Απορία για αυ(β)γά

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Απορία για αυ(β)γά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 03 Μάιος 2024, 17:37

vatraxos έγραψε:
03 Μάιος 2024, 17:34
Isildur έγραψε:
03 Μάιος 2024, 17:28
vatraxos έγραψε:
03 Μάιος 2024, 17:16
Κάποιος εθνικιστής ίσως μπορούσε να μας διαφωτίσει;
Μην δίνεις ιδέες ρε, θ' αρχίσουμε να ακούμε στις ειδήσεις για επιθέσεις με βραστό ξίδι σε σκουρόχρωμους...
Στον Ηλία, ρίχτο!
Ου Να σου ΓαΜήσω...
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4919
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Απορία για αυ(β)γά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 03 Μάιος 2024, 17:39

προφανώς το χρώμα είναι μόνο στην επιφάνεια και το οξύ διαλύει το κέλυφος αφαιρώντας μια στρώση. αν αφήσεις αυγό μέσα σε ξύδι διαλύεται εντελώς το κέλυφος.
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48998
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Απορία για αυ(β)γά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 03 Μάιος 2024, 18:04

Isildur έγραψε:
03 Μάιος 2024, 16:48
Όχι, δεν έχει να κάνει με μαγειρική το θέμα (όχι ευθέως δηλαδή), γι' αυτό και στο Περί Ανέμων.

Έγινε κάτι προχθές που δεν το 'χω ξαναδεί ποτέ μου και μού φάνηκε πολύ κουφό. Έβρασε η σύζυγος αυγά την Τετάρτη το βράδυ, με σκοπό να τα έχει έτοιμα την Πέμπτη το πρωί που θα σηκωνόταν αχάραγα να τα βάψει (κρατάει τα έθιμα, απλά είπε να είναι βρασμένα και να έχει μόνο το βάψιμο). Πήρε μερικές καρτέλες (των 30 νομίζω) και ήταν ανάμεικτα, δηλαδή και λευκά και καφέ, τα έβαλε σε δόσεις σε μεγάλη χύτρα, έριξε ξύδι και τα έβαλε να βράζουν. Σε κάποια στιγμή, βγάζει μια δόση από καφέ αυγά και βλέπει πολλά απ' αυτά να έχουν "ξεβάψει" σε σημεία-σημεία και να έχουν γίνει παρδαλά (αλλού λευκά, αλλού καφέ). Με φωνάζει, μού λέει "ρε συ, τι παίζει εδώ; δεν έχω ξαναδεί ποτέ να φεύγει το χρώμα από πάνω, μήπως φταίει ότι έριξα μπόλικο ξύδι;". Της λέω ότι με τρολάρει, κάτι άλλο έκανε και με δουλεύει κλπ, οπότε πιάνει ένα που δεν είχε χάσει το χρώμα του και το τρίβει με σφουγγαράκι κουζίνας (και μάλιστα σχετικά απαλά). Σε δευτερόλεπτα, όλο το αυγό ήταν άσπρο! Ήταν λες και κάποιος είχε βάψει το τσόφλι με βαφή κι όχι να είναι το φυσικό χρώμα του. :o

Έχει κανείς καμμιά ιδέα τι παίζει; Του έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο, καφέ αυγό δηλαδή που να... ξεβάφει, έστω κι αν μπήκε παραπάνω ξίδι στην κατσαρόλα; :smt017
Λέω και 'γω, ξαναμπήκε ο Γούντεντ?
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Απορία για αυ(β)γά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 03 Μάιος 2024, 18:23

vatraxos έγραψε:
03 Μάιος 2024, 17:19
Beria έγραψε:
03 Μάιος 2024, 17:18
vatraxos έγραψε:
03 Μάιος 2024, 17:16
Κάποιος εθνικιστής ίσως μπορούσε να μας διαφωτίσει;
Αυτοί έχουν ξεβαψει ολοι
Αν τους χάλασε, ξυδάκι!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Απορία για αυ(β)γά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 04 Μάιος 2024, 07:14

Kauldron έγραψε:
03 Μάιος 2024, 18:04
Isildur έγραψε:
03 Μάιος 2024, 16:48
Όχι, δεν έχει να κάνει με μαγειρική το θέμα (όχι ευθέως δηλαδή), γι' αυτό και στο Περί Ανέμων.

Έγινε κάτι προχθές που δεν το 'χω ξαναδεί ποτέ μου και μού φάνηκε πολύ κουφό. Έβρασε η σύζυγος αυγά την Τετάρτη το βράδυ, με σκοπό να τα έχει έτοιμα την Πέμπτη το πρωί που θα σηκωνόταν αχάραγα να τα βάψει (κρατάει τα έθιμα, απλά είπε να είναι βρασμένα και να έχει μόνο το βάψιμο). Πήρε μερικές καρτέλες (των 30 νομίζω) και ήταν ανάμεικτα, δηλαδή και λευκά και καφέ, τα έβαλε σε δόσεις σε μεγάλη χύτρα, έριξε ξύδι και τα έβαλε να βράζουν. Σε κάποια στιγμή, βγάζει μια δόση από καφέ αυγά και βλέπει πολλά απ' αυτά να έχουν "ξεβάψει" σε σημεία-σημεία και να έχουν γίνει παρδαλά (αλλού λευκά, αλλού καφέ). Με φωνάζει, μού λέει "ρε συ, τι παίζει εδώ; δεν έχω ξαναδεί ποτέ να φεύγει το χρώμα από πάνω, μήπως φταίει ότι έριξα μπόλικο ξύδι;". Της λέω ότι με τρολάρει, κάτι άλλο έκανε και με δουλεύει κλπ, οπότε πιάνει ένα που δεν είχε χάσει το χρώμα του και το τρίβει με σφουγγαράκι κουζίνας (και μάλιστα σχετικά απαλά). Σε δευτερόλεπτα, όλο το αυγό ήταν άσπρο! Ήταν λες και κάποιος είχε βάψει το τσόφλι με βαφή κι όχι να είναι το φυσικό χρώμα του. :o

Έχει κανείς καμμιά ιδέα τι παίζει; Του έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο, καφέ αυγό δηλαδή που να... ξεβάφει, έστω κι αν μπήκε παραπάνω ξίδι στην κατσαρόλα; :smt017
Λέω και 'γω, ξαναμπήκε ο Γούντεντ?
:lol:
Bill Hicks έγραψε:
03 Μάιος 2024, 17:39
προφανώς το χρώμα είναι μόνο στην επιφάνεια και το οξύ διαλύει το κέλυφος αφαιρώντας μια στρώση. αν αφήσεις αυγό μέσα σε ξύδι διαλύεται εντελώς το κέλυφος.
Ναι, μάλλον κάτι τέτοιο θα είναι λογικά, απλά ίσως δεν είχε τύχει ποτέ να βάλουμε τόσο ξίδι άλλη φορά και γι' αυτό δεν το ξανάδαμε.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40830
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Απορία για αυ(β)γά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Μάιος 2024, 07:35

Beria έγραψε:
03 Μάιος 2024, 17:22
Σπύρος έγραψε:
03 Μάιος 2024, 17:19
Εγώ ξέρω ότι το ξύδι τι ρίχνει κανείς με την βαφή όχι για να βράσουν απλά. Δεν ξέρω τι συμβαίνει με το χρώμα αλλά δεν νομίζω να κάτσει κανείς να βάψει τα αυγά με επικίνδυνες βαφές για το κέρδος.
Δεν είναι ακριβότερα τα καφέ αυγά, όπως έγραψε παραπάνω ο Ισιλδουρας
Στην Ελλάδα όχι, σε άλλες χώρες είναι.

Βέβαια το ότι ξέβαψαν τα αβγά οφείλεται στο ότι όχι απλώς τα έβαλε σε ξύδι αλλά τα έβρασε μαζί με το ξύδι. Μπορεί ο καθένας να δει αν βγαίνει εύκολα το χρώμα απλώς τρίβοντας με ξύδι (η απάντηση είναι όχι, θα αρχίσει να αποχρωματίζεται μεν, αλλά άσπρο δεν θα γίνει). Το κλειδί είναι ότι το ξύδι έβρασε μαζί με το αβγό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16367
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Απορία για αυ(β)γά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 04 Μάιος 2024, 07:36

Isildur έγραψε:
04 Μάιος 2024, 07:14
Bill Hicks έγραψε:
03 Μάιος 2024, 17:39
προφανώς το χρώμα είναι μόνο στην επιφάνεια και το οξύ διαλύει το κέλυφος αφαιρώντας μια στρώση. αν αφήσεις αυγό μέσα σε ξύδι διαλύεται εντελώς το κέλυφος.
Ναι, μάλλον κάτι τέτοιο θα είναι λογικά, απλά ίσως δεν είχε τύχει ποτέ να βάλουμε τόσο ξίδι άλλη φορά και γι' αυτό δεν το ξανάδαμε.
το τσέκαρα και φαίνεται όντως έτσι
https://poultrykeeper.com/keeping-chick ... l-colours/
The brown colour of an eggshell comes from the pigment protoporphyrin derived from haemoglobin in the blood. Protoporphyrin produces reddish-brown colours.

Most of this pigment occurs on the surface of the shell, beneath the bloom (aka cuticle). Cleaning an egg with a brown shell will sometimes dissolve or rub off some of the brown colour. While the inside of the shell remains white, the outside of a brown eggshell can range in shade from barely tinted to nearly black.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Απορία για αυ(β)γά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 04 Μάιος 2024, 07:51

hellegennes έγραψε:
04 Μάιος 2024, 07:35
Beria έγραψε:
03 Μάιος 2024, 17:22
Σπύρος έγραψε:
03 Μάιος 2024, 17:19
Εγώ ξέρω ότι το ξύδι τι ρίχνει κανείς με την βαφή όχι για να βράσουν απλά. Δεν ξέρω τι συμβαίνει με το χρώμα αλλά δεν νομίζω να κάτσει κανείς να βάψει τα αυγά με επικίνδυνες βαφές για το κέρδος.
Δεν είναι ακριβότερα τα καφέ αυγά, όπως έγραψε παραπάνω ο Ισιλδουρας
Στην Ελλάδα όχι, σε άλλες χώρες είναι.

Βέβαια το ότι ξέβαψαν τα αβγά οφείλεται στο ότι όχι απλώς τα έβαλε σε ξύδι αλλά τα έβρασε μαζί με το ξύδι. Μπορεί ο καθένας να δει αν βγαίνει εύκολα το χρώμα απλώς τρίβοντας με ξύδι (η απάντηση είναι όχι, θα αρχίσει να αποχρωματίζεται μεν, αλλά άσπρο δεν θα γίνει). Το κλειδί είναι ότι το ξύδι έβρασε μαζί με το αβγό.
Θέλω να πιστεύω ότι έφταιγε και η ποσότητα του ξιδιού, γιατί κι άλλες φορές έχει τύχει να ρίξω κι εγώ ξίδι στο βράσιμο (ακούγοντας κάποια συμβουλή, δεν θυμάμαι για ποιον λόγο), αλλά τέτοιο πράμα δεν θυμάμαι. Και σου λέω, γίνανε λευκά-λευκά, σαν τα γνωστά άσπρα δηλαδή.

Πιο ακριβά γιατί τα πουλάνε εκεί που λες; Τα θεωρούν καλύτερα, πιο θρεπτικά... κάτι; Παράξενο πάντως.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Απορία για αυ(β)γά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 04 Μάιος 2024, 07:53

Yochanan έγραψε:
04 Μάιος 2024, 07:36
Isildur έγραψε:
04 Μάιος 2024, 07:14
Bill Hicks έγραψε:
03 Μάιος 2024, 17:39
προφανώς το χρώμα είναι μόνο στην επιφάνεια και το οξύ διαλύει το κέλυφος αφαιρώντας μια στρώση. αν αφήσεις αυγό μέσα σε ξύδι διαλύεται εντελώς το κέλυφος.
Ναι, μάλλον κάτι τέτοιο θα είναι λογικά, απλά ίσως δεν είχε τύχει ποτέ να βάλουμε τόσο ξίδι άλλη φορά και γι' αυτό δεν το ξανάδαμε.
το τσέκαρα και φαίνεται όντως έτσι
https://poultrykeeper.com/keeping-chick ... l-colours/
The brown colour of an eggshell comes from the pigment protoporphyrin derived from haemoglobin in the blood. Protoporphyrin produces reddish-brown colours.

Most of this pigment occurs on the surface of the shell, beneath the bloom (aka cuticle). Cleaning an egg with a brown shell will sometimes dissolve or rub off some of the brown colour. While the inside of the shell remains white, the outside of a brown eggshell can range in shade from barely tinted to nearly black.
Θενκς ρε Γιόχι για το ψάξιμο, νομίζω η απάντησή σου εξηγεί ακριβώς το φαινόμενο! :smt023
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40830
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Απορία για αυ(β)γά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Μάιος 2024, 08:03

Isildur έγραψε:
04 Μάιος 2024, 07:51
Πιο ακριβά γιατί τα πουλάνε εκεί που λες; Τα θεωρούν καλύτερα, πιο θρεπτικά... κάτι; Παράξενο πάντως.
Μια λέξη: Αμερικάνοι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2049
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Απορία για αυ(β)γά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 04 Μάιος 2024, 08:08

Δεν είχα δει το νήμα να σου απαντήσω νωρίτερα, αλλά ακριβώς όπως είδες, το καφέ χρώμα στα αυγά είναι επίστρωση που εκκρίνεται από ορισμένες κότες κατά τη γέννηση του αυγού. Αν σπάσεις ένα καφέ αυγό, το εσωτερικό μέρος από το τσόφλι είναι λευκό..
Εκτός από τα λευκά αυγά, υπάρχουν ράτσες κοτόπουλων που έχουν μια γαλάζια χροιά στα αυγά τους. Αν τα διασταυρώσεις με κότες που γεννάνε καφέ αυγά το αποτέλεσμα θα είναι να βγουν πουλιά που θα γεννάνε πράσινα αυγά (γαλάζια με καφέ επίστρωση).. Υπάρχουν και περιπτώσεις παθολογικές όπου τα αυγά παίρνουν ένα ροζ χρώμα.. Υπάρχουν και ράτσες που γεννάνε πολύ σκούρα καφέ αυγά...

Μου άρεσε να παίζω αυτό το παιχνίδι των διασταυρώσεων με τα κοτόπουλα και να διατηρώ κότες που κάνουν πολύχρωμα αυγά..
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40830
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Απορία για αυ(β)γά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Μάιος 2024, 08:10

Η γιαγιά μου είχε κότες στο χωριό που έκαναν καφεπράσινα αβγά, σαν φακή ένα πράγμα. Κάτι σαν το κάτω δεξιά της εικόνας σου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2049
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Απορία για αυ(β)γά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 04 Μάιος 2024, 08:23

Κάποια ακόμα από τα δικά μου...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Απορία για αυ(β)γά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 04 Μάιος 2024, 13:07

Japetus έγραψε:
04 Μάιος 2024, 08:08
Δεν είχα δει το νήμα να σου απαντήσω νωρίτερα, αλλά ακριβώς όπως είδες, το καφέ χρώμα στα αυγά είναι επίστρωση που εκκρίνεται από ορισμένες κότες κατά τη γέννηση του αυγού. Αν σπάσεις ένα καφέ αυγό, το εσωτερικό μέρος από το τσόφλι είναι λευκό..
Εκτός από τα λευκά αυγά, υπάρχουν ράτσες κοτόπουλων που έχουν μια γαλάζια χροιά στα αυγά τους. Αν τα διασταυρώσεις με κότες που γεννάνε καφέ αυγά το αποτέλεσμα θα είναι να βγουν πουλιά που θα γεννάνε πράσινα αυγά (γαλάζια με καφέ επίστρωση).. Υπάρχουν και περιπτώσεις παθολογικές όπου τα αυγά παίρνουν ένα ροζ χρώμα.. Υπάρχουν και ράτσες που γεννάνε πολύ σκούρα καφέ αυγά...

Μου άρεσε να παίζω αυτό το παιχνίδι των διασταυρώσεων με τα κοτόπουλα και να διατηρώ κότες που κάνουν πολύχρωμα αυγά..
Εικόνα
Ωραίος! :smt023

Μάθαμε κάτι και σήμερα πάντως.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Απορία για αυ(β)γά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 04 Μάιος 2024, 13:08

hellegennes έγραψε:
04 Μάιος 2024, 08:03
Isildur έγραψε:
04 Μάιος 2024, 07:51
Πιο ακριβά γιατί τα πουλάνε εκεί που λες; Τα θεωρούν καλύτερα, πιο θρεπτικά... κάτι; Παράξενο πάντως.
Μια λέξη: Αμερικάνοι.
Α, πες έτσι ρε, ναι τότε δικαιολογείται. :lol:
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών