Von. Der Leyen: Η Ευρώπη θα προστατέψει τη βιομηχανία της από τις επιθετικές Κινέζικες πρακτικές

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20554
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Von. Der Leyen: Η Ευρώπη θα προστατέψει τη βιομηχανία της από τις επιθετικές Κινέζικες πρακτικές

Δημοσίευση από Green Dragon » 10 Μάιος 2024, 09:53

Πάλι το πας στην οικονομία, εγώ είπα για τη νοοτροπία όπου είμαστε 85% ίδιοι με τον Γερμανό και 30% ίδιοι με τους μεσανατολίτες αν εξαιρέσεις τους Εβραίους που είναι αρκετά δυτικοί. Η οικονομία είναι αντίστοιχη του επιπέδου ανάπτυξης, μην την μπερδεύεις, αν είχαμε επίπεδο ανάπτυξης Ζιμπάμπουε θα παρείχαμε υπηρεσίες Ζιμπάμπουε. Και το Ντουμπάϊ έχει διαστημικές υπηρεσίες και ας είναι μεσανατολίτικο, θέμα χρημάτων είναι.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21350
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Von. Der Leyen: Η Ευρώπη θα προστατέψει τη βιομηχανία της από τις επιθετικές Κινέζικες πρακτικές

Δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 10 Μάιος 2024, 09:55

Green Dragon έγραψε:
10 Μάιος 2024, 09:53
Πάλι το πας στην οικονομία, εγώ είπα για τη νοοτροπία όπου είμαστε 85% ίδιοι με τον Γερμανό και 30% ίδιοι με τους μεσανατολίτες αν εξαιρέσεις τους Εβραίους που είναι αρκετά δυτικοί. Η οικονομία είναι αντίστοιχη του επιπέδου ανάπτυξης, μην την μπερδεύεις, αν είχαμε επίπεδο ανάπτυξης Ζιμπάμπουε θα παρείχαμε υπηρεσίες Ζιμπάμπουε. Και το Ντουμπάϊ έχει διαστημικές υπηρεσίες και ας είναι μεσανατολίτικο, θέμα χρημάτων είναι.
Οι εβραίοι είναι μεσανατολίτες. Για αυτό μοιάζουμε μαζί τους. Τουλάχιστον με τους ορίτζιναλ, όχι αυτούς που πήγαν μετά. Έπειτα, για ποια νοοτροπία μιλάς; Πες μου ένα δύο παραδείγματα.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7474
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Von. Der Leyen: Η Ευρώπη θα προστατέψει τη βιομηχανία της από τις επιθετικές Κινέζικες πρακτικές

Δημοσίευση από nemo » 10 Μάιος 2024, 09:59

Green Dragon έγραψε:
10 Μάιος 2024, 09:40
Άστο, τσάμπα το κουράζεις, δεν έχω γνωρίσει ούτε έναν άνθρωπο που να έζησε με μεσανατολίτες και να μην μου έχει πει εντυπωσιασμένος πόσο διαφορετικοί είναι από εμάς. Δεν συμβαίνει καθόλου το ίδιο με Έλληνες που έζησαν σε ευρωπαϊκές χώρες.

Μιλάω για τη νοοτροπία έτσι; Η ποιότητα ζωής σχετίζεται με το επίπεδο ανάπτυξης, άλλο αυτό. Θέμα χρημάτων είναι.
πολυ σωστο το τελευταιο που ειπες ... :smt023

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20554
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Von. Der Leyen: Η Ευρώπη θα προστατέψει τη βιομηχανία της από τις επιθετικές Κινέζικες πρακτικές

Δημοσίευση από Green Dragon » 10 Μάιος 2024, 10:02

Σκέψου μόνο το ισλάμ, δεν χρειάζεται να πω πολλά. Κλειδώνει ο Έλληνας την γυναίκα στο σπίτι; Την σκεπάζει με σεντόνια για να μην την βλέπουν; Απαγορεύει το σεξ στις κόρες του; Βάζει τους ομοφυλόφιλους στην φυλακή; Έχει συγκεκριμένες τιμές στα μαγαζιά και γίνεται ένα μικρό παζάρι ή δεν υπάρχουν καθόλου τιμές και όλα είναι παζάρι όπως στην Μέση Ανατολή; Άπειρα παραδείγματα.

Και σε άλλα έχει βελτιωθεί ακολουθώντας άλλες ευρωπαϊκές χώρες, π.χ. έχει σταματήσει να πετά τόσο πολλά σκουπίδια κάτω.

Μίλα με κάποιον που έχει ζήσει σε τέτοια μέρη μερικά χρόνια και θα δεις τι θα σου πει αν δεν πιστεύεις εμένα.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13264
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Von. Der Leyen: Η Ευρώπη θα προστατέψει τη βιομηχανία της από τις επιθετικές Κινέζικες πρακτικές

Δημοσίευση από nyxtovios » 10 Μάιος 2024, 10:12

Green Dragon έγραψε:
10 Μάιος 2024, 09:10
Δεν υπάρχει καμία σχέση του Έλληνα με τους μεσανατολίτες, είναι γελοίο και να το αναφέρει κανείς.
:lol:

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21350
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Von. Der Leyen: Η Ευρώπη θα προστατέψει τη βιομηχανία της από τις επιθετικές Κινέζικες πρακτικές

Δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 10 Μάιος 2024, 10:28

Green Dragon έγραψε:
10 Μάιος 2024, 10:02
Σκέψου μόνο το ισλάμ, δεν χρειάζεται να πω πολλά. Κλειδώνει ο Έλληνας την γυναίκα στο σπίτι; Την σκεπάζει με σεντόνια για να μην την βλέπουν; Απαγορεύει το σεξ στις κόρες του; Βάζει τους ομοφυλόφιλους στην φυλακή; Έχει συγκεκριμένες τιμές στα μαγαζιά και γίνεται ένα μικρό παζάρι ή δεν υπάρχουν καθόλου τιμές και όλα είναι παζάρι όπως στην Μέση Ανατολή; Άπειρα παραδείγματα.

Και σε άλλα έχει βελτιωθεί ακολουθώντας άλλες ευρωπαϊκές χώρες, π.χ. έχει σταματήσει να πετά τόσο πολλά σκουπίδια κάτω.

Μίλα με κάποιον που έχει ζήσει σε τέτοια μέρη μερικά χρόνια και θα δεις τι θα σου πει αν δεν πιστεύεις εμένα.
Στην προσπάθεια σου να βρεις στην Ελλάδα τις ομοιότητες με την Ευρώπη αισθάνομαι ότι αναφέρεσαι σε διαφορετική χώρα. Πρώτη φορά από εμένα θα ακούσεις για παζάρια σε καταστήματα λιανικής και όχι μόνο; Σοβαρά; Και δε μιλάω για τη λαϊκή στο Σχιστό που δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα λαϊκή του Λιβάνου, μιλαω για καταστήματα με παζάρια γύρω από το ΦΠΑ ή αγοράς πολλαπλών ειδών με μετρητά...

Όσον αφορά το σεξ, γκέι και τα σχετικά, μπορεί να έχουμε νόμους όμοιους με την Ευρώπη αλλά η κουλτούρα είναι πιο κοντά στους μεσανατολίτες και δε θα μπω σε μεμονωμένα παραδείγματα που ξέρεις ότι μπορώ να βρω αρκετά. Ειδικά στο θέμα της οκογενειοκρατίας στη χώρα μας, προίκες και τα σχετικά ξέρεις πολύ καλά ότι είμαστε Σαουδική Αραβία, όχι Γερμανία. Έχουμε οικογένειες όπως οι Βεδουίνοι, οι Σαούντ και οι αραβικές φυλές. Στην Ευρώπη, πλην των βασιλικών οικογενειών δύσκολα θα βρεις όλο το σόι κάποιου να είναι στην πολιτική και κυβερνητικές θέσεις.

Όσον αφορά τα σκουπίδια, που ζεις ρε τύπε; Που ζεις και δε βλέπεις κόσμο να πετά μέχρι και τα αποτσίγαρα του σε σκάμα παιδικών χαρών; Ελλάδα είσαι; Ή τόση ώρα συζητάμε πώς έχεις στο μυαλό σου ότι είναι η Ελλάδα όπως οι φιλέλληνες που φαντάζονταν την Ελλάδα όπως στην αρχαιότητα και συνάντησαν φατρίες και κατσαπλιάδες;

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21696
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Von. Der Leyen: Η Ευρώπη θα προστατέψει τη βιομηχανία της από τις επιθετικές Κινέζικες πρακτικές

Δημοσίευση από sharp » 10 Μάιος 2024, 11:08

Green Dragon έγραψε:
10 Μάιος 2024, 08:38
sharp έγραψε:
10 Μάιος 2024, 00:32
nyxtovios έγραψε:
09 Μάιος 2024, 21:51
SpoilerShow
Εγώ βλέπω ότι οι Κινέζοι στέλνουν δορυφόρους, φτιάχνουν αεροπλανοφόρα και ρομπότ και είναι πρωτοπόροι σε αρκετούς τομείς. Τα αμφισβητείς αυτά; Δικαίωμα σου. Πίστευε αν θες ότι δεν έχουν τεχνολογία.
Ακόμα καλύτερα πίστευε ότι είσαι σε Δυτική χώρα και πρέπει σώνει και καλά να λιβανίζεις τους Δυτικούς οι οποίοι σε θεωρούν πάκι, γιατί είσαι (όχι εσύ προσωπικά).
Επομένως από κόμπλεξ κατωτερότητας τους αντιπαθούμε και υποστηρίζουμε τους εχθρούς τους.
Ισχύει αυτό για τον Νυχτόβιο, η τελευταία φράση του αυτό δείχνει. Και εσύ όμως έχω προσέξει ότι το έχεις, λιγότερο εμφανές αλλά το έχεις (π.χ. όταν λες ότι ο Έλληνας είναι πιο κοντά στους μεσανατολίτες :102: ).

Εγώ πάλι καθόλου, η δική μου κριτική είναι στο ότι οι σημερινοί 'ηγέτες' της Δύσης την οδηγούν στην αποδόμηση και την καταστροφή. Είναι όντως ο υπερ-ατομισμός το καρκίνωμα που την κατατρώει; Πιστεύω ναι αλλά δεν είναι μόνο αυτό, υπάρχει απίστευτη μαλθακοποίηση.
Δεν ισχύει όμως αυτό που λέει ότι ο κεντροευρωπαίος βλέπει τους Έλληνες ως τριτοκοσμικούς. Ούτε έχω αισθανθεί ποτέ να με αντιμετωπίζουν έτσι. Εάν ισχύει θα είναι σε κάποιους λίγους συμπλεγματικούς, κυρίως Ανατολικούς. Αλλά η αλήθεια είναι ότι Έλληνες που συναντώ λένε κάτι τέτοια "δεν μάς θέλουν, μάς κάνουν, μάς δείχνουν", η γνωστή γκρίνια. Στην πραγματικότητα το αντίθετο ισχύει, οι ίδιοι είναι που δεν γουστάρουν να τους κάνουν παρέα, διότι αδυνατούν να ενταχθούν.

Το άλλο που λες, ισχύει ότι στην πολιτική πλέον πάνε οι χειρότεροι. Αλλά και γενικώτερα υπάρχει παρακμή. Όλοι ενδιαφέρονται να διασκεδάσουν, να κάνουν ταξίδια, να βγαίνουν έξω, όλη μέρα τσατ (κι εδώ καλή ώρα). Η εργασία είναι για άλλες εποχές, δες την υπογραφή μου.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15965
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Von. Der Leyen: Η Ευρώπη θα προστατέψει τη βιομηχανία της από τις επιθετικές Κινέζικες πρακτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 10 Μάιος 2024, 13:39

Το πρόβλημα των. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΩΝ είναι οι ηλιθιοι.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43785
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Von. Der Leyen: Η Ευρώπη θα προστατέψει τη βιομηχανία της από τις επιθετικές Κινέζικες πρακτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 10 Μάιος 2024, 13:42

Οργισμένος έγραψε:
10 Μάιος 2024, 13:39
Το πρόβλημα των. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΩΝ είναι οι ηλιθιοι.
Ευτυχώς που δεν έχουμε δημοκρατία δηλαδή.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20554
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Von. Der Leyen: Η Ευρώπη θα προστατέψει τη βιομηχανία της από τις επιθετικές Κινέζικες πρακτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 10 Μάιος 2024, 15:18

Οργισμένος έγραψε:
10 Μάιος 2024, 13:39
Το πρόβλημα των. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΩΝ είναι οι ηλιθιοι.
Γι' αυτό θες δημοκρατία πουλάκι μου, για να μπορείς να συμμετέχεις :D

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20554
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Von. Der Leyen: Η Ευρώπη θα προστατέψει τη βιομηχανία της από τις επιθετικές Κινέζικες πρακτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 10 Μάιος 2024, 15:22

Εμπεδοκλής έγραψε:
10 Μάιος 2024, 10:28
Green Dragon έγραψε:
10 Μάιος 2024, 10:02
Σκέψου μόνο το ισλάμ, δεν χρειάζεται να πω πολλά. Κλειδώνει ο Έλληνας την γυναίκα στο σπίτι; Την σκεπάζει με σεντόνια για να μην την βλέπουν; Απαγορεύει το σεξ στις κόρες του; Βάζει τους ομοφυλόφιλους στην φυλακή; Έχει συγκεκριμένες τιμές στα μαγαζιά και γίνεται ένα μικρό παζάρι ή δεν υπάρχουν καθόλου τιμές και όλα είναι παζάρι όπως στην Μέση Ανατολή; Άπειρα παραδείγματα.

Και σε άλλα έχει βελτιωθεί ακολουθώντας άλλες ευρωπαϊκές χώρες, π.χ. έχει σταματήσει να πετά τόσο πολλά σκουπίδια κάτω.

Μίλα με κάποιον που έχει ζήσει σε τέτοια μέρη μερικά χρόνια και θα δεις τι θα σου πει αν δεν πιστεύεις εμένα.
Στην προσπάθεια σου να βρεις στην Ελλάδα τις ομοιότητες με την Ευρώπη αισθάνομαι ότι αναφέρεσαι σε διαφορετική χώρα. Πρώτη φορά από εμένα θα ακούσεις για παζάρια σε καταστήματα λιανικής και όχι μόνο; Σοβαρά; Και δε μιλάω για τη λαϊκή στο Σχιστό που δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα λαϊκή του Λιβάνου, μιλαω για καταστήματα με παζάρια γύρω από το ΦΠΑ ή αγοράς πολλαπλών ειδών με μετρητά...

Όσον αφορά το σεξ, γκέι και τα σχετικά, μπορεί να έχουμε νόμους όμοιους με την Ευρώπη αλλά η κουλτούρα είναι πιο κοντά στους μεσανατολίτες και δε θα μπω σε μεμονωμένα παραδείγματα που ξέρεις ότι μπορώ να βρω αρκετά. Ειδικά στο θέμα της οκογενειοκρατίας στη χώρα μας, προίκες και τα σχετικά ξέρεις πολύ καλά ότι είμαστε Σαουδική Αραβία, όχι Γερμανία. Έχουμε οικογένειες όπως οι Βεδουίνοι, οι Σαούντ και οι αραβικές φυλές. Στην Ευρώπη, πλην των βασιλικών οικογενειών δύσκολα θα βρεις όλο το σόι κάποιου να είναι στην πολιτική και κυβερνητικές θέσεις.

Όσον αφορά τα σκουπίδια, που ζεις ρε τύπε; Που ζεις και δε βλέπεις κόσμο να πετά μέχρι και τα αποτσίγαρα του σε σκάμα παιδικών χαρών; Ελλάδα είσαι; Ή τόση ώρα συζητάμε πώς έχεις στο μυαλό σου ότι είναι η Ελλάδα όπως οι φιλέλληνες που φαντάζονταν την Ελλάδα όπως στην αρχαιότητα και συνάντησαν φατρίες και κατσαπλιάδες;
Τι βλακείες γράφεις ρε μάστορα; Μου δίνεις την εντύπωση ότι ήρθες από άλλη διάσταση :-?

Οι Ευρωπαίοι δηλαδή δεν παζαρεύουν; Αν έτσι νομίζεις κάνεις πολύ μεγάλο λάθος, παζαρεύουν οσο και εμείς, όχι πολύ δηλαδή ή και καθόλου ανάλογα το άτομο και την περίπτωση. Όχι όπως οι μεσανατολίτες που ΜΟΝΟ παζάρι κάνουν.

Και λες ότι η αντιμετώπιση του Έλληνα για τους ομοφυλόφιλους είναι σαν των Αράβων ρε φίλε πραγματικά θες να περάσεις αφήγημα, ότι νάναι γράφεις! Όσο για προίκες και παπαριές, δεν έπαιξαν τέτοια πράγματα ΟΥΤΕ ΣΕ ΕΝΑΝ φίλο/φίλη μου που παντρεύτηκε.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21350
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Von. Der Leyen: Η Ευρώπη θα προστατέψει τη βιομηχανία της από τις επιθετικές Κινέζικες πρακτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 10 Μάιος 2024, 15:37

Green Dragon έγραψε:
10 Μάιος 2024, 15:22
Εμπεδοκλής έγραψε:
10 Μάιος 2024, 10:28
Green Dragon έγραψε:
10 Μάιος 2024, 10:02
Σκέψου μόνο το ισλάμ, δεν χρειάζεται να πω πολλά. Κλειδώνει ο Έλληνας την γυναίκα στο σπίτι; Την σκεπάζει με σεντόνια για να μην την βλέπουν; Απαγορεύει το σεξ στις κόρες του; Βάζει τους ομοφυλόφιλους στην φυλακή; Έχει συγκεκριμένες τιμές στα μαγαζιά και γίνεται ένα μικρό παζάρι ή δεν υπάρχουν καθόλου τιμές και όλα είναι παζάρι όπως στην Μέση Ανατολή; Άπειρα παραδείγματα.

Και σε άλλα έχει βελτιωθεί ακολουθώντας άλλες ευρωπαϊκές χώρες, π.χ. έχει σταματήσει να πετά τόσο πολλά σκουπίδια κάτω.

Μίλα με κάποιον που έχει ζήσει σε τέτοια μέρη μερικά χρόνια και θα δεις τι θα σου πει αν δεν πιστεύεις εμένα.
Στην προσπάθεια σου να βρεις στην Ελλάδα τις ομοιότητες με την Ευρώπη αισθάνομαι ότι αναφέρεσαι σε διαφορετική χώρα. Πρώτη φορά από εμένα θα ακούσεις για παζάρια σε καταστήματα λιανικής και όχι μόνο; Σοβαρά; Και δε μιλάω για τη λαϊκή στο Σχιστό που δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα λαϊκή του Λιβάνου, μιλαω για καταστήματα με παζάρια γύρω από το ΦΠΑ ή αγοράς πολλαπλών ειδών με μετρητά...

Όσον αφορά το σεξ, γκέι και τα σχετικά, μπορεί να έχουμε νόμους όμοιους με την Ευρώπη αλλά η κουλτούρα είναι πιο κοντά στους μεσανατολίτες και δε θα μπω σε μεμονωμένα παραδείγματα που ξέρεις ότι μπορώ να βρω αρκετά. Ειδικά στο θέμα της οκογενειοκρατίας στη χώρα μας, προίκες και τα σχετικά ξέρεις πολύ καλά ότι είμαστε Σαουδική Αραβία, όχι Γερμανία. Έχουμε οικογένειες όπως οι Βεδουίνοι, οι Σαούντ και οι αραβικές φυλές. Στην Ευρώπη, πλην των βασιλικών οικογενειών δύσκολα θα βρεις όλο το σόι κάποιου να είναι στην πολιτική και κυβερνητικές θέσεις.

Όσον αφορά τα σκουπίδια, που ζεις ρε τύπε; Που ζεις και δε βλέπεις κόσμο να πετά μέχρι και τα αποτσίγαρα του σε σκάμα παιδικών χαρών; Ελλάδα είσαι; Ή τόση ώρα συζητάμε πώς έχεις στο μυαλό σου ότι είναι η Ελλάδα όπως οι φιλέλληνες που φαντάζονταν την Ελλάδα όπως στην αρχαιότητα και συνάντησαν φατρίες και κατσαπλιάδες;
Τι βλακείες γράφεις ρε μάστορα; Μου δίνεις την εντύπωση ότι ήρθες από άλλη διάσταση :-?

Οι Ευρωπαίοι δηλαδή δεν παζαρεύουν; Αν έτσι νομίζεις κάνεις πολύ μεγάλο λάθος, παζαρεύουν οσο και εμείς, όχι πολύ δηλαδή ή και καθόλου ανάλογα το άτομο και την περίπτωση. Όχι όπως οι μεσανατολίτες που ΜΟΝΟ παζάρι κάνουν.

Και λες ότι η αντιμετώπιση του Έλληνα για τους ομοφυλόφιλους είναι σαν των Αράβων ρε φίλε πραγματικά θες να περάσεις αφήγημα, ότι νάναι γράφεις! Όσο για προίκες και παπαριές, δεν έπαιξαν τέτοια πράγματα ΟΥΤΕ ΣΕ ΕΝΑΝ φίλο/φίλη μου που παντρεύτηκε.
Ναι αλλά δεν γίνεται έτσι. Εσύ μου αναφέρεις ότι στη μέση ανατολή όλα είναι παζάρι. Ξαφνικά, επειδή σου θύμισα ότι και στην Ελλάδα ισχύει το αντίστοιχο, το γυρνάς στο ναι αλλά τελικά και οι ευρωπαίοι κάνουν παζάρια. Τότε γιατί μου το έφερες ως αρχικό επιχείρημα διάκρισης;

Πάμε, τώρα στην αντιμετώπιση του Έλληνα για τους ομοφυλόφιλους. Οι μισές βρισιές στην Ελλάδα είναι με το να προσφωνείς κάποιον ομοφυλόφιλο, αλλά κατά τα λοιπά είμαστε ευρωπαίοι και τους σεβόμαστε... :lol:

Πάμε και στην προίκα. Το ότι μου φέρνεις σαν επιχείρημα τον κύκλο σου είναι αστείο. Σαν τους ψεκασμένους που λέγανε εγώ δεν ξέρω κανέναν να πέθανε από covid19. Ότι πρώτη φορά από εμένα ακούς το έθιμο της προίκας στην Ελλάδα. Ούτε από γονείς, ούτε από φίλους το έχεις ακούσει. Μη με κάνεις να αρχίσω να ερωτώ προσωπικά οικογενειακά στοιχεία περί τρόπου που αγοράστηκε η κατοικία των γονέων σου κλπ, ή ποιο παιδί κληρονόμησε το πατρικό των γονέων σου. Που και η λέξη πατρικό δείχνει από μόνη της την κουλτούρα της Ελλάδος. Πατέρα μπορεί να μη γνώρισε κάποιος αλλά το σπίτι είναι πατρικό και όχι μητρικό...
Τράβα τώρα να μου μεταφράσεις και τη λέξη σώγραμπρος. Διότι στη μέση ανατολή υπάρχει, στην Ευρώπη, όχι...

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20554
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Von. Der Leyen: Η Ευρώπη θα προστατέψει τη βιομηχανία της από τις επιθετικές Κινέζικες πρακτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 10 Μάιος 2024, 16:01

Εμπεδοκλής έγραψε:
10 Μάιος 2024, 15:37
Green Dragon έγραψε:
10 Μάιος 2024, 15:22
Τι βλακείες γράφεις ρε μάστορα; Μου δίνεις την εντύπωση ότι ήρθες από άλλη διάσταση :-?

Οι Ευρωπαίοι δηλαδή δεν παζαρεύουν; Αν έτσι νομίζεις κάνεις πολύ μεγάλο λάθος, παζαρεύουν οσο και εμείς, όχι πολύ δηλαδή ή και καθόλου ανάλογα το άτομο και την περίπτωση. Όχι όπως οι μεσανατολίτες που ΜΟΝΟ παζάρι κάνουν.

Και λες ότι η αντιμετώπιση του Έλληνα για τους ομοφυλόφιλους είναι σαν των Αράβων ρε φίλε πραγματικά θες να περάσεις αφήγημα, ότι νάναι γράφεις! Όσο για προίκες και παπαριές, δεν έπαιξαν τέτοια πράγματα ΟΥΤΕ ΣΕ ΕΝΑΝ φίλο/φίλη μου που παντρεύτηκε.
Ναι αλλά δεν γίνεται έτσι. Εσύ μου αναφέρεις ότι στη μέση ανατολή όλα είναι παζάρι. Ξαφνικά, επειδή σου θύμισα ότι και στην Ελλάδα ισχύει το αντίστοιχο, το γυρνάς στο ναι αλλά τελικά και οι ευρωπαίοι κάνουν παζάρια. Τότε γιατί μου το έφερες ως αρχικό επιχείρημα διάκρισης;

Πάμε, τώρα στην αντιμετώπιση του Έλληνα για τους ομοφυλόφιλους. Οι μισές βρισιές στην Ελλάδα είναι με το να προσφωνείς κάποιον ομοφυλόφιλο, αλλά κατά τα λοιπά είμαστε ευρωπαίοι και τους σεβόμαστε... :lol:

Πάμε και στην προίκα. Το ότι μου φέρνεις σαν επιχείρημα τον κύκλο σου είναι αστείο. Σαν τους ψεκασμένους που λέγανε εγώ δεν ξέρω κανέναν να πέθανε από covid19. Ότι πρώτη φορά από εμένα ακούς το έθιμο της προίκας στην Ελλάδα. Ούτε από γονείς, ούτε από φίλους το έχεις ακούσει. Μη με κάνεις να αρχίσω να ερωτώ προσωπικά οικογενειακά στοιχεία περί τρόπου που αγοράστηκε η κατοικία των γονέων σου κλπ, ή ποιο παιδί κληρονόμησε το πατρικό των γονέων σου. Που και η λέξη πατρικό δείχνει από μόνη της την κουλτούρα της Ελλάδος. Πατέρα μπορεί να μη γνώρισε κάποιος αλλά το σπίτι είναι πατρικό και όχι μητρικό...
Τράβα τώρα να μου μεταφράσεις και τη λέξη σώγραμπρος. Διότι στη μέση ανατολή υπάρχει, στην Ευρώπη, όχι...
Ναι, εδώ κάνει 50 και αν παζαρέψεις θα ζητήσεις 45. Στην Αίγυπτο σου λέει 500 και το παζαρεύεις στα 10, νομίζεις ότι έκανες καλό παζάρι και στην πραγματικότητα κάνει 1. Όχι, δεν υπερβάλλω, όχι δεν το έβγαλα από το μυαλό μου, είναι πραγματικό γεγονός. Αν δεν κατάλαβες (ή δεν θέλεις να καταλάβεις για να μην παραδεχτείς πόσο μεγάλη βλακεία είναι η προσωμοίωση που έκανες) ούτε αυτό το απολύτως συγκεκριμένο παράδειγμα, δικό σου πρόβλημα, δεν μπορώ ν ακάνω κάτι παραπάνω. Μου αρκεί που κατάλαβαν άλλοι που διάβασαν το νήμα.

Η λέξη 'πατρικό' δείχνει πατριαρχία που είναι χαρακτηριστικό σχεδόν όλου του πλανήτη εκτός από κάτι φυλές αγρίων. Στην Ελλάδα μάλιστα είναι κατάλοιπο, όπως και στην Ευρώπη αλλά δεν είναι καθόλου κατάλοιπο στην Μέση Ανατολή. Αλλά ναι, ίδιοι είμαστε :lol:

Οι γονείς μου το αγόρασαν με δάνειο. Τα σπίτια στο χωριό μοιράστηκαν στα 3 αδέρφια (πατέρας μου και οι δύο αδερφές του). Στην Ευρώπη δηλαδή τι θα γινόταν, ποιός θα τα κληρονομούσε, ο τσαγκάρης απέναντι;

Η προίκα υπήρχε αλλά σβήνει. Και στην Ευρώπη υπήρχε, γινόντουσαν άπειροι γάμοι συμφέροντος, σιγά. Τελικά ψόφησε και καλώς.

Άβαταρ μέλους
Δρακουμελ
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 16:44
Phorum.gr user: Δρακουμελ

Re: Von. Der Leyen: Η Ευρώπη θα προστατέψει τη βιομηχανία της από τις επιθετικές Κινέζικες πρακτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δρακουμελ » 10 Μάιος 2024, 16:42

Ο οργισμένος είναι ο σημητικος τύπος που ανάμεσα στην ευρωπαϊκή σκούπα 3 ευρώ και την κινεζική 1.80 ευρώ, θα διάλεγε τη δεύτερη καθώς θα έγραφε στο Huawei του ότι τη δύναμη την έχει ο αγοραστής και ότι σύντομα έρχεται η κατάρρευση της Κίνας
under έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 13:37
Ερωτηση : ποιος μας λεει οτι το predator δεν το χρησιμοποιει ο ιδιος ο Βαξεβανης ;

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21696
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Von. Der Leyen: Η Ευρώπη θα προστατέψει τη βιομηχανία της από τις επιθετικές Κινέζικες πρακτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 11 Μάιος 2024, 19:54

Green Dragon έγραψε:
10 Μάιος 2024, 09:10
Δεν υπάρχει καμία σχέση του Έλληνα με τους μεσανατολίτες, είναι γελοίο και να το αναφέρει κανείς.
Όταν σπούδαζα οι περισσότεροι Έλληνες έκανα παρέα είτε μεταξύ τους, είτε με Άραβες ή Τούρκους. Πάνε βέβαια δεκαετίες.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών