Conor McGregor VS Nurmagomedov

Αθλητικά νέα, ομάδες, αγωνιστικές, αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7974
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Conor McGregor VS Nurmagomedov

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 26 Σεπ 2018, 16:47

Τραγέλαφος έγραψε:
21 Σεπ 2018, 17:58
Να πίνει γουΐσκι ο καραγκιόζης δύο εβδομάδες πριν τη δυσκολότερη μάχη της ζωής του.

Θα φάει καλά...
Τσαγάκι θα ήταν.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Conor McGregor VS Nurmagomedov

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 30 Σεπ 2018, 13:18

Stalker έγραψε:
21 Σεπ 2018, 20:22
vantono έγραψε:
21 Σεπ 2018, 19:59
Επισης εχω παρατηρήσει ότι το κουβαλάνε περισσότερο (ή σε εντονότερο βαθμό έστω) κυρίως οι παλαιστές και όχι τόσο οι πυγμάχοι.
Απολύτως, στην πάλη έχεις απείρως περισσότερες ευκαιρίες για να κάψεις τα αυτιά σου λόγω συνεχούς τριβής και πίεσης. Πάντως πρέπει να παίζει και γενετική προδιάθεση, άλλοι δεν παθαίνουν ποτέ και άλλοι παθαίνουν την πρώτη μέρα, ενώ δεν είναι αθροιστικό, δηλαδή δεν μεγαλώνει λίγο λίγο με τα χρόνια, είναι μια κι έξω τραυματισμοί, π.χ. για να γίνει σαν ταψί το αυτί του Χαμπίμπ πιο πιθανό να το τραυμάτισε δυο-τρεις φορές γερά, παρά εκατό φορές από ελάχιστα.
Σωστά όλα. Σίγουρα η προδιάθεση παίζει κάποιο ρόλο αλλά εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό και από το παιχνίδι σου (π.χ. επιτίθεμαι από δεξιά και συνήθως τη τρώει το αριστερό αυτί) . Σαν ταψί γίνεται είτε από πολλαπλούς τραυματισμούς είτε με το να συνεχίσεις τη προπόνηση χωρίς να περιμένεις να θεραπευτεί. Ουσιαστικά αποκολλάται ο χόνδρος από το δέρμα και ενδιάμεσα γεμίζει αίμα και υγρό (όχι πύον). Μη περιμένετε οι Έλληνες γιατροί να ξέρουν να το διορθώσουν 100% γιατί το συναντούν σπάνια. Το χειρότερο στην υπόθεση είναι ότι δεν είναι δεδομένο πως το αίμα θα βγει με τη σύριγγα (χρειάζεται τη παχιά βελόνα) και τότε θέλει νυστέρι. Πραγματικά απορώ πως επαγγελματίες όπως π.χ. ο Bas Rutten έχουν σωστά αυτιά καθώς η θεραπεία σου κόβει πολλές μέρες από τη προπόνηση.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5687
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Conor McGregor VS Nurmagomedov

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 01 Οκτ 2018, 18:53

Belisarius έγραψε:
30 Σεπ 2018, 13:18
Πραγματικά απορώ πως επαγγελματίες όπως π.χ. ο Bas Rutten έχουν σωστά αυτιά καθώς η θεραπεία σου κόβει πολλές μέρες από τη προπόνηση.
Ίσως επειδή ήταν από background παραδοσιακών πολεμικών τεχνών και έπαιζε σε εποχή που μπορούσες να φτάσεις πολύ μακρυά με μέτριο προς αστείο grappling, ειδικά στο heavyweight.

O Fedor και ο Α. Silva είχαν επίσης αινιγματικά αλώβητα αυτιά.

Καλώς ήρθες πίσω!
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality


Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Conor McGregor VS Nurmagomedov

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 03 Οκτ 2018, 09:43

Ευχαριστώ!

Ανέφερα τον Bas γιατί έχει πει πολλές φορές ότι έσπασαν τ αυτιά του αλλά τραβούσε το αίμα με σύριγγα. Όμως δε ξεμπερδεύεις έτσι απλά με μία αφαίμαξη.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5687
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Conor McGregor VS Nurmagomedov

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 03 Οκτ 2018, 11:31

Αφαίμαξη και νάρθηκα. Έχει χρόνια και χρόνια που σταμάτησε ο Ρούτεν πάντως, μπορεί να έκανε και καμιά πλαστική στο μεταξύ, σαν τον αδερφό Shamrock που έφτιαξε τα αυτιά του όταν έγινε τηλεπαρουσιαστής-εκφωνητής.

Ον τόπικ: ESPN: Μίνι αναλύσεις για Χαμπίμπ εν. Κόνορ από διάσημους ΜΜΑ προπονητές και τον Rener Gracie. Σπόιλερ: οι περισσότεροι το δίνουν στον Χαμπίμπ υπό προϋποθέσεις, με τα πρώτα λεπτά να είναι τα αποφασιστικά.

If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7974
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Conor McGregor VS Nurmagomedov

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 03 Οκτ 2018, 11:37

Εμένα το αυτί μου μετά από κάποια χτυπήματα είχε γεμίσει αίμα, είχε πρηστεί και είχε κρεμάσει. Λέω πάει το αυτί. Χωρίς να του κάνω τίποτα επανήλθε όπως ήταν και πριν. Τι πρέπει να γίνει ώστε να μείνει μόνιμα παραμορφωμένο; Να χτυπηθεί και πάλι ενώ είναι ήδη χτυπημένο;
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24145
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Conor McGregor VS Nurmagomedov

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 03 Οκτ 2018, 11:40

Γάταρος έγραψε:
03 Οκτ 2018, 11:37
Εμένα το αυτί μου μετά από κάποια χτυπήματα είχε γεμίσει αίμα, είχε πρηστεί και είχε κρεμάσει. Λέω πάει το αυτί. Χωρίς να του κάνω τίποτα επανήλθε όπως ήταν και πριν. Τι πρέπει να γίνει ώστε να μείνει μόνιμα παραμορφωμένο; Να χτυπηθεί και πάλι ενώ είναι ήδη χτυπημένο;
ναι, και επισης εγω νομιζα οτι παίζει ρόλο και η χρόνια τριβή σε αυτο, ενω ο σταλκερ αν θυμαμαι καλα εγραψε παραπανω οτι δεν παιζει τοσο πολυ ρολο αυτο, οσο η δυναμη του χτυπηματος. Οτι μπορει να σου βγει και σχετικά γρήγορα το κολιφλοουερ δηλαδη,αμα σε πιασουν 2-3 γεμάτα απανωτά χτυπηματα το ενα κοντά στο αλλο.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5687
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Conor McGregor VS Nurmagomedov

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 03 Οκτ 2018, 12:10

This thread is now about ears.

fun fact: Στην κίνα μια περίοδο το πρησμένο αυτί ήταν σημάδι ότι είσαι τζάνκι, επειδή ένας τρόπος να το πάθεις είναι αν αράζεις με τις ώρες ξαπλωμένος πλάγια στο κρεβάτι του τεκέ, με το αυτί σου πατηκωμένο ανάμεσα στο ξύλο του κρεβατιού και το κρανίο σου.

Νομίζω ο μηχανισμός είναι ότι πεθαίνει ο χόνδρος στο αυτί επειδή δεν παίρνει αίμα από το αποκολλημένο δέρμα λόγω της φούσκας, οπότε έχεις περιθώρια να σταθείς τυχερός, ειδικά αν κατά τα άλλα δεν το ζορίζεις. Δεν ξέρω για την περίπτωση του γάτου, μήπως το πρήξιμο δεν ήταν από συγκέντρωση αίματος; Γενικά δεν είμαι ωτορινολαρυγγολόγος.

Μερικοί την βγάζουν καθαρή χωρίς να πολυασχολούνται, ενώ στο άλλο άκρο έχεις κολεγιακούς παλαιστές στις ΗΠΑ να τα χειροτερεύουν μόνοι τους επειδή θεωρούν το μακελεμένο αυτί μαγκιά.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7974
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Conor McGregor VS Nurmagomedov

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 03 Οκτ 2018, 12:41

Stalker έγραψε:
03 Οκτ 2018, 12:10
Νομίζω ο μηχανισμός είναι ότι πεθαίνει ο χόνδρος στο αυτί επειδή δεν παίρνει αίμα από το αποκολλημένο δέρμα λόγω της φούσκας, οπότε έχεις περιθώρια να σταθείς τυχερός, ειδικά αν κατά τα άλλα δεν το ζορίζεις. Δεν ξέρω για την περίπτωση του γάτου, μήπως το πρήξιμο δεν ήταν από συγκέντρωση αίματος; Γενικά δεν είμαι ωτορινολαρυγγολόγος.

Μερικοί την βγάζουν καθαρή χωρίς να πολυασχολούνται, ενώ στο άλλο άκρο έχεις κολεγιακούς παλαιστές στις ΗΠΑ να τα χειροτερεύουν μόνοι τους επειδή θεωρούν το μακελεμένο αυτί μαγκιά.
Εγώ μάλλον ήμουν πολύ τυχερός. Το αυτί μου είχε μετατραπεί σε μια πρησμένη άμορφη μάζα που κρεμόταν από το κεφάλι μου. Τέτοιο πράγμα δεν είχα ξαναδεί ούτε στην τηλεόραση. Όταν το είδα στο νοσοκομείο σοκαρίστηκα. Μάλλον σοκαρίστηκε και η νοσοκόμα που ειδοποίησε τον γιατρό γιατί όταν μπήκε μέσα ο γιατρός είπε "εντάξει μωρέ δεν είναι τόσο τραγικά όπως μου τα μετέφεραν". Πίστεψα ότι θέλει να με καθησυχάσει. Δεν του έκανε απολύτως τίποτα. Αν θυμάμαι καλά μου είπε να τον επισκεφτώ σε περίπτωση που δεν υποχωρήσει το πρήξιμο μετά από κάποιες μέρες. Τελικά δε χρειάστηκε γιατί το αυτί επανήλθε όπως ήταν πριν και μάλιστα πολύ γρήγορα.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Conor McGregor VS Nurmagomedov

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 03 Οκτ 2018, 14:27

Γάταρος έγραψε:
03 Οκτ 2018, 11:37
Εμένα το αυτί μου μετά από κάποια χτυπήματα είχε γεμίσει αίμα, είχε πρηστεί και είχε κρεμάσει. Λέω πάει το αυτί. Χωρίς να του κάνω τίποτα επανήλθε όπως ήταν και πριν. Τι πρέπει να γίνει ώστε να μείνει μόνιμα παραμορφωμένο; Να χτυπηθεί και πάλι ενώ είναι ήδη χτυπημένο;
Είχες άλλου είδους τραύμα που προκάλεσε αιμορραγία μεν αλλά όχι αποκόλληση του δέρματος από το χόνδρο. Η μόνιμη παραμόρφωση προκύπτει όταν το υγρό παραμείνει και στερεοποιηθεί. Η δυσκολία είναι ότι ο το δέρμα δεν κολλάει άμεσα με το χόνδρο και όσο υπάρχει αυτό το κενό, γεμίζει συνεχώς με υγρό και αίμα. Άρα θέλει συνεχή αφαίρεση του υγρού και έπειτα πίεση (μαγνητάκια, μανταλάκια κτλ) ώστε να μην υπάρχει περιθώριο να γεμίσει με υγρό. Αν αφήσεις το υγρό για πολλές μέρες απλά ξεραίνεται και η ξεραμένη μίξη υγρού και αίματος είναι το φούσκωμα που φαίνεται στο αυτί. Οπως προείπε ο Stalker ακόμη και ξερό μπορεί σε κάποιο βαθμό να αφαιρεθεί από πλαστικό με τομή και καθαρισμό.
Γάταρος έγραψε:
03 Οκτ 2018, 12:41
Δεν του έκανε απολύτως τίποτα. Αν θυμάμαι καλά μου είπε να τον επισκεφτώ σε περίπτωση που δεν υποχωρήσει το πρήξιμο μετά από κάποιες μέρες. Τελικά δε χρειάστηκε γιατί το αυτί επανήλθε όπως ήταν πριν και μάλιστα πολύ γρήγορα.
Στη περίπτωση του cauliflower μπορεί να ακούσεις την ίδια συμβουλή. Είναι ακριβώς ότι δε πρέπει να κάνεις.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7974
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Conor McGregor VS Nurmagomedov

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 03 Οκτ 2018, 21:21

Belisarius έγραψε:
03 Οκτ 2018, 14:27
Γάταρος έγραψε:
03 Οκτ 2018, 12:41
Δεν του έκανε απολύτως τίποτα. Αν θυμάμαι καλά μου είπε να τον επισκεφτώ σε περίπτωση που δεν υποχωρήσει το πρήξιμο μετά από κάποιες μέρες. Τελικά δε χρειάστηκε γιατί το αυτί επανήλθε όπως ήταν πριν και μάλιστα πολύ γρήγορα.
Στη περίπτωση του cauliflower μπορεί να ακούσεις την ίδια συμβουλή. Είναι ακριβώς ότι δε πρέπει να κάνεις.
Τι εννοείς είναι ακριβώς ό,τι δεν πρέπει να κάνω; Αφού το αυτί μου ήταν μια άμορφη πρησμένη μάζα, πώς θα ξεχωρίσω αν είναι cauliflower ή αν θα επανέλθει μόνο του όπως συνέβη στην περίπτωσή μου; Έπρεπε να επιμείνω στον γιατρό να αφαιρέσει ό,τι ήταν αυτό που προκαλούσε το πρήξιμο;
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5687
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Conor McGregor VS Nurmagomedov

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 04 Οκτ 2018, 08:31


SpoilerShow
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14757
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Conor McGregor VS Nurmagomedov

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 04 Οκτ 2018, 17:16

Θα του σπασει τα μουτρα ο Τσετσενοαλητρας.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21745
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Conor McGregor VS Nurmagomedov

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 04 Οκτ 2018, 17:21

Εικόνα

θα φάει καλά ο Κόνορ αν πέσουν στα πατώματα
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αθλητικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών