Το αίνιγμα "Αριστος"

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1124
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 17 Ιουν 2023, 15:10

Δεν ξέρω τι λέτε για τον Αρίστο, εγώ τον συμπαθώ και τον προτιμώ απείρως περισσότερο από το κάθε κομματικό μποτάκι. Είναι one of a kind και χωρίς αυτόν το φόρουμ (και το κάθε φόρουμ που συμμετέχει) θα είναι φτωχότερο.
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3530
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 17 Ιουν 2023, 15:19

Αφήστε τον ήσυχο τον άνθρωπο, πρώτα-πρώτα άσχετα με τι μυαλλά κουβαλάει είναι σένιο παιδί, και παρά τον άνευ προηγουμένου αντχομινισμό που έχει φάει, μιλάει πάντα σεμνα και μετρημένα.

Εκτός αυτού, είναι και ο απόλυτος Έλληνας - τους αγκαλιάζει όλους: Τι θέλετε; Δεξια, Αρστερά, Εθνικισμό, Σοσιαλισμό, Χούντα, Δημοκρατία, Μητέρα Ρωσία, βρε θα την πάρουμε την Πόλη (ντάρλα-ντιρλάνταντα), συνωμοσίες, ορθολογισμός, μελέτη, λόγος, σπουδή, ελευθέρος λόγος, ο άνθρωπος είναι ένας σύγχρονος Δημοσθένης.

Αν μου ζήταγε ένας εξωγήινος να του δείξω έναν Έλληνα, τον Αρίστο θα έδειχνα.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10393
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 17 Ιουν 2023, 15:28

Αρίστος έγραψε:
17 Ιουν 2023, 11:32
Ειναι γιατι μου φαινεται αντιαισθητικο να παταει η τελευταια γραμμη του ποστ στο "πατωμα", θελω να εχει μια γραμμη κενο προς τα κατω για να εχει ανασα το κειμενο.

.
Τότε, βάζε τρεις.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12092
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 17 Ιουν 2023, 15:30

Σιγά το αίνιγμα.

Άσε τι έγραφε εδώ μέσα για τα εμβολια.
Παίζει να τα έκανε όλα μαζί...
Και τώρα θα ψηφίσει και κουλη :P:lol:

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40806
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 17 Ιουν 2023, 15:42

Αρχέλαος έγραψε:
17 Ιουν 2023, 11:54

Από εκεί και πέρα, ο Αρίστος είναι συμπαθέστατος, κατά κανόνα με ευπρεπέστατη συμπεριφορά και σίγουρα πολύ καλός για παρέα και συζήτηση. Έχει πολύ καλή και ευέλικτη γραφή.
Οι απόψεις-θεωρίες του μερικές φορές είτε ενίοτε γρονθοκοπούν την κοινή λογική είτε η μία μπορεί να τσακώνεται με την άλλη, ωστόσο έχουν μπρίο και ένα υπόβαθρο με ενδιαφέρουσα πλοκή.



Η κοινη λογικη φιλτατε προερχεται εδω και αρκετα χρονια απο μια κασετα που τοποθετουν τα "εγκυρα" μμε και τα σοσιαλ στη θεση του μυαλου μας και λεγεται κυριαρχη αφηγηση.

Με αυτη την κυριαρχη αφηγηση λοιπον που καταληγει να γινεται κοινη "λογικη" οντως δεν τα παω καλα.

Πιχι δεν θελω να ονομαζω τη μανα μου και τον πατερα μου γονεα 1 και 2, δεν θελω να τρωω εντομα και σκουληκια, δεν πιστευω πως πρεπει να θανατωθουν οι αγελαδες επειδη το κλασιμο τους δημιουργει την κλιματικη αλλαγη, δεν θελω να γινονται πειραματικα εμβολια σε μικρα παιδια, υγιεις νεους, εγκυες και θηλαζουσες, δεν πιστευω οτι τα παιδια πρεπει να αποκτησουν ρευστοτητα φυλου παρακολουθωντας χαπενινγκς με τρανς, ουτε πιστευω πως τα παιδια και οι υγιεις επρεπε να απομονωθουν για πολλους μηνες σε καραντινα (με αποτελεσμα να αδυνατισουν οι αμυνες του οργανισμου τους και να επανερθουν παλιες αρρωστιες που ειχαν νικηθει οπως ο στρεπτοκοκκος).

Ποσο μαλλον δεν τα παω καλα με την κυριαρχη αφηγηση οταν μαθαμε μεσω της δημοσιογραφικης ομαδας στο τουιτερ του Μασκ οτι το FBI εδινε εντολες στα σοσιαλ και τα μιντια για λογοκρισια ακομη και αποψεων που κοινοποιουσαν διακεκριμενοι επιστημονες και καθηγητες.

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70967
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Ιουν 2023, 15:47

Αρίστος έγραψε:
17 Ιουν 2023, 15:42

Ποσο μαλλον δεν τα παω καλα με την κυριαρχη αφηγηση οταν μαθαμε μεσω της δημοσιογραφικης ομαδας στο τουιτερ του Μασκ οτι το FBI εδινε εντολες στα σοσιαλ και τα μιντια για λογοκρισια ακομη και αποψεων που κοινοποιουσαν διακεκριμενοι επιστημονες και καθηγητες.

.
To ότι ο Μασκ είναι φαν του κόνσεπτ "9 to 9" ως ένθερμος υποστηρικτής του κινέζικου μοντέλου, το είδες σε κάποιο τουίτ;

Να υποθέσω όχι, έτσι; :lol:



Θέλει αρετή και ενθουσιώδες 12ωρο η... ελευθερία, Αρίστο μου.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40806
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 17 Ιουν 2023, 15:49

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Ιουν 2023, 15:47
Αρίστος έγραψε:
17 Ιουν 2023, 15:42

Ποσο μαλλον δεν τα παω καλα με την κυριαρχη αφηγηση οταν μαθαμε μεσω της δημοσιογραφικης ομαδας στο τουιτερ του Μασκ οτι το FBI εδινε εντολες στα σοσιαλ και τα μιντια για λογοκρισια ακομη και αποψεων που κοινοποιουσαν διακεκριμενοι επιστημονες και καθηγητες.

.
To ότι ο Μασκ είναι φαν του κόνσεπτ "9 to 9" ως ένθερμος υποστηρικτής του κινέζικου μοντέλου, το είδες σε κάποιο τουίτ;

Να υποθέσω όχι, έτσι; :lol:



Θέλει αρετή και ενθουσιώδες 12ωρο η... ελευθερία, Αρίστο μου.


Επισης ειναι υποστηρικτης των ενσωματωμενων τσιπς στον ανθρωπινο εγκεφαλο, κατι που εγω το θεωρω ακρως επικινδυνο, αυτο σημαινει οτι το FBI δεν εδωσε εντολες να λογοκρινονται ακομη και καθηγητες του Χαρβαρντ;

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40806
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 17 Ιουν 2023, 15:55

Το ξερετε επισης οτι οι αλγοριθμοι ηδη λογοκριναν δημοσιευσεις στα σοσιαλ ηδη απο το 2017 ενω ειδαμε και σε σχετικο νημα πως η Τεχνητη Νοημοσυνη δεν ειναι αντικειμενικη αλλα εχει προγραμματιστει ορθοπολιτικα.

Παραλληλα μας ζητανε διαφοροι δικαιωματιστες ακομη και επωνυμοι να διαγραψουμε αρκετα κλασσικα βιβλια απο την εκπαιδευση και τις δημοσιες βιβλιοθηκες γιατι ειτε ειναι σεξιστικα ειτε ρατσιστικα. Ακομη και αν προκειται για Ομηρο η Σαιξπηρ.

Για ποια λοιπον κοινη λογικη μιλαμε;

Ενα μικρο παιδι στο μελλον οτι ερεθισματα παιρνει στο σχολειο, στα σοσιαλ και στην επαφη του με την Τεχνητη Νοημοσυνη θα ειναι ολα η κυριαρχη ορθοπολιτικη αφηγηση.

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70967
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Ιουν 2023, 16:03

Αρίστος έγραψε:
17 Ιουν 2023, 15:49
ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Ιουν 2023, 15:47
Αρίστος έγραψε:
17 Ιουν 2023, 15:42

Ποσο μαλλον δεν τα παω καλα με την κυριαρχη αφηγηση οταν μαθαμε μεσω της δημοσιογραφικης ομαδας στο τουιτερ του Μασκ οτι το FBI εδινε εντολες στα σοσιαλ και τα μιντια για λογοκρισια ακομη και αποψεων που κοινοποιουσαν διακεκριμενοι επιστημονες και καθηγητες.

.
To ότι ο Μασκ είναι φαν του κόνσεπτ "9 to 9" ως ένθερμος υποστηρικτής του κινέζικου μοντέλου, το είδες σε κάποιο τουίτ;

Να υποθέσω όχι, έτσι; :lol:

Θέλει αρετή και ενθουσιώδες 12ωρο η... ελευθερία, Αρίστο μου.
Επισης ειναι υποστηρικτης των ενσωματωμενων τσιπς στον ανθρωπινο εγκεφαλο, κατι που εγω το θεωρω ακρως επικινδυνο, αυτο σημαινει οτι το FBI δεν εδωσε εντολες να λογοκρινονται ακομη και καθηγητες του Χαρβαρντ;
.
Aυτό σημαίνει ότι είσαι το απόλυτο οφα Αρίστο μου, που προσπαθεί να πουλήσει ό,τι ψαρεύει σε άσχετους παπάρες.

Τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο.

Ενιγουέι, συνεχίζω να σε θεωρώ διαδραστική πολύτιμη περσόνα, στο πλαίσιο των διευκρινήσεων του "ποιοι υποστηρίζουν τι και γιατί".

Αναφορικά με τον Μασκ, παραθέτω απλώς ένα σχετικό λινκ και όχι πιασάρικα κόκκινα γραμματάκια και τίτλους που πιάνουν στο κοινό της έξυπνης σφουγγαρίστρας.

https://www.moneyreview.gr/business-and ... elon-musk/
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40806
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 17 Ιουν 2023, 16:24

Απλα εσυ εισαι ασπρο μαυρο χωρις να μπορεις να κανεις διακριση, ο Μασκ ειναι πολυτιμος για να προσφερει αντικειμενικη ενημερωση χωρις λογοκρισια, μπορω να τον εκτιμω απεριοριστα γι' αυτο και παραλληλα να μην συμφωνω με τις cyber ουτοπιες του.

Το ιδιο ισχυει και για χιλιαδες αλλες περσονες, πιχι θεωρω το Σαββοπουλο φοβερο μουσικο αλλα φτηνο καιροσκοπο στις πολιτικες του προτιμησεις.

.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23913
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 17 Ιουν 2023, 16:29

πολυ όμορφο νήμα.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5672
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 17 Ιουν 2023, 16:45

Beria έγραψε:
17 Ιουν 2023, 11:47
Ο Αρίστος μπορεί να είναι ώρες, ώρες σπασαρχίδης, αλλά είναι πάντα κόσμιος και ευγενής (ιδιαίτατα εάν ληφθεί υπόψη τι του έχουμε σύρει - εμού συμπεριλαμβανόμενου)
Στο χωριό μου το λένε lying with a straight face αυτό και δεν θεωρείται ακριβώς θετικό προσόν, τουναντίον.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40806
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 17 Ιουν 2023, 17:00

Στο χωριο σου επισης θεωρειται πολιτισμος ο ομαδικος λιθοβολισμος κατα διαφωνουντα και μετα κλαψιμο στο δημαρχο για εξοστρακισμο του θυματος που καταφερε να επιζησει. :wink

.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23913
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 17 Ιουν 2023, 17:05

Καλα μερικοι ειναι τελειως ουγκα οκ, αλλα πρίν πετάξουμε την πέτρα οι περισσότεροι της δώσαμε ενα φιλάκι.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40806
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 17 Ιουν 2023, 17:07

Imperium έγραψε:
17 Ιουν 2023, 15:19
Αφήστε τον ήσυχο τον άνθρωπο, πρώτα-πρώτα άσχετα με τι μυαλλά κουβαλάει είναι σένιο παιδί, και παρά τον άνευ προηγουμένου αντχομινισμό που έχει φάει, μιλάει πάντα σεμνα και μετρημένα.

Εκτός αυτού, είναι και ο απόλυτος Έλληνας - τους αγκαλιάζει όλους: Τι θέλετε; Δεξια, Αρστερά, Εθνικισμό, Σοσιαλισμό, Χούντα, Δημοκρατία, Μητέρα Ρωσία, βρε θα την πάρουμε την Πόλη (ντάρλα-ντιρλάνταντα), συνωμοσίες, ορθολογισμός, μελέτη, λόγος, σπουδή, ελευθέρος λόγος, ο άνθρωπος είναι ένας σύγχρονος Δημοσθένης.

Αν μου ζήταγε ένας εξωγήινος να του δείξω έναν Έλληνα, τον Αρίστο θα έδειχνα.


Τι να κανουμε ρε φιλε; Ζω σε χωρα που η ΝΔ εχει συγκυβερνησει αλλοτε με το Φλωρακη, αλλοτε με το ΠΑΣΟΚ, αλλοτε με το ΛΑΟΣ, και εχω μπερδευτει ο κακομοιρης.

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών