Η πνευματική χώρα του κάθε χρήστη.

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Η πνευματική χώρα του κάθε χρήστη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 26 Απρ 2020, 18:32

hellegennes έγραψε:
23 Απρ 2020, 01:09
Cavaliere έγραψε:
23 Απρ 2020, 00:23
Εμένα η Δανία μου άρεσε. Κατ΄αρχάς είχε ευγενικό και χαλαρό κόσμο. Πολύ πιο ευγενικοί και χαμογελαστοί από τους Γερμανούς. Μετά, με εντυπωσίασε η ποιότητα ζωής, η απλότητα, όλα γίνονται χωρίς στρες και γκρίνιες. Μπαίνεις σε Δημαρχείο να πάρεις ένα έγγραφο και νομίζεις πως όλοι είναι χίπηδες σε κατάσταση ηρεμίας. Μετά, τα δανέζικα χοτ ντογκ γαμάνε.
Μα αυτό λέω κι εγώ. Είναι υπερβολικά νιούτραλ, ξενέρωτοι και καλοσυνάτοι. Στον Β΄ΠΠ ήταν νιούτραλ κι έφαγαν τα μούτραλ τους, όταν οι Γερμανοί τους τον έχωσαν αιφνιδίως και δήλωσαν παραίτηση σε 2 ώρες. Ούτε να θυμηθεί δεν πρόλαβε ο Χίτλερ ότι διέταξε εισβολή. Μετά ήταν χαρωποί για τα επόμενα 5 χρόνια, μιας και τα πάντα λειτουργούσαν κανονικά.
Ρέ hellegennes μήν τους ανοίγεις τα μάτια.
Άσετους να λένε τις μαλακίες τους για να γελάμε.
Μήν μας χαλάς την διασκέδαση ρέ παίδαρε, Νισάφι.
Για να έχει κάποιος υψηλό επίπεδο, θα πρέπει να είναι Έλληνας.
Όλοι οι υπόλοιποι έχουν ότι τους προσέφερε η Ελλάδα. Ξέρω σε πολλούς δεν αρέσει ή αλήθεια, αλλά τί να κάνουμε ? Αυτή είναι και ας προσπαθούν όλα τα έθνη να την κρύψουν.
Καί όχι ρέ δέν είμαι εθνικόφρονας, Είμαι απλά και μόνο Έλληνας.
Όταν η Ελλάδα είχε 7 σοφούς, οι άλλοι πόσους είχαν ?
Έλα Αλέκο, πόσους είπες ?
:p3::p3::p3::p3::p3::p3::p3:
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41187
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η πνευματική χώρα του κάθε χρήστη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Απρ 2020, 02:46

Frozen έγραψε:
23 Απρ 2020, 00:35
Cavaliere έγραψε:
23 Απρ 2020, 00:33
Frozen έγραψε:
23 Απρ 2020, 00:29

Αγγλοθρεμενος ο χελης;
Μία χαρά θα περάσει στη Δανία, βάζω στοίχημα ότι τώρα κοιτάζει για σπίτι! :003:
Νομίζω πως τα χοτ ντογκ τον έψησαν, είναι λαίμαργος.
Οι Δανες είναι ψηλές πάντως, ελπίζω κ ο χελης το ίδιο! Αλλιώς θα μείνει με τα χοτ ντογκ στο χέρι!
hellegennes @ Being Short
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Frozen
Δημοσιεύσεις: 1185
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 19:15

Re: Η πνευματική χώρα του κάθε χρήστη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frozen » 30 Απρ 2020, 22:28

hellegennes έγραψε:
30 Απρ 2020, 02:46
Frozen έγραψε:
23 Απρ 2020, 00:35
Cavaliere έγραψε:
23 Απρ 2020, 00:33
Νομίζω πως τα χοτ ντογκ τον έψησαν, είναι λαίμαργος.
Οι Δανες είναι ψηλές πάντως, ελπίζω κ ο χελης το ίδιο! Αλλιώς θα μείνει με τα χοτ ντογκ στο χέρι!
hellegennes @ Being Short
:c020:
Θα σου έλεγα τώρα για τα ακριβά αρώματα και τα μικρά μπουκάλια αλλά αυτά είναι αηδίες, εμείς οι κοντοί πρέπει να αποδεχτούμε ότι αυτοί είμαστε! :102:
Pluviophile - (n) a lover of rain; someone who finds joy and peace of mind during rainy days. :hebit:

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20629
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Η πνευματική χώρα του κάθε χρήστη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 01 Μάιος 2020, 13:19

Antares έγραψε:
23 Απρ 2020, 11:24
Στις ωραιότερες χώρες, με καλό κλίμα και τοπίο, δεν πάνε καλά τα πράγματα.
Δεν ισχύει.

Ισλανδία, Νορβηγία, Σουηδία, Φινλανδία, Δανία, Αγγλία μια χαρά είναι.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7977
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Η πνευματική χώρα του κάθε χρήστη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 01 Μάιος 2020, 13:30

Green Dragon έγραψε:
01 Μάιος 2020, 13:19
Antares έγραψε:
23 Απρ 2020, 11:24
Στις ωραιότερες χώρες, με καλό κλίμα και τοπίο, δεν πάνε καλά τα πράγματα.
Δεν ισχύει.

Ισλανδία, Νορβηγία, Σουηδία, Φινλανδία, Δανία, Αγγλία μια χαρά είναι.
Έχουν ωραίο τοπίο και ακτές, αλλά δεν έχουν καλό κλίμα. Σε εμένα αρέσουν τα εύκρατα κλίματα όπως της Ελλάδας, με εποχές, ούτε η αφόρητη ζέστη, όπως στην Σαουδική Αραβία, ούτε η υγρασία και το κρύο στο μεγαλύτερο μέρος του έτους. Το Ιράν, Ιράκ, Αφγανιστάν είναι ωραία για παράδειγμα, αλλά ποιος θέλει να ζήσει εκεί; Όπως και όλη η Μέση Ανατολή, Βόρεια Αφρική. Ούτε θεωρώ ότι το εύκρατο κλίμα κάνει τους ανθρώπους ράθυμους και τεμπέληδες. Άλλα συμβαίνουν. Παράδειγμα η Καλιφόρνια. Ωραίο κλίμα και αναπτυγμένη περιοχή, αν και δεν μου αρέσει αυτή η υπερβολική ανάπτυξη.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20629
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Η πνευματική χώρα του κάθε χρήστη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 01 Μάιος 2020, 13:39

Antares έγραψε:
01 Μάιος 2020, 13:30
Green Dragon έγραψε:
01 Μάιος 2020, 13:19
Δεν ισχύει.

Ισλανδία, Νορβηγία, Σουηδία, Φινλανδία, Δανία, Αγγλία μια χαρά είναι.
Έχουν ωραίο τοπίο και ακτές, αλλά δεν έχουν καλό κλίμα. Σε εμένα αρέσουν τα εύκρατα κλίματα όπως της Ελλάδας, με εποχές, ούτε η αφόρητη ζέστη, όπως στην Σαουδική Αραβία, ούτε η υγρασία και το κρύο στο μεγαλύτερο μέρος του έτους. Το Ιράν, Ιράκ, Αφγανιστάν είναι ωραία για παράδειγμα, αλλά ποιος θέλει να ζήσει εκεί; Όπως και όλη η Μέση Ανατολή, Βόρεια Αφρική. Ούτε θεωρώ ότι το εύκρατο κλίμα κάνει τους ανθρώπους ράθυμους και τεμπέληδες. Άλλα συμβαίνουν. Παράδειγμα η Καλιφόρνια. Ωραίο κλίμα και αναπτυγμένη περιοχή, αν και δεν μου αρέσει αυτή η υπερβολική ανάπτυξη.
Είμαι φίλος του χειμώνα και του ψύχους, είναι η αλήθεια. Το θερμό μας καλοκαίρι κάθε χρόνο με βασανίζει αλλά ας είναι καλά το air condition.

Η Βόρεια Αφρική και το Ιράκ έχουν πολλή ζέστη, τα 40+ είναι καθεστώς στην Βαγδάτη το καλοκαίρι ενώ μπορεί να φτάσει και 50 (μόνο που το σκέφτομαι απελπίζομαι).

Το αγαπημένο μου καλοκαίρι είναι αυτό των Σκανδιναβών, δροσερό και καταπράσινο!

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41187
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η πνευματική χώρα του κάθε χρήστη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Μάιος 2020, 13:46

Green Dragon έγραψε:
01 Μάιος 2020, 13:19
Antares έγραψε:
23 Απρ 2020, 11:24
Στις ωραιότερες χώρες, με καλό κλίμα και τοπίο, δεν πάνε καλά τα πράγματα.
Δεν ισχύει.

Ισλανδία, Νορβηγία, Σουηδία, Φινλανδία, Δανία, Αγγλία μια χαρά είναι.
Αν εξαιρέσεις την Νότια Αγγλία, τις υπόλοιπες ούτε κατά διάνοια δεν τις λες χώρες με καλό κλίμα. Για τον πούτσο εντελώς είναι. Από τις χειρότερες χώρες του πλανήτη σε σχέση με το κλίμα τους.

Και πάλι αν εξαιρέσεις την Νότια Αγγλία για τα πολύ χαρακτηριστικά της τοπία, αν έχεις ένα πολύ συγκεκριμένο γούστο (γιατί είναι απελπιστικά μονότονη), οι υπόλοιπες χώρες δεν θα έλεγα ότι είναι όμορφες. Εντάξει, έχει κάποια γραφικά Φιόρδ που είναι μόνο για να τα βλέπεις σε καρτ ποστάλ, αλλά μέχρι εκεί. Το υπόλοιπο είναι ό,τι πιο βαρετό, άχαρο και άδειο έχει να διαθέσει ο πλανήτης. Το επόμενο στάδιο είναι η Ανταρκτική.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hellegennes την 01 Μάιος 2020, 13:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26250
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Η πνευματική χώρα του κάθε χρήστη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 01 Μάιος 2020, 13:48

hellegennes έγραψε:
01 Μάιος 2020, 13:46
Green Dragon έγραψε:
01 Μάιος 2020, 13:19
Antares έγραψε:
23 Απρ 2020, 11:24
Στις ωραιότερες χώρες, με καλό κλίμα και τοπίο, δεν πάνε καλά τα πράγματα.
Δεν ισχύει.

Ισλανδία, Νορβηγία, Σουηδία, Φινλανδία, Δανία, Αγγλία μια χαρά είναι.
Αν εξαιρέσεις την Νότια Αγγλία, τις υπόλοιπες ούτε κατά διάνοια δεν τις λες χώρες με καλό κλίμα. Για τον πούτσο εντελώς είναι. Από τις χειρότερες χώρες του πλανήτη σε σχέση με το κλίμα τους.
:smt005:

συντομο ανεκδοτο

''Αγγλικη ριβιερα''
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7977
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Η πνευματική χώρα του κάθε χρήστη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 01 Μάιος 2020, 13:56

Green Dragon έγραψε:
01 Μάιος 2020, 13:39

Είμαι φίλος του χειμώνα και του ψύχους, είναι η αλήθεια. Το θερμό μας καλοκαίρι κάθε χρόνο με βασανίζει αλλά ας είναι καλά το air condition.

Η Βόρεια Αφρική και το Ιράκ έχουν πολλή ζέστη, τα 40+ είναι καθεστώς στην Βαγδάτη το καλοκαίρι ενώ μπορεί να φτάσει και 50 (μόνο που το σκέφτομαι απελπίζομαι).

Το αγαπημένο μου καλοκαίρι είναι αυτό των Σκανδιναβών, δροσερό και καταπράσινο!
Θα μπορούσες να μείνεις στην Ελλάδα σε μέρη που έχουν κρύο και χιόνια. Στο Μέτσοβο δεν φτάνει ποτέ το καλοκαίρι.
Κάπου κοντά στην Πίνδο.
Μου αρέσει και μένα το κρύο και δροσερό κλίμα, ιδιαίτερα αν συνδυάζεται με καταπράσινο τοπίο, με ακτές και θάλασσα και με οργανωμένη χώρα. Βλέπεις και τα χρώματα της ανατολής, τα ψυχρά, τα βιολετιά.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20629
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Η πνευματική χώρα του κάθε χρήστη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 01 Μάιος 2020, 14:01

Antares έγραψε:
01 Μάιος 2020, 13:56
Θα μπορούσες να μείνεις στην Ελλάδα σε μέρη που έχουν κρύο και χιόνια. Στο Μέτσοβο δεν φτάνει ποτέ το καλοκαίρι.
Κάπου κοντά στην Πίνδο.
Μου αρέσει και μένα το κρύο και δροσερό κλίμα, ιδιαίτερα αν συνδυάζεται με καταπράσινο τοπίο, με ακτές και θάλασσα και με οργανωμένη χώρα. Βλέπεις και τα χρώματα της ανατολής, τα ψυχρά, τα βιολετιά.
Είναι πλεόν πολύ αργά. Οι δουλειές μου δεν γίνεται να μεταφερθούν και η αλλαγή καρριέρας έχει ρίσκο και χρονοκαθυστέρηση. I am bound.

Δεν το λέω με παράπονο, καλά είμαι. Γι' αυτό δεν θα το ρίσκαρα με τίποτα, ειδικά με την κατάσταση που επικρατεί στην μεταμνημονιακή Ελλάδα.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20629
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Η πνευματική χώρα του κάθε χρήστη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 01 Μάιος 2020, 14:02

hellegennes έγραψε:
01 Μάιος 2020, 13:46
Αν εξαιρέσεις την Νότια Αγγλία, τις υπόλοιπες ούτε κατά διάνοια δεν τις λες χώρες με καλό κλίμα. Για τον πούτσο εντελώς είναι. Από τις χειρότερες χώρες του πλανήτη σε σχέση με το κλίμα τους.

Και πάλι αν εξαιρέσεις την Νότια Αγγλία για τα πολύ χαρακτηριστικά της τοπία, αν έχεις ένα πολύ συγκεκριμένο γούστο (γιατί είναι απελπιστικά μονότονη), οι υπόλοιπες χώρες δεν θα έλεγα ότι είναι όμορφες. Εντάξει, έχει κάποια γραφικά Φιόρδ που είναι μόνο για να τα βλέπεις σε καρτ ποστάλ, αλλά μέχρι εκεί. Το υπόλοιπο είναι ό,τι πιο βαρετό, άχαρο και άδειο έχει να διαθέσει ο πλανήτης. Το επόμενο στάδιο είναι η Ανταρκτική.
Εξαρτάται από το πως ορίζεις το καλό κλίμα. Για εμένα είναι καλοκαίρι 20-25 βαθμοί και χειμώνας κάτω από το μηδέν.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41187
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η πνευματική χώρα του κάθε χρήστη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Μάιος 2020, 14:09

Αγις έγραψε:
01 Μάιος 2020, 13:48
συντομο ανεκδοτο

''Αγγλικη ριβιερα''
Η Νότια Αγγλία έχει πολύ ήπιο κλίμα. Π.χ. το Πόρτσμουθ έχει παρόμοιο κλίμα με την Θεσσαλονίκη. Λίγο υψηλότερη υγρασία, ίδιο επίπεδο υετού, ίδιες θερμοκρασίες τον χειμώνα αλλά χαμηλότερες το καλοκαίρι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7544
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Η πνευματική χώρα του κάθε χρήστη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 01 Μάιος 2020, 14:12

hellegennes έγραψε:
01 Μάιος 2020, 14:09
Αγις έγραψε:
01 Μάιος 2020, 13:48
συντομο ανεκδοτο

''Αγγλικη ριβιερα''
Η Νότια Αγγλία έχει πολύ ήπιο κλίμα. Π.χ. το Πόρτσμουθ έχει παρόμοιο κλίμα με την Θεσσαλονίκη. Λίγο υψηλότερη υγρασία, ίδιο επίπεδο υετού, ίδιες θερμοκρασίες τον χειμώνα αλλά χαμηλότερες το καλοκαίρι.
το τερμάτισες. Ίσως οι θερμοκρασίες το χειμώνα να είνια κοντά, αλλά το να πεις οτι το Πόρτσμουθ έχει παρόμοιο κλίμα με Θεσσαλονίκη είναι τραβηγμένο από τα μαλλιά.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26250
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Η πνευματική χώρα του κάθε χρήστη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 01 Μάιος 2020, 14:13

hellegennes έγραψε:
01 Μάιος 2020, 14:09
Αγις έγραψε:
01 Μάιος 2020, 13:48
συντομο ανεκδοτο

''Αγγλικη ριβιερα''
Η Νότια Αγγλία έχει πολύ ήπιο κλίμα. Π.χ. το Πόρτσμουθ έχει παρόμοιο κλίμα με την Θεσσαλονίκη. Λίγο υψηλότερη υγρασία, ίδιο επίπεδο υετού, ίδιες θερμοκρασίες τον χειμώνα αλλά χαμηλότερες το καλοκαίρι.
σπουδαζε ο ξαδελφος - τον επισκεπτομουν - μια μαλακια ειναι
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41187
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η πνευματική χώρα του κάθε χρήστη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Μάιος 2020, 14:13

Green Dragon έγραψε:
01 Μάιος 2020, 14:02
hellegennes έγραψε:
01 Μάιος 2020, 13:46
Αν εξαιρέσεις την Νότια Αγγλία, τις υπόλοιπες ούτε κατά διάνοια δεν τις λες χώρες με καλό κλίμα. Για τον πούτσο εντελώς είναι. Από τις χειρότερες χώρες του πλανήτη σε σχέση με το κλίμα τους.

Και πάλι αν εξαιρέσεις την Νότια Αγγλία για τα πολύ χαρακτηριστικά της τοπία, αν έχεις ένα πολύ συγκεκριμένο γούστο (γιατί είναι απελπιστικά μονότονη), οι υπόλοιπες χώρες δεν θα έλεγα ότι είναι όμορφες. Εντάξει, έχει κάποια γραφικά Φιόρδ που είναι μόνο για να τα βλέπεις σε καρτ ποστάλ, αλλά μέχρι εκεί. Το υπόλοιπο είναι ό,τι πιο βαρετό, άχαρο και άδειο έχει να διαθέσει ο πλανήτης. Το επόμενο στάδιο είναι η Ανταρκτική.
Εξαρτάται από το πως ορίζεις το καλό κλίμα. Για εμένα είναι καλοκαίρι 20-25 βαθμοί και χειμώνας κάτω από το μηδέν.
Καλό κλίμα είναι αυτό που το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου μπορείς να λειτουργήσεις χωρίς την χρήση της τεχνολογίας. Δηλαδή θερμοκρασίες που είναι ιδανικές για το ανθρώπινο σώμα. Σαφώς το καλοκαίρι μας είναι πολύ θερμό, αλλά στο μεγαλύτερο μέρος του χρόνου μπορείς να κυκλοφορείς άνετα. Χωρίς πολλά ρούχα, με ήπιους ανέμους και λίγες βροχές.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών