Καράτε ή κουνγκ φου;

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Καράτε ή κουνγκ φου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 06 Οκτ 2023, 23:40

Το βρήκα αυτό που έλεγα.

Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38185
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Καράτε ή κουνγκ φου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 06 Οκτ 2023, 23:46

masterridley έγραψε:
06 Οκτ 2023, 23:34
Δεν ξέρω τι ενδείκνυται για ένα μικρό κοριτσάκι. Για μια μεγάλη γυναίκα ξεκάθαρα τζουτζιτσου, είναι η μόνη ελπίδα να τουμπάρει έναν διπλάσιο σε κιλά άντρα ή και να του σπάσει το χέρι. (ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΡΕΞΕΙ ΠΡΩΤΑ)

Για κοριτσάκι, ότι λέει ο τανίπτερος μάλλον, πχ τράβηγμα μαλλιά σε κορίτσι, χτύπημα αρχίδια σε αγόρι. Σε ποιες σχολές το διδάσκουν αυτό;
Στο κραβ μαγκά νομίζω.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3537
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Καράτε ή κουνγκ φου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 07 Οκτ 2023, 00:07

Δύσκολο να δωθεί απόλυτη απάντηση γιατί πολλά εξαρτούνται απο το ήθος και τον χαρακτήρα του δασκάλου και της σχολής, αλλά σε γενικές γραμμές θα έλεγα οτι το κουνγκ φου απευθύνεται περισότερο συνολικά στον άνθρωπο, και χτίζει πιο βαθειά αυτοπεποιθηση.

Στην θέση σου θα διάλεγα, κατά σειρά
1) Κουνγκ φου
2) Βραζιλιάνικο Τζιου Τζιτσου (πολλά καλά κόλπα)
3) Κικ μποξ ή Thai (πιο street, μεγιστοποίηση δυνατοτήτων, πραγματικό ξύλο) αλλά πρέπει νάχει κι η μικρή άγριες διαθέσεις
4) Τζούντο (πιο ήπιο, αλλά ανοίγει πόρτα στην φιλοσοφία της αυτοάμυνας... ο Nurmugamedov το υμνούσε όσο και να του κάναν καζούρα)
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24730
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Καράτε ή κουνγκ φου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 07 Οκτ 2023, 00:07

Χαοτικός έγραψε:
06 Οκτ 2023, 21:36
Για την κόρη μου. Τι είναι καλύτερο;
και τα δύο μαλακίες είναι.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 11063
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Καράτε ή κουνγκ φου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 07 Οκτ 2023, 00:10

Ξεκινησε και η κορη μου την προηγουμενη εβδομαδα.

Και εγω... :lol: Υστερα απο 30 χρονια, ξαναρχισα...

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 896
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Καράτε ή κουνγκ φου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 07 Οκτ 2023, 00:28

Το καλύτερο βίντεο που έχω δει επί του θέματος. Το αναλύει ένας άνθρωπος που εκπαιδεύει αστυνομικούς αλλά και άσχετους, και βαθμολογεί τόσο την πρακτικότητα για αυτοάμυνα όσο και πόσο ρεαλιστικό είναι να βρεις καλή σχολή σ'αυτό. Πχ κάποιες τέχνες μπορεί να είναι πολύ δύσκολες για τον μέσο άνθρωπο ή να τις εξασκούν λίγοι και άρα όχι εξπέρ κτλ

(μην κολλάτε στο μήκος, έχει από κάτω να πατήσεις για να πας στην τέχνη που σε ενδιαφέρει)


Άβαταρ μέλους
exiledd
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 19 Ιουν 2018, 00:13
Phorum.gr user: exiledd

Re: Καράτε ή κουνγκ φου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από exiledd » 07 Οκτ 2023, 01:00

Συντάσσομαι με Όθωνα, εδώ.
Για παιδί καλό είναι να μάθει μια πολεμική τέχνη που διδάσκει αυστηρή πειθαρχία.
Αν και αριστερός, το συνιστώ.
Μετά στην εφηβεία ας το αποδομήσει όλο αυτό, να γίνει όμως η αλχημιστική διαδικασία στα τρυφερά χρόνια...
Θα έχει να κερδίσει πολλά με την τριβή της πειθαρχίας.
Μετά για αυτοάμυνα κάτι κοντά σε Krav, αλλά θέλει προσοχή η επιλογή γιατί έχουν γίνει οι σχολές Krav Maga, πολύ Mcdonald φάση ή Fairburn's Combatives,αν είσαι Αθήνα γιατί Σαλόνικα δεν ξέρω αν έχει...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9521
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Καράτε ή κουνγκ φου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 07 Οκτ 2023, 01:05

Χαοτικός έγραψε:
06 Οκτ 2023, 22:39
Otto Weininger έγραψε:
06 Οκτ 2023, 22:34
Χαοτικός έγραψε:
06 Οκτ 2023, 22:04


Τι είναι αυτό; Και γιατί είναι χρήσιμο; (συγκριτικά που λες)
Για να μάθει από μικρή σωστή αυτοάμυνα ώστε στα 18 να είναι έτοιμη να σκοτώσει :lol:

Καράτε, κουνγκ φου, tae kwon do είναι μια χαρά για ένα παιδί, ώστε να του γυμνάσουν το σώμα, να φτιάξει ανοίγματα, καλή ισορροπία κλπ.

Διότι προφανώς σε αυτή την ηλικία, για άθληση θες την τέχνη και όχι για αυτοάμυνα, ανεξάρτητα αν θα μάθει να ρίχνει και καμία καλή μπουφλα.

Από κει και πέρα, από τα 15 και μετά, αν την ενδιαφέρει, μπορεί να πάει στα hardcore με γνώμονα την αυτοάμυνα πλέον.
Έγω έχω δει ένα δωδεκάχρονο κορίτσι που είναι να παθαίνεις πλάκα. Δεν θυμάμαι τι κάνει. Κικ μπόξινκ νομίζω. Έχει και κάτι πρωταθλήματα. αλλά είναι σε φάση που μιλάς για αυτοάμυνα και όχι απλά για άθληση. Ελληνάκι είναι. Δεν θυμάμαι τι έκανε γαμώτο. θα το ψάξω.
Αν το θέλεις για λόηους αυτοάμυνας, τότε καλά σου λένε. Βοηθάει φυσικά, από το να μην έχει κάνει τίποτα, αλλά μην περιμένεις και θαύματα. Εκεί περισσότερο έχει να κάνει με τον τσαγανό, με το πόσο τριβή έχει με δύσκολες καταστάσεις και τέτοια. Και φυσικά, το καλύτερο έίναι η πρόληψη.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Καράτε ή κουνγκ φου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 07 Οκτ 2023, 01:36

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
07 Οκτ 2023, 00:10
Ξεκινησε και η κορη μου την προηγουμενη εβδομαδα.

Και εγω... :lol: Υστερα απο 30 χρονια, ξαναρχισα...
Τι;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Καράτε ή κουνγκ φου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 07 Οκτ 2023, 01:44

Isildur έγραψε:
07 Οκτ 2023, 01:05
Χαοτικός έγραψε:
06 Οκτ 2023, 22:39
Otto Weininger έγραψε:
06 Οκτ 2023, 22:34


Για να μάθει από μικρή σωστή αυτοάμυνα ώστε στα 18 να είναι έτοιμη να σκοτώσει :lol:

Καράτε, κουνγκ φου, tae kwon do είναι μια χαρά για ένα παιδί, ώστε να του γυμνάσουν το σώμα, να φτιάξει ανοίγματα, καλή ισορροπία κλπ.

Διότι προφανώς σε αυτή την ηλικία, για άθληση θες την τέχνη και όχι για αυτοάμυνα, ανεξάρτητα αν θα μάθει να ρίχνει και καμία καλή μπουφλα.

Από κει και πέρα, από τα 15 και μετά, αν την ενδιαφέρει, μπορεί να πάει στα hardcore με γνώμονα την αυτοάμυνα πλέον.
Έγω έχω δει ένα δωδεκάχρονο κορίτσι που είναι να παθαίνεις πλάκα. Δεν θυμάμαι τι κάνει. Κικ μπόξινκ νομίζω. Έχει και κάτι πρωταθλήματα. αλλά είναι σε φάση που μιλάς για αυτοάμυνα και όχι απλά για άθληση. Ελληνάκι είναι. Δεν θυμάμαι τι έκανε γαμώτο. θα το ψάξω.
Αν το θέλεις για λόηους αυτοάμυνας, τότε καλά σου λένε. Βοηθάει φυσικά, από το να μην έχει κάνει τίποτα, αλλά μην περιμένεις και θαύματα. Εκεί περισσότερο έχει να κάνει με τον τσαγανό, με το πόσο τριβή έχει με δύσκολες καταστάσεις και τέτοια. Και φυσικά, το καλύτερο έίναι η πρόληψη.

Φυσικά και το θέλω για αυτοάμυνα. Την πειθαρχία την έχει. και την πειθαρχία την μαθαίνεις και με Εργοθεραπεία αν θέλεις. με νοιάζει να σωθεί από κάποια πιθανή κατάσταση
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30223
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Καράτε ή κουνγκ φου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 07 Οκτ 2023, 01:53

Χαοτικός έγραψε:
07 Οκτ 2023, 01:44
Isildur έγραψε:
07 Οκτ 2023, 01:05
Χαοτικός έγραψε:
06 Οκτ 2023, 22:39


Έγω έχω δει ένα δωδεκάχρονο κορίτσι που είναι να παθαίνεις πλάκα. Δεν θυμάμαι τι κάνει. Κικ μπόξινκ νομίζω. Έχει και κάτι πρωταθλήματα. αλλά είναι σε φάση που μιλάς για αυτοάμυνα και όχι απλά για άθληση. Ελληνάκι είναι. Δεν θυμάμαι τι έκανε γαμώτο. θα το ψάξω.
Αν το θέλεις για λόηους αυτοάμυνας, τότε καλά σου λένε. Βοηθάει φυσικά, από το να μην έχει κάνει τίποτα, αλλά μην περιμένεις και θαύματα. Εκεί περισσότερο έχει να κάνει με τον τσαγανό, με το πόσο τριβή έχει με δύσκολες καταστάσεις και τέτοια. Και φυσικά, το καλύτερο έίναι η πρόληψη.

Φυσικά και το θέλω για αυτοάμυνα. Την πειθαρχία την έχει. και την πειθαρχία την μαθαίνεις και με Εργοθεραπεία αν θέλεις. με νοιάζει να σωθεί από κάποια πιθανή κατάσταση
Άρα το θέλεις για αυτοάμυνα τελικά :-?


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49302
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Καράτε ή κουνγκ φου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 07 Οκτ 2023, 01:54

Bazoomba έγραψε:
06 Οκτ 2023, 21:41
ζιου ζιτσου
:+1:

Με το JJ μαθαίνεις να μάχεσαι στο έδαφος, πράγμα που δε μαθαίνεις πουθενά αλλού (εκτός απ' το Τζούντο).
Εγώ προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές JJ για ν' αποφύγω διάφορες που επιχείρησαν να με βιάσουν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kauldron την 07 Οκτ 2023, 01:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24975
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Καράτε ή κουνγκ φου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 07 Οκτ 2023, 01:58

Για γυναίκα η μόνη σχετικά αποτελεσματική πιλεμικη τέχνη είναι το κραβ μάγκα και κάπως υο βραζιλιάνικο ζιου ζιτσου
Όχι πως θα σωθεί αν γίνει μαλάκια αλλά μπας και κάνει κάποια ζημιά

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Καράτε ή κουνγκ φου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 07 Οκτ 2023, 02:03

Otto Weininger έγραψε:
07 Οκτ 2023, 01:53
Χαοτικός έγραψε:
07 Οκτ 2023, 01:44
Isildur έγραψε:
07 Οκτ 2023, 01:05

Αν το θέλεις για λόηους αυτοάμυνας, τότε καλά σου λένε. Βοηθάει φυσικά, από το να μην έχει κάνει τίποτα, αλλά μην περιμένεις και θαύματα. Εκεί περισσότερο έχει να κάνει με τον τσαγανό, με το πόσο τριβή έχει με δύσκολες καταστάσεις και τέτοια. Και φυσικά, το καλύτερο έίναι η πρόληψη.

Φυσικά και το θέλω για αυτοάμυνα. Την πειθαρχία την έχει. και την πειθαρχία την μαθαίνεις και με Εργοθεραπεία αν θέλεις. με νοιάζει να σωθεί από κάποια πιθανή κατάσταση
Άρα το θέλεις για αυτοάμυνα τελικά :-?
Καταγγελία-σοκ: Έδεσαν και φίμωσαν στην τουαλέτα σχολείου επτάχρονη μαθήτρια Α' Δημοτικού

https://www.iefimerida.gr/ellada/mathit ... an-fimosan



Άγριο ξύλο στη Θεσσαλονίκη: Κορίτσια χτύπησαν 15χρονη έξω από πιτσαρία (VIDEO)

https://www.typosthes.gr/thessaloniki/3 ... aria-video


:102:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30223
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Καράτε ή κουνγκ φου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 07 Οκτ 2023, 02:04

Χαοτικός έγραψε:
07 Οκτ 2023, 02:03
Otto Weininger έγραψε:
07 Οκτ 2023, 01:53
Χαοτικός έγραψε:
07 Οκτ 2023, 01:44



Φυσικά και το θέλω για αυτοάμυνα. Την πειθαρχία την έχει. και την πειθαρχία την μαθαίνεις και με Εργοθεραπεία αν θέλεις. με νοιάζει να σωθεί από κάποια πιθανή κατάσταση
Άρα το θέλεις για αυτοάμυνα τελικά :-?
Καταγγελία-σοκ: Έδεσαν και φίμωσαν στην τουαλέτα σχολείου επτάχρονη μαθήτρια Α' Δημοτικού

https://www.iefimerida.gr/ellada/mathit ... an-fimosan



Άγριο ξύλο στη Θεσσαλονίκη: Κορίτσια χτύπησαν 15χρονη έξω από πιτσαρία (VIDEO)

https://www.typosthes.gr/thessaloniki/3 ... aria-video


:102:
Πόσο είναι το παιδί;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών