Είναι φυσιολογικό;

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Kappa
Δημοσιεύσεις: 1397
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Είναι φυσιολογικό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 05 Μάιος 2024, 01:05

Είμαι φυσιολογικά αυτά σε μια δουλειά;
1. Με έχουν ρωτησει αρκετές φορές αν πιστεύω και πάω εκκλησία. Ξέρουν πως δεν πάω εκκλησία καθώς είναι μικρό μέρος και με ρώτησαν με υφακι που υπονοοούσε κατι του στυλ "είσαι αντιχριστος/ακοινωνητος " (τα οποία ισχύουν αλλά δεν τους αφορούν)
2. Ο γιος της ιδιοκτήτριας με ρώτησε αν είμαι παντρεμένος ή έχω σχέση και όταν αστειεύτηκα "γιατι, έχεις καμιά καλή νυφη;" το έκανε καραμέλα και από χτες έχει σχολιάσει στους πάντες ότι ψάχνω να παντρευτω.
3. Έχει σχολιαστεί η ακοή μου. Φοράω ακουστικό αλλά εξακολουθώ να μην ακούω καλά. Βέβαια κάποιοι μιλάνε μέσα από το δόντια τους και όχι καθαρά
4. Με ρωτάνε κάθε μέρα για την οικογενειακή επιχείρηση σε στυλ κουτσομπολιου.
5. Άλλοι υπάλληλοι φεύγουν συχνά νωρίτερα ή αργούν και δεν λένε τίποτα και εγώ παρόλο που είμαι πάντα συνεπής επωμιζομαι και την περισσότερη δουλειά.

Έχω πρόταση για δουλειά ακριβώς απέναντι από το σπίτι μου (ενώ σε αυτό μου παίρνει περίπου δέκα λεπτά να πάω από δρόμο με πολλή κίνηση στον οποίο εχει και πολλά ατυχηματα) αλλά είναι πιο λίγα τα λεφτά. Είμαι βέβαια πολύ καλός ο εργοδότης. Να φύγω λέτε ή να κάνω υπομονή;

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 2937
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Είναι φυσιολογικό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 05 Μάιος 2024, 01:52

Ναι
Juno έγραψε:
15 Μάιος 2024, 23:50
Τελικά όλο δεξιούς πολιτικούς δολοφονούν παγκοσμίως. Έχουν δολοφονήσει κανέναν αριστερό;

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5439
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Είναι φυσιολογικό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 05 Μάιος 2024, 07:48

Τους έχεις πει για την λεγάμενη; Φυσιολογικές ερωτήσεις δεν είναι.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 16010
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Είναι φυσιολογικό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 05 Μάιος 2024, 07:55

Απόλυτα.
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10215
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Είναι φυσιολογικό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 05 Μάιος 2024, 08:09

ναι φυσιολογικό είναι, κάποια στιγμή θα καταλάβουν ότι είσαι λίγο μουντρούχος και θα σ'αφήσουν ήσυχο.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40835
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είναι φυσιολογικό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Μάιος 2024, 09:43

Kappa έγραψε:
05 Μάιος 2024, 01:05
Είμαι φυσιολογικά αυτά σε μια δουλειά;
1. Με έχουν ρωτησει αρκετές φορές αν πιστεύω και πάω εκκλησία. Ξέρουν πως δεν πάω εκκλησία καθώς είναι μικρό μέρος και με ρώτησαν με υφακι που υπονοοούσε κατι του στυλ "είσαι αντιχριστος/ακοινωνητος " (τα οποία ισχύουν αλλά δεν τους αφορούν)
2. Ο γιος της ιδιοκτήτριας με ρώτησε αν είμαι παντρεμένος ή έχω σχέση και όταν αστειεύτηκα "γιατι, έχεις καμιά καλή νυφη;" το έκανε καραμέλα και από χτες έχει σχολιάσει στους πάντες ότι ψάχνω να παντρευτω.
3. Έχει σχολιαστεί η ακοή μου. Φοράω ακουστικό αλλά εξακολουθώ να μην ακούω καλά. Βέβαια κάποιοι μιλάνε μέσα από το δόντια τους και όχι καθαρά
4. Με ρωτάνε κάθε μέρα για την οικογενειακή επιχείρηση σε στυλ κουτσομπολιου.
5. Άλλοι υπάλληλοι φεύγουν συχνά νωρίτερα ή αργούν και δεν λένε τίποτα και εγώ παρόλο που είμαι πάντα συνεπής επωμιζομαι και την περισσότερη δουλειά.

Έχω πρόταση για δουλειά ακριβώς απέναντι από το σπίτι μου (ενώ σε αυτό μου παίρνει περίπου δέκα λεπτά να πάω από δρόμο με πολλή κίνηση στον οποίο εχει και πολλά ατυχηματα) αλλά είναι πιο λίγα τα λεφτά. Είμαι βέβαια πολύ καλός ο εργοδότης. Να φύγω λέτε ή να κάνω υπομονή;
Χωρίς καμμιά συζήτηση είναι προτιμότερα τα λιγότερα λεφτά αλλά καλύτερο περιβάλλον εκτός αν η διαφορά είναι πολύ μεγάλη. Δεν μου φαίνεται υγιές το περιβάλλον της δουλειάς σου, αλλά πολύ περισσότερο είναι φανερό ότι εσένα σε ενοχλεί, άσχετα αν φαίνεται υγιές σε κάποιον τρίτο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48998
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Είναι φυσιολογικό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 05 Μάιος 2024, 10:35

Ποιά μέλη του πχόρουμ είναι οι συνεργάτες σου στη δουλειά?
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1397
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Είναι φυσιολογικό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 05 Μάιος 2024, 19:37

hellegennes έγραψε:
05 Μάιος 2024, 09:43
Kappa έγραψε:
05 Μάιος 2024, 01:05
Είμαι φυσιολογικά αυτά σε μια δουλειά;
1. Με έχουν ρωτησει αρκετές φορές αν πιστεύω και πάω εκκλησία. Ξέρουν πως δεν πάω εκκλησία καθώς είναι μικρό μέρος και με ρώτησαν με υφακι που υπονοοούσε κατι του στυλ "είσαι αντιχριστος/ακοινωνητος " (τα οποία ισχύουν αλλά δεν τους αφορούν)
2. Ο γιος της ιδιοκτήτριας με ρώτησε αν είμαι παντρεμένος ή έχω σχέση και όταν αστειεύτηκα "γιατι, έχεις καμιά καλή νυφη;" το έκανε καραμέλα και από χτες έχει σχολιάσει στους πάντες ότι ψάχνω να παντρευτω.
3. Έχει σχολιαστεί η ακοή μου. Φοράω ακουστικό αλλά εξακολουθώ να μην ακούω καλά. Βέβαια κάποιοι μιλάνε μέσα από το δόντια τους και όχι καθαρά
4. Με ρωτάνε κάθε μέρα για την οικογενειακή επιχείρηση σε στυλ κουτσομπολιου.
5. Άλλοι υπάλληλοι φεύγουν συχνά νωρίτερα ή αργούν και δεν λένε τίποτα και εγώ παρόλο που είμαι πάντα συνεπής επωμιζομαι και την περισσότερη δουλειά.

Έχω πρόταση για δουλειά ακριβώς απέναντι από το σπίτι μου (ενώ σε αυτό μου παίρνει περίπου δέκα λεπτά να πάω από δρόμο με πολλή κίνηση στον οποίο εχει και πολλά ατυχηματα) αλλά είναι πιο λίγα τα λεφτά. Είμαι βέβαια πολύ καλός ο εργοδότης. Να φύγω λέτε ή να κάνω υπομονή;
Χωρίς καμμιά συζήτηση είναι προτιμότερα τα λιγότερα λεφτά αλλά καλύτερο περιβάλλον εκτός αν η διαφορά είναι πολύ μεγάλη. Δεν μου φαίνεται υγιές το περιβάλλον της δουλειάς σου, αλλά πολύ περισσότερο είναι φανερό ότι εσένα σε ενοχλεί, άσχετα αν φαίνεται υγιές σε κάποιον τρίτο.


Στο μισθό δεν είναι μεγάλη αλλά σε αυτή τη δουλειά θα πάω μέχρι αρχές Νοέμβρη ενώ στην άλλη το πολύ μέσα Οκτωβρίου (είναι σεζόν)
Σήμερα είχαν τραπέζια, σόγια κλπ, καθόλου επαγγελματισμος και μπροστά στους πελάτες. Σε κάποια φάση μού έκανε ο γιος μια παρατήρηση και βρήκα το υφακι του εκνευριστικό. Και επίσης ενώ είπα σε όλους χρόνια πολλά (παρότι άθεος είπα να είμαι ευγενικος) και δεν μου απάντησε σχεδόν κανείς. Εγώ δηλαδη δεν θα μιλούσα έτσι σε υπάλληλο και ουτε θα ημουν τοσο απαθης.
Το πρόβλημα είναι ότι είναι γνωστοί, ξέρουν και για το δικό μας ξενοδοχείο με αποτέλεσμα να υπάρχει συνέχεια κουτσομπολιο με ύπουλο ύφος για ποιο λόγο δεν δουλεύω εκεί κλπ (θα μείνει κλειστό φετος) Και αυτά είναι όσα λένε μπροστά μου, φανταστείτε πίσω από την πλάτη μου.

Στον άλλο εργοδότη πρέπει να απαντήσω μέχρι αύριο αλλά είμαι αναποφασιστος. Και για να φύγω από δω θα πρέπει να πω και ψέματα για λόγο υγείας αλλιώς θα με θαψουν σε όλη την περιοχή.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kappa την 05 Μάιος 2024, 19:42, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1397
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Είναι φυσιολογικό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 05 Μάιος 2024, 19:40

GoBzi έγραψε:
05 Μάιος 2024, 07:48
Τους έχεις πει για την λεγάμενη; Φυσιολογικές ερωτήσεις δεν είναι.
Φυσικά και όχι. Είναι κουτσομποληδες, εκνευριστικοι και αμόρφωτοι (μου έλεγε η κόρη που τα έχει με το μάγειρα ότι δεν έχει διαβάσει βιβλίο σχεδόν ποτέ και ότι την παίρνει ο ύπνος οποτε ξεκινάει ενα)
Ο γκομενος της εντωμεταξύ δεν με χαιρέτησε καν σήμερα. Σε αυτό ίσως φταίω εγώ γιατί δεν είμαι ιδιαίτερα chatty. Αλλα δεν μπορω να λέω τα ίδια και τα ίδια κάθε μέρα.


BTW, αυτή πήγε και παρέλαβε το δέμα μόνη της, δεν περίμενε καν να της το ξαναφέρουν στη δουλειά την άλλη βδομάδα. Τι λέτε να σημαίνει αυτό; Θα περιμένω ένα μήνα που θα είναι τα γενέθλια της και θα της στείλω πάλι ένα κρεμαστό κόσμημα όπως πέρυσι στα γενέθλια της και μια αίτηση να με ξεμπλοκάρει.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7949
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Είναι φυσιολογικό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 05 Μάιος 2024, 19:45

Θα έλεγα ότι δεν είναι. Αλλά σε όλες τις δουλειές ειδικά στην επαρχία και στις επαρχιακές πόλεις συμβαίνουν αυτά. Έχω βγάλει φλύκταινες σε σημείο να θέλω να ξαναγυρίσω στην Αθήνα τρέχοντας.
Καταλαβαίνω πόσο ψυχοφθόρο είναι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών