Νέος οδηγός νέο αμάξι..

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
xCandia
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 11 Μάιος 2018, 15:43

Re: Νέος οδηγός νέο αμάξι..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xCandia » 18 Μάιος 2018, 17:50

Nandros έγραψε:
18 Μάιος 2018, 17:24
Αξιέπαινες οι προσπάθειες σου, αν και αναρωτιέμαι αν πραγματικά το έχεις ανάγκη ή είναι η καύλα του πιτσιρικά (ήμουν στην ηλικία σου και καταλαβαίνω).
Ελπίζω να μην το αγοράζεις για μουνοπαγίδα (και όχι, δεν το έκανα τότε εγώ! :wink ).
Έχεις αυξημένα ασφάλιστρα μέχρι τα 23 σου.
Το τουτού δεν είναι για μπαντιλίκια, επίδειξη ικανοτήτων, κόντρες κλπ μακακίες, αλλά θα στα έχουν ξαναπεί αυτά!
Μετά από 50 χρόνια οδήγησης σου λέω ότι το 100% της προσοχής σου δεν είναι αρκετό.
Και μακρυά από πιοτί! :wave:
.
Εντάξει ξεκάθαρα καύλα πιστεύω είναι. Απλά θα έχει και χρησιμότητα σίγουρα βόλτες, τα πήγαινε έλα στη σχολή με carpooling, καμιά εκδρομούλα, αυτονομία από γονέους κλπ. απλά πέρα από καύλα πιστεύω είναι και παράπονο. Βλέπεις κάθε συνομίλικο μου (είμαι και βόρεια περιοχή οπότε..) με τρανή αμαξάρα που του πήρε ο μπαμπάκας οπότε σε πνίγει η αδικία. Σίγουρα όπως προείπα δεν πάω για το κανά ΤΤ ή καινούργια αμάξια που βλέπω και τους παίρνουν αλλά επειδή έχω κάνει πολύ προσοχή και σύνεση στα οικονομικά τόσο καιρό με πολλές οικονομίες βγαίνει ένα συνολικό πράγμα για αγορά αυτοκινήτου.
Μουνοπαγίδα όχι. :D Σίγουρα θέλω να έχει μια ωραία γραμμή (δεν είναι προτεραιότητα βέβαια), αλλά έχει πέσει γκρίνια από την κοπελιά :hebit::003: ότι θέλω το αμάξι για φιγούρα και τέτοια που δεν ισχύει. Η παρέα και εκείνη θα μπαίνουν οπότε... :wink
Ασφάλιστρα το ξέρω ότι είναι αυξημένα, απλά επειδή έχω ένα φιλαράκι από Σκωτία και έχω δει ασφάλιστρα UK με κάτι τρελές τιμές έχω εκτιμήσει τα ελληνικά δεδομένα και πιστεύω ότι άμα πάω εκεί που κάνουν ασφάλεια οι δικοί μου ίσως (?) να βρω κανά οικονομικό πακέτο.
Πιοτό εννοείται μακριά. Πέρα από σκηνικό όπου όταν έκανα μαθήματα οδήγησης ήταν παιδί, 35άρης για την ακρίβεια :003: ,που τον είχαν βρεί δυο φορές σε αλκοτέστ με πάνω από τα επιτρεπτά όρια και του πήραν το δίπλωμα και ξαναέκανε την όλη διαδικασία διπλώματος από την αρχή! είχε υπάρξει φιλικό άτομο που την πάτησε και έχω ορκιστεί πως δεν θα ακουμπήσω ποτέ το τιμόνι με ξύδια... Επίσης, αυτό ότι το 100% της προσοχής ενός νέου οδηγού δεν είναι αρκετό το έχω ακούσει ακριβώς ίδια. Απλά θεωρώ πως επειδή με τον πατέρα μου τόσα χρόνια έχω δει τι πάει να πει πραγματικά αμυντική οδήγηση (του το αναγνωρίζω ότι οδηγάει πολύ καλά και είναι αυτό που προβλέπεις και αποφεύγεις καταστάσεις) δεν θα κάνω καφρίλες, ειδικά αν έχω άλλα άτομα μέσα. Βέβαια όντος ποτέ δεν ξέρεις καθενός τι του ξημερώνει.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27313
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Νέος οδηγός νέο αμάξι..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 18 Μάιος 2018, 20:35

xCandia έγραψε:
18 Μάιος 2018, 17:50
Nandros έγραψε:
18 Μάιος 2018, 17:24
Αξιέπαινες οι προσπάθειες σου, αν και αναρωτιέμαι αν πραγματικά το έχεις ανάγκη ή είναι η καύλα του πιτσιρικά (ήμουν στην ηλικία σου και καταλαβαίνω).
Ελπίζω να μην το αγοράζεις για μουνοπαγίδα (και όχι, δεν το έκανα τότε εγώ! :wink ).
Έχεις αυξημένα ασφάλιστρα μέχρι τα 23 σου.
Το τουτού δεν είναι για μπαντιλίκια, επίδειξη ικανοτήτων, κόντρες κλπ μακακίες, αλλά θα στα έχουν ξαναπεί αυτά!
Μετά από 50 χρόνια οδήγησης σου λέω ότι το 100% της προσοχής σου δεν είναι αρκετό.
Και μακρυά από πιοτί! :wave:
Εντάξει ξεκάθαρα καύλα πιστεύω είναι. Απλά θα έχει και χρησιμότητα σίγουρα βόλτες, τα πήγαινε έλα στη σχολή με carpooling, καμιά εκδρομούλα, αυτονομία από γονέους κλπ. απλά πέρα από καύλα πιστεύω είναι και παράπονο. Βλέπεις κάθε συνομίλικο μου (είμαι και βόρεια περιοχή οπότε..) με τρανή αμαξάρα που του πήρε ο μπαμπάκας οπότε σε πνίγει η αδικία. Σίγουρα όπως προείπα δεν πάω για το κανά ΤΤ ή καινούργια αμάξια που βλέπω και τους παίρνουν αλλά επειδή έχω κάνει πολύ προσοχή και σύνεση στα οικονομικά τόσο καιρό με πολλές οικονομίες βγαίνει ένα συνολικό πράγμα για αγορά αυτοκινήτου.
Μουνοπαγίδα όχι. :D Σίγουρα θέλω να έχει μια ωραία γραμμή (δεν είναι προτεραιότητα βέβαια), αλλά έχει πέσει γκρίνια από την κοπελιά :hebit::003: ότι θέλω το αμάξι για φιγούρα και τέτοια που δεν ισχύει. Η παρέα και εκείνη θα μπαίνουν οπότε... :wink
Ασφάλιστρα το ξέρω ότι είναι αυξημένα, απλά επειδή έχω ένα φιλαράκι από Σκωτία και έχω δει ασφάλιστρα UK με κάτι τρελές τιμές έχω εκτιμήσει τα ελληνικά δεδομένα και πιστεύω ότι άμα πάω εκεί που κάνουν ασφάλεια οι δικοί μου ίσως (?) να βρω κανά οικονομικό πακέτο.
Πιοτό εννοείται μακριά. Πέρα από σκηνικό όπου όταν έκανα μαθήματα οδήγησης ήταν παιδί, 35άρης για την ακρίβεια :003: ,που τον είχαν βρεί δυο φορές σε αλκοτέστ με πάνω από τα επιτρεπτά όρια και του πήραν το δίπλωμα και ξαναέκανε την όλη διαδικασία διπλώματος από την αρχή! είχε υπάρξει φιλικό άτομο που την πάτησε και έχω ορκιστεί πως δεν θα ακουμπήσω ποτέ το τιμόνι με ξύδια... Επίσης, αυτό ότι το 100% της προσοχής ενός νέου οδηγού δεν είναι αρκετό το έχω ακούσει ακριβώς ίδια. Απλά θεωρώ πως επειδή με τον πατέρα μου τόσα χρόνια έχω δει τι πάει να πει πραγματικά αμυντική οδήγηση (του το αναγνωρίζω ότι οδηγάει πολύ καλά και είναι αυτό που προβλέπεις και αποφεύγεις καταστάσεις) δεν θα κάνω καφρίλες, ειδικά αν έχω άλλα άτομα μέσα. Βέβαια όντος ποτέ δεν ξέρεις καθενός τι του ξημερώνει.
Βλέπω ότι τα μαθήματα σου τα μαθαίνεις!
Το 100% είναι σχήμα καθ' υπερβολήν βεβαίως, αλλά ισχύει για παλιούς και νέους.
Όποιος οδηγεί κάθε μέρα, κάνει τουλάχιστον μια πατάτα την ημέρα, μικρή ή μεγάλη. Αν τύχει εκείνη την μοιραία στιγμή να είναι και ο άλλος αλλού, η ζημιά θα γίνει.
Σου εύχομαι ότι καλύτερο! :wave:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23798
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νέος οδηγός νέο αμάξι..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 18 Μάιος 2018, 20:39

Nandros έγραψε:
18 Μάιος 2018, 20:35

Όποιος οδηγεί κάθε μέρα, κάνει τουλάχιστον μια πατάτα την ημέρα, μικρή ή μεγάλη. Αν τύχει εκείνη την μοιραία στιγμή να είναι και ο άλλος αλλού, η ζημιά θα γίνει.
Σου εύχομαι ότι καλύτερο! :wave:
.
Ώπα τι έγινε; Συμφωνώ με νάνδρο στα αυτοκινητιστικά :roll:
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
xCandia
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 11 Μάιος 2018, 15:43

Re: Νέος οδηγός νέο αμάξι..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xCandia » 18 Μάιος 2018, 20:41

Ευχαριστώ μακάρι να βγει ένα αμαξάκι που θέλω να πάω τώρα στο συνεργείο να το δουν αν είναι καλό μηχανικά γιατί μετά την ξενέρα με το κορσακι κρατάω μικρό καλάθι. Αν βγει καλό χρωστάω σε όλους βολτα :p :D

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17224
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Νέος οδηγός νέο αμάξι..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 18 Μάιος 2018, 20:53

Εγω αντιθετα δεν θα σου πω να μην κανεις μαλακιες γιατι πολυ απλα ΔΕΝ γινεται να μην κανεις μαλακιες σ αυτην την ηλικια!
Ομως θα σου πω να προσπαθησεις να ειναι οσο το δυνατον λιγοτερες,να εισαι παντα μονος σου στο αυτοκινητο οταν κανεις μαλακιες και να εχεις αριστη ορατοτητα στο αντιθετο ρευμα για να μην την πληρωσει κανενας αθωος.
Επισης μιας και εισαι Αθηνα θα σου ελεγα να παρακολουθησεις,αν σε παιρνει οικονομικα,καποια σεμιναρια ασφαλους οδηγησης που γινονται εκει.
Γνωριζοντας καλυτερα το αυτοκινητο σου θα γινεις καλυτερος οδηγος και κυριως πιο ασφαλης για εσενα και τους αλλους.

Ορέστης 35

Re: Νέος οδηγός νέο αμάξι..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 19 Μάιος 2018, 00:51

Κανε καμια βολτα απο λαικες συνοικιες οταν νιωθεις να σε πνιγει η αδικια. Φαντασου να ζουσες εκει. Με τους κοριους.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23798
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νέος οδηγός νέο αμάξι..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 19 Μάιος 2018, 13:56

Ορέστης 35 έγραψε:
19 Μάιος 2018, 00:51
Κανε καμια βολτα απο λαικες συνοικιες οταν νιωθεις να σε πνιγει η αδικια. Φαντασου να ζουσες εκει. Με τους κοριους.
όπως;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Ορέστης 35

Re: Νέος οδηγός νέο αμάξι..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 19 Μάιος 2018, 14:04

Ερμής έγραψε:
19 Μάιος 2018, 13:56
Ορέστης 35 έγραψε:
19 Μάιος 2018, 00:51
Κανε καμια βολτα απο λαικες συνοικιες οταν νιωθεις να σε πνιγει η αδικια. Φαντασου να ζουσες εκει. Με τους κοριους.
όπως;
Μεταξουργειο καποια κομματια ειναι πολυ χαλια. Πλατεια Θεατρου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών