Το αίνιγμα "Αριστος"

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40411
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

Δημοσίευση από Αρίστος » 17 Ιουν 2023, 11:19

AlienWay έγραψε:
17 Ιουν 2023, 10:51
Στο διήγημα του Πόε "Το έγκλημα της οδού Μοργκ", ο πρωταγωνιστής λύνει μυστήρια δολοφονιών, απλά και μόνο διαβάζοντας άρθρα στις εφημερίδες και "ενώνοντας τις τελείες".

Ο Αρίστος κάνει ακριβώς αυτό: Ενώνει τις τελείες γεγονότων όπως ανακοινώνονται στα ΜΜΕ, καλύπτει τα κενά με φαντασία, μετασχηματίζει την πραγματικότητα κάνοντάς την πιο συναρπαστική απ' ότι είναι στ' αλήθεια.

Τα πάντα ανάγονται στην αέναη μάχη καλού vs κακού. Δεν υπάρχουν απλώς "αντικρουόμενα συμφέροντα", αλλά πάντα υπάρχει κάποιος "ήρωας" και πολεμά κάποιον τζεημσμποντικό "κακό", όπου "κακός" μπορεί να είναι και μια απόκρυφη σέχτα ισχυρών, με φολίδες ή χωρίς και με γεωπολιτικές αξιώσεις.

Σαν ένα φορουμικό chatGPT, ο Αρίστος προβαίνει σε "σύνθεση" πληροφοριών ώστε να προκύψει ένα συναρπαστικό σενάριο, που θα ζήλευε ακόμη και ο Ίαν Φλεμινγκ.


Ισχυει καποιες φορες :lol: αλλα τις περισσοτερες λεω την πικρη αληθεια και επειδη ερχεται σε αντιθεση με τον Ευαγγελατο μου χρεωνεται.

.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4549
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: μόνος κι έρμος

Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

Δημοσίευση από kongrosian » 17 Ιουν 2023, 11:20

Otto Weininger έγραψε:
17 Ιουν 2023, 11:15
kongrosian έγραψε:
17 Ιουν 2023, 11:09
θα μπορούσε να είναι χειρότερα τα πράγματα. να ψηφίζει και νδ.

υ.γ. το νήμα στοχοποιεί χρήστη και αναφέρθηκε στο συντονισμό.
φιλαράκι, κανείς δε γάμησε παριστάνοντας το κυκλάμινο
τι μαλακίες λες; δεν καταλαβαίνω. :xena:

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

Δημοσίευση από Isildur » 17 Ιουν 2023, 11:20

kongrosian έγραψε:
17 Ιουν 2023, 11:09
θα μπορούσε να είναι χειρότερα τα πράγματα. να ψηφίζει και νδ.

υ.γ. το νήμα στοχοποιεί χρήστη και αναφέρθηκε στο συντονισμό.
Σ' αυτό συμφωνώ, κι ας έχω μεγάλη συμπάθεια στον θείο (τον Σαλίβερο εννοώ, όχι τον Αρίστο που κι εκείνου του έχω συμπάθεια).

Αλλά, πιστεύω ότι θα ήταν καλό να πει κι ο ίδιος ο Αρίστος αν θέλει να κατέβει το νήμα ή όχι. Μπορεί να θέλει να αντιπαρατεθεί πχ, δεν ξέρω. :102:
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23008
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

Δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 17 Ιουν 2023, 11:21

καλό είναι να εκλειπουν άντ χομινεμ νήματα, πόσο μάλλον όταν τα κάνουν πρώην διαχειριστές, οι οποία θα έπρεπε να ξέρουν καλύτερα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70581
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

Δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Ιουν 2023, 11:22

Otto Weininger έγραψε:
17 Ιουν 2023, 11:17
Και μια απάντηση στην διατριβή του σεβαστου Σαλίβερου, πρώτο μαθητή του Πλάτωνα:

Νομίζω πως ο Άριστος γράφει καθαρά "επαγγελματικά". Ξέρει που απευθύνεται. Ο ίδιος είναι πανεξυπνος και γι'αυτό κάνει τον γητευτη των ηλιθίων.
Κι εγώ την ίδια άποψη το' χω αλλά μετά από τόσες μεταπηδήσεις, δεν έχει πλέον συγκεκριμένο κοινό και εκφράζει πλέον έναν επικοινωνιακό πανικό.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40411
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

Δημοσίευση από Αρίστος » 17 Ιουν 2023, 11:22

Otto Weininger έγραψε:
17 Ιουν 2023, 11:17
Και μια απάντηση στην διατριβή του σεβαστου Σαλίβερου, πρώτο μαθητή του Πλάτωνα:

Νομίζω πως ο Άριστος γράφει καθαρά "επαγγελματικά". Ξέρει που απευθύνεται. Ο ίδιος είναι πανεξυπνος και γι'αυτό κάνει τον γητευτη των ηλιθίων.


Ρε συ ειμαι κατ' εξοχην το ειδος του ρομαντικου ηλιθιου που οχι μονο δεν επεδιωξε λεφτα απο την πολιτικη αλλα ουτε και μια στοιχειωδη αμοιβη απο τις δεκαδες ιστοσελιδες και τα δεκαδες εντυπα που γραφω, εξω απο την προσωπικη μου δουλεια που ειμαι διαφημιστης ολα τα αλλα τα κανω και για το κεφι μου, ενιοτε και απο το υστερημα μου.

.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13619
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

Δημοσίευση από Ναύτης » 17 Ιουν 2023, 11:22

Αρίστος έγραψε:
17 Ιουν 2023, 11:19
AlienWay έγραψε:
17 Ιουν 2023, 10:51
Στο διήγημα του Πόε "Το έγκλημα της οδού Μοργκ", ο πρωταγωνιστής λύνει μυστήρια δολοφονιών, απλά και μόνο διαβάζοντας άρθρα στις εφημερίδες και "ενώνοντας τις τελείες".

Ο Αρίστος κάνει ακριβώς αυτό: Ενώνει τις τελείες γεγονότων όπως ανακοινώνονται στα ΜΜΕ, καλύπτει τα κενά με φαντασία, μετασχηματίζει την πραγματικότητα κάνοντάς την πιο συναρπαστική απ' ότι είναι στ' αλήθεια.

Τα πάντα ανάγονται στην αέναη μάχη καλού vs κακού. Δεν υπάρχουν απλώς "αντικρουόμενα συμφέροντα", αλλά πάντα υπάρχει κάποιος "ήρωας" και πολεμά κάποιον τζεημσμποντικό "κακό", όπου "κακός" μπορεί να είναι και μια απόκρυφη σέχτα ισχυρών, με φολίδες ή χωρίς και με γεωπολιτικές αξιώσεις.

Σαν ένα φορουμικό chatGPT, ο Αρίστος προβαίνει σε "σύνθεση" πληροφοριών ώστε να προκύψει ένα συναρπαστικό σενάριο, που θα ζήλευε ακόμη και ο Ίαν Φλεμινγκ.
Ισχυει καποιες φορες :lol: αλλα τις περισσοτερες λεω την πικρη αληθεια και επειδη ερχεται σε αντιθεση με τον Ευαγγελατο μου χρεωνεται.
Γι' αυτό λέω ότι βασικά είσαι ΟΚ τύπος. Χρειάζεται μια συγκεκριμένη ποιότητα για να αντιμετωπίζει κάποιος με χιούμορ μια ad hominem κριτική.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40411
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

Δημοσίευση από Αρίστος » 17 Ιουν 2023, 11:25

Isildur έγραψε:
17 Ιουν 2023, 11:20
kongrosian έγραψε:
17 Ιουν 2023, 11:09
θα μπορούσε να είναι χειρότερα τα πράγματα. να ψηφίζει και νδ.

υ.γ. το νήμα στοχοποιεί χρήστη και αναφέρθηκε στο συντονισμό.
Σ' αυτό συμφωνώ, κι ας έχω μεγάλη συμπάθεια στον θείο (τον Σαλίβερο εννοώ, όχι τον Αρίστο που κι εκείνου του έχω συμπάθεια).

Αλλά, πιστεύω ότι θα ήταν καλό να πει κι ο ίδιος ο Αρίστος αν θέλει να κατέβει το νήμα ή όχι. Μπορεί να θέλει να αντιπαρατεθεί πχ, δεν ξέρω. :102:


Ειπα οτι δεν με ενοχλει το νημα γιατι προσβαλλει το Σαλιβερο και οχι εμενα.

Συνηθως τα νηματα που ανοιγονται εναντιον μυ, πιχι του Λεγεωνη περυσι, καταληγουν σε παταγωδη αποτυχια.

Ωστοσο ισχυει οτι αν τετοια νηματα γινουν ο κανονας εδω μεσα το πχορουμ θα μπουρδελοποιηθει

.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4549
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: μόνος κι έρμος

Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

Δημοσίευση από kongrosian » 17 Ιουν 2023, 11:26

Isildur έγραψε:
17 Ιουν 2023, 11:20
kongrosian έγραψε:
17 Ιουν 2023, 11:09
θα μπορούσε να είναι χειρότερα τα πράγματα. να ψηφίζει και νδ.

υ.γ. το νήμα στοχοποιεί χρήστη και αναφέρθηκε στο συντονισμό.
Σ' αυτό συμφωνώ, κι ας έχω μεγάλη συμπάθεια στον θείο (τον Σαλίβερο εννοώ, όχι τον Αρίστο που κι εκείνου του έχω συμπάθεια).

Αλλά, πιστεύω ότι θα ήταν καλό να πει κι ο ίδιος ο Αρίστος αν θέλει να κατέβει το νήμα ή όχι. Μπορεί να θέλει να αντιπαρατεθεί πχ, δεν ξέρω. :102:
δεν είναι ωραία αυτό, να διασύρονται έτσι χρήστες. αναφέρονται και ψυχιατρικές διαταραχές στο πρώτο ποστ. κάπου έλεος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70581
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

Δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Ιουν 2023, 11:27

Γατάκια, προτείνω άμεσα μαθήματα πλεξίματος πουλόβερ.

Γαλέα - Γαλέη - Γαλῆ

Σαφώς και δεν έχω κάνει καταγγελία. :e045:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 17 Ιουν 2023, 11:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40411
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

Δημοσίευση από Αρίστος » 17 Ιουν 2023, 11:28

Και αν ημουν αρριβιστας οπως με κατηγορουν καποιοι θα πηγαινα τωρα με τη ΝΙΚΗ πιχι γιατι και στη Βουλη θα μπει και ειναι το νεο ρευμα στον εθνικιστικο χωρο.

Πηγα ομως με το Μετωπο γιατι αυτους πιστευω και γιατι ειναι φιλοι μου.

Και δεν με νοιαζει αν παρουν 0,5% η και πιο κατω.

.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13619
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

Δημοσίευση από Ναύτης » 17 Ιουν 2023, 11:28

Isildur έγραψε:
17 Ιουν 2023, 11:20
kongrosian έγραψε:
17 Ιουν 2023, 11:09
θα μπορούσε να είναι χειρότερα τα πράγματα. να ψηφίζει και νδ.

υ.γ. το νήμα στοχοποιεί χρήστη και αναφέρθηκε στο συντονισμό.
Σ' αυτό συμφωνώ, κι ας έχω μεγάλη συμπάθεια στον θείο (τον Σαλίβερο εννοώ, όχι τον Αρίστο που κι εκείνου του έχω συμπάθεια).

Αλλά, πιστεύω ότι θα ήταν καλό να πει κι ο ίδιος ο Αρίστος αν θέλει να κατέβει το νήμα ή όχι. Μπορεί να θέλει να αντιπαρατεθεί πχ, δεν ξέρω. :102:
Στο παλιό, πάντως, κάτι τέτοια νήματα ο ίδιος ο Σάλι θα τα σφουγγάριζε.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23008
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

Δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 17 Ιουν 2023, 11:29

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Ιουν 2023, 11:27
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
17 Ιουν 2023, 11:21
καλό είναι να εκλειπουν άντ χομινεμ νήματα, πόσο μάλλον όταν τα κάνουν πρώην διαχειριστές, οι οποία θα έπρεπε να ξέρουν καλύτερα.
Γατάκια, προτείνω άμεσα μαθήματα πλεξίματος πουλόβερ.

Γαλέα - Γαλέη - Γαλῆ

Σαφώς και δεν έχω κάνει καταγγελία. :e045:
δεν μπήκα καν σε αυτό, νόμιζα πως ζήτημα γλωσσολογίας. νταξει πάντως, εσύ έχεις πολύ επιθετικό στυλ, σου αρέσει η φασαρία. ο αριστος απλά λέει τις θεωρίες του. ας κατέβουν πάντως και τα δυο, δεν προσφέρουν τίποτα.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13619
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

Δημοσίευση από Ναύτης » 17 Ιουν 2023, 11:30

Αρίστος έγραψε:
17 Ιουν 2023, 11:28
Και αν ημουν αρριβιστας οπως με κατηγορουν καποιοι θα πηγαινα τωρα με τη ΝΙΚΗ πιχι γιατι και στη Βουλη θα μπει και ειναι το νεο ρευμα στον εθνικιστικο χωρο.

Πηγα ομως με το Μετωπο γιατι αυτους πιστευω και γιατι ειναι φιλοι μου.

Και δεν με νοιαζει αν παρουν 0,5% η και πιο κατω.

.
Εντάξει, αριβίστας δεν είσαι, αλλά ολίγον πολιτικός γυρολόγος νομίζω πως είσαι.
Τέσπα, πες μου σε παρακαλώ τι γίνεται μ' αυτή τη γαμημένη την τελίτσα που βάζεις στο τέλος κάθε ποστ.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27162
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

Δημοσίευση από Nandros » 17 Ιουν 2023, 11:30

Ναύτης έγραψε:
17 Ιουν 2023, 11:15
Nandros έγραψε:
17 Ιουν 2023, 11:12
Ναύτης έγραψε:
17 Ιουν 2023, 11:00
Μπορεί ο Αρίστος να ζει ολίγον πελαγωμένος στην κοσμάρα του -σε σημείο ομολογουμένως εκνευριστικό ορισμένες φορές- και να είναι κάπως ναρκισσιστής, αλλά δεν είναι επιθετικός χρήστης -εγώ τουλάχιστον δεν τον έχω δει αρξάμενο χειρών αδίκων- ούτε γράφει σκατοψυχιές.
Γενικά συμπαθής.
Είναι και παραείναι!
Με τις απύθμενες μαλακίες του προσβάλει βάναυσα την νοημοσύνη και την λογική μας, σαν να μας λέει στα μούτρα: είστε μαλάκες και εμείς το ανεχόμαστε;
Πάντως, τώρα τον βρίζεις απρόκλητα εσύ.
Σώπα ρε! Τί μας λες! :o
Να πάει στον εισαγγελέα! :003:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών