ΕΊΝΑΙ Ο ΝΑΖΙΣΜΌΣ ΔΙΕΘΝΉ ΙΔΕΟΛΟΓΊΑ;

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3178
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: ΕΊΝΑΙ Ο ΝΑΖΙΣΜΌΣ ΔΙΕΘΝΉ ΙΔΕΟΛΟΓΊΑ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 15 Αύγ 2023, 22:13

Καβαλάρης έγραψε:
15 Αύγ 2023, 22:08
vag_el έγραψε:
15 Αύγ 2023, 22:01
Μπαμπά,μπορώ να πάω μέχρι το πχώρουμ να πώ δυο κουβέντες?Εχω διαβάσει όλα μου τα μαθήματα
Όταν τελειώσεις το δημοτικό. Άντε για κανά γλειφιτζούρι τώρα και μην ξεχάσεις τα κουβαδάκια.
Εγώ λέω να μου δώσεις τα δικά σου
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70582
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΕΊΝΑΙ Ο ΝΑΖΙΣΜΌΣ ΔΙΕΘΝΉ ΙΔΕΟΛΟΓΊΑ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Αύγ 2023, 22:33

Pertinax έγραψε:
15 Αύγ 2023, 19:15
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
13 Αύγ 2023, 23:36
Έχει ή ναζιστική (με τα γερμανικά πρότυπα του δεύτερου παγκόσμιου πολέμου) ιδεολογία κάποια χαρακτηριστικά που την κάνουν διεθνή η οικουμενική ιδεολογία;
Κανονικά δεν ήταν μία ιδεολογία η οποία φτιάχτηκε από γερμανους για γερμανούς;
Oι Γερμανοί πήραν τη θεωρία της άριας-νορδικής φυλής (ξανθοί γαλανομάτηδες του Βορρά) που είχε καλλιεργηθεί τον 19ο αιώνα (και από Αγγλοσάξωνες) και την εθνικοποίησαν. Είπαν δηλαδή ότι οι πρώτοι Άριοι ήταν ουσιαστικά Γερμανοί, ότι αυτοί δημιούργησαν τον πολιτισμό στην αρχαία Αίγυπτο, Ελλάδα, Ρώμη κλπ (παραμένοντας σαν ανώτερη κάστα σ' αυτές τις χώρες, ενώ ο απλός λαός ήταν άλλη ράτσα, μεσογειακή-ανατολίτικη). Τους Αγγλοσάξωνες, τους Γάλλους (Φράγκους) κ.α. τους θεωρούσαν γερμανογενείς. Τους Σλάβους τους θεωρούσαν κατώτερη ράτσα, γι' αυτό και σκόπευαν να κάνουν τους Ρώσους δουλοπάροικους.

Μετά τον Β'ΠΠ, η άρια θεωρία διευρύνθηκε και συμπεριέλαβε όλη τη λευκή φυλή, αλλά κράτησε και πολλά στοιχεία του γερμανικού ναζισμού. Γι' αυτό βλέπουμε μέχρι και Σλάβους νεοναζί. Απ΄ότι καταλαβαίνω οι νεοναζί δηλώνουν πίστη στο εκάστοτε έθνος τους και παράλληλα στην κοινή τους φυλή. Αντιθέτως, οι ορίτζιναλ Ναζί ουσιαστικά ταύτιζαν αυτά τα δύο (γερμανικό έθνος και άρια φυλή).
Nαι, ουσιαστικώς ο ορίτζιναλ Ναζισμός ως εφαρμοσμένη ιδεολογία ήταν δημιούργημα του Χίτλερ, ο οποίος είχε ήδη επηρεασθεί από την Εταιρεία της Θούλης. Η Θούλη (Υπερβορεία) ήταν η γενέτειρα της Άριας φυλής, υπάρχουν αναφορές γι' αυτήν από τον Πυθέα και οι αντίστοιχες συνδέσεις με τον Απόλλωνα κλπ

Τα πρώτα μέλη της ήταν επιφανείς Γερμανοί, ο Χίτλερ μπήκε αργότερα (πολύ πριν τον ΒΠΠ) και αργότερα επιχειρήθηκε η διείσδυση των ιδεών της στους εργάτες για να τονωθεί η ιδέα του παγγερμανισμού.
Gavalas for President! :grfl:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών