Βοήθεια

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Kappa
Δημοσιεύσεις: 1397
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Βοήθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 01 Μάιος 2024, 19:29

Φέτος δεν δουλεύω στην οικογενειακή επιχείρηση για διάφορους λόγους και έχω πιάσει δουλειά αλλού. Τη διάλεξα γιατί είναι κυρίως γραφείου και έχω χρόνο περιστασιακα να ψιλογραφω καμιά κριτική. Κατά καιρούς φέρνω και το ημερολόγιο μου, συνήθεια που έχω από μικρή ηλικία. Εκεί καταγράφω συνήθως περιστατικά της ημέρας, εντυπώσεις κλπ.
Σήμερα είχα ησυχία οπότε το είχα βγάλει και έγραφα μεταξύ άλλων για την κόρη του ιδιοκτήτη και έναν από τους υπαλλήλους που τα έχουν. Ανέφερα συγκεκριμένα πως δεν τον συμπαθώ ιδιαίτερα "μου τη σπάει λίγο " και πως ίσως πιστέψουν πως ζηλεύω επειδή είμαι σε μικρό μέρος και ξέρουν ότι δεν έχω μακροχρόνια σχέση. Τη στιγμή που έγραφα ήρθε ο συγκεκριμένος να μου αφήσει ένα τιμολόγιο. Είναι ψηλός και υπήρχε απόσταση μισού μέτρου ανάμεσά μας. Αρχικά, επειδή με αιφνιδίασε, δεν έκρυψα αμέσως το τετράδιο, αλλά το άφησα λίγο και τον είδα που κοίταξε με ενδιαφέρον τι ακριβώς γραγω. Μετά το έβαλα στο πλάι.
Τώρα με έχει πιάσει άγχος ότι κάτι είδε. Όχι ότι θα μου πει κανείς τίποτε, αλλά και μόνο να το σχολιάσει με την κόρη του ιδιοκτήτη και το υπόλοιπο σόι θα με θάψουν στο κουτσομπολιό και θα αρχίσουν να λένε ότι όντως ζηλεύω.

Λέτε να είδε κατι; Κανω περίεργα γράμματα αλλά έγραφα αρκετά καθαρά το όνομά του. Και το χειρότερο είναι μήπως δεν διάβασε καν ολόκληρη την πρόταση, μπορεί να είδε μόνο το όνομά του και το "ζηλευω" και να φτιάξει ένα εντελώς άλλο νόημα. Τι να κανω; Σκέφτηκα να γράψω ένα νέο τετράδιο, με διηγήματα και να το ξεχάσω τάχα εκεί ώστε να πιστέψουν πως έγραφα μυθοπλασία. Επίσης μπορώ απλώς να φύγω. Αλλά η άλλη δουλειά που έχω βρει είναι λίγο πιο κάτω στα λεφτά και δεν ξέρω και τι θα πω σε αυτούς γιατί είναι γνωστοί και αν φύγω ίσως με κακολογησουν, καθώς είναι και πολύ κουτσομποληδες.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12943
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Βοήθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 01 Μάιος 2024, 19:33

Την πάτησες. Το είδε σίγουρα.
Προτείνω να πας να τους το πεις εσύ πριν σε φωνάξουν στο γραφείο.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1397
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Βοήθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 01 Μάιος 2024, 19:36

nyxtovios έγραψε:
01 Μάιος 2024, 19:33
Την πάτησες. Το είδε σίγουρα.
Προτείνω να πας να τους το πεις εσύ πριν σε φωνάξουν στο γραφείο.
Κι εγω σκέφτομαι μήπως πήγε το βλέμμα του στο όνομά του γιατί συνήθως μάς κεντρίζει το βλέμμα η οικειότητα του ονοματος. Και αυτό είναι το χειρότερο γιατί μπορεί να μην είδε το υπόλοιπο κοντεξτ και να νομίζει διαφορά (απο το ότι τον ζηλεύω γιατί είναι ψηλός μέχρι ότι τον γουσταρω)
Δεν θα μου πουν κάτι, αλλά θα με κουτσομπολευουν και αυτό είναι χειρότερο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kappa την 01 Μάιος 2024, 19:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1397
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Βοήθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 01 Μάιος 2024, 19:41

Άρα μένει μόνο να φέρω ένα τετράδιο με διηγήματα, κατά προτίμηση αστυνομικά για να μην πιστεύουν ότι τα εμπνευστηκα από αυτούς και να έχω ήρωα έναν με το όνομά του.

Έχω μια ελπίδα πως δεν το είδε, αλλά φαίνεται πολύ ψειρας και δεν φοράει γυαλιά άρα μια χαρά μπορούσε να διακρίνει.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15950
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Βοήθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 01 Μάιος 2024, 20:31

Μπα δεν θα το είδε (εκτός κι αν καθόταν από πάνω επί κάμποση ώρα). Απ'ότι περιγράφεις όμως, ούτε το όνομά του θα πρόλαβε να κοιτάξει.

Αλλά και να το είδε, σιγά! Μη κάνεις τίποτα κι αν γίνει θέμα, θα ισχυριστείς ότι το ημερολόγιο ήταν μέρος κάποιου διηγήματος, όπου έτυχε να υπάρχει συνωνυμία.
Εκτός κι αν το έγραψες με το επίθετό του, οπότε θα "ομολογήσεις" ότι τον χρησιμοποίησες ως...πηγή έμπνευσης.
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8783
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Βοήθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 02 Μάιος 2024, 00:33

nyxtovios έγραψε:
01 Μάιος 2024, 19:33
Την πάτησες. Το είδε σίγουρα.
Προτείνω να πας να τους το πεις εσύ πριν σε φωνάξουν στο γραφείο.
:smt005:
nothing but heart

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16366
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Βοήθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 02 Μάιος 2024, 00:48

Σκέψου να σε απολύσουνε!! Πώς θα πληρώνεις μετά τις δόσεις για το summer house στη Σαρασότα και τι θα κάνει η κορη με τα δίδακτρα του Χάρβαρ;
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1397
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Βοήθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 02 Μάιος 2024, 00:50

Yochanan έγραψε:
02 Μάιος 2024, 00:48
Σκέψου να σε απολύσουνε!! Πώς θα πληρώνεις μετά τις δόσεις για το summer house στη Σαρασότα και τι θα κάνει η κορη με τα δίδακτρα του Χάρβαρ;
Όπως έγραψα ήδη δεν φοβάμαι κάτι τέτοιο, προφανως. Φοβάμαι μόνο ότι θα το σχολιάσουν.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1397
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Βοήθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 02 Μάιος 2024, 00:52

aLiCat έγραψε:
01 Μάιος 2024, 20:31
Μπα δεν θα το είδε (εκτός κι αν καθόταν από πάνω επί κάμποση ώρα). Απ'ότι περιγράφεις όμως, ούτε το όνομά του θα πρόλαβε να κοιτάξει.

Αλλά και να το είδε, σιγά! Μη κάνεις τίποτα κι αν γίνει θέμα, θα ισχυριστείς ότι το ημερολόγιο ήταν μέρος κάποιου διηγήματος, όπου έτυχε να υπάρχει συνωνυμία.
Εκτός κι αν το έγραψες με το επίθετό του, οπότε θα "ομολογήσεις" ότι τον χρησιμοποίησες ως...πηγή έμπνευσης.
Τώρα που το σκέφτηκα πιο ψύχραιμα, μάλλον έχεις δίκιο. Ηταν πολύ λίγες οι στιγμές για να προλάβει. Κι αν είδε το όνομά του δεν θα πρόλαβε να το συνδέσει με κάτι. Δεν θα το ξαναπαρω στη δουλειά πάντως γιατί είμαι και αφηρημενος συχνά και καμιά ώρα θα το ξεχάσω και θα το διαβάσουν κανονικά.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1397
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Βοήθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 02 Μάιος 2024, 00:58

Βέβαια πριν φύγω η κόρη είχε περίεργη συμπεριφορά, δεν ήταν φιλική όπως συνήθως. Μπορεί να είναι και επειδή είναι Μεγάλη βδομάδα και είναι θρησκόληπτοι όλοι τους και τρέχει στα εκατονταδες βαπτιστικά της όλη μέρα, συνεπώς θα ήταν ζαλισμένη. Δεν ξέρω. Δεν είμαι κι εγώ ιδιαίτερα φιλικός. Ούτε με τον γκόμενό της. Πώς να είμαι φιλικος; Αφού δεν έχουμε κανένα κοινό. Υπάρχει πολιτισμικ χασμα ανάμεσά μας. Κάποια ιδέα για να λέω κάτι μαζί τους; Δεν ξερω.

Άβαταρ μέλους
Antipnevma
Δημοσιεύσεις: 1542
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2020, 12:11

Re: Βοήθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antipnevma » 02 Μάιος 2024, 01:05

Να κόψεις τα ημερολόγια. Είναι συνήθεια ανούσια και βλακώδης.

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 2910
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Βοήθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 02 Μάιος 2024, 01:19

Η κόρη έχει καμία σχέση με αυτή που στέλνεις καρτ ποσταλ ;
Juno έγραψε:
15 Μάιος 2024, 23:50
Τελικά όλο δεξιούς πολιτικούς δολοφονούν παγκοσμίως. Έχουν δολοφονήσει κανέναν αριστερό;

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1397
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Βοήθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 02 Μάιος 2024, 01:20

Antipnevma έγραψε:
02 Μάιος 2024, 01:05
Να κόψεις τα ημερολόγια. Είναι συνήθεια ανούσια και βλακώδης.
Δεν είναι ανούσια συνήθεια, πολλά ημερολόγια έχουν εκδοθεί μετά θανατον. Και ούτε βλακώδης είναι. Σου προσφέρει καλύτερη μνήμη, καλύτερη επαφή με τα γεγονότα και εξασκουμαι στο γράψιμο ακόμα κι αν δεν γράφω κάτι λογοτεχνικό.

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 2910
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Βοήθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 02 Μάιος 2024, 01:22

Kappa έγραψε:
02 Μάιος 2024, 01:20
Antipnevma έγραψε:
02 Μάιος 2024, 01:05
Να κόψεις τα ημερολόγια. Είναι συνήθεια ανούσια και βλακώδης.
Δεν είναι ανούσια συνήθεια, πολλά ημερολόγια έχουν εκδοθεί μετά θανατον. Και ούτε βλακώδης είναι. Σου προσφέρει καλύτερη μνήμη, καλύτερη επαφή με τα γεγονότα και εξασκουμαι στο γράψιμο ακόμα κι αν δεν γράφω κάτι λογοτεχνικό.

Είσαι και ψώνιο, εκτός από ανώμαλος stalker?
Juno έγραψε:
15 Μάιος 2024, 23:50
Τελικά όλο δεξιούς πολιτικούς δολοφονούν παγκοσμίως. Έχουν δολοφονήσει κανέναν αριστερό;

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1397
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Βοήθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 02 Μάιος 2024, 01:22

Aitwlos έγραψε:
02 Μάιος 2024, 01:19
Η κόρη έχει καμία σχέση με αυτή που στέλνεις καρτ ποσταλ ;
Οχι, καμία σχέση. Με την κόρη πηγαίναμε στο ίδιο σχολείο, αυτή που της έστειλα της καρτ ποστάλ είναι κάποια που με εκμεταλλευτηκε για να της κάνω δωρεάν επιμέλεια στο βιβλίο της, με ξεζουμισε ψυχικά και μετά έριξε μαύρη πέτρα πίσω της.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών