Ιστορίες Προσωπικής Ανάπτυξης

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Ιστορίες Προσωπικής Ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 11 Αύγ 2018, 14:24

Ναι Βινόσαυρε. Πες μας εσύ, πώς έγινες καλύτερος πράχτορας;
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

mec

Re: Ιστορίες Προσωπικής Ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 11 Αύγ 2018, 14:35

Μηχανικός έγραψε:
11 Αύγ 2018, 11:52
mec_ έγραψε:
10 Αύγ 2018, 23:58
...
Σαν στρατιώτης πως ήσουν;
Τυπικός και πειθαρχημένος ή χύμα και λούφα;
Τυπικός και πειθαρχημένος γενικά, αλλά γιατί με βόλευε. Αφού πέρασα από κάποιες μονάδες τους πρώτους 8 μήνες, πέρασα τους υπολοιπους 20 (+λίγο φυλακή) στην ίδια μονάδα σε μια πόλη ως ΔΕΑ. Όταν είχα πάει φαντάρος η νεανική τρέλα του να αποκτήσω την αναγνώριση του περίγυρου είχε περάσει, αλλά η ΠΑ είχε μείνει και το μυαλό δούλευε πια με αυτον τον τρόπο. Δηλαδή είχα κατασταλάξει σε ένα στόχο, να γίνω ανεξάρτητος κι αυτό θα πέρναγε μέσα από το χρήμα. Δεν ήθελα να αργοπορω και ο στρατός μου φαινόταν χαμένος χρόνος. Οπότε ξεκίνησα αμέσως.

Έκανα τη δουλεια μου σωστά ως τις 3μμ κρατώντας χαμηλό προφίλ και τα απογεύματα ή τα σαββατοκύριακα πούλαγα χρυσαφικά στα χωριά. Απολύθηκα με πάνω απο 1 εκατομ. δρχ στην άκρη.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Ιστορίες Προσωπικής Ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 11 Αύγ 2018, 14:46

Δουλευα σε ένα μπιτσομπαρο της αιγαιακής μακεδονίας, προ αμνημονεύτων χρόνων, όπου και γνώρισσα μακεδονοπούλες της ελεύθερης μακεδονίας και αναπτύξαμε σχέσεις διαφόρων τύπων. Ανάμεσα τους ήταν και μια ιστορικός όπου με προμήθευσε εκτός από τόνους φροντίδας και με όση γνώση υπήρχε για το ζήτημα. Καλυμμένοι λοιπόν στο γνωστικό πεδίο μπορούσα να επικαλύπτω το επίπεδο των νεοελληνων. Τακτικά τώρα πρέπει να δοκιμάζεις τα επιχειρήματα αναλόγως τον απέναντι, είτε φουλ ενωτικός μακεδόνας είτε μετριοπαθής ανθέλληνας.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ιστορίες Προσωπικής Ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 11 Αύγ 2018, 14:56

Βινόσαυρος έγραψε:
11 Αύγ 2018, 14:46
Δουλευα σε ένα μπιτσομπαρο της αιγαιακής μακεδονίας, προ αμνημονεύτων χρόνων, όπου και γνώρισσα μακεδονοπούλες της ελεύθερης μακεδονίας και αναπτύξαμε σχέσεις διαφόρων τύπων. Ανάμεσα τους ήταν και μια ιστορικός όπου με προμήθευσε εκτός από τόνους φροντίδας και με όση γνώση υπήρχε για το ζήτημα. Καλυμμένοι λοιπόν στο γνωστικό πεδίο μπορούσα να επικαλύπτω το επίπεδο των νεοελληνων. Τακτικά τώρα πρέπει να δοκιμάζεις τα επιχειρήματα αναλόγως τον απέναντι, είτε φουλ ενωτικός μακεδόνας είτε μετριοπαθής ανθέλληνας.
Επαληθεύει «το μ@νί σέρνει καράβια»

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Ιστορίες Προσωπικής Ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 11 Αύγ 2018, 14:58

καμία σχέση
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

mec

Re: Ιστορίες Προσωπικής Ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 11 Αύγ 2018, 15:03

Yochanan έγραψε:
11 Αύγ 2018, 13:11
Για ενα διάστημα ειχα ψαχτει με speed reading/mind mapping/memory techniques. Μπορώ να πω ότι απο αυτα καποια δουλευουνε αν και εκει υπάρχει καμποσος παπας (κλασσικά όπου ακούς πολλα κεράσια κλπ). Ακομα και αυτα που δουλευουνε θελουνε εξασκηση - οχι απλως διαβαζω ενα βιβλιο. Για τον κλαδο των life coaches/παπατζήδων-ανεπαγγελτων το μονο που εχω να πω ειναι οτι βρισκουνε και τα κανουνε. Δε φταινε μονο αυτοι δηλαδη, φταινε και τα θυματά τους αλλά και οι enablers τους (ΗR, media κλπ.).
Δεν πρόκειται για επιστήμη, αλλά για συσσωρευμένη εμπειρία. Λογικό δεν είναι ότι θα μπουν και παπατζηδες να τα οικονομήσουν;
Το θέμα είναι ότι παίρνεις παραμάζωμα όλον τον κλάδο λες και βγάζεις άχτι, επειδή οικονομάνε πολλά. Πολιτικοί, επιχειρηματίες, καλλιτέχνες, κλπ που έχουν φιλοδοξίες παιρνουν coaches, αλλά εσύ βγάζεις όλους τους coaches παπατζήδες.

Κάνε μια απλή σκέψη: ένας ξεκινάει να κάνει μια διαδρομή μόνος του ψάχνοντας στα χαμένα κι άλλος παιρνει οδηγό. Ποιος θα φτάσει πρωτος; Το πρωτος μπορεί να έχει σχέση με την αξιοποίηση μιας ευκαιρίας, με την εξοικονόμηση χρόνου κλπ. Πχ άλλο να πάρεις συνταξη στα 40 κι άλλο να περιμένεις τα 65.

Άβαταρ μέλους
Πάρταλος
Δημοσιεύσεις: 3387
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2018, 06:13

Re: Ιστορίες Προσωπικής Ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάρταλος » 11 Αύγ 2018, 15:10

Otto Weininger έγραψε:
11 Αύγ 2018, 12:11
Life coaching δέχομαι μόνο από κάποιον που αυτό που θα μου διδάξει το έκανε πρώτα πράξη ο ίδιος, ώστε αυτό που θα μου διδάξει επί της ουσίας είναι τα σωστά βήματα αφαιρώντας τα λάθη που ο ίδιος έκανε και έμαθε από αυτά.

Όλα τα υπόλοιπα είναι παπαριες. Υπάρχει μια φράση που λέει do as i say not as i do. Η απάντηση είναι χέσε μας ρε φίλε.
Παρέα με κρασί και μεζεδάκια φαντάζομαι :D
Πέρα από την πλάκα,τυχερός όποιος βρει έναν τέτοιο άνθρωπο και ανοίξει διάλογο μαζί του.Γιατί,συνήθως,ούτε βιβλία γράφει ούτε συνεδρίες κάνει.
Από την άλλη βέβαια,υπάρχει και το «Δάσκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτεις».
- Άμμες ποκ΄ ήμες άλκιμοι νεανίαι.
- Άμμες δε γ΄ ειμέν, αι δε λης πείραν λάβε.
- Άμμες δε γ΄ εσσόμεθα πολλώ κάρρονες.

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 16399
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Ιστορίες Προσωπικής Ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 11 Αύγ 2018, 15:14

mec_ έγραψε:
11 Αύγ 2018, 12:23
Mafia manager by V
αυτό το διάβασα όταν πρωτοεκδόθηκε στα ελληνικά και μου άρεσε

το άλλο του Napoleon Hill
δεν διαβάζεται

90 χρονών βιβλίο
τα περισσότερα έχουν καταρριφθεί
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 16399
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Ιστορίες Προσωπικής Ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 11 Αύγ 2018, 16:05

mec_ έγραψε:
11 Αύγ 2018, 12:23

MBA 10 ημερών Steven Silbiger
αξίζει αυτό?

γενικά με ενδιαφέρουν τα soft skills
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

mec

Re: Ιστορίες Προσωπικής Ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 11 Αύγ 2018, 16:19

Lugozzi έγραψε:
11 Αύγ 2018, 16:05
mec_ έγραψε:
11 Αύγ 2018, 12:23

MBA 10 ημερών Steven Silbiger
αξίζει αυτό?

γενικά με ενδιαφέρουν τα soft skills
Είναι πολύ καλό, αν κάποιος θέλει να μάθει τα βασικά του business management στα γρήγορα.

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2141
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Ιστορίες Προσωπικής Ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 11 Αύγ 2018, 16:24

Μηχανικός έγραψε:
11 Αύγ 2018, 14:56
Βινόσαυρος έγραψε:
11 Αύγ 2018, 14:46
Δουλευα σε ένα μπιτσομπαρο της αιγαιακής μακεδονίας, προ αμνημονεύτων χρόνων, όπου και γνώρισσα μακεδονοπούλες της ελεύθερης μακεδονίας και αναπτύξαμε σχέσεις διαφόρων τύπων. Ανάμεσα τους ήταν και μια ιστορικός όπου με προμήθευσε εκτός από τόνους φροντίδας και με όση γνώση υπήρχε για το ζήτημα. Καλυμμένοι λοιπόν στο γνωστικό πεδίο μπορούσα να επικαλύπτω το επίπεδο των νεοελληνων. Τακτικά τώρα πρέπει να δοκιμάζεις τα επιχειρήματα αναλόγως τον απέναντι, είτε φουλ ενωτικός μακεδόνας είτε μετριοπαθής ανθέλληνας.
Επαληθεύει «το μ@νί σέρνει καράβια»
Ε φυσικά .
Η ψωλη μεγαλώνει γερά παιδιά , ταιριάζει καλύτερα .
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49579
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Ιστορίες Προσωπικής Ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 11 Αύγ 2018, 16:45

Μηχανικός έγραψε:
11 Αύγ 2018, 14:56
Βινόσαυρος έγραψε:
11 Αύγ 2018, 14:46
Δουλευα σε ένα μπιτσομπαρο της αιγαιακής μακεδονίας, προ αμνημονεύτων χρόνων, όπου και γνώρισσα μακεδονοπούλες της ελεύθερης μακεδονίας και αναπτύξαμε σχέσεις διαφόρων τύπων. Ανάμεσα τους ήταν και μια ιστορικός όπου με προμήθευσε εκτός από τόνους φροντίδας και με όση γνώση υπήρχε για το ζήτημα. Καλυμμένοι λοιπόν στο γνωστικό πεδίο μπορούσα να επικαλύπτω το επίπεδο των νεοελληνων. Τακτικά τώρα πρέπει να δοκιμάζεις τα επιχειρήματα αναλόγως τον απέναντι, είτε φουλ ενωτικός μακεδόνας είτε μετριοπαθής ανθέλληνας.
Επαληθεύει «το μ@νί σέρνει καράβια»
:giggle:



Από το 6 αναφέρει μερικούς από τους τομείς του coaching... :roll:
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Ιστορίες Προσωπικής Ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 12 Αύγ 2018, 01:44

Να πω κι εγω τη γνωμη μου

Με οποιο δάσκαλο καθίσεις τετοια γράμματα θα μάθεις

Nameless Ghoul

Re: Ιστορίες Προσωπικής Ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nameless Ghoul » 12 Αύγ 2018, 01:50

Μηχανικός έγραψε:
11 Αύγ 2018, 14:00
Πας για δόκιμος καλόγερος σε ένα μοναστήρι σαν την Μονή Εσφιγμένου,
και εκεί θα δεις πως γίνεται η αλλαγή του χαρακτήρα σου. :D

Πραγματικά άμα κάποιος από αυτούς που ασχολούνται με την Προσωπική Ανάπτυξη πέρναγε δύο χρόνια σε ένα μοναστήρι, θα αποκτούσε εμπειρίες που ούτε έχει φανταστεί.
Ναι, οι παλιοί θα του κάνουν την κωλοτρυπίδα κρατήρα.

mec

Re: Ιστορίες Προσωπικής Ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 12 Αύγ 2018, 17:34

Αρρηνmax41postspermonth έγραψε:
12 Αύγ 2018, 11:00
mec_ έγραψε:
10 Αύγ 2018, 16:04
Αρρηνmax41postspermonth έγραψε:
10 Αύγ 2018, 06:16

κι εσύ πωλ Ζαγκό ;με το που διάβασα αυτό δεν πήγα παρακάτω ,ρε τι μου θύμισες εγώ διάβασα και κάτι παρόμοια του Αντωνίου Πισσάνου ,τα ξανακοίταξα μετά από πολλά χρόνια και θυμήθηκα μία ρήση από τις μεγάλες αλήθειες του λιφο: στα 17 βάζεις στόχους στα 40 γελάς με τους στόχους που έβαλες ,
ελπίζω να μην επαληθεύθηκε αυτός εσένα διότι εμένα επαληθεύτηκε έτσι ακριβώς και στο 17 και στο 40 .Εγινα το αντίθετο ακριβώς από αυτό που ήθελα να αποφύγω.
Και Πισσάνο εννοείται. Μέγας Διδάσκαλος. Έχω ακόμα το βιβλίο του «Μπορείς» από το 77 που ήμουνα 15χρονών.
Ναι, με τους στόχους που έβαζα ως 17άρης γέλαγα αργότερα, αλλά με τους συγκεκριμμένους στόχους κι όχι με την πρακτική του να βάζω στόχους.
Εγώ είχα διαφορετική πορεία, διότι η Προσωπική Ανάπτυξη είναι το επάγγελμά μου πια (life coach), αν κι έχω προσανατολιστεί περισσότερο προς το business coaching.

Ιδού και το «Μπορείς». Γέρασε πια κι αυτό, μαζί με μένα, αλλά το έχω πάντα μαζί μου.

Εικόνα
Τι μου θύμισες, αχ αναμνήσεις... Μόνο που δυστυχώς τον τίτλο του ιερού αυτού βιβλίου τον εφάρμοσα με.το Δεν μπροστά...
Στην παλιά γενια συγγραφέων Προσ. Ανάπτυξης το κλειδί επίτευξης στόχων είναι η πειθαρχία. Αυτό άλλωστε εφαρμόζεται και σε εκπαιδεύσεις ειδικού σκοπού, όπως πχ στο στρατό κλπ γιατί έχει άμεσα αποτελέσματα.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν είναι και το καταλληλότερο εργαλείο για το ευρύ κοινό, γιατί γενικώς ο άνθρωπος βαριέται. Θα πρέπει είτε να ζεις σε μιά οδυνηρή κατάσταση που να θες οπωσδήποτε να ξεφύγεις είτε να έχεις δει κάποιες χάι καταστάσεις σε άλλους και να θέλεις οπωσδήποτε να τις ζήσεις κι εσύ. Έτσι μπορεί να λειτουργήσει.

Σήμερα έχουν αλλάξει κάπως τα πράγματα στο χώρο και το βάρος πέφτει στα habits. Οι γερά ριζωμένες συνήθειες είναι δυνατότερες από την πειθαρχία και δεν χρειάζονται κόπο. Χρειάζονται όμως κάμποσο χρόνο για να λειτουργήσουν. Επίσης προτιμούνται οι εκπαιδεύσεις παιγνιώδους μορφής. Έχουν βγει μάλιστα και apps όπως το https://en.wikipedia.org/wiki/Habitica

Εδώ και πάλι ο πολύς κόσμος θα μείνει έξω από το παιχνίδι διότι θέλει άμεσα αποτελέσματα και χωρίς κόπο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών