Πώς αισθάνεσαι τώρα;

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
βοθρατζης
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: 03 Οκτ 2018, 18:49

Re: Πώς αισθάνεσαι τώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από βοθρατζης » 08 Μάιος 2024, 22:37

Χωρίς αέριο δεν συμφέρει με τίποτα, κάνω απο 100; έως 200+ χλμ κάθε μέρα, βέβαια η οδήγηση βάσανο είναι μέχρι το ύψος της μεταμόρφωσης , αλλά από εκεί και πέρα είναι απόλαυση,,, οδήγηση μέσα στο πράσινο...!!!
Ναϊάδα, το να φύγεις τελείως από την Αθήνα δεν είναι δα και η απόφαση ζωής αφού συνεχίζεις να εργάζεσαι εκεί, όμως δίνεις στην οικογένειά σου την δυνατότητα να αναπνέει να χαλαρώνει να ηρεμεί και να μπορεί να σκέφτεται ,πράγματα που μέσα στο μπάχαλο της Αθήνας που τρως ακόμα και όταν κλείνεσαι στο διαμέρισμα γιατί ακούς το μηχανάκι τον δίπλα κλπ εδώ στην ηρεμία της μονοκατοικίας δεν τα έχεις.
Απλά θέλει προετοιμασία, αν υπάρχει το εξοχικό τότε τα πράγματα είναι απλά..
Σήμερα πρωί, αφού χωνέψαμε τα κατσικοκοκορέτσια , όργωσα για να βάλω τα δεύτερα ζαρζαβατικά. Μετά καθόμουν με την σύζυγο στην κούνια και θαυμάζαμε το τοπίο, η απόλαυση...!!!!!
Επίσης,
μηχανή εδώ δεν παίζει με τίποτα, ο χειμώνας είναι άγριος δεν αστειεύεται, όταν γυρίζω το βράδυ στις 12 δεν είναι για μηχανή. Εδω έχεις την ευκαιρία να καταλάβαίνεις τις αλλαγές των εποχών, βλέπεις πέφτουν τα φύλλα απο τον πλάτανο και λες ήρθε χειμώνας, έρχεται η άνοιξη και γίνεται αυτή η έκρηξη της φύσης που ξαναζωντανεύει..
Αυτό που χρειάζεται είναι να έχεις δύο αυτοκίνητα για να είναι το ένα backu του άλλου, λεωφορεία ξέχνατα είναι μπέρδεμα
Ο Ωρωπός είναι ακόμα σε χαμηλές τιμές για αγορά και χτίσιμο, καμία σχέση με πχ Σαρωνίδα που το στρέμμα κάτω απο τα 300 δύσκολα το βρίσκεις
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος βοθρατζης την 08 Μάιος 2024, 22:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70632
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πώς αισθάνεσαι τώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 08 Μάιος 2024, 22:45

βοθρατζης έγραψε:
08 Μάιος 2024, 22:37
Χωρίς αέριο δεν συμφέρει με τίποτα, κάνω απο 100; έως 200+ χλμ κάθε μέρα, βέβαια η οδήγηση βάσανο είναι μέχρι το ύψος της μεταμόρφωσης , αλλά από εκεί και πέρα είναι απόλαυση,,, οδήγηση μέσα στο πράσινο...!!!
Ναϊάδα, το να φύγεις τελείως από την Αθήνα δεν είναι δα και η απόφαση ζωής αφού συνεχίζεις να εργάζεσαι εκεί, όμως δίνεις στην οικογένειά σου την δυνατότητα να αναπνέει να χαλαρώνει να ηρεμεί και να μπορεί να σκέφτεται ,πράγματα που μέσα στο μπάχαλο της Αθήνας που τρως ακόμα και όταν κλείνεσαι στο διαμέρισμα γιατί ακούς το μηχανάκι τον δίπλα κλπ εδώ στην ηρεμία της μονοκατοικίας δεν τα έχεις.
Απλά θέλει προετοιμασία, αν υπάρχει το εξοχικό τότε τα πράγματα είναι απλά..
Υπάρχουν και στην Αθήνα ήσυχες περιοχές. Όπως υπάρχουν θορυβώδεις και χαλαρές περιοχές, ακόμη και στους δήμους των Αθηνών/Θεσσαλονίκης κλπ ή και τις μικρότερες επαρχιακές πόλεις.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Πώς αισθάνεσαι τώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 08 Μάιος 2024, 22:46

ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Μάιος 2024, 22:34
Fata_Morgana έγραψε:
08 Μάιος 2024, 22:18
ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Μάιος 2024, 22:16


Αυτό που αναφέρεις είναι τελείως διαφορετικό. Κι εγώ είμαι κάθετα υπέρ της ζωής στην "επαρχία" και την εύκολη πρόσβαση σε φυσικό περιβάλλον. Αρκεί να υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις, είτε αφορά σε οικογένειες είτε σε ζευγάρια.
Ε γιατί τι διαφορετικό λέω εγώ; και ο βοθρατζής Αθήνα εργάζεται. Αυτό που δε θα έκανα όμως είναι το αυτοκίνητο με αέριο.
Εσύ δεν ξέρεις καν πού θέλεις να πας. Και φυσικά δεν είσαι μόνη.
Ο βοθρατζής, είναι τελείως διαφορετική φάση. Πολύ πιο οργανωμένος και συνειδητοποιημένος.

Κι εγώ ξέρω ανθρώπους που δουλεύουν στην "Αθήνα" και ζούνε πέριξ των Αθηνών επειδή γουστάρουν και κυρίως μπορούν αλλά είναι άλλο πράγμα η πραγματικά συνειδητή επιλογή και άλλο μια φαντασιακή ειδυλλιακή εικόνα.
ΞΕΡΩ :evil:

βοθρατζης έγραψε:
08 Μάιος 2024, 22:37
Χωρίς αέριο δεν συμφέρει με τίποτα, κάνω απο 100; έως 200+ χλμ κάθε μέρα, βέβαια η οδήγηση βάσανο είναι μέχρι το ύψος της μεταμόρφωσης , αλλά από εκεί και πέρα είναι απόλαυση,,, οδήγηση μέσα στο πράσινο...!!!
Ναϊάδα, το να φύγεις τελείως από την Αθήνα δεν είναι δα και η απόφαση ζωής αφού συνεχίζεις να εργάζεσαι εκεί, όμως δίνεις στην οικογένειά σου την δυνατότητα να αναπνέει να χαλαρώνει να ηρεμεί και να μπορεί να σκέφτεται ,πράγματα που μέσα στο μπάχαλο της Αθήνας που τρως ακόμα και όταν κλείνεσαι στο διαμέρισμα γιατί ακούς το μηχανάκι τον δίπλα κλπ εδώ στην ηρεμία της μονοκατοικίας δεν τα έχεις.
Απλά θέλει προετοιμασία, αν υπάρχει το εξοχικό τότε τα πράγματα είναι απλά..
Σήμερα πρωί, αφού χωνέψαμε τα κατσικοκοκορέτσια , όργωσα για να βάλω τα δεύτερα ζαρζαβατικά. Μετά καθόμουν με την σύζυγο στην κούνια και θαυμάζαμε το τοπίο, η απόλαυση...!!!!!
Όχι το αέριο στο αυτοκίνητο δε το θέλω με τίποτα. Σίγουρα θα είναι ένα επιπρόσθετο έξοδο αλλά αξίζει ο κόπος. Να έχεις τον κήπο σου,τα λουλούδια, τα κηπευτικά,ησυχία και θάλασσα. Έλα ανεκτίμητα είναι.

Άβαταρ μέλους
βοθρατζης
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: 03 Οκτ 2018, 18:49

Re: Πώς αισθάνεσαι τώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από βοθρατζης » 08 Μάιος 2024, 22:51

Αέριο και επιμένω, είναι απόλυτα ασφαλές και οικονομία. Είχα φτιάξει ένα getz με αέριο prins όμως όχι της πλάκας ιταλικά και έβγαζε, 850 χλμ με 50 ευρω....!!!!!!!!!!! Βέβαια το getz είναι είναι κουβαδάκι και μου έσπασε την μέση. Τώρα έχω το a4 και ψάχνω και κάνα c200? γιατί όπως φαίνεται η άνεση στο καθημερινό ταξείδι είναι η σημαντικότερη.
Το αυτοκίνητο είναι η σημαντικότερη παράμετρος της ιστορίας. Ολα τα άλλα τα βρίσκεις,πχ τώρα το καλοκαίρι θα αλλάξω το πετρέλαιο του καλοριφερ με γκάζι και σε αυτό.. με 500 ευρώ βγάζεις ένα χειμώνα...!!!
αέριο είναι η λύση...!!!!

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70632
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πώς αισθάνεσαι τώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 08 Μάιος 2024, 22:52

Fata_Morgana έγραψε:
08 Μάιος 2024, 22:46

Όχι το αέριο στο αυτοκίνητο δε το θέλω με τίποτα. Σίγουρα θα είναι ένα επιπρόσθετο έξοδο αλλά αξίζει ο κόπος. Να έχεις τον κήπο σου,τα λουλούδια, τα κηπευτικά,ησυχία και θάλασσα. Έλα ανεκτίμητα είναι.
Αν δεν είναι δικός σου ο χώρος, ναι, κατά κάποιον τρόπο είναι ανεκτίμητα. Τσεκάρισε έστω από περιέργεια, σε τί τιμές ενοικίων προσφέρονται οι μονοκατοικίες με μεγάλους κήπους, ησυχία και κοντά στη θάλασσα σε όποια παραθαλάσσια περιοχή των πέριξ των Αθηνών, θέλεις. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Πώς αισθάνεσαι τώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 08 Μάιος 2024, 23:00

βοθρατζης έγραψε:
08 Μάιος 2024, 22:51
Αέριο και επιμένω, είναι απόλυτα ασφαλές και οικονομία. Είχα φτιάξει ένα getz με αέριο prins όμως όχι της πλάκας ιταλικά και έβγαζε, 850 χλμ με 50 ευρω....!!!!!!!!!!! Βέβαια το getz είναι είναι κουβαδάκι και μου έσπασε την μέση. Τώρα έχω το a4 και ψάχνω και κάνα c200? γιατί όπως φαίνεται η άνεση στο καθημερινό ταξείδι είναι η σημαντικότερη.
Το αυτοκίνητο είναι η σημαντικότερη παράμετρος της ιστορίας. Ολα τα άλλα τα βρίσκεις,πχ τώρα το καλοκαίρι θα αλλάξω το πετρέλαιο του καλοριφερ με γκάζι και σε αυτό.. με 500 ευρώ βγάζεις ένα χειμώνα...!!!
αέριο είναι η λύση...!!!!
Δεν εμπιστεύομαι τους Έλληνες να σου κάνουν μετατροπή αυτοκινήτου σε αέριο. Ξεκαθαρα. Το ξέρω είναι φουλ οικονομικό αλλά οι τεχνίτες είναι ότι να ναι και κάνουν μαιμουδιές και δε το θεωρώ καθόλου ασφαλές.

ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Μάιος 2024, 22:52
Fata_Morgana έγραψε:
08 Μάιος 2024, 22:46

Όχι το αέριο στο αυτοκίνητο δε το θέλω με τίποτα. Σίγουρα θα είναι ένα επιπρόσθετο έξοδο αλλά αξίζει ο κόπος. Να έχεις τον κήπο σου,τα λουλούδια, τα κηπευτικά,ησυχία και θάλασσα. Έλα ανεκτίμητα είναι.
Αν δεν είναι δικός σου ο χώρος, ναι, κατά κάποιον τρόπο είναι ανεκτίμητα. Τσεκάρισε έστω από περιέργεια, σε τί τιμές ενοικίων προσφέρονται οι μονοκατοικίες με μεγάλους κήπους, ησυχία και κοντά στη θάλασσα σε όποια παραθαλάσσια περιοχή των πέριξ των Αθηνών, θέλεις. :lol:
Μα το έγραψα ότι είναι ακριβά για αυτό είπα να τσεκάρω από Σεπτέμβρη μήπως λόγω καλοκαιριού τα εχουν αυξήσει. Και δεν βιάζομαι. Να βρω κάτι καλό.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10083
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Πώς αισθάνεσαι τώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 08 Μάιος 2024, 23:12

Fata_Morgana έγραψε:
08 Μάιος 2024, 23:00
Δεν εμπιστεύομαι τους Έλληνες να σου κάνουν μετατροπή αυτοκινήτου σε αέριο. Ξεκαθαρα. Το ξέρω είναι φουλ οικονομικό αλλά οι τεχνίτες είναι ότι να ναι και κάνουν μαιμουδιές και δε το θεωρώ καθόλου ασφαλές.
:fp:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Στύξ
Δημοσιεύσεις: 907
Εγγραφή: 27 Μαρ 2024, 16:59
Phorum.gr user: Πάλαι ποτέ Στύγιος
Τοποθεσία: Ζαχαρίας

Re: Πώς αισθάνεσαι τώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύξ » 09 Μάιος 2024, 05:46

vagabondo έγραψε:
08 Μάιος 2024, 23:12
Fata_Morgana έγραψε:
08 Μάιος 2024, 23:00
Δεν εμπιστεύομαι τους Έλληνες να σου κάνουν μετατροπή αυτοκινήτου σε αέριο. Ξεκαθαρα. Το ξέρω είναι φουλ οικονομικό αλλά οι τεχνίτες είναι ότι να ναι και κάνουν μαιμουδιές και δε το θεωρώ καθόλου ασφαλές.
:fp:
Μια χαρά κινώ μεταχειρισμένο με υγραέριο εδώ και 5 χρόνια. Φυσικά με όλες τις προδιαγραφές ασφαλείας.
Ήδη έχω κάνει απόσβεση κι έχω και σημαντικό κέρδος σε σχέση με βενζίνη.
Ποινικό αδίκημα οι προπηλακισμοί σε βάρος εκπαιδευτικών.

Άβαταρ μέλους
βοθρατζης
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: 03 Οκτ 2018, 18:49

Re: Πώς αισθάνεσαι τώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από βοθρατζης » 09 Μάιος 2024, 07:47

Στύξ έγραψε:
09 Μάιος 2024, 05:46
vagabondo έγραψε:
08 Μάιος 2024, 23:12
Fata_Morgana έγραψε:
08 Μάιος 2024, 23:00
Δεν εμπιστεύομαι τους Έλληνες να σου κάνουν μετατροπή αυτοκινήτου σε αέριο. Ξεκαθαρα. Το ξέρω είναι φουλ οικονομικό αλλά οι τεχνίτες είναι ότι να ναι και κάνουν μαιμουδιές και δε το θεωρώ καθόλου ασφαλές.
:fp:
Μια χαρά κινώ μεταχειρισμένο με υγραέριο εδώ και 5 χρόνια. Φυσικά με όλες τις προδιαγραφές ασφαλείας.
Ήδη έχω κάνει απόσβεση κι έχω και σημαντικό κέρδος σε σχέση με βενζίνη.
γατάκιιιιι
:wave

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13535
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Πώς αισθάνεσαι τώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 09 Μάιος 2024, 14:31

Andromachi έγραψε:
08 Μάιος 2024, 22:10
Πασιφάη έγραψε:
08 Μάιος 2024, 20:31
Andromachi έγραψε:
08 Μάιος 2024, 20:12
Χαρά!!!!! Έχω μόνιμα ένα χαμόγελο!!!!!
Αφού είδα αγαπημένα πρόσωπα και αύριο θα δω άλλο ένα!!!! :g094::g094:
Καλώς να ορίσετε στο Πασιφόσπιτο κυρία μου! Σας περιμένουν καφεδάκι και παγωτάκι να ξέρετε. :D:hebit:
:smt023
:003:
Το χάρηκα σήμερα κοριτσάρα. Γέμισε το σπίτι χαρά και γέλιο με την παρουσία σου. Σ'ευχαριστώ για την επίσκεψη. Το επόμενο τριπ, είναι Αρκαδία. Με την άλλη τη μερελή. :D
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9299
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Πώς αισθάνεσαι τώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 09 Μάιος 2024, 15:45

Πασιφάη έγραψε:
09 Μάιος 2024, 14:31
Andromachi έγραψε:
08 Μάιος 2024, 22:10
Πασιφάη έγραψε:
08 Μάιος 2024, 20:31


Καλώς να ορίσετε στο Πασιφόσπιτο κυρία μου! Σας περιμένουν καφεδάκι και παγωτάκι να ξέρετε. :D:hebit:
:smt023
:003:
Το χάρηκα σήμερα κοριτσάρα. Γέμισε το σπίτι χαρά και γέλιο με την παρουσία σου. Σ'ευχαριστώ για την επίσκεψη. Το επόμενο τριπ, είναι Αρκαδία. Με την άλλη τη μερελή. :D
Και μετά Καραϊβική!
Μην ξεχνιόμαστε, έ;
Yippie Kay Yay

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 2994
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Πώς αισθάνεσαι τώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 09 Μάιος 2024, 15:55

Πασιφάη έγραψε:
09 Μάιος 2024, 14:31
Andromachi έγραψε:
08 Μάιος 2024, 22:10
Πασιφάη έγραψε:
08 Μάιος 2024, 20:31


Καλώς να ορίσετε στο Πασιφόσπιτο κυρία μου! Σας περιμένουν καφεδάκι και παγωτάκι να ξέρετε. :D:hebit:
:smt023
:003:
Το χάρηκα σήμερα κοριτσάρα. Γέμισε το σπίτι χαρά και γέλιο με την παρουσία σου. Σ'ευχαριστώ για την επίσκεψη. Το επόμενο τριπ, είναι Αρκαδία. Με την άλλη τη μερελή. :D
Εμάς πότε θα μας καλέσεις;
Juno έγραψε:
15 Μάιος 2024, 23:50
Τελικά όλο δεξιούς πολιτικούς δολοφονούν παγκοσμίως. Έχουν δολοφονήσει κανέναν αριστερό;

Άβαταρ μέλους
Andromachi
Δημοσιεύσεις: 4279
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2018, 12:18
Phorum.gr user: Andromachi

Re: Πώς αισθάνεσαι τώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Andromachi » 09 Μάιος 2024, 20:56

Πασιφάη έγραψε:
09 Μάιος 2024, 14:31


Το χάρηκα σήμερα κοριτσάρα. Γέμισε το σπίτι χαρά και γέλιο με την παρουσία σου. Σ'ευχαριστώ για την επίσκεψη. Το επόμενο τριπ, είναι Αρκαδία. Με την άλλη τη μερελή. :D
εγώ να δείς ποσο!!!!!! τωρα τα λεω με τον ηρωα και γελάει κι αυτος! :lol:
θα ξαναερθω να ξερεις!!
λοιπον γύρισα και επεσα για υπνο! σηκωθηκα πριν λίγο!!! :smt005:
Ανδρομάχη: (ανήρ + (μάχη) μάχομαι) – πρόμαχος

Άβαταρ μέλους
Andromachi
Δημοσιεύσεις: 4279
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2018, 12:18
Phorum.gr user: Andromachi

Re: Πώς αισθάνεσαι τώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Andromachi » 09 Μάιος 2024, 20:58

Airman68 έγραψε:
09 Μάιος 2024, 15:45

Και μετά Καραϊβική!
Μην ξεχνιόμαστε, έ;
αυτή ειναι δεδομένη! σιγά μη ξεχαστούμε!! :003:
Ανδρομάχη: (ανήρ + (μάχη) μάχομαι) – πρόμαχος

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8631
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Πώς αισθάνεσαι τώρα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 09 Μάιος 2024, 23:33

Πασιφάη έγραψε:
09 Μάιος 2024, 14:31
Andromachi έγραψε:
08 Μάιος 2024, 22:10
Πασιφάη έγραψε:
08 Μάιος 2024, 20:31


Καλώς να ορίσετε στο Πασιφόσπιτο κυρία μου! Σας περιμένουν καφεδάκι και παγωτάκι να ξέρετε. :D:hebit:
:smt023
:003:
Το χάρηκα σήμερα κοριτσάρα. Γέμισε το σπίτι χαρά και γέλιο με την παρουσία σου. Σ'ευχαριστώ για την επίσκεψη. Το επόμενο τριπ, είναι Αρκαδία. Με την άλλη τη μερελή. :D
Ποιός σε επισκέφτηκε Πάσι ; Η Ανδρομάχη μας ;;;
Περάσατε καλά ;
Ευχαριστημένη και ευτυχισμένη ακούγεσαι ... :g030:
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών