Αρχίζουν πλέον τα κορίτσια να παίζουν ποδόσφαιρο;

Αθλητικά νέα, ομάδες, αγωνιστικές, αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17641
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Αρχίζουν πλέον τα κορίτσια να παίζουν ποδόσφαιρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 22 Αύγ 2018, 17:13

kameron έγραψε:
22 Αύγ 2018, 12:34
Πρέπει να είσαι πολύ μπαγλαμάς για να αφήσεις την κόρη σου να παίζει ποδόσφαιρο, τουλάχιστον πέρα από την παιδική ηλικία.

Τόσα και τόσα αθλήματα υπάρχουν, ατομικά και ομαδικά, κατάλληλα για το γυναικείο σώμα, έλεοc.
Γιατι τι προβληματα δημιουργει και ποια ειναι τα αθληματα που δε δημιουργουν κανενα προβλημα;
Δεν ειρωνευομαι, σοβαρα ρωταω.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Αρχίζουν πλέον τα κορίτσια να παίζουν ποδόσφαιρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 22 Αύγ 2018, 17:20

μακρια απο την μπαλα οι γυναικες
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17641
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Αρχίζουν πλέον τα κορίτσια να παίζουν ποδόσφαιρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 22 Αύγ 2018, 17:40

http://www.healthfitnessrevolution.com/ ... all-women/

Εδω παντως-αν και δεν ξερω ποσο εγκυρο ειναι, δε λεει οτι το ποδοσφαιρο βλαπτει τα κοριτσια και τις γυναικες

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8118
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Αρχίζουν πλέον τα κορίτσια να παίζουν ποδόσφαιρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 22 Αύγ 2018, 19:33

Maspoli έγραψε:
22 Αύγ 2018, 17:13
kameron έγραψε:
22 Αύγ 2018, 12:34
Πρέπει να είσαι πολύ μπαγλαμάς για να αφήσεις την κόρη σου να παίζει ποδόσφαιρο, τουλάχιστον πέρα από την παιδική ηλικία.

Τόσα και τόσα αθλήματα υπάρχουν, ατομικά και ομαδικά, κατάλληλα για το γυναικείο σώμα, έλεοc.
Γιατι τι προβληματα δημιουργει και ποια ειναι τα αθληματα που δε δημιουργουν κανενα προβλημα;
Δεν ειρωνευομαι, σοβαρα ρωταω.
Απαντάω και στους δυο, το ποδόσφαιρο γυμνάζει μύες που δεν ταιριάζουν στο γυναικείο πρότυπο καλαισθησίας. Προφανώς ο καθένας έχει τα γούστα του, κάποιος μπορεί να τη βρίσκει ας πούμε με τις αρσιβαρίστριες, εγώ μιλάω για τον εαυτό μου. Οι κεφαλιές, επίσης, δεν νομίζω ότι είναι ό,τι καλύτερο για μια νεαρή κοπέλα συν βέβαια ότι το άθλημα έχει πολλές σκληρές σωματικές επαφές με τον αντίπαλο, τα τάκλιν και όχι μόνο.

Υπό αυτό το πρίσμα, εγώ αν είχα κόρη θα την αποθάρρυνα εντελώς από το ποδόσφαιρο. Αντιθέτως, ο στίβος, το τένις, η κολύμβηση ή το βόλεϊ ή ακόμα και το χαντμπολ ταιριάζουν πολύ καλά. Αν θέλει ξύλο στα ομαδικά, ας στραφεί τουλάχιστον στο πόλο.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17641
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Αρχίζουν πλέον τα κορίτσια να παίζουν ποδόσφαιρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 22 Αύγ 2018, 21:15

Εμενα μου φαινεται αρκετα ισορροπημενο οσον αφορα την εκγυμναση. ΟΚ, η κολυμβηση ή ξερω γω το επταθλο μπορει να ειναι πιο ολοκληρωμενα αλλα κ το ποδοσφαιρο δεν ειναι καθολου μονοδιαστατο. Οι κεφαλιες ειναι ενα θεμα, οχι ομως διαφορετικο για τα κοριτσια απ' οτι για τ' αγορια. Πιστευω ομως οτι το προβλημα αυτο αφορα περισσοτερο την επαγγελματικη ενασχοληση παρα την περιπτωση της αθλητικης ασκησης ενος παιδιου. Περισσοτερο με προβληματιζουν οι τραυματισμοι απο σωματικη επαφη που λες

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8410
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Αρχίζουν πλέον τα κορίτσια να παίζουν ποδόσφαιρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 23 Αύγ 2018, 12:17

Μάσπολι, ψιλομύθος αυτό με την κολύμβηση

Οκ, εκγύμναση όλων των ομάδων μυών, αρμονική σωματική διάπλαση και δια βίου οφέλη στην υγεία, αλλά επιβάλλεται ταυτόχρονα και σε σταθερή βάση άσκηση για επανάκτηση ευλυγισίας - ας είναι απλώς χορός/γιόγκα ή έστω δυνατό στρέτσινγκ. Διαφορετικά, στις μικρές ηλικίες και ειδικά στα κορίτσια πάμε (ένεκα επανάληψης εκατομμύρια φορές ταυτόσημης κίνησης των άκρων) σε παντελώς stiff κορμιά - επίσης για μια ζωή.

Κι ας μην μιλήσουμε για τη γαμωπεταλούδα, η οποία έχει κονιορτοποιήσει τις μέσες όλων των γενεών κολυμβητών -και ειδικά κολυμβητριών- από τα '50s που καθιερώθηκε ως ολυμπιακό αγώνισμα...
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29992
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Αρχίζουν πλέον τα κορίτσια να παίζουν ποδόσφαιρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 21 Νοέμ 2018, 21:23

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
22 Αύγ 2018, 17:20
μακρια απο την μπαλα οι γυναικες


Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 16050
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Αρχίζουν πλέον τα κορίτσια να παίζουν ποδόσφαιρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 21 Νοέμ 2018, 21:27

kameron έγραψε:
22 Αύγ 2018, 12:34
Πρέπει να είσαι πολύ μπαγλαμάς για να αφήσεις την κόρη σου να παίζει ποδόσφαιρο, τουλάχιστον πέρα από την παιδική ηλικία.

Τόσα και τόσα αθλήματα υπάρχουν, ατομικά και ομαδικά, κατάλληλα για το γυναικείο σώμα, έλεοc.
Σεξιστικο και εχθροπαθητικο μηνυμα.


Καμερον συλλαμβανεσαι, πως κατηντησες ετσι....
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...


Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Αρχίζουν πλέον τα κορίτσια να παίζουν ποδόσφαιρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 21 Νοέμ 2018, 21:36

kameron έγραψε:
22 Αύγ 2018, 19:33
Maspoli έγραψε:
22 Αύγ 2018, 17:13
kameron έγραψε:
22 Αύγ 2018, 12:34
Πρέπει να είσαι πολύ μπαγλαμάς για να αφήσεις την κόρη σου να παίζει ποδόσφαιρο, τουλάχιστον πέρα από την παιδική ηλικία.

Τόσα και τόσα αθλήματα υπάρχουν, ατομικά και ομαδικά, κατάλληλα για το γυναικείο σώμα, έλεοc.
Γιατι τι προβληματα δημιουργει και ποια ειναι τα αθληματα που δε δημιουργουν κανενα προβλημα;
Δεν ειρωνευομαι, σοβαρα ρωταω.
Απαντάω και στους δυο, το ποδόσφαιρο γυμνάζει μύες που δεν ταιριάζουν στο γυναικείο πρότυπο καλαισθησίας. Προφανώς ο καθένας έχει τα γούστα του, κάποιος μπορεί να τη βρίσκει ας πούμε με τις αρσιβαρίστριες, εγώ μιλάω για τον εαυτό μου. Οι κεφαλιές, επίσης, δεν νομίζω ότι είναι ό,τι καλύτερο για μια νεαρή κοπέλα συν βέβαια ότι το άθλημα έχει πολλές σκληρές σωματικές επαφές με τον αντίπαλο, τα τάκλιν και όχι μόνο.

Υπό αυτό το πρίσμα, εγώ αν είχα κόρη θα την αποθάρρυνα εντελώς από το ποδόσφαιρο. Αντιθέτως, ο στίβος, το τένις, η κολύμβηση ή το βόλεϊ ή ακόμα και το χαντμπολ ταιριάζουν πολύ καλά. Αν θέλει ξύλο στα ομαδικά, ας στραφεί τουλάχιστον στο πόλο.
Δηλαδή ο λόγος αποθάρρυνσης θα ήταν ότι θα χαλάσει το σώμα της και δε θα ταιριάζει στα γυναικεία πρότυπα καλαισθησιας δηλαδή στους άντρες;Και είναι νεαρή κοπέλα και το σπορ έχει κεφαλιές; Και επειδή έχει τάκλιν και αλλες επίπονες κινήσεις;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8118
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Αρχίζουν πλέον τα κορίτσια να παίζουν ποδόσφαιρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 21 Νοέμ 2018, 23:04

Naida έγραψε:
21 Νοέμ 2018, 21:36


Δηλαδή ο λόγος αποθάρρυνσης θα ήταν ότι θα χαλάσει το σώμα της και δε θα ταιριάζει στα γυναικεία πρότυπα καλαισθησιας δηλαδή στους άντρες;Και είναι νεαρή κοπέλα και το σπορ έχει κεφαλιές; Και επειδή έχει τάκλιν και αλλες επίπονες κινήσεις;
Την άποψή μου λέω, αν εσείς έχετε διαφορετική, γούστα είναι αυτά.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43797
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Αρχίζουν πλέον τα κορίτσια να παίζουν ποδόσφαιρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 21 Νοέμ 2018, 23:08

Το "γούστα είναι αυτά" δεν ταιριάζει με το "όποιος διαφωνεί είναι μπαγλαμάς". :lol:
Ή το ένα θα πεις ή το άλλο.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8118
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Αρχίζουν πλέον τα κορίτσια να παίζουν ποδόσφαιρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 21 Νοέμ 2018, 23:12

Dwarven Blacksmith έγραψε:
21 Νοέμ 2018, 23:08
Το "γούστα είναι αυτά" δεν ταιριάζει με το "όποιος διαφωνεί είναι μπαγλαμάς". :lol:
Ή το ένα θα πεις ή το άλλο.
Η άποψή μου είναι αυτή, ότι ως πατέρας είναι (πολύ) προτιμότερο να ωθήσεις την κόρη σου σε κάποιο άλλο άθλημα παρά στο ποδόσφαιρο. Απλά δεν θεωρώ ότι ταιριάζει στις γυναίκες, όπως και στους άντρες δεν ταιριάζει λ.χ. η συγχρονισμένη κολύμβηση. Άλλοι προφανώς το βλέπουν διαφορετικά.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Αρχίζουν πλέον τα κορίτσια να παίζουν ποδόσφαιρο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 21 Νοέμ 2018, 23:14

Περιμένω να αλλάξουν φανέλες στο τέλος αλλά δεν το κάνουν. :003:

Στις γυναίκες μόνιμος πρωταθλητής ο ΠΑΟΚ.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0.%C ... %8E%CE%BD)
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αθλητικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών