Μαραδονα, Πελέ, Μέσι κλπ, μια "αντικειμενική" αποψη

Αθλητικά νέα, ομάδες, αγωνιστικές, αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Μαραδονα, Πελέ, Μέσι κλπ, μια "αντικειμενική" αποψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 13 Δεκ 2022, 19:57

Σκαρταδος 4 έγραψε:
12 Δεκ 2022, 16:35
ά τον έχω δει αργότερα
Η Ολλανδία έχασε την μπάλα, έπρεπε να φάει άλλα τρία γκολ
Ακυρώθηκε και καθαρό γκολ της Γερμανίας,πιο καθαρό και από το γκολ που ακύρωσε το κοράκι στην Ιταλία,στο 3-2 με την Βραζιλία το 82
Το ξέρεις ότι στον τελικό αυτό συνέβη το εξής αξιοπερίεργο : η Ολλανδία προηγήθηκε μόλις στο 2ο-3ο λεπτό,κάτι τέτοιο,με γκολ που έβαλαν ανταλλάσσοντας έναν πολύ μεγάλο αριθμό πασών (αν δεν κάνω λάθος,72 ;) και χωρίς οι Γερμανοί να μπορέσουν να αγγίξουν τη μπάλα !

Σκαρταδος 4
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 23 Αύγ 2022, 15:52

Re: Μαραδονα, Πελέ, Μέσι κλπ, μια "αντικειμενική" αποψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σκαρταδος 4 » 13 Δεκ 2022, 19:59

BigChiefWahoo έγραψε:
13 Δεκ 2022, 19:57
Σκαρταδος 4 έγραψε:
12 Δεκ 2022, 16:35
ά τον έχω δει αργότερα
Η Ολλανδία έχασε την μπάλα, έπρεπε να φάει άλλα τρία γκολ
Ακυρώθηκε και καθαρό γκολ της Γερμανίας,πιο καθαρό και από το γκολ που ακύρωσε το κοράκι στην Ιταλία,στο 3-2 με την Βραζιλία το 82
Το ξέρεις ότι στον τελικό αυτό συνέβη το εξής αξιοπερίεργο : η Ολλανδία προηγήθηκε μόλις στο 2ο-3ο λεπτό,κάτι τέτοιο,με γκολ που έβαλαν ανταλλάσσοντας έναν πολύ μεγάλο αριθμό πασών (αν δεν κάνω λάθος,72 ;) και χωρίς οι Γερμανοί να μπορέσουν να αγγίξουν τη μπάλα !
Ναι είναι γνωστό αυτό
Πάντως τους γάμησε ο μεγάλος Κάιζερ σε αυτό το ματς

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Μαραδονα, Πελέ, Μέσι κλπ, μια "αντικειμενική" αποψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 13 Δεκ 2022, 19:59

Ερμής έγραψε:
12 Δεκ 2022, 18:26
Θα είχε ένα ενδιαφέρον να μαθαίναμε από παλαιότερους πως έπαιζε η διαιτησία την Τότε Νάπολη.
Τους δικούς μου και να τους ρωτήσω δε θα πάρω απάντηση αντικειμενική. Ο θείος είναι πιο φανατικός στενομυαλος Νάπολη από όσο είναι ο Κοκκορας με τον ΠΑΟΚ, όταν πέθανε ο Μαραντόνα τον έκλαψε πιο πολύ και από τον πατέρα του.
Στο μάτι τον είχαν βασικά.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23783
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μαραδονα, Πελέ, Μέσι κλπ, μια "αντικειμενική" αποψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 13 Δεκ 2022, 20:02

BigChiefWahoo έγραψε:
13 Δεκ 2022, 19:53
Ερμής έγραψε:
12 Δεκ 2022, 14:54

Έναν άλλο παιχταρά(όχι στα επίπεδα που συζητάμε βέβαια) απο τη Βραζιλία που μπορώ να σκεφτώ πως καταστράφηκε επειδή δεν μπόρεσε(ουτε ήθελε ισως) να βγάλει τη φαβέλα απο μέσα του, ειναι ο Αντριάνο.
Σωστή παρατήρηση.Θα μπορούσε να ξεπεράσει μέχρι και το Φαινόμενο,αλλά...Απίστευτο σέντερ φορ σε κάθε περίπτωση.
Δεν είναι όμως ο μοναδικός.Από τη Φαβελοχώρα αμέσως αμέσως μου έρχονται στο μυαλό ο Καζαγκράντε (ίσως το καλλίτερο μπραζίλ όνομα παίχτη έβερ) και ο Ρενάτο,δεκαετία του '80,καταπληκτικοί παίχτες και οι δύο,πέρασαν αλλά δεν άφησαν το στίγμα τους για πάντα,για παρόμοιους λόγους με τον Αντριάνο.
Δε νομίζω ότι έχει σχέση ο Αντριάνο με το Φαινόμενο.
Καλός, πολύ καλός αλλά όταν μιλάμε για τον γνήσιο Ροναλντο δεν υπάρχει σύγκριση.
BigChiefWahoo έγραψε:
13 Δεκ 2022, 19:59
Ερμής έγραψε:
12 Δεκ 2022, 18:26
Θα είχε ένα ενδιαφέρον να μαθαίναμε από παλαιότερους πως έπαιζε η διαιτησία την Τότε Νάπολη.
Τους δικούς μου και να τους ρωτήσω δε θα πάρω απάντηση αντικειμενική. Ο θείος είναι πιο φανατικός στενομυαλος Νάπολη από όσο είναι ο Κοκκορας με τον ΠΑΟΚ, όταν πέθανε ο Μαραντόνα τον έκλαψε πιο πολύ και από τον πατέρα του.
Στο μάτι τον είχαν βασικά.
Δε το ξέρω γι'αυτό και ρώτησα. Αν ρωτήσω ναπολετανους δε πρόκειται να μάθω αλήθεια. Σα να Ρωτάς παοξη του 95 με κάτι μαλιουφες κάτι τουρσουνιδηδες και κάτι απίθανους και να σου πει ότι αδικήθηκε απέναντι στον Παναθηναϊκό του Μπορελι και του Βαζεχα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ερμής την 13 Δεκ 2022, 20:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Μαραδονα, Πελέ, Μέσι κλπ, μια "αντικειμενική" αποψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 13 Δεκ 2022, 20:05

Σέλευκας έγραψε:
13 Δεκ 2022, 12:21
Σκαρταδος 4 έγραψε:
12 Δεκ 2022, 14:32
Φυσικά και μεγαλύτερος μπαλαδορος από τον Ροναλντίνιο,ούτε πέρασε ούτε θα περάσει
δεν έχει τα νούμερα του Μέσι. Ο Μέσι την παίρνει και τη χώνει.
Τα νούμερα ίσως όχι,αλλά έχει τους τίτλους.Ο Ροναλντίνιο.
Έχει κατακτήσει ΚΑΙ το ΠΚ,για όσους ίσως το έχουν ξεχάσει.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14218
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Μαραδονα, Πελέ, Μέσι κλπ, μια "αντικειμενική" αποψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 13 Δεκ 2022, 20:10

BigChiefWahoo έγραψε:
13 Δεκ 2022, 19:53
Ερμής έγραψε:
12 Δεκ 2022, 14:54

Έναν άλλο παιχταρά(όχι στα επίπεδα που συζητάμε βέβαια) απο τη Βραζιλία που μπορώ να σκεφτώ πως καταστράφηκε επειδή δεν μπόρεσε(ουτε ήθελε ισως) να βγάλει τη φαβέλα απο μέσα του, ειναι ο Αντριάνο.
Σωστή παρατήρηση.Θα μπορούσε να ξεπεράσει μέχρι και το Φαινόμενο,αλλά...Απίστευτο σέντερ φορ σε κάθε περίπτωση.
Δεν είναι όμως ο μοναδικός.Από τη Φαβελοχώρα αμέσως αμέσως μου έρχονται στο μυαλό ο Καζαγκράντε (ίσως το καλλίτερο μπραζίλ όνομα παίχτη έβερ) και ο Ρενάτο,δεκαετία του '80,καταπληκτικοί παίχτες και οι δύο,πέρασαν αλλά δεν άφησαν το στίγμα τους για πάντα,για παρόμοιους λόγους με τον Αντριάνο.
Μιλαμε για τον Ρενατο Πορταλουπι? Τον μαλια που ειχε παει στην Ιταλια και πρωτη του δηλωση ηταν πως εχει πηδηξει 3000 γκομενες? Τον τυπο που δεν ακουμπησε μπαλα και μετα απο μια κακιστη δικη του εμφανιση και ηττα της ομαδας του οταν τον ρωτησαν οι δημοσιογράφοι τι εχει να πει τους ειχε απαντησει οτι το προηγούμενο βραδυ ειχε παρει 2 μαζι ή κατι τετοιο?
Γι'αυτον τον Ρενατο μιλαμε? :lol::blm:

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Μαραδονα, Πελέ, Μέσι κλπ, μια "αντικειμενική" αποψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 13 Δεκ 2022, 20:15

panos291 έγραψε:
13 Δεκ 2022, 20:10

Μιλαμε για τον Ρενατο Πορταλουπι? Τον μαλια που ειχε παει στην Ιταλια και πρωτη του δηλωση ηταν πως εχει πηδηξει 3000 γκομενες? Τον τυπο που δεν ακουμπησε μπαλα και μετα απο μια κακιστη δικη του εμφανιση και ηττα της ομαδας του οταν τον ρωτησαν οι δημοσιογράφοι τι εχει να πει τους ειχε απαντησει οτι το προηγούμενο βραδυ ειχε παρει 2 μαζι ή κατι τετοιο?
Γι'αυτον τον Ρενατο μιλαμε? :lol::blm:
Ναι :003:
Όμως ο τύπος,αν δεν το γνωρίζεις,ήταν παι-κτα-ράς.Αλλά από μυαλό,ανύπαρκτο.

Ξέρεις ποιος άλλους μου ήρθε τώρα στο μυαλό ; Ο Ρουμάνος,ο Ντάνουτ Λούπου,που είχε έρθει και στο βάζελο (και νομίζω τον πιάσανε για ληστεία ή κάτι παρόμοιο :lol: ),ο οποίος,αν δεν το γνωρίζεις ούτε αυτό,ήταν παι-κτα-ράς.Καντάρια μπάλα.Αλλά μυαλό,κουκούτσι.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23783
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μαραδονα, Πελέ, Μέσι κλπ, μια "αντικειμενική" αποψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 13 Δεκ 2022, 20:20

Τώρα βάζουμε στο.ιδιο νημα Μαραντόνα και Μέσι με Λουπου; να βάλουμε και τον Θέμη το Βαγγη τοτε. Ελάτε τώρα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14218
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Μαραδονα, Πελέ, Μέσι κλπ, μια "αντικειμενική" αποψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 13 Δεκ 2022, 20:22

BigChiefWahoo έγραψε:
13 Δεκ 2022, 20:15
panos291 έγραψε:
13 Δεκ 2022, 20:10

Μιλαμε για τον Ρενατο Πορταλουπι? Τον μαλια που ειχε παει στην Ιταλια και πρωτη του δηλωση ηταν πως εχει πηδηξει 3000 γκομενες? Τον τυπο που δεν ακουμπησε μπαλα και μετα απο μια κακιστη δικη του εμφανιση και ηττα της ομαδας του οταν τον ρωτησαν οι δημοσιογράφοι τι εχει να πει τους ειχε απαντησει οτι το προηγούμενο βραδυ ειχε παρει 2 μαζι ή κατι τετοιο?
Γι'αυτον τον Ρενατο μιλαμε? :lol::blm:
Ναι :003:
Όμως ο τύπος,αν δεν το γνωρίζεις,ήταν παι-κτα-ράς.Αλλά από μυαλό,ανύπαρκτο.

Ξέρεις ποιος άλλους μου ήρθε τώρα στο μυαλό ; Ο Ρουμάνος,ο Ντάνουτ Λούπου,που είχε έρθει και στο βάζελο (και νομίζω τον πιάσανε για ληστεία ή κάτι παρόμοιο :lol: ),ο οποίος,αν δεν το γνωρίζεις ούτε αυτό,ήταν παι-κτα-ράς.Καντάρια μπάλα.Αλλά μυαλό,κουκούτσι.
Για τον Ρενατο τα εχω ακουσει απο Ιταλους, εγω δεν τον ειδα ποτε. Λογικα για να παρει μεταγραφή στην Ιταλια καλος θα ηταν. Αλλα μιλαμε για μεταγραφη epic fail σε σημειο που τον θυμουνται ακομα 35 χρόνια μετα :smt005:

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14218
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Μαραδονα, Πελέ, Μέσι κλπ, μια "αντικειμενική" αποψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 13 Δεκ 2022, 20:27

Ερμής έγραψε:
13 Δεκ 2022, 20:20
Τώρα βάζουμε στο.ιδιο νημα Μαραντόνα και Μέσι με Λουπου; να βάλουμε και τον Θέμη το Βαγγη τοτε. Ελάτε τώρα.
Οταν εγραψα για τους καλυτερους που εχω δει, δεν εβαλα τον Μαραντονα για τον ιδιο λογο που δεν εβαλα Κροιφ, Πελε, Γκαριντσα, ΝτιΣτεφανο και Κροιφ.
Δεν εχω αρκετες παραστασεις και δεν γινεται να εχω ολοκληρωμενη αποψη με αγωνες που ειχα δει παιδακι δημοτικου/γυμνασιου και βιντεο απο youtube.
Πιθανως να ηταν και καποιος απο αυτους, αλλα δεν μπορω να το κρινω.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Μαραδονα, Πελέ, Μέσι κλπ, μια "αντικειμενική" αποψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 13 Δεκ 2022, 20:32

Ερμής έγραψε:
13 Δεκ 2022, 20:20
Τώρα βάζουμε στο.ιδιο νημα Μαραντόνα και Μέσι με Λουπου; να βάλουμε και τον Θέμη το Βαγγη τοτε. Ελάτε τώρα.
Καλά ρε ηρέμησε,πως κάνεις έτσι ;
Η κουβέντα το' φερε.
Εντός ολίγου,Γράμμος-Βίτσι.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11879
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Μαραδονα, Πελέ, Μέσι κλπ, μια "αντικειμενική" αποψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 13 Δεκ 2022, 22:50

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
13 Δεκ 2022, 15:00
Scouser έγραψε:
11 Δεκ 2022, 19:04
Σκαρταδος 4 έγραψε:
11 Δεκ 2022, 19:01
Λένε κάποιοι νεώτεροι,για εμάς που προλάβαμε τον Μαραντόνα
Η αλήθεια είναι οτι
τον είδαμε σε είκοσι παιχνίδια,άντε σε 22
Τρία ματς του Μουντιάλ του 82 που δεν έκανε τίποτα,εφτά ματς το 86,άλλα τόσα το 90,τα δύο ματς ΠΑΟΚ Νάπολι τον ευρωπαϊκό τελικό με μια γερμανική ομάδα και ένα στο Μουντιάλ του 94 με την Ελλάδα
Έλα ντε. Δεν απέχει πολύ από τον άλλο ''θρύλο'', τον Πελέ, που στο 95% της καριέρας του φόρτωνε με τέρματα βραζιλιάνικα χωριά που στα σοβαρά ευρωπαϊκά πρωταθλήματα θα πάλευαν για την παραμονή στη Β΄Εθνική.
:g030::g030:


οπαδος κροιφ να υποθεσω? :102:
Γενικά δεν μου αρέσει η προσωπολατρια στο ποδόσφαιρο γιατί είναι κατεξοχήν ομαδικό άθλημα, οπότε βλέπεις συχνά διάφορα "είδωλα" να εμφανίζονται τελείως πεσμένα όταν αλλάζει κάτι στο περιβάλλον στο οποίο έγιναν είδωλα (χαρακτηριστικό σύγχρονο παράδειγμα ο Μέσι της προ και μετά Τσαβι-Ινιεστα εποχής). Οπωσδήποτε πάντως ο Κρόιφ απέδειξε ότι ήταν ένας πραγματικά τεράστιος μπαλαδορος και ηγέτης, αντίθετα με τους άλλους δύο που βασικά είναι δημιουργήματα των μεταποικιοκρατικών ενόχων των Δυτικών δημοσιογράφων και των γνωστών παραμυθιών για το "εξωτικό" ποδόσφαιρο των φαβέλων.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Dr Socrates
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 25 Μαρ 2022, 23:16

Re: Μαραδονα, Πελέ, Μέσι κλπ, μια "αντικειμενική" αποψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dr Socrates » 13 Δεκ 2022, 23:12

BigChiefWahoo έγραψε:
13 Δεκ 2022, 19:53
Ερμής έγραψε:
12 Δεκ 2022, 14:54

Έναν άλλο παιχταρά(όχι στα επίπεδα που συζητάμε βέβαια) απο τη Βραζιλία που μπορώ να σκεφτώ πως καταστράφηκε επειδή δεν μπόρεσε(ουτε ήθελε ισως) να βγάλει τη φαβέλα απο μέσα του, ειναι ο Αντριάνο.
Σωστή παρατήρηση.Θα μπορούσε να ξεπεράσει μέχρι και το Φαινόμενο,αλλά...Απίστευτο σέντερ φορ σε κάθε περίπτωση.
Δεν είναι όμως ο μοναδικός.Από τη Φαβελοχώρα αμέσως αμέσως μου έρχονται στο μυαλό ο Καζαγκράντε (ίσως το καλλίτερο μπραζίλ όνομα παίχτη έβερ) και ο Ρενάτο,δεκαετία του '80,καταπληκτικοί παίχτες και οι δύο,πέρασαν αλλά δεν άφησαν το στίγμα τους για πάντα,για παρόμοιους λόγους με τον Αντριάνο.
Ενας αλλος καλος Βραζιλιανος ποδοσφαιριστης ηταν και ο Ριβελινο, ο Βασιλιας με το μουστακι, δεκαετια 70
https://www.youtube.com/watch?v=f2mcCRnh0tk



ΡΟΜΠΕΡΤΟ ΡΙΒΕΛΙΝΟ! ΤO ΙΝΔΑΛΜΑ ΤΟΥ ΜΑΡΑΝΤΟΝΑ
O Ροναλντίνιο, πριν τον Ροναλντίνιο…Το ίνδαλμα του Μαραντόνα.
Εγινε γνωστός για το μεγάλο μουστάκι του, τα φαλτσαριστά στημένα χτυπήματα φάουλ, τα μακρινά σουτ, τις πάσες ακριβείας και τον έλεγχο της μπάλας με το επιδέξιο αριστερό του πόδι.
Πηγη https://www.dieci10.gr/roberto-rivelino ... world-cup/

και ενα αλλο ενδιαφερον αφιερωμα για τον Βασιλια με το Μουστακι
https://katerinisport.gr/?p=164281

Άβαταρ μέλους
jason0
Δημοσιεύσεις: 10559
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 19:41

Re: Μαραδονα, Πελέ, Μέσι κλπ, μια "αντικειμενική" αποψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason0 » 13 Δεκ 2022, 23:14

Scouser έγραψε:
13 Δεκ 2022, 22:50
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
13 Δεκ 2022, 15:00
Scouser έγραψε:
11 Δεκ 2022, 19:04

Έλα ντε. Δεν απέχει πολύ από τον άλλο ''θρύλο'', τον Πελέ, που στο 95% της καριέρας του φόρτωνε με τέρματα βραζιλιάνικα χωριά που στα σοβαρά ευρωπαϊκά πρωταθλήματα θα πάλευαν για την παραμονή στη Β΄Εθνική.
:g030::g030:


οπαδος κροιφ να υποθεσω? :102:
Γενικά δεν μου αρέσει η προσωπολατρια στο ποδόσφαιρο γιατί είναι κατεξοχήν ομαδικό άθλημα, οπότε βλέπεις συχνά διάφορα "είδωλα" να εμφανίζονται τελείως πεσμένα όταν αλλάζει κάτι στο περιβάλλον στο οποίο έγιναν είδωλα (χαρακτηριστικό σύγχρονο παράδειγμα ο Μέσι της προ και μετά Τσαβι-Ινιεστα εποχής). Οπωσδήποτε πάντως ο Κρόιφ απέδειξε ότι ήταν ένας πραγματικά τεράστιος μπαλαδορος και ηγέτης, αντίθετα με τους άλλους δύο που βασικά είναι δημιουργήματα των μεταποικιοκρατικών ενόχων των Δυτικών δημοσιογράφων και των γνωστών παραμυθιών για το "εξωτικό" ποδόσφαιρο των φαβέλων.
Στην μετά-Τσαβι και μετά-ινιεστα εποχή ο Μέσι ήταν κοντά 32, τι συγκρίνουμε, ότι δεν τους περνουσε όλους όπως στα 25;

Άβαταρ μέλους
Rocco Siffredi
Δημοσιεύσεις: 7675
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 10:40

Re: Μαραδονα, Πελέ, Μέσι κλπ, μια "αντικειμενική" αποψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rocco Siffredi » 13 Δεκ 2022, 23:15

Scouser έγραψε:
13 Δεκ 2022, 22:50
Γενικά δεν μου αρέσει η προσωπολατρια στο ποδόσφαιρο γιατί είναι κατεξοχήν ομαδικό άθλημα, οπότε βλέπεις συχνά διάφορα "είδωλα" να εμφανίζονται τελείως πεσμένα όταν αλλάζει κάτι στο περιβάλλον στο οποίο έγιναν είδωλα (χαρακτηριστικό σύγχρονο παράδειγμα ο Μέσι της προ και μετά Τσαβι-Ινιεστα εποχής). Οπωσδήποτε πάντως ο Κρόιφ απέδειξε ότι ήταν ένας πραγματικά τεράστιος μπαλαδορος και ηγέτης, αντίθετα με τους άλλους δύο που βασικά είναι δημιουργήματα των μεταποικιοκρατικών ενόχων των Δυτικών δημοσιογράφων και των γνωστών παραμυθιών για το "εξωτικό" ποδόσφαιρο των φαβέλων.
what? :-?
Μαραντονα Πελε εννοεις;
πηρανε ΠΚ τι ενοχες και τετοια
ο Πελε ηταν στην καλυτερη εθνικη εκεινης της περιοδου εβαλε γκολ σε 4ΠΚ η Βραζιλια πηρε 3 μυθικα πραγματα για τοτε και ειναι ακομα πρωτος σκορερ αν και τον εφτασε ο νευμαρ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αθλητικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών