Γιατι αποτυγχανω να ακολουθησω ημερησιο προγραμμα;

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7776
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Γιατι αποτυγχανω να ακολουθησω ημερησιο προγραμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 21 Ιαν 2020, 13:42

Ορέστης 35 έγραψε:
21 Ιαν 2020, 13:36
gassim έγραψε:
21 Ιαν 2020, 13:30
Ορέστης 35 έγραψε:
21 Ιαν 2020, 13:20

Γενικα ρωταω. Το καταλαβα οτι λες κατι αλλο. Εσενα τι σε βαζει σε προγραμμα;
το οτι ξυπνάω κάθε μέρα να πάω γραφείο.
Για πολλά χρόνια τα απογεύματα είχα και πανεπιστήμιο. Τωρα που εχει τελειώσει η σχολή τα απογεύματα νιώθω οτι δεν κάνω τίποτα και ψάχνω να βρω τρόπους να τα γεμίσω.
Εχεις σκεφτει να γραφτεις σε μια αλλη σχολη; Εγω μετανιωσα που εβγαλα τη μορφωση απο τη ζωη μου.

Αυτο που λες φερνει το ερωτημα: Γιατι.πας γραφειο; Για τα λεφτα; Για την αναγνωριση της κοινωνιας; Ποσες ευκαιριες και εμπειριες χανεις που θα μπορουσαν να ειναι πιο σημαντικες για εσενα;
Για τα λεφτά φυσικά.
Καταρχάς αν δεν δούλευα δεν θα είχα χρήματα για καμία εμπειρία. Επίσης φοβάμαι οτι αν είχα μόνο ελεύθερο χρόνο απλά θα σάπιζα όλη μέρα στο ίντερνετ, που δεν το λες και εμπειρία.
Εσύ πόσες ευκαιρίες και εμπειρίες έχεις τώρα που δεν εργάζεσαι;

Ορέστης 35

Re: Γιατι αποτυγχανω να ακολουθησω ημερησιο προγραμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 21 Ιαν 2020, 13:50

gassim έγραψε:
21 Ιαν 2020, 13:42
Ορέστης 35 έγραψε:
21 Ιαν 2020, 13:36
gassim έγραψε:
21 Ιαν 2020, 13:30


το οτι ξυπνάω κάθε μέρα να πάω γραφείο.
Για πολλά χρόνια τα απογεύματα είχα και πανεπιστήμιο. Τωρα που εχει τελειώσει η σχολή τα απογεύματα νιώθω οτι δεν κάνω τίποτα και ψάχνω να βρω τρόπους να τα γεμίσω.
Εχεις σκεφτει να γραφτεις σε μια αλλη σχολη; Εγω μετανιωσα που εβγαλα τη μορφωση απο τη ζωη μου.

Αυτο που λες φερνει το ερωτημα: Γιατι.πας γραφειο; Για τα λεφτα; Για την αναγνωριση της κοινωνιας; Ποσες ευκαιριες και εμπειριες χανεις που θα μπορουσαν να ειναι πιο σημαντικες για εσενα;
Για τα λεφτά φυσικά.
Καταρχάς αν δεν δούλευα δεν θα είχα χρήματα για καμία εμπειρία. Επίσης φοβάμαι οτι αν είχα μόνο ελεύθερο χρόνο απλά θα σάπιζα όλη μέρα στο ίντερνετ, που δεν το λες και εμπειρία.
Εσύ πόσες ευκαιρίες και εμπειρίες έχεις τώρα που δεν εργάζεσαι;
Δεν ξερω αν θα μπορουσα να πηγαινω στη σχολη ξενων γλωσσων. Θα ημουν παγιδευμενος σε ενα ψυχοφθορο περιβαλλον με μονοτονους ανθρωπους. Θα γυρνουσα σπιτι μετα απο πολλες ωρες και δεν θα ειχα ουτε δυναμη ουτε διαθεση να ασχοληθω με κατι αλλο.

Ορέστης 35

Re: Γιατι αποτυγχανω να ακολουθησω ημερησιο προγραμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 21 Ιαν 2020, 13:51

stargazer έγραψε:
21 Ιαν 2020, 13:41
Ορέστης 35 έγραψε:
21 Ιαν 2020, 13:29
stargazer έγραψε:
21 Ιαν 2020, 13:27


Για αρχή θέλει κίνητρο, έχεις;
Καποιες φορες ναι. Καποιες οχι γιατι σκεφτομαι απαισιοδοξα.
Ε εκεί την πατάς. Ίσως το κίνητρο δεν είναι αρκετά ισχυρό.

Τι είναι;
Δεν ξερω.

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Γιατι αποτυγχανω να ακολουθησω ημερησιο προγραμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 21 Ιαν 2020, 13:55

Ορέστης 35 έγραψε:
21 Ιαν 2020, 13:51


Δεν ξερω.
:lol:

Θες να το σκεφτείς λίγο;

Για ποιο λόγο θες να ξεκολλήσεις;

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7967
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Γιατι αποτυγχανω να ακολουθησω ημερησιο προγραμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 21 Ιαν 2020, 13:59

gassim έγραψε:
21 Ιαν 2020, 13:42

Για τα λεφτά φυσικά.
Καταρχάς αν δεν δούλευα δεν θα είχα χρήματα για καμία εμπειρία. Επίσης φοβάμαι οτι αν είχα μόνο ελεύθερο χρόνο απλά θα σάπιζα όλη μέρα στο ίντερνετ, που δεν το λες και εμπειρία.
Εσύ πόσες ευκαιρίες και εμπειρίες έχεις τώρα που δεν εργάζεσαι;
Εγώ να δεις που "δουλεύω" τι χρήματα έχω και πόσες εμπειρίες. Βασικά τώρα πια δεν δουλεύω, κάθομαι μπροστά σε έναν υπολογιστή λόγω μη άλλων πόρων και δυνατοτήτων.
Όταν διαγνώσθηκα με καρκίνο τρελάθηκα. Για ποια σιχάματα δουλεύουμε; Ευτυχώς ή δυστυχώς μου ειπώθηκε και αυτό όπως και πολλά άλλα, αλλά τώρα τα έχω πάρει και στο κρανίο επιπλέον.

Ορέστης 35

Re: Γιατι αποτυγχανω να ακολουθησω ημερησιο προγραμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 21 Ιαν 2020, 14:11

Antares έγραψε:
21 Ιαν 2020, 13:59
gassim έγραψε:
21 Ιαν 2020, 13:42

Για τα λεφτά φυσικά.
Καταρχάς αν δεν δούλευα δεν θα είχα χρήματα για καμία εμπειρία. Επίσης φοβάμαι οτι αν είχα μόνο ελεύθερο χρόνο απλά θα σάπιζα όλη μέρα στο ίντερνετ, που δεν το λες και εμπειρία.
Εσύ πόσες ευκαιρίες και εμπειρίες έχεις τώρα που δεν εργάζεσαι;
Εγώ να δεις που "δουλεύω" τι χρήματα έχω και πόσες εμπειρίες. Βασικά τώρα πια δεν δουλεύω, κάθομαι μπροστά σε έναν υπολογιστή λόγω μη άλλων πόρων και δυνατοτήτων.
Όταν διαγνώσθηκα με καρκίνο τρελάθηκα. Για ποια σιχάματα δουλεύουμε; Ευτυχώς ή δυστυχώς μου ειπώθηκε και αυτό όπως και πολλά άλλα, αλλά τώρα τα έχω πάρει και στο κρανίο επιπλέον.
Ενας λακος ειναι ο προορισμος ολων μας.

Ορέστης 35

Re: Γιατι αποτυγχανω να ακολουθησω ημερησιο προγραμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 21 Ιαν 2020, 14:11

stargazer έγραψε:
21 Ιαν 2020, 13:55
Ορέστης 35 έγραψε:
21 Ιαν 2020, 13:51


Δεν ξερω.
:lol:

Θες να το σκεφτείς λίγο;

Για ποιο λόγο θες να ξεκολλήσεις;
Για να μην ειμαι δυστυχισμενος.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Γιατι αποτυγχανω να ακολουθησω ημερησιο προγραμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 21 Ιαν 2020, 14:14

Ένα από τα λάθη την ατζέντα είναι να βάζεις εργασίες χωρίς τέλος. Αν δεν βάλεις το τι ώρα θα έχεις τελειώσει τη δουλειά, και εκεί να κόψεις τον κώλο να την τελειώσεις, δεν γίνεται τίποτα.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7967
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Γιατι αποτυγχανω να ακολουθησω ημερησιο προγραμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 21 Ιαν 2020, 14:17

Ορέστης 35 έγραψε:
21 Ιαν 2020, 14:11

Ενας λακος ειναι ο προορισμος ολων μας.
Δεν το βλέπω έτσι. Απλά πρέπει να κάνουμε καλή χρήση του σώματός μας. Αλλά καμιά φορά υπερβαίνει τις δυνάμεις μας, όταν υπάρχει μίσος π.χ. από μια μαφία που δύσκολα υποπτεύονται πολλοί ότι υπάρχει και πολύ περισσότερο δύσκολα υποπτεύονται αυτά που κάνει.
Για μένα το σώμα είναι όχημα. Είμαι της αρχαίας θρησκείας. Εξάλλου και αυτή που έχουμε, ο χριστιανισμός, είναι ένα φτωχό και διαστρεβλωμένο κατασκεύασμα για κοσμικούς σκοπούς.

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Γιατι αποτυγχανω να ακολουθησω ημερησιο προγραμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 21 Ιαν 2020, 14:19

Ορέστης 35 έγραψε:
21 Ιαν 2020, 14:11


Για να μην ειμαι δυστυχισμενος.
οκ

Πως νιώθεις δηλαδή; μοναξιά, εγκατάλειψη, αναξιότητα; Κάτι άλλο;

κάνεις χρήση ουσιών η αλκοόλ;

Ορέστης 35

Re: Γιατι αποτυγχανω να ακολουθησω ημερησιο προγραμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 21 Ιαν 2020, 14:32

stargazer έγραψε:
21 Ιαν 2020, 14:19
Ορέστης 35 έγραψε:
21 Ιαν 2020, 14:11


Για να μην ειμαι δυστυχισμενος.
οκ

Πως νιώθεις δηλαδή; μοναξιά, εγκατάλειψη, αναξιότητα; Κάτι άλλο;

κάνεις χρήση ουσιών η αλκοόλ;
Δεν εχω τα εργαλεια να εξωτερικευσω τον πονο μου. Δε μπορω να φτιαξω ταινιες, δε μπορω να ζωγραφισω, δε μπορω να γραψω ποιηματα ή διηγηματα. Ειμαι μουγγος.

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Γιατι αποτυγχανω να ακολουθησω ημερησιο προγραμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 21 Ιαν 2020, 14:37

Ορέστης 35 έγραψε:
21 Ιαν 2020, 14:11
Για να μην ειμαι δυστυχισμενος.
το χεις σκεφτεί μήπως είσαι αδερφή ;
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Γιατι αποτυγχανω να ακολουθησω ημερησιο προγραμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 21 Ιαν 2020, 14:49

Ορέστης 35 έγραψε:
21 Ιαν 2020, 14:32


Δεν εχω τα εργαλεια να εξωτερικευσω τον πονο μου. Δε μπορω να φτιαξω ταινιες, δε μπορω να ζωγραφισω, δε μπορω να γραψω ποιηματα ή διηγηματα. Ειμαι μουγγος.
Εννοείς δεν έχεις ταλέντα; Ούτε και εγώ, αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα.
Έχω ταλέντο όμως στο να καταλαβαίνω την τέχνη και να με μαγεύει. Εσένα;

Μια φορά πήρα μια κιθάρα και πίστευα ότι σε ένα μήνα θα παίζω παπάδες. Τελικά δεν έγινε κάτι τέτοιο, απογοητευτηκα και την παράτησα στο σταντ για μίνες. Έπαιζα έτσι για πλάκα όταν το θυμόμουνα για 5 λεπτά. Πέρασε πάνω από χρόνος για να καταλάβω ότι ακόμα και με αυτά τα 5 λεπτά όποτε, βελτιωνόμουν. Προσπάθησα τότε περισσότερο. Σήμερα, πάνε 7-8 χρόνια από τότε που την πήρα και μπορεί να μην παίζω παπάδες όμως είμαι very decent κιθαρίστας.

Αν έμενα όμως στο δεν μπορώ, ακόμα στο σταντ θα ήταν η κιθάρα και θα με περίμενε.

Εσύ εκτός απ το διάβασμα σου αρέσει να κάνεις κάτι άλλο;

Και το πιο σημαντικό, κάνεις χρήση;

Ορέστης 35

Re: Γιατι αποτυγχανω να ακολουθησω ημερησιο προγραμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 22 Ιαν 2020, 03:07

Οταν ημουν λυκειο δανειστηκα ενα βιβλιο απο τη βιβλιοθηκη του σχολειου. Ηξερα οτι θα με κοροιδεψουν γι αυτο ετρεξα γρηγορα στην ταξη για να το βαλω στην τσαντα μου. Ενας συμμαθητης μου για να προλαβει να με κοροιδεψει ηρθε τρεχοντας πισω μου. "Εσυ θα το διαβασεις αυτο; ", μού ειπε περιφρονητικα. Οταν πηγα σπιτι και ξεκινησα να το διαβασω η φωνη του ηρθε στο μυαλο μου "εσυ θα το διαβασεις αυτο;". Διαβαζα λιγες γραμμες και παλι ερχοταν η φωνη "εσυ θα το διαβασεις αυτο;". Παλεψα ωρες να προχωρησω, αλλα δεν το καταφερα. Πεισμωσα ομως, ειπα, οχι μονο θα το διαβασω, αλλα θα το αντιγραψω σε ενα τετραδιο. Και ξεκινησα. Αντεγραψα δυο σελιδες και μετα παλι με σταματησε η χαιρεκακη φωνη "εσυ θα το διαβασεις αυτο; εσυ θα το διαβασεις αυτο;". Δε μπορουσα να προχωρησω ουτε γραμμη. Κρατησα το βιβλιο για μηνες, η καθηγητρια παραπονιοταν. Το επεστρεψα χωρις να το εχω διαβασει.

Ετσι και τωρα, νιωθω συχνα οτι δεν ειμαι αξιος να κανω αυτο που θελω, και αν βαλω ενα στοχο οτι δεν εχω πιθανοτητες να τον πετυχω.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Γιατι αποτυγχανω να ακολουθησω ημερησιο προγραμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 22 Ιαν 2020, 07:22

Ορέστης 35 έγραψε:
22 Ιαν 2020, 03:07
Οταν ημουν λυκειο δανειστηκα ενα βιβλιο απο τη βιβλιοθηκη του σχολειου. Ηξερα οτι θα με κοροιδεψουν γι αυτο ετρεξα γρηγορα στην ταξη για να το βαλω στην τσαντα μου. Ενας συμμαθητης μου για να προλαβει να με κοροιδεψει ηρθε τρεχοντας πισω μου. "Εσυ θα το διαβασεις αυτο; ", μού ειπε περιφρονητικα. Οταν πηγα σπιτι και ξεκινησα να το διαβασω η φωνη του ηρθε στο μυαλο μου "εσυ θα το διαβασεις αυτο;". Διαβαζα λιγες γραμμες και παλι ερχοταν η φωνη "εσυ θα το διαβασεις αυτο;". Παλεψα ωρες να προχωρησω, αλλα δεν το καταφερα. Πεισμωσα ομως, ειπα, οχι μονο θα το διαβασω, αλλα θα το αντιγραψω σε ενα τετραδιο. Και ξεκινησα. Αντεγραψα δυο σελιδες και μετα παλι με σταματησε η χαιρεκακη φωνη "εσυ θα το διαβασεις αυτο; εσυ θα το διαβασεις αυτο;". Δε μπορουσα να προχωρησω ουτε γραμμη. Κρατησα το βιβλιο για μηνες, η καθηγητρια παραπονιοταν. Το επεστρεψα χωρις να το εχω διαβασει.

Ετσι και τωρα, νιωθω συχνα οτι δεν ειμαι αξιος να κανω αυτο που θελω, και αν βαλω ενα στοχο οτι δεν εχω πιθανοτητες να τον πετυχω.
Μα πως αφήνεις έτσι κάποιον, οποιονδήποτε, να καθορίσει τη ζωή σου;
Επειδή ένα πιτσιρίκι ήθελε να σε πειράξει, κάτι που ίσως να μη θυμόταν ούτε την επόμενη μέρα, αν όχι το επόμενο λεπτό, καθόρισε τι θα κάνεις.
Οκ. Ήσουν κ συ παιδί...
Τώρα όμως δεν είσαι.

Κάποιος σου λέει κάτι.
Το ακούς.
Το σκέφτεσαι.
Το φιλτράρεις.

Αν σε βοηθά, το δέχεσαι, αν όχι, το πετάς.

Δε μπορεί να ακούμε και να δεχόμαστε τα πάντα, από τον οποιονδήποτε.
Κάποια απλώς θέλουν πέταμα.

Ακούμε τα πάντα,
δεχόμαστε όσα μας κάνουν καλό.

Αυτό έχει να κάνει με το πόσο έχεις σε εκτίμηση τον εαυτό σου. Που τοποθετείς εσένα κ που τους άλλους.
Όταν πάντα οι άλλοι, για σενα, είναι πιο ψηλά από σένα, θα υπάρχει πρόβλημα.
Θα βάζεις εσένα πρώτα. Όχι εγωιστικά, όχι άσχημα, όχι για να το εισαι πάνω από τους άλλους, αλλά για να είσαι όσο πιο ψηλά μπορείς να φτασεις εσύ, για σένα.

Ακόμη στο κρεβάτι είσαι;

Σήκω!
Ενεργοποιησου!
Πλυσου, ντύσου, φάε κάτι κ ξεκινα.

Μετά ξυπνα κ κάτσε στο ψ να χαζολογησεις.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών