Αυτο το βιντεο εξετρεψε τη ζωη μου

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Nero

Re: Αυτο το βιντεο εξετρεψε τη ζωη μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 13 Αύγ 2018, 13:15

τον έχουμε ήδη συγκεντρώσει όλον αυτόν τον θησαυρό. Εδώ

luben retrolletarios

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Αυτο το βιντεο εξετρεψε τη ζωη μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 13 Αύγ 2018, 13:31

ρε ορεστη, οι υπολογιστες εκεινης της εποχης ητανε παιχνιδομηχανες κυριως, για ν αντιγραψεις ενα κειμενο σε δισκετα ας πουμε, επρεπε να ξερεις να γραφεις εντολες προγραμματισμου.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24251
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αυτο το βιντεο εξετρεψε τη ζωη μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 13 Αύγ 2018, 13:32

εμένα μου πήρε, και ήταν και της άποψης οτι βελτιώνει τα αντανακλαστικά και βοηθά την αντίληψη. :003:

Η μητέρα μου είναι παιδψυχολόγος και είχε ενστάσεις, έλεγε όχι, δεν ειμαι σίγουρος αν τα έλεγε ο φάδερ γιατί τα πίστευε η για να της πάει κόντρα, αλλά το λιώσαμε με την άνεσή μας.

Μπορώ να σου πώ εμπειρικά ορέστη οτι οκ, σιγά, στα 12 όλοι μου οι φίλοι είχαν πλέον υπολογιστή και καλά, όλοι παιχνιδομηχανές είχαμε στην πράξη, κανείς δεν έμαθε να προγραμματίζει τότε.

Απο περιέργει όμως, πέρασαν τόσα χρόνια, ποίος σήμερα έχει παιδί κάτω απο 12 και του εχει πάρει ρασμπερυ να προγραμματίζει; Τουλάχιστον οι γονείς μας είχαν μία δικαιολογία, εμείς;

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Αυτο το βιντεο εξετρεψε τη ζωη μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 13 Αύγ 2018, 16:03





εμενα αυτα τα δυο :lol:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Αυτο το βιντεο εξετρεψε τη ζωη μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 13 Αύγ 2018, 16:07

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
13 Αύγ 2018, 16:03




εμενα αυτα τα δυο :lol:
Σκληρός αντικαπιταλιζμός


Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7786
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Αυτο το βιντεο εξετρεψε τη ζωη μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 13 Αύγ 2018, 16:10

blackpaint έγραψε:
13 Αύγ 2018, 13:31
ρε ορεστη, οι υπολογιστες εκεινης της εποχης ητανε παιχνιδομηχανες κυριως, για ν αντιγραψεις ενα κειμενο σε δισκετα ας πουμε, επρεπε να ξερεις να γραφεις εντολες προγραμματισμου.
Οχι οτι αυτό επηρέασε την απόφαση κάποιου γονιού της εποχής, που φυσικά δεν είχε ιδέα ούτε για δισκέτες ούτε για εντολές προγραμματισμού αλλά ακριβώς γι αυτό οι υπολογιστές της εποχής ήταν χρήσιμοι. Γιατί έφερναν αναγκαστικά τα παιδιά σε επαφή με τον προγραμματισμό.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Αυτο το βιντεο εξετρεψε τη ζωη μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 13 Αύγ 2018, 16:18

gassim έγραψε:
13 Αύγ 2018, 16:10
blackpaint έγραψε:
13 Αύγ 2018, 13:31
ρε ορεστη, οι υπολογιστες εκεινης της εποχης ητανε παιχνιδομηχανες κυριως, για ν αντιγραψεις ενα κειμενο σε δισκετα ας πουμε, επρεπε να ξερεις να γραφεις εντολες προγραμματισμου.
Οχι οτι αυτό επηρέασε την απόφαση κάποιου γονιού της εποχής, που φυσικά δεν είχε ιδέα ούτε για δισκέτες ούτε για εντολές προγραμματισμού αλλά ακριβώς γι αυτό οι υπολογιστές της εποχής ήταν χρήσιμοι. Γιατί έφερναν αναγκαστικά τα παιδιά σε επαφή με τον προγραμματισμό.
Έλα ντε. Κι εγώ δεν το 'πιασα τι θέλει να πει ο ποιητής, στο ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα (θα έπρεπε να) οδηγεί αυτό που γράφει. :102:


Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24251
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αυτο το βιντεο εξετρεψε τη ζωη μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 13 Αύγ 2018, 16:18

gassim έγραψε:
13 Αύγ 2018, 16:10
blackpaint έγραψε:
13 Αύγ 2018, 13:31
ρε ορεστη, οι υπολογιστες εκεινης της εποχης ητανε παιχνιδομηχανες κυριως, για ν αντιγραψεις ενα κειμενο σε δισκετα ας πουμε, επρεπε να ξερεις να γραφεις εντολες προγραμματισμου.
Οχι οτι αυτό επηρέασε την απόφαση κάποιου γονιού της εποχής, που φυσικά δεν είχε ιδέα ούτε για δισκέτες ούτε για εντολές προγραμματισμού αλλά ακριβώς γι αυτό οι υπολογιστές της εποχής ήταν χρήσιμοι. Γιατί έφερναν αναγκαστικά τα παιδιά σε επαφή με τον προγραμματισμό.
ποιες ήταν αυτές οι εντολές προγραμματισμού, θυμάστε απο περιέργεια; Μήπως εννοούμε γενικά εντολές χρήσης, copy ας πούμε;

εγώ έτσι πρώτομετέφερα αρχείο σε δισκέτα πάντως, δεν είχε προγραμματισμό μέσα.
Type: Command
General Programming-Syntax:
COPY <source file> [,D<drive number>] TO <destination file> [,D<drive number>,] [[,]ON U<device number>]
or
COPY D<drive number> TO D<drive number> [[,]ON U<device number>]

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Αυτο το βιντεο εξετρεψε τη ζωη μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 13 Αύγ 2018, 16:20

enaon έγραψε:
13 Αύγ 2018, 16:18
gassim έγραψε:
13 Αύγ 2018, 16:10
blackpaint έγραψε:
13 Αύγ 2018, 13:31
ρε ορεστη, οι υπολογιστες εκεινης της εποχης ητανε παιχνιδομηχανες κυριως, για ν αντιγραψεις ενα κειμενο σε δισκετα ας πουμε, επρεπε να ξερεις να γραφεις εντολες προγραμματισμου.
Οχι οτι αυτό επηρέασε την απόφαση κάποιου γονιού της εποχής, που φυσικά δεν είχε ιδέα ούτε για δισκέτες ούτε για εντολές προγραμματισμού αλλά ακριβώς γι αυτό οι υπολογιστές της εποχής ήταν χρήσιμοι. Γιατί έφερναν αναγκαστικά τα παιδιά σε επαφή με τον προγραμματισμό.
ποιες ήταν αυτές οι εντολές προγραμματισμού, θυμάστε απο περιέργεια; Μήπως εννοούμε γενικά εντολές χρήσης, copy ας πούμε;
Ναι βρε, εντολές dos ας πούμε. Δεν σε προτρέπουν/τσιγκλάνε να μάθεις να κάνεις κάτι παραπάνω απ' το να παίζεις απλώς παιχνίδια, σε σχέση με τα drag & drop και τα όλα τα έτοιμα των επόμενων γενιών/πλατφόρμων κλπ;

Άσχετο, την εντολή park την θυμάται κανείς; :8)


Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Αυτο το βιντεο εξετρεψε τη ζωη μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 13 Αύγ 2018, 16:22

blackpaint έγραψε:
13 Αύγ 2018, 11:51
Τα ελληνικά δελτία ειδήσεων και οι εκπομπές κοινωνικού σχολιασμού της δεκαετίας του '90, κάνουν τα fake news να μοιάζουν με πταίσμα. Μιλάμε για μια εποχή που κάθε «ξενόφερτη» μόδα έπρεπε να κρύβει υποσυνείδητα μηνύματα υπέρ του σατανά ή της χρήσης ναρκωτικών. Παρουσιαστές και δημοσιογράφοι γέμιζαν τον τηλεοπτικό τους χρόνο με πληροφορίες που το κοινό δεν μπορούσε να φιλτράρει ούτε με το φίλτρο Olympus. Και μπορεί όλοι να γνωρίζουμε πως εκείνη τη δεκαετία στοχοποιήθηκαν μουσικές όπως η heavy metal και η trance, όμως υπήρξαν ιστορίες τρέλας που έχουν ξεχαστεί διότι δεν πήραν -ευτυχώς- μεγάλες διαστάσεις. Πλέον υπάρχει το Ιnternet και πιο συγκεκριμένα το YouTube, μέσω του οποίου μπορεί κανείς να βρει «διαμάντια», όπως το παρακάτω βίντεο από ένα ρεπορτάζ του ΣΚΑΪ, που προσπαθεί να μας πείσει ότι οι Power Rangers προωθούν τα ναρκωτικά στα μικρά παιδιά.

Ο δημοσιογράφος κάνει λόγο για «αδίστακτους εμπόρους που προσπαθούν να μυήσουν μικρά παιδιά στον κόσμο των ναρκωτικών». Ναι, μιλάει για τους Power Rangers, που θα μπορούσαν να μετονομαστούν για την περίσταση σε «Power Dealers». Ο νεαρός ρεπόρτερ αναφέρει, επίσης, ότι λίγες ημέρες πριν, σε σχολείο, είχαν βρεθεί γραμματόσημα ποτισμένα με ναρκωτικές ουσίες - μάλλον εννοεί καρτέλες LSD. Αυτήν τη φορά, βέβαια, το πρόβλημα προκύπτει από ένα ρολόι-παιχνίδι της δημοφιλούς σειράς. Μια δασκάλα σε σχολείο της Κηφισιάς παρατήρησε ένα catch phrase που είναι γραμμένο μέσα σε αυτό, το οποίο -σύμφωνα πάντα με το ρεπορτάζ-, προτρέπει τα παιδιά να κάνουν χρήση ναρκωτικών. Μιλώντας στην κάμερα, εξηγεί -με αγγλική προφορά-, ότι το παιχνίδι έγραφε «it's morphin' time», με τον δημοσιογράφο να συμπληρώνει πως «το μήνυμα είναι σαφέστατο, είναι η ώρα της μορφίνης». Ναι, ένα ολόκληρο κανάλι και μια δασκάλα που μοιάζει με τη γραμματέα των Ghostbusters, πίστεψαν ότι μια αμερικάνικη πολυεθνική που βγάζει δισεκατομμύρια από το brand name των Power Rangers, είχε σκοπό να πουλήσει ναρκωτικά στον δεκάχρονο Γιωργάκη από την Κηφισιά.

Κανείς δεν σκέφτηκε, βέβαια, ότι ίσως να μην επρόκειτο για διαφήμιση πρέζας, αλλά για τη λέξη «morphing» με μια απόστροφο αντί για το γράμμα «g», μια λέξη που στα ελληνικά μεταφράζεται ως «μορφοποίηση» και την οποία χρησιμοποιούν οι πρωταγωνιστές όταν θέλουν να αλλάξουν και από απλοί άνθρωποι, να μετατραπούν στους σούπερ ήρωες που όλοι αγαπήσαμε ως πιτσιρίκια. Μιλάμε για ακόμη μία επική στιγμή της ελληνικής τηλεόρασης και μια μεγάλη επιτυχία της εγχώριας δημοσιογραφίας. Ειδικά στο σημείο που αναφέρεται και το στιλό-σύριγγα, που υποθέτω ότι ήταν απλώς ένα μηχανικό μολύβι, η φάση ξεφεύγει. Τέλος, θα ήθελα να πω ένα τεράστιο μπράβο στο κανάλι που ανέβασε το εν λόγω βίντεο στο YouTube, που δεν φοβήθηκε να πει την αλήθεια και για το πέναλτι που γίνεται στο 0:17. Εύγε.

[/quote]

Υπηρχαν τετοιες ειδησεις και βγαινανε απο καιρο σε καιρο. Ομως δεν επηρεαζαν κανενα, οι περισσοτεροι τις θωρουσαμε γραφικες και αδιαφορες. Αν επηρεαζαν, θα επηρεαζαν ενα μικρο ποσοστο ανθρωπων που ειχαν ηδη το κολλημα οπως υπαρχουν και σημερα ( τσιπακια κλπ).
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11626
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αυτο το βιντεο εξετρεψε τη ζωη μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 13 Αύγ 2018, 16:22

Jolly Roger έγραψε:
13 Αύγ 2018, 16:07
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
13 Αύγ 2018, 16:03




εμενα αυτα τα δυο :lol:
Σκληρός αντικαπιταλιζμός

:003::003::003:
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός
Je suis Joost Klein

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24251
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αυτο το βιντεο εξετρεψε τη ζωη μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 13 Αύγ 2018, 16:22

shrike έγραψε:
13 Αύγ 2018, 16:20
Άσχετο, την εντολή park την θυμάται κανείς; :8)
ε ναι, ειναι δυνατόν να μην; :)


οκ πάντως, αυτά δεν είναι προγραμματισμός, χρήση είναι.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Αυτο το βιντεο εξετρεψε τη ζωη μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 13 Αύγ 2018, 16:22

enaon έγραψε:
13 Αύγ 2018, 16:18
εγώ έτσι πρώτομετέφερα αρχείο σε δισκέτα πάντως, δεν είχε προγραμματισμό μέσα.
Type: Command
General Programming-Syntax:
COPY <source file> [,D<drive number>] TO <destination file> [,D<drive number>,] [[,]ON U<device number>]
or
COPY D<drive number> TO D<drive number> [[,]ON U<device number>]
Εγώ, που πάντα είχα θέμα στο να θυμάμαι παραμέτρους (όλο στο /help και /? ήμουνα), έφτιαχνα συχνά batσάκια να με βοηθάνε.


Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Αυτο το βιντεο εξετρεψε τη ζωη μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 13 Αύγ 2018, 16:26

enaon έγραψε:
13 Αύγ 2018, 16:22
shrike έγραψε:
13 Αύγ 2018, 16:20
Άσχετο, την εντολή park την θυμάται κανείς; :8)
ε ναι, ειναι δυνατόν να μην; :)


οκ πάντως, αυτά δεν είναι προγραμματισμός, χρήση είναι.
Εννοείτα ότι δεν είναι προγραμματισμός, αλλά σίγουρα το να κάτσεις και να στήσεις ένα .bat που θα κάνει 5-6 δουλειές είναι ένα πρώτο βήμα να σε οδηγήσει εκεί, σε σχέση με τα έτοιμα πράγματα των παραθυρικών πλατφορμών πιστεύω.

Την park σε πληροφορώ την έχω ρωτήσει σε διάφορους (ηλικίες σήμερα από 30μπόλικο έως και 50φεύγα) που ασχολούνται ακόμα και επαγγελματικά με το αντικείμενο και είναι αρκετοί που δεν την ξέρανε, γι' αυτό και ρώτησα. Φαντάζομαι πόσους σκληρούς θα είχαν πετάξει τότε... :lol:


Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Αυτο το βιντεο εξετρεψε τη ζωη μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 13 Αύγ 2018, 16:27

Jolly Roger έγραψε:
13 Αύγ 2018, 16:07
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
13 Αύγ 2018, 16:03




εμενα αυτα τα δυο :lol:
Σκληρός αντικαπιταλιζμός

απογειωτικος ο θεατρινισμος του ακη μαζι με το σεξαπιλ

ενας μικρος αλεν ντελον που δεν βρηκε τον ατζεντη για να τον αξιοποιησει

α ρε πασοκαρα :lol:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών