ειμαι ηλιθιος;

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.

ειμαι ηλιθιος;

ναι
33
45%
οχι
41
55%
 
Σύνολο ψήφων: 74

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11783
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: ειμαι ηλιθιος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 20 Νοέμ 2022, 00:07

Winston Smith έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 23:49
Scouser έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 23:31
Η "ευλογια", κατά τη γνώμη μου, είναι πώς έχουν διαθέσιμο σε μεγάλες δόσεις το καλύτερο αντικαταθλιπτικο που υπάρχει, και το βασικότερο στοιχείο ενος ισορροπημενου χαρακτήρα: τον ορθολογικο τροπο σκέψης.
Ο ορθολογικός τρόπος σκέψης δεν είναι αντικαταθλιπτικό δυστυχώς. Ξέρω ότι το λες καλοπροαίρετα και για να τον βοηθήσεις αλλά η κατάθλιψη δεν λειτουργεί ακριβώς έτσι.

Όπως και να χει αν δεν είναι απλά μία περαστική, επιφανειακή νταουνίλα, δύσκολα θα τον βοηθήσει τον φόρουμ, ιδιαίτερα ένα δημόσιο νήμα.
Να διευκρινίσω ότι δεν αναφέρομαι σε κατάθλιψη με την ιατρική έννοια, που χρήζει φαρμακευτικής αγωγής.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40796
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ειμαι ηλιθιος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Νοέμ 2022, 00:09

Someone έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 23:58
enaon έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 23:51
Someone έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 23:45
Τα λογάκια τη στιφμή που μπαίνει ο Αστρόνιο
αν δεν σε βρίσει τα πραγματα ειναι σοβαρά :lol:
Γιατί να με βρίσει; Είναι κακό το βίντεο; Και δεν νομίζω ότι είναι κατάθλιψη. Είναι οργανικό πράγμα η κατάθλιψη και δεν έχεις την ικανότητα να πληκτρολογείς για να φτιάξεις νήμα. Την ικανότητα όχι τη διάθεση. Σε κάνει εμβρόντητο. Λέω μια γνώμη βέβαια.
Δεν ξέρω αν είναι κατάθλιψη και το έχω δει το βίνεο. Δεν έχω υπαρξιακά προβλήματα. Μην υποτιμάς όμως την ανάγκη να νιώσει κανείς λίγα ψίχουλα ψυχικής σταθερότητας κάνοντας κάτι τόσο απλό όσο να γράψει μερικές γραμμές σε μια παρέα του.

Αυτό που με εκφράζει αυτήν την στιγμή είναι αυτό, έστω και μόνο για να μου θυμίζει ότι έχω δημιουργήσει 2-3 πράγματα που τα βρίσκω ικανοποιητικά για τον εαυτό μου τουλάχιστον, ας είναι τελείως αδιάφορα για οποιονδήποτε άλλον:

Νηνεμία - Αν και θα το 'θελα

Τότε με κάστρα και ιππότες και άλλοτε με νύχτες.
Μερικές φορές κλείνω τα μάτια όταν αισθάνομαι πόνο...
και πάντα, με δυστυχία, ανακαλύπτω πως μπορώ να τα ανοίξω ξανά.
Μόλο που πολλοί έχουν πει ότι η γνώση είναι δυστυχία,
φρονώ πως ψέμα είναι φρικτό. Η δυστυχία είν' η επίγνωση
και η ακατάπαυστη θύμηση πως δεν θα νοθευτεί ποτέ,
στοργικά να σε πονάει και να σου θυμίζει ότι θα ζήσεις,
όσο κι αντίθετα αν εσύ το θέλεις.

Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.



Κυριακή 03 Φεβρουαρίου του 2008
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23423
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ειμαι ηλιθιος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 20 Νοέμ 2022, 00:10

Someone έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 23:58
Γιατί να με βρίσει; Είναι κακό το βίντεο; Και δεν νομίζω ότι είναι κατάθλιψη. Είναι οργανικό πράγμα η κατάθλιψη και δεν έχεις την ικανότητα να πληκτρολογείς για να φτιάξεις νήμα. Την ικανότητα όχι τη διάθεση. Σε κάνει εμβρόντητο. Λέω μια γνώμη βέβαια.
δεν εχω εντρυφήσει ακόμα αλλα εχει σταδια νομιζω, αυτο που λες μοιαζει με κατατονία, πιο μετά μαλλον :lol:

καλά φταινε και τα 40 βεβαια λιγο, κατι συμβαινει τότε αλλα δεν το λεμε μην το διαβάσει ο Ερμής, αλλα και ο ταλαιπωρος 40 ήταν στο παλιο και τωρα θέλει να παιξει τενις με VR, δεν το λες και βελτίωση.

Γενικά ειναι δύσκολο να κρατάς το κίνητρο ζωντανό στα αλήθεια πάντως, οκ βοηθάει να βλέπεις ζαιους και τον πουτιν παντου, αλλά για τον χελη φανταζομαι είναι λίγο πιο δύσκολο.

Someone
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: 28 Μάιος 2022, 16:13

Re: ειμαι ηλιθιος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Someone » 20 Νοέμ 2022, 00:17

hellegennes έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 00:09
Someone έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 23:58
enaon έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 23:51


αν δεν σε βρίσει τα πραγματα ειναι σοβαρά :lol:
Γιατί να με βρίσει; Είναι κακό το βίντεο; Και δεν νομίζω ότι είναι κατάθλιψη. Είναι οργανικό πράγμα η κατάθλιψη και δεν έχεις την ικανότητα να πληκτρολογείς για να φτιάξεις νήμα. Την ικανότητα όχι τη διάθεση. Σε κάνει εμβρόντητο. Λέω μια γνώμη βέβαια.
Δεν ξέρω αν είναι κατάθλιψη και το έχω δει το βίνεο. Δεν έχω υπαρξιακά προβλήματα. Μην υποτιμάς όμως την ανάγκη να νιώσει κανείς λίγα ψίχουλα ψυχικής σταθερότητας κάνοντας κάτι τόσο απλό όσο να γράψει μερικές γραμμές σε μια παρέα του.

Αυτό που με εκφράζει αυτήν την στιγμή είναι αυτό, έστω και μόνο για να μου θυμίζει ότι έχω δημιουργήσει 2-3 πράγματα που τα βρίσκω ικανοποιητικά για τον εαυτό μου τουλάχιστον, ας είναι τελείως αδιάφορα για οποιονδήποτε άλλον:

Νηνεμία - Αν και θα το 'θελα

Τότε με κάστρα και ιππότες και άλλοτε με νύχτες.
Μερικές φορές κλείνω τα μάτια όταν αισθάνομαι πόνο...
και πάντα, με δυστυχία, ανακαλύπτω πως μπορώ να τα ανοίξω ξανά.
Μόλο που πολλοί έχουν πει ότι η γνώση είναι δυστυχία,
φρονώ πως ψέμα είναι φρικτό. Η δυστυχία είν' η επίγνωση
και η ακατάπαυστη θύμηση πως δεν θα νοθευτεί ποτέ,
στοργικά να σε πονάει και να σου θυμίζει ότι θα ζήσεις,
όσο κι αντίθετα αν εσύ το θέλεις.

Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.



Κυριακή 03 Φεβρουαρίου του 2008
Όχι δεν υποτιμώ καθόλου καμία ανάγκη. Πολύ περισσότερο αυτήν την ανάγκη που λες που έντονα τη βιώνω κι εγώ.

Το ποίημα είναι υπέροχο. Κι εμένα με εκφράζει και πάρα πολύ. Αν και δεν ισχύει εγώ θεωρώ ότι μου το αφιερωσες και σ' ευχαριστώ.
Μην απαντήσεις ότι δεν μου το αφιέρωσες. Βασικά ότι θες κάνε αλλά εγώ θα επιμένω ότι μου το αφιέρωσες.

:smt023

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24437
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: ειμαι ηλιθιος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 20 Νοέμ 2022, 00:26

hellegennes έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 00:09
..ότι έχω δημιουργήσει 2-3 πράγματα που τα βρίσκω ικανοποιητικά για τον εαυτό μου τουλάχιστον, ας είναι τελείως αδιάφορα για οποιονδήποτε άλλον:
Αυτό έτσι είναι σωστό να γίνεται. Κι αν γίνεται σωστά θα έρθει η ώρα να ενδιαφερθούν κι οι άλλοι.

Someone
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: 28 Μάιος 2022, 16:13

Re: ειμαι ηλιθιος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Someone » 20 Νοέμ 2022, 00:41

enaon έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 00:10
Someone έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 23:58
Γιατί να με βρίσει; Είναι κακό το βίντεο; Και δεν νομίζω ότι είναι κατάθλιψη. Είναι οργανικό πράγμα η κατάθλιψη και δεν έχεις την ικανότητα να πληκτρολογείς για να φτιάξεις νήμα. Την ικανότητα όχι τη διάθεση. Σε κάνει εμβρόντητο. Λέω μια γνώμη βέβαια.
δεν εχω εντρυφήσει ακόμα αλλα εχει σταδια νομιζω, αυτο που λες μοιαζει με κατατονία, πιο μετά μαλλον :lol:

καλά φταινε και τα 40 βεβαια λιγο, κατι συμβαινει τότε αλλα δεν το λεμε μην το διαβάσει ο Ερμής, αλλα και ο ταλαιπωρος 40 ήταν στο παλιο και τωρα θέλει να παιξει τενις με VR, δεν το λες και βελτίωση.

Γενικά ειναι δύσκολο να κρατάς το κίνητρο ζωντανό στα αλήθεια πάντως, οκ βοηθάει να βλέπεις ζαιους και τον πουτιν παντου, αλλά για τον χελη φανταζομαι είναι λίγο πιο δύσκολο.
Αυτός που βλέπει ζαίους και τριγκάρει αυτόματα υπάγεται στο μακάριοι οι πτωχοί το πνεύματι.

Ένα μωρό δεν έχει κατάθλιψη. Το ίδιο και ένας μωρός. Δεν θα φτάσουν ποτέ στην αναζητηση σκοπού - που δεν είναι απλά υπαρξιακό όπως είπε ο Δημήτρης. Θα αναζητούν κόντρες πολιτικές και μικροπρέπειες όπως τα παιδιά παίζουν κινητοποιημένα από την ίδια την διαδικασία ανάπτυξής τους. Ψυχο-νοητικής ανάπτυξης, όχι σωματικής. Στην κατάθλιψη κοιτάμε για οργανικότητα. Σχεδόν σχεδόν όλοι μπερδευόμαστε με τα λόγια όταν θελουμε να αποδώσουμε την κατάστασή μας. Ξυπνάμε, νιώθουμε κάπως και το αγόρι μας ή η κοπέλα μας ή μαμά μας και ο φίλος μας, νομίζουν ότι έχουμε κάτι μαζί τους. Ακόμα κι εμείς νομίζουμε ότι φταίει το περιβάλλον μας που κάτι μας έκανε ή κάτι μας είπε και νιώθουμε άσχημα. Άσχημα ή αρνητικά ή παράξενα. Απλώς παράξενα.

Μα τελικά είναι η ορμόνη που δεν ξέρουμε. Μαζί με τα απωθημένα που δεν ξέρουμε, μαζί με το υπαρξιακό που ο Δημήτρης λεει ότι δεν έχει τέτοιο θέμα αλλά το έχουμε όλοι κάθε στιγμή. Αλλιώς γιατί το βιώνουμε αρνητικά; Γιατί η στεναχώρια και όχι απλά μια κατάσταση υπομονής μέχρι να περάσει όπως θα κάναμε με τον πονόδοντο; Που παρόλο που ειναι πολύ πιο έντονος και παρόλο που είναι στο επίπεδο των αισθημάτων και όχι των συναισθημάτων - στο forground και οχι στο background, δεν μας τρομάζει τόσο. Μας στεναχωρεί ο πονόδοντος βέβαια γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε πράγματα. Κάπου όμως ξέρουμε ότι θα ξανακάνουμε. Θα περάσει ο καιρός, θα φύγει ο πόνος και θα ξανακανουμε. Εδώ όμως που το σύμπτωμα είναι ψυχικό-συναισθηματικό, μας φοβίζει και αναρωτιόμαστε αν θα μπορούμε να ξανακάνμουμε πράγματα.

Ε η απάντηση είναι ότι θα ξανακάνουμε. Θα φύγει η ορμονη. Θα καθαρίσει η σκέψη. Θα ξαναμπούν στη θέση τους, οι ανησυχίες, φοβίες, αξίες, σκοποί και... απλά θα ξανακάνουμε τα ασήμαντα κατα τ' άλλα πράγματά μας. Γι αυτό λέω να το βλεπεις σαν κατι γοητευτικό, αυτήν την ασημαντότητα.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10362
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: ειμαι ηλιθιος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 20 Νοέμ 2022, 01:14

hellegennes έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 23:52
Ερμής έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 23:36
Τι συνέβη μορτη μου;
Κατάθλιψη. Νομίζω.
Σοβαρέψου...Μόνο εσυ μπορείς να σε κατεβάσεις και το έκανες...
Άσε το παρελθόν και παραδέξου ότι ο άνθρωπος έχει τις ατέλειες του...
Υ.Γ Υπάρχει άνθρωπος που μπορεί να σε χειραγωγήσει; Σύνελθε.
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23423
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ειμαι ηλιθιος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 20 Νοέμ 2022, 01:18

Someone έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 00:41
Θα ξαναμπούν στη θέση τους, οι ανησυχίες, φοβίες, αξίες, σκοποί και... απλά θα ξανακάνουμε τα ασήμαντα κατα τ' άλλα πράγματά μας. Γι αυτό λέω να το βλεπεις σαν κατι γοητευτικό, αυτήν την ασημαντότητα.
ναι βρε πλακα κανω, κυρίως γιατι νομίζω οτι δεν με παίρνει να κανω μαθήματα στον χελη, και γιατί οπως τα βλεπω δεν πειράζει να πεσουμε ακομα και αν σπάσουμε, δεν υπαρχει και λόγος να ειμαστε μονοκόμματοι.

αλλα υπαρχει ενα αλλα, δεν εχει σημασία αν έστειλες μηνυμα για να βγεις απο το σπιτι για παράδειγμα, στειλαν αλλοι και το ξέρεις αν σε ενδιαφέρουν αυτα.

Someone
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: 28 Μάιος 2022, 16:13

Re: ειμαι ηλιθιος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Someone » 20 Νοέμ 2022, 01:23

enaon έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 01:18
Someone έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 00:41
Θα ξαναμπούν στη θέση τους, οι ανησυχίες, φοβίες, αξίες, σκοποί και... απλά θα ξανακάνουμε τα ασήμαντα κατα τ' άλλα πράγματά μας. Γι αυτό λέω να το βλεπεις σαν κατι γοητευτικό, αυτήν την ασημαντότητα.
ναι βρε πλακα κανω, κυρίως γιατι νομίζω οτι δεν με παίρνει να κανω μαθήματα στον χελη, και γιατί οπως τα βλεπω δεν πειράζει να πεσουμε ακομα και αν σπάσουμε, δεν υπαρχει και λόγος να ειμαστε μονοκόμματοι.

αλλα υπαρχει ενα αλλα, δεν εχει σημασία αν έστειλες μηνυμα για να βγεις απο το σπιτι για παράδειγμα, στειλαν αλλοι και το ξέρεις αν σε ενδιαφέρουν αυτα.
Τι όμορφα αυτά που είπες! :romance-hearteyes:

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23430
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ειμαι ηλιθιος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 20 Νοέμ 2022, 12:40

hellegennes έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 23:52
Ερμής έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 23:36
Τι συνέβη μορτη μου;
Κατάθλιψη. Νομίζω.
Όχι λέω αν κάτι στην έδωσε και έχεις πέσει.
Δες ειδικό πάντως.
Εμείς εδώ είμαστε και θα είμαστε.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28448
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: ειμαι ηλιθιος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 20 Νοέμ 2022, 12:44

Έχω εντοπίσει το πρόβλημα.Δεν μπορείς να πείσεις τον εαυτό σου ότι είναι χαρούμενος.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: ειμαι ηλιθιος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 20 Νοέμ 2022, 12:50

hellegennes έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 23:52
Ερμής έγραψε:
19 Νοέμ 2022, 23:36
Τι συνέβη μορτη μου;
Κατάθλιψη. Νομίζω.
Όλοι κάποια στιγμή το περάσαμε ή θα το περάσουμε.Δε διαγιγνώσκεται και εύκολα. Ένας πολύ καλός γιατρός μού είχε πει ότι το να ξυπνάς 2-3 φορές στον βραδινό ύπνο είναι μια πρώιμη ένδειξη.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23430
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ειμαι ηλιθιος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 20 Νοέμ 2022, 12:56

Και στο ερώτημα του νήματος εννοείται πως όχι.

Εδώ και κάποιος πραγματικά ηλίθιος παίρνει τα πάνω του μόλις βλέπει πως υπάρχει ο βολκ.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: ειμαι ηλιθιος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 20 Νοέμ 2022, 13:03

Είσαι λιγότερο έξυπνος απ' όσο νόμιζες πριν την διατύπωση της ερώτησης, αλλά όχι ηλίθιος. Ίσως γι' αυτό σου μπήκε ο προβληματισμός, επειδή συνειδητοποίησες ότι δεν είσαι η ιδιοφυΐα που θεωρούσες κι έχεις ταυτοποιήσει οποιονδήποτε λιγότερο έξυπνο από αυτό σαν ηλίθιο.
Μην το παίρνεις κατάκαρδα, καλός είσαι πάντως.
Ψήφισα όχι.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9479
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: ειμαι ηλιθιος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 20 Νοέμ 2022, 13:04

Ερμής έγραψε:
20 Νοέμ 2022, 12:56
Και στο ερώτημα του νήματος εννοείται πως όχι.

Εδώ και κάποιος πραγματικά ηλίθιος παίρνει τα πάνω του μόλις βλέπει πως υπάρχει ο βολκ.
Μια μικρη εμμονη την εχεις με τον τυπο, ετσι; :D
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών