Τι σκέφτεσαι τώρα

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24044
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Μάιος 2024, 00:05

ολες αόρατες εισαστε εντωμεταξύ βλέπω. Δεν ειμαστε σε σοβαρή σχεση ρε κορίτσια στο νημα, δεν υπαρχει λογος.

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2549
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 22 Μάιος 2024, 00:06

aLiCat έγραψε:
21 Μάιος 2024, 23:58
Fata_Morgana έγραψε:
21 Μάιος 2024, 23:45
aLiCat έγραψε:
21 Μάιος 2024, 23:41


Διότι παιδιά σημαίνει ευθύνη και υποχρεώσεις, ισόβιες για κάθε γονέα, των οποίων μοιραία και εκ των πραγμάτων ένα μέρος θα έχει μερίδιο και ο νυν σύντροφος, αν πρόκειται για σοβαρή σχέση. :102:
Αλήθεια δεν μπορώ να καταλάβω πως έχει ευθύνη και υποχρέωση ο συντροφος μιας γυναίκας απέναντι στα παιδιά της όταν δεν έχει το ρόλο της πατρικής φιγούρας,καθότι πατρική φιγούρα και παρουσία υπάρχει. Το θεωρώ κάθετα λάθος ακόμα και τη παραμικρή ανάμιξη του στην ανατροφή τους.
Δεν πρόκειται για ανάμιξη στην ανατροφή τους , αυτό αφορά τους φυσικούς γονείς, συνήθως.

Όμως ένας γονέας θα έχει πάντα, μα πάντα την έννοια του παιδιού του, σε όποια ηλικία κι αν βρίσκεται. Πράγμα που μπορεί να επηρεάσει τη σχέση, αν ο άλλος δεν είναι έτοιμος/ώριμος/κατάλληλος να το αποδεχτεί.
Προφανώς. Εάν ο άλλος δεν είναι έτοιμος να το αποδεχτεί εννοείται δεν μπορεί να προχωρήσει σε σοβαρή σχέση. Εννοώ αυτά φαίνονται από νωρίς. Είναι αρκετά συνειδητοποιημένη. Το ιδανικό βέβαια είναι να έχει και ο άλλος παιδιά για να κατανοούν ο ένας τον άλλο αλλά δυστυχώς οι χωρισμένοι σε αυτή την ηλικία είναι χειρότεροι και από 30αρηδες. Από τα 55+ αρχίσουν και μαζεύονται. Που αρχίζει ο προστάτης να τους χτυπάει τη πόρτα και θυμούνται ότι θελουν μια παρέα για τα γηρατειά τους :lol:

Άβαταρ μέλους
Andromachi
Δημοσιεύσεις: 4893
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2018, 12:18
Phorum.gr user: Andromachi

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Andromachi » 22 Μάιος 2024, 00:10

enaon έγραψε:
22 Μάιος 2024, 00:05
ολες αόρατες εισαστε εντωμεταξύ βλέπω. Δεν ειμαστε σε σοβαρή σχεση ρε κορίτσια στο νημα, δεν υπαρχει λογος.
για να μη μας ματιάσετε καλε... :roll:
Ανδρομάχη: (ανήρ + (μάχη) μάχομαι) – πρόμαχος

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2549
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 22 Μάιος 2024, 00:10

Andromachi έγραψε:
22 Μάιος 2024, 00:04
Fata_Morgana έγραψε:
21 Μάιος 2024, 23:55

Το οποίο σημαίνει τι; έστω ότι βρήκε έναν άνθρωπο που να ταιριάζουν και προχωράει η σχέση. Μπορεί να έχει και εκείνος δικά του παιδιά, μπορεί όχι κτλ. Οκ. Τι θέμα δημιουργείται στον άνθρωπο αν εκείνη έχει παιδιά; Ποια υποχρεώση/ευθύνη θα κληθεί να αντιμετωπίσει;
αρκετες ευθυνες και υποχρεώσεις σε περιπτωση συμβίωσης
απο το τι θα φάμε σήμερα μεχρι και τι ω΄ρα θα γυρίσουν από εξοδο τα παιδιά
γτ απο τη στιγμή που θα συγκατοικήσουν θα έχει λόγο
δεν μπορεί να πει με ποιο δικαιωμα μιλάς ειναι δικά μου παιδιά πχ
Για να συγκατοικήσουν πρέπει να περάσει ενα χ διάστημα χρόνων. Δε πας κατευθείαν να βάλεις έναν ξένο άνθρωπο μέσα στο σπίτι σου. Σε 3-4 χρόνια θα είναι αρκετά μεγάλα και γαι τις εξόδους τους και όλα. Δε νομίζω να έκανε νωρίτερα κίνηση να μείνει με κάποιον.Τώρα για το τι ώρα θα γυρίσουν κλτ τον 1ο λόγο έχουν οι γονείς οπότε όχι δεν μπορεί να αποφασίσει, παρέβει ο σύντροφός τι ώρα θα γυρίσουν τα παιδιά. Μπορεί να συμβουλευσει τη μαμά ή τα παιδιά λογω πχ εμπειρίας αλλά δε μπορεί να πάρει απόφαση αντί της μαμας ή του μπαμπά τους.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26187
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 22 Μάιος 2024, 00:11

το μεγαλειο της ελλεηνιδικης νοοτροπιας σε μερικες σελιδες
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2549
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 22 Μάιος 2024, 00:12

tanipteros έγραψε:
22 Μάιος 2024, 00:05
Fata_Morgana έγραψε:
22 Μάιος 2024, 00:02
tanipteros έγραψε:
21 Μάιος 2024, 23:53
αυτή θέλει ο άλλος να μην έχει οποιαδήποτε υποχρέωση με πρώην, γονείς κτλ αλλά η ίδια είναι χωρισμένη με παιδιά και υποχρεώσεις
Άλλα αντ' άλλα της Παρασκευής το γάλα.
πολύ απλά αυτά που δίνει με αυτά που θέλει να πάρει είναι άνισα και έτσι δεν θα βρει αυτό που θέλει
Μα δίνει τα ίδια. Τι άνισα μου λες. Πρέπει να συμβιβαστει με λιγότερα επειδή τι; είναι γυναίκα 45άρα; επειδή έχει παιδιά; άντε βρε θες να λέγεσαι και σοβαρός.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24044
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Μάιος 2024, 00:14

μυστήριο παντως που δεν εχει βρει ακόμα μια σοβαρή σχέση. Δεν βγάζει νόημα πράγματι. Την εχεις ξεματιάσει;

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8675
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 22 Μάιος 2024, 00:16

Fata_Morgana έγραψε:
22 Μάιος 2024, 00:12
tanipteros έγραψε:
22 Μάιος 2024, 00:05
Fata_Morgana έγραψε:
22 Μάιος 2024, 00:02


Άλλα αντ' άλλα της Παρασκευής το γάλα.
πολύ απλά αυτά που δίνει με αυτά που θέλει να πάρει είναι άνισα και έτσι δεν θα βρει αυτό που θέλει
Μα δίνει τα ίδια. Τι άνισα μου λες. Πρέπει να συμβιβαστει με λιγότερα επειδή τι; είναι γυναίκα 45άρα; επειδή έχει παιδιά; άντε βρε θες να λέγεσαι και σοβαρός.
τα παιδιά και η ηλικία είναι το θέμα
αν θέλει να βρει κάποιον που θα μείνει πρέπει να μάθει να κάνει υποχωρήσεις είναι και μεγάλη σε ηλικία
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Andromachi
Δημοσιεύσεις: 4893
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2018, 12:18
Phorum.gr user: Andromachi

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Andromachi » 22 Μάιος 2024, 00:16

Fata_Morgana έγραψε:
22 Μάιος 2024, 00:10
Andromachi έγραψε:
22 Μάιος 2024, 00:04
Fata_Morgana έγραψε:
21 Μάιος 2024, 23:55

Το οποίο σημαίνει τι; έστω ότι βρήκε έναν άνθρωπο που να ταιριάζουν και προχωράει η σχέση. Μπορεί να έχει και εκείνος δικά του παιδιά, μπορεί όχι κτλ. Οκ. Τι θέμα δημιουργείται στον άνθρωπο αν εκείνη έχει παιδιά; Ποια υποχρεώση/ευθύνη θα κληθεί να αντιμετωπίσει;
αρκετες ευθυνες και υποχρεώσεις σε περιπτωση συμβίωσης
απο το τι θα φάμε σήμερα μεχρι και τι ω΄ρα θα γυρίσουν από εξοδο τα παιδιά
γτ απο τη στιγμή που θα συγκατοικήσουν θα έχει λόγο
δεν μπορεί να πει με ποιο δικαιωμα μιλάς ειναι δικά μου παιδιά πχ
Για να συγκατοικήσουν πρέπει να περάσει ενα χ διάστημα χρόνων. Δε πας κατευθείαν να βάλεις έναν ξένο άνθρωπο μέσα στο σπίτι σου. Σε 3-4 χρόνια θα είναι αρκετά μεγάλα και γαι τις εξόδους τους και όλα. Δε νομίζω να έκανε νωρίτερα κίνηση να μείνει με κάποιον.Τώρα για το τι ώρα θα γυρίσουν κλτ τον 1ο λόγο έχουν οι γονείς οπότε όχι δεν μπορεί να αποφασίσει, παρέβει ο σύντροφός τι ώρα θα γυρίσουν τα παιδιά. Μπορεί να συμβουλευσει τη μαμά ή τα παιδιά λογω πχ εμπειρίας αλλά δε μπορεί να πάρει απόφαση αντί της μαμας ή του μπαμπά τους.
ωραια.... σεναριο :

εχουν περάσει 6 χρονια και μενουν μαζί τα παιδιά θελουν να βγουν έξω, δεν ε΄χουν όχημα και ζητουν να τα παραλαβει η μανα τους, η μανα τους δεν εχει αυτοκινητο για χψ λόγους και ρωτάει τον συντροφό αγαπη μου μπορουμε να παμε να παρουμε τα παιδια/???
και λεει ο αλλος ναι αλλα να ειναι π[ριν τις 2 γτ αυριο δουλευω =, τα παιδιά ξινίζουν και λενε ασε καλυτερα θα γυρίσουμε με ταξί
δημιουργείται θεμα ή όχι ????????
Ανδρομάχη: (ανήρ + (μάχη) μάχομαι) – πρόμαχος

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24044
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Μάιος 2024, 00:16

Αγις έγραψε:
22 Μάιος 2024, 00:11
το μεγαλειο της ελλεηνιδικης νοοτροπιας σε μερικες σελιδες
εκδόσεις δαναη τευχος 3ο εκατομμυριο. Εχει πεσει το φορουμακι :011:

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2549
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 22 Μάιος 2024, 00:19

tanipteros έγραψε:
22 Μάιος 2024, 00:16
Fata_Morgana έγραψε:
22 Μάιος 2024, 00:12
tanipteros έγραψε:
22 Μάιος 2024, 00:05


πολύ απλά αυτά που δίνει με αυτά που θέλει να πάρει είναι άνισα και έτσι δεν θα βρει αυτό που θέλει
Μα δίνει τα ίδια. Τι άνισα μου λες. Πρέπει να συμβιβαστει με λιγότερα επειδή τι; είναι γυναίκα 45άρα; επειδή έχει παιδιά; άντε βρε θες να λέγεσαι και σοβαρός.
τα παιδιά και η ηλικία είναι το θέμα
αν θέλει να βρει κάποιον που θα μείνει πρέπει να μάθει να κάνει υποχωρήσεις είναι και μεγάλη σε ηλικία
Δεν ξέρω αν θα κάνει υποχωρήσεις για να βρει κάτι σώνει και ντε. Εγώ τη συμβουλεύω να μη κάνει. Να βρει αυτό που θέλει για να είναι χαρούμενη.

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2549
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 22 Μάιος 2024, 00:23

Andromachi έγραψε:
22 Μάιος 2024, 00:16
Fata_Morgana έγραψε:
22 Μάιος 2024, 00:10
Andromachi έγραψε:
22 Μάιος 2024, 00:04


αρκετες ευθυνες και υποχρεώσεις σε περιπτωση συμβίωσης
απο το τι θα φάμε σήμερα μεχρι και τι ω΄ρα θα γυρίσουν από εξοδο τα παιδιά
γτ απο τη στιγμή που θα συγκατοικήσουν θα έχει λόγο
δεν μπορεί να πει με ποιο δικαιωμα μιλάς ειναι δικά μου παιδιά πχ
Για να συγκατοικήσουν πρέπει να περάσει ενα χ διάστημα χρόνων. Δε πας κατευθείαν να βάλεις έναν ξένο άνθρωπο μέσα στο σπίτι σου. Σε 3-4 χρόνια θα είναι αρκετά μεγάλα και γαι τις εξόδους τους και όλα. Δε νομίζω να έκανε νωρίτερα κίνηση να μείνει με κάποιον.Τώρα για το τι ώρα θα γυρίσουν κλτ τον 1ο λόγο έχουν οι γονείς οπότε όχι δεν μπορεί να αποφασίσει, παρέβει ο σύντροφός τι ώρα θα γυρίσουν τα παιδιά. Μπορεί να συμβουλευσει τη μαμά ή τα παιδιά λογω πχ εμπειρίας αλλά δε μπορεί να πάρει απόφαση αντί της μαμας ή του μπαμπά τους.
ωραια.... σεναριο :

εχουν περάσει 6 χρονια και μενουν μαζί τα παιδιά θελουν να βγουν έξω, δεν ε΄χουν όχημα και ζητουν να τα παραλαβει η μανα τους, η μανα τους δεν εχει αυτοκινητο για χψ λόγους και ρωτάει τον συντροφό αγαπη μου μπορουμε να παμε να παρουμε τα παιδια/???
και λεει ο αλλος ναι αλλα να ειναι π[ριν τις 2 γτ αυριο δουλευω =, τα παιδιά ξινίζουν και λενε ασε καλυτερα θα γυρίσουμε με ταξί
δημιουργείται θεμα ή όχι ????????
Όχι. Λένε στον πατέρα τους να πάει να τα πάρει. Αν πχ λείπει, είτε κάνει παραχώρηση για μια φορά ο συντροφος και λέει δε πειράζει, θα κοιμηθώ λιγότερο για μια φορά πάμε να τα πάρουμε ότι ώρα θέλουν, είτε δανείζεται η μαμά το αυτοκίνητο και πάει μόνη της,είτε κάνουν παραχώρηση τα παιδιά και είναι πίσω στις 2, είτε παίρνουν ταξί μιλημένο και κανονισμένο για ασφάλεια. Λύσεις υπάρχουν χώρίς να παίξει ο παράγοντας υποχρέωση αρκεί να υπάρχουν όρια ξεκάθαρα, ξεκάθαροι ρόλοι και σεβασμός :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Fata_Morgana την 22 Μάιος 2024, 00:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8675
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 22 Μάιος 2024, 00:23

Fata_Morgana έγραψε:
22 Μάιος 2024, 00:19
tanipteros έγραψε:
22 Μάιος 2024, 00:16
Fata_Morgana έγραψε:
22 Μάιος 2024, 00:12


Μα δίνει τα ίδια. Τι άνισα μου λες. Πρέπει να συμβιβαστει με λιγότερα επειδή τι; είναι γυναίκα 45άρα; επειδή έχει παιδιά; άντε βρε θες να λέγεσαι και σοβαρός.
τα παιδιά και η ηλικία είναι το θέμα
αν θέλει να βρει κάποιον που θα μείνει πρέπει να μάθει να κάνει υποχωρήσεις είναι και μεγάλη σε ηλικία
Δεν ξέρω αν θα κάνει υποχωρήσεις για να βρει κάτι σώνει και ντε. Εγώ τη συμβουλεύω να μη κάνει. Να βρει αυτό που θέλει για να είναι χαρούμενη.
ας ευχηθώ και γω να βρεί κάποιον που θα της μιλάει στην καρδιά της για να νιώθει το συναίσθημα του έρωτα και της αγάπης και να θέλει να μείνει κοντά της ... όλα τα άλλα είναι περιτά
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24044
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Μάιος 2024, 00:24

Fata_Morgana έγραψε:
22 Μάιος 2024, 00:19
Εγώ τη συμβουλεύω
ε τι μας λες για παιδια και πρώην, πες κατευθειαν αυτό, 5 σελίδες τσαμπα.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 16387
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Τι σκέφτεσαι τώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 22 Μάιος 2024, 00:25

Fata_Morgana έγραψε:
22 Μάιος 2024, 00:06
Από τα 55+ 70+ αρχίσουν και μαζεύονται. Που αρχίζει ο προστάτης να τους χτυπάει τη πόρτα και θυμούνται ότι θελουν μια παρέα για τα γηρατειά τους :lol:
Fxd :003:
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών