Να καταργηθεί η αλλαγή της ώρας;

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.

;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Ναι
38
67%
Όχι
19
33%
ΔΓ/ΔΑ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 57

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Να καταργηθεί η αλλαγή της ώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 29 Οκτ 2023, 13:23

vantono έγραψε:
29 Οκτ 2023, 13:08
Εμπεδοκλής έγραψε:
29 Οκτ 2023, 12:55
Πώ ρε γκρίνια οι αργόσχολοι. Μεγαλώνει η νύχτα και κάνουν σαν απατημένες γκόμενες. Μικραίνει η νύχτα, τα ίδια. Και ναι, τα οικονομικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη της αλλαγής της ώρας είναι τεράστια. Απλά οι περισσότεροι εδώ μέσα δε βγαίνουν από το σπίτι τους και ξυπνάνε μετά τις εννιά...
Και 12 να ξυπνάνε, δεν σου πέφτει λόγος. Ιδίως αν είναι αρκούντως αποδοτικοί στην εργασία τους. Αλλά και τεμπέληδες να είναι, απ' τη στιγμή που δεν ζουν παρασιτικά, και πάλι δεν σου πέφτει λόγος.
Έλεος με το μπουμεριλικι του "πρωί ξυπνούν οι προκομμενοι".

Να σας εξιστορήσω δουλειά που έχω ρίξει εγώ μέχρι τις 4.30 το ξημέρωμα, να τρίβετε τα αυτιά σας.
Αλλά για εσάς επειδή μετά ξύπνησα 12.30 το μεσημέρι, θα είμαι "τεμπέλης".
Αν ξυπνάς νωρίς επειδή γουστάρεις, μια χαρά. Υγιές είναι άλλωστε.
Αν ξυπνάς νωρίς επειδή πρέπει να πας να δουλέψεις, κάνε το, αλλά μη θεωρείς ότι κανεις και κάτι αξιοζήλευτο. Οι συνθήκες σε υποχρεώνουν.

Αν ο άλλος έχει γκαφρά και γουστάρει να ξυπνάει στις 10 σαν την φράπα, για να πάει 11 για καφέ και βόλτα, μαγκιά του.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7945
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Να καταργηθεί η αλλαγή της ώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 29 Οκτ 2023, 13:35

Νομίζω μια κανονική ώρα για ξύπνημα είναι 8 με 9. Ποτέ δεν μου άρεσε το 5.30 με 6.
Υπάρχει όμως κάτι που τουλάχιστον εδώ που μένω δεν το έχουμε ξαναδεί τις προηγούμενες χρονιές. Έχει 25 βαθμούς.
Δεν έχει έρθει ο χειμώνας. Βγάζουμε πουλόβερ από συνήθεια αλλά ο καιρός είναι για κοντομάνικο.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21443
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Να καταργηθεί η αλλαγή της ώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 29 Οκτ 2023, 14:18

Υπάρχει όμως κάτι που τουλάχιστον εδώ που μένω δεν το έχουμε ξαναδεί τις προηγούμενες χρονιές. Έχει 25 βαθμούς.
Και πού 'σαι ακόμα.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Να καταργηθεί η αλλαγή της ώρας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 29 Οκτ 2023, 14:22

Otto Weininger έγραψε:
29 Οκτ 2023, 13:23
vantono έγραψε:
29 Οκτ 2023, 13:08
Εμπεδοκλής έγραψε:
29 Οκτ 2023, 12:55
Πώ ρε γκρίνια οι αργόσχολοι. Μεγαλώνει η νύχτα και κάνουν σαν απατημένες γκόμενες. Μικραίνει η νύχτα, τα ίδια. Και ναι, τα οικονομικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη της αλλαγής της ώρας είναι τεράστια. Απλά οι περισσότεροι εδώ μέσα δε βγαίνουν από το σπίτι τους και ξυπνάνε μετά τις εννιά...
Και 12 να ξυπνάνε, δεν σου πέφτει λόγος. Ιδίως αν είναι αρκούντως αποδοτικοί στην εργασία τους. Αλλά και τεμπέληδες να είναι, απ' τη στιγμή που δεν ζουν παρασιτικά, και πάλι δεν σου πέφτει λόγος.
Έλεος με το μπουμεριλικι του "πρωί ξυπνούν οι προκομμενοι".

Να σας εξιστορήσω δουλειά που έχω ρίξει εγώ μέχρι τις 4.30 το ξημέρωμα, να τρίβετε τα αυτιά σας.
Αλλά για εσάς επειδή μετά ξύπνησα 12.30 το μεσημέρι, θα είμαι "τεμπέλης".
Αν ξυπνάς νωρίς επειδή γουστάρεις, μια χαρά. Υγιές είναι άλλωστε.
Αν ξυπνάς νωρίς επειδή πρέπει να πας να δουλέψεις, κάνε το, αλλά μη θεωρείς ότι κανεις και κάτι αξιοζήλευτο. Οι συνθήκες σε υποχρεώνουν.

Αν ο άλλος έχει γκαφρά και γουστάρει να ξυπνάει στις 10 σαν την φράπα, για να πάει 11 για καφέ και βόλτα, μαγκιά του.
Συμφωνώ, αλλά τον χειμώνα που νυχτώνει 5μιση ή σε πιο βόρειες χώρες και 3μιση ε αν ξυπνάς στις 12-1 δε μου φαίνεται κ ό,τι πιο υγιές αλλά οκ γούστα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών