Vagabond

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
UrbanExplorer
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 28 Μαρ 2023, 11:41
Τοποθεσία: Thessaloniki

Vagabond

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από UrbanExplorer » 28 Μαρ 2023, 12:37

Ανοιγω αυτο το θεμα για να δω κατα ποσο ειναι γνωστξ στη χωρα μας αυτη η εννοια. FYI , vagabond ειναι αυτος/η που περιφερεται χωρις να εχει δουλεια ή σπιτι. Δηλαδη ουτε punk ειναι, ουτε αστεγος, ουτε αεργος, μια μιξη ολων αυτων ή ελευθερο πνευμα, χιπης , backpack traveler, ελευθερος κατασκηνωτης

Προσφατα το εμαθα και μου εκανε τεραστια εντυπωση.

Δηλαδη οκ τους αστεγους και τους antiwork/αεργους τους ηξερα αλλα να επιλεγεις εκουσια (χωρις να σε οδηγησουν οι συνθηκες της ζωης, να ειναι συνειδητη αποφαση απο μερους σου) να αποχωριστεις την δομημενη κοινωνια και τον πολιτισμο και απλα να περιφερεσαι απο το ενα μερος στο αλλο, κατι σαν Ρομα/Τσιγγανος αλλα χωρις να εισαι αυτο λογω παραδοσης, δε ξερω, εχει κατι το παραλογο απο τη μια (με τους χιλιους δυο κινδυνους αυτου του τροπου ζωης) αλλα συναμα απελευθερωτικο απο την αλλη (εισαι παιδι του πλανητη, περα απο τα ανθρωπινα συνορα, μιση και διαχωρισμους, πας παντου και ζεις οπως θες).

Υπαρχουν και αυτοι που ειναι της αγριας ζωης και κατα του τεχνολογικου πολιτισμου/αναρχοπριμιτιβιστες, υπαρχουν και αυτοι που εχουν ενστερνιστει μια χιπικι και ολιστικα βιγκαν/eco-friendly νοοτροπια (οχι απλα να μη τρωνε ζωα αλλα και να μη χρησιμοποιουν αμαξια, οποτε μετακινουνται κυριως με ωτοστοπ) , υπαρχουν και αυτοι που ειναι πανκς και δε θελουν να εχουν ανεσεις, επανασταση και ετσι.

Αλλα περα απο το οικολογικο και τον πολιτικο παραγοντα, υπαρχει κατι βαθυτερο, κατι που πιστευω πως ειναι και η ουσια της εμπνευσης που εχει καποιος αρχικα πριν αποφασισει να ακολουθησει αυτο το μονοπατι.

Η αναφορα μου ειναι στη ταινια Into the Wild (του 2007) η οποια δειχνει τη ζωη του Christopher Mc Candles, ο οποιος αψηφησε ολο το μοντερνο καταναλωτικο και κομφορμιστικο τροπο ζωης και προτιμησε να ακολουθησει τη καρδια και το ενστικτο του και να ταξιδεψει με τα περισσοτερο αναγκαια και ουσιωδη πραματα/αντικειμενα.

Επελεξε την Αλασκα για τελικο προορισμο, αυτη ειναι ισως και η βασικη διαφορα με τη νεα γενια vagabonder, η οποια δεν θελει να παει απλα Αλασκα αλλα να γυρισει ολον τον κοσμο, να παει σε ολες τις χωρες, να ανακαλυψει ολα τα μερη, να ζησει περιπετειες και ας ειναι ολα χαρτογραφημενα, να μην εγκατασταθει πουθενα, να ειναι ενα με τη φυση, να κοιμαται σε τεντες ενω κοιταει τα αστερια ή σε εγκαταλελειμενα κτηρια/εργοστασια, ισα ισα για να ξεκουραστει πριν συνεχισει το δρομο του, να τρωει ο,τι βρει (ειτε απο τα σκουπιδια του πολιτισμενου ανθρωπου ειτε φρουτα/λαχανικα απο τα μερη που θα περναει) , να μετακινειται κρυφα σε αδεια βαγονια στα τραινα, με ωτοστοπ στα διερχομενα φορτηγα ή με τα ποδια, να ειναι ελευθερος να παει οπουδηποτε και να μην τον δεσμευει καμια υποχρεωση ή δουλεια.


Νιωθουν δηλαδη ενα "καλεσμα" της αγριας φυσης, ακουνε εναν λυκο να ουρλιαζει στη πανσεληνο, ακολουθουνε τον Ινδιανα Τζοουνς μεσα τους που τους καλει σε νεες θαυμαστες περιπετειες στις ακρες της γης!


Ριξτε μια ματια σε αυτο τον νομαδικο τροπο ζωης:

https://www.reddit.com/r/vagabond/

https://expertvagabond.com/

https://travellingvagabonds.com/

https://www.vagabondjourney.com/regions/
If you are sad just remember that you will die one day and your death will make zero impact to the universe so cheer up buddy! :smt048

Άβαταρ μέλους
UrbanExplorer
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 28 Μαρ 2023, 11:41
Τοποθεσία: Thessaloniki

Re: Vagabond

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από UrbanExplorer » 28 Μαρ 2023, 13:54

Να προσθέσω πως το να είσαι vagabonder ΔΕΝ σημαίνει απλά να κάνεις ωτοστόπ για να πας κάπου ή να είσαι με ένα σακίδιο στη πλάτη. Πολλοί το κάνουν αυτό αλλά για μερικές μέρες μόνο..Η κυριότερη διαφορά (αν και έγινε ήδη κατανοητό πιστεύω με όσα έγραψα απλά το επισημαίνω καλού κακού) είναι πως ο γνήσιος vagabonder επιλέγει αυτό το τρόπο ζωής για χρόνια, ίσως και για πάντα. Είναι στροφή 180° στο τρόπο ζωής, σαν να λέμε "αποφάσισα να γίνω vegan" και όχι "αποφάσισα να νηστέψω για 40 μέρες μόνο" , αναλογικά.
If you are sad just remember that you will die one day and your death will make zero impact to the universe so cheer up buddy! :smt048

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8803
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Vagabond

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 28 Μαρ 2023, 22:17

θα το ήθελα αλλά δεν θα τα κατάφερνα
nothing but heart

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Vagabond

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 28 Μαρ 2023, 22:23

UrbanExplorer έγραψε:
28 Μαρ 2023, 12:37
Ανοιγω αυτο το θεμα για να δω κατα ποσο ειναι γνωστξ στη χωρα μας αυτη η εννοια.
Σε μένα είναι γνωστή από τα τέλη των 80ς,όταν άκουγα Jimmy James and the Vagabonds


Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Vagabond

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 28 Μαρ 2023, 22:26

vagabondo για πες αλεύρι σε γυρεύουν. :003:

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Vagabond

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 28 Μαρ 2023, 23:06

plouf έγραψε:
28 Μαρ 2023, 22:26
vagabondo για πες αλεύρι σε γυρεύουν. :003:
Στα έργα φαίνεται ωραίο.
Έχω περπατήσει χιλιόμετρα, έχω μείνει νηστικός μερες, έχω κοιμηθεί σε παγκάκι με αρνητικές θερμοκρασίες, αλλά την απλυσιά δεν θα μπορούσα να την αντέξω. :oops::102:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 11:37

Re: Vagabond

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ » 31 Μαρ 2023, 19:56





user
δύο λόγους εἶναι περὶ παντὸς πράγματος, ἀντικειμένους ἀλλήλοις

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9492
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Vagabond

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 31 Μαρ 2023, 20:32

Ενώ ακούγεται ρομαντικό υπάρχουν κάποιες πρακτικές δυσκολίες για μένα.
Αν δεν δουλεύεις πώς θα εξασφαλίσεις τον απαραίτητο εξοπλισμό (ρούχα, παπούτσια, σκηνή, κλπ) και φαγητό (το να τρώω από τα σκουπίδια του πολιτισμένου ανθρώπου δεν το θέτω ως επιλογή);
Όταν χρειαστείς ιατροφαρμακευτική περίθαλψη θα θυμηθείς τον πολιτισμό και την υπόλοιπη κοινωνία ή θα γιατρευτείς μόνος σου;

Προτιμώ κάτι πιο υβριδικό. Να δουλέψεις κάποιο διάστημα και να γυρίσεις τον κόσμο ή τη φύση για κάποιο διάστημα.
Ή να βιοπορίζεσαι εξ' αποστάσεως (ψηφιακός νομάς) οπότε να έχεις την ελευθερία ωραρίου και κινήσεων...
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Vagabond

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 31 Μαρ 2023, 21:13

Airman68 έγραψε:
31 Μαρ 2023, 20:32
Ενώ ακούγεται ρομαντικό υπάρχουν κάποιες πρακτικές δυσκολίες για μένα.
Αν δεν δουλεύεις πώς θα εξασφαλίσεις τον απαραίτητο εξοπλισμό (ρούχα, παπούτσια, σκηνή, κλπ) και φαγητό (το να τρώω από τα σκουπίδια του πολιτισμένου ανθρώπου δεν το θέτω ως επιλογή);

Θα κάνεις εποχιακές δουλειές, παραμένοντας μερικούς μήνες σε κάθε περιοχή ως εργάτης. Έτσι τουλάχιστον το 'χω εγώ στο μυαλό.
Αν κατέχεις κάποια τέχνη, γίνεται πιο εύκολο.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

user0972003
Δημοσιεύσεις: 3683
Εγγραφή: 12 Φεβ 2023, 18:41

Re: Vagabond

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από user0972003 » 31 Μαρ 2023, 21:16

ΛΑΘΕ ΒΙΩΣΑΣ έγραψε:
31 Μαρ 2023, 19:56




user

Ohhh yessss :smt038:g030::g094:

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9492
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Vagabond

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 31 Μαρ 2023, 21:19

vagabondo έγραψε:
31 Μαρ 2023, 21:13
Airman68 έγραψε:
31 Μαρ 2023, 20:32
Ενώ ακούγεται ρομαντικό υπάρχουν κάποιες πρακτικές δυσκολίες για μένα.
Αν δεν δουλεύεις πώς θα εξασφαλίσεις τον απαραίτητο εξοπλισμό (ρούχα, παπούτσια, σκηνή, κλπ) και φαγητό (το να τρώω από τα σκουπίδια του πολιτισμένου ανθρώπου δεν το θέτω ως επιλογή);

Θα κάνεις εποχιακές δουλειές, παραμένοντας μερικούς μήνες σε κάθε περιοχή ως εργάτης. Έτσι τουλάχιστον το 'χω εγώ στο μυαλό.
Αν κατέχεις κάποια τέχνη, γίνεται πιο εύκολο.
Αυτό όμως έχει ημερομηνία λήξης.
Θα έρθει η στιγμή που δεν θα μπορείς να το κάνεις αυτό λόγω ηλικίας.
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Vagabond

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 31 Μαρ 2023, 21:29

Airman68 έγραψε:
31 Μαρ 2023, 21:19
vagabondo έγραψε:
31 Μαρ 2023, 21:13
Airman68 έγραψε:
31 Μαρ 2023, 20:32
Ενώ ακούγεται ρομαντικό υπάρχουν κάποιες πρακτικές δυσκολίες για μένα.
Αν δεν δουλεύεις πώς θα εξασφαλίσεις τον απαραίτητο εξοπλισμό (ρούχα, παπούτσια, σκηνή, κλπ) και φαγητό (το να τρώω από τα σκουπίδια του πολιτισμένου ανθρώπου δεν το θέτω ως επιλογή);

Θα κάνεις εποχιακές δουλειές, παραμένοντας μερικούς μήνες σε κάθε περιοχή ως εργάτης. Έτσι τουλάχιστον το 'χω εγώ στο μυαλό.
Αν κατέχεις κάποια τέχνη, γίνεται πιο εύκολο.
Αυτό όμως έχει ημερομηνία λήξης.
Θα έρθει η στιγμή που δεν θα μπορείς να το κάνεις αυτό λόγω ηλικίας.
Τι α κανς; :102:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών