Έστω ότι ξυπνάτε σε ένα εντελώς διαφορετικό place and time...

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4531
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Έστω ότι ξυπνάτε σε ένα εντελώς διαφορετικό place and time...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 20 Μάιος 2023, 20:44

zteo έγραψε:
20 Μάιος 2023, 12:06
George_V έγραψε:
20 Μάιος 2023, 11:56
zteo έγραψε:
20 Μάιος 2023, 11:46
Πως να κατακτήσω τον κόσμο και να γίνω αυτοκράτορας. Έχω το πλεονέκτημα της μελλοντικής γνώσης.
Υποτίθεται ότι κοιμάσαι και ξυπνάς κάπου αλλού.

Ξέρεις ότι ξέρεις και τώρα.

Αν π.χ. ξέρεις μηχανική θα την ξέρεις και όταν ξυπνήσεις εκεί.

Αν π.χ. δεν ξέρεις την ιστορία της Γαλλίας π.χ. και ξυπνήσεις στην Γαλλία του 14ου αιωνα ε δεν θα ξέρεις και πολλά.
Ακριβώς έχω τις γνώσεις να φτιάξω ένα πανίσχυρο στρατό και να διαχειριστώ την οικονομία του φέουδου μου καλύτερα από τους άλλους.
Ναι αλλά δεν μπορείς να κατακτήσεις τον κόσμο με ένα φέουδο ρε μαν. Κάπου θα σκαλώσεις
Χρειάζεσαι να επιδείξεις τεχνολογία, να πας απότομα "μπροστα' για να μπορείς να επιβάλλεσαι σε σύντομο σχετικά χρόνο.
Δεν έχεις και πολλά χρόνια ζωής. Κάνα 40-50αρι χρόνια.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14581
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Έστω ότι ξυπνάτε σε ένα εντελώς διαφορετικό place and time...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 20 Μάιος 2023, 20:54

George_V έγραψε:
20 Μάιος 2023, 17:14
Οκ του τι θα κάνατε.

Αλλά δε μας είπατε ποια θα είναι η πρώτη αντίδραση σας όταν θα ξυπνουσατε ως φεουδαρχης στο κάστρο σας ενώ την προηγούμενη είχατε κοιμηθεί ως αστός του 21ου αιώνα στο διαμέρισμα σας.
Θα παρατηρούσα πως θα πέθαιναν όλοι τριγύρω μου, από γρίπη, ευλογία και κορωνοϊό και όποιον άλλον ιό κουβαλάω μέσα μου και στον οποίο έχω ανοσία.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

zteo
Δημοσιεύσεις: 10435
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Έστω ότι ξυπνάτε σε ένα εντελώς διαφορετικό place and time...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 20 Μάιος 2023, 21:05

George_V έγραψε:
20 Μάιος 2023, 20:21
zteo έγραψε:
20 Μάιος 2023, 20:09
George_V έγραψε:
20 Μάιος 2023, 17:14
Οκ του τι θα κάνατε.

Αλλά δε μας είπατε ποια θα είναι η πρώτη αντίδραση σας όταν θα ξυπνουσατε ως φεουδαρχης στο κάστρο σας ενώ την προηγούμενη είχατε κοιμηθεί ως αστός του 21ου αιώνα στο διαμέρισμα σας.
1. Θα έψαχνα την τουαλέτα να ούρησω
2. Θα ρωτούσα τους γύρω μου.
Α. Που είμαι?
Β. Τι είμαι?
Γ. Ποιος είμαι?
3. Κάνα τσιγάρο παιζει?

Υ.Γ. Τι πρωινό θα μπορούσα να ζητήσω
1. Υπάρχει δοχείο νυκτός κάτω απο το κρεβάτι. Αλλιώς ανέβα τις σκάλες στον εξωτερικό τοίχο και στην κορφή θα βρεις ένα δωμάτιο με μια τρύπα στο πάτωμα. Κάντε εκεί αν δεν βολεύει το δοχείο.

2. Α. Θα σου απαντούσαν "μα στο κάστρο σας φυσικά Λορδε μου".

Β. "Ο Λορδος ΧΧΧΧΧ. Δεν νιώθετε καλά?"

Γ. Απάντηση "Έχετε πυρετό? Είστε ο άρχοντας της περιοχής. Τι σας συμβαίνει?"

3. Θα σου απαντούσαν "Τι ειναι τσιγάρο?"


Όσο για το πρωινό οι ευγενεις του Μεσαιωνα δεν έτρωγαν ποτέ πρωινό γιατί αυτό σημαίνει ότι ανήκεις σε κατώτερη τάξη η είσαι φτωχός. Οι ευγενεις έτρωγαν μόνο μεσημεριανό στις 12 περίπου και δείπνο στις 5.

Οπότε ξέχνα το πρωινό. Θα φας μια και καλή όταν πάει 12.
Εάν είμαι Λόρδος τότε απαιτώ να εκτελεστούν οι εξής διαταγές μου.
1. Φέρτε μου κάτι να πιω εκτός από νερό και γάλα.
2. Να ετοιμαστούν όλοι οι υπηρέτες του κάστρου να παρουσιαστούν μπροστά μου για επιθεώρηση.
3. Μετά να ετοιμαστούν όλοι οι χώροι του κάστρου για επιθεώρηση.
4. Τέλος επειδή είδα ένα κακό όνειρο θέλω να μου φέρουν όλο το χρυσάφι μου να το μετρήσω και μετά να μου δείξει που είναι τα χωράφια μου να τα επιθεώρησω.
5. Υπάρχει κάτι να φουμαρω η να καπνίσω. Υπάρχει καμία πιπα έστω.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27484
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Έστω ότι ξυπνάτε σε ένα εντελώς διαφορετικό place and time...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 20 Μάιος 2023, 21:20

zteo έγραψε:
20 Μάιος 2023, 21:05
George_V έγραψε:
20 Μάιος 2023, 20:21
zteo έγραψε:
20 Μάιος 2023, 20:09

1. Θα έψαχνα την τουαλέτα να ούρησω
2. Θα ρωτούσα τους γύρω μου.
Α. Που είμαι?
Β. Τι είμαι?
Γ. Ποιος είμαι?
3. Κάνα τσιγάρο παιζει?

Υ.Γ. Τι πρωινό θα μπορούσα να ζητήσω
1. Υπάρχει δοχείο νυκτός κάτω απο το κρεβάτι. Αλλιώς ανέβα τις σκάλες στον εξωτερικό τοίχο και στην κορφή θα βρεις ένα δωμάτιο με μια τρύπα στο πάτωμα. Κάντε εκεί αν δεν βολεύει το δοχείο.

2. Α. Θα σου απαντούσαν "μα στο κάστρο σας φυσικά Λορδε μου".

Β. "Ο Λορδος ΧΧΧΧΧ. Δεν νιώθετε καλά?"

Γ. Απάντηση "Έχετε πυρετό? Είστε ο άρχοντας της περιοχής. Τι σας συμβαίνει?"

3. Θα σου απαντούσαν "Τι ειναι τσιγάρο?"


Όσο για το πρωινό οι ευγενεις του Μεσαιωνα δεν έτρωγαν ποτέ πρωινό γιατί αυτό σημαίνει ότι ανήκεις σε κατώτερη τάξη η είσαι φτωχός. Οι ευγενεις έτρωγαν μόνο μεσημεριανό στις 12 περίπου και δείπνο στις 5.

Οπότε ξέχνα το πρωινό. Θα φας μια και καλή όταν πάει 12.
Εάν είμαι Λόρδος τότε απαιτώ να εκτελεστούν οι εξής διαταγές μου.
1. Φέρτε μου κάτι να πιω εκτός από νερό και γάλα.
2. Να ετοιμαστούν όλοι οι υπηρέτες του κάστρου να παρουσιαστούν μπροστά μου για επιθεώρηση.
3. Μετά να ετοιμαστούν όλοι οι χώροι του κάστρου για επιθεώρηση.
4. Τέλος επειδή είδα ένα κακό όνειρο θέλω να μου φέρουν όλο το χρυσάφι μου να το μετρήσω και μετά να μου δείξει που είναι τα χωράφια μου να τα επιθεώρησω.
5. Υπάρχει κάτι να φουμαρω η να καπνίσω. Υπάρχει καμία πιπα έστω.
1. Υπάρχει μπύρα ή κρασί αλλά θα το πιεις ξεροσφύρι πρωινιατικα? Θα γίνεις ντουφεκι όλη τη μέρα μετά (και ηταν και πολυ πιο βαρια απο τα σημερινα). Άσε που με τη μπύρα θα τρέχεις κάθε 3 λεπτά για κατουρημα.

2. Μια περίπου σωστή εντολή. Αλλά πρέπει να τους δώσεις και οδηγίες τι θα κάνουν όλη μέρα μιας και τους καλεσες προσωπικά. Εκτός και αν αφήσεις το καθήκον αυτόν στον Steward of the Household να κανει την επιθεώρηση και εσύ θα δώσεις οδηγίες περίπου σε αυτόν.

3. Πάλι αυτό μπορεί να το κάνει ο Steward η ο Castellan. Δεν είναι ανάγκη να τρέχεις να επιθεωρεις κάθε πολεμιστρα και χεστρα του κάστρου. Θα σου αναφέρει τι είδε και εσύ θα δώσεις οδηγίες

4. Oκ εδώ απλά θα γκρινιάζουν οι υπηρετες πρέπει να κουβάλησαν τις κασελες και μετά πάλι πίσω εκτός και αν θες να κατέβεις εσύ να τις μετρήσεις. Αλλά εκτός από το ρευστό πρέπει να κάτσεις να κάνεις και audit σε όλα τα λογιστικά βιβλία και χρεόγραφα του φεουδου σου για να δεις ποιος σου χρωστάει, σε ποιους χρωστάς τι δάνεια έδωσες σε serfs, τι φόρους ζητάει ο βασιλιάς και μπορώ να συνεχίσω μέχρι αύριο με τα οικονομικά. Πάντως μια βδομάδα δεν σε φτάνει για να τα κάνεις όλα αυτά μόνος σου.

5. Τίποτα. Ο καπνός δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμα. Αλλά ανθες πήγαινε μέχρι την εκκλησία του κάστρου και πάρε μερικές τζούρες λιβάνι από το λιβανιστηρι του ιερέα.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30972
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Έστω ότι ξυπνάτε σε ένα εντελώς διαφορετικό place and time...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 20 Μάιος 2023, 21:25

Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Μάιος 2023, 18:47
dna replication έγραψε:
20 Μάιος 2023, 12:37
zteo έγραψε:
20 Μάιος 2023, 12:21

1. Δημιουργώ ένα επαγγελματικό στρατιωτικό σώμα στα πρότυπα τω γεννιτσαρων
2. Δημιουργώ ένα στρώμα χωρικών και κατωτέρω ευγενών στα πρότυπα της οπρίτσνινα του Ιβάν να με στηρίξει.
3. Αρχίζω να ελέγχω το θαλάσσιο εμπόριο.
4. Αρχίζω να μειώνω την επιρροή και την εξουσία της εκκλησίας.
πως φαινεται αυτός που έχει μαρξιστική παιδεία..

η πρώτη κινηση θα πρέπει να είναι η δημιουργία ταξης μικροιδιοκτητών με διαμοιρασμό γης σε δουλοπαροικους
Επειδή οι γείτονες και όχι μόνο φεουδάρχες θα αντιδράσουν στην καινοτομία γιατί απειλούνται και θα μας την πέσουν χρειαζόμαστε παλαϊκή άμυνα πολιτικά διακιώματα υποχρεωτική εκπαίδευση και έλεγχο των θεσμών.
Αν επιβιώσει το πρώην φέουδο, νυν λαϊκή δημοκρατία, θα προχωρήσει σε εξαγωγή μοντέλου διακυβέρνησης


ένας άλλος δρόμος πιο χαμηλού προφιλ για να μην προκαλέσει πολύ ανεπιθύμητη προσοχή είναι η αυξηση της παραγωγικότητας με την εισαγωγή τεχνολογικών εξελιξεων και καινοτομίας που θα φέρουν συσωρευση πλούτου και βελτίωση συνθηκών ζωής για τους δουλοπάροικους. Κάποια στιγμή όμως θα πρέπει να υπάρξει κοινωνική αλλαγή
Λαϊκή δημοκρατία επειδή μοίρασες χωραφάκια, οκ λολ.

Ας δούμε τι λέει η πραγματική μαρξιστική παιδεία.
France was frequently alluded to, but with its peasant proprietorship it is farther off the nationalisation of land than England with its landlordism. In France, it is true, the soil is accessible to all who can buy it, but this very facility has brought about a division into small plots cultivated by men with small means and mainly relying upon the land by exertions of themselves and their families. This form of landed property and the piecemeal cultivation it necessitates, while excluding all appliances of modern agricultural improvements, converts the tiller himself into the most decided enemy to social progress and, above all, the nationalisation of land. Enchained to the soil upon which he has to spend all his vital energies in order to get a relatively small return, having to give away the greater part of his produce to the state, in the form of taxes, to the law tribe in the form of judiciary costs, and to the usurer in the form of interest, utterly ignorant of the social movements outside his petty field of employment; still he clings with fanatic fondness to his bit of land and his merely nominal proprietorship in the same. In this way the French peasant has been thrown into a most fatal antagonism to the industrial working class.

Peasant proprietorship being then the greatest obstacle to the nationalisation of land, France, in its present state, is certainly not the place where we must look to for a solution of this great problem.

To nationalise the land, in order to let it out in small plots to individuals or working men's societies, would, under a middle-class government, only engender a reckless competition among themselves and thus result in a progressive increase of "Rent" which, in its turn, would afford new facilities to the appropriators of feeding upon the producers.

At the International Congress of Brussels, in 1868, one of our friends [César De Paepe, in his report on land property: meeting of the Brussels Congress of the International Working Men's Association of Sept. 11 1868] said:

"Small private property in land is doomed by the verdict of science, large land property by that of justice. There remains then but one alternative. The soil must become the property of rural associations or the property of the whole nation. The future will decide that question."

I say on the contrary; the social movement will lead to this decision that the land can but be owned by the nation itself. To give up the soil to the hands of associated rural labourers, would be to surrender society to one exclusive class of producers.
https://www.marxists.org/archive/marx/w ... n-land.htm
εσύ θέλεις "κανονικό"μαρξισμό σε ένα μικρό φέουδο
δε μπορείς να πηδήξεις στάδιο ανάπτυξης you know! δεν έχεις τα μεγέθη της Ρωσίας ή της Κινας
πρώτα μικροϊδιοκτησία για την παλαϊκή άμυνα, αγώνας με τον χρόνο μέχρι να στην πέσουν οι δυνάμεις της συντήρησης
σκέψου γαλλική επανάσταση και ναπολεόντειους πολέμους
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30972
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Έστω ότι ξυπνάτε σε ένα εντελώς διαφορετικό place and time...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 20 Μάιος 2023, 21:29

το πιο δυσκολο πάντως θα ήταν να αντέξω τη βρώμα τη δυσωδία και τα μικρόβια,
το φαί θα ήταν οργκάνικ και πεντανόστιμο αλλά οι συνθηκες υγιεινής άθλιες
ουτε γκομενάκι θα μπορούσες να πλησιάσεις απο τη μπόχα
θα καθιέρωνα το υποχρεωτικό μπάνιο, θα γίνονταν όλοι παστρικοί και παστρικές
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23579
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Έστω ότι ξυπνάτε σε ένα εντελώς διαφορετικό place and time...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 20 Μάιος 2023, 21:32

γιατί όχι "τόπο και χρόνο"; Ουτε ενα χαρακτήρα δεν γλυτώσες.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30972
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Έστω ότι ξυπνάτε σε ένα εντελώς διαφορετικό place and time...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 20 Μάιος 2023, 21:32

o απρόβλεπτος παράγοντας Naida στην υπόθεση

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dna replication την 20 Μάιος 2023, 21:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27484
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Έστω ότι ξυπνάτε σε ένα εντελώς διαφορετικό place and time...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 20 Μάιος 2023, 21:34

dna replication έγραψε:
20 Μάιος 2023, 21:29
το πιο δυσκολο πάντως θα ήταν να αντέξω τη βρώμα τη δυσωδία και τα μικρόβια,
το φαί θα ήταν οργκάνικ και πεντανόστιμο αλλά οι συνθηκες υγιεινής άθλιες
ουτε γκομενάκι θα μπορούσες να πλησιάσεις απο τη μπόχα
θα καθιέρωνα το υποχρεωτικό μπάνιο, θα γίνονταν όλοι παστρικοί και παστρικές
Ε κάνανε μπάνιο. Τον 11ο αιώνα κάνανε 1 φορά το χρόνο μπάνιο. Στη Γερμανία π.χ. ήταν καθιερωμένο να κάνουν μπάνιο στη γιορτή της Αναλήψεως. Η Θεοφανω όταν πήγε νύφη στη Γερμανία σόκαρε την Βασιλική Αυλή με την παράλογη απαίτηση της να κάνει κάθε μέρα μπάνιο.

Η δε πεθερά της Αδελαιδα την κατηγόρησε για μάγισσα για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Επειδή κάθε μέρα έκανε μπάνιο.

Επίσης πριν τους φέρει το πηρουνι από το Βυζαντιο η Θεοφανω έτρωγαν με τα χέρια η με τα στιλέτα τους τα οποία επίσης τα χρησιμοποιουσαν και για οδοντογλυφιδες.

Όσο για το σκούπισμα στη διάρκεια του φαγητού οι άντρες χρησιμοποιουσαν την άκρη της γενειάδας τους ενώ οι γυναίκες τα φαρδομανικα από τα φορέματα τους.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43417
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Έστω ότι ξυπνάτε σε ένα εντελώς διαφορετικό place and time...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Μάιος 2023, 21:35

Για μένα εγκαταλείπεις μεγάλα όνειρα για ατμούς, ηλεκτρισμούς και σοσιαλισμούς δεν προλαβαίνεις. Οι δύο πιο προσβάσιμες ανακαλύψεις είναι τυπογραφική μηχανή και πυρίτιδα. Θα προσπαθούσα να βρω που διάολο έχει πυρίτιδα και θα έπνιγα την Ευρώπη στο αίμα, και στα αντίτυπα του συγγράματος μου με unhinged προφητείες αναμεμιγμένες με πραγματικές τεχνολογικές ανακαλύψεις. Αν καταφέρω να ιδρύσω κάποια περσονάλιτι καλτ, ίσως οι διάδοχοι μου καταφέρουν να κάνουν το speedrun, αλλά σε κάθε περίπτωση μένω στην Ιστορία. :smt047
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27484
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Έστω ότι ξυπνάτε σε ένα εντελώς διαφορετικό place and time...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 20 Μάιος 2023, 21:38

Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Μάιος 2023, 21:35
Για μένα εγκαταλείπεις μεγάλα όνειρα για ατμούς, ηλεκτρισμούς και σοσιαλισμούς δεν προλαβαίνεις. Οι δύο πιο προσβάσιμες ανακαλύψεις είναι τυπογραφική μηχανή και πυρίτιδα. Θα προσπαθούσα να βρω που διάολο έχει πυρίτιδα και θα έπνιγα την Ευρώπη στο αίμα, και στα αντίτυπα του συγγράματος μου με unhinged προφητείες αναμεμιγμένες με πραγματικές τεχνολογικές ανακαλύψεις. Αν καταφέρω να ιδρύσω κάποια περσονάλιτι καλτ, ίσως οι διάδοχοι μου καταφέρουν να κάνουν το speedrun, αλλά σε κάθε περίπτωση μένω στην Ιστορία. :smt047
Στην Κίνα αλλά είναι πολύ μακριά για interaction.

Υπάρχει και το Υγρο Πυρ στο Βυζαντιο για κατι πιο κοντινό αλλά πιο εύκολα μπαίνεις στο Φορτ Νοξ πάρα να τους κλέψεις τη μυστική φόρμουλα.

Ακόμα και σήμερα δεν μπόρεσε κάνεις να το αναπαράγει στο 100%.

Ρευστή ουσία που προκαλεί πυρκαγιά σε εύφλεκτα υλικά με την επαφή αλλά όταν έρθει σε επαφή με νερό δημιουργεί έκρηξη.

Σβήνει μόνο με άμμο ή φρέσκα ούρα.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Έστω ότι ξυπνάτε σε ένα εντελώς διαφορετικό place and time...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 20 Μάιος 2023, 21:41

George_V έγραψε:
20 Μάιος 2023, 21:38
φρέσκα ούρα.
Γιατί, πότε τα ούρα δεν είναι φρέσκα; Τα διατηρούσαν κάπου, κάπως για κάποιο λόγο;

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43417
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Έστω ότι ξυπνάτε σε ένα εντελώς διαφορετικό place and time...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Μάιος 2023, 21:44

George_V έγραψε:
20 Μάιος 2023, 21:38
Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Μάιος 2023, 21:35
Για μένα εγκαταλείπεις μεγάλα όνειρα για ατμούς, ηλεκτρισμούς και σοσιαλισμούς δεν προλαβαίνεις. Οι δύο πιο προσβάσιμες ανακαλύψεις είναι τυπογραφική μηχανή και πυρίτιδα. Θα προσπαθούσα να βρω που διάολο έχει πυρίτιδα και θα έπνιγα την Ευρώπη στο αίμα, και στα αντίτυπα του συγγράματος μου με unhinged προφητείες αναμεμιγμένες με πραγματικές τεχνολογικές ανακαλύψεις. Αν καταφέρω να ιδρύσω κάποια περσονάλιτι καλτ, ίσως οι διάδοχοι μου καταφέρουν να κάνουν το speedrun, αλλά σε κάθε περίπτωση μένω στην Ιστορία. :smt047
Στην Κίνα αλλά είναι πολύ μακριά για interaction.

Υπάρχει και το Υγρο Πυρ στο Βυζαντιο για κατι πιο κοντινό αλλά πιο εύκολα μπαίνεις στο Φορτ Νοξ πάρα να τους κλέψεις τη μυστική φόρμουλα.

Ακόμα και σήμερα δεν μπόρεσε κάνεις να το αναπαράγει στο 100%.

Ρευστή ουσία που προκαλεί πυρκαγιά σε εύφλεκτα υλικά με την επαφή αλλά όταν έρθει σε επαφή με νερό δημιουργεί έκρηξη.

Σβήνει μόνο με άμμο ή φρέσκα ούρα.
Εννοώ που έχει στο έδαφος βρε, όχι συσκευασμένη.

Θείο, ξυλάνθρακα και νιτρικό κάλιο βλέπω χρειάζομαι. Τα δύο πρώτα εύκολα, για το τρίτο θα χρειαστώ γερά μυαλά.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

zteo
Δημοσιεύσεις: 10435
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Έστω ότι ξυπνάτε σε ένα εντελώς διαφορετικό place and time...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 20 Μάιος 2023, 21:45

George_V έγραψε:
20 Μάιος 2023, 21:20
zteo έγραψε:
20 Μάιος 2023, 21:05
George_V έγραψε:
20 Μάιος 2023, 20:21


1. Υπάρχει δοχείο νυκτός κάτω απο το κρεβάτι. Αλλιώς ανέβα τις σκάλες στον εξωτερικό τοίχο και στην κορφή θα βρεις ένα δωμάτιο με μια τρύπα στο πάτωμα. Κάντε εκεί αν δεν βολεύει το δοχείο.

2. Α. Θα σου απαντούσαν "μα στο κάστρο σας φυσικά Λορδε μου".

Β. "Ο Λορδος ΧΧΧΧΧ. Δεν νιώθετε καλά?"

Γ. Απάντηση "Έχετε πυρετό? Είστε ο άρχοντας της περιοχής. Τι σας συμβαίνει?"

3. Θα σου απαντούσαν "Τι ειναι τσιγάρο?"


Όσο για το πρωινό οι ευγενεις του Μεσαιωνα δεν έτρωγαν ποτέ πρωινό γιατί αυτό σημαίνει ότι ανήκεις σε κατώτερη τάξη η είσαι φτωχός. Οι ευγενεις έτρωγαν μόνο μεσημεριανό στις 12 περίπου και δείπνο στις 5.

Οπότε ξέχνα το πρωινό. Θα φας μια και καλή όταν πάει 12.
Εάν είμαι Λόρδος τότε απαιτώ να εκτελεστούν οι εξής διαταγές μου.
1. Φέρτε μου κάτι να πιω εκτός από νερό και γάλα.
2. Να ετοιμαστούν όλοι οι υπηρέτες του κάστρου να παρουσιαστούν μπροστά μου για επιθεώρηση.
3. Μετά να ετοιμαστούν όλοι οι χώροι του κάστρου για επιθεώρηση.
4. Τέλος επειδή είδα ένα κακό όνειρο θέλω να μου φέρουν όλο το χρυσάφι μου να το μετρήσω και μετά να μου δείξει που είναι τα χωράφια μου να τα επιθεώρησω.
5. Υπάρχει κάτι να φουμαρω η να καπνίσω. Υπάρχει καμία πιπα έστω.
1. Υπάρχει μπύρα ή κρασί αλλά θα το πιεις ξεροσφύρι πρωινιατικα? Θα γίνεις ντουφεκι όλη τη μέρα μετά (και ηταν και πολυ πιο βαρια απο τα σημερινα). Άσε που με τη μπύρα θα τρέχεις κάθε 3 λεπτά για κατουρημα.

2. Μια περίπου σωστή εντολή. Αλλά πρέπει να τους δώσεις και οδηγίες τι θα κάνουν όλη μέρα μιας και τους καλεσες προσωπικά. Εκτός και αν αφήσεις το καθήκον αυτόν στον Steward of the Household να κανει την επιθεώρηση και εσύ θα δώσεις οδηγίες περίπου σε αυτόν.

3. Πάλι αυτό μπορεί να το κάνει ο Steward η ο Castellan. Δεν είναι ανάγκη να τρέχεις να επιθεωρεις κάθε πολεμιστρα και χεστρα του κάστρου. Θα σου αναφέρει τι είδε και εσύ θα δώσεις οδηγίες

4. Oκ εδώ απλά θα γκρινιάζουν οι υπηρετες πρέπει να κουβάλησαν τις κασελες και μετά πάλι πίσω εκτός και αν θες να κατέβεις εσύ να τις μετρήσεις. Αλλά εκτός από το ρευστό πρέπει να κάτσεις να κάνεις και audit σε όλα τα λογιστικά βιβλία και χρεόγραφα του φεουδου σου για να δεις ποιος σου χρωστάει, σε ποιους χρωστάς τι δάνεια έδωσες σε serfs, τι φόρους ζητάει ο βασιλιάς και μπορώ να συνεχίσω μέχρι αύριο με τα οικονομικά. Πάντως μια βδομάδα δεν σε φτάνει για να τα κάνεις όλα αυτά μόνος σου.

5. Τίποτα. Ο καπνός δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμα. Αλλά ανθες πήγαινε μέχρι την εκκλησία του κάστρου και πάρε μερικές τζούρες λιβάνι από το λιβανιστηρι του ιερέα.
Φυσικά θα γίνει επιθεώρηση και φυσικά θα δώθουν εντολές. Η γνώση της δύναμης μου ( οικονομική) είναι το πρώτο βήμα για την κυριαρχία.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27484
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Έστω ότι ξυπνάτε σε ένα εντελώς διαφορετικό place and time...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 20 Μάιος 2023, 22:00

ST48410 έγραψε:
20 Μάιος 2023, 21:41
George_V έγραψε:
20 Μάιος 2023, 21:38
φρέσκα ούρα.
Γιατί, πότε τα ούρα δεν είναι φρέσκα; Τα διατηρούσαν κάπου, κάπως για κάποιο λόγο;
Δεν τα διατηρούσαν πάνω από μερα γιατί αν μπαγιατευαν δεν έκαναν δουλειά. Δεν έσβηναν το Υγρό Πυρ. Μόνο αν ήταν φρέσκα δούλευαν για κάποιο λόγο. Κάποια χημική αντίδραση μάλλον με στοιχείο που υπήρχε στα φρέσκα ούρα? Δεν ξέρουμε ακριβώς και ίσως δε μάθουμε και πότε. Όπως ίσως δεν μάθουμε και γιατί γινόταν έκρηξη οταν το Υγρό Πυρ ερχόταν σε επαφή με νερό.

Θεωρητικά η έπρεπε να κατουρησεις την φωτιά που άναψε το υγρο πυρ η να χρησιμοποιήσεις φρέσκα ούρα ημέρας για να σβήσεις φωτιά που άναψε από Υγρό Πυρ.

Στην πρώτη πολιορκία της Κωνσταντινουπολης όταν οι Άραβες είδαν για πρώτη φορά Υγρό Πυρ έκαναν το λάθος να ρίξουν νερό για να σβήσουν την πυρκαγιά στα πλοία τους. Το τελευταίο πράγμα που είδαν ήταν έκρηξη και μετά τον πάτο της θάλασσας.

Οι δε Ρώσοι του Ιγκόρ τον 10 αιώνα όταν είδαν τι έκανε το Υγρό Πυρ έλεγαν στους συμπατριώτες τους ότι οι Βυζαντινοί ήταν ανίκητοι γιατί είχαν είχαν τη δύναμη του κεραυνού στη διάθεσή τους.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών