απορία με το Καλή Συνέχεια

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41085
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: απορία με το Καλή Συνέχεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Μάιος 2024, 20:46

Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Μάιος 2024, 20:42
hellegennes έγραψε:
07 Μάιος 2024, 20:40
Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Μάιος 2024, 20:07
Το ίδιο το κονσεπτ της ευχής ως ευχή, δεν είναι ιδιαίτερα λογικό. Οπότε αφού μπαίνεις στη λογική να ευχηθείς, έχει ήδη ανοίξει ο ασκός του Αιόλου, μπορείς να ευχηθείς ο άλλος να ζήσει 1000 χρόνια, ξέρεις ότι δε γίνεται αλλά χαλάλι.
Εξαρτάται τι εννοείς. Αν το πάρεις μεταφυσικά, υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν στην ισχύ της ευχής και της κατάρας, άρα η ευχή γι' αυτούς έχει κυριολεκτική δράση και θα μπορούσε να μετρηθεί σε ευχίδια (τα σωματίδια του κβαντικού ευχητικού πεδίου).

Αν το πάρεις κοινωνιολογικά και μόνο, η ευχή εκφράζει την κοινωνική σύμπνοια και η λογική της είναι να ενισχύσει την ψυχολογία σου, κατά συνέπεια πάλι έχει μετρήσιμη επίδραση και άρα λογική σαν πράξη, πέρα από την ίδια την επικοινωνία της σύμπνοιας.
Συμφωνώ, εγώ προφανώς όταν εύχομαι εννοώ το δεύτερο, ο νεκρός βέβαια δεν έχει ιδιαίτερα ψυχολογικά σκαμπαναβάσματα αλλά το κάνω για μένα και όποιον άλλο ακούει.
Νομίζω ότι και ο πιο πιστός άνθρωπος δεν θα ευχόταν μόνος του σε νεκρό συγγενή του "καλό παράδεισο" χωρίς να είναι κανείς άλλος δίπλα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7967
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: απορία με το Καλή Συνέχεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 07 Μάιος 2024, 20:52

Με το καλό, να επιτύχεις, είναι δύο ευχές.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών