Οδηγός επιβίωσης ορθολογιστών

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43672
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Οδηγός επιβίωσης ορθολογιστών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 02 Απρ 2018, 12:15

Όχι χέλι, ο αρνητικός ψυχολογικός συσχετισμός είναι κάτι υπαρκτό και δεν υπάρχει λόγος να το πολεμήσει κανείς.
Άλλοι έχουν φλασμπακ στο Βιετνάμ, εμείς που έχουμε μια απλή υποβόσκουσα φοβία προς το μπλουζάκι είμαστε μια χαρά.
Naida έγραψε:
02 Απρ 2018, 10:31
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω τους ορθολογιστές, σας έχει συμβεί κάτι ποτέ που να σας κάνει για λίγο α αμφισβητέισετε τον ορθολογισμό σας;
Κάποτε σηκώθηκα το βράδυ και είδα μια ολόκληρη οικογένεια από φαντάσματα να τρώει στην τραπεζαρία.
Το πρωί ήταν γεμάτη ψίχουλα.

Απλά πήγα στον ψυχίατρο, ακολουθησα την αγωγή μου και δεν είχα ξανα πρόβλημα. Βέβαια πρέπει να μένω στο άσυλο και η μόνη μου κοινωνική επαφή είναι στα πχόρουμς γιατί φοβάμαι τους υπόλοιπους έγκλειστους εδώ.
Το μετανιώνω; Καμια φορά, όταν περνάει καιρός χωρίς να με κουτάρει κανείς, αναρωτιέμαι μήπως είμαι εγώ το φάντασμα...
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Οδηγός επιβίωσης ορθολογιστών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 02 Απρ 2018, 12:21

Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Απρ 2018, 12:15
Όχι χέλι, ο αρνητικός ψυχολογικός συσχετισμός είναι κάτι υπαρκτό και δεν υπάρχει λόγος να το πολεμήσει κανείς.
Άλλοι έχουν φλασμπακ στο Βιετνάμ, εμείς που έχουμε μια απλή υποβόσκουσα φοβία προς το μπλουζάκι είμαστε μια χαρά.
Naida έγραψε:
02 Απρ 2018, 10:31
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω τους ορθολογιστές, σας έχει συμβεί κάτι ποτέ που να σας κάνει για λίγο α αμφισβητέισετε τον ορθολογισμό σας;
Κάποτε σηκώθηκα το βράδυ και είδα μια ολόκληρη οικογένεια από φαντάσματα να τρώει στην τραπεζαρία.
Το πρωί ήταν γεμάτη ψίχουλα.

Απλά πήγα στον ψυχίατρο, ακολουθησα την αγωγή μου και δεν είχα ξανα πρόβλημα. Βέβαια πρέπει να μένω στο άσυλο και η μόνη μου κοινωνική επαφή είναι στα πχόρουμς γιατί φοβάμαι τους υπόλοιπους έγκλειστους εδώ.
Το μετανιώνω; Καμια φορά, όταν περνάει καιρός χωρίς να με κουτάρει κανείς, αναρωτιέμαι μήπως είμαι εγώ το φάντασμα...
Τι με κάνεις έτσι μωρέ; :?
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12589
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Οδηγός επιβίωσης ορθολογιστών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 02 Απρ 2018, 12:23

Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Απρ 2018, 12:15
Κάποτε σηκώθηκα το βράδυ και είδα μια ολόκληρη οικογένεια από φαντάσματα να τρώει στην τραπεζαρία.
Το πρωί ήταν γεμάτη ψίχουλα.
Επιληψία κροταφικού λοβού. 8-)
The business man whose master plan controls the world each day,
Is blind to indications of his species slow decay.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20334
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Οδηγός επιβίωσης ορθολογιστών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 02 Απρ 2018, 12:24

Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Απρ 2018, 12:15

Το μετανιώνω; Καμια φορά, όταν περνάει καιρός χωρίς να με κουτάρει κανείς, αναρωτιέμαι μήπως είμαι εγώ το φάντασμα...
Ναι κι εγώ έτσι έλεγα στη μανα μου, όταν κρυφότρωγα και με μάλωνε "δεν ήμουν εγώ, τα φαντάσματα".
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11623
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Οδηγός επιβίωσης ορθολογιστών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 02 Απρ 2018, 12:24

Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Απρ 2018, 12:15
Όχι χέλι, ο αρνητικός ψυχολογικός συσχετισμός είναι κάτι υπαρκτό και δεν υπάρχει λόγος να το πολεμήσει κανείς.
Άλλοι έχουν φλασμπακ στο Βιετνάμ, εμείς που έχουμε μια απλή υποβόσκουσα φοβία προς το μπλουζάκι είμαστε μια χαρά.
Naida έγραψε:
02 Απρ 2018, 10:31
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω τους ορθολογιστές, σας έχει συμβεί κάτι ποτέ που να σας κάνει για λίγο α αμφισβητέισετε τον ορθολογισμό σας;
Κάποτε σηκώθηκα το βράδυ και είδα μια ολόκληρη οικογένεια από φαντάσματα να τρώει στην τραπεζαρία.
Το πρωί ήταν γεμάτη ψίχουλα.

Απλά πήγα στον ψυχίατρο, ακολουθησα την αγωγή μου και δεν είχα ξανα πρόβλημα. Βέβαια πρέπει να μένω στο άσυλο και η μόνη μου κοινωνική επαφή είναι στα πχόρουμς γιατί φοβάμαι τους υπόλοιπους έγκλειστους εδώ.
Το μετανιώνω; Καμια φορά, όταν περνάει καιρός χωρίς να με κουτάρει κανείς, αναρωτιέμαι μήπως είμαι εγώ το φάντασμα...
έλα ρε μικρούλι!!
είμαστε και εμείς βλαμμένοι!
είμαστε μια παρέα!
:angelic-blueglow::angelic-blueglow:
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός
Je suis Joost Klein

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43672
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Οδηγός επιβίωσης ορθολογιστών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 02 Απρ 2018, 12:27

Cecily Anne έγραψε:
02 Απρ 2018, 12:24
Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Απρ 2018, 12:15

Το μετανιώνω; Καμια φορά, όταν περνάει καιρός χωρίς να με κουτάρει κανείς, αναρωτιέμαι μήπως είμαι εγώ το φάντασμα...
Ναι κι εγώ έτσι έλεγα στη μανα μου, όταν κρυφότρωγα και με μάλωνε "δεν ήμουν εγώ, τα φαντάσματα".
Μου θύμισες ότι υπάρχουν ακόμα unsolved cases στο πατρικό, ζημιές που δεν έκανα ούτε εγώ, και το ίδιο λέει κι ο αδερφός μου.
Πλέον τα αδικήματα έχουν παραγραφεί, γιατί δεν το παραδέχεται; :?
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20334
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Οδηγός επιβίωσης ορθολογιστών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 02 Απρ 2018, 12:29

Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Απρ 2018, 12:27

Μου θύμισες ότι υπάρχουν ακόμα unsolved cases στο πατρικό, ζημιές που δεν έκανα ούτε εγώ, και το ίδιο λέει κι ο αδερφός μου.
Πλέον τα αδικήματα έχουν παραγραφεί, γιατί δεν το παραδέχεται; :?
Είναι θέμα τιμής.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Οδηγός επιβίωσης ορθολογιστών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 02 Απρ 2018, 12:29

enterprise-psi έγραψε:
02 Απρ 2018, 11:10
Είμαι τόσο ορθολογιστής, που με ξυπνάω όταν βλέπω μη λογικά όνειρα.

Παράδειγμα.
Βλέπω στον ύπνο μου οτι οδηγαω μηχανή.
Περνάω απο συγκέντρωση του ΠΑΣΟΚ.
Όπως είναι λογικό, το δεξί μου χέρι πηγαίνει στην πλάτη μου και βγάζει ενα g3a3.
Ξεκινάω να πυροβολώ τον κόσμο
Το όπλο όμως δεν βαράει.
Γιατί δεν βαράς το ρωτάω;
Είμαι όπλο και δεν μιλάω, απαντάει.
Επίσης πως ρίχνεις με το δεξί χέρι, ποιος κρατάει το γκάζι;

:D

Γαμάτο.

ritzeri

Re: Οδηγός επιβίωσης ορθολογιστών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 02 Απρ 2018, 12:39

Ολοι οι ορθολογιστες πρεπει να υιοθετησουν στη ζωη τους μια ασχολια-απασχοληση-χομπι-κατασταση εντελως ανορθολογιστικη στη ζωη τους.

Κι αυτο προκειμενου να εχουν ψυχολογικη ισορροπια, συμφωνα με την εναντιοδρομεια του Ηρακλειτου.
Ολοι πρεπει να καλμαρουμε τα πιο εντονα στοιχεια μας με το να λειτουργουμε καποιες φορες τα εντελως αντιθετα τους.

Προσωπικα με ψηνει μια τετοια αφηγηση.
Και εξηγει γιατι οι ανθρωποι με τις περισσοτερες εξουσιες πανω σε αλλους ανθρωπους, οπως πχ οι δικαστες, ειναι αυτοι που συνηθως γινονται και τα υποχειρια στην καθε αφεντρα ή στην καθε Χειλουδακη
Γιατι οι πιο δυναμικες γυναικες, επιχειρηματιες κυριως ή πολιτικοι, ειναι μαζοχες στο σεξ.
Γιατι οι αποτυχημενοι γινονται σαδιστες.
Και γιατι στη δυση, με την παραμεληση του θρησκευτικου συναισθηματος τα τελευταια χρονια, εχουμε γεμισει νευρωσεις.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41017
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οδηγός επιβίωσης ορθολογιστών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Απρ 2018, 12:43

Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Απρ 2018, 12:15
Όχι χέλι, ο αρνητικός ψυχολογικός συσχετισμός είναι κάτι υπαρκτό και δεν υπάρχει λόγος να το πολεμήσει κανείς.
Άλλοι έχουν φλασμπακ στο Βιετνάμ, εμείς που έχουμε μια απλή υποβόσκουσα φοβία προς το μπλουζάκι είμαστε μια χαρά.
Μπορεί να νιώθεις ότι σε επηρεάζει ψυχολογικά, αλλά υπάρχουν ορθολογικοί λόγοι να το νιώθεις αυτό. Όπως το να μην σου αρέσει, να έχει κάποιο σχέδιο επάνω που σου δημιουργεί αρνητικότητα, να μην σου ταιριάζει σωστά, να έχει αλλάξει το σώμα σου και να μην ταιριάζει πλέον σωστά ενώ κάποτε ταίριαζε και άλλα διάφορα. Αλλά... αν θεωρείς ότι σου δημιουργεί αρνητικότητα επειδή όταν το φόρεσες σου συνέβησαν κακά πράγματα, το να το βαφτίζεις ψυχολογικό αρνητισμό είναι νηστίσιμο κρέας. Πρέπει να πάψεις να πιστεύεις σε γούρια και γρουσουζιές. Δεν ξέρω αν γίνεται, βέβαια. Εγώ ποτέ δεν πίστευα σε τέτοιες παπαριές και έτσι δεν το έχω περάσει. Θυμώνω όταν κάποιος μιλάει για γρουσουζιές και ποδαρικά.
Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Απρ 2018, 12:15
Μου θύμισες ότι υπάρχουν ακόμα unsolved cases στο πατρικό, ζημιές που δεν έκανα ούτε εγώ, και το ίδιο λέει κι ο αδερφός μου.
Πλέον τα αδικήματα έχουν παραγραφεί, γιατί δεν το παραδέχεται; :?
Ορθολογισμός 101: όσο μεγαλώνει η απόσταση από ένα γεγονός, τόσο μικραίνει η πιθανότητα να το παραδεχτεί ο δράστης. Γιατί; Επειδή η αντίδραση στην ομολογία του θα είναι ανάλογη με το πόσο καιρό το αρνιόταν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Οδηγός επιβίωσης ορθολογιστών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 02 Απρ 2018, 13:12

enterprise-psi έγραψε:
02 Απρ 2018, 11:10

Επίσης πως ρίχνεις με το δεξί χέρι, ποιος κρατάει το γκάζι;

true story.

εχω βρεθει υποδικος, γιατι εριξα σε καποιον ενα αβγο. το παραπανω ηταν η υπερασπιστικη μου γραμμη.
η αληθεια ειναι οτι το χα ριξει με το αριστερο, και σε μεγαλη αποσταση. τιτανια κωλοφαρδια, εκανα headshot.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Οδηγός επιβίωσης ορθολογιστών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 02 Απρ 2018, 13:18

Naida έγραψε:
02 Απρ 2018, 10:31
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω τους ορθολογιστές, σας έχει συμβεί κάτι ποτέ που να σας κάνει για λίγο α αμφισβητέισετε τον ορθολογισμό σας;
Ναι, 2 φορές και οι δύο όταν παιζόταν η ζωή μου κορώνα-γράμματα μου σε νοσοκομείο.
the end

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Οδηγός επιβίωσης ορθολογιστών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 02 Απρ 2018, 13:45

Εγώ δε δηλώνω ορθολογιστρια, απλώς είναι αρκετά κοντά στον τρόπο που σκέφτομαι.

Ποιος είπε για γρουσουζιά παραπάνω; είναι μια κατάσταση που της δίνουν διαφορετική ονομασία κ εξήγηση.

Οταν φοράς μια μπλούζα που τη φορούσες πχ σένα ατύχημα κ μέρα πάλι σε κάτι άλλο άσχημο, η μπλούζα ως μπλούζα δεν είναι γρουσούζικη. Η μπλούζα είναι... Μπλούζα. Έλεος. Το ότι τη φορούσες όμως σένα ατύχημα ενδεχεται να επηρεάζει την ψυχολογία σου καθώς θα σου θυμίζει το συμβάν. Αυτό θα σε κάνει απρόσεκτο κ μπορεί να πάθεις κάτι άλλο φορώντας τη. Αυτό βέβαια εξαρτάται πάντα από ποσό σε επηρεάζει η τραυματική εμπειρία που είχες φορώντας τη.

Δεν είμαι απόλυτη. Έτσι το έχω σκεφτεί κ έτσι το λέω, αλλά δέχομαι να κάνω κ λάθος.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11623
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Οδηγός επιβίωσης ορθολογιστών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 02 Απρ 2018, 13:47

Custom_F έγραψε:
02 Απρ 2018, 13:45
Εγώ δε δηλώνω ορθολογιστρια, απλώς είναι αρκετά κοντά στον τρόπο που σκέφτομαι.

Ποιος είπε για γρουσουζιά παραπάνω; είναι μια κατάσταση που της δίνουν διαφορετική ονομασία κ εξήγηση.

Οταν φοράς μια μπλούζα που τη φορούσες πχ σένα ατύχημα κ μέρα πάλι σε κάτι άλλο άσχημο, η μπλούζα ως μπλούζα δεν είναι γρουσούζικη. Η μπλούζα είναι... Μπλούζα. Έλεος. Το ότι τη φορούσες όμως σένα ατύχημα ενδεχεται να επηρεάζει την ψυχολογία σου καθώς θα σου θυμίζει το συμβάν. Αυτό θα σε κάνει απρόσεκτο κ μπορεί να πάθεις κάτι άλλο φορώντας τη. Αυτό βέβαια εξαρτάται πάντα από ποσό σε επηρεάζει η τραυματική εμπειρία που είχες φορώντας τη.

Δεν είμαι απόλυτη. Έτσι το έχω σκεφτεί κ έτσι το λέω, αλλά δέχομαι να κάνω κ λάθος.
να δέχεσαι ότι σκέφεσαι διαφορετικά..
με το ζόρι να σκεφτείς κάτι άλλο δε γίνεται!
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός
Je suis Joost Klein

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20334
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Οδηγός επιβίωσης ορθολογιστών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 02 Απρ 2018, 13:48

Tα ρούχα που βάζετε σε κηδείες τα πετάτε;

Έχω αυτή τη διαφωνία με την πεθερά μου. Αυτή έχει πετάξει τη μισή ντουλάπα.
Εγώ έχω ένα ίδιο σετ και το βάζω σε όλα τα ντέντλι ιβέντς.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών