Ασκήσεις για τα γόνατα

Αθλητικά νέα, ομάδες, αγωνιστικές, αποτελέσματα.
Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 07 Φεβ 2024, 16:49

omg kai 3 lol έγραψε:
07 Φεβ 2024, 16:38
Theseus έγραψε:
07 Φεβ 2024, 16:11

25 λεπτά για 5 χιλιόμετρα είναι αξιοπρεπής επίδοση.
13 δευτερόλεπτα για τα 100 μέτρα είναι λίγο φιλόδοξο, αλλά στα νιάτα μου ήμουν εκατοστάρης και ντρέπομαι να βάλω στόχο πιο αργό χρόνο.

αρα σημασια δεν εχει ο χρονος αλλα το αποτελεσμα,
αν τρεχεις χαλαρα 30 λεπτα μερα παρα μερα αργα ή γρηγορα θα ερθει και ο στοχος,

οταν τρεχεις να εστιαζεις στις ανασες σου και οχι στο χρονομετρο,

που και που τρεξε μια μετρημενη αποσταση δες το ρολοι πριν ξεκινησεις και μετα οταν τελειωσεις και συγκρινε τα οχι καθε μερα αλλα ανα μηνα ή καθε 2 μηνες, η συνεπεια θα φερει το αποτελεσμα οχι το συνεχες κοιταγμα του ρολογιου
Δεν διαφωνώ στο σκεπτικό σου, αλλά αυτή τη στιγμή όταν τρέχω μεγάλη απόσταση με μια σχετική ταχύτητα (που δεν τρέχω καθόλου συχνά) μετά από ένα σημείο με ενοχλεί το γόνατο μου.
Έτρεξα στον διάδρομο και είδα ότι αυτό συμβαίνει όταν τρέχω πάνω από 11km/h. Με πιο χαμηλή ταχύτητα δεν είχα θέμα.

Θα φύγει το πρόβλημα εάν αρχίσω να τρέχω τακτικά;
Ή πρέπει να κάνω ασκήσεις για τα γόνατα;
Και τί ασκήσεις μπορώ να κάνω;

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 07 Φεβ 2024, 16:52

omg kai 3 lol έγραψε:
07 Φεβ 2024, 16:48
enaon έγραψε:
07 Φεβ 2024, 15:21
μονοκυκλο, εχει και με αναρτηση οφφροαντ, ανετη καταληψη λόφου στα 5 χιλιομετρα και αστραπιαια κρουση στη γραμμη αμυνας στα 100 μετρα.

αστραπιαια πτωση απο τα 0,5 μετρα στα 2 second, πλαγιομετωπικη συγκρουση κρανιου στο εδαφος με πολλαπλες εκδορες, οδηγιες ανανηψης και συσταση για αμεση μετακομιδη στο πλησιεστερο νοσοκομειο σε ακτινα 2χλμ.
Καλά ρε enaon!
Είπαμε να μας βοηθήσεις ρε enaon!
Όχι να μας στείλεις στο νομοκομείο ρε enaon!

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24107
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 07 Φεβ 2024, 16:54

ε αν τρεχεις με 11 χιλιομετρα την ωρα χωρίς κρανος και στολή κεβλαρ μην μπερδεψεις τα μπουτια σου και πεσεις, θα τα καταφερεις, σιγα, ο ομγ μαλλον δεν εχει μαθει να περπαταει ακομα.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24056
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 07 Φεβ 2024, 16:56

Yochanan έγραψε:
07 Φεβ 2024, 16:13
για stability / balance ειναι πολυ καλο να στεκεσαι με πλατη στον τοιχο και να στηριζεσαι στη φτερνα ανεβαοκατεβαζοντας το υπολοιπο πελμα, δυναμωνει το μπροστινο μυ της γαμπας και στηριζει το γονατο. πηγη: το ειδα στο ΥΤ, το δοκιμασα, δουλεψε
Απλά και κατανοητά. :smt023
Και αν το κάνεις και στο edge ενός σκαλιού ή ενός βιβλίου έστω, ακόμα καλύτερα.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24056
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 07 Φεβ 2024, 17:03

Theseus έγραψε:
07 Φεβ 2024, 16:11
vantono έγραψε:
07 Φεβ 2024, 15:15
Theseus έγραψε:
07 Φεβ 2024, 14:40


Θεωρώ ότι είναι μια αξιοπρεπής επίδοση για την ηλικία μου.
Ή μάλλον θεωρώ ότι δεν είναι σωστό να μην μπορώ να τρέξω τα 5 χιλιόμετρα σε λιγότερο από 25 λεπτά.


Όταν καταφέρω τα 5 σε 25, και αρχίσουν και οι ζεστές (για να μπορώ να πηγαίνω στο στάδιο, σπριντ μόνο σε ταρτάν) θα επιδιώξω να τρέξω τα 100 μέτρα σε κάτω από 13 δευτερόλεπτα.
Δίνεις αθλήματα για εισαγωγή σε σώματα ασφαλείας? Καλή επιτυχία!
Κοίτα και στα θεωρητικά να καταφέρεις κάτι, μην πας και αδιάβαστος.
Ευχαριστώ για τις ευχές, αλλά δε δίνω εξετάσεις για εισαγωγή σε σώματα ασφαλείας.

Πριν είκοσι χρόνια που έδωσα πανελλήνιες περνούσα τα όρια των αθλημάτων πολύ εύκολα (αν και τα 100 μέτρα ήταν νομίζω 17 δευτερόλεπτα, ενώ 5 χιλιόμετρα δεν είχε).
Το θέμα είναι τί κάνω τώρα.

25 λεπτά για 5 χιλιόμετρα είναι αξιοπρεπής επίδοση.
13 δευτερόλεπτα για τα 100 μέτρα είναι λίγο φιλόδοξο, αλλά στα νιάτα μου ήμουν εκατοστάρης και ντρέπομαι να βάλω στόχο πιο αργό χρόνο.
Καλοπροαίρετα ειρωνικό ήταν το σχόλιο μου :lol:
Απλώς αυτά με το τρέξιμο και τους χρόνους αν δεν είσαι πιτσιρικάς, προσωπικά τα θεωρώ "ξεμωράματα". Και επικίνδυνα φυσικά, αν δεν γίνονται στο κατάλληλο έδαφος.

Ίσως φταίει και το ότι ποτέ μου δεν μου άρεσε το μονότονο τρέξιμο, ακόμα κι όταν έπρεπε το θεωρούσα βαρετό. Στη μπάλα μπορούσα να κάνω χιλιόμετρα ολόκληρα, αλλά τρέξιμο σε ευθεία ή τζοκινγκ κτλ, το χειρότερο μου. Επειδή μου ήταν βαρετό.

Αν θες τη γνώμη μου, τρέχα λίγο και συνετα και με αντιστάσεις. Τύπου 20 λεπτά γρήγορο περπάτημα με κανένα υπερφορτωμένο μπακπακ στην πλάτη σου για έξτρα φορτίο, ή λίγο περπάτημα στην ανηφόρα η στο ανέβασμα σκάλας, ή λίγα δευτερόλεπτα ΗΙΙΤ τη μέρα, και εισαι κομπλέ.
Αυτά με το χρονόμετρο στο χέρι, πάντα μου την έσπαγαν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vantono την 07 Φεβ 2024, 17:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24056
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 07 Φεβ 2024, 17:04

Και όσα σου ανέφεραν οι προηγουμενοι για καθίσματα και κάμψεις γαμπας (αν λέγεται έτσι, δεν θυμάμαι πως λέγεται), ακόλουθα τα, σωστά είναι.

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 07 Φεβ 2024, 17:04

Yochanan έγραψε:
07 Φεβ 2024, 16:13
για stability / balance ειναι πολυ καλο να στεκεσαι με πλατη στον τοιχο και να στηριζεσαι στη φτερνα ανεβαοκατεβαζοντας το υπολοιπο πελμα, δυναμωνει το μπροστινο μυ της γαμπας και στηριζει το γονατο. πηγη: το ειδα στο ΥΤ, το δοκιμασα, δουλεψε
Δούλεψε τί σημαινει; Που ακριβώς ειδες βελτιωση;
Ένιωσες διαφορα και στο γόνατο ή δυναμωσε μονο η γαμπα;

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24056
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 07 Φεβ 2024, 17:07

Theseus έγραψε:
07 Φεβ 2024, 17:04
Yochanan έγραψε:
07 Φεβ 2024, 16:13
για stability / balance ειναι πολυ καλο να στεκεσαι με πλατη στον τοιχο και να στηριζεσαι στη φτερνα ανεβαοκατεβαζοντας το υπολοιπο πελμα, δυναμωνει το μπροστινο μυ της γαμπας και στηριζει το γονατο. πηγη: το ειδα στο ΥΤ, το δοκιμασα, δουλεψε
Δούλεψε τί σημαινει; Που ακριβώς ειδες βελτιωση;
Ένιωσες διαφορα και στο γόνατο ή δυναμωσε μονο η γαμπα;
Εγώ είδα διαφορά στο δεύτερο. Με γόνατο δεν είχα ποτέ πρόβλημα για να καταλάβω κάποια "διαφορά".
Αλλά οι γαμπες μου τουμπανιασαν.
Εναλλακτικά, μπορείς και περπάτημα με τακούνια. Μην ακούς τις κακές γλώσσες, αρκεί να βρεις στο νούμερο σου.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8211
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 07 Φεβ 2024, 17:15

vantono έγραψε:
07 Φεβ 2024, 17:03
Theseus έγραψε:
07 Φεβ 2024, 16:11
vantono έγραψε:
07 Φεβ 2024, 15:15

Δίνεις αθλήματα για εισαγωγή σε σώματα ασφαλείας? Καλή επιτυχία!
Κοίτα και στα θεωρητικά να καταφέρεις κάτι, μην πας και αδιάβαστος.
Ευχαριστώ για τις ευχές, αλλά δε δίνω εξετάσεις για εισαγωγή σε σώματα ασφαλείας.

Πριν είκοσι χρόνια που έδωσα πανελλήνιες περνούσα τα όρια των αθλημάτων πολύ εύκολα (αν και τα 100 μέτρα ήταν νομίζω 17 δευτερόλεπτα, ενώ 5 χιλιόμετρα δεν είχε).
Το θέμα είναι τί κάνω τώρα.

25 λεπτά για 5 χιλιόμετρα είναι αξιοπρεπής επίδοση.
13 δευτερόλεπτα για τα 100 μέτρα είναι λίγο φιλόδοξο, αλλά στα νιάτα μου ήμουν εκατοστάρης και ντρέπομαι να βάλω στόχο πιο αργό χρόνο.
Καλοπροαίρετα ειρωνικό ήταν το σχόλιο μου :lol:
Απλώς αυτά με το τρέξιμο και τους χρόνους αν δεν είσαι πιτσιρικάς, προσωπικά τα θεωρώ "ξεμωράματα". Και επικίνδυνα φυσικά, αν δεν γίνονται στο κατάλληλο έδαφος.

Ίσως φταίει και το ότι ποτέ μου δεν μου άρεσε το μονότονο τρέξιμο, ακόμα κι όταν έπρεπε το θεωρούσα βαρετό. Σαττη μπάλα μπορούσα να κάνω χιλιόμετρα ολόκληρα, αλλά τρέξιμο σε ευθεία ή τζοκινγκ κτλ, το χειρότερο μου. Επειδή μου ήταν βαρετό.

Αν θες τη γνώμη μου, τρέχα λίγο και συνετα και με αντιστάσεις. Τύπου 20 λεπτά γρήγορο περπάτημα με κανένα υπερφορτωμένο μπακπακ στην πλάτη σου για έξτρα φορτίο, ή λίγο περπάτημα στην ανηφόρα η στο ανέβασμα σκάλας, ή λίγα δευτερόλεπτα ΗΙΙΤ τη μέρα, και εισαι κομπλέ.
Αυτά με το χρονόμετρο στο χέρι, πάντα μου την έσπαγαν.

.

Εχει μικροπρόβλημα στο γόνατο (τη σηματτικότερη και πιο περίπλοκη άρθρωση) και του προσθέτεις υπερφορτωμένο μπάκπακ ;;; . :e040:

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24107
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 07 Φεβ 2024, 17:17

vantono έγραψε:
07 Φεβ 2024, 17:07
Εναλλακτικά, μπορείς και περπάτημα με τακούνια. Μην ακούς τις κακές γλώσσες, αρκεί να βρεις στο νούμερο σου.
πρεπει να τα φοράει με το τακουνι μπροστα, θα τον κοροιδευουν.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24056
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 07 Φεβ 2024, 17:17

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
07 Φεβ 2024, 17:15
vantono έγραψε:
07 Φεβ 2024, 17:03
Theseus έγραψε:
07 Φεβ 2024, 16:11


Ευχαριστώ για τις ευχές, αλλά δε δίνω εξετάσεις για εισαγωγή σε σώματα ασφαλείας.

Πριν είκοσι χρόνια που έδωσα πανελλήνιες περνούσα τα όρια των αθλημάτων πολύ εύκολα (αν και τα 100 μέτρα ήταν νομίζω 17 δευτερόλεπτα, ενώ 5 χιλιόμετρα δεν είχε).
Το θέμα είναι τί κάνω τώρα.

25 λεπτά για 5 χιλιόμετρα είναι αξιοπρεπής επίδοση.
13 δευτερόλεπτα για τα 100 μέτρα είναι λίγο φιλόδοξο, αλλά στα νιάτα μου ήμουν εκατοστάρης και ντρέπομαι να βάλω στόχο πιο αργό χρόνο.
Καλοπροαίρετα ειρωνικό ήταν το σχόλιο μου :lol:
Απλώς αυτά με το τρέξιμο και τους χρόνους αν δεν είσαι πιτσιρικάς, προσωπικά τα θεωρώ "ξεμωράματα". Και επικίνδυνα φυσικά, αν δεν γίνονται στο κατάλληλο έδαφος.

Ίσως φταίει και το ότι ποτέ μου δεν μου άρεσε το μονότονο τρέξιμο, ακόμα κι όταν έπρεπε το θεωρούσα βαρετό. Σαττη μπάλα μπορούσα να κάνω χιλιόμετρα ολόκληρα, αλλά τρέξιμο σε ευθεία ή τζοκινγκ κτλ, το χειρότερο μου. Επειδή μου ήταν βαρετό.

Αν θες τη γνώμη μου, τρέχα λίγο και συνετα και με αντιστάσεις. Τύπου 20 λεπτά γρήγορο περπάτημα με κανένα υπερφορτωμένο μπακπακ στην πλάτη σου για έξτρα φορτίο, ή λίγο περπάτημα στην ανηφόρα η στο ανέβασμα σκάλας, ή λίγα δευτερόλεπτα ΗΙΙΤ τη μέρα, και εισαι κομπλέ.
Αυτά με το χρονόμετρο στο χέρι, πάντα μου την έσπαγαν.

.

Εχει μικροπρόβλημα στο γόνατο (τη σηματτικότερη και πιο περίπλοκη άρθρωση) και του προσθέτεις υπερφορτωμένο μπάκπακ ;;; . :e040:

.
Περπάτημα του πρότεινα. Όχι να κάνει καθίσματα ή σίσσυ σκουοτς με αυτό.

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 07 Φεβ 2024, 17:28

vantono έγραψε:
07 Φεβ 2024, 17:03
Theseus έγραψε:
07 Φεβ 2024, 16:11
vantono έγραψε:
07 Φεβ 2024, 15:15

Δίνεις αθλήματα για εισαγωγή σε σώματα ασφαλείας? Καλή επιτυχία!
Κοίτα και στα θεωρητικά να καταφέρεις κάτι, μην πας και αδιάβαστος.
Ευχαριστώ για τις ευχές, αλλά δε δίνω εξετάσεις για εισαγωγή σε σώματα ασφαλείας.

Πριν είκοσι χρόνια που έδωσα πανελλήνιες περνούσα τα όρια των αθλημάτων πολύ εύκολα (αν και τα 100 μέτρα ήταν νομίζω 17 δευτερόλεπτα, ενώ 5 χιλιόμετρα δεν είχε).
Το θέμα είναι τί κάνω τώρα.

25 λεπτά για 5 χιλιόμετρα είναι αξιοπρεπής επίδοση.
13 δευτερόλεπτα για τα 100 μέτρα είναι λίγο φιλόδοξο, αλλά στα νιάτα μου ήμουν εκατοστάρης και ντρέπομαι να βάλω στόχο πιο αργό χρόνο.
Καλοπροαίρετα ειρωνικό ήταν το σχόλιο μου :lol:
Απλώς αυτά με το τρέξιμο και τους χρόνους αν δεν είσαι πιτσιρικάς, προσωπικά τα θεωρώ "ξεμωράματα". Και επικίνδυνα φυσικά, αν δεν γίνονται στο κατάλληλο έδαφος.

Ίσως φταίει και το ότι ποτέ μου δεν μου άρεσε το μονότονο τρέξιμο, ακόμα κι όταν έπρεπε το θεωρούσα βαρετό. Στη μπάλα μπορούσα να κάνω χιλιόμετρα ολόκληρα, αλλά τρέξιμο σε ευθεία ή τζοκινγκ κτλ, το χειρότερο μου. Επειδή μου ήταν βαρετό.

Αν θες τη γνώμη μου, τρέχα λίγο και συνετα και με αντιστάσεις. Τύπου 20 λεπτά γρήγορο περπάτημα με κανένα υπερφορτωμένο μπακπακ στην πλάτη σου για έξτρα φορτίο, ή λίγο περπάτημα στην ανηφόρα η στο ανέβασμα σκάλας, ή λίγα δευτερόλεπτα ΗΙΙΤ τη μέρα, και εισαι κομπλέ.
Αυτά με το χρονόμετρο στο χέρι, πάντα μου την έσπαγαν.
Πρώτον, το τρέξιμο είναι από τα πιο σημαντικά αθλήματα. Από την αρχαιότητα, που ήταν η βάση των αθλητικών αγώνων, μέχρι και σήμερα, που ο στίβος θεωρείται ο βασιλιας των σπορ.
Και είναι εξίσου σημαντικό για την φυσική σου κατάσταση με τα βάρη.
Τώρα, στο ποδόσφαιρο και στο μπάσκετ περνάει πιο εύκολα ο χρόνος, αλλά δεν είναι αυτό το μόνο ζητούμενο.

Δεύτερον, οι χρόνοι στο τρέξιμο είναι και αυτοί σημαντικοί. Θέλω να ξέρω σε τί επίπεδο βρίσκομαι, και θέλω να βρίσκομαι πάνω από ένα συγκεκριμένο επίπεδο. Ούτε για να γεμίσω τον χρόνο μου τρέχω ούτε για να χάσω κανα κιλό.
Θέλω να μπορώ να τρέχω τα 5 χιλιόμετρα σε έναν χρόνο που θεωρώ αξιοπρεπή. Και για να το εξακριβώσω αυτό θέλω χρονόμετρο.

Τρίτον, όλα αυτά που προτείνεις φαίνονται εντάξει ασκήσεις, και εκτιμώ που τις αναφέρεις. Αλλά δεν έχω στόχο να γίνω ή να διατηρηθώ fit. Δεν αθλούμαι λόγω υγείας, ούτε θέλω να προετοιμαστώ για κάτι συγκεκριμένο.
Θέλω να μπορώ να κάνω κάποιες συγκεκριμένες επιδόσεις, που εγώ θεωρώ αξιοπρεπείς. Κι όταν το καταφέρω, να διατηρηθώ σε αυτό το επίπεδο.

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 07 Φεβ 2024, 17:31

vantono έγραψε:
07 Φεβ 2024, 17:07
Theseus έγραψε:
07 Φεβ 2024, 17:04
Yochanan έγραψε:
07 Φεβ 2024, 16:13
για stability / balance ειναι πολυ καλο να στεκεσαι με πλατη στον τοιχο και να στηριζεσαι στη φτερνα ανεβαοκατεβαζοντας το υπολοιπο πελμα, δυναμωνει το μπροστινο μυ της γαμπας και στηριζει το γονατο. πηγη: το ειδα στο ΥΤ, το δοκιμασα, δουλεψε
Δούλεψε τί σημαινει; Που ακριβώς ειδες βελτιωση;
Ένιωσες διαφορα και στο γόνατο ή δυναμωσε μονο η γαμπα;
Εγώ είδα διαφορά στο δεύτερο. Με γόνατο δεν είχα ποτέ πρόβλημα για να καταλάβω κάποια "διαφορά".
Αλλά οι γαμπες μου τουμπανιασαν.
Εναλλακτικά, μπορείς και περπάτημα με τακούνια. Μην ακούς τις κακές γλώσσες, αρκεί να βρεις στο νούμερο σου.
Ού ρε!
Εγώ φταίω που ρωτάω κομμουνιστές για συμβουλές.

Ρωτάω ασκήσεις για το γόνατο, για να έχω αξιοπρεπείς επιδόσεις για άντρα στο τρέξιμο, και μου λέει να βάλω τακούνι!

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2367
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 07 Φεβ 2024, 17:41

Theseus έγραψε:
07 Φεβ 2024, 13:55
Πολύ μεγάλη επένδυση χρόνου. Κάνω βάρη και θέλω να αρχίσω τρέξιμο: δε θα αρχίσω και κολύμβηση.

Βασικά ο στόχος μου είναι να κάνω τα 5χμ σε κάτω από 25 λεπτά. Αυτό σημαίνει πρέπει να τρέχω με 12χμ/ώρα.
Αλλά όταν ξεπερνάω τα 11χμ/ώρα στον διάδρομο αρχίζουν οι ενοχλήσεις.
Δύο πράγματα:

1) Τo detraining στην αερόβια συμβαίνει πολύ γρήγορα. Πχ εγώ συνήθως τρέχω άνοιξη-καλοκαίρι και αρχές Σεπτεμβρίου είμαι σε πολύ καλό επίπεδο. Αλλά τρέχω λίγο μόνο το φθινόπωρο και τον χειμώνα, και στις αρχές της άνοιξης είμαι σχεδόν εκεί απ'όπου είχα ξεκινήσει την προηγούμενη χρονιά (ενώ κάνω άλλη γυμναστική κατά το χειμώνα, και τα κιλά μου είναι ίδια). Δηλαδή μπορεί να πετύχεις τον στόχο σου, αλλά αν θέλεις να τον διατηρήσεις θα χρειάζονται οπωσδήποτε 2-3 προπονήσεις τη βδομάδα. Και εννοώ κανονικές προπονήσεις (διαλειμματικές / μεγαλύτερης διάρκειας / ανεβασμένο τέμπο και συνδυασμοί αυτών).

2) Το ιδανικό τρέξιμο (ή παρόμοια αερόβια άσκηση) από άποψης υγείας είναι 15-25 χιλιόμετρα τη βδομάδα. Όσοι τρέχουν περισσότερο έχουν μέσο όρο ζωής το ίδιο μ'αυτούς που τρέχουν λιγότερο. Μόνο όσοι τρέχουν κάπου κοντά σ'αυτά τα νούμερα έχουν ανεβασμένο μέσο όρο ζωής.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17202
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ασκήσεις για τα γόνατα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 07 Φεβ 2024, 17:42

Theseus έγραψε:
07 Φεβ 2024, 13:55
stergiosbik έγραψε:
07 Φεβ 2024, 13:45
Ξεκινά κολυμπι.
Πολύ μεγάλη επένδυση χρόνου. Κάνω βάρη και θέλω να αρχίσω τρέξιμο: δε θα αρχίσω και κολύμβηση.

Βασικά ο στόχος μου είναι να κάνω τα 5χμ σε κάτω από 25 λεπτά. Αυτό σημαίνει πρέπει να τρέχω με 12χμ/ώρα.
Αλλά όταν ξεπερνάω τα 11χμ/ώρα στον διάδρομο αρχίζουν οι ενοχλήσεις.
Αν δεν εισαι υπερβαρος συμβουλεψου εναν γιατρο.
Τα 5 χλμ σε 25 λεπτα βγαινουν ανετα αν εισαι γυμνασμενος.Τουλαχιστον εγω οταν γυμναζομουν τα εβγαζα ανετα.
Το κολυμπι ομως μην το υποτιμας.
Δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα για το σωμα σου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών