όταν μια καργιόλα σου τα πρήζεις τι κάνεις;

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2313
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: όταν μια καργιόλα σου τα πρήζεις τι κάνεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 06 Μάιος 2024, 20:40

nyxtovios έγραψε:
06 Μάιος 2024, 20:32
Fata_Morgana έγραψε:
06 Μάιος 2024, 20:26
nyxtovios έγραψε:
06 Μάιος 2024, 20:21


Μπα αυτό που συνέβη ήταν ότι διωξαν τις γλάστρες, επειδή δεν είχαν λεφτά για πέταμα πλέον.
Δηλαδή η επιχείρηση δούλευε με επιπλέον 7 άτομα που ήταν γυναίκες οι οποίες ήταν γλάστρες και άρα αχρείαστες; κάτι δε μας λες σωστά :D
Μπα μια χαρα στα λεω. Στο 80% των θέσεων δε θες καν πτυχίο ετσι και αλλιώς. Αυτες ηταν απλα επιπλέον άτομα που δεν άξιζαν τα λεφτά τους. Επισης, στον τομέα τεχνολογιών και επιστημων αν εισαι γυναικα προσλαμβάνεσαι πολύ πιο εύκολα. Όλοι το ξέρουν αυτό.
Καλά το ότι δεν έχεις πτυχίο δε σε κάνει γλάστρα. Ούτε εγώ έχω πτυχίο και γαμω και δέρνω στη δουλειά μου. Δηλαδή η επιχείρηση πλήρωνε κάθε μήνα μαζί με ασφαλιστικές εισφορές, μαζί με δώρα,άδειες κτλ 7 άτομα που δεν έκαναν τίποτα. Οκ.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12965
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: όταν μια καργιόλα σου τα πρήζεις τι κάνεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 06 Μάιος 2024, 20:45

Fata_Morgana έγραψε:
06 Μάιος 2024, 20:40
nyxtovios έγραψε:
06 Μάιος 2024, 20:32
Fata_Morgana έγραψε:
06 Μάιος 2024, 20:26


Δηλαδή η επιχείρηση δούλευε με επιπλέον 7 άτομα που ήταν γυναίκες οι οποίες ήταν γλάστρες και άρα αχρείαστες; κάτι δε μας λες σωστά :D
Μπα μια χαρα στα λεω. Στο 80% των θέσεων δε θες καν πτυχίο ετσι και αλλιώς. Αυτες ηταν απλα επιπλέον άτομα που δεν άξιζαν τα λεφτά τους. Επισης, στον τομέα τεχνολογιών και επιστημων αν εισαι γυναικα προσλαμβάνεσαι πολύ πιο εύκολα. Όλοι το ξέρουν αυτό.
Καλά το ότι δεν έχεις πτυχίο δε σε κάνει γλάστρα. Ούτε εγώ έχω πτυχίο και γαμω και δέρνω στη δουλειά μου. Δηλαδή η επιχείρηση πλήρωνε κάθε μήνα μαζί με ασφαλιστικές εισφορές, μαζί με δώρα,άδειες κτλ 7 άτομα που δεν έκαναν τίποτα. Οκ.
Δεν είπα ότι πρέπει να έχεις πτυχίο για να κάνεις κάτι. Ακριβώς το αντίθετο μάλιστα και μιλάω και καλά για εξειδικευμένες θέσεις.

Ναι, πλήρωνε 7 άτομα που θα μπορούσε να μην τα έχει αν χρειαζόταν να μειωθεί το μπατζετ. Δεν έχεις ξανακούσει για μειώσεις προσωπικού;
Επίσης δεν είπα ότι δεν έκαναν τίποτα απολύτως. Τις είχαν για θέσεις προτζεκτ μάνατζμεντ και καλά ως μηχανικοί. Έφτιαχναν κανα powerpoint και συμπλήρωναν εξελάκια. Ερχόντουσαν και έφευγαν όμως στην ώρα τους αν θες να ξέρεις. Τώρα την δουλειά τους την κάνουν οι υπόλοιποι.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70625
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: όταν μια καργιόλα σου τα πρήζεις τι κάνεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 06 Μάιος 2024, 20:49

Fata_Morgana έγραψε:
06 Μάιος 2024, 20:40
nyxtovios έγραψε:
06 Μάιος 2024, 20:32
Fata_Morgana έγραψε:
06 Μάιος 2024, 20:26


Δηλαδή η επιχείρηση δούλευε με επιπλέον 7 άτομα που ήταν γυναίκες οι οποίες ήταν γλάστρες και άρα αχρείαστες; κάτι δε μας λες σωστά :D
Μπα μια χαρα στα λεω. Στο 80% των θέσεων δε θες καν πτυχίο ετσι και αλλιώς. Αυτες ηταν απλα επιπλέον άτομα που δεν άξιζαν τα λεφτά τους. Επισης, στον τομέα τεχνολογιών και επιστημων αν εισαι γυναικα προσλαμβάνεσαι πολύ πιο εύκολα. Όλοι το ξέρουν αυτό.
Καλά το ότι δεν έχεις πτυχίο δε σε κάνει γλάστρα. Ούτε εγώ έχω πτυχίο και γαμω και δέρνω στη δουλειά μου. Δηλαδή η επιχείρηση πλήρωνε κάθε μήνα μαζί με ασφαλιστικές εισφορές, μαζί με δώρα,άδειες κτλ 7 άτομα που δεν έκαναν τίποτα. Οκ.
Χαλάρωσε λίγο, ρε Μοργκάνα. Οι χαμηλόμισθοι (και ενίοτε υψηλόμισθοι) που θεωρούν ότι γαμούν και δέρνουν μετά από χ χρόνια προϋπηρεσίας, είναι η πιο βολική περίπτωση για τις επιχειρήσεις. Ειδικώς σήμερα, με τις συνεχείς εξελίξεις της τεχνολογίας που διαγράφει σε χρόνο μηδέν, τις όποιες εξειδικεύσεις. Στοιχειώδες.

Ισχύει για άντρες, γυναίκες και όλα. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7950
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: όταν μια καργιόλα σου τα πρήζεις τι κάνεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 06 Μάιος 2024, 20:50

Αφού δεν είχαν πτυχίο πως δούλευαν ως μηχανικοί;
Καριοληδες και καριολες υπάρχουν πολλοί/ες.
Γιατί οι άνδρες δεν είναι καριοληδες;

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12965
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: όταν μια καργιόλα σου τα πρήζεις τι κάνεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 06 Μάιος 2024, 20:51

Antares έγραψε:
06 Μάιος 2024, 20:50
Αφού δεν είχαν πτυχίο πως δούλευαν ως μηχανικοί;
Καριοληδες και καριολες υπάρχουν πολλοί/ες.
Γιατί οι άνδρες δεν είναι καριοληδες;
Που είπα ότι δεν είχαν πτυχίο;
Το τι γίνεται πάντως σε θέσεις μηχανικών είναι το έλα να δεις.
Αν είσαι γυναίκα αυτόματα προσλαμβάνεσαι, χωρίς να κοιτάν το βιογραφικό σου.

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2313
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: όταν μια καργιόλα σου τα πρήζεις τι κάνεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 06 Μάιος 2024, 20:55

nyxtovios έγραψε:
06 Μάιος 2024, 20:45
Fata_Morgana έγραψε:
06 Μάιος 2024, 20:40
nyxtovios έγραψε:
06 Μάιος 2024, 20:32

Μπα μια χαρα στα λεω. Στο 80% των θέσεων δε θες καν πτυχίο ετσι και αλλιώς. Αυτες ηταν απλα επιπλέον άτομα που δεν άξιζαν τα λεφτά τους. Επισης, στον τομέα τεχνολογιών και επιστημων αν εισαι γυναικα προσλαμβάνεσαι πολύ πιο εύκολα. Όλοι το ξέρουν αυτό.
Καλά το ότι δεν έχεις πτυχίο δε σε κάνει γλάστρα. Ούτε εγώ έχω πτυχίο και γαμω και δέρνω στη δουλειά μου. Δηλαδή η επιχείρηση πλήρωνε κάθε μήνα μαζί με ασφαλιστικές εισφορές, μαζί με δώρα,άδειες κτλ 7 άτομα που δεν έκαναν τίποτα. Οκ.
Δεν είπα ότι πρέπει να έχεις πτυχίο για να κάνεις κάτι. Ακριβώς το αντίθετο μάλιστα και μιλάω και καλά για εξειδικευμένες θέσεις.

Ναι, πλήρωνε 7 άτομα που θα μπορούσε να μην τα έχει αν χρειαζόταν να μειωθεί το μπατζετ. Δεν έχεις ξανακούσει για μειώσεις προσωπικού;
Επίσης δεν είπα ότι δεν έκαναν τίποτα απολύτως. Τις είχαν για θέσεις προτζεκτ μάνατζμεντ και καλά ως μηχανικοί. Έφτιαχναν κανα powerpoint και συμπλήρωναν εξελάκια. Ερχόντουσαν και έφευγαν όμως στην ώρα τους αν θες να ξέρεις. Τώρα την δουλειά τους την κάνουν οι υπόλοιποι.
Φυσικά και έχω ξανακούσει για μείωση προσωπικού. Είναι όταν η επιχείρηση αποφασίζει να αυξήσει τα έσοδα της και απολύει προσωπικό επιμερόζοντας την εργασία στους υπόλοιπους εργαζομένους και βαφτίζοντας τους απολυμένους αχρείαστους. Περιπου όπως στη περίπτωση που μας αναφέρεις αλλά εκει όντως ήταν αχρείαστα άτομα γιατί ηταν γλαστρες μηχανικοί που δεν έκαναν τίποτα.

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2313
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: όταν μια καργιόλα σου τα πρήζεις τι κάνεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 06 Μάιος 2024, 20:58

ΓΑΛΗ έγραψε:
06 Μάιος 2024, 20:49
Fata_Morgana έγραψε:
06 Μάιος 2024, 20:40
nyxtovios έγραψε:
06 Μάιος 2024, 20:32

Μπα μια χαρα στα λεω. Στο 80% των θέσεων δε θες καν πτυχίο ετσι και αλλιώς. Αυτες ηταν απλα επιπλέον άτομα που δεν άξιζαν τα λεφτά τους. Επισης, στον τομέα τεχνολογιών και επιστημων αν εισαι γυναικα προσλαμβάνεσαι πολύ πιο εύκολα. Όλοι το ξέρουν αυτό.
Καλά το ότι δεν έχεις πτυχίο δε σε κάνει γλάστρα. Ούτε εγώ έχω πτυχίο και γαμω και δέρνω στη δουλειά μου. Δηλαδή η επιχείρηση πλήρωνε κάθε μήνα μαζί με ασφαλιστικές εισφορές, μαζί με δώρα,άδειες κτλ 7 άτομα που δεν έκαναν τίποτα. Οκ.
Χαλάρωσε λίγο, ρε Μοργκάνα. Οι χαμηλόμισθοι (και ενίοτε υψηλόμισθοι) που θεωρούν ότι γαμούν και δέρνουν μετά από χ χρόνια προϋπηρεσίας, είναι η πιο βολική περίπτωση για τις επιχειρήσεις. Ειδικώς σήμερα, με τις συνεχείς εξελίξεις της τεχνολογίας που διαγράφει σε χρόνο μηδέν, τις όποιες εξειδικεύσεις. Στοιχειώδες.

Ισχύει για άντρες, γυναίκες και όλα. :lol:
Ναι έχεις δίκιο.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7950
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: όταν μια καργιόλα σου τα πρήζεις τι κάνεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 06 Μάιος 2024, 20:59

nyxtovios έγραψε:
06 Μάιος 2024, 20:51
Που είπα ότι δεν είχαν πτυχίο;
Το τι γίνεται πάντως σε θέσεις μηχανικών είναι το έλα να δεις.
Αν είσαι γυναίκα αυτόματα προσλαμβάνεσαι, χωρίς να κοιτάν το βιογραφικό σου.
Ειδικά τώρα που περισσότερες γυναίκες γίνονται μηχανικοί καταλαβαίνω. Νόμιζα ότι είχες γράψει χωρίς πτυχίο.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70625
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: όταν μια καργιόλα σου τα πρήζεις τι κάνεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 06 Μάιος 2024, 21:00

Και στεπ μπάι στεπ, αρχίζει και έρχεται το θέμα στις πραγματικές του διεμφυλικές και εργασιακές του βάσεις.

Η χαρά των ό,τι να 'ναι. :e045:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2313
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: όταν μια καργιόλα σου τα πρήζεις τι κάνεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 06 Μάιος 2024, 21:02

nyxtovios έγραψε:
06 Μάιος 2024, 20:51
Antares έγραψε:
06 Μάιος 2024, 20:50
Αφού δεν είχαν πτυχίο πως δούλευαν ως μηχανικοί;
Καριοληδες και καριολες υπάρχουν πολλοί/ες.
Γιατί οι άνδρες δεν είναι καριοληδες;
Που είπα ότι δεν είχαν πτυχίο;
Το τι γίνεται πάντως σε θέσεις μηχανικών είναι το έλα να δεις.
Αν είσαι γυναίκα αυτόματα προσλαμβάνεσαι, χωρίς να κοιτάν το βιογραφικό σου.
Επίσης αν είσαι γυναίκα υπάρχει έτοιμη θέση στον Παράδεισο. Να το λέμε και αυτό.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70625
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: όταν μια καργιόλα σου τα πρήζεις τι κάνεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 06 Μάιος 2024, 21:02

Συνεχίστε.

Η αλήθεια πάντα προκύπτει από τις αυθόρμητες τοποθετήσεις. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16375
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: όταν μια καργιόλα σου τα πρήζεις τι κάνεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 06 Μάιος 2024, 21:06

Fata_Morgana έγραψε:
06 Μάιος 2024, 20:35
Yochanan έγραψε:
06 Μάιος 2024, 20:30
Fata_Morgana έγραψε:
06 Μάιος 2024, 20:24

Περίεργο.
sys3x, είναι απλό. Είσαι πατριαρχικό γουρούνι που δε σέβεται τις γυναίκες (έγκλημα DEI) και είσαι παράλληλα και ομοφυλόφιλος, ελλιπής άντρας, αλλά δεν είναι πατριαρχικό και τοξικά αρρενωπό να σε αποκαλέσει έτσι γιατί είναι γυναίκα (οπότε εξ'ορισμού δεν μπορεί να εγκληματίσει κατά DEI). Ελπίζω να βοήθησα.
Εγώ τη ΔΕΗ την έχω πληρωμένη.
Της Μιχαλούς χρωστάς όμως.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16375
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: όταν μια καργιόλα σου τα πρήζεις τι κάνεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 06 Μάιος 2024, 21:06

Πληρωμένη απάντηση.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2313
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: όταν μια καργιόλα σου τα πρήζεις τι κάνεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 06 Μάιος 2024, 21:08

Yochanan έγραψε:
06 Μάιος 2024, 21:06
Fata_Morgana έγραψε:
06 Μάιος 2024, 20:35
Yochanan έγραψε:
06 Μάιος 2024, 20:30


sys3x, είναι απλό. Είσαι πατριαρχικό γουρούνι που δε σέβεται τις γυναίκες (έγκλημα DEI) και είσαι παράλληλα και ομοφυλόφιλος, ελλιπής άντρας, αλλά δεν είναι πατριαρχικό και τοξικά αρρενωπό να σε αποκαλέσει έτσι γιατί είναι γυναίκα (οπότε εξ'ορισμού δεν μπορεί να εγκληματίσει κατά DEI). Ελπίζω να βοήθησα.
Εγώ τη ΔΕΗ την έχω πληρωμένη.
Της Μιχαλούς χρωστάς όμως.
Δε πιάνεται αυτή.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12965
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: όταν μια καργιόλα σου τα πρήζεις τι κάνεις;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 06 Μάιος 2024, 21:08

Fata_Morgana έγραψε:
06 Μάιος 2024, 21:02
nyxtovios έγραψε:
06 Μάιος 2024, 20:51
Antares έγραψε:
06 Μάιος 2024, 20:50
Αφού δεν είχαν πτυχίο πως δούλευαν ως μηχανικοί;
Καριοληδες και καριολες υπάρχουν πολλοί/ες.
Γιατί οι άνδρες δεν είναι καριοληδες;
Που είπα ότι δεν είχαν πτυχίο;
Το τι γίνεται πάντως σε θέσεις μηχανικών είναι το έλα να δεις.
Αν είσαι γυναίκα αυτόματα προσλαμβάνεσαι, χωρίς να κοιτάν το βιογραφικό σου.
Επίσης αν είσαι γυναίκα υπάρχει έτοιμη θέση στον Παράδεισο. Να το λέμε και αυτό.
Οποισδήποτε έχει να κάνει με μηχανιλίκια το ξέρει ότι υπάρχει αρκετά μεγάλη διάκριση υπέρ των γυναικών στον τομέα.
Δεν το λέω εγώ μόνο, είναι γεγονός. Άμα θες φτιάξε δύο βιογραφικά και άλλαξε μόνο το όνομα και τη φωτογραφία, στείλε στον λικντιν και δες με ποιό θα πάρεις πιο πολλά invitation για interview.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών