Γιατι αποτυγχανω να ακολουθησω ημερησιο προγραμμα;

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Γιατι αποτυγχανω να ακολουθησω ημερησιο προγραμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 18 Ιαν 2020, 13:19

Προφανώς δεν έχεις κάποια ρουτίνα, δηλαδή κάποια αλληλουχία εργασιών που πρέπει να κάνεις, είτε γιατί στο επιβάλλουν (πχ. δουλειά) είτε γιατί το επιβάλλεις εσύ στον εαυτό σου (πχ. χόμπυ). Αν δεν θες να πιάσεις δουλειά (στην τελική, ρώτα το μπουμπουκομπότ, λογικά θα προσλαμβάνει ακόμα 0,60 η ΝΔούλα οπότε θα συνδυάσεις το τερπνό μετά του ωφελίμου), μπορεί να διαλέξεις κάποιο χόμπυ και να χρησιμοποιήσεις κάποιον φίλο για παρότρυνση (ακκαουνταμπίλιτι μπάντι). Αν δεν ξέρεις κανέναν, μόνη λύση για την δημιουργία χόμπυ είναι τα εμπάθοτζενς (νο μπουένο όμως για κάποιους που δεν έχουν καμιά ρουτίνα).

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11788
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Γιατι αποτυγχανω να ακολουθησω ημερησιο προγραμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 18 Ιαν 2020, 15:01

Μπαγάσα Ορέστη, σαν τους γέρους πας στις πλατείες, κάθεσαι στο παγκάκι και ταΐζεις τα περιστέρια.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Ορέστης 35

Re: Γιατι αποτυγχανω να ακολουθησω ημερησιο προγραμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 18 Ιαν 2020, 22:19

gassim έγραψε:
18 Ιαν 2020, 13:10
Το πρόβλημα είναι οτι δεν έχεις κάτι που πρέπει να γίνει οπωσδήποτε. Όλα όσα κάνεις είναι προαιρετικά και hobbies.
Το να βρεις μια δουλειά οπωσδήποτε θα σε έβαζε σε ενα καθημερινό πρόγραμμα, αλλά απ ότι κατάλαβα δεν είσαι και πολύ φίλος της εργασίας.
Εναλλακτικά θα μπορούσες να παρακολουθήσεις μαθήματα σε κάτι που σε ενδιαφέρει, μέχρι και να δώσεις πανελλήνιες για πανεπιστήμιο ή να γραφτείς στο ανοιχτό πανεπιστήμιο να κάνεις κανένα μεταπτυχιακό κτλ. Οχι απλά να χαζολογάς στην βιβλιοθήκη, κάτι δεσμευτικό.

Επίσης μπορείς να ξεκινήσεις μια μικρή επιχείρηση που 100% θα πέσει έξω αλλά για όσο κρατήσει θα έχεις ημερήσιο πρόγραμμα.

Λίγο άγχος για πραγματικά προβλήματα και όχι για το πόσο δυνατά βαράνε οι πόρτες θα σου κάνει πάρα πολύ καλό.

Κάνε παρέα με τα σωστά άτομα που θα σε βγάλουν απο την comfort zone που θα σε πιέσουν να κάνεις πράγματα.

Ο άνθρωπος υπο πίεση μπορεί να κάνει πάρα πολλά, οι αντοχές μας είναι απεριόριστες. Ξέρω άτομα που δουλεύουν 12 και 13 ώρες υπο πίεση μετά παρτάρουν μέχρι την άλλη μέρα το πρωί και με 2 3 ώρες ύπνο ξαναπάνε γραφείο να συνεχίσουν και δεν είναι τίποτα πιτσιρικάδες, είναι 35 με 40.
Κόψε αυτή την μαλακία οτι με 50 ευρώ τον μήνα εισαι μια χαρά. Κοίτα πώς θα τα κάνεις 1000. Η ζωή δεν είναι μόνο εισιτήρια λεωφορείου και κρύα σάντουιτς, πρέπει να μπεις και σε αεροπλάνο και να φας ribeye μια στο τόσο.
Δηλαδή κάπου έλεος να σέρνεσαι απο καναπέ σε κρεβάτι, νομίζεις οτι θα ξαναζήσεις;

Αει στο διάολο πρωι πρωί είπα να πιω εναν καφέ να χαλαρώσω και θα με κάνεις να πάρω τους δρόμους.
Λες καποια σωστα πραγματα αλλα και καποια λαθος. Τα προβληματα υγειας μου ειναι πραγματικα. Οι δυνατοι θορυβοι επιδεινωνουν τις εμβοες. Βαλε και τα προβληματα στα ποδια, οι δουλειες τις οποιες μπορω να κανω μειωνονται δραματικα. Η αποτυχια ειναι βεβαιη. Στη βιβλιοθηκη δε χαζολογαω, αντιθετα μονο εκει εχω βγαλει σοβαρη παραγωγικη πολυωρη μελετη. Εχω αριστευσει σε ολα τα τεστ στην ταξη μου. Εσεις με λετε τεμπελη αλλα εγω πιστευω οτι μου λειπει το προγραμμα και η ισορροπια. Η ζωη του ανθρωπου πρεπει να ισορροπει αναμεσα στην εργασια, τη διασκεδαση και την κοινωνικοτητα. Αν κατι χωλαινει συμπαρασυρει και τα αλλα. Και ο υπνος παιζει το ρολο του αφου εχω διαπιστωσει οτι τις σπανιες φορες που δεν ξυπνησω κουρασμενος κανω πολλα περισσοτερα μεσα στη μερα.

Ορέστης 35

Re: Γιατι αποτυγχανω να ακολουθησω ημερησιο προγραμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 18 Ιαν 2020, 22:32

aljawn έγραψε:
18 Ιαν 2020, 13:19
Προφανώς δεν έχεις κάποια ρουτίνα, δηλαδή κάποια αλληλουχία εργασιών που πρέπει να κάνεις, είτε γιατί στο επιβάλλουν (πχ. δουλειά) είτε γιατί το επιβάλλεις εσύ στον εαυτό σου (πχ. χόμπυ). Αν δεν θες να πιάσεις δουλειά (στην τελική, ρώτα το μπουμπουκομπότ, λογικά θα προσλαμβάνει ακόμα 0,60 η ΝΔούλα οπότε θα συνδυάσεις το τερπνό μετά του ωφελίμου), μπορεί να διαλέξεις κάποιο χόμπυ και να χρησιμοποιήσεις κάποιον φίλο για παρότρυνση (ακκαουνταμπίλιτι μπάντι). Αν δεν ξέρεις κανέναν, μόνη λύση για την δημιουργία χόμπυ είναι τα εμπάθοτζενς (νο μπουένο όμως για κάποιους που δεν έχουν καμιά ρουτίνα).
Δεν μιλαω με ανθρωπους εκτος ιντερνετ γι αυτο γραφω πολλα ποστ εδω.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14796
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Γιατι αποτυγχανω να ακολουθησω ημερησιο προγραμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 18 Ιαν 2020, 22:37

Δοκίμασε να ακολουθήσεις νυχτερινό πρόγραμμα, τύπε.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γιατι αποτυγχανω να ακολουθησω ημερησιο προγραμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 18 Ιαν 2020, 22:38

Νομίζω το μεγαλύτερο θέμα σου είναι ο ύπνος. Έχεις απορρυθμίσει εντελώς τα ωράρια σου. Αν φτιάξεις τον ύπνο σιγά σιγά θα φτιάξουν και τα υπόλοιπα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Ορέστης 35

Re: Γιατι αποτυγχανω να ακολουθησω ημερησιο προγραμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 18 Ιαν 2020, 22:43

Naida έγραψε:
18 Ιαν 2020, 22:38
Νομίζω το μεγαλύτερο θέμα σου είναι ο ύπνος. Έχεις απορρυθμίσει εντελώς τα ωράρια σου. Αν φτιάξεις τον ύπνο σιγά σιγά θα φτιάξουν και τα υπόλοιπα.
Δεν ξερω αν θα φτιαξουν και τα υπολοιπα αλλα ειναι μια αρχη. Λεω αυριο να πιω καφε το μεσημερι και να βγω εξω. Ετσι μονο θα καταφερω να κοιμηθω βραδυ.

Ορέστης 35

Re: Γιατι αποτυγχανω να ακολουθησω ημερησιο προγραμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 18 Ιαν 2020, 22:45

Feindflug έγραψε:
18 Ιαν 2020, 22:37
Δοκίμασε να ακολουθήσεις νυχτερινό πρόγραμμα, τύπε.
Νυχτερινο προγραμμα σημαινει να μη βγαινω απ το σπιτι.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γιατι αποτυγχανω να ακολουθησω ημερησιο προγραμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 18 Ιαν 2020, 22:47

Ορέστης 35 έγραψε:
18 Ιαν 2020, 22:43
Naida έγραψε:
18 Ιαν 2020, 22:38
Νομίζω το μεγαλύτερο θέμα σου είναι ο ύπνος. Έχεις απορρυθμίσει εντελώς τα ωράρια σου. Αν φτιάξεις τον ύπνο σιγά σιγά θα φτιάξουν και τα υπόλοιπα.
Δεν ξερω αν θα φτιαξουν και τα υπολοιπα αλλα ειναι μια αρχη. Λεω αυριο να πιω καφε το μεσημερι και να βγω εξω. Ετσι μονο θα καταφερω να κοιμηθω βραδυ.
Αυτό ακριβώς. Όσο και να θες να κοιμηθείς να παραμείνεις ξύπνιος. Και να βάλεις νωρίς την επόμενη το ξυπνητήρι και όσο και να θες να κοιμηθείς να σηκωθείς. Καν' το 2-3 μέρες συνεχόμενα και λογικά θα στρώσει.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Ορέστης 35

Re: Γιατι αποτυγχανω να ακολουθησω ημερησιο προγραμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 18 Ιαν 2020, 22:49

Naida έγραψε:
18 Ιαν 2020, 22:47
Ορέστης 35 έγραψε:
18 Ιαν 2020, 22:43
Naida έγραψε:
18 Ιαν 2020, 22:38
Νομίζω το μεγαλύτερο θέμα σου είναι ο ύπνος. Έχεις απορρυθμίσει εντελώς τα ωράρια σου. Αν φτιάξεις τον ύπνο σιγά σιγά θα φτιάξουν και τα υπόλοιπα.
Δεν ξερω αν θα φτιαξουν και τα υπολοιπα αλλα ειναι μια αρχη. Λεω αυριο να πιω καφε το μεσημερι και να βγω εξω. Ετσι μονο θα καταφερω να κοιμηθω βραδυ.
Αυτό ακριβώς. Όσο και να θες να κοιμηθείς να παραμείνεις ξύπνιος. Και να βάλεις νωρίς την επόμενη το ξυπνητήρι και όσο και να θες να κοιμηθείς να σηκωθείς. Καν' το 2-3 μέρες συνεχόμενα και λογικά θα στρώσει.
Για να δουμε. Απο θορυβους ξερεις τι γινεται σπιτι....

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γιατι αποτυγχανω να ακολουθησω ημερησιο προγραμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 18 Ιαν 2020, 22:53

Ορέστης 35 έγραψε:
18 Ιαν 2020, 22:49
Naida έγραψε:
18 Ιαν 2020, 22:47
Ορέστης 35 έγραψε:
18 Ιαν 2020, 22:43


Δεν ξερω αν θα φτιαξουν και τα υπολοιπα αλλα ειναι μια αρχη. Λεω αυριο να πιω καφε το μεσημερι και να βγω εξω. Ετσι μονο θα καταφερω να κοιμηθω βραδυ.
Αυτό ακριβώς. Όσο και να θες να κοιμηθείς να παραμείνεις ξύπνιος. Και να βάλεις νωρίς την επόμενη το ξυπνητήρι και όσο και να θες να κοιμηθείς να σηκωθείς. Καν' το 2-3 μέρες συνεχόμενα και λογικά θα στρώσει.
Για να δουμε. Απο θορυβους ξερεις τι γινεται σπιτι....
Θα είσαι εκτός σπιτιού όλη μέρα. Θα πηγαίνεις για τις δραστηριότητες σου και θα γυρνάς πτώμα το βράδυ για ύπνο.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Ορέστης 35

Re: Γιατι αποτυγχανω να ακολουθησω ημερησιο προγραμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 18 Ιαν 2020, 22:57

Naida έγραψε:
18 Ιαν 2020, 22:53
Ορέστης 35 έγραψε:
18 Ιαν 2020, 22:49
Naida έγραψε:
18 Ιαν 2020, 22:47


Αυτό ακριβώς. Όσο και να θες να κοιμηθείς να παραμείνεις ξύπνιος. Και να βάλεις νωρίς την επόμενη το ξυπνητήρι και όσο και να θες να κοιμηθείς να σηκωθείς. Καν' το 2-3 μέρες συνεχόμενα και λογικά θα στρώσει.
Για να δουμε. Απο θορυβους ξερεις τι γινεται σπιτι....
Θα είσαι εκτός σπιτιού όλη μέρα. Θα πηγαίνεις για τις δραστηριότητες σου και θα γυρνάς πτώμα το βράδυ για ύπνο.
Την Τεταρτη ξυπνησα πρωι, πηγα για περπατημα, επεσα βραδυ για υπνο και την αλλη μερα ενιωθα κουρασμενος και με ξαναπηρε ο υπνος το μεσημερι και κοιμηθηκα ως το βραδυ. Ελπιζω να μην ξαναπαει ετσι.

αλασκα15++
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 20 Οκτ 2019, 21:22

Re: Γιατι αποτυγχανω να ακολουθησω ημερησιο προγραμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αλασκα15++ » 18 Ιαν 2020, 23:09

:hammer:
Ορέστης 35 έγραψε:
18 Ιαν 2020, 00:54
GoBack έγραψε:
18 Ιαν 2020, 00:43
Για πες το αυριανο προγραμμα
Βασικα ο σκοπος μου ηταν να ξυπναω οχι πολυ αργα :) . Να τρωω, να κανω λιγη γυμναστικη :) . Μετα να πηγαινω στη βιβλιοθηκη να διαβασω μεχρι το απογευμα :) . Μετα να πηγαινω στο μαθημα μου :) αν εχω ή στο γυμναστηριο :) .

Για αυριο εχει gameathlon αλλα το πιθανοτερο ουτε εκει θα μπορεσω να παω γιατι ξυπνησα πριν λιγο και το μεσημερι θα με παρει ο υπνος. Επισης κλεινω ραντεβου με τους γιατρους και τα χανω.

αλασκα15++
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 20 Οκτ 2019, 21:22

Re: Γιατι αποτυγχανω να ακολουθησω ημερησιο προγραμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αλασκα15++ » 18 Ιαν 2020, 23:10

Βασικα ο σκοπος μου ηταν να ξυπναω οχι πολυ αργα :) . Να τρωω, να κανω λιγη γυμναστικη :) . Μετα να πηγαινω στη βιβλιοθηκη να διαβασω μεχρι το απογευμα :) . Μετα να πηγαινω στο μαθημα μου :) αν εχω ή στο γυμναστηριο :) .

Για αυριο εχει gameathlon αλλα το πιθανοτερο ουτε εκει θα μπορεσω να παω γιατι ξυπνησα πριν λιγο και το μεσημερι θα με παρει ο υπνος. Επισης κλεινω ραντεβου με τους γιατρους και τα χανω.
[/quote]
[/quote]

Ορέστης 35

Re: Γιατι αποτυγχανω να ακολουθησω ημερησιο προγραμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 19 Ιαν 2020, 22:00

Naida έγραψε:
18 Ιαν 2020, 22:53
Ορέστης 35 έγραψε:
18 Ιαν 2020, 22:49
Naida έγραψε:
18 Ιαν 2020, 22:47


Αυτό ακριβώς. Όσο και να θες να κοιμηθείς να παραμείνεις ξύπνιος. Και να βάλεις νωρίς την επόμενη το ξυπνητήρι και όσο και να θες να κοιμηθείς να σηκωθείς. Καν' το 2-3 μέρες συνεχόμενα και λογικά θα στρώσει.
Για να δουμε. Απο θορυβους ξερεις τι γινεται σπιτι....
Θα είσαι εκτός σπιτιού όλη μέρα. Θα πηγαίνεις για τις δραστηριότητες σου και θα γυρνάς πτώμα το βράδυ για ύπνο.
Δεν τα καταφερα. Τεζαρα το μεσημερι. :cry

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών