Von. Der Leyen: Η Ευρώπη θα προστατέψει τη βιομηχανία της από τις επιθετικές Κινέζικες πρακτικές

Πολιτικά θέματα εκτός Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15499
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Von. Der Leyen: Η Ευρώπη θα προστατέψει τη βιομηχανία της από τις επιθετικές Κινέζικες πρακτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 09 Μάιος 2024, 20:41

Ο,τι και να λένε οι οργισμένοι ή Ευρώπη σίγουρα και εν μέρει ή Αμερική βρίσκεται σε αποστολή ενώ η Κίνα ανέβηκε και συνεχιζει να ανεβαινει. Εγινε υπερδυναμη και οταν λατησει λιγο πιο γερα στα πόδια της θα κάνει και κίνηση με την Ταϊβάν. Όποιος παράγει ευδοκιμεί όποιος καταναλώνει μόνο παίρνει τον πουλο οταν τελειώσουν τα δανεικα
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20519
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Von. Der Leyen: Η Ευρώπη θα προστατέψει τη βιομηχανία της από τις επιθετικές Κινέζικες πρακτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 09 Μάιος 2024, 20:43

Lord Brum έγραψε:
09 Μάιος 2024, 20:41
Ο,τι και να λένε οι οργισμένοι ή Ευρώπη σίγουρα και εν μέρει ή Αμερική βρίσκεται σε αποστολή ενώ η Κίνα ανέβηκε και συνεχιζει να ανεβαινει. Εγινε υπερδυναμη και οταν λατησει λιγο πιο γερα στα πόδια της θα κάνει και κίνηση με την Ταϊβάν. Όποιος παράγει ευδοκιμεί όποιος καταναλώνει μόνο παίρνει τον πουλο οταν τελειώσουν τα δανεικα
Μα όχι, τι λες, δεν πειράζει που πήγαν τα εργοστάσια στην Κίνα, εδώ έχουμε τα παράγωγα, παραγωγή δεν είναι και αυτά;

:lol:

Μέχρι και υπηρεσίες μεταφέρθηκαν π.χ. outsourcing τηλεφωνικών κέντρων :smt005:

Μπράβο στους δυτικούς, πυροβόλησαν τα πόδια τους για μια αρπαχτή.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21676
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Von. Der Leyen: Η Ευρώπη θα προστατέψει τη βιομηχανία της από τις επιθετικές Κινέζικες πρακτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 09 Μάιος 2024, 20:50

Μεγάλη μπίζνα τα τηλεφωνικά κέντρα. Χαθήκαμε αν την πάρουν οι Κινέζοι.

Καλό είναι να κοιτάτε τι υπεραξία έχει κάθε προϊόν (ή υπηρεσία)

Εντάξει, για την Ελλάδα που μόνο μανταλάκια μπορεί να φτιάξει (και αν) ίσως να είναι ζημιά που ο Μινγκ Λι Φου τα φτιάχνει με ένα πιάτο ρύζι.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13244
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Von. Der Leyen: Η Ευρώπη θα προστατέψει τη βιομηχανία της από τις επιθετικές Κινέζικες πρακτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 09 Μάιος 2024, 21:51

OANNHSEA έγραψε:
09 Μάιος 2024, 19:09
nyxtovios έγραψε:
09 Μάιος 2024, 18:28
OANNHSEA έγραψε:
09 Μάιος 2024, 17:40


Δυστυχώς για εσένα η τεχνολογία τους είναι 25 χρόνια πίσω σε κρίσιμα συστήματα και τεχνολογίες.
Ακόμα και το ολοκαίνουριο C919 αεροσκάφος τους είναι κατά 85% φτιαγμένο στο εξωτερικό!!!
Υπάρχει η θέληση να το κάνουν 100% κινεζικό, κανένας όμως δεν ξέρει το πότε θα γίνει αυτό... :003:

.
Επέτρεψε μου να σου πω εντελώς φιλικά ότι δεν είσαι σε θέση να το κρίνεις εσύ ούτε ο Οργισμένος ποιος ειναι και ποιος δεν είναι μπροστά σε τεχνολογίες. Μου φέρνεις ένα παράδειγμα για ένα αεροπλάνο. Υπάρχουν με την ίδια λογική χιλιάδες άλλα παραδείγματα για κινέζικα προϊόντα.
Και γιατί δυστυχώς για εμένα; μετοχές εχω;

Πρώτον, όλα τα παραδείγματα από κινεζικά προϊόντα ήταν βασισμένα πάνω στα δυτικά - τώρα που οι δυτικοί σταμάτησαν να δίνουν τεχνολογία (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο) στα κινέζια, θα αρχίσει σε λίγο να φαίνεται ξεκάθαρα το πόσο πίσω είναι οι Κινέζοι. Καθότι δεν είναι δυνατόν να βγάζεις σαν θεϊκό κράχτη το C919 και να μετά να μαθαίνουμε ότι το 85% του σκάφους φτιάχνεται εκτός Κίνα...
Δεύτερον, το δυστυχώς πάει και κολλάει στην πεποίθηση που έχετε για τις ικανότητες των κινεζικών μαϊμούδων. Ζείτε σε άλλο κόσμο και δεν έχετε καταλάβει τίποτα από την κινεζική (γενικά) ύπαρξη της Κίνας του σήμερα στον κόσμο. Ειλικρινά οι Ιρανοί είναι πιο ικανοί από τους Κινέζους στην τεχνολογία, γιατί την έχουν ζήσει και την έχουν αναπτύξει μόνοι τους...

.
Εγώ βλέπω ότι οι Κινέζοι στέλνουν δορυφόρους, φτιάχνουν αεροπλανοφόρα και ρομπότ και είναι πρωτοπόροι σε αρκετούς τομείς. Τα αμφισβητείς αυτά; Δικαίωμα σου. Πίστευε αν θες ότι δεν έχουν τεχνολογία.
Ακόμα καλύτερα πίστευε ότι είσαι σε Δυτική χώρα και πρέπει σώνει και καλά να λιβανίζεις τους Δυτικούς οι οποίοι σε θεωρούν πάκι, γιατί είσαι (όχι εσύ προσωπικά).

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15952
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Von. Der Leyen: Η Ευρώπη θα προστατέψει τη βιομηχανία της από τις επιθετικές Κινέζικες πρακτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 09 Μάιος 2024, 23:16

Green Dragon έγραψε:
09 Μάιος 2024, 20:40
Το δυτικό.

Ελεύθερο εμπόριο, τα κεφάλαια στην Κίνα, 'θα τα ρυθμίσει το μαγικό χέρι' :giggle:

Και το ελληνικό κομμάτι του είναι.
αγραμματε δυσνου, κοιτα λιγο το κκ της κινας και το ποιοι της επιτρεπουν να εξαγει.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21343
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Von. Der Leyen: Η Ευρώπη θα προστατέψει τη βιομηχανία της από τις επιθετικές Κινέζικες πρακτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 09 Μάιος 2024, 23:21

nyxtovios έγραψε:
09 Μάιος 2024, 21:51
OANNHSEA έγραψε:
09 Μάιος 2024, 19:09
nyxtovios έγραψε:
09 Μάιος 2024, 18:28

Επέτρεψε μου να σου πω εντελώς φιλικά ότι δεν είσαι σε θέση να το κρίνεις εσύ ούτε ο Οργισμένος ποιος ειναι και ποιος δεν είναι μπροστά σε τεχνολογίες. Μου φέρνεις ένα παράδειγμα για ένα αεροπλάνο. Υπάρχουν με την ίδια λογική χιλιάδες άλλα παραδείγματα για κινέζικα προϊόντα.
Και γιατί δυστυχώς για εμένα; μετοχές εχω;

Πρώτον, όλα τα παραδείγματα από κινεζικά προϊόντα ήταν βασισμένα πάνω στα δυτικά - τώρα που οι δυτικοί σταμάτησαν να δίνουν τεχνολογία (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο) στα κινέζια, θα αρχίσει σε λίγο να φαίνεται ξεκάθαρα το πόσο πίσω είναι οι Κινέζοι. Καθότι δεν είναι δυνατόν να βγάζεις σαν θεϊκό κράχτη το C919 και να μετά να μαθαίνουμε ότι το 85% του σκάφους φτιάχνεται εκτός Κίνα...
Δεύτερον, το δυστυχώς πάει και κολλάει στην πεποίθηση που έχετε για τις ικανότητες των κινεζικών μαϊμούδων. Ζείτε σε άλλο κόσμο και δεν έχετε καταλάβει τίποτα από την κινεζική (γενικά) ύπαρξη της Κίνας του σήμερα στον κόσμο. Ειλικρινά οι Ιρανοί είναι πιο ικανοί από τους Κινέζους στην τεχνολογία, γιατί την έχουν ζήσει και την έχουν αναπτύξει μόνοι τους...

.
Εγώ βλέπω ότι οι Κινέζοι στέλνουν δορυφόρους, φτιάχνουν αεροπλανοφόρα και ρομπότ και είναι πρωτοπόροι σε αρκετούς τομείς. Τα αμφισβητείς αυτά; Δικαίωμα σου. Πίστευε αν θες ότι δεν έχουν τεχνολογία.
Ακόμα καλύτερα πίστευε ότι είσαι σε Δυτική χώρα και πρέπει σώνει και καλά να λιβανίζεις τους Δυτικούς οι οποίοι σε θεωρούν πάκι, γιατί είσαι (όχι εσύ προσωπικά).
https://www.scimagojr.com/countryrank.php?year=2023

Δεν ξέρουν από τεχνολογία, τεχνογνωσία και έρευνα οι Κινέζοι. Τί να μας πουν οι κινέζικες ηλεκτρικές συσκευές όταν η Ελλάδα βγάζει hypercars με φωτοτυπικό...

Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3231
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: Von. Der Leyen: Η Ευρώπη θα προστατέψει τη βιομηχανία της από τις επιθετικές Κινέζικες πρακτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 10 Μάιος 2024, 00:03

Lord Brum έγραψε:
09 Μάιος 2024, 19:40
Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
09 Μάιος 2024, 17:58
Lord Brum έγραψε:
09 Μάιος 2024, 17:51


Κοιταω για hong kong πληρώνουν καλά και οι υποδομες σε σχέση με τις σκατοτρυπες της Αγγλίας είναι πολύ καλυτερες. Η δυση δηλαδη η αμερικη και τα καρακολια της εχει πλεον μονοντην παγκοσμια γλωσσα, κανένα αλλο πλεονεκτημα.
Έχεις κοιτάξει το κόστος ζωής στο ΗΚ :8) ;
Ναι και παλι πολυ καλυτερα. Βεβαια σε γαμανε στη δουλεια αλλα αξιζει ο,τι ερευνητικο εχω κρινει απο χονγκ κονγκ είναι από αξιοπρεπές έως εξαιρετικό. Οί τύποι το έχουμε και δεν βασανίζονται με βλακειες
Ενοίκια κοίταξες, διότι για αγορά ούτε να γίνεται λόγος. Είναι από τα ακριβότερα μέρη του πλανήτη.

https://www.squarefoot.com.hk/en/rent

Τρύπες των <100 τμ 4-5Κ ευρώ τον μήνα.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21676
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Von. Der Leyen: Η Ευρώπη θα προστατέψει τη βιομηχανία της από τις επιθετικές Κινέζικες πρακτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 10 Μάιος 2024, 00:32

nyxtovios έγραψε:
09 Μάιος 2024, 21:51
SpoilerShow
OANNHSEA έγραψε:
09 Μάιος 2024, 19:09
nyxtovios έγραψε:
09 Μάιος 2024, 18:28

Επέτρεψε μου να σου πω εντελώς φιλικά ότι δεν είσαι σε θέση να το κρίνεις εσύ ούτε ο Οργισμένος ποιος ειναι και ποιος δεν είναι μπροστά σε τεχνολογίες. Μου φέρνεις ένα παράδειγμα για ένα αεροπλάνο. Υπάρχουν με την ίδια λογική χιλιάδες άλλα παραδείγματα για κινέζικα προϊόντα.
Και γιατί δυστυχώς για εμένα; μετοχές εχω;

Πρώτον, όλα τα παραδείγματα από κινεζικά προϊόντα ήταν βασισμένα πάνω στα δυτικά - τώρα που οι δυτικοί σταμάτησαν να δίνουν τεχνολογία (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο) στα κινέζια, θα αρχίσει σε λίγο να φαίνεται ξεκάθαρα το πόσο πίσω είναι οι Κινέζοι. Καθότι δεν είναι δυνατόν να βγάζεις σαν θεϊκό κράχτη το C919 και να μετά να μαθαίνουμε ότι το 85% του σκάφους φτιάχνεται εκτός Κίνα...
Δεύτερον, το δυστυχώς πάει και κολλάει στην πεποίθηση που έχετε για τις ικανότητες των κινεζικών μαϊμούδων. Ζείτε σε άλλο κόσμο και δεν έχετε καταλάβει τίποτα από την κινεζική (γενικά) ύπαρξη της Κίνας του σήμερα στον κόσμο. Ειλικρινά οι Ιρανοί είναι πιο ικανοί από τους Κινέζους στην τεχνολογία, γιατί την έχουν ζήσει και την έχουν αναπτύξει μόνοι τους...

.
Εγώ βλέπω ότι οι Κινέζοι στέλνουν δορυφόρους, φτιάχνουν αεροπλανοφόρα και ρομπότ και είναι πρωτοπόροι σε αρκετούς τομείς. Τα αμφισβητείς αυτά; Δικαίωμα σου. Πίστευε αν θες ότι δεν έχουν τεχνολογία.
Ακόμα καλύτερα πίστευε ότι είσαι σε Δυτική χώρα και πρέπει σώνει και καλά να λιβανίζεις τους Δυτικούς οι οποίοι σε θεωρούν πάκι, γιατί είσαι (όχι εσύ προσωπικά).
Επομένως από κόμπλεξ κατωτερότητας τους αντιπαθούμε και υποστηρίζουμε τους εχθρούς τους.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20519
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Von. Der Leyen: Η Ευρώπη θα προστατέψει τη βιομηχανία της από τις επιθετικές Κινέζικες πρακτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 10 Μάιος 2024, 08:29

Οργισμένος έγραψε:
09 Μάιος 2024, 23:16
Green Dragon έγραψε:
09 Μάιος 2024, 20:40
Το δυτικό.

Ελεύθερο εμπόριο, τα κεφάλαια στην Κίνα, 'θα τα ρυθμίσει το μαγικό χέρι' :giggle:

Και το ελληνικό κομμάτι του είναι.
αγραμματε δυσνου, κοιτα λιγο το κκ της κινας και το ποιοι της επιτρεπουν να εξαγει.
Αγράμματος είσαι εσύ που δεν ξέρεις να διαβάσεις έναν δείκτη ανάπτυξης. Ή μάλλον ξέρεις αλλά είσαι τόσο φανατισμένος ταλιμπανέζος που αρνείσαι τους ίδιους τους αριθμούς.

Δεν χρειάζεται χαμηλό IQ για να είναι κάποιος βλάκας και είσαι η ζωντανή απόδειξη.

* Με τα χρόνια διαπίστωσα ότι υπάρχουν δύο είδη ορθολογιστών, αυτοί που δίνουν βάση στα γεγονότα και αυτοί που δίνουν βάση στα 'γεγονότα' όπως τα φτιάχνουν με την φαντασία τους μέσα στην κεφάλα τους :lol:

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20519
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Von. Der Leyen: Η Ευρώπη θα προστατέψει τη βιομηχανία της από τις επιθετικές Κινέζικες πρακτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 10 Μάιος 2024, 08:38

sharp έγραψε:
10 Μάιος 2024, 00:32
nyxtovios έγραψε:
09 Μάιος 2024, 21:51
SpoilerShow
OANNHSEA έγραψε:
09 Μάιος 2024, 19:09



Πρώτον, όλα τα παραδείγματα από κινεζικά προϊόντα ήταν βασισμένα πάνω στα δυτικά - τώρα που οι δυτικοί σταμάτησαν να δίνουν τεχνολογία (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο) στα κινέζια, θα αρχίσει σε λίγο να φαίνεται ξεκάθαρα το πόσο πίσω είναι οι Κινέζοι. Καθότι δεν είναι δυνατόν να βγάζεις σαν θεϊκό κράχτη το C919 και να μετά να μαθαίνουμε ότι το 85% του σκάφους φτιάχνεται εκτός Κίνα...
Δεύτερον, το δυστυχώς πάει και κολλάει στην πεποίθηση που έχετε για τις ικανότητες των κινεζικών μαϊμούδων. Ζείτε σε άλλο κόσμο και δεν έχετε καταλάβει τίποτα από την κινεζική (γενικά) ύπαρξη της Κίνας του σήμερα στον κόσμο. Ειλικρινά οι Ιρανοί είναι πιο ικανοί από τους Κινέζους στην τεχνολογία, γιατί την έχουν ζήσει και την έχουν αναπτύξει μόνοι τους...

.
Εγώ βλέπω ότι οι Κινέζοι στέλνουν δορυφόρους, φτιάχνουν αεροπλανοφόρα και ρομπότ και είναι πρωτοπόροι σε αρκετούς τομείς. Τα αμφισβητείς αυτά; Δικαίωμα σου. Πίστευε αν θες ότι δεν έχουν τεχνολογία.
Ακόμα καλύτερα πίστευε ότι είσαι σε Δυτική χώρα και πρέπει σώνει και καλά να λιβανίζεις τους Δυτικούς οι οποίοι σε θεωρούν πάκι, γιατί είσαι (όχι εσύ προσωπικά).
Επομένως από κόμπλεξ κατωτερότητας τους αντιπαθούμε και υποστηρίζουμε τους εχθρούς τους.
Ισχύει αυτό για τον Νυχτόβιο, η τελευταία φράση του αυτό δείχνει. Και εσύ όμως έχω προσέξει ότι το έχεις, λιγότερο εμφανές αλλά το έχεις (π.χ. όταν λες ότι ο Έλληνας είναι πιο κοντά στους μεσανατολίτες :102: ).

Εγώ πάλι καθόλου, η δική μου κριτική είναι στο ότι οι σημερινοί 'ηγέτες' της Δύσης την οδηγούν στην αποδόμηση και την καταστροφή. Είναι όντως ο υπερ-ατομισμός το καρκίνωμα που την κατατρώει; Πιστεύω ναι αλλά δεν είναι μόνο αυτό, υπάρχει απίστευτη μαλθακοποίηση.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21343
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Von. Der Leyen: Η Ευρώπη θα προστατέψει τη βιομηχανία της από τις επιθετικές Κινέζικες πρακτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 10 Μάιος 2024, 08:56

Green Dragon έγραψε:
10 Μάιος 2024, 08:38
sharp έγραψε:
10 Μάιος 2024, 00:32
nyxtovios έγραψε:
09 Μάιος 2024, 21:51
SpoilerShow
Εγώ βλέπω ότι οι Κινέζοι στέλνουν δορυφόρους, φτιάχνουν αεροπλανοφόρα και ρομπότ και είναι πρωτοπόροι σε αρκετούς τομείς. Τα αμφισβητείς αυτά; Δικαίωμα σου. Πίστευε αν θες ότι δεν έχουν τεχνολογία.
Ακόμα καλύτερα πίστευε ότι είσαι σε Δυτική χώρα και πρέπει σώνει και καλά να λιβανίζεις τους Δυτικούς οι οποίοι σε θεωρούν πάκι, γιατί είσαι (όχι εσύ προσωπικά).
Επομένως από κόμπλεξ κατωτερότητας τους αντιπαθούμε και υποστηρίζουμε τους εχθρούς τους.
Ισχύει αυτό για τον Νυχτόβιο, η τελευταία φράση του αυτό δείχνει. Και εσύ όμως έχω προσέξει ότι το έχεις, λιγότερο εμφανές αλλά το έχεις (π.χ. όταν λες ότι ο Έλληνας είναι πιο κοντά στους μεσανατολίτες :102: ).

Εγώ πάλι καθόλου, η δική μου κριτική είναι στο ότι οι σημερινοί 'ηγέτες' της Δύσης την οδηγούν στην αποδόμηση και την καταστροφή. Είναι όντως ο υπερ-ατομισμός το καρκίνωμα που την κατατρώει; Πιστεύω ναι αλλά δεν είναι μόνο αυτό, υπάρχει απίστευτη μαλθακοποίηση.
Εσύ όταν ξυπνάς το πρωί και ξεκινάς για τη δουλειά σου αισθάνεσαι διαφορετικά από τους μεσανατολίτες; Από που να το πιάσει κανείς; Από τους δρόμους, την τσίκνα από τα πολλά σουβλατζίδικα ή από τους κανόνες συμπεριφοράς και την εικόνα που βλέπει κανείς;

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20519
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Von. Der Leyen: Η Ευρώπη θα προστατέψει τη βιομηχανία της από τις επιθετικές Κινέζικες πρακτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 10 Μάιος 2024, 09:10

Δεν υπάρχει καμία σχέση του Έλληνα με τους μεσανατολίτες, είναι γελοίο και να το αναφέρει κανείς.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21343
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Von. Der Leyen: Η Ευρώπη θα προστατέψει τη βιομηχανία της από τις επιθετικές Κινέζικες πρακτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 10 Μάιος 2024, 09:32

Green Dragon έγραψε:
10 Μάιος 2024, 09:10
Δεν υπάρχει καμία σχέση του Έλληνα με τους μεσανατολίτες, είναι γελοίο και να το αναφέρει κανείς.
Ντάξει, και εγώ θα ήθελα η ποιότητα ζωής και οι γύρω μου να έχουν την κουλτούρα των Φινλανδών αλλά δυστυχώς είναι πιο κοντά στο Λίβανο, το Ισραήλ και τη Συρία, ίσως με λιγότερους μουσουλμάνους και εβραίους, λιγότερο κεμπάμπ και περισσότερο γουρούνι στο φαγητό.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20519
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Von. Der Leyen: Η Ευρώπη θα προστατέψει τη βιομηχανία της από τις επιθετικές Κινέζικες πρακτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 10 Μάιος 2024, 09:40

Άστο, τσάμπα το κουράζεις, δεν έχω γνωρίσει ούτε έναν άνθρωπο που να έζησε με μεσανατολίτες και να μην μου έχει πει εντυπωσιασμένος πόσο διαφορετικοί είναι από εμάς. Δεν συμβαίνει καθόλου το ίδιο με Έλληνες που έζησαν σε ευρωπαϊκές χώρες.

Μιλάω για τη νοοτροπία έτσι; Η ποιότητα ζωής σχετίζεται με το επίπεδο ανάπτυξης, άλλο αυτό. Θέμα χρημάτων είναι.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21343
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Von. Der Leyen: Η Ευρώπη θα προστατέψει τη βιομηχανία της από τις επιθετικές Κινέζικες πρακτικές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 10 Μάιος 2024, 09:50

Green Dragon έγραψε:
10 Μάιος 2024, 09:40
Άστο, τσάμπα το κουράζεις, δεν έχω γνωρίσει ούτε έναν άνθρωπο που να έζησε με μεσανατολίτες και να μην μου έχει πει εντυπωσιασμένος πόσο διαφορετικοί είναι από εμάς. Δεν συμβαίνει καθόλου το ίδιο με Έλληνες που έζησαν σε ευρωπαϊκές χώρες.

Μιλάω για τη νοοτροπία έτσι; Η ποιότητα ζωής σχετίζεται με το επίπεδο ανάπτυξης, άλλο αυτό. Θέμα χρημάτων είναι.
Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι στη Γερμανία οι άλλοι είναι ίδιοι με εμάς; Μη μπερδεύεσαι από τον αριθμό των μεταναστών εκεί σε σχέση με τους μεσανατολίτες. Οι Γερμανοί απλα σε κοιτάνε σαν εξωγήινο. Όταν κλείνουν πακέτο για διακοπές τί κοιτάνε την Ελλάδα τί τη μέση ανατολή και την Τουρκία είναι το ίδιο πράγμα. Το προϊόν μας, το μοναδικό που έχουμε, δεν είναι ανταγωνιστικό με την Τσεχία ή τη Γερμανία, ούτε καν με την Ιταλία, είναι ανταγωνιστικό με τις χώρες της μέσης ανατολής...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Διεθνής πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών