Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
Garcia
Δημοσιεύσεις: 1100
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2023, 04:09
Phorum.gr user: Garcia

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Garcia » 15 Μάιος 2024, 13:20

talaipwros έγραψε:
15 Μάιος 2024, 13:10

Μακρια απο κινεζιες και προφανως θα παρεις τουοτα
Θεωρω οτι το Cross στις εκδοσεις active/plus,υστερει,σε ιπποδυναμη,μονο 116 ιππους,σε αναρτηση,αναξαρτητη ημιακαμπτο εν αντιθεση με την ακριβη εκδοση που εχει 130 ιππους και multilink,εκει μου τα χαλαει η τογιοτα,συν την ασαφεια του e-cvt που κρατα ψηλα τις στροφες του κινητηρα και ακουγεται θορυβος.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10489
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 15 Μάιος 2024, 14:16

Garcia έγραψε:
15 Μάιος 2024, 13:20
talaipwros έγραψε:
15 Μάιος 2024, 13:10

Μακρια απο κινεζιες και προφανως θα παρεις τουοτα
Θεωρω οτι το Cross στις εκδοσεις active/plus,υστερει,σε ιπποδυναμη,μονο 116 ιππους,σε αναρτηση,αναξαρτητη ημιακαμπτο εν αντιθεση με την ακριβη εκδοση που εχει 130 ιππους και multilink,εκει μου τα χαλαει η τογιοτα,συν την ασαφεια του e-cvt που κρατα ψηλα τις στροφες του κινητηρα και ακουγεται θορυβος.
το έχεις οδηγήσει; αν το οδηγήσεις μπορεί όλα αυτά να μη σημαίνουν τίποτα.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Garcia
Δημοσιεύσεις: 1100
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2023, 04:09
Phorum.gr user: Garcia

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Garcia » 15 Μάιος 2024, 14:20

Chilloutbuddy έγραψε:
15 Μάιος 2024, 14:16

το έχεις οδηγήσει; αν το οδηγήσεις μπορεί όλα αυτά να μη σημαίνουν τίποτα.
Δεν το εχω κανει τεστ ντραιβ,εχω μπει μεσα ομως σε αλλου κατοχου,στο facelift μοντελο θα εχει διορθωθει πιστευω και το ελάττωμα του θορυβου στην καμπινα μετα τα 130 χιλ αν δεν κανω λαθος.

gogolanos79
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 09 Οκτ 2023, 17:02
Phorum.gr user: gogolanos79

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gogolanos79 » 19 Μάιος 2024, 19:33

Θα μιλησω σαν κάτοχος του cross, το εχω λιγο πανω απο ενα 6μηνο.... Αν είσαι πρόθυμος να συμβιβαστεις με 2-3 μικρές αστοχίες όπως κάτι πλαστικά σε κάποια σημεία χαμηλα στο εσωτερικό που είναι κάπως φτηνιάρικο σε αίσθηση και κάτι ψιλοεργονομικες αστοχίες όπως το μικρό άνοιγμα των πίσω θυρών παίρνεις ένα πολύ ανταγωνιστικο πακέτο στην κατηγορία full hybrid... ειναι λιγο σπαστικό οιυ δεν μπορείς να προσθέσεις εσυ κάποια έξτρα που μπορείς να θες κ πρέπει να πας σε παραπανω εκδοση αλλα απο την αλλη το καλο ειναι ότι απο τη βασική έχει πολυ καλο πακετο ασφαλείας acc lane assist κλπ κλπ Προσωπικά το cvt δεν το βρίσκω θορυβώδες, ούτε στην εθνική, μόνο στη φάση της επιτάχυνσης με full γκάζι ακούγεται κάπως περίεργα, αλλά είναι πιο πολύ θέμα του είδους του ήχου που κάνει πάρα έντασης..... εχω το active plus hybrid κ εχω τραβήξει πολλα βίντεο με το αυτοκίνητο ριξε μια ματιά εδω αν θες για περισσότερα κ ο,τι αλλο θέλεις μπορω να σου απαντήσω κ εδω.... https://youtube.com/playlist?list=PLJ0k ... 8CftFOzQfV

Άβαταρ μέλους
Garcia
Δημοσιεύσεις: 1100
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2023, 04:09
Phorum.gr user: Garcia

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Garcia » 01 Ιουν 2024, 20:25

gogolanos79 έγραψε:
19 Μάιος 2024, 19:33
Προσωπικά το cvt δεν το βρίσκω θορυβώδες, ούτε στην εθνική, μόνο στη φάση της επιτάχυνσης με full γκάζι ακούγεται κάπως περίεργα, αλλά είναι πιο πολύ θέμα του είδους του ήχου που κάνει πάρα έντασης..... εχω το active plus hybrid κ εχω τραβήξει πολλα βίντεο με το αυτοκίνητο ριξε μια ματιά εδω αν θες για περισσότερα κ ο,τι αλλο θέλεις μπορω να σου απαντήσω κ εδω.... https://youtube.com/playlist?list=PLJ0k ... 8CftFOzQfV
Για μισο λεπτο,το cvt που γνωριζουμε,με το e-cvt που φορανε οι υβριδικες εκδοσεις εχει καποια διαφορα η ειναι το ιδιο κιβωτιο? Σε γενικες γραμμες δεν ειναι ενα κιβωτιο που αρεσει σε πολλους,αλλοι το συνηθιζουν.
Η μέγιστη ισχύς του αποδίδεται στις 5.500rpm και είναι 90Ps, με την ροπή να είναι 12,3kgm, μεταξύ 3.600rpm και 4.800rpm. Ο θερμικός κινητήρας συνδυάζεται με έναν ηλεκτροκινητήρα μόνιμου μαγνήτη, που αποδίδει 80Ps και 14,4kgm ροπής, με την συνδυαστική ισχύ του συνόλου να είναι στα 116Ps και την ροπή στα 21,1kgm. Χάρη σε αυτά, το Yaris Cross χρειάζεται 11,2sec για να φτάσει από στάση 100km/h, ενώ η τελική του ταχύτητα φτάνει τα 170km/h. Τιμές που είναι αποδεκτές, με δεδομένο πως το αυτοκίνητο σχεδιάστηκε για να καίει την μικρότερη δυνατή ποσότητα καυσίμου.

https://www.cartest.gr/toyota-yaris-cro ... 116ps.html
Οι τυπικες τιμες περι 0-100 δεν εντυπωσιαζουν,ουτε η τελικη ταχυτητα,βεβαιως το μοντελο εχει προσεγγιση στην οικονομια καταναλωσης και οχι στις επιδοσεις,οι οποιες ερχονται με τα 130 αλογα τα οποια ομως ξεφευγουν σε τιμη αρκετα.

Ποσο ανετο ειναι χωρις multilink συνδεσμους,τι κλιση εχει στις στροφες?

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25833
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 01 Ιουν 2024, 20:40

gogolanos79 έγραψε:
19 Μάιος 2024, 19:33
Θα μιλησω σαν κάτοχος του cross, το εχω λιγο πανω απο ενα 6μηνο.... Αν είσαι πρόθυμος να συμβιβαστεις με 2-3 μικρές αστοχίες όπως κάτι πλαστικά σε κάποια σημεία χαμηλα στο εσωτερικό που είναι κάπως φτηνιάρικο σε αίσθηση και κάτι ψιλοεργονομικες αστοχίες όπως το μικρό άνοιγμα των πίσω θυρών παίρνεις ένα πολύ ανταγωνιστικο πακέτο στην κατηγορία full hybrid... ειναι λιγο σπαστικό οιυ δεν μπορείς να προσθέσεις εσυ κάποια έξτρα που μπορείς να θες κ πρέπει να πας σε παραπανω εκδοση αλλα απο την αλλη το καλο ειναι ότι απο τη βασική έχει πολυ καλο πακετο ασφαλείας acc lane assist κλπ κλπ Προσωπικά το cvt δεν το βρίσκω θορυβώδες, ούτε στην εθνική, μόνο στη φάση της επιτάχυνσης με full γκάζι ακούγεται κάπως περίεργα, αλλά είναι πιο πολύ θέμα του είδους του ήχου που κάνει πάρα έντασης..... εχω το active plus hybrid κ εχω τραβήξει πολλα βίντεο με το αυτοκίνητο ριξε μια ματιά εδω αν θες για περισσότερα κ ο,τι αλλο θέλεις μπορω να σου απαντήσω κ εδω.... https://youtube.com/playlist?list=PLJ0k ... 8CftFOzQfV
ωραια βιντεο, οποιος θελει να το αγορασει, καλο να τα δει.

Άβαταρ μέλους
Garcia
Δημοσιεύσεις: 1100
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2023, 04:09
Phorum.gr user: Garcia

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Garcia » 04 Ιουν 2024, 11:56

Σταματά το Yaris Cross λόγω σκανδάλου παθητικής ασφάλειας

Η Toyota, η Honda, η Mazda κι η Suzuki παραδέχθηκαν παρατυπίες στις δοκιμές έγκρισης τύπου πολλών μοντέλων παραγωγής. Η παραγωγή κι οι πωλήσεις των επηρεαζόμενων μοντέλων θα σταματήσουν μέχρι να επιβεβαιωθεί η συμμόρφωσή τους με τους κανονισμούς. Στα καθ'ημάς, μένει να δούμε κατά πόσο αυτό επηρεάζει τα Yaris Cross που πωλούνται στην πατρίδα μας.

Οι πρώτες αναφορές στο σκάνδαλο που αφορούσε παρατυπίες ασφάλειας έγιναν τον περασμένο Δεκέμβρη. Τότε μάλιστα, είχε επιφέρει την παύση των εξαγωγών όλων των μοντέλων της Daihatsu. Μικρό το κακό, θα σκεφτείτε. Αλλά αυτό ήταν απλώς η κορυφή του παγόβουνου.

https://www.sdna.gr/auto-moto/1203921_s ... -asfaleias
Για να μην βριζουμε μονο τους Γερμανους η τους Ιταλους,καλα λαμογια και οι Ιαπωνεζοι φιλοι μας. :hammer::xena:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών