To πιο σκληρό δείγμα του νεοταξίτικου φιλελέφτ ολοκληρωτισμού

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24858
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: To πιο σκληρό δείγμα του νεοταξίτικου φιλελέφτ ολοκληρωτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 19 Δεκ 2022, 13:21

Ζενίθεδρος έγραψε:
19 Δεκ 2022, 13:10
Και εγώ με τα ξαδέλφια μου παίζαμε μικροί με κούκλες. Τις ανοίγαμε τα πόδια και ακουμπούσαμε το τσουτσούνι μας ανάμεσα.
και από ότι φαίνεται η συνήθεια σε έγινε λατρεία

Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12525
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: To πιο σκληρό δείγμα του νεοταξίτικου φιλελέφτ ολοκληρωτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 19 Δεκ 2022, 13:23

Δημοκράτης έγραψε:
19 Δεκ 2022, 13:21
Ζενίθεδρος έγραψε:
19 Δεκ 2022, 13:10
Και εγώ με τα ξαδέλφια μου παίζαμε μικροί με κούκλες. Τις ανοίγαμε τα πόδια και ακουμπούσαμε το τσουτσούνι μας ανάμεσα.
και από ότι φαίνεται η συνήθεια σε έγινε λατρεία
Ζενιθεδρίτιδα
:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70558
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: To πιο σκληρό δείγμα του νεοταξίτικου φιλελέφτ ολοκληρωτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Δεκ 2022, 13:28

sharp έγραψε:
19 Δεκ 2022, 13:16

Τα ροζ και μπλε έχουν καταργηθεί προ πολλού. Σήμερα όλα τα μωρά φοράνε κάτι μουντά χρώματα προς το γκρι. Σε λίγες δεκαετίες ίσως μάθουμε τις επιπτώσεις στην ψυχοσύνθεση τους, εξ αιτίας όλης αυτής της παράνοιας.
Εγώ πάντως έχω την εντύπωση, ότι οι περισσοτεροι νέοι γονείς σημερα αδιαφορούν πλήρως γι' αυτές τις παπαριές. Και δεν πιστεύω ότι είναι ιδέα μου.

Για την ακρίβεια, δεν ξέρω ούτε έχω δει ποτέ γονείς που να φοράνε φουστανάκια και κορδελάκια στα μαλλιά, στα μικρά αγόρια και τα μωρά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43368
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: To πιο σκληρό δείγμα του νεοταξίτικου φιλελέφτ ολοκληρωτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Δεκ 2022, 13:29

Ούτε τα κορίτσια ούτε τα αγόρια να παίζουν με αυτοκινητάκια. Ας παίζουν με λεωφοριάκια ή φορτηγά.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21460
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: To πιο σκληρό δείγμα του νεοταξίτικου φιλελέφτ ολοκληρωτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 19 Δεκ 2022, 13:29

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Δεκ 2022, 13:28
sharp έγραψε:
19 Δεκ 2022, 13:16

Τα ροζ και μπλε έχουν καταργηθεί προ πολλού. Σήμερα όλα τα μωρά φοράνε κάτι μουντά χρώματα προς το γκρι. Σε λίγες δεκαετίες ίσως μάθουμε τις επιπτώσεις στην ψυχοσύνθεση τους, εξ αιτίας όλης αυτής της παράνοιας.
Εγώ πάντως έχω την εντύπωση, ότι οι περισσοτεροι νέοι γονείς σημερα αδιαφορούν πλήρως γι' αυτές τις παπαριές. Και δεν πιστεύω ότι είναι ιδέα μου.

Για την ακρίβεια, δεν ξέρω ούτε έχω δει κάποιους που να φοράνε φουστανάκια και κορδελάκια στα μαλλιά, στα μικρά αγόρια και τα μωρά.
Οι γονείς ναι, οι παππούδες όχι :lol:
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21460
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: To πιο σκληρό δείγμα του νεοταξίτικου φιλελέφτ ολοκληρωτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 19 Δεκ 2022, 13:31

Green Dragon έγραψε:
19 Δεκ 2022, 13:14
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Δεκ 2022, 12:56
Έλα Αρίστο :) σου' χω κάτι επίσης καλό και πιο μεσογειακό.
Αυτοκίνητα για κορίτσια, κούκλες για αγόρια: Tέλος στα στερεότυπα των φύλων στα ισπανικά παιχνιδάδικα

Αυτοκίνητα για κορίτσια, κούκλες για αγόρια: Tέλος στα στερεότυπα των φύλων στα ισπανικά παιχνιδάδικα

Εδώ και δέκα χρόνια η εταιρεία Toy Planet, με έδρα την Πατέρνα στην Ισπανία, προωθεί τη unisex διαφήμιση.

Αυτοκίνητα για κορίτσια, κούκλες για αγόρια και τέλος στο ροζ και στο γαλάζιο. Για την κυβέρνηση της Ισπανίας και τη βιομηχανία παιχνιδιών, τα στερεότυπα των φύλων έχουν τελειώσει όσον αφορά τους μικρότερους πολίτες της χώρας.

Από την 1η Δεκεμβρίου έχει τεθεί σε ισχύ ένας κώδικας δεοντολογίας που ενθαρρύνει τα καταστήματα παιχνιδιών και τους κατασκευαστές να «αποφεύγουν τις προκαταλήψεις λόγω φύλου» κατά την εμπορία των παιχνιδιών, σε κατευθυντήριες γραμμές που συμφωνήθηκαν με το υπουργείο Καταναλωτικών Υποθέσεων.

Το Toy Planet, μια ισπανική αλυσίδα με έδρα κοντά στο θέρετρο της Βαλένθια, ακολουθεί αυτή τη στρατηγική την τελευταία δεκαετία στις διαφημίσεις για τα παιχνίδια της δικής της μάρκας. Ξεφυλλίζοντας τον κατάλογό της, μια εικόνα δείχνει ένα κορίτσι με ένα παιδικό όπλο που φοράει αστυνομικό γιλέκο, μια άλλη δείχνει ένα κορίτσι να χτυπάει έναν σάκο του μποξ, ενώ μια άλλη απεικονίζει ένα αγόρι να σπρώχνει ένα καροτσάκι.

«Τα παιχνίδια παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στο τι είδους ενήλικες γινόμαστε. Ας μην είμαστε λοιπόν αυτοί που δημιουργούν προκαταλήψεις από τόσο μικρή ηλικία», δήλωσε ο διευθυντής του Toy Planet, Ignacio Gaspar. «Είναι σημαντικό αν θέλουμε να δούμε ένα μέλλον στο οποίο ένα αγόρι μπορεί να γίνει μαία ή ένα κορίτσι μπορεί να γίνει μηχανικός».

Αυτό που οδήγησε στην αλλαγή πίσω στο 2012 ήταν η συνειδητοποίηση ότι το Toy Planet δεχόταν πυρά στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης για τη μη ευφάνταστη διαφήμισή του. «Αρχίσαμε να χρησιμοποιούμε αντίθετες εικόνες: αγόρια που παίζουν με κούκλες, κορίτσια που χρησιμοποιούν πάγκους εργαλείων», δήλωσε ο Gaspar.

Αλλά η αλλαγή δεν ήταν εύκολη. «Ο κόσμος έλεγε ότι θα έκανε τα αγόρια πιο θηλυπρεπή ή θα μετέτρεπε τα κορίτσια σε αγοροκόριτσα», πρόσθεσε.

Τέλος το ροζ και το μπλε


Η κυβέρνηση του πρωθυπουργού Pedro Sanchez έχει προωθήσει διάφορα προγράμματα για την αντιμετώπιση της έμφυλης βίας.

Σύμφωνα με τον νέο κώδικα δεοντολογίας, οι διαφημίσεις δεν μπορούν πλέον να αναφέρουν ότι ένα παιχνίδι είναι για ένα συγκεκριμένο φύλο ή να ορίζουν ροζ για τα κορίτσια και γαλάζιο για τα αγόρια, κάτι που θεωρείται ότι ενισχύει τους ξεπερασμένους ρόλους των φύλων.

Υπογράφηκε από την Ισπανική Ένωση Κατασκευαστών Παιχνιδιών (AEFJ), η οποία εκπροσωπεί το 90% της βιομηχανίας στην Ισπανία, και χρειάστηκε ένας χρόνος για να καταρτιστεί, δήλωσε ο Rafael Escudero του υπουργείου Καταναλωτικών Υποθέσεων.

Αλλά το πεδίο εφαρμογής του παραμένει περιορισμένο, καθώς δεν επηρεάζει τις συσκευασίες, τις διαφημίσεις στο δρόμο ή τους καταλόγους των καταστημάτων παιχνιδιών, πρόσθεσε ο Escudero.

Δεν προβλέπονται κυρώσεις για όσους δεν συμμορφώνονται, οι οποίοι διατρέχουν μόνο «κίνδυνο κακής φήμης», ενώ δεν επηρεάζονται οι μεγάλες διεθνείς μάρκες. «Προφανώς δεν είναι αρκετό, αλλά είναι απαραίτητο αν θέλουμε να προχωρήσουμε μπροστά», δήλωσε ο Escudero.

https://www.lifo.gr/now/world/aytokinit ... a-ispanika
Και ειλικρινά αναρωτιέμαι (λέμε τώρα) ποια είναι η άποψη των αντιφιλελέ ελληνικών κομμάτων γι' αυτό. :lol:


ΥΓ. Δάκρυσα με το μπολντ. :lol:
Πρωτοποριακή πολιτική στην χώρα με την σοσιαλεκφυλιστική κυβέρνηση :smt047

* Η φύση δεν παρακάμπτεται, βαράνε το κεφάλι τους στον τοίχο
Μιλάμε για μεγάλη παρακμή. Ώρες, ώρες σκέφτομαι, μήπως οι Ρώσοι είναι οι βάρβαροι που θα καταλύσουν τη Ρώμη.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23617
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: To πιο σκληρό δείγμα του νεοταξίτικου φιλελέφτ ολοκληρωτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 19 Δεκ 2022, 13:35

Green Dragon έγραψε:
19 Δεκ 2022, 13:14


Πρωτοποριακή πολιτική στην χώρα με την σοσιαλεκφυλιστική κυβέρνηση :smt047

* Η φύση δεν παρακάμπτεται, βαράνε το κεφάλι τους στον τοίχο

Εννοείς δηλαδή ότι αν αφήναμε τα παιδιά ελεύθερα και ανεπηρέαστα σε ένα δωμάτιο με παιχνίδια, τότε πάλι θα παρατηρούσαμε πως τα αγόρια θα παίζανε με τα "αγορίστικα" και τα κορίτσια θα παίζανε με τα "κοριτσίστικα". Διότι επιδρούν βιολογικοί παράγοντες στην επιλογή.

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ το πιστεύω, αλλά σκέφτηκα κάποια στιγμή και ότι δεν είμαι πιστοποιημένος ειδικός προκειμένου να στηρίξω αυτή την άποψη.

Ωστόσο, υπάρχει και το εξής επιχείρημα:

Ακόμη κι αν θεωρήσουμε ότι η επιλογή του παιχνιδιού από το παιδί οφείλεται 100% σε έναν ρόλο που του ανατίθεται από νωρίς, τότε δεν αρκεί από μόνη της η παροχή παιχνιδιών που θεωρείται ότι απευθύνονται στο άλλο φύλο. Διότι το σύνολο των προσλαμβανουσών που έχει το παιδί, θα επιδρούν -στην περίπτωση αυτή- στην επιλογή που θα κάνει.

Για να κατανοήσει κανείς το πόσο "ξεπερασμένες" είναι αυτές οι αντιλήψεις, αρκεί να παρατηρήσουμε ότι οι γυναικοπαραίες (χωρίς αντρική παρουσία) βλέπανε σπλατεριές στα σινεμά από τα 80s κιόλας, στα games δρασης οι γυναίκες-gamers είχαν εισχωρήσει ήδη από τα 90s. Ηπερηρωικά κόμιξ διαβάζανε οι γυναίκες ήδη από τα 00s (κι από πιο πριν, αλλά τότε ήταν που αυξήθηκε το ποσοστό).

Δεν περίμεναν όλες αυτές οι γυναίκες (με τις συγκεκριμένες επιλογές) να έρθει το 2014 και να ανακαλύψει εκ νέου τον φεμινισμό στις επιλογές διασκέδασης. Και πλέον να ακούγονται αρρωστημένα πράγματα όπως ότι η Jennifer Lawrence ήταν η πρώτη γυναίκα που πρωταγωνίστησε σε ταινίες δράσης (καθώς και άλλα τέτοια φαιδρά).
Frappezitis έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:06
Ένα μεγάλο μπράβο στην Μαρίνα Σάττι που εκπροσωπεί επαξίως τον λαό μας γεμίζοντας το Instagram με εικόνες από καρπούζια

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20185
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: To πιο σκληρό δείγμα του νεοταξίτικου φιλελέφτ ολοκληρωτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 19 Δεκ 2022, 14:11

AlienWay έγραψε:
19 Δεκ 2022, 13:35
Green Dragon έγραψε:
19 Δεκ 2022, 13:14


Πρωτοποριακή πολιτική στην χώρα με την σοσιαλεκφυλιστική κυβέρνηση :smt047

* Η φύση δεν παρακάμπτεται, βαράνε το κεφάλι τους στον τοίχο

Εννοείς δηλαδή ότι αν αφήναμε τα παιδιά ελεύθερα και ανεπηρέαστα σε ένα δωμάτιο με παιχνίδια, τότε πάλι θα παρατηρούσαμε πως τα αγόρια θα παίζανε με τα "αγορίστικα" και τα κορίτσια θα παίζανε με τα "κοριτσίστικα". Διότι επιδρούν βιολογικοί παράγοντες στην επιλογή.

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ το πιστεύω, αλλά σκέφτηκα κάποια στιγμή και ότι δεν είμαι πιστοποιημένος ειδικός προκειμένου να στηρίξω αυτή την άποψη.

Ωστόσο, υπάρχει και το εξής επιχείρημα:

Ακόμη κι αν θεωρήσουμε ότι η επιλογή του παιχνιδιού από το παιδί οφείλεται 100% σε έναν ρόλο που του ανατίθεται από νωρίς, τότε δεν αρκεί από μόνη της η παροχή παιχνιδιών που θεωρείται ότι απευθύνονται στο άλλο φύλο. Διότι το σύνολο των προσλαμβανουσών που έχει το παιδί, θα επιδρούν -στην περίπτωση αυτή- στην επιλογή που θα κάνει.

Για να κατανοήσει κανείς το πόσο "ξεπερασμένες" είναι αυτές οι αντιλήψεις, αρκεί να παρατηρήσουμε ότι οι γυναικοπαραίες (χωρίς αντρική παρουσία) βλέπανε σπλατεριές στα σινεμά από τα 80s κιόλας, στα games δρασης οι γυναίκες-gamers είχαν εισχωρήσει ήδη από τα 90s. Ηπερηρωικά κόμιξ διαβάζανε οι γυναίκες ήδη από τα 00s (κι από πιο πριν, αλλά τότε ήταν που αυξήθηκε το ποσοστό).

Δεν περίμεναν όλες αυτές οι γυναίκες (με τις συγκεκριμένες επιλογές) να έρθει το 2014 και να ανακαλύψει εκ νέου τον φεμινισμό στις επιλογές διασκέδασης. Και πλέον να ακούγονται αρρωστημένα πράγματα όπως ότι η Jennifer Lawrence ήταν η πρώτη γυναίκα που πρωταγωνίστησε σε ταινίες δράσης (καθώς και άλλα τέτοια φαιδρά).
Θα σου πω τι φαίνεται να ισχύει: Υπάρχει μια τάση προς επιλογή αγορίστικων/κοριτσίστικων παιχνιδιών που φαίνεται πως είναι έμφυτη. Τα αγόρια τείνουν να επιλέγουν παιχνίδια που σχετίζονται με κάποιον τρόπο με μάχη και κυνήγι και οι γυναίκες με κοινωνικές σχέσεις (δες τι κάνουν πχ με τις κούκλες). Δεν είναι απόλυτο, κάποια αγοράκια μπορεί να την βρίσκουν και με την Μπάρμπι και αυτό δεν τα καθιστά γκέϊ, αυτά είναι μπούρδες. Όπως και ένα κοριτσάκι να θέλει να παίζει με Τζι Αϊ Τζο. Το φαινόμενο παρουσιάζεται έντονα και στις επιλογές ταινιών, λες για γυναίκες που τους αρέσουν τα θρίλερ και εγώ γνωρίζω τέτοιες (και έχω προσέξει ότι γυναίκες με κάποια τέτοια χαρακτηριστικά είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσες προσωπικότητες, για εμένα τουλάχιστον και αυτό περιλαμβάνει και τον τομέα της ερωτικής έλξης) αλλά είναι η μειοψηφία. Συνήθως θέλουν κοινωνικές-αισθηματικές. Εγώ έχω προσπαθήσει να δω αισθηματικές ταινίες από περιέργεια δική μου αλλά ακόμα και για να καταλάβω τι τους βρίσκουν οι γυναίκες αλλά πάντα με έκαναν να θέλω να κοιμηθώ. Όσο και να θέλουν να μας πείσουν οι δικαιωματιστές για το αντίθετο, δεν είναι όλα social conditioning.

Θυμάμαι και για ένα ζευγάρι βορειοευρωπαϊκής χώρας, τέρμα καμμένοι δικαιωματιστές, που έδιναν στο αγοράκι τους κούκλες και στο κοριτσάκι στρατιωτάκια και δήλωναν απογοητευμένοι που τα παιδιά τους δεν τα ήθελαν και τα προτιμούσαν αντίστροφα :lol: Και αυτά τα λέει κάποιος που από πολύ μικρός θεωρούσε βλακεία τα πρέπει για τα παιχνίδια των παιδιών και υποστήριζε από τα 10 του την ελεύθερη επιλογή (και ακόμα το κάνει, γνωρίζοντας πλέον ότι συνήθως αυτό καταλήγει στην στερεοτυπική).

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23617
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: To πιο σκληρό δείγμα του νεοταξίτικου φιλελέφτ ολοκληρωτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 19 Δεκ 2022, 14:20

Green Dragon έγραψε:
19 Δεκ 2022, 14:11
AlienWay έγραψε:
19 Δεκ 2022, 13:35
Green Dragon έγραψε:
19 Δεκ 2022, 13:14


Πρωτοποριακή πολιτική στην χώρα με την σοσιαλεκφυλιστική κυβέρνηση :smt047

* Η φύση δεν παρακάμπτεται, βαράνε το κεφάλι τους στον τοίχο

Εννοείς δηλαδή ότι αν αφήναμε τα παιδιά ελεύθερα και ανεπηρέαστα σε ένα δωμάτιο με παιχνίδια, τότε πάλι θα παρατηρούσαμε πως τα αγόρια θα παίζανε με τα "αγορίστικα" και τα κορίτσια θα παίζανε με τα "κοριτσίστικα". Διότι επιδρούν βιολογικοί παράγοντες στην επιλογή.

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ το πιστεύω, αλλά σκέφτηκα κάποια στιγμή και ότι δεν είμαι πιστοποιημένος ειδικός προκειμένου να στηρίξω αυτή την άποψη.

Ωστόσο, υπάρχει και το εξής επιχείρημα:

Ακόμη κι αν θεωρήσουμε ότι η επιλογή του παιχνιδιού από το παιδί οφείλεται 100% σε έναν ρόλο που του ανατίθεται από νωρίς, τότε δεν αρκεί από μόνη της η παροχή παιχνιδιών που θεωρείται ότι απευθύνονται στο άλλο φύλο. Διότι το σύνολο των προσλαμβανουσών που έχει το παιδί, θα επιδρούν -στην περίπτωση αυτή- στην επιλογή που θα κάνει.

Για να κατανοήσει κανείς το πόσο "ξεπερασμένες" είναι αυτές οι αντιλήψεις, αρκεί να παρατηρήσουμε ότι οι γυναικοπαραίες (χωρίς αντρική παρουσία) βλέπανε σπλατεριές στα σινεμά από τα 80s κιόλας, στα games δρασης οι γυναίκες-gamers είχαν εισχωρήσει ήδη από τα 90s. Ηπερηρωικά κόμιξ διαβάζανε οι γυναίκες ήδη από τα 00s (κι από πιο πριν, αλλά τότε ήταν που αυξήθηκε το ποσοστό).

Δεν περίμεναν όλες αυτές οι γυναίκες (με τις συγκεκριμένες επιλογές) να έρθει το 2014 και να ανακαλύψει εκ νέου τον φεμινισμό στις επιλογές διασκέδασης. Και πλέον να ακούγονται αρρωστημένα πράγματα όπως ότι η Jennifer Lawrence ήταν η πρώτη γυναίκα που πρωταγωνίστησε σε ταινίες δράσης (καθώς και άλλα τέτοια φαιδρά).
Θα σου πω τι φαίνεται να ισχύει: Υπάρχει μια τάση προς επιλογή αγορίστικων/κοριτσίστικων παιχνιδιών που φαίνεται πως είναι έμφυτη. Τα αγόρια τείνουν να επιλέγουν παιχνίδια που σχετίζονται με κάποιον τρόπο με μάχη και κυνήγι και οι γυναίκες με κοινωνικές σχέσεις (δες τι κάνουν πχ με τις κούκλες). Δεν είναι απόλυτο, κάποια αγοράκια μπορεί να την βρίσκουν και με την Μπάρμπι και αυτό δεν τα καθιστά γκέϊ, αυτά είναι μπούρδες. Όπως και ένα κοριτσάκι να θέλει να παίζει με Τζι Αϊ Τζο. Το φαινόμενο παρουσιάζεται έντονα και στις επιλογές ταινιών, λες για γυναίκες που τους αρέσουν τα θρίλερ και εγώ γνωρίζω τέτοιες (και έχω προσέξει ότι γυναίκες με κάποια τέτοια χαρακτηριστικά είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσες προσωπικότητες, για εμένα τουλάχιστον και αυτό περιλαμβάνει και τον τομέα της ερωτικής έλξης) αλλά είναι η μειοψηφία. Συνήθως θέλουν κοινωνικές-αισθηματικές. Εγώ έχω προσπαθήσει να δω αισθηματικές ταινίες από περιέργεια δική μου αλλά ακόμα και για να καταλάβω τι τους βρίσκουν οι γυναίκες αλλά πάντα με έκαναν να θέλω να κοιμηθώ. Όσο και να θέλουν να μας πείσουν οι δικαιωματιστές για το αντίθετο, δεν είναι όλα social conditioning.

Θυμάμαι και για ένα ζευγάρι βορειοευρωπαϊκής χώρας, τέρμα καμμένοι δικαιωματιστές, που έδιναν στο αγοράκι τους κούκλες και στο κοριτσάκι στρατιωτάκια και δήλωναν απογοητευμένοι που τα παιδιά τους δεν τα ήθελαν και τα προτιμούσαν αντίστροφα :lol: Και αυτά τα λέει κάποιος που από πολύ μικρός θεωρούσε βλακεία τα πρέπει για τα παιχνίδια των παιδιών και υποστήριζε από τα 10 του την ελεύθερη επιλογή (και ακόμα το κάνει, γνωρίζοντας πλέον ότι συνήθως αυτό καταλήγει στην στερεοτυπική).
Συμφωνώ με όλα, αλλά μην εστιάζεις στο αν οι γυναίκες (π.χ. που βλέπουν ταινίες δράσης) είναι μειοψηφία ή όχι. Για μένα το ζητούμενο είναι ότι από πολύ νωρίς εισχώρησαν (ακόμη και σε μικρότερο ποσοστό) σε τομείς ψυχαγωγίας που χαρακτηρίζονται ότι απευθύνονται σε αντρικό κοινό. Χωρίς κανένας να τις υποχρεώσει να το κάνουν. Από καθαρά προσωπική επιλογή δηλαδή.

Αρα, ναι, οκ, τις σπλατεριές θα τις βλέπουν πάντα περισσότερο οι άντρες και τα αισθηματικά θα τα βλέπουν οι women. Το θέμα είναι ότι τα τελευταία χρόνια επιχειρείται μία ροή πληροφορίας που θέλει τις γυναίκες να έχουν έντονο ενδιαφέρον για είδη που παραδοσιακά απευθύνονται σε άντρες, τώρα και όχι από πιο πριν. Αυτό δεν ισχύει.

Αυτό με τα παιχνίδια που λες, το έχω παρατηρήσει κι εγώ. ΗΔΗ εδώ και δεκαετίες υπάρχουν παιδιά που παίζουν όλα τα παιχνίδια (αλλο αν δείχνουν προτίμηση σε κάποια που ανταποκρίνονται στο φύλο τους). Σκέψου τώρα, μετά από λίγα χρόνια όπου θα έχει θεσμοθετηθεί το μέτρο που αναφέρεται στο παραπάνω άρθρο, να αρχίσει να κυκλοφορεί η άποψη ότι τα παιδιά παίζουν με όλων των ειδών τα παιχνίδια, ΜΟΝΟ από το 2022 και μετά. Ε, δεν θα είναι ψέμα;
Frappezitis έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:06
Ένα μεγάλο μπράβο στην Μαρίνα Σάττι που εκπροσωπεί επαξίως τον λαό μας γεμίζοντας το Instagram με εικόνες από καρπούζια

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70558
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: To πιο σκληρό δείγμα του νεοταξίτικου φιλελέφτ ολοκληρωτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Δεκ 2022, 14:30

Εγώ πάλι πιστεύω ότι όλα αυτά τα ισοτητοφεμινομπουρδολογήματα, οδηγούν στην πλήρη απολιτικοποίηση των νέων γενεών. Εκτός αν θεωρεί κάποιος παπάρας, ότι όποιο αγοράκι φοράει δαντέλες ή παίζει με κουκλάκια σ' αυτόν τον αιώνα, θα ενδιαφερθεί περισσότερο για τα εργατικά δικαιώματα και όχι για τη νέα τάση στα κουρέματα, τα ρούχα και τις βαφές νυχιών.

Και κάπου εδώ φαίνεται το πλήρως αποτυχημένο προτσές της εξελιγμένης αριστεράς. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14580
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: To πιο σκληρό δείγμα του νεοταξίτικου φιλελέφτ ολοκληρωτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 19 Δεκ 2022, 14:47

Δημοκράτης έγραψε:
19 Δεκ 2022, 13:21
Ζενίθεδρος έγραψε:
19 Δεκ 2022, 13:10
Και εγώ με τα ξαδέλφια μου παίζαμε μικροί με κούκλες. Τις ανοίγαμε τα πόδια και ακουμπούσαμε το τσουτσούνι μας ανάμεσα.
και από ότι φαίνεται η συνήθεια σε έγινε λατρεία
Ζήλεψες; Μήπως θες να στον ακουμπήσω κι εσένα;
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70558
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: To πιο σκληρό δείγμα του νεοταξίτικου φιλελέφτ ολοκληρωτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Δεκ 2022, 14:59

AlienWay έγραψε:
19 Δεκ 2022, 14:20
Αυτό με τα παιχνίδια που λες, το έχω παρατηρήσει κι εγώ. ΗΔΗ εδώ και δεκαετίες υπάρχουν παιδιά που παίζουν όλα τα παιχνίδια (αλλο αν δείχνουν προτίμηση σε κάποια που ανταποκρίνονται στο φύλο τους). Σκέψου τώρα, μετά από λίγα χρόνια όπου θα έχει θεσμοθετηθεί το μέτρο που αναφέρεται στο παραπάνω άρθρο, να αρχίσει να κυκλοφορεί η άποψη ότι τα παιδιά παίζουν με όλων των ειδών τα παιχνίδια, ΜΟΝΟ από το 2022 και μετά. Ε, δεν θα είναι ψέμα;


Δεν θα ήταν απλώς ψέμα, θα ήταν αστείο.

Εγώ στα 11 στις αποκριές είχα ντυθεί Ρομπέν των Δασών. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23617
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: To πιο σκληρό δείγμα του νεοταξίτικου φιλελέφτ ολοκληρωτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 19 Δεκ 2022, 15:15

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Δεκ 2022, 14:59
AlienWay έγραψε:
19 Δεκ 2022, 14:20
Αυτό με τα παιχνίδια που λες, το έχω παρατηρήσει κι εγώ. ΗΔΗ εδώ και δεκαετίες υπάρχουν παιδιά που παίζουν όλα τα παιχνίδια (αλλο αν δείχνουν προτίμηση σε κάποια που ανταποκρίνονται στο φύλο τους). Σκέψου τώρα, μετά από λίγα χρόνια όπου θα έχει θεσμοθετηθεί το μέτρο που αναφέρεται στο παραπάνω άρθρο, να αρχίσει να κυκλοφορεί η άποψη ότι τα παιδιά παίζουν με όλων των ειδών τα παιχνίδια, ΜΟΝΟ από το 2022 και μετά. Ε, δεν θα είναι ψέμα;


Δεν θα ήταν απλώς ψέμα, θα ήταν αστείο.

Εγώ στα 11 στις αποκριές είχα ντυθεί Ρομπέν των Δασών. :lol:
:lol:
Frappezitis έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:06
Ένα μεγάλο μπράβο στην Μαρίνα Σάττι που εκπροσωπεί επαξίως τον λαό μας γεμίζοντας το Instagram με εικόνες από καρπούζια

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70558
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: To πιο σκληρό δείγμα του νεοταξίτικου φιλελέφτ ολοκληρωτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Δεκ 2022, 15:20

AlienWay έγραψε:
19 Δεκ 2022, 15:15
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Δεκ 2022, 14:59
AlienWay έγραψε:
19 Δεκ 2022, 14:20
Αυτό με τα παιχνίδια που λες, το έχω παρατηρήσει κι εγώ. ΗΔΗ εδώ και δεκαετίες υπάρχουν παιδιά που παίζουν όλα τα παιχνίδια (αλλο αν δείχνουν προτίμηση σε κάποια που ανταποκρίνονται στο φύλο τους). Σκέψου τώρα, μετά από λίγα χρόνια όπου θα έχει θεσμοθετηθεί το μέτρο που αναφέρεται στο παραπάνω άρθρο, να αρχίσει να κυκλοφορεί η άποψη ότι τα παιδιά παίζουν με όλων των ειδών τα παιχνίδια, ΜΟΝΟ από το 2022 και μετά. Ε, δεν θα είναι ψέμα;


Δεν θα ήταν απλώς ψέμα, θα ήταν αστείο.

Εγώ στα 11 στις αποκριές είχα ντυθεί Ρομπέν των Δασών. :lol:
:lol:
Και για να το κάνω πιο σαφές, στα πέτρινα χρόνια της χούντας αυτά. :P Μιλάμε για παλαιοντολογία, όχι αστεία.

Κι έρχονται κάτι τοξοβόλοι του συντάγματος, να πουλήσουν μούρη σήμερα. :P
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40391
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: To πιο σκληρό δείγμα του νεοταξίτικου φιλελέφτ ολοκληρωτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 19 Δεκ 2022, 15:22

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Δεκ 2022, 12:56
Έλα Αρίστο :) σου' χω κάτι επίσης καλό και πιο μεσογειακό.


Ανοιξε το δικο σου νημα, ειναι πιασαδικο.

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών