαδα θα ηταν ελαχιστος.

.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Μη σβήσεις τα φώτα κοπέλα μου. Εσύ εκπροσωπείς το δυτικό πολιτισμό!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 09 Αύγ 2022, 17:14

Αρίστος έγραψε:
09 Αύγ 2022, 17:01
Αρχελαε συμφωνεις με αυτα;


Αρίστος έγραψε:
09 Αύγ 2022, 16:45
Αν ημουν πρωθυπουργος τα λιγνιτορυχεια δεν θα ειχαν κλεισει in the first place, δεν θα ειχαν απολυθει οι 8000 υπαλληλοι τους και δεν θα ειχαν ξεπουληθει τα ειδικα μηχανηματα τους.

Επισης θα ακολουθουσα ακριβως ιδια πολιτικη ουδετεροτητας απεναντι της Ρωσιας οπως η Τουρκια και η Ουγγαρια και συνεπως θα ειχα φτηνοτατο ρωσικο φυσικο αεριο και πετρελαιο.

Και ενα τριτο, ο φορος καυσιμων θα πηγαινε για βρουβες, τα λεφτα που θα εχανα σαν δημοσιο απο το φορο θα τα κερδιζα απο την αναπτυξη που θα εδινε στην ελληνικη βιομηχανια και αγορα η φτηνη βενζινη και τα φτηνα καυσιμα.

.
Συμφωνώ με την πρώτη παράγραφο, αλλά και ο ΣΥΡΙΖΑ είχε παρόμοια πολιτική με τις ΑΠΕ.
Συμφωνώ και με την τρίτη παράγραφο, τα έχω γράψει.
Για την δεύτερη παράγραφο, η Ουγγαρία δεν ανήκει στο ευρώ. Επίσης γεωπολιτικά-γεωγραφικά έχει άλλα προτάγματα.
Η Ελλάς ήταν και μπορεί να βρεθεί πάλι σε μνημόνια. Θα φρόντιζα απλώς να μη κάνω επικοινωνιακούς τσαμπουκάδες με την Ρωσία, να είμαι πιο ισορροπιστής λεκτικά, στηρίζοντας όμως τις επιλογές της ΕΕ και ζητώντας άτυπα κάποια μικρά ανταλλάγματα και διευκολύνσεις, π.χ. δημοσιονομικά.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40765
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Μη σβήσεις τα φώτα κοπέλα μου. Εσύ εκπροσωπείς το δυτικό πολιτισμό!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 09 Αύγ 2022, 17:19

Αρχέλαος έγραψε:
09 Αύγ 2022, 17:14
Αρίστος έγραψε:
09 Αύγ 2022, 17:01
Αρχελαε συμφωνεις με αυτα;


Αρίστος έγραψε:
09 Αύγ 2022, 16:45
Αν ημουν πρωθυπουργος τα λιγνιτορυχεια δεν θα ειχαν κλεισει in the first place, δεν θα ειχαν απολυθει οι 8000 υπαλληλοι τους και δεν θα ειχαν ξεπουληθει τα ειδικα μηχανηματα τους.

Επισης θα ακολουθουσα ακριβως ιδια πολιτικη ουδετεροτητας απεναντι της Ρωσιας οπως η Τουρκια και η Ουγγαρια και συνεπως θα ειχα φτηνοτατο ρωσικο φυσικο αεριο και πετρελαιο.

Και ενα τριτο, ο φορος καυσιμων θα πηγαινε για βρουβες, τα λεφτα που θα εχανα σαν δημοσιο απο το φορο θα τα κερδιζα απο την αναπτυξη που θα εδινε στην ελληνικη βιομηχανια και αγορα η φτηνη βενζινη και τα φτηνα καυσιμα.

.
Συμφωνώ με την πρώτη παράγραφο, αλλά και ο ΣΥΡΙΖΑ είχε παρόμοια πολιτική με τις ΑΠΕ.
Συμφωνώ και με την τρίτη παράγραφο, τα έχω γράψει.
Για την δεύτερη παράγραφο, η Ουγγαρία δεν ανήκει στο ευρώ. Επίσης γεωπολιτικά-γεωγραφικά έχει άλλα προτάγματα.
Η Ελλάς ήταν και μπορεί να βρεθεί πάλι σε μνημόνια. Θα φρόντιζα απλώς να μη κάνω επικοινωνιακούς τσαμπουκάδες με την Ρωσία, να είμαι πιο ισορροπιστής λεκτικά, στηρίζοντας όμως τις επιλογές της ΕΕ και ζητώντας άτυπα κάποια μικρά ανταλλάγματα και διευκολύνσεις, π.χ. δημοσιονομικά.


ΠΟΛΥ σωστες οι παρατηρησεις, οι διαφωνιες μου με το ΣΥΡΙΖΑ περιλαμβανουν πλεον και την πολιτικη του στο ενεργειακο και την αρνηση του στους λιγνιτες. Δεν υπηρχε ωστοσο περιπτωση ο ΣΥΡΙΖΑ να κανει παιχνιδακια με τους Ολιγαρχες για να κονομησουν μεσω της ρητρας οπως εκανε ο Κουλης. Ο ΣΥΡΙΖΑ ειναι γιεσμαν των Γερμανων εδω και καιρο αλλα τουλαχιστον κλεφτης ο Τσιπρας δεν υπηρξε ποτε.

.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24934
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Μη σβήσεις τα φώτα κοπέλα μου. Εσύ εκπροσωπείς το δυτικό πολιτισμό!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 09 Αύγ 2022, 17:49

Αρίστος έγραψε:
09 Αύγ 2022, 16:22
Δημοκράτης έγραψε:
09 Αύγ 2022, 16:12
Αρίστος έγραψε:
09 Αύγ 2022, 15:12





ΕΣΕΙΣ θεωρουσατε οτι μπορειτε να παραγετε ρευμα απο ανεμογεννητριες και ΑΠΕ γι' αυτο γυρισατε τωρα στο λιγνιτη, στους ξυλανθρακες και στα μαγκαλια.

Μαγκαλακι και λαμπα ασετυλινης αγορασες για να υποστηριξεις το περιβαλλον;

.
ψεκαρίστο επιστρέφουμε στο λιγνίτη γιατί δεν έχουμε αρκετές απε και γιατί η τεχνολογία των απε είναι ακόμα νέα. Όχι γιατί οι ΑΠΕ δεν δουλεύουν. Αυτά βέβαια θα τα καταλάβαινες μόνος σου αν το iq σου δεν ήταν επιπέδου ταμπτάκου


Φυσικα και δουλευουν οι ΑΠΕ αλλα μονες τους δεν επαρκουν.

Τα ειπε ο Μυτιληναιος τα τραγικα λαθη που εγιναν...

Ε. Μυτιληναίος: Η Ευρώπη έχει μπροστά της μια παγίδα θανάτου τα επόμενα 2 – 3 χρόνια

https://www.capital.gr/oikonomia/364533 ... 2-3-xronia

Εγω δεν πιστευω καν πως προκειται για 2-3 χρονια.

Το φυσικο αεριο θα χρειαζεται τουλαχιστον για δυο με τρεις δεκαετιες ακομη.

.
εντάξει, εσύ ως ειδικός στοαέριο έστω και ψεκαστικό έχεις το know how :lol:

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35242
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Μη σβήσεις τα φώτα κοπέλα μου. Εσύ εκπροσωπείς το δυτικό πολιτισμό!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 09 Αύγ 2022, 17:56

Σε καιρό πολέμου τα φώτα σβήνουν.



Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8547
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Μη σβήσεις τα φώτα κοπέλα μου. Εσύ εκπροσωπείς το δυτικό πολιτισμό!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 09 Αύγ 2022, 18:00

πατησιωτης έγραψε:
09 Αύγ 2022, 17:56
Σε καιρό πολέμου τα φώτα σβήνουν.



Το οποίο σήμερα είναι εντελώς άχρηστο γιατί έχουμε και άλλα μέσα να βρούμε μία πόλη - ένα τετράγωνο ή εάν θέλετε ακόμα και ένα σπίτι μία μεγάλης πόλης - στο σκοτάδι...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40765
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Μη σβήσεις τα φώτα κοπέλα μου. Εσύ εκπροσωπείς το δυτικό πολιτισμό!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 09 Αύγ 2022, 18:11

Δημοκράτης έγραψε:
09 Αύγ 2022, 17:49
Αρίστος έγραψε:
09 Αύγ 2022, 16:22
Δημοκράτης έγραψε:
09 Αύγ 2022, 16:12

ψεκαρίστο επιστρέφουμε στο λιγνίτη γιατί δεν έχουμε αρκετές απε και γιατί η τεχνολογία των απε είναι ακόμα νέα. Όχι γιατί οι ΑΠΕ δεν δουλεύουν. Αυτά βέβαια θα τα καταλάβαινες μόνος σου αν το iq σου δεν ήταν επιπέδου ταμπτάκου


Φυσικα και δουλευουν οι ΑΠΕ αλλα μονες τους δεν επαρκουν.

Τα ειπε ο Μυτιληναιος τα τραγικα λαθη που εγιναν...

Ε. Μυτιληναίος: Η Ευρώπη έχει μπροστά της μια παγίδα θανάτου τα επόμενα 2 – 3 χρόνια

https://www.capital.gr/oikonomia/364533 ... 2-3-xronia

Εγω δεν πιστευω καν πως προκειται για 2-3 χρονια.

Το φυσικο αεριο θα χρειαζεται τουλαχιστον για δυο με τρεις δεκαετιες ακομη.

.
εντάξει, εσύ ως ειδικός στοαέριο έστω και ψεκαστικό έχεις το know how :lol:


Απο σενα σιγουρα κατι παραπανω εχω διαβασει.


Το φυσικό αέριο αναδεικνύεται ως την πιο αξιόπιστη λύση για την ενεργειακή μετάβαση μέχρι το 2050 και η Ελλάδα μπορεί να παίξει ρόλο ως διαμετακομιστικό κέντρο στην περιοχή των Βαλκανίων.

To μέλλον της ενεργειακής μετάβασης σε σχέση με το πετρέλαιο και το αέριο, οι έρευνες υδρογονανθράκων και το μέλλον της παραγωγής ενέργειας συζητήθηκαν στο 10ο Συνέδριο Athens Energy Dialogues. Σύμφωνα με τους ομιλητές το φυσικό αέριο μπορεί να συμβάλει σημαντικά στη μείωση των εξόδων για τα ελληνικά νοικοκυριά, θα αυξήσει τις θέσεις εργασίας, ενώ θα βελτιώσει το περιβαλλοντικό αποτύπωμα της χώρας.

Το φυσικό αέριο αποτελεί από τις πλέον αξιόπιστες λύσεις καυσίμου για να πραγματοποιηθεί η ενεργειακή μετάβαση και να αντιμετωπιστεί η κλιματική αλλαγή, με την ζήτηση στην ΕΕ να διατηρείται μέχρι το 2030 στα επίπεδα των 500 bcm.

Αριστοφάνης Στεφάτος «Το αέριο είναι το μοναδικό αξιόπιστο καύσιμο μετάβασης»

https://www.businessdaily.gr/oikonomia/ ... -metabasis

.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24934
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Μη σβήσεις τα φώτα κοπέλα μου. Εσύ εκπροσωπείς το δυτικό πολιτισμό!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 09 Αύγ 2022, 18:13

Αρίστος έγραψε:
09 Αύγ 2022, 18:11
Δημοκράτης έγραψε:
09 Αύγ 2022, 17:49
Αρίστος έγραψε:
09 Αύγ 2022, 16:22




Φυσικα και δουλευουν οι ΑΠΕ αλλα μονες τους δεν επαρκουν.

Τα ειπε ο Μυτιληναιος τα τραγικα λαθη που εγιναν...

Ε. Μυτιληναίος: Η Ευρώπη έχει μπροστά της μια παγίδα θανάτου τα επόμενα 2 – 3 χρόνια

https://www.capital.gr/oikonomia/364533 ... 2-3-xronia

Εγω δεν πιστευω καν πως προκειται για 2-3 χρονια.

Το φυσικο αεριο θα χρειαζεται τουλαχιστον για δυο με τρεις δεκαετιες ακομη.

.
εντάξει, εσύ ως ειδικός στοαέριο έστω και ψεκαστικό έχεις το know how :lol:


Απο σενα σιγουρα κατι παραπανω εχω διαβασει.


Το φυσικό αέριο αναδεικνύεται ως την πιο αξιόπιστη λύση για την ενεργειακή μετάβαση μέχρι το 2050 και η Ελλάδα μπορεί να παίξει ρόλο ως διαμετακομιστικό κέντρο στην περιοχή των Βαλκανίων.

To μέλλον της ενεργειακής μετάβασης σε σχέση με το πετρέλαιο και το αέριο, οι έρευνες υδρογονανθράκων και το μέλλον της παραγωγής ενέργειας συζητήθηκαν στο 10ο Συνέδριο Athens Energy Dialogues. Σύμφωνα με τους ομιλητές το φυσικό αέριο μπορεί να συμβάλει σημαντικά στη μείωση των εξόδων για τα ελληνικά νοικοκυριά, θα αυξήσει τις θέσεις εργασίας, ενώ θα βελτιώσει το περιβαλλοντικό αποτύπωμα της χώρας.

Το φυσικό αέριο αποτελεί από τις πλέον αξιόπιστες λύσεις καυσίμου για να πραγματοποιηθεί η ενεργειακή μετάβαση και να αντιμετωπιστεί η κλιματική αλλαγή, με την ζήτηση στην ΕΕ να διατηρείται μέχρι το 2030 στα επίπεδα των 500 bcm.

Αριστοφάνης Στεφάτος «Το αέριο είναι το μοναδικό αξιόπιστο καύσιμο μετάβασης»

https://www.businessdaily.gr/oikonomia/ ... -metabasis

.
το ψεκαέριο κάνει καλύτερη καύση

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών