Σενάριο μόνιμης επιστροφής των Ολυμπιακών Αγώνων στην Ελλάδα

Αθλητικά νέα, ομάδες, αγωνιστικές, αποτελέσματα.

;

Υπέρ
18
44%
Κατά
23
56%
 
Σύνολο ψήφων: 41

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Σενάριο μόνιμης επιστροφής των Ολυμπιακών Αγώνων στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 04 Φεβ 2024, 16:22

Υδράργυρος έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:58
Τραβα πες το σε κατι τυπακια σαν τον νετανιαχου, τον πουτιν, και τους μουλαδες του ιραν
Τους αποκλείεις.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17583
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Σενάριο μόνιμης επιστροφής των Ολυμπιακών Αγώνων στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 04 Φεβ 2024, 16:26

Exodus έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:48
Υπέρ. Και με πραγματική εκεχειρία κατά τη διάρκεια των αγώνων.
Δεν ίσχυε η εκεχειρία ετσι οπως τη νομίζεις και τη νομίζουν πολλοί. Οι όποιοι πόλεμοι συνεχίζονταν. Η εκεχειρία αφορούσε την εξασφάλιση ασφαλούς διέλευσης καποιου για να παει στους Αγώνες

zteo
Δημοσιεύσεις: 10385
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Σενάριο μόνιμης επιστροφής των Ολυμπιακών Αγώνων στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 04 Φεβ 2024, 16:27

Το 2004 είχαμε 28 Ολυμπιακά αθλήματα το 2024 θα έχουμε 41.
Πρέπει να σταματήσουν να μπαίνουν νέα αθλήματα και να βγουν αρκετά έτσι θα κατέβει το κόστος των αγώνων.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Σενάριο μόνιμης επιστροφής των Ολυμπιακών Αγώνων στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 04 Φεβ 2024, 16:34

Maspoli έγραψε:
04 Φεβ 2024, 16:26
Δεν ίσχυε η εκεχειρία ετσι οπως τη νομίζεις και τη νομίζουν πολλοί. Οι όποιοι πόλεμοι συνεχίζονταν. Η εκεχειρία αφορούσε την εξασφάλιση ασφαλούς διέλευσης καποιου για να παει στους Αγώνες
Σταματούσε κάθε εχθροπραξία.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40826
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σενάριο μόνιμης επιστροφής των Ολυμπιακών Αγώνων στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Φεβ 2024, 22:56

alekhine έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:29
hellegennes έγραψε:
04 Φεβ 2024, 10:16
George_V έγραψε:
03 Φεβ 2024, 22:48
Υπερ μονο με την προυποθεση οτι δεν θα ειμαστε οι μαλακες που θα τα πληρωνουν ολα μονιμα.

Αλλιως κατα.
Αν οι αγώνες ήταν μόνιμα σε ένα μέρος, δεν θα υπήρχε μεγάλο κόστος διοργάνωσης, υπάρχει αρχική επένδυη και μετά επεκτάσεις και συντήρηση, ουσιαστικά πρόκειται για μια καλή μπίζνα.

Εγώ είμαι διχασμένος. Θα ήθελα να είναι μόνιμα οι ΟΑ στην Ελλάδα, αλλά όχι όπως είναι σήμερα.
αν οι αγωνες ηταν μονιμα σε ενα μερος δεν θα υπηρχε λογος οι υποψηφιες πολεις να λαδωνουν καθε 4 χρονια τους αθανατους για να δωσουν εκει την διοργανωση

οποτε το σεναριο ειναι ενα ονειρο θερινης νυκτος και τπτ παραπανω :102:
Όχι απαραίτητα. Θα μπορούσε η Ελλάδα μονομερώς να διοργανώνει τους δικούς της ΟΑ, με τίτλο Original Olympic Games. Τι θα τους κάνει η Ολυμπιακή Επιτροπή; Ντα;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12502
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Σενάριο μόνιμης επιστροφής των Ολυμπιακών Αγώνων στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 05 Φεβ 2024, 11:24

hellegennes έγραψε:
04 Φεβ 2024, 22:56
alekhine έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:29
hellegennes έγραψε:
04 Φεβ 2024, 10:16


Αν οι αγώνες ήταν μόνιμα σε ένα μέρος, δεν θα υπήρχε μεγάλο κόστος διοργάνωσης, υπάρχει αρχική επένδυη και μετά επεκτάσεις και συντήρηση, ουσιαστικά πρόκειται για μια καλή μπίζνα.

Εγώ είμαι διχασμένος. Θα ήθελα να είναι μόνιμα οι ΟΑ στην Ελλάδα, αλλά όχι όπως είναι σήμερα.
αν οι αγωνες ηταν μονιμα σε ενα μερος δεν θα υπηρχε λογος οι υποψηφιες πολεις να λαδωνουν καθε 4 χρονια τους αθανατους για να δωσουν εκει την διοργανωση

οποτε το σεναριο ειναι ενα ονειρο θερινης νυκτος και τπτ παραπανω :102:
Όχι απαραίτητα. Θα μπορούσε η Ελλάδα μονομερώς να διοργανώνει τους δικούς της ΟΑ, με τίτλο Original Olympic Games. Τι θα τους κάνει η Ολυμπιακή Επιτροπή; Ντα;
αφενος αμα το κανει αυτο οχι η ελλαδα αλλα οποιοσδηποτε θα πρεπει να ετοιμαζεται για αγωγες απο την δοε για την χρηση του ορου Olympic Games - αρα θα πρεπει να βρεθει αλλη ονομασια

ακομα και αν ξεπερνιοταν αυτο θα επρεπε να βρεθουν ημερομηνιες αλλες απο αυτες των τωρινων ολυμπιακων, λεφτα απο τηλεοπτικη καλυψη, καταλυματα για αθλητες και παρατρεχαμενους σε φουλ σεζον κλπ κλπ - με λιγα λογια εγχειρημα που δεν μπορει ο κρατικος μηχανισμος να υποστηριξει απο μονος του
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40826
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σενάριο μόνιμης επιστροφής των Ολυμπιακών Αγώνων στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Φεβ 2024, 11:44

alekhine έγραψε:
05 Φεβ 2024, 11:24
hellegennes έγραψε:
04 Φεβ 2024, 22:56
alekhine έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:29


αν οι αγωνες ηταν μονιμα σε ενα μερος δεν θα υπηρχε λογος οι υποψηφιες πολεις να λαδωνουν καθε 4 χρονια τους αθανατους για να δωσουν εκει την διοργανωση

οποτε το σεναριο ειναι ενα ονειρο θερινης νυκτος και τπτ παραπανω :102:
Όχι απαραίτητα. Θα μπορούσε η Ελλάδα μονομερώς να διοργανώνει τους δικούς της ΟΑ, με τίτλο Original Olympic Games. Τι θα τους κάνει η Ολυμπιακή Επιτροπή; Ντα;
αφενος αμα το κανει αυτο οχι η ελλαδα αλλα οποιοσδηποτε θα πρεπει να ετοιμαζεται για αγωγες απο την δοε για την χρηση του ορου Olympic Games - αρα θα πρεπει να βρεθει αλλη ονομασια

ακομα και αν ξεπερνιοταν αυτο θα επρεπε να βρεθουν ημερομηνιες αλλες απο αυτες των τωρινων ολυμπιακων, λεφτα απο τηλεοπτικη καλυψη, καταλυματα για αθλητες και παρατρεχαμενους σε φουλ σεζον κλπ κλπ - με λιγα λογια εγχειρημα που δεν μπορει ο κρατικος μηχανισμος να υποστηριξει απο μονος του
Ας κάνει όσες αγωγές θέλει η ΔΟΕ, θα είναι αστείο να βλέπουμε έναν διεθνή οργανισμό να προσπαθεί να διεκδικήσει την μοναδικότητα μιας αρχαίας εθνικής διοργάνωσης. Δεν υπάρχει δικαστήριο που θα τους δικαιώσει.

Οι δικοί μας αγώνες θα γίνονται ενδιάμεσα των άλλων. Ποιο είναι το πρόβλημα; Τα άλλα όλα είναι διαχειριστικά προβλήματα που λύνονται όπως λύθηκαν το 2004. Σήμερα λύνονται πιο εύκολα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12502
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Σενάριο μόνιμης επιστροφής των Ολυμπιακών Αγώνων στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 05 Φεβ 2024, 11:57

hellegennes έγραψε:
05 Φεβ 2024, 11:44
alekhine έγραψε:
05 Φεβ 2024, 11:24
hellegennes έγραψε:
04 Φεβ 2024, 22:56


Όχι απαραίτητα. Θα μπορούσε η Ελλάδα μονομερώς να διοργανώνει τους δικούς της ΟΑ, με τίτλο Original Olympic Games. Τι θα τους κάνει η Ολυμπιακή Επιτροπή; Ντα;
αφενος αμα το κανει αυτο οχι η ελλαδα αλλα οποιοσδηποτε θα πρεπει να ετοιμαζεται για αγωγες απο την δοε για την χρηση του ορου Olympic Games - αρα θα πρεπει να βρεθει αλλη ονομασια

ακομα και αν ξεπερνιοταν αυτο θα επρεπε να βρεθουν ημερομηνιες αλλες απο αυτες των τωρινων ολυμπιακων, λεφτα απο τηλεοπτικη καλυψη, καταλυματα για αθλητες και παρατρεχαμενους σε φουλ σεζον κλπ κλπ - με λιγα λογια εγχειρημα που δεν μπορει ο κρατικος μηχανισμος να υποστηριξει απο μονος του
Ας κάνει όσες αγωγές θέλει η ΔΟΕ, θα είναι αστείο να βλέπουμε έναν διεθνή οργανισμό να προσπαθεί να διεκδικήσει την μοναδικότητα μιας αρχαίας εθνικής διοργάνωσης. Δεν υπάρχει δικαστήριο που θα τους δικαιώσει.

Οι δικοί μας αγώνες θα γίνονται ενδιάμεσα των άλλων. Ποιο είναι το πρόβλημα; Τα άλλα όλα είναι διαχειριστικά προβλήματα που λύνονται όπως λύθηκαν το 2004. Σήμερα λύνονται πιο εύκολα.
αν η διοργανωση προωθηθει σαν ολυμπιακοι αγωνες στα ελληνικα μπορει και να μην ασχοληθει - αν ομως βγει κανενα δελτιο τυπου με τον ορο olympic games τοτε η αγωγουλα ειναι βεβαιη - και το δικαστηριο θα κανει μεγαλα γελια αν ισχυριστει κανεις οτι προκειται για ονομα της αρχαιας διαργανωσης :smt005:

το προβλημα για αλλες χρονιες εκτος των ολυμπιακων ειναι οτι υπαρχουν σε ολα τα αθληματα αλλες διοργανωσεις - παγκοσμια πρωταθληματα, πανηπειρωτικα κλπ - οποτε οι αθλητες δυσκολα θα επιλεξουν να ερθουν να αγωνιστουν σε μια καινουρια διοργανωση που δεν την στηριζουν οι παγκοσμιες ομοσπονδιες :102:
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40826
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σενάριο μόνιμης επιστροφής των Ολυμπιακών Αγώνων στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Φεβ 2024, 12:08

alekhine έγραψε:
05 Φεβ 2024, 11:57
hellegennes έγραψε:
05 Φεβ 2024, 11:44
alekhine έγραψε:
05 Φεβ 2024, 11:24


αφενος αμα το κανει αυτο οχι η ελλαδα αλλα οποιοσδηποτε θα πρεπει να ετοιμαζεται για αγωγες απο την δοε για την χρηση του ορου Olympic Games - αρα θα πρεπει να βρεθει αλλη ονομασια

ακομα και αν ξεπερνιοταν αυτο θα επρεπε να βρεθουν ημερομηνιες αλλες απο αυτες των τωρινων ολυμπιακων, λεφτα απο τηλεοπτικη καλυψη, καταλυματα για αθλητες και παρατρεχαμενους σε φουλ σεζον κλπ κλπ - με λιγα λογια εγχειρημα που δεν μπορει ο κρατικος μηχανισμος να υποστηριξει απο μονος του
Ας κάνει όσες αγωγές θέλει η ΔΟΕ, θα είναι αστείο να βλέπουμε έναν διεθνή οργανισμό να προσπαθεί να διεκδικήσει την μοναδικότητα μιας αρχαίας εθνικής διοργάνωσης. Δεν υπάρχει δικαστήριο που θα τους δικαιώσει.

Οι δικοί μας αγώνες θα γίνονται ενδιάμεσα των άλλων. Ποιο είναι το πρόβλημα; Τα άλλα όλα είναι διαχειριστικά προβλήματα που λύνονται όπως λύθηκαν το 2004. Σήμερα λύνονται πιο εύκολα.
αν η διοργανωση προωθηθει σαν ολυμπιακοι αγωνες στα ελληνικα μπορει και να μην ασχοληθει - αν ομως βγει κανενα δελτιο τυπου με τον ορο olympic games τοτε η αγωγουλα ειναι βεβαιη - και το δικαστηριο θα κανει μεγαλα γελια αν ισχυριστει κανεις οτι προκειται για ονομα της αρχαιας διαργανωσης :smt005:

το προβλημα για αλλες χρονιες εκτος των ολυμπιακων ειναι οτι υπαρχουν σε ολα τα αθληματα αλλες διοργανωσεις - παγκοσμια πρωταθληματα, πανηπειρωτικα κλπ - οποτε οι αθλητες δυσκολα θα επιλεξουν να ερθουν να αγωνιστουν σε μια καινουρια διοργανωση που δεν την στηριζουν οι παγκοσμιες ομοσπονδιες :102:
Είπα, στα αγγλικά ο τίτλος θα είναι Original Olympic Games, αλλά ακόμη και σκέτο Olympic Games να ήταν, αυτός ο όρος χρησιμοποιείται αιώνες αναφερόμενος στους αρχαίους αγώνες, δεν μπορεί καν να πάρει η ΟΕ αληθινό trademark για φράση που είναι σε χρήση στην γλώσσα πολύ πριν συσταθεί (η Επιτροπή).

Εμένα πάντως το όραμά μου για τέτοιους αγώνες θα ήταν να επιστρέψουν στο παραδοσιακό σχήμα των ερασιτεχνών συμμετεχόντων. Να είσαι σίγουρος ότι θα προσέλκυε τεράστιο αριθμό συμμετεχόντων και μεγαλύτερο ενδιαφέρον από τους επαγγελματικούς ολυμπιακούς αγώνες. Θα ήταν η ταφόπλακα της δημοφιλίας των ΟΑ όπως είναι σήμερα. Όλος ο κόσμος θα ήθελε να συμμετάσχει σε μια διοργάνωση που πρωταγωνιστής θα ήταν αυτός.

Θα μου πεις, θα ήταν ικανή η Ελλάδα όπως είναι αυτήν την στιγμή να κάνει επιτυχώς τέτοιο εγχείρημα; Όχι, δεν νομίζω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12502
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Σενάριο μόνιμης επιστροφής των Ολυμπιακών Αγώνων στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 05 Φεβ 2024, 12:26

hellegennes έγραψε:
05 Φεβ 2024, 12:08


Εμένα πάντως το όραμά μου για τέτοιους αγώνες θα ήταν να επιστρέψουν στο παραδοσιακό σχήμα των ερασιτεχνών συμμετεχόντων. Να είσαι σίγουρος ότι θα προσέλκυε τεράστιο αριθμό συμμετεχόντων και μεγαλύτερο ενδιαφέρον από τους επαγγελματικούς ολυμπιακούς αγώνες. Θα ήταν η ταφόπλακα της δημοφιλίας των ΟΑ όπως είναι σήμερα. Όλος ο κόσμος θα ήθελε να συμμετάσχει σε μια διοργάνωση που πρωταγωνιστής θα ήταν αυτός.
δεν θα μαζευε ενδιαφερον γιατι οι επιδοσεις και το θεαμα θα ηταν πολυ κατωτερα

ειναι σαν να λες οτι καποιος θα προτιμουσε να παρακολουθησει ποδοσφαιρο ταταυλα-αστερας εξαρχειων αντι για παναθηναικος-ολυμπιακος

υπαρχουν και τετοιοι αλλα ειναι πολυ λιγοτεροι
hellegennes έγραψε:
05 Φεβ 2024, 12:08
Θα μου πεις, θα ήταν ικανή η Ελλάδα όπως είναι αυτήν την στιγμή να κάνει επιτυχώς τέτοιο εγχείρημα; Όχι, δεν νομίζω.
ε ναι ρε συ το εγραψα κι εγω παραπανω αυτο
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24618
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Σενάριο μόνιμης επιστροφής των Ολυμπιακών Αγώνων στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 05 Φεβ 2024, 12:30

George_V έγραψε:
03 Φεβ 2024, 22:48
Υπερ μονο με την προυποθεση οτι δεν θα ειμαστε οι μαλακες που θα τα πληρωνουν ολα μονιμα.
Μα σου λέει ξεκάθαρα ότι αυτό ακριβώς ψάχνουν :)

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 5097
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Σενάριο μόνιμης επιστροφής των Ολυμπιακών Αγώνων στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 05 Φεβ 2024, 12:42

Υποτίθεται ότι άμα έχεις μονιμες εγκαταστάσεις οπου θα διεξάγονται οι αγώνες συνεχώς το κόστος θα πέσει σε μεγάλο βαθμό. Αλλά σιγά μην γίνουν αυτά στην Ελλάδα οπου το 90% οσων κατασκευαστηκαν για το 2004 ηδη σαπιζουν.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40826
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σενάριο μόνιμης επιστροφής των Ολυμπιακών Αγώνων στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Φεβ 2024, 12:49

alekhine έγραψε:
05 Φεβ 2024, 12:26
hellegennes έγραψε:
05 Φεβ 2024, 12:08


Εμένα πάντως το όραμά μου για τέτοιους αγώνες θα ήταν να επιστρέψουν στο παραδοσιακό σχήμα των ερασιτεχνών συμμετεχόντων. Να είσαι σίγουρος ότι θα προσέλκυε τεράστιο αριθμό συμμετεχόντων και μεγαλύτερο ενδιαφέρον από τους επαγγελματικούς ολυμπιακούς αγώνες. Θα ήταν η ταφόπλακα της δημοφιλίας των ΟΑ όπως είναι σήμερα. Όλος ο κόσμος θα ήθελε να συμμετάσχει σε μια διοργάνωση που πρωταγωνιστής θα ήταν αυτός.
δεν θα μαζευε ενδιαφερον γιατι οι επιδοσεις και το θεαμα θα ηταν πολυ κατωτερα

ειναι σαν να λες οτι καποιος θα προτιμουσε να παρακολουθησει ποδοσφαιρο ταταυλα-αστερας εξαρχειων αντι για παναθηναικος-ολυμπιακος
Όχι, είναι πολύ διαφορετικό. Το θέμα δεν θα ήταν οι επιδόσεις, θα ήταν ο χαβαλές και στο σημερινό κόσμο των σόσιαλ, αυτό θα ήταν ένα παγκόσμιο πανηγύρι.

Άλλο τα ερασιτεχνικά τοπικά πρωταθλήματα, εδώ μιλάμε για ανοιχτή παγκόσμια πρόσκληση συμμετοχής.

Άλλωστε και οι σύγχρονοι ΟΑ με αυτήν την λογική ξεκίνησαν· να είναι ερασιτέχνες οι αθλητές. Αν κάποιος βρισκόταν να έχει παίξει έστω και έναν ημιεπαγγελματικό αγώνα έχανε την διάκρισή του (βλέπε Τζιμ Θορπ). Αυτό ήταν στην λίστα των ιδανικών του Πιερ ντε Κουμπερτέν.

Εκτός αυτού, όπως είπα θα έδινε τόνους τροφής στα σόσιαλ με διάφορα ευτράπελα, αστείες επιδόσεις και πολύ περισσότερο θέαμα με την ευρύτερη έννοια του όρου. Είμαι βέβαιος ότι ο κόσμος θα νοιαζόταν πολύ περισσότερο γι' αυτά από ό,τι για αριθμητικές επιδόσεις.

Σάμπως όταν βλέπεις αγώνες ξέρεις ποια είναι τα ρεκόρ σε κάθε αγώνισμα; Τον ανταγωνισμό παρακολουθείς.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Φραγμένος_Τελεστής
Δημοσιεύσεις: 2037
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:49
Phorum.gr user: Τυπάρας
Τοποθεσία: Ελβετία

Re: Σενάριο μόνιμης επιστροφής των Ολυμπιακών Αγώνων στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φραγμένος_Τελεστής » 05 Φεβ 2024, 18:13

Υπέρ. Θα έδινε και ένα κίνητρο στο κράτος στο να συντηρεί σε καλή κατάσταση τις υποδομές που φτιάχτηκαν το 2004 με τόσα εκατομμύρια και μετά αφέθηκαν να σαπίσουν.
-_-

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9038
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Σενάριο μόνιμης επιστροφής των Ολυμπιακών Αγώνων στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 05 Φεβ 2024, 19:39

Υπέρ. Αρκεί να γίνουν στην Ολυμπία και όχι στην Αθήνα. (με την εξαίρεση του μαραθωνίου). Και να πάρει ειδικό καθεστώς ημιανεξαρτησίας ο νομός Ηλείας, όπου θα γίνονται.
Z

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αθλητικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών