Επικίνδυνα και τα χάρτινα καλαμακια

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12175
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Επικίνδυνα και τα χάρτινα καλαμακια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 29 Αύγ 2023, 23:16

Και ενώ ο νειμαρ χρησιμοποίησε για προσωπική πτηση ένα....οικολογικο Boeing 747 για πάει στο ριάντ εμείς δίνουμε τη μάχη ενάντια στα πλαστικα καλαμάκια.
Ατομική ευθύνη πάνω απ όλα.
:smt047

Α ρε κοροιδο νειμαρ :lol:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41180
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Επικίνδυνα και τα χάρτινα καλαμακια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Αύγ 2023, 02:58

Dwarven Blacksmith έγραψε:
29 Αύγ 2023, 22:19
Χαζομάρα είναι αυτή η εξήγηση. Πιο πρακτικό είναι το μεταλλικό και φυσικά κανείς δεν μετρούσε αποτύπωμα όταν φτιάχτηκαν οι νόρμες.

Όσο για την ανακύκλωση πλαστικού, είναι ένα όνειρο που απέτυχε να ανταποκριθεί στις προσδοκίες.
Το αποτύπωμα είναι δευτερεύον, το γεγονός ότι κοστίζει πολύ λιγότερο και απαιτεί πολύ λιγότερη ενέργεια η κατασκευή του είναι τα σημαντικά.

Εξάλλου φυσικά και είναι απείρως πιο πρακτικό. Το μεταλλικό έχει μεταλλική γεύση και είναι σκληρό, άνετα χτυπάει στα δόντια σου. Το ίδιο πρόβλημα θα είχες και αν αντί για πιρούνι έτρωγες κατευθείαν με το στόμα από το πιάτο, σαν ζώο. Επίσης είναι εύπλαστο, γυρνάει προς όποια κατεύθυνση το θέλεις και δεν χρειάζεται πλύσιμο.

Εκτός από το τελευταίο, που είναι θέμα βαρεμάρας, τα άλλα έχουν να κάνουν με την χρήση του. Σαφέστατα είναι καλύτερο ως καλαμάκι κάτι που είναι μαλακό και εύπλαστο. Αντιθέτως, ένα πιάτο το θέλεις να μην λυγίζει κι ένα πιρούνι το θέλεις να είναι σκληρό για να τσιμπάει καλά.

Μια χαρά ανακυκλώσιμα είναι. Το ότι δεν διαλέγουν να τα ανακυκλώσουν γιατί δεν αξίζει κοστολογικά δεν σημαίνει ότι δεν είναι ανακυκλώσιμα. Αν θέσουμε σαν προτεραιότητα την ανακύκλωση απέναντι στο οικονομικό όφελος, ανακυκλώνονται όπως όλα τα θερμοπλαστικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41180
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Επικίνδυνα και τα χάρτινα καλαμακια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Αύγ 2023, 03:05

Sol έγραψε:
29 Αύγ 2023, 22:37
ενας γνωστος που είχε καφε έπλενε τα πλαστικά καλαμακια προ 20 ετιας και τα ξαναδεινε σε πελατες. οικολογος;
Κι αυτό μπορείς να το κάνεις αν θέλεις. Πρακτικά τα πλαστικά καλαμάκια είναι επαναχρησιμοποιήσιμα. Όσο μπορείς να πλύνεις ένα μεταλλικό καλαμάκι άλλο τόσο μπορείς να πλύνεις κι ένα πλαστικό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5267
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Επικίνδυνα και τα χάρτινα καλαμακια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 30 Αύγ 2023, 03:13

Sol έγραψε:
29 Αύγ 2023, 22:37
ενας γνωστος που είχε καφε έπλενε τα πλαστικά καλαμακια προ 20 ετιας και τα ξαναδεινε σε πελατες. οικολογος;
Στον κομουνισμο καναν ενέσεις με τις ιδιες συριγγες (και καλα τις επλεναν) γιαυτο και εχουν ολοι οι αλβανοι ηπατίτιδα.

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1592
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Επικίνδυνα και τα χάρτινα καλαμακια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 30 Αύγ 2023, 03:25

hellegennes έγραψε:
29 Αύγ 2023, 22:14
Dwarven Blacksmith έγραψε:
29 Αύγ 2023, 21:58
Να την καθαρίζεις και να τα πας που; Κάπου για θάψιμο.
Ο,τιδήποτε μιας χρήσης μπορεί να αντικατασταθεί καλό είναι. Πόσο μάλλον αν είναι κάτι που δεν διασπάται.

Το ότι μέσα στο σπίτι χρησιμοποιούμε πιάτα πολλών χρήσεων, μαχαιροπίρουνα πολλών χρήσεων, ποτήρια πολλών χρήσεων, αλλά καλαμάκια μιας χρήσεως είναι προφανώς μια ιστορική ανωμαλία, αν ξανάτρεχες το simulation μερικές φορές δεν πιστεύω ότι θα ξαναγινόταν.
Δεν είναι ιστορική ανωμαλία, έχει πολύ εύκολη εξήγηση. Το καλαμάκι μιας χρήσης κοστίζει 500-1000 φορές λιγότερο από ένα πλαστικό καλαμάκι, η ενέργεια που απαιτείται για να φτιαχτεί είναι 100 φορές μικρότερη, αφήνει 150 φορές λιγότερο αποτύπωμα CO2 και είναι μακράν πιο πρακτικό και κατάλληλο για την χρήση που προορίζεται, σε αντίθεση με τα πιάτα και μαχαιροπίρουνα μιας χρήσης που είναι λιγότερο πρακτικά για χρήση στο σπίτι (αλλά πολύ πιο πρακτικά αν θες να τα χρησιμοποιήσεις κάπου έξω).

Κανείς ποτέ δεν βρήκε πιο πρακτικό ένα χάρτινο ή πλαστικό ποτήρι για να πιει τον καφέ του στο σπίτι ούτε πιο πρακτικό το πλαστικό πιρούνι για να φάει φαγητό. Δηλαδή είναι το ακριβώς αντίστροφο από τα πλαστικά καλαμάκια.

Από εκεί και πέρα, όλα τα πλαστικά καλαμάκια είναι 100% ανακυκλώσιμα, ακόμη κι αυτά που είναι από σιλικόνη.
αυτά τα νούμερα φαίνονται τελείως random

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41180
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Επικίνδυνα και τα χάρτινα καλαμακια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Αύγ 2023, 04:20

Είναι απολύτως αληθινά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9675
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Επικίνδυνα και τα χάρτινα καλαμακια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 30 Αύγ 2023, 07:05

hellegennes έγραψε:
29 Αύγ 2023, 21:48
Awesomatic έγραψε:
29 Αύγ 2023, 19:26
Ήταν από την αρχή ηλίθια ιδέα. Ξοδεύεις (πολύ) νερό και ενέργεια για να παράγεις το χαρτί για τα καλαμάκια και δεσμεύουν γη που θα έπρεπε να χρησιμοποιείται για παραγωγικούς σκοπούς. Το ίδιο και τα μακαρόνια, τζάμπα λίπασμα, νερό και ενέργεια για κάτι που θα πεταχτεί. Τα μεταλλικά πάλι δεν είναι λύση γιατί θέλουν καθάρισμα.
Isildur έγραψε:
29 Αύγ 2023, 19:27
Στο σπίτι έχουμε μεταλλικά λόγω κέρβερου (η κόρη μου). Προσφάτως πήρε η γυναίκα μου κάτι πολλαπλών χρήσεων, νομίζω σιλικόνης αν και είναι σκληρά. Είναι μια χαρά σαν υλικό, ούτε τα δόντια σου σπας όπως στα μεταλλικά (αν και, κι αυτά τα συνηθίζεις) και σου δίνουν ακριβώς την αίσθηση του παλιού, κλασικού πλαστικού. Μόνο μην μπερδευτείς και το δαγκώσεις δηλαδή, γιατί θα το χαλάσεις.
Δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να μην χρησιμοποιεί κανείς πλαστικά καλαμάκια. Δεν είναι καν ρεαλιστικά μετρήσιμη η συνεισφορά στην παγκόσμια μόλυνση από πλαστικό, αν θέλουμε να το πάμε εκεί.

Αν αύριο σταματούσαμε να χρησιμοποιούμε πλαστικό για οτιδήποτε εκτός από καλαμάκια, θα χρειαζόμασταν μισό εκατομμύριο χρόνια (500.000, 500.000, ναι, 500.000 χρόνια) για να φτάσουν τα καλαμάκια στο 100% της παρούσας ωκεάνιας μόλυνσης από πλαστικό.

Στο μεταξύ δεν βλέπω πώς η λύση στην ωκεάνια μόλυνση είναι να σταματάς να χρησιμοποιείς κάτι χρήσιμο αντί να προσπαθείς να βρεις τρόπους να μην καταλήγει στην θάλασσα ή να καθαρίζεις την θάλασσα.
Δεν διαφωνώ. Γι' αυτό και άμα βρω κανένα μαγαζί να πουλάει παλιού τύπου καλαμάκια ακόμα, παίρνω 2-3 πακέτα να έχω. Απλά, κρυφά από τον κέρβερο...
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1592
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Επικίνδυνα και τα χάρτινα καλαμακια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 30 Αύγ 2023, 07:11

hellegennes έγραψε:
30 Αύγ 2023, 04:20
Είναι απολύτως αληθινά.
καταρχήν δεν βγάζει καν νόημα, γιατί το πλαστικό καλαμάκι είναι καλαμάκι μιας χρήσης.

2ον βάλε πηγή.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9675
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Επικίνδυνα και τα χάρτινα καλαμακια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 30 Αύγ 2023, 07:38

Πασιφάη έγραψε:
29 Αύγ 2023, 21:02
Isildur έγραψε:
29 Αύγ 2023, 19:59
Naranjita έγραψε:
29 Αύγ 2023, 19:29
έχω να προτείνω τις κορφές των καλαμιών. αυτά τα πράσινα που τα ανοίγαμε λίγο, φυσούσαμε και ακουγόταν σαν κουνούπι.

ή μόνο εγώ το έκανα και είμαι η weirdo του πχωρουμ?
Αν λες αυτά που επίσης τα δαγκώναμε και τα κάναμε σφυρίχτρες, τότε όχι. Δεν είσαι μόνο εσύ γουίρντο... :oops:
Εχχμμ..Γκουχ..γκουχ..Με θέτε κι εμένα στην παρέα σας καλέ; :lol:
Θα περάσεις από οντισιόν πρώτα.

Κάτσε να δούμε, με πικράγγουρα έχεις παίξει ποτέ πόλεμο; Τριβόλια έχεις βγάλει από λάστιχο ποδηλάτου; Καραβάκια έχεις κάνει από φλούδα πεύκου;
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14230
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Επικίνδυνα και τα χάρτινα καλαμακια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 30 Αύγ 2023, 07:46

Γεματο αγγελίες με πλαστικα καλαμακια είναι το fb, γραψτε τους κανονικα και αυτους και το σιχαμερό χάρτινο καλαμακι, και ψωνιστε.

Άβαταρ μέλους
BILLO
Δημοσιεύσεις: 1062
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 01:52

Re: Επικίνδυνα και τα χάρτινα καλαμακια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BILLO » 30 Αύγ 2023, 07:48

6000-7000 πλαστικα καλαμακια καβατζα εκανα. Με αυτα θα πεθανω, αρα δε με αφορα το ζητημα.
Οταν θα αρχισει η Ευρωπη να βλεπει το αποτυπωμα ανθρακα και στα κωλοχαρτα και θα προωθει μπανανοφυλλα για σκουπισμα, εκει θα εχουμε προβλημα.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 15040
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Επικίνδυνα και τα χάρτινα καλαμακια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 30 Αύγ 2023, 08:16

έκανα βαριά χρήση για πολλά χρόνια και θα πω ένα πράγμα.αν θέλεις πραγματικά να τα κόψεις και να πιάσεις το ποτήρι στα χέρια σου το κάνεις,όλα στο μυαλό είναι

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41180
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Επικίνδυνα και τα χάρτινα καλαμακια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Αύγ 2023, 08:49

esu έγραψε:
30 Αύγ 2023, 07:11
hellegennes έγραψε:
30 Αύγ 2023, 04:20
Είναι απολύτως αληθινά.
καταρχήν δεν βγάζει καν νόημα, γιατί το πλαστικό καλαμάκι είναι καλαμάκι μιας χρήσης.

2ον βάλε πηγή.
Τι δεν βγάζει νόημα, ρε άνθρωπε; Για να αντικαταστήσεις στο σπίτι τα πλαστικά καλαμάκια θες καμμιά 10αριά μεταλλικά να τα έχεις διαθέσιμα. Από άποψη ενέργειας και εκπομπών άνθρακα, χρειάζεσαι 3-5 χρόνια για να φτάσεις στο ίδιο σημείο με τα πλαστικά καλαμάκια, αν πούμε ότι χρησιμοποιείς μέσο όρο 3 την ημέρα, κάθε μέρα. Η διαφορά είναι ότι με το μεταλλικό τα έχεις κάψει αυτά προκαταβολικά, το οποίο σημαίνει μεγάλη άμεση επιβάρυνση για το περιβάλλον.

Τι πηγή να βάλω; Εύκολα μπορείς να βρεις αυτές τις τιμές και μόνος σου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41180
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Επικίνδυνα και τα χάρτινα καλαμακια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Αύγ 2023, 08:50

nowhere έγραψε:
30 Αύγ 2023, 08:16
έκανα βαριά χρήση για πολλά χρόνια και θα πω ένα πράγμα.αν θέλεις πραγματικά να τα κόψεις και να πιάσεις το ποτήρι στα χέρια σου το κάνεις,όλα στο μυαλό είναι
Βρε ναι. Και χωρίς πιρούνια μπορείς να φας. Το θέμα είναι αν θες να ζεις σαν άνθρωπος των σπηλαίων. Κανένα πρόβλημα αν θες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 15040
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Επικίνδυνα και τα χάρτινα καλαμακια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 30 Αύγ 2023, 09:03

μα δεν χρησιμοποιώ πιρούνια.κάνω πρακτις περιμένοντας την καταστροφή του πολιτισμού

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών